DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Siatka ochronna przed chłodnicami

wojtek_pl - 2012-03-16, 07:58
Temat postu: Siatka ochronna przed chłodnicami
Witam,
montował ktoś może siatkę ochronną przed chłodnicami aby kamienie nie wpadały przez dość duże otwory w plastikowej atrapie i nie rozwalały chłodnic ?
Ja chyba kupię sobie aluminiową czarną siatkę tuningową i zamontuję od środka. Szczególnie na dole ale na górze także, bo już mam tam "fajny" :-( kamyk wpasowany w chłodnicę...

Przykładowa siatka wygląda tak:
http://allegro.pl/siatka-...2175213503.html

Tylko nie wiem jak ją zamocować. Najprościej byłoby trytytkami ale to kiepsko by wyglądało. Generalnie i tak nie będę robił tego samemu tylko pojadę do serwisu bo trzeba zderzak zdjąć...

TD Pedro - 2012-03-16, 10:13

pomysł bardzo ciekawy jak zrealizujesz to "się pochwal" :-P ...
wojtek_pl - 2012-03-16, 12:07

Jasne. :mrgreen:

Tak wygląda ten kamień w chłodnicy:



Piotr_K - 2012-03-16, 13:19

wojtek_pl napisał/a:
Jasne. :mrgreen:

Tak wygląda ten kamień w chłodnicy:
[url=http://images10.foto...63m.jpg]Obrazek[/URL]

[url=http://images10.foto...3cm.jpg]Obrazek[/URL]


Nawet nie przypuszczałem, ze mogą się tak wbijać :-O, też chętnie zobaczę jak sobie poradzisz z montażem siatki (dośc spory wybór oczek). Twój pomysł może być przebojem jak klubowa uszczelka :mrgreen:

treblig1974 - 2012-03-16, 13:44

Zamontowanie siatki po wewnętrznej stronie atrapy może nie wystarczyć. W Fabii mojego teścia chłodnica została rozwalona przez kawał lodu spadający z plandeki jadącej przed nim ciężarówki, który rozprysnął się na asfalcie, a oderwany niewielki kawałek roztrzaskał cieniutką jak się okazało zaślepkę od halogenu i tą drogą, pod wydawało by się nieprawdopodobnym kątem, dostał się do chłodnicy. Dziura była spora. Sama atrapa pozostała nietknięta. Pech ogromny, ale jak widać takie rzeczy się mogą zdarzyć. Dlatego myślę że warto byłoby pomyśleć o zainstalowaniu tej siatki jak najbliżej chłodnicy. Ktoś ma pomysł jak to zrobić?
jkab - 2012-03-16, 14:30

hmm
Ręka w gorę, ile osób miało przypadek, ze kamień rozbił chłodnicę? jesteście pewni, ze jest o co kruszyć kopię?
Może od razu przygotowac sie na nastepujące przypadki:
1) jak ktoś puknie z przodu - założyć orurowanie;
2) jak ktoś puknie z tyły - założyć hak holowniczy
3) jak ktoś puknie z boku - orurowanie + listwy ochronne
4) jak kamień w chłodnice - siatka ochronna
5) jak cegła na dach - bagażnik dachowy
6) jak spadnie grad - okleić auto jakąś folia tuningową (najlepiej imitacją karbonu)
7) kamień w szybę spod kół samochodu przed nami - założyć siatkę z drobnym oczkiem (jak maja wozy policyjne)
8) kamień w reflektor - siatka

W sumie to ponownie dochodzimy do wniosku - najlepiej nie kupować auta, a pieniądze zaoszczędzone przez cały rok na paliwie, ubezpieczeniu, różnych dodatkach, przeglądach, serwisie itp przeznaczyć na wynajęcie auta na okres urlopowy. Przypuszczam, że nawet by jeszcze gotówka w kieszeni została.

To tak pół żartem, pół serio, ale logicznie myśląc to nie jest wcale taka głupia kalkulacja.

wojtek_pl - 2012-03-16, 16:13

Tu nie chodzi do końca o rozwalenie chłodnicy (przeciek) ile o pogięcie tych blaszek między rurkami. A one bardzo delikatne są jak widać. I jak będą pogięte to nie będzie przepływu powietrza i chłodzenia. Wątpię czy takie uszkodzenie (przez kamienie) kwalifikuje się do naprawy gwarancyjnej a nie chciałbym wymieniać intercoolera, czy skraplacza klimatyzacji za własne pieniądze.
czaju - 2012-03-16, 16:22

Cytat:
Ręka w gorę, ile osób miało przypadek, ze kamień rozbił chłodnicę? jesteście pewni, ze jest o co kruszyć kopię?


Oj jest. Chłodnica w Sandero po 1.5 roku od wymiany (małe ziaziu) wygląda tragiczne...

ajax - 2012-03-16, 16:24

jkab napisał/a:
Ręka w gorę, ile osób miało przypadek, ze kamień rozbił chłodnicę? jesteście pewni, ze jest o co kruszyć kopię?


Zależy gdzie i jak się jeździ. Na szutrach przypadki częste. Na asfalcie rzadkość. W terenie codzienność. W trudnym terenie wręcz norma. Doświadczeni of-roaderzy montują takie coś rutynowo. Część montuje jeszcze otwierane żaluzje - pono znakomicie się sprawdzają od UAZ-a

wojtek_pl - 2012-03-16, 20:13

Nie jeździłem po szutrach (jeszcze :-P ), zwłaszcza za kimś. To wszystko polskie "drogi"...
TD Pedro - 2012-03-16, 22:20

wojtek_pl napisał/a:
Wątpię czy takie uszkodzenie (przez kamienie) kwalifikuje się do naprawy gwarancyjnej

na pewno nie... a blaszki radiacyjne w każdej chłodnicy są bardzo delikatne i trudne do prostowania (bez względu na markę samochodu) i dlatego pomysł z siatką ochronną mnie przekonuje... zwłaszcza, że koszt niewielki... :lol:

Tolman - 2012-03-20, 14:08

Jestem też za siatką osłaniającą, bo chłodnice niczym nie są osłonięte.

Czekam na realizację, jak ktoś ma niech wstawi zdjęcia dla potomnych.

monopios - 2012-03-20, 23:55

ajax napisał/a:
Zależy gdzie i jak się jeździ. Na szutrach przypadki częste. Na asfalcie rzadkość. W terenie codzienność. W trudnym terenie wręcz norma.

A ja miałem przygodę między Słupskiem a Bydgoszczą, piękna mnie w tedy burza deszczowo-gradowa złapała, sanderka po dziś dzień nosi blizny na chłodnicy, po lodowych kulkach. Więc anomalie pogodowe też potrafią swoją łapkę, a raczej kulkę przyłożyć.

Piotr_K - 2012-03-21, 14:00

Na dolny wlot widziałbym dopasować (wyciąć) siatkę i wpasować z zewnątrz w owalny otwór we wlocie zderzaka, potem dookoła zaprzeć jakąś listwą samoprzylepną?

Gorzej z tym górnym wlotem. Tam nie obejdzie się bez demontażu zderzaka.
Czy statystycznie więcej "cierpi" górna część chłodnicy, czy dolna? Czy może po równo ? ;)

eplus - 2012-03-21, 14:28

monopios napisał/a:
A ja miałem przygodę między Słupskiem a Bydgoszczą, piękna mnie w tedy burza deszczowo-gradowa złapała, sanderka po dziś dzień nosi blizny na chłodnicy...


A na dachu nie :?: :?: :idea: :idea: :shock: :shock: :shock:

wojtek_pl - 2012-03-21, 14:56

Piotr_K napisał/a:
Na dolny wlot widziałbym dopasować (wyciąć) siatkę i wpasować z zewnątrz w owalny otwór we wlocie zderzaka, potem dookoła zaprzeć jakąś listwą samoprzylepną?

Gorzej z tym górnym wlotem. Tam nie obejdzie się bez demontażu zderzaka.
Czy statystycznie więcej "cierpi" górna część chłodnicy, czy dolna? Czy może po równo ? ;)

Mysle, ze po rowno. Ten moj kamien jest w gornej czesci...

piotrres - 2012-03-21, 18:34

Od jakiegoś czasu poważnie myślę o założeniu siatki ochronnej na wlot powietrza.
jkab napisał/a:

Ręka w gorę, ile osób miało przypadek, ze kamień rozbił chłodnicę? jesteście pewni, ze jest o co kruszyć kopię?

Ja, ja, przem Pana!
Chłodnica klimatyzacji do wymiany (z AC): jeżdżę drogami którymi poruszają się też wywrotki z kruszywem a budowę A-4.
Kolega z pracy zaliczył wróbla w chłodnicy w Aucie Dużo Bardziej Prestiżowym.
Jakoś tak dziwnie jest, że w tych nowszych autach chłodnice są dość mocno wyeksponowane na uszkodzenia

jkab napisał/a:
6) jak spadnie grad - okleić auto jakąś folia tuningową (najlepiej imitacją karbonu)

Po obwodnicy Górnośląskiego Okregu Przemysłowego mam pamiątkę w postaci małej wgniotki na dachu: jakiś bezmózg zrzucił kamień z estakady...

Jak słyszę "karbon" to mi się w bebeszni coś wywraca: "ze stali karbonowej" , "z karbonu"
jak z karbonu to ma wiele milionów lat :lol: w Bolanda to się nazywa "włókno/tkanina węglowa".
A tak wogóle to:

http://www.witu.mil.pl/ww...0050094p/79.pdf

monopios - 2012-03-22, 00:07

eplus napisał/a:
A na dachu nie

nie, na dachu niema nawet śladu, aż sam byłem zaskoczony tym faktem. A muszę powiedzieć, że te kulki były wielkości "Osy", więc dach jest chyba twardszy niż te małe blaszki w chłodnicy. Zresztą zrobiłem opis tej sytuacji TU.

ajax - 2012-03-22, 21:52

Cytat:
imitacją karbonu


Czy chodzi o "cuś" takiego? Tylko jak tym oklejać?

jkab - 2012-03-22, 22:11

Oj już nie bądźcie takimi geologami.
Dobrze wiecie że chodzi o takie folie
http://allegro.pl/okleina...201290974.html.
Jeżeli o mnie chodzi to one mogą być nawet z Kambru. Starsze już raczej nie. ;-)

wojtek_pl - 2012-03-23, 08:32

A ja doszedlem do smutnego wniosku, ze zamontuje siatke na zewnatrz, bez zdejmowania zderzaka... Nie stac mnie na taka impreze w serwisie wiec bede zakladal samemu.

Czyli pewnie auto bedzie wygladac ohydnie... Musze to przemyslec.

I zastanawiam sie nad siatka stalowa jako mocniejsza. Tyle, ze bedzie rdzewiec...

Piotr_K - 2012-03-23, 12:23

Nie musi być tragicznie "samodzielnie".
Pozwoliłem sobie zrobić moją wizję aby ocenić, czy Daćka nie straci za mocno na "urodzie"?



Siatkę tuningową na dole nałożyłem na zdjęcie zderzaka, natomiast tę górną - po usunięciu ciemnych cieni - nałożyłem od spodu, czyli jakby od strony silnika.
Mówię/piszę o zdjęciu ...żeby nikt nie pomyślał, że zrobiłem to już na żywo !!

Na dole po dokładnym wykonaniu "modelu otworu" umieściłbym wyciętą według szablonu siatkę tuningową w profilu gumowym nałożonym na tę siatkę dookoła, potem wcisnął w ten owalny otwór na dole zderzaka.
Profili ci mamy u nas dostatek, jaki będzie najlepszy trzeba wypróbować. Jak już będę miał siatkę w ręku, to w zależności od jej sprężystości i sztywności dobrałbym odpowiedni profil. Myślę, że to będzie w kształcie litery "U".
Gorzej jest jak pisałem wcześniej - z siatką na górze, bez zdejmowania zderzaka nie widzę możliwości instalacji.



Uploaded with ImageShack.us

wojtek_pl - 2012-03-23, 13:12

Trytytki przymocuja wszystko ! :mrgreen:

Nie moze byc tylko wcisnieta, powinna byc przykrecona/przywiazana/przyklejona albo co.

Piotr_K - 2012-03-23, 13:41

wojtek_pl napisał/a:
Trytytki przymocuja wszystko ! :mrgreen:

Nie moze byc tylko wcisnieta, powinna byc przykrecona/przywiazana/przyklejona albo co.


Niektóre profile dają taką możliwość ....

laisar - 2012-03-23, 14:14

wojtek_pl napisał/a:
bez zdejmowania zderzaka... Nie stac mnie na taka impreze w serwisie

No to sam zdejmij zderzak - to jest pół godziny roboty...


wojtek_pl napisał/a:
Trytytki przymocuja wszystko

Prawda!

wojtek_pl - 2012-03-23, 14:33

laisar napisał/a:
wojtek_pl napisał/a:
bez zdejmowania zderzaka... Nie stac mnie na taka impreze w serwisie

No to sam zdejmij zderzak - to jest pół godziny roboty...

Niby tak ale trzeba nadkola odczepic, odkrecic plyte ochronna od zderzaka, odlaczyc kable od swiatel P/M i dziennych, itp...

I tak musze jeszcze zaczac od zmierzenia atrapy i wyliczenia ile tej siatki potrzebuje.
A poki co lenistwo w polaczeniu ze skleroza mnie powstrzymuje... :roll:

laisar - 2012-03-23, 14:53

wojtek_pl napisał/a:
poki co lenistwo w polaczeniu ze skleroza mnie powstrzymuje

Może trzeba po prostu zrealizować w końcu dawny pomysł na wspólne warsztaty? Czasem nie ma jak wspólna inspiracja i praca zespołowa... (;

eplus - 2012-03-23, 20:25

Górną siatkę dociąć na wymiar, włożyć zwiniętą przez jedną ze szpar, przez sąsiednią dziurę zahaczyć szydełkiem i tak z 4 stron, rozciągnąć do rogów i przyszyć dratwą do obrzeża. :idea:
krakry1 - 2012-03-23, 20:28

eplus napisał/a:
... rozciągnąć do rogów i przyszyć dratwą do obrzeża. :idea:
Jednym słowem, trzeba być jak ... Szewczyk Dratewka. 8-)
Gawin - 2012-04-20, 22:15

I jak zamontował już ktoś tę siatkę bo jestem ciekawy jak to wygląda w rzeczywistości...
bossboss - 2012-06-19, 09:21

no własnie ja planuje taką siatkę zalożyć bo mój ojciec zrobił sobie taką w qasqhaiu i wyglada świetnie. Przymocował ja za pomocą opasek zaciskowych i wyglada jak fabryka. Mam tylko pytanie czy ta kratka w DD w zderzaaku nie jest czasem demontowalna. Wczoraj zauważyłem ze sa tam zaczepy i po naciśnieciu kratka odczepiła się od zderzaka ale zamiast wyjść do przodu do chodziła do wewnątrz?czy ktoś to odczepiał już?jesli tak to robota jest banalnie prosta.
Dominus - 2012-06-19, 20:51

A jaki kolor qasqhaia i jakiego koloru dał kratkę?? czarną czy srebrną??

Sam zastanawiam się nad montażem takiej kratki ale w chwili obecnej jest to nie możliwe gdyż dopiero czekam na samochód;D

I mam dylemat. Czarny Duster z srebrnymi dodatkiami i który kolor lepiej.

Fajnie jakbyś wrzucił foto qasqhaia. ;D

bossboss - 2012-06-19, 22:29

CZARNY QASQHAI I CZARNA KRATKA.PRZYMOCOWANE CZARNYMI PASKAMI ZACISKOWYMI--WYGLADA JAK FABRYCZNE.
dystrykt9 - 2012-06-20, 07:54

bossboss napisał/a:
CZARNY QASQHAI I CZARNA KRATKA.PRZYMOCOWANE CZARNYMI PASKAMI ZACISKOWYMI--WYGLADA JAK FABRYCZNE.


Wrzuć proszę jakieś dobre ujęcia tego qashqaia, pokazujące montaż, jeśli możesz.

bossboss - 2012-06-20, 09:34

ok na dniach postaram sie zrobić foty. ojciec wkladal siatke przez maske od gory. a jesli w dasterze ta kratke mozna zdjac bo ma zaczepy tylko sie boje ja ruszyc to montarz bedzie banalny.wystarczy wyciagnac kratke, polozyc na kratke, odrysowac, wyciac, zamocowac opaskami i wlozyc z powrotem
keikan - 2012-07-11, 11:02

będę musiał założyć taką siatkę u siebie. Zauważyłem już kilka zagnieceń chłodnicy..a mam na liczniku dopiero 3500 km... nie wiem tylko jak się do tego zabrać..ale pewno zawiozę siatkę do ASO i poproszę ,żeby jakoś to oni zamontowali - bo jak zacznę się za to brać osobiście to na bank coś zepsuję (urwę jakieś zaczepy albo co)
bossboss - 2012-07-11, 11:10

tak to wyglada na nissanie
dystrykt9 - 2012-07-11, 12:31

Bossboss,dzieki za foty.
A czy ta siatka jest jakos zabezpieczana antykorozyjnie badz nierdzewna? jak dlugo juz Twoj ojciec z nia jezdzi?

bossboss - 2012-07-11, 13:14

siatka jest aluminiowa i malowana proszkowo.auto ma rok i brak objawów "zmeczenia". gdyby nawet cos sie zaczelo dziać to kosztuje grosze
ajax - 2012-07-11, 19:33

A to jeszcze bliższe namiary na siatkę: do czego miała być, orientacyjna cena itp poproszę :-)
dystrykt9 - 2012-07-11, 20:15

bossboss napisał/a:
siatka jest aluminiowa i malowana proszkowo.auto ma rok i brak objawów "zmeczenia". gdyby nawet cos sie zaczelo dziać to kosztuje grosze


Dzięki i przyłączam się do prośby Ajaxa :-D
W jakimś ogrodniczym czy castoramie kupowana?

bossboss - 2012-07-11, 20:59

heheheh misiaki na allegro

http://allegro.pl/optyczny-siatki-18820

macie tego na peczki. to siatka tuningowa dlatego tak fajnie wyglada. po urlopie sie za to wezme

ajax - 2012-07-11, 21:40

Dzięki słodziaku ;-) :-)
keikan - 2012-07-12, 08:18

Super wygląda na Nissanie!
Właśnie o to chodzi!

Gdyby ktoś wziął się za to w Dusterku - poproszę "fotostory" - może nabiorę odwagi, by zrobić to samemu..

bossboss - 2012-07-12, 10:18

na bank zrobie to w sierpniu po wakacjach i zrobie foto manuala
Max - 2012-09-16, 18:04
Temat postu: Siatka ochronna przed chłodnicą
Założyłem siatkę aluminiową ochronną przed chłodnicą.Przymocowana jest do zderzaka.Zakładałem ja w salonie w Rzeszotarach (pozdrawiam p.Tomka i p.Marcina,bardzo mili i konkretni).Siatkę kupiłem w sklepie motoryzacyjnym we Wrocławiu.Ja wybrałem kolor czarny gdyż lepiej pasuje do zderzaka ale jest również srebny.
Dominus - 2012-09-16, 18:11

Siatka ochronna chłodnicy w DD kolegi Max'a














A teraz pytanka:

1.Zakładałeś ją sam czy Panowie z Salonu?
2.Wiesz konkretnie co rozkręcić, jak wsunąć tą kratkę do środka między zderzak w chłodnicę?
3. Dziurki w kratce jaki mają rozmiar? (ile na ile)
4. Czym ona jest zamocowana do kratki??

Max - 2012-09-16, 18:35

Zakładali Panowie z Salonu.Jest trochę rozkręcania trzeba ściągnąć zderzak żeby to dobrze przymocować mam to na jakiś uchwytach na wierzchu nic nie widać żadnych opasek wygląda fajnie.Wymiary siatki 1000x245 oczka 4.5x9 kupiłem dwie na górę i dół co widać na zdjęciach cena to 39 zł. sztuka.
Dominus - 2012-09-16, 18:38

A ile policzyli w serwisie za montaż??
Max - 2012-09-16, 18:43

147 zł. to nie jest aż tak zle a mieli dużo rozkręcania,również sciągali pokrywę co jest pod silnikiem i w nadkole przypieli mi czujnik termometru który bezwładnie powiesiłem.Trwało to około dwóch godzin.Bez kanału lub podnośnika ani rusz.
Dominus - 2012-09-16, 18:48

Chętnie bym też zamontował taką kratkę lecz bez rozkręcania połowy samochodu ;D
Już coś tam oglądałem w DD i z górną kratką nie będzie problemu lecz z dołem ciężko;/
W wolnej chwili muszę się za to zabrać.

Max - 2012-09-16, 18:54

Dominus jak będziesz zmieniał olej to pokrywe pod silnikiem i tak trzeba odkrecic to może przy okazji założyć siatke
bossboss - 2012-09-16, 19:09

WYGLADA OK--WLASNIE O TAKIM CZYMŚ MYSLAŁEM-DZIWNE TYLKO ZE PANOWIE W RZESZOTARACH TAK MAŁO SKASOWALI--TAM MAJA ASTRONOMICZNE CENY?CHYBA ZE ROBILI TO NA LEWO? NA DNIACH TEZ PODJADE I POPYTAM
Max - 2012-09-16, 19:33

Dla mnie Rzeszotary to Super Salon, konkretni Panowie w serwisie.Moim zdaniem Rzeszotary nie maja astronomicznych cen.
Dominus - 2012-09-17, 12:22

Chciałbym się dziś pochwalić swoimi postępami w pracy nad założeniem kratki ochronnej przed chłodnicą ale BEZ odkręcania całego zderzaka.

Jak na razie opatentowałem jak włożyć kratkę na górną część przy znaczku Dacia.

Szablon z tektury odpowiednio docięty. Teraz zamawiam kratkę, jak już bede miał zamontowane opiszę dokładnie co i jak.






Piotr_K - 2012-09-17, 13:30

Poczekam na Twoje doświadczenia, w sumie siatka ma tylko chronić przed odpryskami i kamykami. Jak nie będzie hałasu po montażu - to będzie sukces ;)
wojtek_pl - 2012-09-17, 14:17

Max napisał/a:
147 zł. to nie jest aż tak zle a mieli dużo rozkręcania,również sciągali pokrywę co jest pod silnikiem i w nadkole przypieli mi czujnik termometru który bezwładnie powiesiłem.Trwało to około dwóch godzin.Bez kanału lub podnośnika ani rusz.

To prawie za darmo ci zrobili. :-)

wiciu_r - 2012-09-17, 14:28

A jak to się ma do pracy samej chłodnicy, nie włącza się częściej dmuchawa?
Tak na oko siatka ogranicza przepływ powietrza o około 20%.

wojtek_pl - 2012-09-18, 07:01

Raczej mniej. Moim zdaniem nie powinno to mieć żadnego wpływu na temperaturę. Jedynie pozytywny bo nie będziesz miał blaszek od chłodnicy pozaginanych od uderzeń kamieni. :-)
jurek - 2012-09-18, 07:32

Myślę, że większym problemem od kamykow są owady, które po kilku latach potrafią pięknie zakleić chłodnicę. Alu tu, poza czyszczeniem, nie ma zdaje się sposobu. pozdr
wiciu_r - 2012-09-18, 07:37

Jeśli jest dojście do chłodnicy od strony silnika to można na kilka minut spryskać front wodą z płynem do mycia naczyć a po paru minutach ostrożnie wydmuchać wszystko od tyłu kompresorem, robiłem, blaszek nie pogiąłem.
Dominus - 2012-09-28, 20:20

Zamontowałem własnoręcznie w zaciszu garażu kratkę ochronną na chłodnicę bez rozkręcania i ściągania zderzaka, jedynie odkręciłem 5 śrub.
Na razie kratka zamontowana w górnej części. W niedalekiej przyszłości spróbuje się dobrać do dolnej.

Opis montażu w temacie z moim DD, strona 2

http://www.daciaklub.pl/f...t=7690&start=15

Hakama 4x4 - 2012-12-05, 12:51

A czy tego,że chłodnica znika nie należy zrobić na gwarancji? Miałem różne auta i tylko w Dacii dół chłodnicy zniknął mi po półtorej roku użytkowania. Wydaje się więc , że nie jest to normalne. Ćwiczył to ktoś może?bo wydaje mi się , że czytałem już na forum o takiej skutecznej wymianie ale nie umiem tego znaleźć.
Karenzo - 2013-07-08, 01:55

Czy ktoś już zamontował na dole osłonę na chłodnice . Jeżdżę dużo po wiejskich drogach i dolna część chłodnicy jest po prostu zmasakrowana . A po ostatniej stłuczce jakieś pół roku temu miałem wymienioną . Znaczy stara była nie draśnięta ale w ASO jak robili na ubezpieczeniu to wymienili co tylko się dało .

Interesuje mnie sposób mocowania najbardziej , żeby to jakoś wyglądało .
W środę wstawię samochód na tunel i spróbuje jakoś tam się dobrać , ktoś wie jakie tam są mocowania ? Co mi będzie potrzebne żeby tą osłonę odkręcić ?
Chyba nie ma tam żądnych cudacznych gwiazdek czy kwadratów .

BoloSr - 2013-07-08, 05:20

Karenzo napisał/a:
Czy ktoś już zamontował na dole osłonę na chłodnice . Jeżdżę dużo po wiejskich drogach i dolna część chłodnicy jest po prostu zmasakrowana . A po ostatniej stłuczce jakieś pół roku temu miałem wymienioną . Znaczy stara była nie draśnięta ale w ASO jak robili na ubezpieczeniu to wymienili co tylko się dało .

Interesuje mnie sposób mocowania najbardziej , żeby to jakoś wyglądało .
W środę wstawię samochód na tunel i spróbuje jakoś tam się dobrać , ktoś wie jakie tam są mocowania ? Co mi będzie potrzebne żeby tą osłonę odkręcić ?
Chyba nie ma tam żądnych cudacznych gwiazdek czy kwadratów .


a to czytal manual :)

Hakama 4x4 - 2013-07-08, 06:25

Panowie, chłodnica wymieniona w ramach gwarancji. 8-)
Teraz mam nową 8-) ale w wolnej chwili pomyślę o osłonie.

Karenzo - 2013-07-08, 12:39

BoloSr napisał/a:
Karenzo napisał/a:
Czy ktoś już zamontował na dole osłonę na chłodnice . Jeżdżę dużo po wiejskich drogach i dolna część chłodnicy jest po prostu zmasakrowana . A po ostatniej stłuczce jakieś pół roku temu miałem wymienioną . Znaczy stara była nie draśnięta ale w ASO jak robili na ubezpieczeniu to wymienili co tylko się dało .

Interesuje mnie sposób mocowania najbardziej , żeby to jakoś wyglądało .
W środę wstawię samochód na tunel i spróbuje jakoś tam się dobrać , ktoś wie jakie tam są mocowania ? Co mi będzie potrzebne żeby tą osłonę odkręcić ?
Chyba nie ma tam żądnych cudacznych gwiazdek czy kwadratów .


a to czytal manual :)

tak ale tutaj jest montaż tylko górnej części chłodnicy . Montaż na górze to żaden problem . Cała sztuka to zamontować na dole

Hakama 4x4 - 2013-07-08, 13:17

Zamówiłem dziś siatkę na Alle... W przyszłym tygodniu założę to dam zdjęcia.

http://allegro.pl/siatka-...3358152595.html

Zamówiłem tą z oczkami 5x3,5.
Jest fajna bo jest gęsta.

Karenzo - 2013-07-08, 14:06

Ciekawe jak wyjdzie z tym kolorem , ja osobiście dał bym czarny mat żeby jak najmniej rzucała się w oczy
Hakama 4x4 - 2013-07-08, 18:43

Mi osobiście wydaje się , że aluminium doda charakteru mojej prawie terenówce ale zobaczymy... czy wyjdzie kicz? :lol:
piotr. z - 2013-07-08, 21:28

[/quote]
tak ale tutaj jest montaż tylko górnej części chłodnicy . Montaż na górze to żaden problem . Cała sztuka to zamontować na dole[/quote]

Mam czarną siatkę zamontowaną na zewnątrz dolnej osłony a mocowałem trytytkami. Zapewniam Cię, że trzeba dobrze się przypatrzeć a najlepiej kucnąć przy samochodzie aby to zobaczyć. Jedyny minus wyjdzie wtedy gdy będziesz chciał montować światła do jazdy dziennej i będzie z deko więcej rzeźby aby je zamocować do "siatexu". Wprawdzie nie mam LEDów ale od jakiegoś czasu je rozważam i to jedynu minus siaty na zewnątrz, jaki zauważyłem.

A tu możesz zobaczyć jak siata wygląda na zewnątrz. Jeśli będziesz chciał fotę wykonaną przy lepszym świetle, daj znać.

Dominus - 2013-07-08, 21:29

Karenzo, kolega BoloSr już podesłał Ci link do mojego mini tutoriala odnośnie górnej części.
Dolną cześć również zamontowałem.

Oczywiście montaż w dolnej części bez ściąganie zderzaka. Należy jedynie zdemontować grill i wtedy mamy dostęp do dolnej części.
Musimy odkręcić dwie śruby zaznaczone na foto i pociągnąć gril do siebie



Siatka jednak nie jest w jednym kawałku lecz w dwóch bo się nie mieściła i nie dało się wykręcić ale ładnie udało mi się je spiąć że śladu nie ma.


Karenzo - 2013-07-08, 23:37

Hakama 4x4 napisał/a:
Mi osobiście wydaje się , że aluminium doda charakteru mojej prawie terenówce ale zobaczymy... czy wyjdzie kicz? :lol:

wszystko zależy od koloru twojego mobilu
jak czarny powinni się bardzo ładnie komponować , ale z jaśniejszymi lakierami morze być gorzej
Dziś zakupiłem odpowiednie materiały od razu odradzam kupowania najgęściejszej 3,5mm x 5mm ponieważ otwory za na tyle małe że spowoduje duży wzrost oporu powietrza .
osobiście zakupiłem 4mm x 6,5 mm i dalej mi się wydaję że jest za gęsta .

Więc jak będziecie kupować to najlepiej z odbiorem osobistym ponieważ na necie ciężko wyczuć wielkości tych otworów .
W warszawie jest w markach zakład specjalizujących się w produkcji takich siatek . 20 zł szt za 100cmx25cm od ręki

wojtek_pl - 2013-07-13, 15:16

No i ja w końcu zamontowałem siatkę. U góry można bez problemu zamocować od środka bez zdejmowania zderzaka, nawet nie trzeba się siłować z jakimiś zaczepami czy śrubami.
Na dole zmocowałem na zewnątrz, z lenistwa głównie, bo nie chciało mi się odkręcać dołu zderzaka od osłony i wciągać siatki tamtędy do środka.

Acha, ja kupiłem 2 sztuki 100 cm x 25 cm siatki o oczkach 5x9 mm

Dominus - 2013-07-13, 15:27

wojtek_pl, Siatkę można zamontować w dolnej cześci od środka bez zdejmowania zderzaka.
Ja zdemontowałem grill i siatkę przeciąłem na pół aby móc ja włożyć ale tak spiąłem że nie ma śladu że w dwóch kawałkach.

Hakama 4x4 - 2013-07-13, 19:30

Moja siateczka też już przyszła. Przyłożyłem póki co próbnie i aluminium absolutnie nie wygląda kiczowato a nawet dodaje charakteru. W przyszłym tygodniu będę miał już mniej pracy zawodowej więc założę i dam zdjęcia. Nie wiem jeszcze czy nie kupię jeszcze gumowej uszczelki na obrzeża siatki
Karenzo - 2013-07-13, 21:01

Jestem po montażu . Od razu uczulam na 3 śruby mocujący grill do zderzaka (jedna na środku i 2 po bokach .
walczyłem z tym ponad godzinne i nie udało mi się włożyć całej siatki do dolnego grilla . Na górze mamy otwór powiedzmy 40 cm a siatka na dół ma ze 60cm długości
Zrobiłem tą siatkę na 2 części i złączyłem na dole , wygląda naprawdę fajnie .

Hakama 4x4 - 2013-07-26, 12:37

Tak, ja też jestem już po montażu.
Aluminiowa siatka bardzo ładnie wygląda w tym miejscu.
Też chciałem włożyć całą ale musiałbym odkręcić cały grill a nie miałem gwiazdki w tym rozmiarze. Nie chcąc czekać wziąłem kontówkę i przeciąłem siatkę na pół. Po odkręceniu czterech górnych śrub na grillu (tego klucza gwiazdkowego akurat jeszcze nie zgubiłem :lol: ) można nieco odgiąć i wstawić siatkę.
Przyłożyłem początkowo jak wygląda z przodu tzn. na kratce ze zderzaka a nie pod - ale to już byłby hardcore :evil:
Za plastikową kratką pasuje tak, że teraz już góra wydaje mi się taka pustawa bez siatki. :-D Generalnie można założyć w calości tylko trzeba ściągnąć grill i nie mogą ciąć komary - to mi też przyspieszało bardzo tempo (naliczyłem 26 ukąszeń). Także w garażu i z kluczykiem zrobiłbym to ładniej i dokładniej ale jest ok. Podczas jazdy , nawet z prędkością autostradową maksymalną nic nie gwiżdże. Także ok. Zamieszczę zdjęcie jak znajdę chwilkę.

Hakama 4x4 - 2013-08-19, 12:04

Witam,
Po powrocie z wakacji przesyłam zjdęcie kratki.

48piotr - 2013-08-19, 18:24

A wygląda zaje - fajnie. ;-)
janzet - 2013-12-11, 21:03

Jeszcze nie ma zdjęcia. Zamontowałem czarną , na dole i na górze. Zderzaka nie zdejmowałem ale chyba jest to najprostszy sposób. Ściągałem grill górny aby dostać się do dolnej kraty ale to dużo zabawy i cięki dostęp mimo wszystko. Dolna siatka zetem jest z dwóch połówek.
Zdjęcia przy okazji.
Dzięki za instrukcje montażowe w tym temacie, przydały się.
Aby zdjąć grill trzeba wyjąć emblemat. Jest na wcisk a pod nim taka plastikowa zapadka.

corrado - 2013-12-11, 23:55

Chyba też taką siatkę zamontuje do siebie bo idzie zima i coraz więcej syfu pod koła, a Intercooler już tez mam pognieciony od "kamionków" :roll:
janzet - 2013-12-16, 11:06

corrado - fajne zdjecie pakunków...
A siatka na pewno nie pozwoli na uderzenia elementów w chłodnice
U mnie ostatecznie wyglada to tak

matizek658 - 2014-01-01, 16:06

Witam,
CZy wie ktoś jak zdemontować atrapę chłodnicy tą dolną (plaster miodu) w loganie mcv 2008r.? Czy trzeba zdejmować zderzak czy po prostu odgiąć zaczepy widoczne od strony zewnętrznej?

keikan - 2014-01-02, 12:46

no ja się jeszcze nie "chwaliłem", bo tylko w moim profilu jest fotka, więc nadrabiam zaległości.
mcvBL - 2015-09-03, 17:44

Jeśli ktoś się zastanawia czy siatka jest ważna to tak wygląda chlodnica w Loganie po 150tys km.
Chyba jest do wymiany jak myslicie?

Karenzo - 2015-09-03, 17:53

jak się nie grzeje/cieknie to po co ?
spada tylko jej wydajność chłodnicza od pogiętych blaszek

mcvBL - 2015-09-03, 18:12

no wlaśnie się zastanawiałem dlaczego wydajność klimatyzacji mi tak spadła i chyba to jest powód że na polowie chłodnicy wyparowały lamelki :( teraz idzie zima więc pewnie będzie grzala normalnie ale jak przyjdze lato i plus 44st to pokuszę się o wymianę.
Marek1603 - 2015-09-03, 19:10

Nie tyle co nie ma tych lamelek, tylko są one zapchane.
mcvBL - 2015-09-03, 19:32

nie ma ich niestety aż sam byłem w szoku że kamienie je tak wytłukły w klimatyzacji, natomiast w chlodnicy wody są wszystkie.
piotr. z - 2015-09-03, 20:44

mcvBL napisał/a:
no wlaśnie się zastanawiałem dlaczego wydajność klimatyzacji mi tak spadła i chyba to jest powód że na polowie chłodnicy wyparowały lamelki :( teraz idzie zima więc pewnie będzie grzala normalnie ale jak przyjdze lato i plus 44st to pokuszę się o wymianę.


Zaraz, zaraz. Na pierwszym planie jest skraplacz od klimy (zwany również zwyczajowo chłodnicą) ale to nie ma nic wspólnego z grzaniem- chłodnicę masz za skraplaczem i to są dwa niezależne układy tylko spotykają się dwa razy: raz przy wlocie powietrza a drugi raz wewnątrz bryki gdzie miesza się powietrze.

wojtek_pl - 2015-09-03, 22:27

Jedyny minus siatki u mnie to taki, że jak się jeździ zimą podczas morzu i opadów śniegu (lub śniegu/błota pośniegowego na jezdni) to śnieg gromadzi się na siatce przed chłodnicami i ogranicza przepływ powietrza.
Tak to wyglądało u mnie.


Przy okazji widać, że warto zatrzymywać się dość często i czyścić reflektory podczas jazdy nocą.

Ajgor - 2015-09-04, 17:33

Ale dzięki uszczelnieniom zapewne autko szybciej się nagrzewa ! :-D

Również mam założoną w zderzaku.(opis w galerii)

wojtek_pl - 2015-09-04, 17:42

Moja w dolnej części jest PRZED oryginalnymi kratkami i może dlatego efekt jest spotęgowany.

Tak przy okazji, ciekawe jak by się zachowywały reflektory diodowe, które przecież nie grzeją aż tak jak żarówki.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group