DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - czujniki ultradźwiękowe / radar parkowania / cofania

Blake - 2007-12-27, 18:46
Temat postu: czujniki ultradźwiękowe / radar parkowania / cofania
Mam pytanko dotyczące czujników parkowania do MCV-KI. Co byście polecili w tym temacie?
Andrzej - 2007-12-27, 18:57

Też się zastanawiam nad takim czujnikiem. Z tego co wiem to ceny zestawu zaczynają się od ok. 150 zł. Tylko, że jest to ingerencja w instalację el., a więc mogą być problemy z gwarancją.
Jeśli chodzi o mnie to biorę pod uwagę czujnik z czterema sensorami i sygnalizacją dźwiękową - bo, jak mi się wydaje jest stosunkowo prosy w instalacji i w zasadzie nie wymaga dużych przeróbek w aucie - tylko otwory w zderzaku [żonka ma w Fabii czujnik właśnie z czterema sensorami i sygnalizacją dźwiękową /seryjny/ - w zupełności wystarcza].

Pablo78 - 2007-12-27, 22:43

Andrzej napisał/a:
Też się zastanawiam nad takim czujnikiem. Z tego co wiem to ceny zestawu zaczynają się od ok. 150 zł. Tylko, że jest to ingerencja w instalację el., a więc mogą być problemy z gwarancją.


Nie sądze, jak będzie zakładany w ASO

Blake - 2007-12-28, 08:28

Andrzej, serdeczne dzięki za info.
Zastanawiam się nad tą ingerencją w instalację elektryczną - to jest kwestia podłaczenia się tylko do światła stopu - więc czy w takim przypadku mogą być problemy z gwarancją? Zastanawiam się także ile mogą kosztować czujniki wraz z montażem i to w Warszawie? Dzwoniłem do serwisu Dacii i podali mi 450 zł za czujnik oraz 400 zł za montaż. Trochę dużo. Jak byście coś na ten temat wiedzieli to byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam i życzę szerokiej drogi dla Waszych MCV-ek. :-)

Andrzej - 2007-12-28, 10:38

Z tego, co znalazłem w sieci to ceny w Warszawie zaczynają się od 300zł [czujnik + montaż].
Blake - 2007-12-28, 10:52

No to już zaczynamy rozmawiać o normalnych cenach. Te z ASO są nie do przyjęcia.
Black Eryk - 2007-12-28, 11:21

Wchodzisz na panoramę firm, szukasz firmy, dzwonisz do nich i dowiadujesz się jaka cena.

http://katalog.pf.pl/Wars...P0R10C-m09.html

Marcin - 2007-12-28, 13:26

Blake napisał/a:

Zastanawiam się nad tą ingerencją w instalację elektryczną - to jest kwestia podłaczenia się tylko do światła stopu

Tak jakos mi sie rzucil w oczy ten stop, ale pewnie chodzilo o swiatlo cofania :mrgreen:

Blake - 2007-12-28, 13:47

No jasne, masz rację Marcin.
Yoda - 2007-12-29, 03:29

Wątek na starym forum w zasadzie wyjaśnia wszystkie wątpliwości:
http://www.logan.fora.pl/...azenia,559.html

Co do montażu, to jest on, owszem, dosyć pracochłonny zwłaszcza jeśli chce sie to zrobić bez wiercenia karoserii. Pracochłonny w sensie dużej ilości śrubek do odkręcenia, przeciągania kabelków itp., natomiast nie wymaga ani specjalistycznych narzedzi, ani fachowej wiedzy.

ZeneC - 2007-12-29, 09:14

Zapytałem kiedyś u Kiljańczyka w Al. Jerozolimskich o koszt prostej operacji elektrycznej polegającej na zmianie położenia uchwytu do telefonu wraz z kablem do ładowania. Podano mi w tym serwisie cenę 170,00 zł za godzinę, a gdyby operacja trwała troche dłużej - to płacę za 2 godziny, czyli 340, 00. :roll:
kuba18 - 2008-04-02, 14:35
Temat postu: czujniki ultradźwiękowe parkowania
Czołem :!:
Czy ktoś z kolegów zakładał już sobie czujniki parkowania do sedana? Czy to trudna sztuka, a kupne czujniki są coś warte? Przed urodzeniem większości forumowiczów miałem automobil marki FSO Syrena 104. W nim, jak sobie podłożyłem pod tyłek poduszkę (jestem nieduży), to widziałem przez okna wszystkie krawędzie auta i parkowanie było łatwe, podobnie jak z Trapolo. Z Loganem jest gorzej - bryka duża - zadek wydatny - krawędzi przednich błotników też nie widać, a lakieru metalic szkoda. A może warto sobie założyć na tylną tablicę malutką kamerkę połączoną bezprzewodowo (aby nie pieprzyć się z drutami) z wyświetlaczem zasilanym z gniazda zapalniczki. Są takie ustrojstwa na allegro po około 400 zł. Wyświetlacz jest łatwo zdejmowalny i chowalny przed złodziejami.
Poradźcie Bracia Loganiarze! :lol:

GeRRaD - 2008-04-02, 16:23

Zakładałem (poza ASO oczywiście) - wybrałem wersję z samym biperem (jakiś czujnik z Allegro za około 150 zł) - bo cofając patrzę przez szybe lub lusterka, a nie na nieprecyzyjny wyświetlacz. Dla większego komfortu instalacji należy zdjąc tylny zderzak (siedzi na kilku śrubach widocznych od spodu i prowadnicach z boku - zderzak zdejmujemy po odpięciu lampki oswietlenia tablicy). Mierzysz odległosci pomięszy sonarami, zanzaczasz i wiercisz wiertłem koronowym załączonym do zestawu. Kable od sonarów spinasz razem i przepuszczasz do środka bagaznika np otworem od oświetlenia tablicy rej. Z centralką podpinasz się pod prawą tylna lampę - (zasilanie na świtało cofania, drugi gdzieś na masę) a biper montujesz w bagazniku lub wewnątrz (są przelotki konstrukcyjne do tego).Szacunkwy czas instalacji 1-2 godz.

Całość chodzi super - tylko należy uważać w czasie mrozów i śnieżyc - czyszcząc często sonary, aby nie wariowały.

Daj znać jak pomogłem ;-)

kuba18 - 2008-04-04, 15:51

GeRRad!
Dałeś dobrą RRaDę. Wpisałem Ci punkt.
Pozdro!
kuba18 :-D

Yoda - 2008-04-05, 20:09

Sporo zdjęć na temat montażu czujnika parkowania do sedana jest tutaj:
http://www.dacia-logan-mc...tance_sedan.htm

Czas instalacji podany przez kol GeRRaD-a pomnożyłbym przynajmniej przez 2.
Sam montowałem sobie czujnik parkowania (do MCV) i były to 2 wieczory i 1 poranek, przy czym większość czasu zajęło szukanie śrubek, które należy jeszcze odkręcić, wynajdowanie przejść dla kabelków (nic oprócz zderzaka nie wierciłem), przepychanie kabelków, mierzenie itp. Wtedy jeszcze nie było w Internecie instrukcji jak to zrobić (była jedna, ale koleś wiercił otwory w karoserii). Porobiłem zdjęcia podczas montażu, ale jakoś zabrakło mi motywacji żeby wrzucić na forum :oops:
Podstawowy wniosek: potrzebne są 2 osoby - na upartego można zrobić wszystko samemu, ale trwa to znaaaacznie dłużej.

Podstawa działania czujnika to piszczenie. Ewentualny wyświetlacz nie jest konieczny.
Jeśli już jest, to bardzo polecam rozwiązanie jakie zastosowałem u siebie - montaż wyświetlacza z tyłu, tak aby był widoczny w lusterku.

Mój czujnik zaczyna działać w odległości 1,5 m, natomiast najmniejsza odległość dla niego to 30 cm. Jestem z niego bardzo zadowolony.

Rozwiązania z kamerką nie znam, więc nie będę się odnosił.

kuba18 - 2008-04-07, 14:30

Dzięki, Yoda za rady i serwis zdjęciowy.
Jeszcze się nie zdecydowałem, montować samemu, czy zlecić założenie czujników Amervox( z wyższej półki) w autoryzowanym warsztacie Kamiński (ul. Wołodyjowskiego, tel. 601 203 560 w Warszawie) :?: . To jest kosztowne: czujniki Amervox są tylko w wybranych warsztatach, kosztują ok. 480 zł, robocizna 300 zł. :cry:
kuba18

laisar - 2008-04-07, 14:43

A czy ta wyższopółkowość ma jakiś większy sens? Tzn czy one są faktycznie wyraźnie lepsze od zwyczajnych czujek?
kuba18 - 2008-04-07, 23:24

Nie wiem, od jakiej półki zacząć wybór czujników. W firmie instalacyjnej na Niedźwiedziej w Warszawie instalują Phantomy (bodajże kosztują 150 PLN) i biorą za wszystko 450 PLN. Nie wiem, jak działają, firma daje jakąś gwarancję. Ciekaw jestem jakiej marki są czujniki GeRRaDa i Yody, bo można by rzeczywiście nieco przyoszczędzic na tańszym sprzęcie. Jakie macie zdanie, Koledzy :?:
kuba18

laisar - 2008-04-08, 00:19

Biorąc pod uwagę ceny (np tu) wydaje się, że 150 to już naprawdę rozsądne maksimum...
GeRRaD - 2008-04-08, 13:12

Nie pamiętam już nazwy czujników - jakieś made in taiwan - kupiłem na Allegro - była, gwarancja 12 miesięcy i odpukać po ponad 8 miesiącach uzytkowania nic się nie dzieje - zniosły bez uszczerbku nawet bliski kontakt z UNO - które po wszystkim ledwo odjechało o własnych siłach :mrgreen: Myślę że nawet jak padną po 2 latach to i tak z kosztami jestem na plus w stosunku do fabrycznych - wymienię wtedy na nowe (myslę że większość czujek ma zbliżoną średnicę wieć nie dziury w zderzaku zostaną - najwyżej kupię z większymi czujkami i reozwiercę :-D ).
Yoda - 2008-04-09, 00:26

Ja swój kupiłem też na Allegro od AUTODODATKI_PL za niecałe 100 PLN, model taki jak ten, sensory czarne:
http://www.autododatki.pl...RONIC-F208.html
Montując wyświetlacz z tyłu należy tylko podłączyć czujniki odwrotnie (zamieniona strona lewa z prawą).

andwod - 2008-04-25, 20:21

Kupiłe czujnik parkowania z exusa coś takiego:
http://www.nokaut.pl/ofer...xus-led-q4.html
i choć wyświetlacz nie jest dokładny to pozwala szybko określić z której strony jest przeszkoda. Za całość dałem 180PLN i działa bezawaryjnie trzeci rok.
UWAGA: warto "potrenować" rozmieszczenie czujników zanim powiertamy zderzak aby uniknąć "martwych" stref.
Ja zamontowałem na nielakierowanej części zderzaka - w zestawie była otwornica do wykonania otworów.

blue - 2008-05-04, 20:57

Kurcze, tez juz jakis czas mysle nad "parktronikiem' :-P

Wpałd mi w oko ten zestaw. Przeraża mnie tylko montaż tego, to wiercenie, te kabelki, przeciaganie, podłączanie...

GeRRaD - 2008-05-04, 21:26

Nie jest to takie straszne - ja na twoim miejscu zrezygnowałbym z wyświetlacza bo to raczej zbedny bajer - biper + lusterka wystarczą
Kristoff - 2008-05-08, 13:49

GeRRaD napisał/a:
Nie jest to takie straszne - ja na twoim miejscu zrezygnowałbym z wyświetlacza bo to raczej zbedny bajer - biper + lusterka wystarczą


A ja polecam wyświetlacz, gdy masz kontrole nad tym, czy przeszkodę masz po lewej czy prawej stronie, a dodatkowo masz kolorowe diody dla lewej i prawej strony, które pokazują ci zbliżanie się do przeszkody oraz cyfrowy wskaźnik odległości z dokładnością do 0,1 m. Dodatkowo diody oraz wskaźnik odległości działają wcześniej, niż pojawia się pikanie.
Tak więc dodatkowych plusów wyświetlacza jest naprawdę wiele.

A yak wygląda sam wyświetlacz:

http://picasaweb.google.c...412502607691186

Pozdrawiam,
Kristoff

GeRRaD - 2008-05-08, 18:02

Tylko czy ufać lusterkom i wasnym oczom, czy też przepraszam elektronice za grosze :?:
laisar - 2008-05-08, 18:09

"Wzmożona kontrola dźwignią zaufania" (;
piotrres - 2008-05-08, 18:28

GeRRaD napisał/a:
Tylko czy ufać lusterkom i wasnym oczom, czy też przepraszam elektronice za grosze :?:

To podstawa, czujniki parkowania, są bardzo pomocne ale podstawa to lusterka i... giętki kregosłup (żeby się powykręcać ;-) )
Sonary głupieją np na tłuczniu (na skutek rozpraszania fal).
Podobnie, każdy marynarz czy lotnik powie ci , że np. GPS nie jest postawową pomocą nawigacyjną. Aczkolwiek jest b. użyteczny

piotrres - 2008-05-08, 18:42

laisar napisał/a:
"Wzmożona kontrola dźwignią zaufania" (;

Ja pamiętam to tak:
"WZMOŻONA KONTROLA WYŻSZĄ FORMA ZAUFANIA" :lol:

KaS602 - 2008-11-06, 18:38

Troche odswieze temat.
W ktorym miejscu najlepiej wstawic czujniki (w tylnej nakladce zderzaka)?

Yoda - 2008-11-11, 20:16

Najlepiej tak, żeby były równoległe do ziemi. W MCV jest taki czarny nielakierowany pasek.
Druga sprawa to rozmieszczenie czujników w poziomie - zderzak wewnątrz ma dosyć złożoną strukturę i dobrze byłoby nie trafić na żadne wzmocnienie/wręgę - ja akurat zderzak zdejmowałem (MCV).

KaS602 - 2008-11-11, 23:28

Yoda napisał/a:
- ja akurat zderzak zdejmowałem

Zderzak zdejme, bo trudne to nie jest. W sedanie tez mam nielakierowany pasek na zderzaku.

GeRRaD - 2008-11-12, 20:23

Nie ma co sie obawiać wiercenia w lakierownej częsci zderzaka - wiertło koronkowe nie spowoduje odprysku lakieru - a w razie awarii czujnika da się dopasować inny uniwerslany :-D

PS ja mam wiercone w lakierowanej części i jest OK :-D

KaS602 - 2008-11-13, 00:19

GeRRaD napisał/a:
PS ja mam wiercone w lakierowanej części i jest OK

Zobacze po zdjeciu nakladki na zderzak gdzie w ogole mozna je wmontowac...
Czy wysokosc czujnikow nad jezdnia ma duze znaczenie?

GeRRaD - 2008-11-13, 18:30

Jak będą za nisko będą łatwiej łapały zakłucenia od krawężników itp. Moim zdaniem optymalny jest środek zderzaka :!:
KaS602 - 2008-11-13, 18:37

GeRRaD napisał/a:
Jak będą za nisko będą łatwiej łapały zakłucenia od krawężników itp. Moim zdaniem optymalny jest środek zderzaka

Brzmi sensownie...
Dzieki.

KaS602 - 2008-12-01, 14:25

Zrobione...
Zdjecia z "fotokomorki", bo tylko ja mialem pod reka.

Do tego w komplecie zamontowałem wewnętrzne lusterko wsteczne z wyświetlaczem .

jackthenight - 2008-12-01, 16:49

KaS602 napisał/a:
Zrobione...
Zdjecia z "fotokomorki", bo tylko ja mialem pod reka.


No gratulacje.
A powiedz ciężko zdejmuje się tylny zderzak ?
Dużo jakiś zaczepów jest ?
Są łatwo łamliwe ?
Na jakie problemy napotkałeś ?

KaS602 - 2008-12-01, 16:57

Po dwa wkrety przy tylnych nadkolach (torx), trzy przy pokrywie bagaznika (torx) i piec od dolu zderzaka (klucz 10). Po odchyleniu nadkoli (po uprzednim odkreceniu wspomnianych wkretow) zostaje jeszcze mocowanie zderazka na jedna srube (klucz 10)
Problemow nie ma , zadnych ukrytych i "lamliwych" mocowan tez nie.

GeRRaD - 2008-12-01, 21:12

Warto robić póki śruby nie pordzewieją - potem (za kilka lat) nie bedzie juz tak różowo:lol: :lol: :lol:
piotrres - 2008-12-03, 17:56

Yoda napisał/a:
Najlepiej tak, żeby były równoległe do ziemi. W MCV jest taki czarny nielakierowany pasek.

Ja mam na dolnej lakierowanej kurtynie

GeRRaD - 2008-12-03, 21:23

Ja też :lol: :lol: :lol:
Mikele - 2009-03-29, 21:54

Oszalały mi dziś czujniki po prawej stronie...

Kiedy tylko wrzucam wsteczny, od razu dostaję sygnałem dźwiękowym po uszach, a a wyświetlacz informuje mnie bez względu na wszystko, że z tyłu po prawej stronie mam przeszkodę w odległości 0,0 metra. Wściekam się już, bo po dłuższej chwili jazdy do tyłu uszy odpadają od pisku...

Co to może być ? Sprawdziłem czujki na zderzaku i nic na nich nie ma, są czyściutki, zwłaszcza po dzisiejszym deszczu...


Pozdrawiam.

laisar - 2009-03-29, 22:00

Zwarcie?... Jak się da - porozpinać kawałkami instalację celem wyizolowanie podejrzanego elementu.
KaS602 - 2009-03-30, 00:44

Mikele, odlacz podejrzana czujke i podmien jej podlaczenie ze sprawna. Jesli sie okaze, ze to wina czujki to ja po prostu wymien. Mozna je kupic pojedynczo. Tymczasem powinienes miec opcje wylaczenia dzwieku.
jacek - 2009-03-30, 21:24

KaS602 napisał/a:
Tymczasem powinienes miec opcje wylaczenia dzwieku

Nie wszędzie jest , ja nie mam.

Mikele - 2009-03-30, 22:09

Czujniki mam założone w ASO, w środę rano jadę "na kanał".
Palcem nie dłubnę przy tym, bo nie ja zakładałem i nie ja kalibrowałem, więc mam zamiar po prostu oczekiwać prawidłowo działającego systemu :)

Jak tylko sprawa zostanie rozwiązana napiszę tutaj co było nie tak.


Pozdrawiam.

ian - 2009-07-21, 10:04

Widziałem w Chorzowie granatowego Logana z silnikiem 1.5 dci w wersji Laureate z zamontowanymi czujnikami cofania. Sygnalizacja odległości podpięta pod lusterko wsteczne. Tylko po co takie udogodnienie :shock: ? Prawy tylny błotnik w tym samochodzie wgnieciony i porysowany, tylny zderzak w części środkowej i prawej porysowany.
laisar - 2009-07-21, 10:24

Może czujniki zostały założone właśnie po tych przygodach... (;
GeRRaD - 2009-07-21, 19:10

Sprawa wygląda w ten sposób że po założeniu czujników obniża się czujność właściciela :lol:
blue - 2009-11-19, 17:07

Witam po dlugiej przerwie

Po tym czasie znowu powraca do mnie temat zakupu/montazu czujników parkowania.

Czy z obecnych ofert na allegro jest cos godnego uwagi? moja uwage zwróciły te czujniki , zapytacie dlaczego. Gosc pisze ze sa matowe...bo te blyszczace niestety wieja sami wiecie jak, druga sprawa kołnieżyk jest 0.5mm wiec juz tak nie wystaja duzo. No i wiadomo, wyswietlacz, bipper, 8 czujek, "czujność" do 30cm max.

Czekam na jakies zdania za/przeciw i na inne oferty.

jackthenight - 2009-11-19, 19:26

blue napisał/a:
Czekam na jakies zdania za/przeciw i na inne oferty.



Tego typu sprzętu bym nie kupował - krótko to takie badziewie - bez urazy najnormalniej chińszczyzna.

Jak bym miał kupować to już przynajmniej kupowałbym sprzęt firmowy np. :

Jeśli zależałoby mi na wyświetlaczu to :
http://allegro.pl/item812...acz_okazja.html


Jeśli na samym biperze :
http://allegro.pl/item808...daz_632000.html


A jeśli zależy ci na 8 czujnikach i wyświetlaczu to wtedy taki zestaw :
http://allegro.pl/item815...yswietlacz.html


I właśnie jak będę sobie montował kiedyś tam czujniki parkowania to wybiorę wersję z biperem i czterema czujnikami firmy VALEO.

Pawlo - 2009-12-19, 19:04

Czy ma któryś z kolegów jakieś wieści na temat czujnika parkowania WRD-007 z wyświetlaczem w lusterku ze strony www.autododatki.pl za coś 139zł bo podobno sterownik gada z tym lusterkiem bezprzewodowo i nie trzeba ciągnąć drutów do bagażnika.
KaS602 - 2009-12-19, 19:14

Jedno co by mnie zniechęciło to to
Cytat:
Wyświetlacz LED jest zasilany za pomocą kabelka , który podłączamy do wtyczki od zapalniczki.

Aczkolwiek, powinno się dać łatwo przerobić tak, by pociągnąć kabel pod podsufitką i dalej pod osłoną słupka A by podłączyć go na stałe pomijając gniazdo zapalniczki, choć wtedy zaleta "bezprzewodowości" spada na drugi plan... (IMO)

Pawlo - 2009-12-19, 19:29

Ale można go przecież podłączyć do lampki, przynajmniej w moim wypadku bo mam lampkę w suficie taka gdzie załącza sie od drzwi albo recznie są dwie żaróweczki więc zasilanko można zabrać z niej. :-P
KaS602 - 2009-12-19, 20:20

No żesz... zapomniałem o niej. :roll:

A wracając do wspomnianego zestawu, chyba całkiem nieźle się zapowiada. Choćby tym, że zaczyna działać już 2 metry od przeszkody.

Domel - 2009-12-19, 22:29

a to nie jest cale lusterko z wyswietlaczem? Bo tak mi to na zdjeciu wyglada


Pawlo - 2009-12-20, 13:14

No to jest to, tylko teraz podobno wartości wyświetlają się na środku a na boki od tych cyferek odchodzą kolorowe diody. Przyciski podobno nie wykorzystywane.
Co do czujników działają od -30 do +70 stopni
Wygląda całkiem całkiem i dlatego nad nim myślę. :?:

krakry1 - 2010-05-25, 19:58

jackthenight napisał/a:
No gwarancja jest dalej, taki moduł niczego uszkodzić nie może - to tak jak montaż radia czy CB radia.
Dzięki za informację - a mam jeszcze jedno pytanko - czy podobnie samodzielny montaż czujników parkowania nie ma wpływu na gwarancję? No i jeszcze czy znacie jakieś godne polecenia czujniki parkowania? - no wiadomo w rozsądnej cenie.
benny86 - 2010-05-25, 20:16

Ostatnio w Norauto widziałem ich firmowe za 119zł ale montaż kontrowersyjny - nie trzeba nic wiercić, rozcinać itp ale przyleja się ja na zderzak w określonych miejscach i odstępach, a gdzieś na kokpicie.przy kierownicy kostka mniej wiecej wielkości pudełka zapałek, w miarę zbliżania się do przeszkody zapalają sie kolejne diody i dzwięk coraz głośniejszy
krakry1 - 2010-05-26, 07:32

benny86 napisał/a:
Ostatnio w Norauto widziałem ich firmowe za 119zł ale montaż kontrowersyjny - nie trzeba nic wiercić, rozcinać itp ale przyleja się ja na zderzak w określonych miejscach i odstępach, a gdzieś na kokpicie.przy kierownicy kostka mniej wiecej wielkości pudełka zapałek, w miarę zbliżania się do przeszkody zapalają sie kolejne diody i dzwięk coraz głośniejszy
Dzięki benny86.
krakry1 - 2010-06-11, 20:13

Pytanie do użytkowników - czy ktoś z Was ma czujniki parkowania Valeo. Jak się sprawują i jaka, jest o nich ogólna ocena ( o marce)?
jackthenight - 2010-06-11, 20:22

Valeo raczej dobra marka - miałem ochotę sobie takie kupić czujniki parkowania ale cena dość wysoka i jeszcze czekam z zamiarem zakupu na kiedy indziej.
Może wybiorę coś tańszego - ale gdybym miał kupować nie patrząc na finanse to wybrałbym Valeo.

krakry1 - 2010-06-11, 20:48

Dzięki Jackthenight - kupiłem na allegro najtańszy, najprostszy zestaw z samym brzęczkiem (188zł z przesyłką - promocja). Ciekaw byłem oceny innych.

Zestaw sprawia bardzo dobre wrażenie. Poza tym ten najtańszy dla mnie będzie najłatwiejszy w montażu - zasilanie (klasycznie) do światła cofania (inne Valeo: droższe i zaawansowane podłącza się również do klaksonu i kierunkowskazów - dla mnie za duża ingerencja w auto - gwarancja).

Potworny - 2010-06-11, 21:01

krakry1 napisał/a:
(inne Valeo: droższe i zaawansowane podłącza się również do klaksonu i kierunkowskazów - dla mnie za duża ingerencja w auto - gwarancja).

Dodam, że pewnie robione przez tego samego Chinczyka , na tej samej "taśmie", tylko na końcu włożone do innego pudełka i z wyższą ceną..... :evil:

krakry1 - 2010-06-12, 20:20

Mam jeszcze jedno pytanie, czy ktoś z Was ma zamontowane czujniki cofania w Sandero?
Bardzo mile widziana by była fotka tyłu auta.

laisar - 2010-06-14, 18:43

http://www.forum-auto.com...a/sujet2728.htm - może być? (:
krakry1 - 2010-06-14, 18:51

Laisar JESTEŚ WIELKI o to mi chodziło. Dzięki.
laisar - 2010-06-14, 19:29

Nzmc (((;
krakry1 - 2010-06-16, 11:43

Czy któryś z kolegów zakładał swoje czujniki w ASO? Ile za to policzyli?

Ja dzisiaj zadzwoniłem do ASO i powiedzieli mi, że założenie to 420 zł + czujniki. No chyba z byka spadli. Pytałem, ile u nich bo cały czas szczypie się z tą gwarancją - żeby nie było problemu jak założę sam.

I co wy na to forumowicze?

jackthenight - 2010-06-16, 12:21

No tak, gwarancje stracisz na te otwory w zderzaku - bo ich już nie będziesz mógł zareklamować - i tylko tyle. Na nic więcej gwarancji nie stracisz.
Podłączenie takiego modułu czujników cofania pod plus żarówki cofania i masę auta nic uszkodzić nie może, to również takie samo praktycznie podłączenie, jak podłączenie nawigacji do gniazdka zapalniczki - nic złego zepsuć to nie może, także gwarancją bym się nie przejmował - tylko dziur w zderzaku nie będziesz mógł reklamować, może nawet całego zderzaka nie będziesz mógł reklamować - ale co można reklamować w zderzaku ?
Spokojnie krakry, załóż sobie czujniki parkowania sam, albo w jakimś tańszym a profesjonalnym warsztacie a gwarancją nie ma się co zbytnio szczypać.

Abstrahując do tego montażu co Laisar link podał, to jestem pełen podziwu dla tej osoby która założyła czujniki bez demontażu zderzaka.
Według mnie szybciej, wygodniej jest przeciągnąć kable przy zdjętym zderzaku.
Demontaż zderzaka jest bardzo prosty w Dacii. A może się mylę ?
Wiem, że w warsztatach montują czujniki bez zdejmowania zderzaka, ale to chyba tylko z lenistwa i braku czasu - w końcu oni mają zarabiać a nie bawić się w montaż kilka godzin.

Ja bym zdejmował jednak zderzak aby te kable poprowadzić dokładniej, aby sobie tak luźno nie dyndały w zderzaku.
I jeszcze przecież w Sandero jest już świetny gotowy i gumowy przepust po stronie lewej
zderzaka, przez który poprowadzony jest kabel do lampki tablicy rejestracyjnej - czemu ta osoba z niego nie skorzystała ??
Pewnie dlatego, bo nie zdjęła zderzaka i nie widziała tego otworu fabrycznego, przez który przebiega kabel od lampki tablicy rejestracyjnej, albo z tego względu, że lampka cofania jest w prawej tylnej lampie i bliżej miał do plusa lampki cofania.
Ale plus lampki cofania również można pobrać z wiązki przewodów które idą lewa stroną auta nad siedziskiem do strony prawej auta i do prawej lampy.
Także możliwości montażu i podłączenia jest wiele, każdy wybierze dla niego najbardziej wygodne.

tweeciak - 2010-06-16, 12:25

No wlasnie...co mozna reklamowac
Ciekawe jak podeszli by do tematu w moim przypadku-gdy zaczal sie luszczyc lakier na zderzaku

:)

krakry1 - 2010-06-16, 13:07

420 złotych na pewno nie wydam, za rzecz (założenie czujek), która jest dziecinnie prosta (po wszystkich Waszych radach i fotkach).

Zrobię jak radzi Jackthenight. A przy okazji dzięki za odpowiedź.

I pytanie do Tweeciak'a - masz Stepway'a z tego roku i łuszczy ci się lakier? Powiedz coś więcej na ten temat.

tweeciak - 2010-06-16, 13:32

Powiedzieli ze wymienia mi zderzak. ze malowac go nie beda
Sciagnal nowy....i pomaluja:)
hehehe

Luszczy sie we "wnece" od halogena. Przy samym halogenie

Zdjecia sa tutaj

krakry1 - 2010-06-16, 17:43

No wygląda to ewidentnie na wadę fabryczna - może jakiś pracownik dotknął w tym miejscu tłustym palcem.
krakry1 - 2010-06-23, 09:42

Wczoraj zainstalowałem swoje czujniki Valeo - działają rewelacyjne. Całość zajęło mi około 3,5h z czego ok. 3h przepychanie kabelków do czujników. Nie zdejmowałem zderzaka - poleciała niejedna ku... . No ale nie był wyjścia, miałem czas, a nie miałem dostępu do kluczy (do odkręcenia zderzaka). Zaoszczędziłem 420,-zł (opłata ASO za założenie czujników).
Czujniki Valeo są naprawdę dopracowane - nawet są specjalne złączki (zatrzaski) do podpięcia pod kable świateł cofania (nie trzeba w ogóle ściągać izolacji z przewodów - zakładasz na przewód, dołączasz przewód od centralki, zaciskasz kombinerkami, zatrzaskujesz i po sprawie). Poza tym w zestawie są aż trzy komplety podstawek kątowych (u mnie nie było potrzeby ich stosowania).

Na razie jestem b. zadowolony. :-D A jak będzie w przyszłości czas pokaże.

tomi - 2010-06-23, 11:14

Może jakieś zdjęcia.
toon - 2010-06-23, 13:55

krakry1 napisał/a:
...nawet są specjalne złączki (zatrzaski) do podpięcia pod kable świateł cofania (nie trzeba w ogóle ściągać izolacji z przewodów - zakładasz na przewód, dołączasz przewód od centralki, zaciskasz kombinerkami, zatrzaskujesz i po sprawie)...


przestrzegam przed takim rozwiązaniem. szybkozłączka ma tylko jedną zaletę: jest szybka:)
ostry miedziany (czasem pocynowany) element złączki przebija izolację i styka się z również miedzianym kablem i jest to razem ściskane przez plastyk. takie połączenie jest nietrwałe, narażone na utratę kontaktu elektrycznego w wyniku utleniania miedzi i osłabienia nacisku w wyniku drgań.
o ile awaria czujek cofania nie jest specjalnie kłopotliwa to przestrzegam przed instalatorami alarmów, którzy całą instalację robią na szybkozłączkach. jedyne pewne połączenie to lutowanie lub korzystanie z istniejących przyłączy (np. wolne konektory w kostkach lub masa pod śrubę).

krakry1 - 2010-06-23, 16:48

Dobrze wiedzieć, gdyby się coś działo będę tam szukał przyczyny.
sleeva - 2010-10-26, 13:56

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Czy mógłby się ktoś pochwalić /są tacy?/ instalacją czujek w DD? Czy ktoś ma wersję z wyświetlaczem (gdzie wpasowany?) może jakieś foty?

Osobiście się zastanawiam nad czymś prostym, sam beeper i chyba tylko czujki na tył. Jakoś nie widzę miejsca na przodzie DD.

Jakieś podpowiedzi? Szczególnie, że ceny to już od 80 pln się zaczynają:
http://www.autododatki.pl...ory-buzzer.html

Prezes - 2010-10-26, 14:49

Co do sposobu umieszczenia wyświetlacza, u mnie czujnik zamontowano następująco: Zdjęcie (wystaje z lewej strony). Nie razi ani nie przeszkadza. Piszczenie denerwuje, na szczęście mam czujniki tylko z tyłu. Na przód piszczących bym nie zdzierżył :P
sleeva - 2010-10-26, 15:43

fakt, wkomponowal sie ladnie. dzieki za foto. a jaki to model czujników? i jak sie spisują?
krakry1 - 2010-10-26, 16:11

Sleeva musisz się zastanowić, czy ten wyświetlacz jest rzeczywiście konieczny. Ja ograniczyłem się do czujnika z samym brzęczkiem - jest w zupełności wystarczający. Polecam czujniki Valeo - mi udało się kupić zestaw za 160,-zł. Naprawdę bardzo porządne wykonanie i jak na razie działają bez zarzutu i bardzo dokładnie. Poza tym, gdy kupujesz z samym brzęczkiem cały montaż masz z tyłu auta - dodając wyświetlacz ciągniesz dodatkowe kable do przodu (chyba, że kupisz zestaw z wyświetlaczem na tył).
sleeva - 2010-10-26, 19:26

dzięks, tak właśnie rozumuję, cofać i tak będę z oczami dookoła głowy, a nie wpatrując w wyświetlacz..
krakry1 - 2010-10-26, 19:28

You welcome.
sleeva - 2010-10-26, 20:11

może ktoś zna z autopsji poniższe czujki i pomoże coś wybrać?

1. http://auto-soft.pl/item2...A---BUZZER.html
2. http://www.autododatki.pl...ory-buzzer.html
3. http://allegro.pl/rewelac...1235974062.html
4. http://allegro.pl/orygina...1286191183.html

krakry1: co do ostatniego punktu jedynie trochę mnie straszą ostrzeżenia:
Spełnione muszą być następujące warunki: brak ochronnej belki metalowej na zderzaku (lub brak metalowego zderzaka), odległość pomiędzy czujnikami nie większa niż 45cm, kąt nachylenia zderzaka nie więcej niż 5°.
- długość pojazdu nie może być większa niż 5m


i ni wujka nie wiem jak to odnieść do DD

laisar - 2010-10-26, 20:23

Duster nie ma ani metalowego "zderzaka", ani takiej osłony na nim.

Miejsce <5° sam sobie znajdziesz.

Długość - wiadomo (;

jackthenight - 2010-10-26, 20:31

Długości 5m nie bierz pod uwagę, bo cały montaż ogranicza się do tyłu auta bez przednich czujników i bez wyświetlacza gdzie 5m miałoby wtedy znaczenie.

Nie tak dawno montowałem czujniki cofania u kolegi wieza.

Kilka spostrzeżeń :

1. Wymierz odległości otworów pod czujniki, oraz wywierć otwory bez zdejmowania zderzaka.
2. Zdjąć zderzak warto przy wkładaniu czujników i prowadzeniu kabli.


A tutaj kilka zdjęć z mojego montażu czujników :







krakry1 - 2010-10-27, 13:38

sleeva napisał/a:
Spełnione muszą być następujące warunki: brak ochronnej belki metalowej na zderzaku (lub brak metalowego zderzaka), odległość pomiędzy czujnikami nie większa niż 45cm, kąt nachylenia zderzaka nie więcej niż 5°.
- długość pojazdu nie może być większa niż 5m
Z tego co napisałeś jedynie - belka ochronna (jeżeli taką masz) stanowić może problem. Pozostałe wartości jakie podaje producent to optimum. Pewne odchylenia są dopuszczalne - wiem bo nawet w tej sprawie swego czasu rozmawiałem z konsultantem (mechanikiem) z Valeo. Ten zestaw Valeo mam właśnie ja i bardzo go chwalę. Jedyna wada to, że "nie uczy się on" rozpoznawania właśnie haków holowniczych, czy metalowych belek zderzaka. Te droższe Valeo o ok. 50 - 80 zł już mają taka funkcję. Jeszcze raz polecam - z tych czterech do których podałes linki, ja bez namysłu wybrałbym Valeo.

Przy montażu radzę Ci zastosować się do wskazówek jakie podał powyżej Jackthenight - rzeczywiście wiercić przed zdjęciem zderzaka, ale kabelki przepychać już po jego zdjęciu. Notabene zderzak w swoim Sandero zdejmowałem korzystając z instrukcji do Dustera (z naszego forum). :-D

bartek - 2010-10-27, 19:19

krakry1 napisał/a:
Notabene zderzak w swoim Sandero zdejmowałem korzystając z instrukcji do Dustera (z naszego forum). :-D


A mógłbyś podać link do tej instrukcji bo nie mogę znaleźć. "Szukaj" nie pomogło :-/

krakry1 - 2010-10-27, 19:31

Nie wiem dokładnie który to PDF (ściągnąłem na dysk i zapisałem pod innymi nazwami) - ale znajdziesz tu: http://www.tech-accessoir...hicule_flash=36


Zresztą warto mieć wszystkie te instrukcje.

Przy czym zwróć uwagę na ilustrację Nr8 tej instrukcji (po odkręceniu wszystkich śrub zderzak będzie się trzymał po bokach na takich wypustkach (zatrzaskach) - a właśnie ten rysunek pokazuje jak się do nich dobrać.

laisar - 2010-10-27, 20:01

Rozdział 55A w MR389LOGAN5 lub MR452DUSTER5 [;
krakry1 - 2010-10-27, 20:06

No właśnie Laisar wie wszystko na temat szukania i nie tylko.
jackthenight - 2010-10-27, 20:16

Instrukcja montażu czujników parkowania dla Dustera :

http://www.tech-accessoir...ocument_id=3083

bartek - 2010-10-27, 20:48

Podziękował pięknie ;-)

Jak otworzyłem link to od razu skojarzyłem tą stronę, że ją już oglądałem.
Zapisuje wszystkie pdf'y żeby mieć je już pod ręką.

jacusb - 2011-02-01, 13:12

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=77908#77908
TAXI AIRPORT napisał/a:
czujniki cofania przyklejane nie wiercone


A jakiś konkretny model czujników przyklejanych? Czy poprostu wziąłeś zwykłe ale zamiast przykręcać przykleiłeś? Podrzuciłbyś zdjęcie przyklejonych czujników?

Auto Krytyk - 2011-02-01, 13:42

Mam tą centralkę z czujnikami przyklejanymi oryginalnie, zwykłych byś nie przykleił, te czujniki przyklejane wystają bardziej na zewnątrz, mam 3 sztuki czujników, i kupowałem dokładnie tam.
Nawet teraz jest taniej , ja płaciłem chyba 70zł.

http://www.antyfotoradary...p?id_product=28

fi - 2011-02-01, 13:50

Z ciekawosci spytam - jak te czujniki sa zasilane?
DrOzda - 2011-02-01, 14:49

fi napisał/a:
Z ciekawosci spytam - jak te czujniki sa zasilane?

kabelkiem:
http://www.eurosec.com.pl/parkinge.html
Fuj paskudne a i mało praktyczne nie mówiąc o trwałości i odporności na warunki atm.

Auto Krytyk - 2011-02-01, 15:02

Mam je 5 miesięcy, nic się nie odkleja a przy sprzedaży samochodu można je zdemontować i przenieść do nowego bez problemu, klejone są na taśmę dwustronną mocną. Dla mnie ważne było że nie będę wiercił zderzaka i łatwość montażu, zamontowałem je w pół godziny.
DrOzda - 2011-02-01, 15:07

Biorąc pod uwagę że kosztują 70 PLN to nawet nie chciałoby mi się rąk brudzić żeby je odklejać i zakładać w nowym samochodzie.
lep - 2011-02-01, 20:11

Skoro do czujników cofania nie możemy mieć pełnego zaufania to można zastanowić się nad wersją WIFI nie trzeba przeciągać kabla przez całe auto a wskazania są na lusterku wstecznym.
StudenT - 2011-03-13, 21:38
Temat postu: Dacia Duster - czujniki parkowania.
Posiadacie w swoich Dusterkach czujniki parkowania?

Znalazłem jedno zdjecie Dustera z czujnikami i musze powiedziec ze nie wyglada to jak na mój gust estetycznie.
Czy musza one być montowanie doklanie w tym miejscu jak na zdjęciu?
Nie można by te 5 cm nizej zamontowac, tam gdzie zderzak jest czarny?
Czy istnieja biale czujniki? Albo srebrny metalik?

W którym miejscu należałoby zamontowac czujniki z przodu i czy ktos z Was posiada frontowe czujniki parkowania?

laisar - 2011-03-13, 22:19

W tym miejscu montowane są czujniki przewidziane przez Dacię - http://www.tech-accessoir...ocument_id=3083 - ale oczywiście samemu można kazać / zamontować gdzie indziej, trzeba się jednak wtedy liczyć z tym, że mogą nie działać prawidłowo... Ryzyk-fizyk (:
WhiteDragon - 2011-03-13, 22:31

Ale przynajmniej widać że są - szpan to podstawa - Dacia też może!!!
Roobertino - 2011-03-13, 23:11

co do koloru to są czujniki do malowania, ale wiem ze nie wszystkie do tego się nadają, trzeba się dowiedzieć u sprzedawcy
krakry1 - 2011-03-14, 18:53

Po co malować np. Valeo proponuje w kilku kolorach - niestety kolorowe wychodzą drożej. Standardowy zestaw zawiera czujki w kolorze czarnym, a osobno dokupuje się w innym kolorze. Tak było przynajmniej w tamtym roku - kiedy ja kupowałem. Widziałem jednak komplety innych producentów w różnych kolorach.
Prezes - 2011-11-18, 13:36

http://www.daciaklub.pl/f...p=107779#107779
byniek napisał/a:
7. Jak dla mnie, bezwzględnie montować czujniki cofania. Bez tego, tracimy na zwrotności tego samochodu szczególnie w mieście...
Nie ma to też nic wspólnego z DD. Widoczność do tyłu i zwrotność są moim zdaniem super. Czujniki przydają się w każdym samochodzie tak samo, a w niektórych bardziej, a ja do tych drugich Dustera bym nie zaliczył.
byniek - 2011-11-18, 14:56

Prezes napisał/a:
Nie ma to też nic wspólnego z DD. Widoczność do tyłu i zwrotność są moim zdaniem super. Czujniki przydają się w każdym samochodzie tak samo, a w niektórych bardziej, a ja do tych drugich Dustera bym nie zaliczył.


Zapomniałem dodać że DD jeżdzi moja szanowna małżonka. Po dwóch łupnięciach Passatem w słupki (przekaz "nie zauważyłam/ wydawało mi się że jeszcze mam miejsce") jedynie silne pikanie jest w stanie włączyć bezpiecznik mojej drugiej połówce. Ja mam podobnie, b.dużo gadam przez komórkę i przez to jestem trochę "roztargniony" pikanie sprowadza mnie na ziemię. ]

Stąd na początku wsponiałem o subiektywnych odczuciach. Każdy ma inaczej :)

Pawlo - 2011-12-10, 14:25

Mam pytanie cz ma ktoś coś takiego http://www.tech-accessoir...ocument_id=3083
ale do MCV bo nie mogę znaleźć :cry:

laisar - 2011-12-10, 16:06

http://www.tech-accessoir...ocument_id=1907 lub http://www.tech-accessoir...ocument_id=1909 - wyglądają na identyczne.
Pawlo - 2011-12-10, 16:48

O toto właśnie mi chodziło a szczególnie o wymiary jak mają być rozmieszczone czujniki, dzięki Ci bardzo kolego Laisar jesteś nie oceniony :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Pawlo - 2012-01-25, 18:38

No i jestem już po montażu, powiem tak fajna sprawa tylko żeby jeszcze działały jak należy.
Odległość pokazują w miarę prawidłowo oprócz tego że gubią przeszkody ( pokazuje że jest np 1.1m a za chwilę że jest ok ) .
Pika podczas jazdy że się załącza pomimo tego że jadę do przodu po chwili gaśnie.
Jak tak dalej pójdzie to będzie trzeba to wysłać na serwis albo pomyśleć nad valeo.
Pochwalcie się jakie macie w swoich autkach i którym to prawidłowo działa.

Prezes - 2012-01-26, 10:44

Pawlo napisał/a:
Pika podczas jazdy że się załącza pomimo tego że jadę do przodu po chwili gaśnie.
Podczas jazdy, czy po uruchomieniu silnika? Jak po uruchomieniu, to może być tryb testowy. Jak podczas jazdy to chyba coś nie tak z podłączeniem, bo "prund" włączenia ze świateł cofania zapewne idzie?
Pawlo - 2012-01-26, 20:39

Włąśnie jest problem że one się wzbudzają byle kiedy nie ma reguły ale zawsze podczas jazdy do przodu :mrgreen:

Są to czujniki z allegro bezprzewodowe w lusterku czyli z centralki do lusterka transmisja radiowa, lusterko na stałe podpięte do lampki.
A co dziwne zauważyłem ostatnio że auto wyłączone zamknięte a lusterko se pika co jakiś czas.
Kupiłem gówno rzadkiej klasy a serwis nie wie w czym jest problem ale stwierdzili że to wina instalacji samochodowej bo oni nigdy nie mieli takich problemów.

tomszafa - 2012-04-16, 08:44
Temat postu: Duster - czujniki parkowania
Drodzy użytkownicy Dusterków.
W tym tygodniu jade zamawiać moje upragnione autko :-D
Mam do was pytanie.
Chciałbym zamontować sobie dodatkowo czujniki parkowania. Moje pytanie, jak macie to umiejscowione w środku, znaczy gdzie macie zaintalowany wyświetlacz? Moze możecie pokazać fotki jak to wygląda w środku.
W salonie powiedzieli mi, że sam moge sobie wybrać umiejscowienie tego czujnika i chciałbym żeby to wyglądało dobrze a nie żeby mi coś sterczało w mało praktycznym miejscu ;-)
Będę wdzięczny wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam
Tomek

Piotr_K - 2012-04-16, 09:35
Temat postu: Re: Duster - czujniki parkowania
tomszafa napisał/a:
Drodzy użytkownicy Dusterków.
W tym tygodniu jade zamawiać moje upragnione autko :-D
Mam do was pytanie.
Chciałbym zamontować sobie dodatkowo czujniki parkowania. Moje pytanie, jak macie to umiejscowione w środku, znaczy gdzie macie zaintalowany wyświetlacz? Moze możecie pokazać fotki jak to wygląda w środku.
W salonie powiedzieli mi, że sam moge sobie wybrać umiejscowienie tego czujnika i chciałbym żeby to wyglądało dobrze a nie żeby mi coś sterczało w mało praktycznym miejscu ;-)
Będę wdzięczny wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam
Tomek


Witaj

Cofanie jest rzadkim manewrem i z tego co mi wiadomo koledzy montują wyświetlacz w miejscach nie przeszkadzających w prowadzeniu auta - nad lusterkiem (polecam bo i tak patrzymy w lusterko) lub nisko na kokpicie.

Polecam lekturkę - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1768

Filmy - http://youtu.be/5O6WBsDSW9U

http://youtu.be/lK8IZ8-gQAg

marcinoz76 - 2012-04-16, 09:40

jeśli chodzi o moją Drackonię to odbiór mam pod koniec maja, początek czerwca więc jeszcze na nią czekam. Co do czujnika to pan Karol z Decaru opisał mi go w sposób następujący. Jest o kostka zamontowana przy lusterku wstecznym która oprócz sygnału dźwiękowego ( beeper ze zmienną częstotliwością) ma jeszcze wyświetlacz metryczny który dodatkowo pokazuje z której strony jest przeszkoda.
Dar1962 - 2012-04-16, 10:36

u mnie na suficie nad tylną szybą - można obserwować go przez lusterko wewnętrzne nie odwracając głowy - wersja bez wyświetlacza cyfrowego - rząd kilkunastu kolorowych diod podzielony na pół (przypisanych odpowiednio do lewej i prawej połowy zadka plus narożniki) od żółtych do czerwonych plus beeper zmiennej częstotliwości w zależności od odległości do przeszkody.Zaczynają reagować, gdy auto jest mniej więcej 1,5 m od przeszkody. Przy 0,5 m palą się 3 diody itd.Szybko opanowałem cofanie niemal na styk, choć odrobina nieufności zawsze się przyda, w końcu to tylko głupia maszynka :-P
Stepway - 2012-04-16, 11:01

ASO montuje różne czujniki. Nie ma "tego samego" wyświetlacza. BA! Może go w ogóle nie być :mrgreen:

Sandero Laurete - (tył) tylko BEEP, bez wyświetlacza
Sandero Stepway - (tył) mały wyświetlacz, wielkości pudełka od zapałek, informacja graficzna i cyfrowa (oraz beep of course), umiejscowiony dla mnie wręcz idealnie - skrajnie z prawej strony, pod kątem, przysłonięty nawet naklejką z numerami rejestracyjnymi :)
Duster Laurete (przód i tył) - duży wyświetlacz, na podstawce, wielkości może połowy paczki papierosów, z lewej strony, na desce rozdzielczej, przy słupku.

Widziałem również bardzo podobny do tego z Sandero Laurete, wyświetlacz zamontowany centralnie (MCV), ale nie nic więcej nie mogę napisać. Po za tym, że wizualnie, komponowało się przyzwoicie.

Moim zdaniem, po za specjalnymi rozwiązaniami, lepiej trzymać się poziomu deska/szyba. A to po której stronie umiejscowimy, to już kwestia wyglądu/funkcjonalności.

Generalnie, są to bardzo osobiste preferencje. Dużo zależy od rodzaju wyświetlacza. Na pewno duży kiepsko będzie się prezentował centralnie, a już tym bardziej w okolicy lusterka chyba że jest tam dedykowany (np. w postaci nakładki). Natomiast mały, z paroma diodami czytelniejszy będzie w bliskim zasięgu wzroku, bądź na środku.

Jeżeli posiada on jakiekolwiek przełączniki (beep on/off, podświetlenie, etc.) warto pomyśleć nad tym by był pod ręką (np. z lewej strony).

piotrek400 - 2012-04-16, 11:17

tomszafa napisał/a:
Chciałbym zamontować sobie dodatkowo czujniki parkowania. Moje pytanie, jak macie to umiejscowione w środku, znaczy gdzie macie zaintalowany wyświetlacz? Moze możecie pokazać fotki jak to wygląda w środku.


ja umiejscowiłem na dodatkowym świetle stop:
(super łatwy montaż, tylko uwaga na odpowiednie połączenie czujników - strony)
akurat moja żona jeździ drakulą z czujnikami a ja jeszcze nie zdążyłem założyć do swojej...

dla mnie jest to jedyne sensowne miejsce montażu, no może dla mcv to pod sufitem ale z tyłu, nie wiew po jakiego czorta montują wyświetlacze z przodu :?: :lol: , przecież cofając patrzymy do tyłu opierając rękę o fotel (większość przypadków, wykluczając TIRY :mrgreen: )
nie wyobrażam sobie zerkanie na wyświetlacz z przodu i co chwilę obracanie się.

a tak to: patrzę do tyłu cofając, słyszę BIPczenie, i dodatkowo widzę na wyślietlaczu odległość i stronę z której jest przeszkoda...

POLECAM!!!

(ja moja połówka wróci z pracy do postaram się wrzucić realne zdjęcie)

benny86 - 2012-04-16, 11:23

piotrek400 napisał/a:
przecież cofając patrzymy do tyłu opierając rękę o fotel (większość przypadków, wykluczając TIRY )

Ja cofam metodą "na lusterka", pod domem zdarza mi się wjeżdżać w bardzo ciasne miejsca. Uprzedzając ewentualne pytania - przez niespełna 8lat i 150kkm nikogo ani niczego nie uszkodziłem.

TD Pedro - 2012-04-16, 14:54

Dar1962 napisał/a:
u mnie na suficie nad tylną szybą - można obserwować go przez lusterko wewnętrzne nie odwracając głowy

mam tak samo...


w jednym z poprzednich samochodów miałem zamontowany wyświetlacz na przedniej konsoli centralnie przy samej szybie i wydaje mi się, że było lepiej ale już się przestawiłem i też jest dobrze... :lol:
benny86 napisał/a:
Ja cofam metodą "na lusterka", pod domem zdarza mi się wjeżdżać w bardzo ciasne miejsca

kiedyś nie było takich udogodnień i też "dało radę" teraz są i czemu nie skorzystać zwłaszcza parkując w miejscach nieznanych ... (co innego w miejscu gdzie parkuje się stale) oczywiście posiadanie takiego pomocnika nie zwalnia z myślenia... :lol:

piotrek400 - 2012-04-19, 17:30
Temat postu: czujniki ultradźwiękowe parkowania
obiecana fotka
laisar - 2012-04-19, 21:23

Można jeszcze mieć... HUD-a! http://duster.forum-dacia.com/viewtopic.php?t=3236
Pawlo - 2012-04-20, 18:02

O takiego jeszcze nie widziałem na rynku krajowym
tomszafa - 2012-04-23, 09:24

No a macie może fotki jak macie zainstalowany wyświetlacz z przodu. W którym miejscu i jak to wygląda? :?:
BLACHA_997 - 2012-04-23, 12:55

Aplikacje typu HUD można także zainstalować na smartfonie - też nieźle wygląda. Oczywiście nie ma tam danych z czujników, ale prędkość tak.
macrud - 2012-09-18, 10:02

Witam,
wracając do tematu montażu we własnym zakresie i gwarancji poniżej świeże info z ASO Jaszpol w łodzi.

Za montaż czujników własnych zapłacimy 330 zł nie tracąc gwarancji bo jak powiedziała miła Pani w serwisie "nie ma do tego podstaw".

Przy montażu własnym tracimy gwarancję na tylny zderzak i ew. "wiązkę klapy". Wspomniana wiązka klapy kosztuje wg cennika w Jaszpolu 430 zł.

Podsumowując wygląda na to, że montując samemu lub u przysłowiowego pana Kazia oszczędzamy sporo z rzeczonych 330 zł a więc mamy z czego dołożyć do wiązki, która praktycznie rzecz biorąc nie ma prawa ulec uszkodzeniu przy tak skomplikowanej operacji :mrgreen:

I jeszcze na koniec wtrącając swoje trzy grosze dodam, że moim zdaniem wystarczy sygnał dźwiękowy i taki właśnie zamierzam zamontować w swojej MCV. Wyświetlacz niepotrzebnie odwraca uwagę kierowcy od tego co dzieje się na zewnątrz auta.

gamera - 2012-10-26, 08:56
Temat postu: Czujniki parkowania
Własnie mam zamiar zamontować czujniki (lub kamerkę) parkowania do mojej Dusterki. Jak dzwoniłem podpytać do salonu to nie dość że kwota OGROMNA, to jeszcze mówią że muszą zdemontować zderzak, bo inaczej się nie da. Chciałem sam je zakupić i zamontować (ostatnio montowałem je do drugiego samochodu) ale opcja ze "zderzakiem" trochę pokomplikowała mi sprawę.
Czy ktoś montował te czujniki bez zdejmowania zderzaka?

TD Pedro - 2012-10-26, 09:15

moje czujniki (asystenta parkowania :-P ) zasponsorował dealer, widziałem ostatnią fazę montażu i zderzak był zdemontowany...
laisar - 2012-10-26, 09:30

gamera napisał/a:
Czy ktoś montował te czujniki bez zdejmowania zderzaka?

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=54681#54681 - owszem, sandero, ale, jak to w daciach, wielkich ideologicznych różnic nie ma...

Natomiast zdjęcie zderzaka też jest dość proste, a bardzo ułatwia pracę.

BLACHA_997 - 2012-10-27, 14:28

Ja w swoim Dusterze także montowałem czujniki cofania. Z racji ceny ASO-wskich kupiłem na allegro coś takiego: http://moto.allegro.pl/cz...745780594.html.
Mam je już prawie rok i jak dla mnie są OK. W zupełności wystarczą do cofania, a do ich pracy nie mam żadnych zastrzeżeń. Z racji gwarancji (oraz braku wiedzy i zdolności manualnych) montaż wykonywany był w ASO (koszt o ile pamiętam ok. 200 (250) zeta). Pracownik także ściągał zderzak, ale jemu to zajęło kilka chwil - podobnie jak cały montaż.

piotrek400 - 2012-10-27, 20:42

a w moim czujniku zaczyna padać po roku wyświetlacz... myli się
ale bipczyk dobrze wskazuje (znaczy pipczy) :-)

piotrek400 - 2012-10-27, 20:45

macrud napisał/a:
I jeszcze na koniec wtrącając swoje trzy grosze dodam, że moim zdaniem wystarczy sygnał dźwiękowy i taki właśnie zamierzam zamontować w swojej MCV. Wyświetlacz niepotrzebnie odwraca uwagę kierowcy od tego co dzieje się na zewnątrz auta


to zamontuj z tyłu auta....

http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=105

mekintosz - 2012-10-28, 00:02

Co sadzicie o takim zestawie, pod kolor podswietlenia, wyglada, na dokladny:

http://allegro.pl/bezprze...2721473698.html

http://www.youtube.com/watch?v=-LZKyKnqO6M <- film


Zas ten zestawik to wypasik ;-) ok 650
pln
http://www.valeoservice.c...234A150689B91A7

http://www.youtube.com/watch?v=lK8IZ8-gQAg < -film

TD Pedro - 2012-10-28, 00:31

ten z allegro mi się podoba i cena (jak na bezprzewodowy) też jest przyzwoita... no i kolor "daciowy" :-P
malygabrys - 2012-10-28, 15:52

Z tej firmy swego czasu kupowałem centralkę sterującą fabrycznym zamkiem centralnym - ze 4 lata i dalej śmiga u w aucie. :-)
Także raczej mają solidne produkty.

Axia - 2012-10-29, 12:46

Również podoba mi się ten z allegro. Wyświetlacz jest niekrzykliwy i przyjazny dla oka. Podoba mi się pomysł z dodawaniem otwornicy do zestawu.
mekintosz - 2012-10-29, 18:38

Axia napisał/a:
Również podoba mi się ten z allegro. Wyświetlacz jest niekrzykliwy i przyjazny dla oka. Podoba mi się pomysł z dodawaniem otwornicy do zestawu.


Właśnie pod katem oswietlenia wyszukałem ten zestaw, z reszta radio tez tak dobierałem ;-) Tylko zastanawiam sie, czy lepiej montowac wyswietlacz tego typu z przodu czy z tylu na polce. Ja przywyklem do obracania sie przez prawe ramie przy cofaniu, co wyklucza obserwacje LCD na podszybiu. Oczywiscie pozostaje nasluchiwanie pikacza albo doskonalenie cofania na lusterka przy pomocy zainstalowanych czujnikow.

PS> Otwornice juz chyba wiekszosc sprzedawcow dolacza.

bad-i - 2012-10-30, 23:59

Jakiś miesiąc temu montowałem czujniki parkowania w moim Dusterku. Stwierdziłem, że wystarczy mi zestaw z pikadełkiem, bo po pierwsze jak słusznie zauważyłeś, pojawia się dylemat gdzie umiejscowić wyświetlacz (dla mnie osobiście zbędny bajer), a po drugie sam montaż jest zdecydowanie szybszy i tańszy. Szukając odpowiedniego zestawu kierowałem się ilością stopni sygnalizacji dźwiękowej i włączaniem się ostatniego stopnia sygnału przy jak najmniejszej odległości od przeszkody. Udało mi się znaleźć zestaw sygnalizujący odległość do 30 cm i faktycznie działa. Jedynym mankamentem moich czujników jest fakt, że ze względu na ich specyfikację oraz dosyć duże zaokrąglenie tylnego zderzaka, musiały być zamontowane z dodatkowymi podkładkami i minimalnie odstają, ale nie jest to znowu jakiś wielki problem.
gamera - 2012-10-31, 11:23

A jak ze zderzakiem? Zdejmowałeś go przy montażu czujników, Czy da się to zrobić bez jego odkręcania?
bad-i - 2012-10-31, 11:31

Nie montowałem czujników sam, ale majster mówił, że bez zdjęcia zderzaka nie da się dobrze dopasować położenia czujek, bo w środku są jakieś dodatkowe wzmocnienia i nie wiadomo gdzie dokłądnie wiercić. Poza tym, jak już wspominał laisar, zdjęcie zderzaka jest banalnie proste, więc nie ma się czego obawiać, a i praca będzie dzięki temu prostsza.
Dominus - 2012-12-18, 20:44

Planuje na wiosnę montaż czujników parkowania w DD.
Zastanawiam się nad sonarami w przodzie.
Co myślicie na temat zestawu MAXICAR LED E9-6
http://maxitec.pl/system-...r-led-e9-6.html

48piotr - 2012-12-19, 10:45

Ja zamontowałem polskiej produkcji i jestem b. zadowolony.
Montowałem latem 2010,niezawodne w deszcz,śnieg i zawieję.
http://www.stig.pl/produk...=580&id=199#dol
Wyświetlacz prawy róg konsoli.

Dominus - 2012-12-19, 11:00

48piotr, i Ty masz na przodzie ile 2 czy 4 sensory??

Mógłbyś jakieś foto zrobić, głównie sensorów w przodzie gdzie je masz konkretnie zamontowane oraz gdzie masz ekranik??
Jak dla mnie z tych zdjęć poglądowych ten ekranik tak bardzo plastikowo wygląda.

Co do MAXICAR LED E9-6 myślałem o przymocowaniu ekraniku nad lub obok lusterka.

48piotr - 2012-12-19, 11:11

W linku mjest 2 ,a Ty możesz zamówić 4.
Rozmieścisz w/g własnego uznania.
Ja mam tak jak chciałem.
Zdjęć nie robię bo ...mam swoje lata.

Dominus - 2012-12-19, 11:16

OK. Chciałem zobaczyć przykładowo gdzie je masz.
Mam według instrukcji z maxicar w jakiej wysokości czy odległości od skaraja mają się znajdować.
A powiedz sam je montowałeś czy ASO?

Z tyłem wiem jak zrobić, trzeba ściągnąć zderzak aby dobrze dopasować a przód?

48piotr - 2012-12-19, 11:25

Ja zamontowałem
Przód też.

Dominus - 2012-12-19, 11:29

a powiedz mi czy ściągałeś zderzak przedni ??

zastanawiam się czy demontaż lamp przednich załatwiłby sprawę aby nie ściągać zderzaka

48piotr - 2012-12-19, 11:31

Przód też
Dominus - 2012-12-19, 11:34

aha. no to ok... muszę się jeszcze dobrze zastanowić... trochę czasu mam do wiosny ;-) dzięki
Dar1962 - 2012-12-19, 11:42

mogę pokazać jak rozmieszczone są czujniki z tyłu (montaż wykonało ASO Lublin Nazaruk) oraz jak wygląda prosty wyświetlacz do tegoż kompletu
Gasnik - 2012-12-19, 11:51

Mam zamówione czujniki w ASO, wczoraj ponoć mieli je montować przy okazji wizyty w innej sprawie. Jeszcze nie odebrałem samochodu, więc nie wiem jakie to są, ani tym bardziej jak są rozmieszczone. Jak odbiorę to się pochwalę.
Dominus - 2012-12-19, 11:54

W tyle to wiem jak to będzie wyglądać, ale u nikogo w Dusterze nie widziałem w przodzie.

Sprawa z przednimi sensorami jest do przemyślenia bo zastanawiam się nad...



i przednie mogę być trochę zbędne

Gasnik - 2012-12-21, 14:06

To jest porąbane... Czemu one mi piszczą na pustej drodze? O.o Jest gdzieś do tego jakaś instrukcja? Nie dostałem niczego, a to cholerstwo mi piszczy i nie wiem czego ode mnie chce.
monopios - 2012-12-21, 14:34

Może masz zabrudzone/zaśnieżone, pozatym niektóre zestawy zimą trochę wariują, ewentualnie jakiś błąd montażu/kalibracji.
Gasnik - 2012-12-21, 14:35

Umyli mi auto, także brudne nie są... Wieczorem wstawie zdjęcie jak to wygląda.
monopios - 2012-12-21, 14:43

Gasnik napisał/a:
Umyli mi auto, także brudne nie są...

ale warstwa cienkiego lodu pewnie się zrobiła (niewidocznego dla oka) i masz odpowiedź, pomacaj i przetrzyj z tego, a powinno być dobrze.

Gasnik - 2012-12-21, 15:59

No szyby mi zamarzły... Ale auto było w garau, i szybom przeszło, a czujniki wariują. Może faktycznie źle zamontowane... Zaraz dam zdjęcia, tylko zrobię.
TD Pedro - 2012-12-21, 17:07

wczoraj na przeglądzie również umyli mi samochód, niby fajnie ale podjażdżam do garażu wrzucam wsteczny a na wyświetlaczy wszystkie diody "płoną" i jeden pisk :-P ...
sprawdziłem czujniki, lodu nie stwierdziłem, na wszelki wypadek przetarłem a wyjec dalej wyje... odpuściłem sobie... dzisiaj rano odpaliłem drakulkę i sprawdziłem czujniki, wszystko OK, nic nie piszczy, diody wygaszone... (temp. w garażu dodatnia...)
wniosek: czasami coś ich "uwiera" :-P ale w tym przypadku pewnie zaszkodziło im mycie... generalnie nie są zbyt wrażliwe na zabrudzenia, jeżdżę z nimi już dwa lata i nie jest źle...

Gasnik - 2012-12-21, 17:09

One łapią mi podłoże jako przeszkodę. Fakt że nie jest zbyt równo, ale chyba coś jest nie tak...
Dar1962 - 2012-12-21, 17:59

woda podczas mycia auta dostaje się między sondy a tuleje stanowiące ich obudowę. Tworzący się lód naciska na nie wzbudzając fałszywe sygnały. Przed myciem w takich warunkach jak teraz warto prysnąć na każdy czujnik preparatem wypierającym wodę (np WD 40) lub zakleić je kawałkami papierowej taśmy malarskiej. A jeśli wariują - ewentualnie wziąć suszarkę do włosów, ogrzać i wysuszyć.Sposoby przetestowane w praktyce
Gasnik - 2012-12-21, 18:39



Tak to działa - najpierw jadę do tyłu, później ekranik się wyłącza, podjeżdżam do przodu, i później znowu do tyłu. Może jakość nie jest powalająca (wręcz straszna jak na moje możliwości), ale widać o co chodzi. Jazda po kostce brukowej... Czujniki są zamontowane trochę pod kątem, tak ma być?


okey32 - 2012-12-21, 19:03

A może one pokazuja cos co faktycznie masz w tej odległosci od auta i to nie musi być ściana :-) Jak widać na filmiku to moze łapią te deseczki co je widać za autem
Gasnik - 2012-12-21, 19:06

Kilka metrów dalej mam wysypane kamyki, dość nierówno tam jest, to piszczy jak oszalały. Już nawet wysnułem tezę, że to "cudo" pokazuje dziury w drodze. Może dlatego że są nachylone. Dzisiaj jechałem po górach, i podczas cofania do takiego małego (ale dość stromego) wzniesienia pokazał i zapiszczał że już koniec, nie informując wcześniej że się do tego zbliżam.
Dar1962 - 2012-12-21, 19:46

fakt -" patrzą" odrobinę w dół i może tu jest pies pogrzebany. Spróbuj zatrzymać się na płaskiej i gładkiej nawierzchni (żeby za autem nie było żadnych przeszkód), wrzuć wsteczny i odczytaj odległość od rzekomej przeszkody. Powtórz próbę kilka razy - jeśli wynik będzie cały czas taki sam, wszystko wskazywać będzie na to,że czujniki "widzą" nawierzchnię. Robienie nowych dziur w zderzaku nie chodzi w rachubę ale można by spróbować zmienić ich kąt o parę stopni w górę
Gasnik - 2012-12-21, 19:52

Trzeba będzie posprzątać ten bajzel na kostce. No ale spróbuję, co zrobić...
TD Pedro - 2012-12-21, 21:45

MSZ czujniki są ewidentnie zamontowane pod niewłaściwym kątem chyba, że montażysta uwzględnił krzywiznę zderzaka i zastosował jakieś dystanse korygujące, ze zdjęcia to nie wynika ale jeżeli tak to czemu tak dziwnie (niewłaściwie) reagują? jeżeli masz możliwość to może warto postawić samochód w jakimś garażu z temperaturą dodatnią i spróbować jednocześnie osuszyć czujniki a jeżeli to nie usunie przyczyny to pozostaje tylko reklamacja w serwisie :-( ...
Gasnik - 2012-12-21, 21:47

Właśnie nie wiem czy mam dodatnią w garażu, sądzę że tak, skoro mi szyby odtajały. Pobawię się jutro.
TD Pedro - 2012-12-21, 21:52

szyby łatwiej "tajeją" :-P z uwagi na oddziaływanie nagrzanego wnętrza samochodu, czujniki są umiejscowione niejako poza dostępem ciepła kabiny dlatego ich odtajanie niekoniecznie musi mieć miejsce...
Gasnik - 2012-12-21, 21:55

Miałem tam jakiś lód na stopniu, jak jutro zamieni się w wodę, to znaczy że jest dodatnia temperatura. Jak nie to przyjdę tam z suszarką do włosów.
TD Pedro - 2012-12-21, 21:59

3mam kciuki za samoczynne ustąpienie problemu... :lol:
monopios - 2012-12-23, 12:19

Gasnik, no i jak walka z materią?
Gasnik - 2012-12-23, 13:25

Przeczyściłem i przetestowałem. Na asfalcie takim super-gładkim działają bez zarzutu, ale jak wyjeżdżam z garażu (za kostką mam kamyki, a później trawę) to pokazują jakieś cuda. U klienta na kamykach (w miarę równo tam było) działały ok. Zapytam jeszcze mamy jak wróci z miasta, czy jej się działy jakieś jaja z tymi czujnikami.
Dar1962 - 2012-12-23, 16:32

wygląda na to,że łapią wiązkę odbitą od podłoża. Najlepiej byłoby je odrobinkę wysunąć w dolej części,żeby czołowa powierzchnia sond była w pionie
Dominus - 2013-01-09, 22:41

Mam zamiar zakupić do DD czujniki parkowania i mam pewien dylemat.
Część czujników ma jednolity kabel do centralki a cześć stosuje przelotki które ułatwiają wymianę czujnika.

Polski producent STIG opisuje:
"Każda złączka na kablu (stosowana w konkurencyjnych zestawach) to ryzyko przedostania się wilgoci i brudu.
PRZEWODY SĄ PRZECIEŻ POD AUTEM gdzie warunki pracy są najgorsze.
Nawet oringi nie pomogą bo przy samej obecności powietrza metalowe złącza rdzewieją"

Co w na ten temat myślicie. Zdarzały wam się wcześniej , w innych samochodach konieczność wymiany czujników, czy te sensory faktycznie mogą się popsuć??

wojtek_pl - 2013-01-10, 08:11

Wszystko można popsuć, nawet stalową kulkę. :lol:

Póki co to za krótko używam czujników aby stwierdzić czy się psują czy nie.

48piotr - 2013-01-10, 10:23

Dominus napisał/a:
Polski producent STIG

Ja mam właśnie te/6 szt/ i jestem zadowolony./przeszło 2 lata/

kilazz - 2013-01-14, 10:30

Jak juz zamontujecie jakies czujniki to napiszcie jakiej firmy zestaw zeby bylo wiadomo co kupowac a czego nie..

Ja natomiast zauwazylem ze duster w zadnej wersji wyposazenia nie posiada czujnika temperatury zewnetrznej i najrozsadniejszym rozwiazaniem bedzie chyba montaz czujnikow parkowania z monitorkiem ktory wskazuje rowniez temperature. Czy ktos ma taki zestaw? Znalazlem ostatnio takie cos:
http://allegro.pl/czujnik...2911036906.html
moze ktos korzysta, zna jakosc czujnikow z zestawu? chociaz ten zestaw jest troche dziwny bo ma chyba 2 lcd nie wiadomo po co?
http://img.auctiva.com/im...426116687_o.jpg

BLACHA_997 - 2013-01-14, 13:31

kilazz napisał/a:
moze ktos korzysta, zna jakosc czujnikow z zestawu? chociaz ten zestaw jest troche dziwny bo ma chyba 2 lcd nie wiadomo po co?
http://img.auctiva.com/im...426116687_o.jpg


Wydaje mi się, że dwa wyświetlacze niezbędne są do wyświetlania odległości w 3D :lol: :lol: :lol:

kilazz - 2013-01-14, 14:35

napisalem do sprzedajacego, mowi ze jest jeden wyswietlacz, moze tamten to jakis zestaw na przod i tyl, dziwne..

jakby ktos mial namiar na jakikolwiek inny zestaw z termometrem to dajcie znac..

bebe - 2013-01-14, 19:26

kilazz napisał/a:
napisalem do sprzedajacego, mowi ze jest jeden wyswietlacz, moze tamten to jakis zestaw na przod i tyl, dziwne..

Nie, po prostu "double display" w tym przypadku nie oznacza dwóch wyświetlaczy, tylko dwie funkcje - wyświetlacz umi wyświetlać wskazania czujników oraz temperaturę, zegar, datę. Co i tak jest jeszcze mało, bo najwyraźniej małe chińskie rączki wyprodukowały również wersję z alkomatem. :D

wieza - 2013-01-14, 20:52

ja mam Stiga juz ponad 2 lata i jest wszystko ok bez zadnych wyswietlaczy tylko sam dzwiek. dziala prawidlowo :)
jedyny minus jak ma sie przyczepe i sie cofa :)
ale to akurat sie rzadko robi

wieza - 2013-01-15, 16:27

Najnowsze i najtansze czujniki do parkowania tylem :)
tomszafa - 2013-01-16, 15:17

wieza napisał/a:
Najnowsze i najtansze czujniki do parkowania tylem :)


Ja wiem czy takie najtansze?
Uzywana opona tez kosztuje :mrgreen: chyba zeby wyciagnac ta z zapasu ;-)

wieza - 2013-01-16, 15:21

uzywki za darmo oddadza..
Farurej - 2013-01-16, 15:25

Ja musiałem jeszcze wulkanizatorowi dopłacić 5 PLN za utylizację garbatej dębicy. A mogłem sobie takie fajne czujniki zrobić i z tyłu i z boków i przodu jeszcze bym. To jeszcze 20PLN do przodu :mrgreen:
Dominus - 2013-02-01, 21:14

Mam małe pytanko, poradę do Was.
Już się powoli robi ciepło i przymierzam się do montażu czujników parkowania.
4 czujniki na tył oraz 4 czujniki na przód.
Z tyłem nie ma problemu bo wiem jak 'fabrycznie' są, tylko co do przodu mam dwie opcje i nie wiem jak zrobić.

Na zdjęciu czerwoną linią zaznaczyłem najlepszą os montażu czujników gdyż jest ta cześć zderzaka prostopadle do podloża.
Czujniki skrajne nie ma problemu bo zrobie tak jak jest zalecane w instukcji czujników mniej więcej od 9 do 15 cm od krawędzi, czyli to wychodzi praktcznie pod lampaki na ich skrajach, białe kółka zaznaczone na foto,

A teraz kwestia tych 'wewnętrznych' czujników.
Mam dwie opcje i nie wiem co wybrać.

Na czerwonej lini , tam gdzie pod spodem jest biała z x nie bardzo da się gdyż tam wysokość tej powierzchni ma około 2cm, a średnica czujnika jest równe 2cm a po drugie jest to połączenie części lakierowanej z nielakierowanej i nie bardzo widzi mi się tam wiercić żeby tam nic popękało...

Więc jest albo opcja w miejścu żółtych kółek, ale można powiedzieć że koło rejestracji jest "martwa strefa"
albo opcja
umieścić czujniki na zielonej lini i przkładowe miejsca kółka zielone ale czujniki będą ciut do góre, chyba ze obruce czujnik 'do góry nogami' gdyż jest ona z skosem i bedzie prostopadle do podłoża...

Jak sądzicie która opcja lepsza, i też rozmieszczenie tych bocznych czujników.


laisar - 2013-02-01, 22:32

Dominus napisał/a:
połączenie części lakierowanej z nielakierowanej i nie bardzo widzi mi się tam wiercić żeby tam nic popękało

A dlaczego by miało? To jest jeden element, tylko malowany częściowo - więc możesz wiercić gdzie Ci najbardziej pasuje:

Dominus - 2013-02-01, 23:29

Za malo powierzchni plaskiej, jutro zrobie zdjecie od boku i to zoobrazuje dokladnie, a napisalem jest tam nie cale 2 cm a czujnik ma srednice rowne 2cm
bebe - 2013-02-01, 23:51

A nie można na tej nielakierowanej powierzchni, poniżej białych X'ów? Bo aż się prosi...
laisar - 2013-02-01, 23:55

Dominus napisał/a:
Za malo powierzchni plaskiej

Ja się tylko odnosiłem do ewentualnego pękania na "łączeniu" - brak miejsca to rzecz jasna inna sprawa.

Dominus - 2013-02-02, 00:15

laisar, tak wiem ze Twoj post byl,wylacznie w kwesti zderzaka jego budowy i , ewentualnych pekniec przy wierceniu.

bebe, czesc nie lakierowana po x jest bardzo skierowana w dol i czujniki beda tam wykrywać podloze jako przeszkode, jeszcze musze sie przypstrzec temu miejscu

Dominus - 2013-02-02, 14:03

Dziś była w miarę ładna pogoda to umyłem DD i obadałem jeszcze raz przód, bebe w miejscu którym proponowałeś bedzie złym miejscem na czujniki...

Najprawdopodobniej umieszcze czujniki jak na 3-cim foto - czerwone kropki

Jak ma ktoś jakieś pomysły, sugestie , chętnie wysłucham






bebe - 2013-02-03, 11:35

Dominus napisał/a:
Dziś była w miarę ładna pogoda to umyłem DD i obadałem jeszcze raz przód, bebe w miejscu którym proponowałeś bedzie złym miejscem na czujniki...

Miejsce jest świetne, tylko czujniki trzeba by dobrać inne - widziałem gdzieś takie skierowane pod kątem, byłby idealne. Ewentualnie do tych istniejących zrobić takie ścięte dystanse, ale to już rzeźba w brązie...

O proszę, znalazłem niechcąco - trzeba by dopytać, pod jakim kątem konkretnie jest czoło czujnika, i może by dało radę?

Dominus - 2013-02-04, 16:32

bebe napisał/a:
[
Miejsce jest świetne


Miejsce świetne? No ja tak nie uważam gdyż czujniki należy montować pod kątem prostym do podłoża a to miejsce zaproponowane przez Ciebie jest bardzo pod skosem...

Z jakimiś przejściówkami żeby było prostopadle do podłoża nie będe się bawił a te czujniki co podrzuciłeś niby jest że "kierunkowe" ale nie widzę różnicy co do moich...

na razie zostawiam montaż na kiedy indziej, jak już będzie ładna pogoda wieć jeszcze pomyśle nad tymi czujnikami jak będzie lepiej, czy w tej samej lini co czujniki skrajne ale te środkowe nie będą tak na środku , albo opcja ta powyżej białych x'ów

jackthenight - 2013-02-04, 17:34

Dominus napisał/a:
No ja tak nie uważam gdyż czujniki należy montować pod kątem prostym do podłoża a to miejsce zaproponowane przez Ciebie jest bardzo pod skosem...

W obecnych autach znaleźć w przednim zderzaku płaszczyznę prostopadłą do podłoża graniczy często z cudem, w związku z tym należy użyć pierścieni regulacyjnych.
Czujnik powinien być zamontowany na wysokości od 45 do 55 cm od ziemi.
Czujnik nie powinien być nachylony więcej nić +/- 5 stopni od linii poziomej, jeśli nie można tego uzyskać, to należy użyć pierścienie korygującego.
Więcej info znajdziecie tutaj : http://www.valeoservice.c...48D.pdf?rnd=646

Na zdjęciu poniżej widać zestaw pierścieni korygujących płaszczyznę zderzaka.

Dominus - 2013-02-04, 18:17

jackthenight, z Twojej strony to zawsze można liczyć na konkretną odpowiedź, wielkie dzięki.
w takim razie poszukam pierścieni do skorygowania czujników i moze coś z tego wyjdzie :D

P.S oczywiscie nie tylko kolega jackthenight taki pomocny na forum :-P

bebe - 2013-02-04, 18:59

Told ya. :>
Mikele - 2013-02-08, 09:28

Hej,


koledzy znowu szukam pomocy - wyświetlacz czujników cofania zaczął mi odmawiać współpracy - nie wyświetlają się już dwie kreski i czasem jestem w lekkiej konfuzji jak daleko mam coś za tyłkiem ;-)

Czujniki były montowane w przed odbiorem samochodu, nie dostałem do nich żadnego papierka... Zapomniałem dopisać że chodzi mi o to, czy ktoś wie co to za firma i model, to może bym sobie sam wyświetlacz dokupił.

Dar1962 - 2013-02-08, 12:59

trudna sprawa z identyfikacją, montują różnych producentów
Gasnik - 2013-02-08, 16:33

To może jedź tam gdzie Ci to montowali? Pewnie będą wiedzieć co to.
Mikele - 2013-02-08, 18:21

Dzwoniłem. Nie wiedzą :lol:
jackthenight - 2013-02-08, 19:11

Mikele to pewnie ten system czujników jest :
http://sklepowisko.com/in...&product_id=197


Dominus - 2013-02-09, 10:59

Wracając do mojego montażu czujników parkowania to czy ktoś mógłby mi zrobić zdjęcia jak to wygląda pod zderzakiem w tyle.

Bo patrząc po zdjęcia



Te czujki wychodzą w miejscach które zaznaczyłem a nie po lewej od tego kółka w tych wolnych przestrzeniach od tego plastiku , chyba że się myle.




pluto - 2013-02-09, 13:39

Dokładnie w tych miejscach jak kolega zaznaczył czerwoną elipsą.
Poniżej zdjęcia jak mi zamontowali w ASO (sorry za jakość zdjęcia ale jest tam tak mało miejsca że mi aparat za bardzo nie wchodził ;-) )

Dominus - 2013-02-09, 13:50

pluto napisał/a:
Dokładnie w tych miejscach jak kolega zaznaczył czerwoną elipsą.
Poniżej zdjęcia jak mi zamontowali w ASO (sorry za jakość zdjęcia ale jest tam tak mało miejsca że mi aparat za bardzo nie wchodził ;-) )


Wielkie dzięki kolego. Czyli dobrze widziałem po zdjęciach że to mniej więcej w tych miejscach. Tak jak u Cb widzać, jest przewiercony zderzak a potem ten plastik.

Chrupek - 2013-02-19, 21:30

Witam
To mój pierwszy post na tym forum. Od 5 dni jestem szczęśliwym posiadaczem Dacii Duster. I już wiem, że brakuje mi przynajmniej dwóch rzeczy: chlapaczy przednich kół (bo autko uwalone po sam reling) i czujniki parkowania. Dealer proponuje mi wszystkie te rzeczy za 1000zł i co najmniej to trochę dużo. Proszę o podpowiedź czy jest taka możliwość i czy ASO zgodzi się zamontować system który zakupie gdzie indziej niż u nich??

Dominus - 2013-02-19, 21:40

Pewnie będą marudzić i kręcić pod nosem ale z drugiej strony na przegląd można jechać z swoim olejem filterm itp to może zamontują Twój zakupiony system parkowania.
Ale szczerze mówiąc, i czujniki i chlapacze możesz bez problemu zamontować samemu i wyjdzie Cię to około 300zł i będziesz miał satysfakcje z montażu.
Chlapacze dydekowane dla Dustera, komplet na przód to ~150zł , a uniwersalne Daćkowe ~70zł a system czujników parkowania zależy jakiej firmy zakupisz a co konkretnie chcesz czy sam tył czy również i przód.
Np. System firmy STIG 4 czujniki na tył to koszt ~100zł
a ASO kupuje byle jakie czujniki (nie jakiejś renomowanej firmy) a liczy sobie krocie..

Chrupek - 2013-02-19, 21:53

Dzięki za szybką odpowiedź. Co do systemu parkowania to praktycznie zależy mi tylko na tyle. I nie musi być wyświetlacz. Wystarczy bipek. Mam obawy przed samodzielnym montażem. Głównie o gwarancje mi chodzi. Pewnie montaż wiąże się z igerencją w jakieś układy elektryczne auta i tu może być kłopot.
Dominus - 2013-02-19, 22:14

Ja mam dopiero DD od pół roku i sam będe montował czujniki.
Montaż czujników tylnych, wpięcie się w instalacje to tylko dolutowanie się do zasialania lampy wstecznego i pod masę i tyle. A dwa, nigdzie nie ma adnotacji że ASO montowało nam radio, glośniki, czujniki parkowania, alarm itp rzeczy, kto to będzie Pamiętał

macrud - 2013-02-19, 23:26

Do Chrupek:
Zgadzam się z Dominusem.
Śmiało możesz montować sam. Dopięcie się do instalacji praktycznie w ogóle w nią nie ingeruje - osobiście i plus i minus wpiąłem w kostkę zasilania prawej tylnej lampy - czyli nawet gdyby w ASO mieli kręcić nosem to zgodnie ze słowami przemiłej Pani z Jaszpolu w Łodzi tracisz gwarancję na wiązkę tylnej lampy, która również wg. tej Pani mniej niż usługa montażu czujnika w ASO :mrgreen: no i na powłokę lakiernicza na zderzaku, który w moim przypadku już spotkał się z betonowym słupkiem na parkingu przed marketem.

A gwarancją tak bardzo bym się nie przejmował. Moja MCVka ma 5 miesięcy ale nie można dać się wyzyskiwać ASO.
W ostatni piątek kosztem mniej niż trzech godzin pracy założyłem sobie zestaw o jakim piszesz czyli sensory na tył plus buzzer a satysfakcja bezcenna:)

okey32 - 2013-02-20, 18:16

wszystko zależy od ASO u mnie odkrecenie koła uznali za ingerencję w mechanike samochodu :evil:
wojtek_pl - 2013-02-21, 08:18

okey32 napisał/a:
wszystko zależy od ASO u mnie odkrecenie koła uznali za ingerencję w mechanike samochodu :evil:
Żartujesz :shock: :shock: :shock:

To jak złapiesz gumę musisz wg nich jechać do ASO i nie możesz samemu zmienić ?

Zmień ASO na inne bo ci półmózgi auto zepsują... :roll:

okey32 - 2013-02-21, 08:45

Powiedziałem gosciowi ze tak będę robił ,walnal głupia minke i nic sie nie odezwał. :mrgreen:
O Nazaruku słyszałem nie najlepsze opinie jeszcze zanim pomyslalem o kupnie samochodu . Po wizycie w dziale sprzedaży pomyślałem sobie ze ludzie głopoty gadaja bo obslugo super ale tam sa dwa światy, dział sprzedaży i pożal sie Boże serwis :evil:

Dominus - 2013-03-23, 20:05

Zima u mnie odpuściła to zabrałem się za montaż czujników parkowania.

Zamontowałem zestaw polskiego producenta STIG , zestaw "38" z ekranikiem.
Czujniki parkowania 4 na tył i 4 na przód.
Do dwóch przednich czujników zastosowałem podkładki "Valeo" aby zmienić kąt położenia czujnika ze względu na kształt zderzaka aby czujnik był pod odpowiednim kątem.

Czujniki zamontowałem własnoręcznie a z czego jestem dumy :lol: oraz bez demontażu zderzaka w tyle jak i w przodzie :-D tylko grill ściągłem.

Ekranik umieszczony na lusterku wewnętrzym.



















Jestem w pełni zadowolony z czujników :->


I mam pytanko. W chwili obecnej przednie czujniki parkowania mam podpięte na stałe, tzn. są aktywne cały czas i producent zaleca zastosowanie przełącznika on-off, na razie mam zasilanie wpięte pod bezpiecznik S1, i chciałbym się gdzie dolutować z tym, czy zasilanie od przełącznika "blokady tylnych szyb" się nada?

48piotr - 2013-03-24, 08:49

Gratuluję!Masz eleganckie czujniki/bo polskie/zaoszczędzone pieniądze/sam montowałeś/
Wiele satysfakcji/polak potrafi/

:-)

Dominus - 2013-03-24, 15:35

Nie mogłem dziś usiedzieć i mając chwile czasu zrobiłem z tym wyłącznikiem od działania czujników przednich.
Zamontowałem go pod kierownicą, przy gałce od regulacji wysokości kierownicy



:-)

48piotr - 2013-03-24, 15:44

To Kraków ma specjalistę od montażu czujników cofania.
Elegancko!
Gratuluję.
:-)

Dominus - 2013-03-24, 15:47

48piotr napisał/a:
To Kraków ma specjalistę od montażu czujników cofania.
Elegancko!
Gratuluję.
:-)


Mała popraweczka bo nie tylko cofania lecz ogólnie parkowania (tył i przód) :-)

mekintosz - 2013-03-24, 17:43

Dominus napisał/a:


Zamontowałem zestaw polskiego producenta STIG , zestaw "38" z ekranikiem.
Czujniki parkowania 4 na tył i 4 na przód.
Do dwóch przednich czujników zastosowałem podkładki "Valeo" aby zmienić kąt położenia czujnika ze względu na kształt zderzaka aby czujnik był pod odpowiednim kątem.


Taki zestaw za 60zl ?

http://allegro.pl/super-c...3120172836.html

Gdzie dokupiles podkladki "valeo" ?

Dominus - 2013-03-24, 17:48

Zgadza się ten zestaw u tego sprzedawcy.
Normalnie ten zestaw u Stiga kosztuje 200 zł a ten zestaw ma lekko podgniecione pudełko. Dokładnie kupiłem na allegro zostało mi jeszcze dokładek to mogę odsprzedać

mekintosz - 2013-03-24, 18:12

Cena bardzo dobra. Jak sie to podłacza ? Tył pod zasilanie zarowki wstecznego zas przod ? Czy mozna nie instalowac z przodu wcale - bedzie działalo ?
Dominus - 2013-03-24, 18:21

Pierwszego popołudnia zainstalowalem sam tył i działa bez przednich czujników, więc warto kupić ten zestaw i mieć możliwość domontowania na przód, można również zamontować tylko dwa czujniki w przodzie ;-) zasilanie tylu pod kabelek przy lampie od żarówki wstecznego a masę pod srube przy lampie, przód potrzebne tylko zasilanie, ja mam wpiete pod bezpiecznik od wycieraczek na razie
skaktus - 2013-03-25, 08:17

Dominus - STIG to nie jest polska firma. Wszystko zamawiają w Chinach, tam Chińczycy klepią nazwy i jedzie do PL. Przy zamówieniu powyżej 1000 sztuk produktu, np. na alibaba.com, wydrukują ci w cenie opakowanie, instrukcję itd.
Dominus - 2013-03-25, 08:51

Może tak jest jak mówisz, wydawało mi się że STIG produkuje sam te czujniki.
Ważne żę nie widziałem negatywnych opinii o tych czujnikach, kolega z forum polecał, działają bardzo dobrze, a tak btw co teraz w chinach nie jest produkowane :-P

ja polecam te czujniki :-)

laisar - 2013-03-25, 09:16

skaktus napisał/a:
STIG to nie jest polska firma

Ależ jest - czego dowodzą właściciel, adres, regon (;

Co najwyżej to po prostu firma handlowa, a nie producent.

Dar1962 - 2013-03-25, 12:02

piękna robota ;-) i w kieszeni zostało ze sześć lub siedem setek
mekintosz - 2013-03-26, 10:28

Czy mozna lakierowac czarne czujniki samodzielnia, bez wplywu na precyzje wskazania ?
Dominus - 2013-03-26, 10:53

mekintosz napisał/a:
Czy mozna lakierowac czarne czujniki samodzielnia, bez wplywu na precyzje wskazania ?


Nie wiem ale pisz maila lub dzwon do STIGa.
http://www.stig.pl/

Ja choć kupiłem czujniki na allegro to miałem wiele zapytań i bez problemu przedstawiciel STIGa odpowiedział na pytania

Gasnik - 2013-03-26, 11:14

Myślę że nie, bo wystarczy że mi coś na czujniki chlapnie, i przy wstecznym mam w aucie monitor pracy serca 10m od przeszkody. Gdyby polakierować czujniki, to pewnie lakier robiłby to samo co brud na nich.
mekintosz - 2013-04-01, 16:31

Zobaczcie zestaw Boscha. Fajny zminiaturyzowany buzer z lcd, perfekcyjna jskosc wykonania. Co ciekawe, urzadzenie wymaga kalibracji po zamontowaniu celem jak najdokladniejszego wskazania odleglosci. Cena w Polsce nieznana ;-(

http://www.amazon.de/Bosc...t/dp/B0040721BA



[/youtube]

mekintosz - 2013-04-02, 16:59

Dobra, kolejny etap ulepszania wyposazenia daci sandero, czyli ciag dalszy historii jak udoskonalam niedoskonałe ;-) Planuje zamontowac czujniki parkowania VALEO 632000. Model podstawowy , na tył z bipperkiem. Montaż oczywiście planuje własnoręczny przy bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Krzysztof - 2013-04-02, 17:45

Zamawiając swoją dacie zastanawiałem się zakupem czujników cofania i jednak sobie je odpuściłem. U mnie nic nie dadzą,wjeżdżam na styk, czyli tylni błotnik przy zderzaku samochodu koło którego przejeżdżam.Tutaj tylko i wyłącznie zewnętrzne lusterka,prawe opuszczone na dół tak by widzieć tylne koło. Wielu z kolegów zastanawia się gdzie zamontować wyświetlacz i pyta dlaczego jest z przodu a nie z tyłu.Odp jest prosta. Ja cofając nie mogę się odwrócić,używam obu lusterek zewnętrznych plus muszę obserwować co dzieje się przed maską (wzdłuż bloku stoją również samochody). Jeśli kiedykolwiek zdecyduję się na jakiś gadżet związany z cofaniem to najprawdopodobniej będzie to kamera z wyświetlaczem jako nakładka na lusterko wsteczne.
Dominus - 2013-04-02, 18:14

Krzysztof, ja ostanim czasie zamontowałem czujniki parkowania w Dusterze na przód i tył i ekranik na "lusterku wstecznym" luknij w temacie
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=707

Krzysztof - 2013-04-02, 18:47

Dominus przeglądałem te posty i gratuluję bardzo fachowej roboty. Ja jednak jeśli się zdecyduję zamontuję kamerę,widziałem na allegro montowane w oświetlenie tablicy,nie wiem tylko czy będzie do Lodgy, to jednak w miarę nowy model,wpadła mi w oko również kamera w ramce tablicy rejestracyjnej,kaszt chyba 180 zł.Trzeba się temu jednak przyjrzeć bliżej czy nie będzie to kusiło ewentualnych "zbieraczy"
mekintosz - 2013-04-06, 19:35

Czujniki na "sucho" przetestowane w domu. W moim odczuciu bardzo przyzwoicie wykonany zestaw. Czujniki połączone z "listwa zasilającą" ;-) na chinche w plastikowej skręcalnej obudowie z uszczelka. Niestety ale taka konstrukcja wymusza demontaż zderzaka.


21.04.2013 r.

Zabrałem sie dziś za montaż czujników. Zeszło od 11 do 19 ;-( Odkręciłem zderzak - wszystkie śruby oprócz tych na dole trzech na klucz. Zderzak wystarczyło odchylić. Wcześniej mozolnie wymierzyłem miejsca montażu. Czujniki Valeo wpasowały się idealnie w otwory, nic nie odstaje. Centralkę schowałem pod mechanizmem zwijacza pasów po lewej stronie. Z lewej strony tez korzystając z fabrycznych otworów wpuściłem wiązkę przewodów. Sam bzyczek valeo jest dość cichy i raczej mało nachalny. Dlatego powędrował na boczek obok tylnej półki ( początkowo planowałem schować obok centralki ). Zasilanie podpiąłem na łatwiznę przez będące w zestawie szybko-złączki do zasilania wstecznego. Całość wyszła całkiem dobrze.

gamera - 2013-10-28, 08:16
Temat postu: Montowanie czujników cofania w nielakierowanej części w DD.
Wizji czujników cofania na lakierowanej części zderzaka nie mogłem przełknąć. Ryzyk-fizyk, pomimo że producent wymaga wręcz montować je w tej części postanowiłem razem z Teściem, że zrobimy je w plastiku niemalowanym.
Montaż poszedł dość szybko. Progiem pojechaliśmy kabelkiem od wyświetlacza (umieściłem go z prawej strony, najlepiej jakoś mi to pasuje), sondy zamontowaliśmy bez zdejmowania zderzaka, bez kanału (jeśli ktoś Wam powie że musi zdejmować zderzak, to po prostu jest leniem i nie chce mu się schylać, zresztą na kanale byłoby jeszcze wygodniej). Centralkę schowaliśmy tak gdzie jest miejsce na podnośnik i klucz- zresztą obok światła cofania, kabelki z dołu do góry przez otwór zrobiony w plastikowych zaślepkach w podłodze bagażnika. Wszystko poszło bez problemu, aż do włączenia wstecznego. Na sucho było ok., jednak okazało się że czujniki widzą Ziemię i non stop pokazuje się na wyświetlaczu ok. 0,6 -0,7. Kąt pochyłu był za duży, pomimo że miałem czujniki z wewnętrzną krzywizną które nie muszą mieć podkładek kątowych.
Całe szczęście nie kleiliśmy jeszcze czujników od wewnątrz zderzaka pistoletem klejowym. Teść wykombinował rurkę metalową z wewnętrzną średnicą ok. 22mm, odpowiednie przycięcie pod kątem, trochę papieru ściernego, czarna farba matowa i podkładki jak znalazł (w najszerszym miejscu ma ok. 7-8mm). Polecam już na wstępie je zakupić, są takie z plastiku na rynku w różnych wielkościach.
Po ostatecznej przeróbce wszystko chodzi jak w zegarku, a wygląd w porównaniu z tymi montowanymi w lakierowanej części, bije je na głowę. Całość zajęła nam ok. 5 godzin, więc do dzieła.
Udowodniliśmy że się da, bo wielu o to pytało na forum.

Karenzo - 2013-10-28, 14:03

Cenna w ASO ok 500 zł czujniki i drugie tyle montaż :shock:
przy zakupie zapłaciłem chyba 950 zł za wszystko za sprzęt i robotę wartą 200 zł

TD Pedro - 2013-10-28, 14:44

to niewiele zaoszczędziłeś... :-( ja "wytarmosiłem" czujniki gratis... :-)
Dominus - 2013-10-28, 19:39

Bardzo ładny montaż kolega wykonał.
Ja nie miałem problemu gdyż mam czarny lakier więc zamontowałem czujniki tak jak przewiduje Dacia/Renault ale jeśli chodzi o inne kolory to paskudnie nie raz wyglądają takie 4 kropki na lakierze ...

Co do kwestii demontażu zderzaka to prawdę mówisz. Nie trzeba demontować zderzaka aby prawidłowo zamontować czujniki. Sam zamontowałem 4 czujniki na tył oraz 4 czujniki na przed (w przodu zdemontowałem tylko grill) i wszystko zderzaków nie ruszałem.

A "dokładki kątowe" świetnie wykombinowaliście". Ja osobiście zakupiłem czujniki STIG 38 i dokładki potrzebowałem użyć w przodzie. Znalazłem na rynku tani komplet VALEO, trochę nożykiem dostosowałem bo średnice były inne i ładnie siedzą.





Osobiście polecam ekranik zamontować nad lusterkiem ;-)


corrado - 2013-10-28, 19:55

Może ktoś podać jakąś aukcje albo sklep z konkretnym zestawem parkowania na tył ? Bo znalazłem czujnik za 54pln na stronie promcar.pl ale to chyba coś za tanio, chyba sam jeden czujniczek ... ? :roll:
Dominus - 2013-10-28, 20:00

corrado napisał/a:
Może ktoś podać jakąś aukcje albo sklep z konkretnym zestawem parkowania na tył ? Bo znalazłem czujnik za 54pln na stronie promcar.pl ale to chyba coś za tanio, chyba sam jeden czujniczek ... ? :roll:


Kolego ja kupiłem komplet 8czujników + ekranik za 60zł ale to akurat miałem okazje, tzn. wietrzenie magazynu:) więc bardzo możliwe ze za taką cene kolega kupił

Poszukam Ci kolego tylko czujników na tył ale w chwili obecnej znalazłem że sprzedawca od którego kupiłem nadal je sprzedaje.
Rok temu miał ich 50 kompletów. Ja kupiłem 3, z czego 2 zamontowane i sprawują się idealnie.

http://allegro.pl/8-senso...3649342919.html

PS. Na allegro są różne zestawy, znalazłem za 46zł nawet
http://allegro.pl/sm31-cz...3632473035.html

Polecam Ci te od stig.pl
Możesz kupić ten zestaw 8 a zamontować tylko tylne. Będzie działać bez przeszkód bez montażu przednich a masz szanse rozbudowy

gamera - 2013-10-29, 06:45

Co do czujników, te ze stronki promcara komplet za niecałe 55 zł (4 czujniki, centralka, wyświetlacz z buzzerem, pełne okablowanie i wiertło) Czujniki nowej generacji RTX z pochyłem wewnętrznym. Wszystko chodzi jak w zegarku.
zorkadar - 2013-11-04, 21:26

Co sądzicie o czujnikach Valeo ?, montował ktoś?
krakry1 - 2013-11-04, 21:38

Ja mam - 3 rok i zero problemów - polecam. Czasami w zimę, gdy przymarznie trochę śniegu to pikają, ale wszystko wraca do normy, gdy mróz trochę odpuści lub gdy zostawi się autko na słońcu (ale to dotyczy chyba większości czujników).
zorkadar - 2013-11-04, 21:46

Lepsze z wyświetlaczem czy bez ?, w instrukcji montażu pisze że nie może być metalowych elementów , jak jest z metalem w mcv w zderzakach?
http://allegro.pl/asysten...3660838018.html
http://allegro.pl/czujnik...3680976767.html

Gasnik - 2013-11-04, 21:57

No wyświetlacz pokazuje Ci ile masz w metrach do przeszkody, oraz z której strony jest ta przeszkoda, wygodna sprawa.
zorkadar - 2013-11-04, 22:01

To wiem tylko czy to co pokazuje wyświetlacz jest dokładne czy to tylko pic na wodę.
Gasnik - 2013-11-04, 22:02

Jeszcze mi nie pokazał za mało ;) Ale za dużo i owszem, i gdzieś tu jest mój film z działania czujników.
Dominus - 2013-11-05, 07:41

zorkadar napisał/a:
To wiem tylko czy to co pokazuje wyświetlacz jest dokładne czy to tylko pic na wodę.


Nie wiem jak z Valeo ale ja mam czujniki od STIGa i po własnoręcznym montażu goniłem wokół samochodu z metrem i pomiary mi się zgadzały.
Ja mam z ekranikiem wskazującym w zakresie 0.9-0.3metra a jeżeli jest poniżej 0.3m ekranik wskazuje 0m.

wojtek_pl - 2013-11-05, 07:58

zorkadar napisał/a:
Lepsze z wyświetlaczem czy bez ?, w instrukcji montażu pisze że nie może być metalowych elementów , jak jest z metalem w mcv w zderzakach?
http://allegro.pl/asysten...3660838018.html
http://allegro.pl/czujnik...3680976767.html

Ja mam Valeo i nie jestem zadowolony do końca.
Nie wiem jak zachowują się czujniki innych firma ale Valeo działa ... z opóźnieniem. To znaczy przy cofaniu należy robić to powoli bo zanim stwierdzą, że jest przeszkoda w zasięgu można w nią wjechać. Jak już stwierdzą to pokazują wartość prawidłowo. Innymi słowy przejście od nieskończoności do 1.5 metra (maks zasięg) zajmuje im dużo czasu ale potem działają OK.
I druga wada to czasem w deszczu sygnalizują przeszkodę której nie ma. Znaczy pewnie deszcze wykrywają...

Lajkonik - 2013-11-05, 08:08

zorkadar napisał/a:
Lepsze z wyświetlaczem czy bez ?, w instrukcji montażu pisze że nie może być metalowych elementów , jak jest z metalem w mcv w zderzakach?

W poprzednim aucie miałem z wyświetlaczem i na początku bardzo mi się to podobało, ale z czasem stwierdziłem, że bez tego wyświetlacza też byłoby dobrze i w Dusterku mam sam pipkacz - w zupełności wystarcza. Jak mi się odzywa to i tak się rozglądam gdzie ta przeszkoda, więc wskazanie kierunku z wyświetlacza mi nie potrzebne, a odległość określa częstotliwość sygnału. Jak sygnał robi się ciągły, to wiem, że zostało ok 30cm.

zorkadar - 2013-11-05, 18:40

W ASO za czujniki Renault zaśpiewali 400zł plus montaż, jest sens przepłacać czy brać Valeo?
Chce zamontować raz a dobrze żeby później nie pluć sobie w brodę jak najadę na słupek bo nie zapiszczały.

Gasnik - 2013-11-05, 18:41

Mi chyba z 800. Nie pamiętam już.
Dar1962 - 2013-11-05, 20:40

jw - teraz bym na takie szaleństwo już nie poszedł :mrgreen: Kupując samemu dobry zestaw i zlecając elektrykowi można zaoszczędzić co najmniej połowę tej kwoty
Gasnik - 2013-11-05, 21:09

Wiem, ale to nie ja kupowałem, i nie miałem nic do gadania.
Dominus - 2013-11-05, 21:57

Albo i zamontować samemu czujniki tak jak zrobiłem to ja (i wielu innych kolegów) a dopiero wtedy pieniążków może trochę w kieszeni zostać :->

PS. Czujniki 8szt przód i tył z ekranikiem za 60zł+ wysyłka + satysfakcja z własnoręcznego montażu bezcenna :mrgreen:

zorkadar - 2013-11-05, 23:19

Gasnik , te twoje z filmiku to są te co montują w ASO? , nigdzie nie mogę znaleźć jak wygląda w nich wyświetlacz.
Gasnik - 2013-11-05, 23:20

Tak, takie zamontowali mi w ASO. Nie pamiętam co to jest za firma... Gdzieś to mam w papierach, jak chcesz to jutro mogę Ci to odszukać.
zorkadar - 2013-11-05, 23:24

Jak możesz to poszukaj , mi powiedzieli że sprowadzają z Francji.
Gasnik - 2013-11-05, 23:26

Te są chyba Polskie jakieś... Sprawdzę to jutro.

--------------------------------------------------------------------------

Ok,

Czujniki są firmy Parksystem Automotive, model 230 C4

http://www.parktronik.pl/oferta-2b.html

zorkadar - 2013-11-18, 18:14

Chcieli mi je dzisiaj wcisnąć za 400zł ale podziękowałem i zamówiłem valeo.
mekintosz - 2013-11-18, 18:21

wojtek_pl napisał/a:

Nie wiem jak zachowują się czujniki innych firma ale Valeo działa ... z opóźnieniem. To znaczy przy cofaniu należy robić to powoli bo zanim stwierdzą, że jest przeszkoda w zasięgu można w nią wjechać. Jak już stwierdzą to pokazują wartość prawidłowo. Innymi słowy przejście od nieskończoności do 1.5 metra (maks zasięg) zajmuje im dużo czasu ale potem działają OK.
I druga wada to czasem w deszczu sygnalizują przeszkodę której nie ma. Znaczy pewnie deszcze wykrywają…


http://www.valeoservice.c...364582B65709C4C

Zestaw z czujnikami tylnymi uaktywnia się po załączeniu biegu wstecznego. W przypadku zestawu z czujnikami przednimi, system uaktywnia się na 30 sekund po uruchomieniu silnika, lub po załączeniu biegu wstecznego. Dźwięk “beep” informuje o uaktywnieniu się czujników. System informuje dźwiękiem “beep” o przeszkodach znajdujących się z tyłu/przodu pojazdu jeżeli są w odległości mniejszej niż 1,5m. Częstotliwość dźwięku wzrasta wraz z malejącą odległością do przeszkody. Jeżeli odległość jest mniejsza niż 30 cm sygnał staje się ciągły. W zestawach z wyświetlaczem dodatkowo pokazywana jest odległość od przeszkody oraz jej lokalizacja (przód/tył, prawa/lewa strona). W przypadku uszkodzenia lub niewłaściwego podłączenia czujników kierowca jest powiadamiany poprzez wyświetlacz lub sygnał dźwiękowy o jego lokalizacji.

Chyba tak ma byc, ze odzywaja się przy min 1.5 m. Moje tak sie zachowuja, nie piszcza na deszczu ani po umyciu samochodu.

corrado - 2013-11-21, 15:07

Ktoś pisał że założył te czujniki tylne bez zdejmowania zderzaka.
Nie chce zdejmować go znowu bo pękną zaczepy ślizgu. Może ktoś pamięta ten poist w którym opisany był montaż i przełożenie kabli od czujnikow do tylnej lampy ? 8-)

Dominus - 2013-11-21, 18:12

corrado napisał/a:
Ktoś pisał że założył te czujniki tylne bez zdejmowania zderzaka.
Nie chce zdejmować go znowu bo pękną zaczepy ślizgu. Może ktoś pamięta ten poist w którym opisany był montaż i przełożenie kabli od czujnikow do tylnej lampy ? 8-)


Otóż ja zamontowałem czujniki parkowania w przednim i tylnym zderzaku bez ich demontażu.
Zdjęcia efektu końcowego, po montażu masz na stronie 4 jak to wyszło :-)
Masz zamiar montować czujniki przód tył czy tylko tył.

Opiszę Ci w jaki sposób dokonałem montażu w tyle.

Nakleiłem na zderzak taśmę malarską i ołówkiem, pomierzyłem, pozaznaczałem i wywierciłem otwory na wylot.

Następnie zacząłem montaż czujników od strony pasażera i z kablami poszedłem w lewo.
I tak z 4otworu przeciągałem kabel do 3go używając sztywnego druta (2,5mm2 bodajże). Czujka 4ta zamontowana, potem z 3go do 2go już 2kable "poszły", itd itd.
(Przeciąganie kabli możesz skontrolować wchodząc pod samochód)

Między czasie zdemontowałem tylną lampę od strony kierowcy.

Montując ostatnią czujkę (po stronie kierowcy) z wszystkimi 4 kablami wychodzimy pod lampą jak na zdjęciu poniżej



I jak widzisz kable otworem gdzie jest wtyczka do lampy.

Nad nadkolem, obok szyby bocznej, w bagażniku jest taka półeczka. (oczywiście nie chodzi mi o plastikową półkę tylko to pod nią co jest nie widoczna na co dzień, robiłeś wyciszenie to pewnie widziałeś)
Tam zamontowałem centralkę. Kabel do tylnej prawej lampy (sygnałowy aby uruchamiał czujniki na wstecznym) podciągałem podsufitką odchylając uszczelkę.

laisar - 2013-11-21, 18:25

corrado napisał/a:
ktoś pamięta ten poist w którym opisany był montaż i przełożenie kabli od czujnikow do tylnej lampy ?

Guglarka: "czujniki bez zdejmowania zderzaka" = http://www.daciaklub.pl/f...1621547#1621547

corrado - 2013-11-21, 20:04

Dzięki Dominus za dokładny opis! Zrobię dokładnie jak Ty i nie będę inaczej kombinował 8-) Otwory mam już nawiercone.
jarkusm - 2014-02-07, 11:27
Temat postu: Czujniki cofania Sandero Stepway II
Z góry przepraszam jako zielony listek, jeśli temat był już omawiany, ale w wyszukiwajce nie udało mi się znaleźć. Potrzebuję pomocy. Chcę zamontować czujniki cofania dedykowane do sandero. W katalogu dacii takowe są za około 400 zeta. Tylko w serwisie nie mogą pokazać mi jak wygląda "telewizorek" a to dość istotny wystrój wnętrza. Dlatego drodzy Forumowicze, czy ktoś z Was ma zamontowany taki oryginalny daciowy zestaw czujników i czy mógłby wstawić fotę jak ten monitorek wygląda.
Z góry dziękuję.

laisar - 2014-02-09, 01:25

jarkusm napisał/a:
w serwisie nie mogą pokazać mi jak wygląda "telewizorek" a to dość istotny wystrój wnętrza

Oczywiście, że nie mogą - bo ten zestaw go nie zawiera, ma wyłącznie sygnalizację dźwiękową.


Wersja z wyświetlaczem jest natomiast w dusterze - i pod względem technicznym powinna pasować bez kłopotu również do sandero. Tylko nie wiadomo, jak ASO zapatrywałoby się na taki pomysł. No i ta cena: 679 zł...

W każdym razie referencja to 284475753R, a wygląda tak:

http://www.daciaforum.co....ge-2#entry33478


http://www.daciaforum.co....sors/#entry4317

Karenzo - 2014-02-09, 04:03

nie kupuj czujników w aso
nie dość że cenna jest o 400 % wyższa niż na rynku to montaż jest o 500% droższy
za 200-300 możesz mieć jakie sobie tylko wymarzysz czujniki z montażem

johnson - 2014-02-09, 09:37

te fabryczne w dusterze ph2 mają fajny wyłącznik, nie wiem czy te w ASO też przychodzą z fabrycznym wyłącznikiem? Jeśli można to dołozyc poza ASO to fajna sprawa no i wygląda jak fabryka.
Dar1962 - 2014-02-09, 11:27

niektóre salony potrafiły (i pewnie nadal potrafią) sobie zażyczyć 600-800 zł za montaż prostego zestawu składającego się z 4 sond (tył) plus prymitywny wskaźnik wypełniony kolorowymi diodami uzupełniony o sygnał akustyczny. Jestem jednym z takich naiwnych, którzy się na to zdecydowali. Nie mam oczywiście zastrzeżeń co do celowości montażu ,przydatności ani też skuteczności tego urządzenia. W praktyce radzi sobie nieźle, choć odległość podawana w m/cm byłaby lepsza niż kolorowe światełka. Same sondy też potrafią czasem zastrajkować po umyciu na mrozie (Valeo -na szczęście chwilowo - do podgrzania i osuszenia) Konkluzja jest taka, jak ją trafnie ujął Karenzo. Absolutnie nie opłaca się zamawiać i zlecać montażu przez salon. Za połowę wspomnianej kwoty można mieć najbardziej wypasiony zestaw na świecie (najdroższy jaki znalazłem na allegro, kosztuje niespełna 300 PLN -przód i tył z wielkim kolorowym ekranem). A straszenie utratą gwarancji jest śmieszne. Chodzi wszak o wywiercenie 4 dziur w plastikowym a więc nie korodującym zderzaku , przeciągnięcie kilku kabli i podłączenie jednego z nich do światła cofania. Majsterkowicze robią to sami. Mniej odważni lub bardziej wygodni mogą zlecić to elektrykowi.
jarkusm - 2014-02-09, 14:28

Dziękuję Kolegom Forumowiczom za tak rzeczowe wypowiedzi i podpowiedzi. Znalazłem na Allegrowie zestaw Valeo i pewnie go zakupię i dam do zamontowania zaprzyjaźnionemu elektrykosowi samochodowemu. Chce za montaż 5 dych. Salon wycenił robociznę na 140 zł netto. No, różnica jest. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i serdecznie wszystkich pozdrawiam. :-D Jeszcze do Kolegi Laisara. Dzięki za zdjęcia. W salonie czarowali, że ten zestaw posiada wyświetlacz tylko, że prostokątny :lol: Zapewne myśleli o Dusterowym. Tak w ogóle to chcę zamontować, bo prawo jazdy mam tylko do przodu :-P , więc taki bajer ochroni mój zderzak.
Karenzo - 2014-02-09, 15:18

woo to i tak tanio ja się dałem okroić na montaż za 400 zł w aso :oops:
Dar1962 - 2014-02-09, 18:32

Karenzo napisał/a:
woo to i tak tanio ja się dałem okroić na montaż za 400 zł w aso :oops:

widocznie skończyły się zlecenia i trochę urealnili ceny

jarkusm - 2014-02-11, 21:05

Czujniki zamontowane. Montaż w serwisie - czujniki + robocizna 390 zł. Zrezygnowałem z zaprzyjaźnionego elektryka bo się trochę o gwarancję bałem :shock: A telewizorek na lusterku ( nie w lusterku - przyklejonu na lusterku) pokazuje odległość, lewą i prawą stronę i zajeb.... brzęczy aż miło :lol: Przy okazji założyli chlapacze i tu dałem ciałka bo zapłaciłem za komplet z montażem 271 zł :oops:
Dominus - 2014-02-11, 21:06

jarkusm napisał/a:
Czujniki zamontowane. Montaż w serwisie - czujniki + robocizna 390 zł. Zrezygnowałem z zaprzyjaźninego elektryka bo się trochę o gwarancję bałem :shock:


Nie potrzebnie bałeś się o tą gwarancję ;( ehh szkoda no ale jak kto woli tak robi.

jarkusm - 2014-02-11, 21:19

Dominus napisał/a:
jarkusm napisał/a:
Czujniki zamontowane. Montaż w serwisie - czujniki + robocizna 390 zł. Zrezygnowałem z zaprzyjaźninego elektryka bo się trochę o gwarancję bałem :shock:


Nie potrzebnie bałeś się o tą gwarancję ;( ehh szkoda no ale jak kto woli tak robi.


Jestem przewrażliwiony bo my kierowcy to tylko małe żuczki, które można przydepnąć. Naprawiałem swoją starą stepkę i ubezpieczyciel pokrył całe koszty oprócz wydechu, który rozwalił mi koleś jak mnie puknął w tylec, bo - zacytuję - wydech był użytkowany. No i mogę iść z tym do sądu, tyle że oni wiedzą że ja jestem tylko małym żuczkiem i mogę im naskoczyć, najwyżej za dwa lata sąd przyzna mi rację, zapłacą za ten wydech a całą kwotę skubnie adwokat. Z gwarancja jest tak samo. Usterka elektryki (się przecież zdarza) - po coś grzebał - zepsułeś. Eh. Pewnie, że przepłaciłem, zaoszczędzę na szynce :mrgreen:

mekintosz - 2014-02-16, 01:46

Akurat montaż czujników cofania jest z tych łatwych. Zaś ingerencja w elektrykę pojazdu sprowadza się do dolutowania się do + światła wstecznego. Oczywiście nie każdy to potrafi zrobić. Jeden sie namęczy naklnie ale zrobi sam - radość bezcenna, inny zleci. Tylko problem w tym, że część banalnie prostych usług w ASO jest zwyczajnie mocno za droga. Często sposób instalacji czujników w ASO woła o pomstę do nieba. Zwyczajnie szynko niechlujnie byle jak. Zaś wielu z nas, szczególnie dopiero cieszących się nowym pojazdem na samą myśl "nieautoryzowanej przez ASO" naprawy/ingerencji panikuje. Z wiekiem użytkowania auta strach to znika ;-) Oczywiście nie każde ASO to niechluje i partacze.

Ja zamontowałem sobie samodzielnie czujniki VALEO gdyż czułem, że podołam. Jednak wymiany oleju lub klocków nie czuje się na sile, wiec dam zarobić mechanikowi - niekoniecznie z ASO ;-)

Z chlapaczami to serio cie nieźle skasowali, zaś za montaż czujników cena mało zachęcająca.

Chosek - 2014-02-16, 08:03

Oj przepłacił kolega, montaż czujników dziecinnie prosty, no a chlapaczy to już wogóle dziecinada.
Ja w swoim stepwayu wychaczyłem czujniki w cenie auta, i to z przodu jak i z tyłu pojazdu.
Ale zakładam sam czujniki, najczęściej szwagrom :-) jak i w swoich poprzednich autach, i polecam robić to samemu, bo same czujniki to śmieszna cena, przy kupnie czujników polecam spojrzeć na stronę aliexpress.com

jarkusm - 2014-02-22, 17:48

Dzisiaj montowałem zestaw kamery cofania. Wcześniej, jak pisałem montowałem czujniki cofania w ASO. Nie uwierzycie ale, albo w moim, tam gdzie powinna być lampka podświetlania tablicy znajduje się sama obudowa lampki. Żadnej żarówki, żadnej wiązki przewodów. Elektryk, który podłączał kamerę cofania mało nie pękł ze śmiechu. Teraz nie wiem, czy producent nie przewidział w ramach oszczędności, czy "specjaliści" z ASO po prostu wycięli dyndające się im podczas montażu czujników kabelki z żarówką. Jak 34 lata jeżdżę samochodami - czegoś takiego nie przerabiałem. We wtorek znowu odwiedzam asiorów to się zapytam o tą lampkę. Na pewno zacytuję Wam ich odpowiedź.
laisar - 2014-02-22, 21:15

jarkusm napisał/a:
nie wiem, czy producent nie przewidział w ramach oszczędności

Chyba nie ma takiej możliwości - to oświetlenie jest zdaje się obowiązkowe...

RnR - 2014-04-25, 22:26

Czytam od kilku dni te posty i nie moge znalezc tego czego szukam :)

Planuje montaz w nielakierowanej czesci zderzaka, centralka po prawej stronie bagaznika tam gdzie podnosnik (dokladnie tak zamocowali siostrze w ASO w nowce Dusterze ktory niedawno kupila - na poczatku mi sie srednio podobalo bo nie fabrycznie niby ale dzis zmierzylem i fabryczny montaz jest na granicy zalecanej wysokosci dla valeo 60cm a montaz ponizej lini lakierowanej jest idealnie w srodku).

I teraz to czego nie wiem - jak dokladnie podlaczyc zasilanie tego wszystkiego? Mam zestaw valeo bez wyswietlacza - wydaje mi sie, ze w aso siostrze zamocowali poprostu do kabelkow masy i zasilania z tylnej prawej lampy - czy jest jakas wada takiego montazu? Czy musze rzeczywiscie szukac +12 po stacyjce i osobno podpinac sie do lampy? (pobor pradu jest raczej niewielki i na chlopski rozum powinno wystarczyc dac mu te oba +12 na raz - a moze jednak centralka nie lubi byc wlaczana na goraco?)

Z gory dzieki za pomoc i sugestie jak to podpiac - a juz wogule bylbym w niebowziety gdyby ktos podrzucic jakis schemat kostki z info w ktore miejsca wlozyc moje kabelki albo do ktorych sie wpiac zlaczkami/lutujac.

mekintosz - 2014-04-26, 04:20

RnR napisał/a:
... jak dokladnie podlaczyc zasilanie tego wszystkiego? Mam zestaw valeo bez wyswietlacza - wydaje mi sie, ze w aso siostrze zamocowali poprostu do kabelkow masy i zasilania z tylnej prawej lampy - czy jest jakas wada takiego montazu? Czy musze rzeczywiscie szukac +12 po stacyjce i osobno podpinac sie do lampy? (pobor pradu jest raczej niewielki i na chlopski rozum powinno wystarczyc dac mu te oba +12 na raz - a moze jednak centralka nie lubi byc wlaczana na goraco?)
.


Samodzielnie montowałem Valeo. Plus ze światła wstecznego i masa - działa już rok ;-)

RnR - 2014-04-26, 05:40

mekintosz napisał/a:

Samodzielnie montowałem Valeo. Plus ze światła wstecznego i masa - działa już rok ;-)


Dzieki. A pamietasz moze ktore to kabelki? :-)

mekintosz - 2014-04-26, 19:17

Nie ;-( ale gdzieś na forum jest rozpiska kabelków tylnej lampy. Tu widać moje czujniki przed montażem:
http://www.daciaklub.pl/f...8d55fb35e268952

chriskb - 2014-04-26, 19:32

Tylna prawa lampa, konektor (pin) 2, kolor przewodu beżowy
RnR - 2014-04-26, 19:51

Dzieki - zamontowalem to rano - zeszlo mi niecale 3 godziny i z efektu jestem w miare zadowolony :) (dobrze, ze nie wiercilem w lakierze bo pare razy mi skoczyla wiertarka ;) )

Kabelki rozszyfrowalem otwierajac lampe jak do wymiany zarowek i patrzac dokladnie na polaczenia wewnatrz i sprawdzajac je 10x multimetrem.

Za jakis czas wrzuce kilka zdjec tego gdzie zamontowalem centralke ale ogolnie pierwsze koty w wlasnorecznych modyfikacjach za ploty :)

RnR - 2014-04-26, 20:36

Tutaj kilka zdjec jak to upchalem :)

Widok z zewnatrz: https://www.dropbox.com/s...%2010.34.38.jpg
Zoom do wewnatrz: https://www.dropbox.com/s...%2010.28.22.jpg

Znalazlem tam po prawej u gory fajne miejsce w ktorym mozna bylo dwoma opaskami dobrze przymocowac komputerek tak zeby napewno nigdy nie latal i stukal a jak cos to dalo sie go latwo poprawic (niestety zamontowany przez aso i przyklejony do blachy tasma u siostry juz latal na dole tej przestrzeni).

Nie chcialem tego upychac gdzies dalej bo zalezalo mi na tym zeby jak najmniej dzisiaj rozbierac no i w razie czego bedzie tez latwy dostep do wszystkiego w trasie itp.

Z przygod to wyszla mi jedna - jakos tak mierzylem wszystko ze dwa czujniki wewnetrzne mam oddalone o 50cm a nie 45 ale chyba dziala wszystko w porzadku a dzieki temu te zewnetrzne zupelnie mam 2,5cm bardziej na bok i w sumie chyba dobrze bo to pewnie najryzykowniejsze miejsce :)

route2000 - 2014-04-26, 20:37

Jak kto zna się na elektryce to ten nie będzie miał najmniejszego problemu. Wystarczy sprytna głowa, multimetr i wszystko gra gitara... :-D
A tak warto zrobić manual dla innych forumowiczów.

RnR - 2014-04-26, 20:42

Chyba jedyne brakujace info to bylo wlasnie o kolorkach kabelkow - masa czarny (drugi wypelniony pin we wtyczce od prawej) a wsteczny to ten bezowy/rozowy na prawo od niego - pierwszy wypelniony (obok najbardziej po prawej jest jeszcze dziurka w ktorej nie ma styku).

Ja wpialem sie na te zlaczki z zestawu standardowe uznajac ze jakby co to kiedys to polutuje a tak pare lat powinno byc spokoju :) (oczywiscie pozniej te polaczania mocno tasma zaizolowalem zeby wszystko sie trzymalo na beton).

Z zestawu Valeo oba kabelki +12 (czerwony do +12 wstecznego i rozowy/fioletowy do +12 po stacyjnce) wpialem rownolegle wlasnie pod ten plus wstecznego i tak jak koledzy pisali wszystko smiga :)

Masugu - 2014-08-08, 09:36

Czy w Dusterze, poza informacją dźwiękową jest również informacja wizualna o wykrytej przeszkodzie?
piku - 2014-08-08, 09:43
Temat postu: Re: Dacia Duster - czujniki parkowania.
StudenT napisał/a:
Posiadacie w swoich Dusterkach czujniki parkowania?


Nie mam i początkowo myślałem, że będzie to jedna z pierwszych rzeczy, jakie domontuję. Po ponad roku i 30 tys. km okazało się, że nie mam takiej potrzeby. Duster jest zwarty i krótki - łatwo wyczuć boki i tył auta.

johnson - 2014-08-08, 10:20

Masugu napisał/a:
Czy w Dusterze, poza informacją dźwiękową jest również informacja wizualna o wykrytej przeszkodzie?

nie ma, tylko pipipipi, fabryczne czujniki maja jeszcze elegancji wylacznik w desce jakbys nie chcial pipac

JaWa - 2014-10-12, 18:15

Cześć,
zaintalowałem dziś swoje (plebejskie "made in China) czujniki parkowania (czy cofania - jak kto woli). Zdjąłem zderzak. Okazało się, że na jego odwrocie wyznaczone są miejsca montaży fabrycznych czujek.
Miałem dylemat, gdyż w nowych Loganach producent montuje czujniki dwupoziomowo (skrajne niżej). Większość czujników OEM preferuje 1 poziom. Czy to na coś wpływa - nie sprawdzałem. Zamontowałem na jednym poziomie.
Zasilanie dla systemu pobieram z tylnej, prawej lampy zespolonej (oczywiście: żarówka cofania). Przewody do zasilania wlutowałem w szynę plusa żarówki cofania oraz masy.
We wskazanym na zdjęciu miejscu między korpusem lampy zespolonej a szynami jest dystans ok. 2-2,5mm więc lutowanie przebiegło bez niespodzianek i problemów
Zwróciłem uwagę na porządne zaizolowanie. Na przewodzie "plusa" (oprócz izolacji fabrycznej) podwójna koszulka termokurczliwa. Dodatkowa izolacja szyny masy.
Wejście do komory bagażnika przez niewykorzystany przepust we wnęce tylnej, prawej lampy zespolonej.
I jest OK. Działa, piszczy i wyświetla wtedy kiedy trzeba. Na 2m pokazuje, że jest 1,9m, ale na mniejsze dystanse jest dokładniejszy. I jakby bardziej czuły.
Pozdrawiam - Janusz

mekintosz - 2014-10-12, 21:45

Ładna fotorelacja ;-)
JaWa - 2014-10-13, 07:14

mekintosz napisał/a:
Ładna fotorelacja ;-)

Dzięki,
Wiem, że za wiele nowego to ona już nie wnosi. No może oprócz tego, że wskazuje miejsce "posadowienia" czujników w Loganie II.
BTW: praktyczna uwaga dla lutujących (tych co mają mniejszą wprawę, ci bardziej wprawni oczywiście o tym wiedzą):
    1. - należy lutować lutownicą o mocy min. 75-100W i stosunkowo dużej bezwładności termicznej. Dlatego też bardziej przydatne są lutownice kolbowe (oporowe) niż transformatorowe.
    Zbyt długie grzanie (podczas lutowania) szyn może doprowadzić do uszkodzenia punktów mocujących szyny.
    2. - ryzyko uszkodzenia punktów mocujących można znacząco zmniejszyć wsuwając (na czas lutowania) pod szynę "chłodzik", tzn. kawałek: bibuły, wacika zwilżony czystą wodą (! - zwilżony, nie zalany!!!). Należy go umieścić między punktem lutowania (z obu jego stron) a punktami mocowania szyny. Chłodzik winien być jak najbliżej punktu mocującego, a jak najdalej miejsca lutowania.
    Po zlutowaniu oczywiście należy te "chłodziki" usunąć.

Dziś przetestowałem czujki "w realu". Jest dobrze :-)
Pozdrawiam - Janusz

Dominus - 2014-10-13, 07:51

JaWa, równie dobrze zamiast lutować na szynie lampy można było wlutować się do wiązki kabli która zasila lampę
JaWa - 2014-10-13, 08:04

Dominus napisał/a:
...zamiast lutować na szynie lampy można było wlutować się do wiązki kabli...

Strona merytoryczna wygląda dokładnie tak jak to opisałeś. Każdy wybiera to co mu wygodniej.
Wybrałem to, gdyż reflektor - w razie awarii - to ja sam wymienię. Nawet bez udziału ASO. Wiesz jakie mają ceny roboczogodziny.
Reflektor jest po prostu bardziej dostępny. Na czas "robót" mogłem go zabrać do domu. I pracowałem komfortowo. Przy kawie 8-)
Myślę, że samodzielna wymiana wiązki to mimo wszystko bardziej "skomplikowana" sprawa. Tak od strony formalnej, jak i technicznej. :shock:
Ale oczywiście każdy z nas ma pełną swobodę wyboru. Ja pokazałem jedną z wielu możliwości.
Pozdrawiam - Janusz

Dominus - 2014-10-13, 08:09

Już rozumiem powód takiego a nie innego sposobu wpięcia się do zasilania.
Jednak nie uważam aby zestaw czujników parkowania poprzez wpięcie się do wiązki kabli spowodował jakiekolwiek jego uszkodzenie po jakimś tam czasie użytkowania.
Osobiście ja wpiąłem się do wiązki kabli bo nie chciałem uszkodzić lampy przez takie lutowanie jak pokazałeś Ty.
Jak napisałeś co dla kogo było wygodniejsze.

corrado - 2014-10-13, 08:18

Ja nic nie lutowałem, uzyłem 2 szybkozłączek jak na zdjęciu :

i dla trzymania okleiłem to taśmą izolacyjną :roll:

JaWa - 2014-10-13, 08:37

Dominus napisał/a:
...nie uważam aby /.../ wpięcie się do wiązki kabli spowodował jakiekolwiek jego uszkodzenie po jakimś tam czasie użytkowania...
Uważam podobnie, ale (w Polsce) w tej branży jeszcze nie ma "rynku konsumenta". Niestety... :cry:
Termiczną podatność tworzywa, z którego wykonany jest (czarny) korpus lampy zespolonej wcześnie sprawdziłem wykorzystując.... stację lutowniczą z programowaną temperaturą.
Nie skoczyłem "na głęboką wodę" bez sprawdzenia. ;-)
corrado napisał/a:
...uzyłem 2 szybkozłączek...
Wiem, że tak też można.
Ale osobiście unikam ich. Kiedyś zainstalowano mi autoalarm (m.in. odcinający pompę paliwa) z wykorzystaniem podobnych złączek.
Po ok. 5 latach od instalacji - jedna ze złączek przestała kontaktować. I stanąłem "w polu". A że była pora wieczorowo-nocna i pogoda nie sprzyjała "głębokiej penetracji" to... "kwitłem".
Ale może miałem pecha.
Pozdrawiam - Janusz

mekintosz - 2014-10-15, 22:41

Zrobiłem tak samo jak Corrado, świadom, że to druciarstwo etc. ale nie miałem przed domem 220 V i lutownicy. Poza tym strach przed zniszczeniem oryginalnej wiązki oraz "utratą gwarancji" zasugerowały montaż na szybko bez rozcinania. Na szczęście działa ;-)
JaWa - 2014-10-16, 07:38

Przeprowadziłem testy systemu moich (niskobudżetowych) czujek. Potwierdziła się większość uwag jakie można znaleźć w sieci nt. tego typu czujek. Głównie to:
- pojazdy z tyłu widzi (w zależności od ich wielkości) z odległości: 1,8 -2,2m (czujniki środkowe), 1,2-1,5m (skrajne). Miało być 2,5m, ale "drobiazgowy" ;-) nie jestem,
- słup betonowy (śr. ok. 30cm :-? ): 1,2-1,5m (czujniki centralne), 1,2-1,5m (skrajne, ale szybko "traci je z widoku", pojawiają się ponownie z odległości np. ok. 0,6m... jeśli w polu widzenia czujnika skrajnego),
- słupek znaku drogowego: warunek uaktywnienia alarmu to przeszkoda musi znaleźć się w polu widzenia czujnika niemal centralnie :shock: w odległości ok. <0,9m, ale jadąc łukiem może pozostać niezauważony (zwłoka w działaniu czujnika).
- siatka, krzaki, itp. - odczyty niejednoznaczne. Układ np. sygnalizuje przeszkodę z odl. 1,3-1,5m, by czasami po chwili pokazać... jej brak (-.-) :roll: .
Ogólnie:
nie da się parkować "z zamkniętymi oczami" i z gazem, ale wiem... dużo więcej. Adekwatnie do tego ile zapłaciłem (6 dyszek). Pewnie, gdybym jeszcze się z nimi dłużej pobawił to byłoby lepiej, ale.... "się mi nie chce" (pogoda) :-P

mekintosz napisał/a:
Zrobiłem tak samo jak Corrado, świadom, że...

Tych (szybko)złączek nie zaliczam do "druciarstwa". Służą głównie do tego, na co wskazuje ich nazwa. A luty (zwłaszcza te "zimne") czasami też "puszczają".
Dla mnie "druciarstwem" są np. spotykane połączenia "okręcane" (nie mylić z: owijanymi, skręcanymi, itp.). Dyskretnie ukryte przed "światem" pod warstwą taśmy izolacyjnej.
Wtedy asystentem elektryka pojazdowego winien być... wróżbita! :mrgreen:
Pozdrawiam - Janusz

miguel - 2014-10-16, 14:18

Apropo możliwości podłączeń do wiązki, ja u siebie jak brałem zasilanie do kamery cofania to wykonałem "adapter" z wtyczki męskiej i żeńskiej wpinany pomiędzy lampę a wiązkę (zdjęcie poniżej, trochę mało ostre ale widać co trzeba)
JaWa - 2014-10-16, 16:33

miguel napisał/a:
...wykonałem "adapter" z wtyczki męskiej i żeńskiej wpinany pomiędzy lampę a wiązkę...

Rozwiązanie zrealizowane przez Ciebie wydaje mi się najbardziej optymalne. Myślałem o tym, ale musiałem się śpieszyć. A nie miałem wtyku i gniazda. :-|
Codziennie chociaż raz musiałem podjeżdżać do płotu (to ten na zdjęciu z lewej, zielony) o mocnych metalowych "sztachetach" i podmurówce!

W Loganie jego (pojemna) pupa słabo widoczna jest w lusterkach bocznych. We wstecznym - wcale! Przy tym ścisku na parkingu osiedlowym każdy wjazd tyłem to...
PS. na zdjęciu chciałem pokazać, dlaczego wybrałem model ze wskazaniem, z której strony "nadciąga" zagrożenie. IMO ta informacja bywa przydatna. Ale zdania bywają różne... I to dobrze.

Po teście odjechałem - nie chciałem, żeby właściciel czerwonego Fiata skopał mi... "czujniki". :-o
I to by było chyba wszystko co mam do powiedzenia "w temacie" czujników parkowania.
Pozdrawiam - Janusz

maicejm22 - 2015-01-10, 18:32
Temat postu: Czujnik parkowania - tył
Mam autko niecałe 3 tygodnie, a na wyświetlaczu asystenta parkowania nic nie pokazuje.
Żadnych efektów dźwiękowych.
Miał już ktoś taki problem?

corrado - 2015-01-10, 20:42

Może wyskoczyło zasilanie z tylnej lampy i światła wstecznego - bo pewnie do niego tam masz podłączone?
janzet - 2015-01-11, 15:11

Jak jest martwy to wygląda na brak zasilania
maicejm22 - 2015-01-11, 16:43

Poruszyłem przewodami idącymi od tylnego stopu i działa.
A tak z ciekawości w też macie przewody od tylnich lamp na wierzchu?

fotorobart - 2015-01-11, 17:11

maicejm22 napisał/a:
Poruszyłem przewodami idącymi od tylnego stopu i działa.
A tak z ciekawości w też macie przewody od tylnich lamp na wierzchu?

poruszyłeś raz działa... poruszysz drugi raz (np. na dziurze) nie działa... drobna naprawa Cię nie minie :-(

Terlisters - 2015-01-13, 09:44

Po pierwsze sprawdź, czy są w ogóle podłączone i w jakim stanie są wtyczki czujników. Czujnik można bez problemu sprawdzić multimetrem.
Odłączaj czujniki pojedynczo i obserwuj co się dzieje. U mnie w czasie deszczu jeden czujnik świruje i cały układ działa niepoprawnie...jeżeli okaże się że po odpięciu któregoś z czujników wsio jest ok to wymiana na nowy powinna pomóc.

laisar - 2015-03-24, 14:04

maicejm22 napisał/a:
przewody od tylnich lamp na wierzchu?

TTTM.

aro_rdrg - 2015-08-23, 11:43

Ponieważ strona www.dacia-logan-mcv.org nie działa, może ktoś posiada kopie fotogalerii montażu czujników cofania?
Marek1603 - 2015-08-24, 05:32

Takie rzeczy to się montuje na zlotach. ;-)
janzet - 2015-08-25, 08:17

Dominus, masz czujniki z przodu ?
Ja tylko z tyłu...
Mam taki wyświetlacz pod sufitem który widzę w lusterku wstecznym (wyświetlacz ma obraz odwrócony a w lusterku jest normalny, ma kolory, strony oraz odległość w m i nawet dobrze pokazuje) , coś jak Dar1962

Dominus - 2015-08-25, 15:35

janzet, tak mam oprócz 4 czujników w tyle jeszcze 4 czujniki w przednim zderzaku.
I wyświetlacz przy przednim lewym słupku, pod szybą

Scyzor - 2015-10-12, 14:18

Podpinam się do tematu z dwoma pytaniami:

1. Wiem, że było na ten temat mówione, ale nie znalazłem nigdzie jednoznacznej odpowiedzi - czy ktoś formalnie sprawdzał czy samodzielna instalacja czujników jest traktowana w ASO jako pogwałcenie warunków gwarancji?

2. Czy ktoś montował czujniki w MCV'ce 2gen na tej czarnej dokładce zderzaka (zaznaczyłem ją na poniższym zdjęciu)? Jest ona nieco pochylona stąd moje wątpliwości, ale IMO czujniki zainstalowane w tym właśnie miejscu zdecydowanie najmniej szpeciłyby auto...


pozdrawiam,

Marek1603 - 2015-10-12, 17:01

Montując cokolwiek w aucie, ASO może ci odmówić naprawy na element modyfikowany.
Np. samoistne pęknięcie zderzaka (trochę przesadzam) czy część instalacji z której będą zasilane czujniki.

Wszystko zależy czy w tym miejscu będą pracować/wskazywać prawidłowo. Tzn. nie będzie zakłóceń od podłoża, wystających traw itd.
Zawsze możesz przykleić prowizorycznie taśmą i sprawdzić działanie.
Możesz też kupić zaprawkę i pomalować czujniki pod kolor nadwozia.

mekintosz - 2015-10-12, 20:19

Marek w 100% ma rację. Ja bym instalował w srebrnej części czujniki. Można nabyć czujniki srebrne.
Marrtin - 2015-10-13, 05:14

Widziałem Dacie, która wlasnie w tym miejscu te czujniki miała (czarna listwa) w dodatku były (chyba) założone fabrycznie ponieważ to było auto stojące w salonie.
Lajkonik - 2015-10-13, 07:25

Myślisz, że samochody stojące w salonie mają tylko to, co przyjechało z fabryki? A jak Ci się wydaje, co robią z autami oczekującymi na odbiór i przygotowanymi pod zamówienie klienta (np dołożone w ASO czujniki parkowania)?

Odpowiadając na wątpliwości Scyzora: mam czujniki założone poza ASO zaraz po zakupie i nigdy ASO się o to nie czepiało. Marek dobrze opisał logikę ASO w takim przypadku: może gdybym miał problemy z reflektorem, z którego zasilona jest instalacja tych czujników, to ASO miałoby zastrzeżenia co do gwarancyjnej naprawy, ale przy wymianie łącznika stabilizatora, nikomu nawet powieka nie drgnęła.

Scyzor - 2015-10-13, 09:04

Marek1603 napisał/a:
Montując cokolwiek w aucie, ASO może ci odmówić naprawy na element modyfikowany.

W porządku, jak odmówią naprawy przysłowiowego, pękniętego zderzaka - okej, ale znam przypadki w których samodzielny montaż nieoryginalnych świateł przeciwmgielnych spowodował całkowitą utratę gwarancji...

Marek1603 napisał/a:
Wszystko zależy czy w tym miejscu będą pracować/wskazywać prawidłowo. Tzn. nie będzie zakłóceń od podłoża, wystających traw itd.

Właśnie dlatego pytam, żeby dowiedzieć się czy ktoś z Was to przećwiczył i ma już wiedzę czy będą w tym miejscu pracować poprawnie ;)

mekintosz napisał/a:
Marek w 100% ma rację. Ja bym instalował w srebrnej części czujniki. Można nabyć czujniki srebrne.

Srebrne, nie srebrne - pozostają wyraźnie widoczne. Niby uroda służbowego samochodu nie powinna mnie specjalnie martwić, ale już jakoś tak mam, że niektóre rzeczy mnie irytują. Widoczność czujników jest jedynym aspektem dla którego do dziś nie zainstalowałem czujników cofania w prywatnym Accordzie. A że widywałem już kilkukrotnie samochody (innych marek - np. relatywnie często w Peugeotach) mające zamontowane czujniki właśnie na takiej dokładce, bardzo nisko nad nawierzchnią, zastanowiłem się nad taką opcją w przypadku Daćki. Martwi mnie tylko to nachylenie tego elementu, choć paradoksalnie może to okazać się zaletą (np. w przypadku rzeczonych traw).

Marrtin napisał/a:
Widziałem Dacie, która wlasnie w tym miejscu te czujniki miała (czarna listwa) w dodatku były (chyba) założone fabrycznie ponieważ to było auto stojące w salonie.

Jest to jakaś wskazówka. Dzięki.


Marrtin napisał/a:
Odpowiadając na wątpliwości Scyzora: mam czujniki założone poza ASO zaraz po zakupie i nigdy ASO się o to nie czepiało. Marek dobrze opisał logikę ASO w takim przypadku: może gdybym miał problemy z reflektorem, z którego zasilona jest instalacja tych czujników, to ASO miałoby zastrzeżenia co do gwarancyjnej naprawy, ale przy wymianie łącznika stabilizatora, nikomu nawet powieka nie drgnęła.

Ok, czyli nie specjalnie należy się obawiać samodzielnego montażu. Dzięki za info!

pozdrawiam,

Lajkonik - 2015-10-13, 11:45

Scyzor napisał/a:
... ale znam przypadki w których samodzielny montaż nieoryginalnych świateł przeciwmgielnych spowodował całkowitą utratę gwarancji...

Nie znając dokładnie tego przykładu trudno powiedzieć, czy ASO miało podstawy. Może np. domorosły elektryk tak rozkopał instalację w poszukiwaniu miejsca do podłączenia świateł, że potem wszystko wysiadało w aucie. A może ASO bezpodstawnie odmówiło naprawy gwarancyjnej i trzeba było się odwoływać od tej decyzji.

eplus - 2015-10-13, 13:18

Może mocując światła przewiercił chłodnicę, blok, ramę i tylną kanapę :?: :mrgreen: :lol: :idea:
route2000 - 2015-10-13, 13:24

eplus napisał/a:
Może mocując światła przewiercił chłodnicę, blok, ramę i tylną kanapę :?: :mrgreen: :lol: :idea:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Lajkonik - 2015-10-14, 06:49

tak
i podłączył do czujników cofania, a żeby nie wypadły, przywiązał je do kierownicy :mrgreen:

Scyzor - 2015-11-06, 11:04

Wracam do tematu. Wypatrzyłem na mieście MCV'kę z czujnikami na tej dokładce (tak jak pisał kolega Marrtin). Trzeba się przyjrzeć, żeby je zauważyć.



Zestaw z buzzerem i trzema czujnikami można kupić już poniżej 50,- PLN tak więc chyba nie ma za bardzo na co czekać. Muszę tylko dla formalności potwierdzić, że ASO się na mnie potem nie pogniewa.
BTW - ma ktoś jakąś instrukcję demontażu tylnego zderzaka w MCV'ce Mk. II?

pozdrawiam,
--
Scyzor

route2000 - 2015-11-06, 12:53

Po co zdejmować zderzak? Na leżąco lub w kanale nie da się przeciągnąć kabelki od czujników? (już nie mówiąc o wierceniu otworów na czujniki) ;-)
Scyzor - 2015-11-06, 13:06

route2000 napisał/a:
Po co zdejmować zderzak? Na leżąco lub w kanale nie da się przeciągnąć kabelki od czujników? (już nie mówiąc o wierceniu otworów na czujniki) ;-)

Być może, ale częściowo dostęp do tego fragmentu zderzaka blokuje plastikowa osłona, co do której nie jestem pewien czy jest demontowalna bez odkręcenia zderzaka. No i pozostaje jeszcze przeciągnięcie przewodów w okolice lampy... Może ktoś to ćwiczył i może podpowiedzieć...?

pozdrawiam,
--
Scyzor

laisar - 2015-11-06, 14:20

Scyzor napisał/a:
ma ktoś jakąś instrukcję demontażu tylnego zderzaka w MCV'ce Mk. II?

Lepiej - http://www.tech-accessoir...ocument_id=4181

Scyzor - 2015-11-06, 14:27

laisar napisał/a:
Lepiej - http://www.tech-accessoir...ocument_id=4181

To się nazywa wyczerpująca odpowiedź! :)
Dzięki!

pozdrawiam,
--
Scyzor

Scyzor - 2016-04-12, 10:23

Temat jakoś umarł. Wróciłem do niego przy okazji przeglądu. Przypomniałem sobie, że miałem dla formalności zapytać o możliwość samodzielnego montażu czujników w kontekście gwarancji. W ASO (Tandem Częstochowa) powiedziano mi, że nie wolno mi tego robić z uwagi na ingerencję w instalację elektryczną. Jeśli chcę - mogę założyć czujniki cofania u nich. Koszt c.a. 800,- PLN...
route2000 - 2016-04-12, 12:22

Za całość tzn. materiały i robocizna? :->
Tam masz tylko podpięcie zasilania 12V do światła wstecznego. Reszta to wiercenie otworów w zderzaku, przeciągnięcie czujników do centralki oraz przeciągnięcie kabelka do wyświetlacza czy buzzera. ;-)

Scyzor - 2016-04-12, 12:34

route2000 napisał/a:
Za całość tzn. materiały i robocizna? :->
Tam masz tylko podpięcie zasilania 12V do światła wstecznego. Reszta to wiercenie otworów w zderzaku, przeciągnięcie czujników do centralki oraz przeciągnięcie kabelka do wyświetlacza czy buzzera. ;-)

Mnie tego mówić nie musisz. Wiem, że roboty przy tym tyle, co przy zdjęciu zderzaka (a i bez tego pewnie by się udało). Sam zestaw do montażu można już za kilkadziesiąt zł kupić. Ale cóż zrobić. Samochód służbowy więc ryzykować utraty gwarancji (nawet częściowej) nie mogę.

laisar - 2016-04-12, 13:53

Scyzor napisał/a:
powiedziano mi, że nie wolno

Ściema.

ziaro - 2016-06-27, 06:47

Witam,

Czy ktoś się orientuje ile w ASO życzą sobie za czujniki cofania plus montaż?

route2000 - 2016-06-27, 07:17

ziaro napisał/a:
Witam,

Czy ktoś się orientuje ile w ASO życzą sobie za czujniki cofania plus montaż?

Sam kupowałem czujniki cofania firmy Valeo (cena ok. 250 zł), a za montaż w ASO policzyli mi 400 zł.
Jestem bardzo zadowolony z tych czujników, mam już 2 lata i jeszcze nie zaszwankowało. ;-)

SilverTM - 2016-06-27, 10:24

A ja polecam skorzystać z usług firm zajmujących się Car audio albo montażem alarmów. Średnio zamontują czujniki cofania za około 400zł ( z czujnikami oczywiście )
trinio - 2016-08-24, 09:51

Koledzy szukałem w wyszukiwarce ale jakoś nie znalazłem , chodzi mi o zdjęcie tylnego zderzaka w loganie MCV , czy ktoś zdejmował do zakładania czujników parkowania ?
czy trzyma się na torx-ach i na dole jest przykręcony do belki czy jeszcze gdzieś ?
i drugie pytanie
chodzi mi o taśmę : EPS

http://allegro.pl/listing...s0-aut-1-4-0613

jaką macie opinię ? i czy nie będzie przeszkadzał tzn widział ciągle hak ?
z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam

Marek1603 - 2016-08-24, 10:03

Masz hak, musisz mieć cztery czujniki. Przy trzech nie zda egzaminu.
Zakładaliśmy w MCV-ce rok albo dwa temu na zlocie u kolegi maduat. Aktualnie ma ją Opos.
Z tego co pamiętam to torx-y przy nadkolach i na progu bagażnika. Coś mi się kojarzy jeszcze że od wewnątrz, pod spodem na środku. Przy wierceniu musisz uważać żeby ci nie przeszkadzały ze wzmocnieniami pod zderzakiem.

trinio - 2016-08-24, 13:19

a czy te śruby które są po bokach w nadkolach to te co są na rantach , czy inne bardziej schowane ?
laisar - 2016-08-24, 14:22

trinio napisał/a:
zdjęcie tylnego zderzaka w loganie MCV

http://www.tech-accessoir...ocument_id=1907

trinio - 2016-08-26, 07:29

dzięki za pomoc :)
Jesteś wielki :) Kolego.

Thomson1708 - 2017-02-13, 13:56
Temat postu: Tylne czujniki parkowania
Witam serdecznie.
Dzisiaj w mojej dacii po 5000 km przebiegu występiła usterka (?). Czujniki parkowania się wyłączyły. Nie jestem w stanie ich włączyć, przycisk świeci się cały czas na czerwono. Jak przytrzymam dłużej to miga i po chwili świeci znowu na czerwono.
Może źle włączam czujniki?
Mam zamontowaną blokadę skrzyni biegów.
Pozdrawiam.

arnold - 2017-02-13, 14:12

Lepiej niż zaczynać na forum jechać do serwisu. Może to odłącznony czujnik, lub odłaczony moduł. Niech, aso szuka.
Thomson1708 - 2017-02-13, 14:16

Serwis 1000km od mnie :D
arnold - 2017-02-13, 14:22

Przepraszam szklana kula mi się rozbiła.

A tak na serio, po to jest gwarancja, rejkojmia żeby nie grzebać w nowym aucie. Możesz poddociskać wszystkie wtyczki. Moduł czujników jest z tyłu z lewej strony bagażnika.

kali - 2017-02-13, 18:22

Jasne, więc podcieraj sobie 4 litery europejską gwarancją.
ajax - 2017-02-19, 13:33

kali napisał/a:
Jasne, więc podcieraj sobie 4 litery europejską gwarancją.

Mało chłonna, twarda na kantach i kiepsko spływa do kanalizacji ;-)

Tojfer - 2017-02-20, 18:30

Mam to samo. Tydzień temu byłem w serwisie, grzebali w Dusterce trzy godziny i nie sprecyzowali awarii. Podobno komputer nic nie wskazuje. Zamówili centralkę i właśnie jutro jadę na jej wymianę. Jeśli to nic nie da to będą zamawiać następne elementy. Zostawię im samochód aż go nie naprawią. Jak coś będę wiedział dam tu znać. Awaria nastąpiła przy ok. 6000 przebiegu/ 1/2 roku
Thomson1708 - 2017-02-20, 21:28

Umowiony jestem na maj przy okazji pierwszego przeglądu przy okolo 10kkm :)
Tojfer - 2017-02-21, 14:31

Aso powiadomiło mnie, że wystarczyło wymienić głośniczek ukryty gdzieś za osłonami z tyłu. Jutro jadę odebrać Drakulkę :-D
brzuch0 - 2017-04-07, 19:56
Temat postu: Czujniki parkowania przód
Jak w temacie jakie macie zamontowanie i jaki był tego koszt chodzi mi bardziej o robociznę
Marek1603 - 2017-04-08, 19:09

Ostatnio kolega z scenic-forum się konsultował w sprawie montażu podobnego jak mam w dusterze z tym, że miał właśnie jeszcze przednie. Jakieś trzy dni roboty popołudniami, pomijając koszt czujników. ;-) :mrgreen: Jeden dzień przeciąganie przewodów, drugi tylny zderzak i trzeci przedni zderzak.
paul7 - 2017-08-12, 11:58

JA mam od nowości przedni. Kupiłem ramkę na tablicę rejestracyjną z czujnikami i dałem przy odbiorze samochodu elektrykowi. Zamontował za jakieś 150 zł. Ramka z czujnikami i panelem ostrzegawczym ok.100zł. Widać tanio. Działa bardzo dobrze, po naciśnięciu hamulca czuwa przez 10 sekund i pokazuje na wyświetlaczu liniowo zakres odległej przeszkody i numerycznie w cm. Wykrywa każde małe stworzenie psa, kota, czy krawężnik lub słupek . Bardzo przydaje się przy parkowaniu. Podobnie do fabrycznego czujnika cofania daje także sygnał dźwiękowy proporcjonalny do odległości od przeszkody.
Dodam , że to opcja najtańsza, szybka do montażu i mam już 3 rok.
Sprawdza się super. W przyszłości chcę dodać kamerkę pod lusterko boczne, ale to w innym temacie

CzarnY - 2017-08-19, 08:07
Temat postu: Czujniki parkowania
Witam

Dealer odwalił po całości i zamontował hak na stałe zamiast składany. Grucha jest centralnie na wysokości czujnika i podczas cofania pika non stop. Wymyśliłem, że jeśli odłączę środkowy czujnik to będę mógł cofać na spokojnie na bocznych. Tylko pytanie jak to jest podłączone - czy wystarczy odłączyć wtyczkę, czy jednak przerabiać instalację ?

paul7 - 2017-08-19, 08:36

U mnie hak jest po środku i czujnik. I nic się nie dzieje. Zobacz na stronie zdjęcie w temacie doświetlenia : http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11431
shrek - 2017-08-19, 08:50
Temat postu: Re: Czujniki parkowania
CzarnY napisał/a:
Witam

Dealer odwalił po całości i zamontował hak na stałe zamiast składany. Grucha jest centralnie na wysokości czujnika i podczas cofania pika non stop. Wymyśliłem, że jeśli odłączę środkowy czujnik to będę mógł cofać na spokojnie na bocznych. Tylko pytanie jak to jest podłączone - czy wystarczy odłączyć wtyczkę, czy jednak przerabiać instalację ?


Jak odepniesz jedn to najprawdopodobniej system nie zadziala.

michele - 2017-08-19, 14:26

Jak hak zakładał dealer, to wal do niego. Ma działać. Jaki jest sens mieć czujniki, jeśli one nie działają tak jak powinny? Masz na to gwarancję na hak (hak dedykowany do samochodu) i czujniki, więc niech teraz myślą, jak to rozwiązać...
CzarnY - 2017-08-21, 12:07

Dzisiaj właśnie jadę do nich. Bo mało brakowało a bym przywalił przy cofaniu w inne auto. Generalnie na kij mi parktronik który cały czas piszczy...
mariusz0207 - 2017-10-17, 17:56

Witam koledzy mam pytanie odnosnie fabrycznych czujników parkowania dacia lodgy outdoor czy one tylko dają sygnał dzwiękowy czy moze powinno się cos wyswietlac na media navi? i czy radio powinno się automatycznie sciszac?
jas_pik - 2017-10-17, 18:24

Na razie takie rzeczy to tylko w ERZE (sorry Renault)
W sofcie 8.0.5 można mieć podgląd na działanie czujników oraz kamery.
Ale niezbędny do tego jest odpowiedni układ - moduł którego numeru referencyjnego nie udało się jeszcze wybadać - w każdym razie musi być podłączony do sieci CAN.
Jeśli Twoja centralka czujników jest podłączona do sieci CAN - to może się uda znaleźć rozwiązanie, ale podejrzewam że do Daczek to trafi później bo jesteśmy tym bardziej budżetowym samochodem w koncernie.
A tak to wtedy wygląda

Avantime75 - 2017-10-17, 19:00

Mam Renault Captur, soft 8.05 Czy mogę jakoś włączyć wizualizacje tych czujników ? Nie wiem czy czujniki są podłączone do CAN i dodam że nie mam kamery cofania.
jas_pik - 2017-10-17, 19:51

Spotkałem juz CLIO gdzie czujniki były wiuzalizowane na całym ekranie MNEvolution właśnie w wersji softu 8.0.5.
Niestety nie udało mi się dowiedzieć jaka jest centralka .
To nie same czujniki sa podłączane do sieci CAN ale właśnie centralka.
Jak będziemy znali jej numer to może uda się znaleźć poprawne rozwiązanie.
Jak wyglądają klawisze usatwień pokazałem kiedyś w poście

polon18 - 2017-10-19, 09:09

Jas-pik nie wiem czy wiesz ale ten sam widok jest w Clio IV od początku jego produkcji ale z innym radiem (rlink) więc należy tam poszukać rozwiązania. Zauważyłem też że w schematach z 2017 roku w obu radiach rlink i media nav mają już połączenie w module 1714 - BIC wszystkimi pinami ( tak samo jak r-link od 2013)
Tam szukajcie rozwiązania ( po 23 października wyślę wam Schematy)
Apropo bird view nic nie znalazlem ani w daciach ani Renault ( talizman, Megane, Clio kadjar i nowym koleos) szukałem po schematach ale nic...

polon18 - 2017-10-31, 21:49

obiecany schemat podłączenia centralki czujników cofania 1222 z siecią CAN
Valwit - 2017-11-12, 10:27

polon18 napisał/a:
też że w schematach z 2017 roku w obu radiach rlink i media nav mają już połączenie w module 1714 - BIC wszystkimi pinami ( tak samo jak r-link od 2013)


mozesz zerknac czy w 2014 tez? bo do medianava mi wchodza niby wszytskie piny od CAN ale polaczenia z wtyczka obdii elektrycznie nie ma

polon18 - 2017-11-12, 23:16

Clio IV w wersji przed face liftingiem z radiem media nav nigdy nie posiadało modułu BIC (BIC tylko był dostępny z radiem R-Link)

Czytałem wcześniej o twoim problemie i nie rozumie dlaczego poprostu nie podłączysz tych przewodów pod gniazdo OBD to tylko 2 przewody o grubości 0,75mm i dwa pod radio

polon18 - 2017-11-13, 11:26

radio media nav w clio ma połączenia do CAN

261 - media nav
pin 19 - E107W
pin 20 - E107X

BIC
pin 15 - E107X
pin 16 - E107W

pin 17 - E133C
pin 18 - E138B

oznacza to że BIC jest teraz podłączony z dwoma szynami OBD - zwykłą i multimedia
a radio tylko z jedną

Valwit - 2017-11-14, 00:24

Podlacze, jak tylko dostane przelotke/przedluzacz. Nie chce psuc oryginalnej wtyczki i kabla i zamowilem przedluzacz z wlutowanym gniazdem RCA do kamery :) powinna byla przyjsc w zeszlym tygodniu ale irlandzka poczta potrafi miec czasem i 2 tygodnie poslizgu. a jak przyjdzie to dolutuje do niej przewody.
nie mam gotowych przewodow ani zlaczy gdzie moglbym sie ewentualnie podpiac, chyba ze znajduja sie za/nad schowkiem po stronie pasazera ewentualnie za licznikami. nie mialem czasu aby rozkrecic to na tyle zeby cos wiecej zobaczyc. materialy w sieci zazwyczaj pokazuja auta z kierownica po drugiej stronie co niekoniecznie wyglada jak u mnie. pogoda tez kiepska wiec zadna przyjemnosc podlubac sobie wieczorem :)

sobol1976 - 2017-11-25, 12:40

Mam w planach dołożenie 4 czujników cofania do mojego Sandero Stepway. Szukam jakiegoś sprawdzonego i w miarę taniego zestawu z samym sygnałem dźwiękowym.
Moje pytanie to:
1. Czy czujniki na tym zderzaku montuje się w linii prostej (tak jak to podają w większości instrukcji montażu) czy tak jak pokazuje instrukcja oryginalnych czujników parkowania do Dacii (czyli 2 nad rejestracją, a 2 trochę niżej na bokach)? Z tego co widziałem są tam konkretne miejsca przygotowane pod oryginalne czujniki (na instrukcji Dacii zaznaczone prostokątami).
2. Jest szansa przeciągnięcia przewodów w Stepway'u bez demontażu zderzaka, przyjmując że kupię zestaw z odpinanymi czujkami?
3. Przeglądałem mnóstwo produktów i rozpiętość cenowa jest ogromna? Czym się więc kierować? Może ktoś ma doświadczenia z ostatnio sprzedawanymi zestawami?

pixa - 2017-11-25, 12:55

Ad.1 - montuj na oryginalnych miejscach, nie ma znaczenia, czy jeden czujnik jest kilka cm wyżej, a drugi niżej.
sobol1976 - 2017-11-25, 13:35

Dzięki, tak w sumie myślałem bo zderzak od wewnątrz jest dość skomplikowany konstrukcyjnie i widzę że mają tylko konkretne punkty wyznaczone pod wiercenie.
Biorąc to pod uwagę, sam mogę sobie odpowiedzieć na 2 pytanie: w takiej sytuacji raczej bez demontażu zderzaka się nie obędzie.

Waski78 - 2017-12-05, 14:34
Temat postu: Czujniki cofania 230 C4
Witam
Mam pytanie, czy ktoś ma czujniki cofania montowane w ASO, Parktronik 230 C4?
Ja już 2 razy byłem w serwisie bo jeden z czujników wykrywa przeszkodę której nie ma i bardziej to denerwuje niż pomaga.
Czy ktoś ma podobny problem? Ewentualnie wie jak go rozwiązać?

jas_pik - 2017-12-05, 14:42

A czy przypadkiem nie były lakierowane?
Jeśli tak i lakiernik nie skorzystał z tulejki w czasie lakierowania i zamalował szczelinę to raczej bez jego wymiany się nie obejdzie.
Masz to opisane w instrukcji
http://www.parktronik.pl/support/im_230c4.pdf

Waski78 - 2017-12-05, 16:48

No właśnie nie, do nowego auta zamówiłem i od początku jakieś takie dziwne problemy.
TomaszU84 - 2018-03-15, 17:54
Temat postu: Doposażenie Dacii w czujniki parkowania.
Witam.

Zastanawiam się czy ktoś już przerabiał to zagadnienie: http://tiny.pl/gkw3h ?

jas_pik - 2018-03-15, 23:02

Ale dlaczego tej firmy?
Czy na portalach czy w każdym sklepie znajdziesz nawet taniej - także z wyświetlaczem.

TomaszU84 - 2018-03-16, 08:47

O, milo. Choć od razu zaznaczę ze wyświetlacza nie chce :)

O co się boję to szczelność miedzy czujnikami a blachą. Jak to wygląda w rzeczywistości, nie warto w jakiś sposób to jeszcze zabezpieczyć?

route2000 - 2018-03-16, 08:57

TomaszU84, jaka szczelność?
Te czujki są umieszczanie w PLASTIKOWEJ części zderzaka, a nie w metalowej belce.
Przewody przechodzą do miejsca gdzie wchodzą w zaślepiony gumą otwór do środka auta.
Jak nie jesteś w stanie to sam zrobić to lepiej daj fachowcowi a sam zaoszczędzisz nerwów. ;-)

michele - 2018-03-16, 13:40

a w sumie mówiąc zastanawiam się, czy czujniki jak są brudne (od ulicy), to czy przypadkiem źle nie pikają, bo kurcze wczoraj pod ścianę cofałem i zaczął mi pikać dopiero około 70cm... a powinien wcześniej.
TomaszU84 - 2018-03-16, 13:49

http://tiny.pl/gkcn4

Ciekawy test.

route2000 - 2018-03-16, 14:08

michele napisał/a:
a w sumie mówiąc zastanawiam się, czy czujniki jak są brudne (od ulicy), to czy przypadkiem źle nie pikają, bo kurcze wczoraj pod ścianę cofałem i zaczął mi pikać dopiero około 70cm... a powinien wcześniej.

Jak miałem oblodzone czujniki to trochę wariowały, ale tak generalnie już powinni zacząć pikać od słabiej do intensywnej od 1,5 m.
Jeśli masz przybrudzone to po prostu oczyść je szmatką i sprawdź czy odpowiednio pikają w zależności od odległości do przeszkody.

michele - 2018-03-16, 14:27

od dwóch dni próbuję to zrobić i tak mi dzisiaj przyszło na myśl.
Giovanne - 2018-05-03, 13:07
Temat postu: Czujniki parkowania z Chin w Dacia Logan II MCV
Witam.
Zamówiłem w na Aliexpress czujniki parkowania (jakie widać na zdjęciu poniżej). Powinny przyjść w przyszłym tygodniu więc już zaczynam teoretyczne przygotowania, gdyż nigdy wcześniej nie zakładalem takich czujników.
Oczywiście oglądalem i czytałem różne podpowiedzi jak się to robi jednak nie trafiłem na konkretny filmik z Daci Logan.
Dlatego jeśli ktoś byłby tak uprzejmy to prosił bym o zdjęcia tego jak umiejscowione są oryginalne czujniki cofania w Daci Logan II MCV (głównie chodzi mi o tył).
Prosiłbym także o podpowiedzi co do ściągania tylniego zderzaka (kogoś kto to już robił), od czego się zabrać i na co zwracać uwagę by nie pourywać zaczepów.
A może ktoś ma obecnie zdjęty zderzak (wiem małe szanse) i mógłby zrobić zdjęcia jak wygląda od środka, gdyż czytalem iż większość aut ma od wewnętrznej strony zderzaka zaznaczone miejsca w których powinno się robić otwory na czujniki cofania (jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji czy będę montował na zdjętym czy założonym zderzaku).

Dziękuję za wszystkie informacje i pozdrawiam.

SVENSON - 2018-05-03, 14:00

Jak już zamówiłeś to szkoda bo genialnie działają czujniki z Valeo .
Ale jak już jadą to zawsze możesz przetestować

Oryginały natomiast są 3 i wyglądają jak na foto.
Do wprowadzenia kabli możesz wykorzystać oryginalne otwory w karoserii , i nie ma potrzeby zdejmowania zderzaka

Giovanne - 2018-05-03, 14:17

Dzięki wielkie za odpowiedź, nawet nie spodziewałem się, że tak szybką.
Mogłem się zapytać przed zakupem, bo już widzę, że dalem ciała gdyż zamówilem czujniki w koloże nadwozia (białe), a one idą jednak w ten czarny pasek.

SVENSON - 2018-05-03, 14:21

Tak mnie natchnęło :mrgreen:

Zawsze możesz je wystawić na allegro i kupić np takie
VALEO 632000 albo VALEO 632004

Montowałem kiedyś tego wiele i te działały poprawnie

Giovanne - 2018-05-03, 14:28

Zobaczę co to przyjdzie, zajrzę pod zderzak i wtedy podejmę decyzję.
Jeszcze raz dzięki.

charger - 2018-05-03, 14:47

Zakładałem już 3 identyczne zestawy tych samych czujników parkowania, najstarszy montowałem 3 lata temu - do tej pory działają w 100%. Jedyna wada - mają półsekundowe opóźnienie od momentu pojawienia się przeszkody a piszczeniem i same czujniki są dość spore. Przeszkodę łapą od około 2 metrów.

Sposób montażu jest prosty, w zestawie jest otwornica i rozpiska w jakich odległościach i na jakiej wysokości montować czujniki. Kable do bagażnika przeciągam przez otwory w karoserii zaślepione gumami (zazwyczaj przez zaślepkę gdzie idą przewody do podświetlenia tablicy o ile tablica jest w zderzaku). Zasilanie od sterownika z lampy światła wstecznego. Przed wierceniem, oklej miejsca wiercenia taśmą.

Zderzaka nie trzeba demontować, przynajmniej ja to robiłem bez demontażu. Pomierz odległości 15 razy, żeby na 100% było symetrycznie i równo.

Pamiętaj żeby nie zamontować czujnika "do góry nogami" bo będzie piszczał od łapania gruntu za autem, jest znaczek która strona czujnika do góry.

Przez wierceniem podepnij wszystko na sucho i sprawdź czy każdy czujnik działa, mi się trafiła wadliwa sztuka. Na allegro jest pełno tych zestawów za 40 zł bez wyświetlacza które mogą służyć za dawcę. Dodatkowi sprawdź czy przy wysokości na której będziesz wiercił czujnik nie będzie łapał gruntu i piszczał cały czas (po prostu przyłóż go do zderzaka, skieruj poziomo i sprawdź czy nie piszczy bez przeszkody).

PS1.

SVENSON napisał/a:
Tak mnie natchnęło :mrgreen:

Zawsze możesz je wystawić na allegro i kupić np takie
VALEO 632000 albo VALEO 632004

Montowałem kiedyś tego wiele i te działały poprawnie


Zestaw VALEO Beep & Park Nr 1 632000 zamontowali mi w salonie Dacia kiedy brałem Dustera. Jedyną różnicę jaką widzę pomiędzy nimi to:
- wielkość czujnika
- inne piszczenie :P
- mniej "chiński" wygląd i wykonanie
- cena

Pamiętaj że raz zrobiony otwór nie da się od-zrobić i czujniki chińskie mają inny rozmiar niż Valeo.

PS2.

Nie przemawia do mnie argument że Valeo lepsze - sam doświadczyłem na własnej skórze że Valeo nie rozpoznało metalowego słupa o średnicy 15 centymetrów, wysokości powyżej zderzaka. Cofałem, widziałem go w kamerze a czujnik nie reagował pomimo tego że jest w 100% sprawny.

SVENSON - 2018-05-03, 14:57

Nie neguję w ogóle tych zestawów bo ona też działają, czasami tylko występuje problem bo piszczą same z siebie, nawet gdy nie ma przeszkody to jest ich zasadzie jedyna wada.

Osobiście też do siebie kiedyś zamontowałem do Peugeota 406 zestaw czujników chińskich przód tył i poza tym ,że czasami piszczał mi przy włączeniu wstecznego nawet kiedy miałem kilometry wolnej przestrzeni za sobą . To drugi minusem było przy 140 na godzinę piszczał przód że widzi przeszkodę :roll:

Giovanne - 2018-05-03, 16:14

Dzięki za porady. A jaki jest rozmiar otworów pod Valeo?
SVENSON - 2018-05-03, 17:13

Tego to nie pamiętam, ale CHYBA są większe od azjatyckich ;-)
charger - 2018-05-03, 19:41

SVENSON napisał/a:
Tego to nie pamiętam, ale CHYBA są większe od azjatyckich ;-)


Oj wydaje mi się że są jednak mniejsze :)

SVENSON - 2018-05-03, 20:09

charger napisał/a:
SVENSON napisał/a:
Tego to nie pamiętam, ale CHYBA są większe od azjatyckich ;-)


Oj wydaje mi się że są jednak mniejsze :)


No dobra wziąłeś mnie pod włos i sprawdziłem
Valeo - otwornica 18,8mm
Pierwszy chinol z allegro - otwornica 22mm

kowal85 - 2018-05-07, 12:39

Z elektroniką z Chin bywa różnie. Chyba każdy z nas naciął się na szajs "made in china".

Także SVENSON dzięki za podpowiedź. Zakupie czujniki Valeo;)

dudu$ - 2018-05-07, 19:07

Siostra w swoim MCV II ma czujniki parkowania zakładane przez dilera i są one zamontowane na wysokości odblasków w zderzaku
Dymek - 2018-05-08, 09:26

dudu$ napisał/a:
Siostra w swoim MCV II ma czujniki parkowania zakładane przez dilera i są one zamontowane na wysokości odblasków w zderzaku

Instrukcja zestawu fabrycznego z 4 czujnikami sugeruje montaż 2szt pomiędzy tymi odblaskami i 2szt nad odblaskami.

sobol1976 - 2018-05-08, 11:03

Ja zamontowałem w zeszłym miesiącu zestaw 4 czujników na tył z buzzerem (marki VERTEX = Chiny). Średnica 22mm. Montowałem dokładnie tak jak przewiduje instrukcja do oryginalnych czujników dla Sandero - tzn. 2 skrajne koło odblasków niżej i 2 nad rejestracją.
Wszystko pięknie działa. Sprawdzałem odległości cofania i zaczyna piszczeć tak od 1,6m.
Dobrze rozpoznaje przeszkody typu słupki (ale wiadomo, że jest martwe pole jak za blisko podjedziesz). Bez problemu rozpoznaje siatkę stalową i inne ażurowe przeszkody.
Co mnie miło zaskoczyło przy montażu, to że na wewnętrznej stronie zderzaka są oznaczone 4 pola gdzie ma być zamontowany czujnik. Nic nie trzeba mierzyć tylko wywiercić we wskazanym miejscu.

Giovanne - 2018-05-08, 20:56

Dymek napisał/a:
dudu$ napisał/a:
Siostra w swoim MCV II ma czujniki parkowania zakładane przez dilera i są one zamontowane na wysokości odblasków w zderzaku

Instrukcja zestawu fabrycznego z 4 czujnikami sugeruje montaż 2szt pomiędzy tymi odblaskami i 2szt nad odblaskami.


A mógłbym prosić o tą instrukcję i/lub zdjęcie tyłu samochodu z tymi czujnikami?

Czujniki z Chin doszły przed weekendem. Zamocowałem je na szybko na taśmę maskującą by sprawdzić czy działają i działają bardzo dobrze, więc przy nich pozostanę, ale nadal się wacham gdzie dokładniej wiercić.
Zaglądalem pod zderzak i na czarnym pasku jest najprościej, ale czujniki mam białe i według instrukcji nie jest to prawidłowe miejsce gdyż kąt nie wynosi 90° i jest za nisko. Pomiędzy i nad odblaskami wydaje się lepiej, ale z tym znacznie więcej zabawy i miło by było zobaczyć jak to wygląda u kogoś.

route2000 - 2018-05-09, 07:35

Możesz też umocować w zderzaku, ale musisz upewnić czy belka pod plastikiem nie będzie przeszkadzała tym czujnikom (miejsce mocowania), czy będziesz miał dostęp bez demontażu zderzaka.. itp. ;-)
Giovanne - 2018-05-09, 08:53

Zdaję sobie z tego sprawę. Jutro mam dzień wolny, jak nie będzie padać to się za to zabieram. Także do jutra muszę podjąć ostateczną decyzję gdzie wiercić.

Jeśli chodzi o skrajne czujniki to nad odblaskami jest dużo pustego miejsca, więc z nimi nie będzie problemu. Tutaj bardziej estetyka i to jak mają mocno wybierać boki.

Dwa środkowe już nieco gorzej, jest trochę miejsca ale trzeba dokładniej wymierzyć.

route2000 - 2018-05-09, 09:14

Jak będziesz już wiedział, gdzie umocować czujniki, to przed wierceniem przyklej taśmę malarską na zderzaku, unikniesz postrzępienia lakieru w miejscu wiercenia.
Giovanne - 2018-05-09, 09:53

Tak zrobię. Myślę też by zrobić najpierw małe dziurki (do 4mm) na środkowe sensory i podejrzeć kamerą od środka czy nie trafiają na plastik. Jak coś to będę miał kilka milimetrów by uciec na bok w którąś ze stron.

Mam też takie coś do wygładzania otworów:

Dymek - 2018-05-09, 10:25

Giovanne napisał/a:
A mógłbym prosić o tą instrukcję i/lub zdjęcie tyłu samochodu z tymi czujnikami?

Instrukcje montażu wszystkich akcesoriów Renault/Dacia masz przecież oficjalnie na stronach technicznych Renault: KLIK :mrgreen:
Cała najnowsza instrukcja dla 4 czujników: PROSZĘ
Zdjęcia chyba nietrudno znaleźć w sieci:


Punkty wiercenia sugerowane przez fabrykę:

Giovanne - 2018-05-09, 10:54

Dzięki wielkie, tego potrzebowałem, a sam nie potrafiłem znaleźć w sieci.
gregorisan - 2018-05-09, 11:47

A mnie w ASO założyli w Sandero Stepway wszystkie na jednym poziomie a te skrajne widziałem, że powinny być "niżej\wyżej" niż dwa środkowe.
Ktoś wcześniej też pisał, że czujniki nie wykryły mu znaku drogowego. Często parkuję u siebie pod blokiem podjeżdżając własnie pod znak drogowy i bez problemu za każdym razem czujniki go wychwytują.
Początkowo byłem sceptyczny do czujników, ale teraz sobie już je bardzo chwalę - tym bardziej, że mam je gratis :mrgreen:

Dymek - 2018-05-09, 12:02

gregorisan napisał/a:
A mnie w ASO założyli w Sandero Stepway wszystkie na jednym poziomie a te skrajne widziałem, że powinny być "niżej\wyżej" niż dwa środkowe.

Każdy model ma inaczej- co innego Sandero a co innego MCV. To po pierwsze.
Po drugie- inaczej są montowane czujniki w fabryce a inaczej jest zalecane w instrukcjach montażu czujników oryginalnych, ale "dodawanych" w ASO. Akurat w przypadku MCV różnice są ewidentne.
Po trzecie- ASO idzie często na skróty i montuje po swojemu, zwłaszcza jeśli jest łatwiej.

gregorisan - 2018-05-09, 12:18

Z tego co pamiętam to jak kupowałem swojego w 2015 roku to w cenniku w ogóle nie były dostępne fabryczne czujniki dla Sandero Stepway - jedynie dokładane już w ASO.
Widziałem też w tym modelu montowane właśnie w ten sposób jak w MCV, więc trudno powiedzieć od czego to zależy - czy od instrukcji czy też podejścia mechanika. Bądź co bądź w tej instrukcji którą dostałem w ASO nie ma żadnych schematów montażu.

Dymek - 2018-05-09, 12:26

Sprawdziłem. Wszystkie dostępne na stronie Renault instrukcje montażu dla Sandero II (nawet z 2013r) podają te same punkty montażowe, zgodne z tymi w które montuje fabryka. Wygląda na to, że od początku produkcji zderzaki Sandero II mają widoczne od wewnętrznej strony punkty mocowania czujników, bo instrukcje montażu się na ten fakt powołują. Nie ma żadnych rysunków z podanymi wymiarami gdzie wiercić od zewnętrznej strony.
P.S.
A gdzie ci zamontowali? Bo nie dawałeś chyba jeszcze nigdzie fotek z czujnikami?

gregorisan - 2018-05-09, 12:47

Pisałem już o nich w swoim wątku - zdjęć nie dodawałem bo w sumie nie ma tam nic ciekawego do pokazania ;-)
Montowałem w Katowicach u Pietrzaka na Bocheńskiego.
W sumie był tam mały zgrzyt bo byliśmy umówienie na daną godzinę na odbiór samochodu ( bodajże po 4 godzinach) i okazało się, że jeszcze ich nie założyli - i potem mała nerwówka i po godzinie było już wszystko zrobione.
Mnie się wydaje, że w przypadku Stepway powinny te skrajne być ciut niżej bo jednak jest to auto dość wysoko zestrojone. Ale jak do tej pory jestem zadowolony - no poza tym, że jak cofam przy skośnym parkowaniu i jest dość ciasno to przy wyjeździe czujniki wprowadzają w błąd, gdy przy około 50 lub mniej cm mijamy stojące obok auto i czujnik piszczy ciągłym sygnałem.

Dymek - 2018-05-09, 12:51

Pytałem "gdzie" w sensie- w których miejscach masz czujniki osadzone? :-D
gregorisan - 2018-05-09, 12:55

A o to chodzi ;) Mam wszystkie cztery na jednym poziomie. Jak wrócę do domu to zrobię jakąś fotkę.
Giovanne - 2018-05-09, 12:56

Gdy testowałem swoje chińczyki i przyklejałem je w różnych miejscach na zderzaku to w każdym z nich działały poprawnie. Także nie sądzę by musiały być przymocowane dokładnie w danym miejscu. Tutaj bardziej kwestia estetyki i tego by nie natrafić na coś pod zderzakiem. Także jeśli masz trochę w inny miejscu niż ktoś inny to jest to moim zdaniem równie dobrze.
Dymek - 2018-05-09, 13:15

Największe różnice mogą być dla czujników skrajnych. Jeżeli montaż fabryczny w przypadku MCV jest nisko i tak blisko osi samochodu, tylko na tym czarnym, zagłębionym fragmencie zderzaka, to siłą rzeczy czujniki będą wyczuwać tylko obiekty za samochodem.
Ja mam w Sandero kamerę, ale też i czujniki fabryczne, gdzie skrajne siedzą w miejscach, gdzie zderzak zaczyna już łuk. Efekt jest taki, że czujniki wykrywają również z boków zderzaka. Na parkingu wyjeżdżając tyłem spomiędzy stojących obok samochodów mam ciągły pisk do chwili gdy tył wysunie się poza sąsiednie pojazdy. To samo przy cofaniu jadąc np. obok ściany garażu.
Ale sprawdza się to idealnie podczas cofania po łuku a to przecież najczęstszy sposób manewrowania na parkingach. Przy parkowaniu równoległym wykrywa słupki stojące obok samochodu, których kamera już nie widzi.

sobol1976 - 2018-05-09, 13:22

No właśnie mi ta sytuacja z czujnikami już na lekkim łuku zderzaka bardzo odpowiada.
Miałem już w sumie 2 sytuacje, w których pisk skrajnego czujnika pomógłby mi wcześniej zareagować na ew. kolizję. Czujniki tylko do cofania po prostej w sumie nie byłyby mi tak potrzebne.

gregorisan - 2018-05-09, 15:04

U mnie tak to jest zamontowane ( niefabrycznie) - czujniki zgodne z katalogiem dla Sandero\Sandero Stepway.


Giovanne - 2018-05-09, 23:56

Dzięki instrukcji wziąłem się za wiercenie już dziś po pracy. Czujniki już zamontowane, przewody są w bagażniku jutro czeka mnie podpięcie wszystkiego i chowanie kabli. Jestem zadowolony z tego jak to wygląda.
Poniżej kilka zdjęć:

route2000 - 2018-05-10, 08:28

Giovanne, dobra robota. ;-)
Dymek - 2018-05-10, 08:47

gregorisan napisał/a:
U mnie tak to jest zamontowane ( niefabrycznie) - czujniki zgodne z katalogiem dla Sandero\Sandero Stepway.

No i też w porządku.
Teraz jak się przyjrzałem swoim czujnikom fabrycznym, to stwierdzam, że czujniki skrajne są inne od tych wewnętrznych- ich czoła są "skośne" i zwrócone na boki samochodu. Czujniki wewnętrzne mają prostą powierzchnię.

Giovanne - 2018-05-10, 18:56

Dzięki. Z kablami było więcej zabawy niż z wierceniem, ale ogarnąłem. Wyłamał mi się jeden zatrzask, ten niebieski. Można to gdzieś dokupić?
Poza tym to wszystko ładnie pochowane. Musiałem jeszcze wyciszyć nieco głośniczek, bo strasznie irytująco piszczał. Jak na razie czujniki ładnie wyłapują przeszkody, nawet testowy słupek o średnicy 5cm. Wyświetlacz umieściłem na lusterku, może się na coś przyda bo pokazuje skalę dla każdego z czujników.

swissman - 2018-05-11, 09:39

route2000 napisał/a:
Giovanne, dobra robota. ;-)

i dobra wiertarka jesli to Dewalt...
;-)

route2000 - 2018-05-11, 09:44

Giovanne, ja też mam tak samo umieszczony wyświetlacz ;-)

Belphegor - 2018-08-04, 21:30

Bardzo pomysłowo rozwiązane. 8-)
kulek - 2018-08-29, 16:51
Temat postu: Fabryczne czujniki cofania za ciche
Jak można podgłośnić dzwięk z fabrycznych czujników cofania?. Stanowczo jest za cichy w porównaniu z innymi samochodami.
paul7 - 2018-08-30, 07:32

Pewnie masz je "zagłuszone " , piszczyk pewnie przylega za bardzo do jakiegoś elementu lub jest zaklejony. Ja znów mam drugi sygnalizator w klapie i musiałem go zaklejać bo "ryczał" niemiłosiernie. :roll: może przycisz radio to usłyszysz :roll:
MarekZawadzki - 2018-08-30, 13:28

Hej. NIe wiem jakiego typu masz "fabryczne" czujniki. Ja mam takie dokładane w ASO, już w momencie odbioru samochodu. U mnie w bagażniku jest taki głośniczek/pipczek. Z jego boku jest regulacja głośności - OFF/CICHO/GŁOŚNO. Taki typowy suwaczek to przesunięcia palcem. Polecam pomacać, może w tym rzecz
paul7 - 2018-08-30, 17:27

MarekZawadzki napisał/a:
Hej. NIe wiem jakiego typu masz "fabryczne" czujniki. Ja mam takie dokładane w ASO, już w momencie odbioru samochodu. U mnie w bagażniku jest taki głośniczek/pipczek. Z jego boku jest regulacja głośności - OFF/CICHO/GŁOŚNO. Taki typowy suwaczek to przesunięcia palcem. Polecam pomacać, może w tym rzecz

To zapodaj dokładnie koledze gdzie go masz, może ma podobny.

sasio - 2018-08-30, 19:59

Oryginalnie jest buzer, bez regulacji manualnej głośności, jak u kolegi MarekZawadzki.
Fabrycznie głośność ustawiona jest na 4, można zwiększyć do 6, i dodatkowo zmienić rodzaj dźwięku (częstotliwość) w CLIP

kulek - 2018-08-30, 20:24

Jutro spróbuję namierzyć buzera i sprawdzę czy ma regulacje, czy trzeba Clipa
MarekZawadzki - 2018-08-31, 07:14

U mnie ten głośniczek/pipczek jest w bagażniku, na wysokości mniej więcej lampy po lewej stronie. Namierzenie go w każdym aucie to raczej nie problem - po prostu słychać skąd piszczy. Pewnie każdy serwis montuje to w innym miejscu, ale jest to mocno widoczne
kulek - 2018-08-31, 12:05

U mnie też jest po lewej stronie w bagażniku.rozejrzę się jak zdemontować boczek, zza którego dochodzi piszczenie buzera.
MarekZawadzki - 2018-08-31, 12:52

Widzisz kolego, może tu jest różnica. U mnie pipczek jest na wierzchu tapicerki a nie pod nią.
Jest przymocowany do tapicerki ale od zewnątrz.

shrek - 2018-08-31, 12:54
Temat postu: Re: Fabryczne czujniki cofania za ciche
kulek napisał/a:
Jak można podgłośnić dzwięk z fabrycznych czujników cofania?. Stanowczo jest za cichy w porównaniu z innymi samochodami.


W lodgy byl tez strasznie cichy.
Przenioslem go do slupka nad pasami bezpieczenstwa po stronie kierowcy.
Oczywiscie wszystko ladnie schowane i duzo lepiej go slychac.

daw - 2018-09-04, 23:05

szczerze? wydaje mi się, że nie ma takiej opcji niestety
shrek - 2018-09-04, 23:07

Jak nie ma takiej opcji jak u mnie jest w slupku B.
obmarek - 2018-09-08, 22:43

Wracam z tematem czujników parkowania - może ktoś coś doradzi...
Więc tak - mam w zderzaku wiązkę 240154070R (wraz z 4 czujkami 284375765R).
Instalacja w aucie (fabrycznie bez modułu parkowania) okazało się, że jest - bez problemu podpiąłem wiązkę z czujkami do kostki w aucie.
Dokupiłem i podpiąłem do instalacji:
- sterownik PDC 259906502R
- głośniczek 256509418R
Kupiłem też przycisk deaktywacji 284487915R (ale tu nie mogę doszukać się wiązki kabli do podpięcia) - czyli na razie nie jest podłączony.

I taki zestaw: czujniki, sterownik, głośnik - nie chce działać :-(
Czy PDC wymaga aktywacji CLIPem?
Czy z czym jest jeszcze problem?

Gasnik - 2018-10-07, 13:32

W moich czujnikach Parktronic które kiedyś założyli mi w ASO za 8 stów popsuł się wyświetlacz - najpierw nie pokazywał jednej linii, a teraz już cała druga cyfra praktycznie jest nieczytelna. Co ciekawe jak był przymrozek, to wszystko działało :mrgreen:

Napisałem do producenta czy można dokupić sam wyświetlacz, i za ile.
A może da się to jeszcze uratować?

Dymek - 2018-10-08, 07:47

Gasnik napisał/a:
Napisałem do producenta czy można dokupić sam wyświetlacz, i za ile.
A może da się to jeszcze uratować?

Jeżeli reaguje na zmianę temperatury to na 90% jedynym problemem jest jakiś brak styku wewnątrz układu i rzecz jest do poprawienia przez elektronika, najprawdopodobniej bez konieczności wymiany czegokolwiek.
Spróbuj ponaciskać na obudowę w różnych punktach wtedy gdy nie wyświetla wszystkiego i zobacz czy coś się wtedy zmienia.

bartos123 - 2018-10-21, 11:43

Przynajmniej u mnie oryginalny buzer ma możliwość regulacji głośności, jest na nim przycisk, kolejne przyciśnięcia powodują stopniowe zmniejszenie głośności, przytrzymanie dłużej przycisku powoduje powrót do maksymalnej głośności.
bartos123 - 2018-10-21, 12:02

Zamontowałem oryginalne czujniki z ASO (za voucher :mrgreen: ). Tak jak pisali koledzy nie ma potrzeby demontażu zderzaka, wiercąc w miejscach zgodnych z oryginalną instrukcją trafiamy w otwory we wzmocnieniu zderzaka (w przypadku środkowych, w skrajnych nie ma problemu). Przewody przeprowadziłem w zderzaku (dodatkowo w czarnym peszlu samochodowym za kilka zł dla ochrony), wszystkie w kierunku lewej strony. Jeżeli chodzi o wprowadzenie do samochodu, to po demontażu lewej lampy widać otwory, które można wykorzystać (otwory nie są zaślepione, to nie są otwory widoczne na zdjęciach na poprzedniej stronie, chociaż je można też wykorzystać), przydadzą się szczupłe dłonie :mrgreen: . Jednym wprowadzamy przewody ze zderzaka do przestrzeni pod lampą, następnie drugim do wnętrza bagażnika. Podłączenie plusa do plusa cofania (z tego co pamiętam drugi od prawej przewód we wtyczce, różowy chyba), minus pod śrubę. Nie wiem jak w przypadku innych zestawów, ale w tym jest różnica czy mamy tylne światła ledowe czy zwykłe, jeżeli chodzi o podłączenia plusa zasilania. W przypadku zwykłych zwieramy dwa przewody zasilające w zestawie (wszystko jest w instrukcji). Buzer przeprowadziłem do przodu pod uszczelkami i zamocowałem obok przełącznika regulacji świateł (chociaż jak był z tyłu też było słychać). Acha w ASO zaproponowali 500zł za montaż :mrgreen: (bo trzeba ściągać zderzak, w sumie według oryginalnej instrukcji trzeba).
masterczerwi - 2018-10-22, 11:43

Ja zamontowałem na jednym poziomie wzdłuż lini nad odblaskiem. Czujniki srebrne, niemal nie do odróżnienia z kolorem zderzaka. Jak auto mi wróci to może uda mi się cyknąć fotkę. Wygląda przyzwoicie.
Jednak wielkim minusem jest problematyczny montaż progu na zderzak, który niestety zachodzi na czujniki.

masterczerwi - 2018-10-24, 10:00

A ja mam tak:



Wyświetlacz świeci na niebiesko, umieszczony z lewej strony na podszybiu przy przednim słupku.

Dane dilera zamazałem, co by mnie nikt nie posądził o szerzenie propagandy :D.

pawelcioh - 2018-12-11, 11:48
Temat postu: Akcesoryjne czujniki parkowania przód a osłony nadkoli -DDII
Witajcie.
Mam umówioną wizytę na montaż akcesoryjnych czujników parkowania przednich.
Dodatkowo chcę dokupić czarne osłony nadkoli, ale w innym ASO (voucher).
Czy mam wybrać Czarne osłony nadkoli dla wersji z przednimi czujnikami parkowania (8201713013) czy Czarne osłony nadkoli dla wersji bez czujników parkowania przednich (8201698594)?
Chodzi mi oto, czy otwory w tych osłonach są przewidziane dla czujników martwego pola (które chyba(?) nie wchodzą w skład akcesoryjnych czujników parkowania przednich??
Pozdrawiam.
Paweł

pawelcioh - 2018-12-11, 13:18

Nie mogę już edytować, przejrzałem instrukcję, poradziłem się konsultanta, więc sam odpowiem, bo może komuś się przyda ta wiedza: Akcesoryjne czujniki parkowania montowane są w zderzak, a nie w błotniki, więc nie ma to wypływu na wybór osłon nadkoli. Można wiec zamontować osłony nadkoli dla wersji bez czujników parkowania przednich (8201698594).
Belphegor - 2018-12-11, 13:27

Te czujniki na bokach zderzaka przedniego są tylko do monitorowania martwego pola. Są standardem w wersji Prestige i nie występują w żadnej opcji (nawet akcesoriów).
Osłony nadkoli dla Ciebie wybrałeś dobre - bez czujników. Inaczej miałbyś otwór w osłonie na boku zderzaka.

tommylee1 - 2019-03-27, 10:19

pawelcioh napisał/a:
Nie mogę już edytować, przejrzałem instrukcję, poradziłem się konsultanta, więc sam odpowiem, bo może komuś się przyda ta wiedza: Akcesoryjne czujniki parkowania montowane są w zderzak, a nie w błotniki, więc nie ma to wypływu na wybór osłon nadkoli. Można wiec zamontować osłony nadkoli dla wersji bez czujników parkowania przednich (8201698594).



Mam pytanko, ja te czujniki przednie Ci się sprawują?
Czy wyłączają się przy odpowiedniej prędkości?
Czy nie piszczą na każdym skrzyżowaniu po podjechaniu do innego auta?

pawelcioh - 2019-03-27, 12:21

Hej. Czujniki w zasadzie działają zgodnie z przeznaczeniem, włączają się ok 70cm przed przeszkodą przy niskiej prędkości. Oczywiście, gdy podjadę odpowiednio blisko na skrzyżowaniu , to też się włączą - 70cm to nieduża odległość i na skrzyżowaniu czy w korku zazwyczaj jest większa. Można je wyłączyć przyciskiem w razie potrzeby.

Czasem czujniki głupieją, tzn. od czasu do czasu piszczą bez żadnego powodu, czasem nie można ich wyłączyć. Głupieją zwłaszcza przy zmianie temperatury (np. po wjeździe na ogrzewany parking podziemny zimą). Czasem potrafią pisnąć podczas normalnej jazdy raz-dwa razy bez żadnego powodu.

Jednak swoją rolę spełniają, są pomocne przy parkowaniu i nie zdarzyło się , żeby nie zapiszczały, gdy zbliżam się do przeszkody.

KliPer - 2019-03-27, 12:45

Potwierdzam słowa przedmówcy o czujnikach.
Spełniają swoje zadanie. To piszczenie bez powodu to ma być podobno autokalibracja - to za panem z ASO.

piotrok - 2019-04-03, 17:54
Temat postu: Sandero open czujniki parkowania przód tył montaż
Mam zagwozdkę.. Chciałem zamontować czujniki parkowania przòd/tył w Sandero żony i mam takie pytanie: gdzie można bezpiecznie w przednim i tylnym zderzaku wiercić otwory na czujki (4 sztuki przòd i 4 tył) aby nie trafić na metal? Gdzie jest poprowadzony stalowe wzmocnienie pod zderzakiem? Czy moze ktoś ma obrazek z pokazanym zderzakiem i naniesionym na niego wzmocnieniem? Z gòry dzięki za wsparcie :mrgreen:
laisar - 2019-04-03, 18:06

Katalog oryginalnych akcesoriów - https://www.dacia.pl/cont...rochure-axs.pdf - str. 26, "Wspomaganie parkowania - przód", ref. 8201457602

Instrukcja montażu - http://www.tech-accessoir...ch-accessoires/ + referencja 8201457602

http://www.tech-accessoir...ocument_id=4614

Wszystko pokazane i zwymiarowane.

piotrok - 2019-04-04, 05:44

laisar napisał/a:
Katalog oryginalnych akcesoriów - https://www.dacia.pl/cont...rochure-axs.pdf - str. 26, "Wspomaganie parkowania - przód", ref. 8201457602

Instrukcja montażu - http://www.tech-accessoir...ch-accessoires/ + referencja 8201457602

http://www.tech-accessoir...ocument_id=4614

Wszystko pokazane i zwymiarowane.

Wielkie dzięki :-)

shrek - 2019-04-04, 06:19

Zawsze tez mozna wsadzic reke pod zderzak i wyczuc co, jak i gdzie
piotrok - 2019-04-04, 09:15

Nie wiem jak z przodu - jeszcze nie sprawdzałęm - ale z tyłu nie bardzo, linia gdzie powinny być czujniki jest od spodu zamknięta profilem zderzaka a chciałbym uniknąć jego całkowitego demontażu.
paul7 - 2019-04-04, 09:33

shrek napisał/a:
Zawsze tez mozna wsadzic reke pod zderzak i wyczuc co, jak i gdzie


:lol: :lol: :roll: :roll:

BLACHA_997 - 2019-04-04, 10:09

Generalnie to i tak proponowałbym najpierw wymontowanie zderzaków i dopiero montaż czujników, Mniej gimnastyki z kabelkami - lepiej także można je zabezpieczyć przed zmiana położenia.
toka93 - 2019-04-04, 18:04

Zdemontować zderzak w Daci to 10min, a wszystko mamy na wierzchu :) W dodatku Dacia ma od środka poznaczone miejsca montażu oryginalnych czujników.
dragoStin - 2019-04-12, 19:54

Witajcie,

Sam zastanawiam się nad założeniem czujników na przód, moglibyście napisać gdzie znajduje się włącznik?
Jeszcze "ogarniam" dustera - przeważnie potrzebuje ok miesiąca dwu by wyrobić sobie poczucie rozmiaru samochodu i może mi przejdzie :) Co do tylnich czujników to są jak najbardziej potrzebne. Sprzęt na pewno przyda się na wakacjach we Włoszech, bo czasami w tych małych miasteczkach na milimetry się jedzie i parę razy nie byłem pewny czy przejadę, a duster większy jest...

laisar - 2019-04-12, 20:02

dragoStin napisał/a:
gdzie znajduje się włącznik?

Instrukcja montażu każe montować na panelu poniżej pokręteł wentylacji, koło gniazda prądu:

http://www.tech-accessoir...ch-accessoires/ + duster II + Fitting note FRONT PARKING AIDE SYSTEM DUSTER PH2 LHD/RHD = http://www.tech-accessoir...ocument_id=5783

dragoStin - 2019-04-12, 20:40

Podziękował,

Widzę że kolega jest chłodzącą skarbnica wiedzy. Skrzętnie zanotowalem linka i będę sukcesywnie przeglądał dokumentację...

p.s.
Jakie macie zdanie o przednich czujnikach parkowania - jest sens?

Kubuch - 2019-04-13, 06:26

Jak najbardziej jest sens tylko nie te od Dacii akcesoryjne bo są do dupy. Lepiej jakiś markowy zestaw Valeo albo innego producenta.
tommylee1 - 2019-04-13, 06:30

To ja podsyłam od siebie taki link:

https://youtu.be/VYao9UEtfas

CloNu - 2019-08-05, 08:01
Temat postu: Czujniki i kamera cofania do lodgy
Witam, muszę zamontować schorowanemu człowiekowi jakieś udogodnienie w cofaniu samochodu, jest to Lodgy z pierwszych lat bez MediaNav ze zwykłym radiem. Potrzeba za nie za duże pieniądze wyposażyć w coś co ułatwi cofanie. Widzę że dojście do zderzaka by wwiercić się z czujnikami jest bezproblemowe lecz boje się że będą zbyt nisko i będą piszczeć bez powodu. Zaś z kamerą nie wiem jak jest trudno z montażem np. wykorzystując nakładkę na lusterko wsteczne.

Proszę o propozycje co zrobić i która wersja jest sprawdzona, jakie wersje montowaliście i się sprawdziły. Sprawa pilna

DrOzda - 2019-08-05, 10:01

W tańszej wersji czujniki:
https://allegro.pl/oferta/valeo-czujniki-parkowania-asystent-cofania-632200-7960167907
W droższej odblokowane MN1 czy MN2 i kamera za mniej więcej dwa razy więcej o ile sam ogarniesz montaż (wielokrotnie opisane jak to zrobić - kilka godzin spokojnej pracy).

jas_pik - 2019-08-05, 11:19

MN1 kupisz za naprawdę śmieszna pieniądze, kamerę od Chińczyków też , razem wyniesie to mniej niż cena kamery z wyświetlaczem na lusterko. Jedyna praca to pociągnięcie kabelka od kamery do MN .
Czujniki wymagają tak samo ( a nawet więcej pracy) i mimo że pozornie wydają się tańsze to w końcowym rozrachunku nie będą tańsze niż MN1 z kamerą.
A radio tez da się sprzedać :)

Obywatel MK - 2019-08-05, 12:00

Z doświadczenia wiem, że coś co piszczy lepiej ostrzega przed przeszkodą. Niskiej blokady można w kamerze nie zauważyć (schorowanemu człowiekowi) w ciemnym parkingu podziemnym, a czujnik jednak zapiszczy i ostrzeże, kamera przed niczym nie ostrzega. Co nie przeszkadza mieć jedno i drugie.
buladag - 2019-08-05, 15:43

DrOzda napisał/a:
W tańszej wersji czujniki:
https://allegro.pl/oferta/valeo-czujniki-parkowania-asystent-cofania-632200-7960167907
W droższej odblokowane MN1 czy MN2 i kamera za mniej więcej dwa razy więcej o ile sam ogarniesz montaż (wielokrotnie opisane jak to zrobić - kilka godzin spokojnej pracy).

Nie polecam Valeo, zamontowałem w jednym aucie takie z ekranem, jeden czujnik swirował od początku, wymieniłem go i bez zmian więc prawdopodobnie coś innego jest przyczyną. Generalnie jakość chinoli.

route2000 - 2019-08-06, 07:54

A ja mam Valeo od początku zakupu auta i do tej pory nie za szwankował, wskazuje bezbłędnie odległości w cm.
Czyli musiałeś trafić na feralny egzemplarz. :->

DrOzda - 2019-08-06, 08:44

buladag napisał/a:

Nie polecam Valeo, zamontowałem w jednym aucie takie z ekranem, jeden czujnik swirował od początku, wymieniłem go i bez zmian więc prawdopodobnie coś innego jest przyczyną. Generalnie jakość chinoli.

A widziałeś jakiś ekran w tym zestawie który pokazałem ?

jas_pik - 2019-08-06, 13:36

Można kupić taki najtańszy chiński zestaw za 35 zł
https://allegro.pl/oferta/4x-czujniki-parkowania-cofania-parktronic-led-lcd-7802116183

CloNu - 2019-08-06, 14:07

tylko że te tanie nie maja podkładek kontowych i czy nie piszczą bez powodu?
tAboon - 2019-08-06, 14:39

CloNu napisał/a:
czy nie piszczą bez powodu?
Nie
buladag - 2019-08-06, 22:35

DrOzda napisał/a:
buladag napisał/a:

Nie polecam Valeo, zamontowałem w jednym aucie takie z ekranem, jeden czujnik swirował od początku, wymieniłem go i bez zmian więc prawdopodobnie coś innego jest przyczyną. Generalnie jakość chinoli.

A widziałeś jakiś ekran w tym zestawie który pokazałem ?

Wszystkie te zestawy to to samo, kwestia że biper jest rozbudowany o ekranik.

kamilpadre - 2019-11-29, 11:10

U mnie w dusterze 2k17 słychac dźwięk w okolicach tylnej lewej lampy. Nie mogę zlokalizować jak się do tego Piszczka dobrać: (
jas_pik - 2019-11-29, 12:26

Zdejmujesz lewy tylny boczek i zobaczysz
Mamert - 2019-12-23, 23:59

jas_pik napisał/a:
Zdejmujesz lewy tylny boczek i zobaczysz

Jak wiesz gdzie szukać... W Lodgy jest z tyłu ścianki do którego dopięty jest boczek.

Belphegor - 2019-12-26, 19:54

W DD2 jest dostęp, jak wyjmiesz tą zaślepkę od lewej tylnej lampy. Wtedy widać głośniczek od czujników cofania.
Michal - 2020-05-12, 10:08
Temat postu: Montaż czujników cofania Sandero 2
Witam zamontowałem czujniki i powiem tak od wewnętrznej strony zderzaka są zaznaczone fabryczne miejsca na montaż.Bardzo to ułatwia sprawę i przyspiesza.Wczesniej siedziałem godzinę aby to pomierzyć a tu taka niespodzianka
Dyzio - 2020-05-17, 14:28

Ja wyłącznik kamery i czujników przednich, mam zamontowany w schowku , w okolicach gniazda zapalniczki po lewej stronie
Wojciech-EL - 2021-12-05, 18:14
Temat postu: Czujniki Valeo beep&park
Zafundowałem do autka mały upgrade.
Zestaw czujników cofania Valeo beep&park 632201 (z ekranikiem w kabinie).
Montażu dokonał serwis CarAudio KMS w Łodzi, ul. Tadeusza 17
https://www.facebook.com/CarAudioKMS/

Bartekm1990 - 2021-12-14, 18:10

Uświadomcie mnie proszę - nie łatwiej dobrać czujniki i kamerę jako fabryczne wyposażenie?
dejmien420 - 2021-12-14, 18:32

Bartekm1990 napisał/a:
Uświadomcie mnie proszę - nie łatwiej dobrać czujniki i kamerę jako fabryczne wyposażenie?


pewnie tak, ale w obecnej sytuacji trzeba brać co mają na stanie :)

Bartekm1990 - 2021-12-14, 18:35

Nic nie trzeba, zawsze można zamówić i poczekać
dejmien420 - 2021-12-14, 18:48

Bartekm1990 napisał/a:
Nic nie trzeba, zawsze można zamówić i poczekać


jasne, jak się nie śpieszy komuś

pelass - 2022-01-17, 14:48

Czy ktoś może ma taki zestaw w swoim aucie?

Czujnik parkowania Valeo 632200
https://allegro.pl/oferta/czujniki-cofania-z-asystentem-parkowania-valeo-6375801182?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=OGMwYjQyNzAtMjg5Yi00MmRlLTk5MGItMTFkNzNmYjY4NmUxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=45cc58d5-e093-4670-a151-6cace8f32658

Szukam czegoś z lepszej półki. Podobno ta firma jest dobra. Może polecacie coś sprawdzonego co działa u was od wielu lat a jest tańsze?

tomkasz - 2022-01-17, 16:33

Bardzo dobre czujniki. Montowałem je w VW T6, który miałem przed obecną D.Duster. Jakość jak na 1 montaż. Jedyne co zastąpiłem lutowaniem to te szybkozłączki - bo słabo trzymały/przewodziły.
chrom6 - 2022-01-17, 16:47

też mogę polecić Valeo, dobry montaż i będą działać bezawaryjnie, jakość fabrycznych
Prezes - 2022-01-17, 22:23

Ja miałem Valeo w D1 "fabrycznie", przez ASO montowane, do tej pory działają (12 lat). Ale chinole z Alledrogo za 30 pln u mojej mamy też z 5 lat i bezawaryjnie.
pelass - 2022-01-18, 09:51

Dzięki za odpowiedzi. Ta taniocha za 40zł z allegro raczej nie brałem ich pod uwagę. Zbyt duże ryzyko że szybko się zepsuje lub wcale nie będzie działać. Szkoda tylko roboty. Chociaż czasem można się mile zaskoczyć. Może po następnej wypłacie się skuszę, chociaż już zaczynam się przyzwyczajać i parkowanie tyłem idzie mi coraz lepiej. Zaczynam wyczuwać ten samochód i może czujniki nie będą potrzebne. Jeszcze się zobaczy.
Prezes - 2022-01-18, 10:28

Czujniki polecam z całego serca. Nie chodzi o samo parkowanie i wyczucie auta, ale czasem czegoś nie widać, czasem słupka, a czasem ostrzeże jak w nocy pieszy na parkingu pod auto wchodzi. Na prawdę warto.
I nawet chinole, bo już w 3 samochodach montowałem i śmigają. U mamy najdłużej 5 lat, bo najwcześniej montowałem. A te chinole to takie prawie polskie, bo mają polskie pudełka. Zaletą jest że pod kolor można dobrać, jest kilka kolorów do wyboru

Dymek - 2022-01-18, 11:09

Śmiało możesz brać Valeo- to dobre zestawy. A jeśli chodzi o usytuowanie otworów, to ja bym umieścił je tak jak podają w instrukcji czujników akcesoryjnych fabrycznych.
Przy czym taka ciekawostka- czujniki montowane fabrycznie w Sandero Stepway II nie sa wszystkie takie same- dwa czujniki skrajne mają "inny kąt patrzenia" niż dwa czujniki środkowe. Są skierowane bardziej na boki samochodu. To się bardzo przydaje przy wyjeżdżaniu tyłem spomiędzy zaparkowanych prostopadle do ulicy samochodów- wychwytuje z boku nadjeżdżające dopiero samochody, których jeszcze nie ma za tobą. Ale w uniwersalnych zestawach raczej takiego zróżnicowania czujników nie znajdziesz.
Ja mam również kamerę, ale to czujniki są podstawą i bardzo je polecam- to nie chodzi wcale o samo parkowanie, ale o błyskawiczne działanie ostrzegające przed obiektami ruchomymi. Mnie to już parę razy uratowało dupę podczas cofania na parkingach pod sklepami- wydaje się że wszystko widzisz, nic nigdzie nie ma a tu nagle masz pisk i odruchowo dajesz po hamulcach... Ludzie naprawdę zjawiają się czasem znikąd, zwłaszcza pomiędzy samochodami na parkingach. Najczęściej są to dzieci, lub psy, których w tylnej szybie nie zobaczysz a w dodatku sobie biegną.

sobol1976 - 2022-01-18, 20:37

Dymek napisał/a:
Mnie to już parę razy uratowało dupę podczas cofania na parkingach pod sklepami


Podpisuję się pod tym obiema łapkami. W poprzednim Sandero zaliczyłem właśnie taką akcję i do tego poszło z mojego OC. Żałowałem właśnie wtedy, że nie założyłem od razu czujników. Po montażu i dzięki nim uniknąłem 3 lub 4 razy podobnych sytuacji. Teraz w nowym aucie kamera dodatkowo pomaga ale jednak sygnał dźwiękowy jest najbardziej sugestywny...

Klakson87 - 2022-08-24, 08:36
Temat postu: Czujniki parkowania do dustera 2018
Drodzy koledzy chciałem doposażyć auto w biednej wersji wyposażenia które właśnie kupiłem w czujniki parkowania przód i tył. Czy te oryginały kupione w Dacii będą wyglądały jak fabrycznie montowane ? Czy są wskazania na ekranie komputera czy tylko pikanie ? Dochodzi jakiś przycisk do ich aktywacji ? Może nie warto fabrycznych tylko jakieś lepsze aftermarketowe z allegro ?
chrom6 - 2022-08-24, 10:37

nie będzie wyświetlania na ekranie. nie wiem ile aso bierze za swój zestaw ale ja bym brał Valeo
Lajkonik - 2022-08-25, 07:09

Na pewno ASO weźmie znacznie więcej niż Allegro :mrgreen:
Ja polecam LAGO - dobrze wyglądają i mają niezłe recenzje.
Nie ma żadnego przycisku aktywującego. Przednie działają cały czas po przekręceniu kluczyka, a tylne aktywuje światło cofania.

Dymek - 2022-08-25, 07:55

Lajkonik napisał/a:
Nie ma żadnego przycisku aktywującego. Przednie działają cały czas po przekręceniu kluczyka, a tylne aktywuje światło cofania.

Jeśli chodzi o zestawy fabryczne dla Dustera2, montowane w ASO, to w przypadku czujników tylnych nie ma przycisku, ale w przypadku czujników przednich przycisk jest i umożliwia on wyłączanie oraz pewną konfigurację ich działania. Poza tym przednie "fabryczne" nie działają cały czas, tylko poniżej określonej prędkości jazdy.
Manual dotyczący obsługi przycisku przednich czujników
Manual montażu czujników tylnych Duster2
Manual montażu czujników przednich Duster2
I jeszcze istotna uwaga- nawet te zestawy dostępne i montowane w ASO to nigdy nie jest to samo i nie wygląda tak samo jak te, które zostałyby od razu zamontowane w fabryce. Chociażby to, że fabrycznie zamontowane czujniki tylne również mają zawsze przycisk do ich aktywacji/dezaktywacji.

Lajkonik - 2022-08-29, 07:06

Dymek napisał/a:
I jeszcze istotna uwaga- nawet te zestawy dostępne i montowane w ASO to nigdy nie jest to samo i nie wygląda tak samo jak te, które zostałyby od razu zamontowane w fabryce. Chociażby to, że fabrycznie zamontowane czujniki tylne również mają zawsze przycisk do ich aktywacji/dezaktywacji.

Fakt, że fabryczne prezentują się najlepiej, ale przycisku do tylnych czujników nigdy w takich kupowanych do samodzielnego montażu nie spotkałem. Wszystkie jakie przeszły przez moje ręce były podłączone do światła cofania i włączały się po wrzuceniu wstecznego.

Łukasz_M - 2022-09-27, 13:20

Ten przycisk do wyłączenia, jest przydatny tylko dla tych którzy mają pewność że o nim nie zapomną - szczególnie jak jest czysto mechaniczny. Brak przycisku zazwyczaj oznacza większe bezpieczeństwo, szczególnie jak się nie ma haka tj. moim zdaniem jedynego powód dla którego ktoś mógłby mieć chęć (nie potrzebę) odłączenia tego czujnika. Brak przycisku to dodatek do bezpieczeństwa dla zapominalskich i niższa cena zestawu.
Mam fabryczny czujnik z przyciskiem i nigdy go nie ruszam, bowiem jak mam na haku np bagażnik rowerowy to mi tych kilka pisków nie przeszkadza podczas cofania, zresztą piskanie mi przypomina czasami że mam wsteczny zapięty a przy bagażniku za kilk tysi to lepiej uważać.

iranmun - 2023-09-03, 21:50
Temat postu: Czujniki parkowania/cofania
Witam.
Mam problem z nie działającymi czujnikami parkowania, dioda od przycisku do włączania ich ciągle świeci a po przytrzymaniu zaczyna szybko migać (dokładnie to 4 razy),a po chwili zaczyna migać wolniej (tym razem 5). Wie ktoś co to może oznacza, czy to jest jakiś kod błędu, czy po prostu tak miga jeśli jeden z czujników padł?

Jeśli już taki temat był omawiany na forum to bardzo przepraszam, ale nie zauważyłem i był bym bardzo wdzięczny za podlinkowanie tego tematu.

michauek22 - 2023-09-06, 11:31

U mnie kiedyś tak było przez tydzień jakoś... potem samo się naprawiło :shock:
shrek - 2023-09-12, 11:39

Podłączenie pod komputer wyjaśni sprawę.
chrom6 - 2023-09-12, 16:39

uszkodzony czujnik lub przetarta wiązka trzeba zweryfikować przez demontaż i oględziny wiązki i czujników
Dymek - 2023-09-13, 08:08

shrek napisał/a:
Podłączenie pod komputer wyjaśni sprawę.
W Sandero II? Moduł PDC nie łączy się z CAN, więc komputerowa weryfikacja czy jakiś czujnik szwankuje (i który) jest niemożliwa.
shrek - 2023-09-13, 13:54

No to stetoskop, miernik albo czujnik na podmiankę.
iranmun - 2023-10-19, 16:50

Stetoskop nic nie da bo z niewiadomych mi przyczyn czujniki nie wydają żadnych dźwięków.
Za to gdy wsadziłem nowy czujnik zamiast innego pokazywało mi pozycje tego nowego mam na myśli że, kiedy wsadziłem na pierwsze miejsce migało raz, a gdy na trzecie trzy razy, nie wiem czy to pokazuje sprawny czy nie sprawny czujnik.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group