DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Montaż klimatyzacji

Black Eryk - 2008-04-10, 08:23
Temat postu: Montaż klimatyzacji
Jak masz auto po gwarancji to się niczym nie przejmuj zakładaj jeśli tylko cena jest niewygórowana. Sprawdź tylko czy chłodnica od klimy nie oberwała przy stłuczce...
laisar - 2008-04-10, 09:25

Fizycznie konstrukcja auta przewiduje zabudowę klimy, ale musisz wziąć pod uwagę, że jest to urządzenie dość mocno obciążające silnik - przy 1.4 może być to mocno odczuwalne.

Drugą kwestią jest pracochłonność montażu - to naprawdę dużo roboty, więc należy się liczyć ze sporymi kosztami. Niestety ciężko znaleźć konkrety - na szybko wyguglałem tylko jedno źródło.

Ostatnia sprawa: zależy co to była za stłuczka. Co prawda kasacja coraz częściej związana jest raczej z cenami naprawy wielu elementów niż rzeczywistą powagą uszkodzeń, ale... oczywiście warto to dokładnie sprawdzić. Najgorsze są stłuczki przy dużych różnicach prędkości, bo występują wtedy znaczne przeciążenia nawet w układach, które na pierwszy (a nawet drugi i trzeci) rzut oka wyszły nie draśnięte /:

KaS602 - 2008-04-10, 09:29

Proponowalbym sie skonsultowac z jakims porzadnym ASO jak wyglada sprawa... Jak nie bedzie problemu i finanse Ci na to pozwola bierz ta klime i sie nie zastanawiaj. Moze troche to zamuli samochou (zwlaszcza 1.4), ale uwierz mi, ze lepsze to niz smazenie sie w korkach...
laisar - 2008-04-10, 09:38

Wartość klimy to już każdy musi sam (d)ocenić (;
jurek - 2008-04-10, 14:55

z tym odbieraniem mocy to w praktyce nie jest tak zle. czuc troche przy duzym obciazeniu auta. jadac w dwie osoby ,szczerze mowiac nie odczuwam tego. pozdr
GeRRaD - 2008-04-10, 19:42

Jeśli chodzi o komfort to z klimą jest bez porównania lepiej, jednak ja czuję wyraźnie spadek mocy (wyraźne opóźnienie przy przyspieszaniu) no i jeszcze ta głośna praca sprężarki (nie wiem dlaczego ale w innych autach koncernu np. Clio Storia - klimy tak nie słychać) :-?
wox - 2008-04-10, 20:02

Spadek mocy jest rzędu 10 % i faktycznie jest to odczuwalne, ale co do głośności sprężarki (teraz w Dacii, wcześniej w Fordzie), to nie potwierdzam. Komfort - nie podlega dyskusji.
laisar - 2008-04-10, 20:04

Odczucie spadku mocy jest oczywiście subiektywne - jedna osoba uzna przykładowe 5% jako duże, a dla drugiej będzie do przyjęcia nawet 15%.

Dodatkowo jest dość zmienne - zależy nie tylko od ładunku samochodu, ale i od prędkości z jaką się pojazd porusza, temperatury silnika i powietrza na dworze itp.

U mnie w 1.6 8v na trasie właściwie nie widzę różnicy, ale w mieście, w korku czy na światłach, czasami da się ją odczuć.

A odgłosu pracującej sprężarki chyba nigdy nie słyszałem - przynajmniej sobie nie przypominam... No może oprócz samego momentu włączenia - zdecydowanie coś słychać i czuć.

Jak zawsze - najlepiej sprawdzić to samemu, empirycznie, i po prostu przejechać się takim samym autem jak się posiada, tylko z klimą.

GeRRaD - 2008-04-10, 20:29

Raz że słychać włączanie, dwa wyraźnie słychać że auto z pracującą klimą jest głośniejsze trzy - przy ustawieniu siły nawiewu na 2 -3 prędkość słychac metaliczny dźwięk - było kiedyś o tym na starym forum - czy komuś udało się usunąc tę przypadłość :?:
laisar - 2008-04-10, 20:47

Dwa - nie zauważyłem; chyba że z zewnątrz, to nie sprawdzałem (;

Trzy - tylko z klimą czy w ogóle? U mnie nie występuje.

PS Jakby ktoś wiedział o rozbitku 7-os. MCV-ki, to będę wdzięczny za wieści (;

Kamyk23 - 2008-04-10, 21:04

Wszystkie mondrale odradzają tego rodzaju zabawę (montaż klimy). Jest to bardzo czasochłonne i wymaga dużej dewastacji samochodu. Pomijajac zmianę mechaniczną (dodatkowe koła pasowe, paski klinowe itp. ) to najwiecej trudności jest z montazem nawiewu w kabinie (wymiennik ciepła-zimna). Demontaż deski rozdzielczej i spora przeróbka to kolejny problem. Nikt nie da ci gwarancji, że po złożeniu wszystkiego do kupy nie będzie problemu z trzaskami, zgrzytami i innymi świerszczami. Nie wiem czy nie lepszym pomysłem jest wymiana samochodu na podobny (przebieg, kolor, rocznik z klimą).
Pewnie, że wszystko mozna zamontować, tylko czy sie to opłaca finansowo, a efekt nie będzie gorszy. Pomijam słuszna kwestję uszkodzeń klimy powstałych w chwili wypadku. Co zrobisz jak klima bedzie nieszczelna i bedzie ciężko zdiagnozować źródło ucieczki czynnika.
Ja bym odradzał. Pozdro

Mamert - 2008-04-10, 23:18

Kratylos
Nie wiem jak u ciebie z kasą ?
Ale czy nie zastanawiałeś się na odstawienie swojego Pioniera do dilera i wyjechanie od niego Arcticą ??
Nowy, poprawiony co nieco, klima i nowa gwarancja.

Paf - 2008-04-11, 09:53

Ze trzy tygodnie temu w DECARze na Modlińskiej pokazywali mi rozbitego MCV 7os który podobno spadł z lawety :?: :lol:
Pewnie nie dokładnie to chodzi Laisarowi, ale dla porządku informuję.

laisar - 2008-04-11, 10:09

No proszę - akurat dziś wybieram się na Żerań, to może zajrzę... Dzięki, Paf! (:
laisar - 2008-04-11, 10:23

A może jednak warto zapytać u różnych dilerów? Choćby emailowo... Wiem, że to trochę naiwne, ale w świetle informacji, że tylko 6% samochodów jest nowych, wydaje się, że powinna być szansa coś ugrać - nawet biorąc pod uwagę niską marżę Dacii...

A to, że w okolicach silnika nic nie widać, to jeszcze o niczym nie świadczy - naprawdę dobrze sprawdź wszystkie części które będziesz ewentualnie brał.

Co do cen usługi, to jasne, pytaj w mieście, ale weź też pod uwagę istniejącą obecnie bardzo dużą rozpiętość cenową - wyjazd nawet gdzieś dalej i tak może się okazać opłacalny.

Marcin - 2008-04-11, 10:32

A ja bym sie tym zainteresowal. Jezeli byloby wszystko kompletne w nie wygorowanej cenie, to gra warta swieczki. Nawet gdyby byla uszkodzona chlodnica klimy, to mozna ja przeciez kupic w rozsadnej cenie.
laisar - 2008-04-11, 10:34

No przecież nikt de facto nie odradza zainteresowania - wskazujemy tylko, że trzeba zachować podwyższoną ostrożność... No i żeby rozważyć wszystkie opcje, to nigdy nie zaszkodzi.
piotrres - 2010-06-12, 19:37
Temat postu: Montaż klimatyzacji w Loganie
Rzecz której, ja PiotrReS nie brałam pod uwagę, ale dostałem pytanie od mojego kolegi.
Otóż kolega, chce nabyć używanego Logana, ma już upatrzony egzemplarz, ale ten, jest bez klimatyzacji.
Wg mnie montaż klimatyzacji powinien być możliwy, autko jest podatne na modyfikacje ale... pozostaje pytanie: ile taki zabieg może kosztować, (kwestia opłacalności) no i gdzie to ew. zrobić, bo raczej nie w ASO.

laisar - 2010-06-12, 21:31

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=737

(Części w ASO: 8-9 kzł...).

piotrres - 2010-06-12, 22:13

No, to sobie Tomek nie kupi.
Tak czy inaczej dzięki za informację.

[ Komentarz dodany przez: Beckie: 2010-06-13, 10:55 ]
Tematy zostały połączone

Marcin P. - 2010-07-25, 18:49
Temat postu: Montaż klimatyzacji
Chciałbym dorzucic do mojej MCV klimę :shock: ;myślę o nowej. Kiedy najlepiej kupic klimę z montażem? Czy na jesieni/zimą są jakieś promocje/lepsze warunki? A może na wiosnę? Poradźcie coś proszę
Beckie - 2010-07-25, 19:00

Ogólnie już coś było: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=11183#11183
Auto Krytyk - 2010-07-26, 13:26

Dokładanie klimy do auta bez klimy jest nie opłacalne finansowo. Musisz szukać części z rozbitka ale i tak to nie będzie ani łatwe ani tanie. Same części używane 2-3 tys lekko, montaż też następne 1-2 tysiące. I tez nikt nie da gwarancji jak to będzie działać.
zdzisiu27 - 2010-07-26, 14:07

to jest tak jak z wymianą silnika do używanego auta - taniej jest sprzedać auto i kupić nowe, z większym silnikiem.
Marcin P. - 2010-07-27, 07:21

zdzisiu27 napisał/a:
to jest tak jak z wymianą silnika do używanego auta - taniej jest sprzedać auto i kupić nowe, z większym silnikiem.

śmiem się nie zgodzić z tą tezą oraz ztwierdzeniem poprzednika. W kwestii opłacalności wszystko zależy od wieku auta. Wiadomo, że jak ktoś ma 10 letnie auto to lepiej opłaci mu się faktycznie kupić nowsze auto z klimą. W moim przypadku auto ma 3 lata; po pierwsze: chcę pojeździć nim jeszcze ~7lat, po drugie: chcąc sprzedać to auto nie wezmę za niego teraz dużych pieniędzy z uwagi na duży spadek wartości po 3 latach. Auto świetnie się sprawuje więc wolę do niego dorzucić klimę niż kupować nowe, i tak wyjdzie mi to taniej, a będzie łatwiej mi go sprzedać później. W używane części bądź auta nie zamierzam się bawić. Kupuję auto nowe, jeżdżę nim ~10lat, i sprzedaję.

Auto Krytyk - 2010-07-27, 09:37

No to wątpię że to się w ogóle opłaca, nowe części do klimatyzacji już ktoś podawał cenę 8-9 tysięcy a gdzie montaż? Razem spokojnie ponad 10 tys wyjdzie. Przy odsprzedaży nikt specjalnie ci nie dopłaci za to że montowałeś osobno klimę :roll: . Dziwię się że jak brałeś nowe auto nie wziąłeś z klimą od razu , dopłata rzędu 2-3 tysięcy.
Z dokładaniem do auta części po zakupie jest tak: jak się pytałem w salonie ile kosztuje kanapa 3 osobowa w 3 rzędzie do citroena c8-peugeota 807 , cena zwala z nóg od 9 do 12 tysięcy. A dopłata do nowego auta to tylko 3 tysiące za tą samą kanapę.

Beckie - 2010-07-27, 10:40

TAXI AIRPORT napisał/a:
Dziwię się że jak brałeś nowe auto nie wziąłeś z klimą od razu , dopłata rzędu 2-3 tysięcy.

Nie raz jest tak, że do niektórych wersji wyposażenia nie ma klimy nawet w opcji (nie wiem jak laureate'2007).

Marcin P. - 2010-07-27, 14:48

Akurat w moim przypadku była możliwość kupienia auta z klimą, dopłata wynosiła wtedy 4000 złotych, których wtedy akurat nie było. A teraz żeby kupić Dacię z klimą w wersji takiej jak moja trzeba by było dorzucić ok. 33000 złotych. W porównaniu do 6000 złotych, jest to kupa pieniędzy.
zdzisiu27 - 2010-07-27, 19:43

[quote="Marcin P."]
zdzisiu27 napisał/a:
W moim przypadku auto ma 3 lata; po pierwsze: chcę pojeździć nim jeszcze ~7lat, po drugie: chcąc sprzedać to auto nie wezmę za niego teraz dużych pieniędzy z uwagi na duży spadek wartości po 3 latach. Auto świetnie się sprawuje więc wolę do niego dorzucić klimę niż kupować nowe, i tak wyjdzie mi to taniej, a będzie łatwiej mi go sprzedać później. W używane części bądź auta nie zamierzam się bawić. Kupuję auto nowe, jeżdżę nim ~10lat, i sprzedaję.


Ja bym i tak szedł w sprzedaż i kupno nowego, jeśli naprawdę musisz mieć tą klimę. Po prostu dokładanie klimy jest dość trudne i wymaga sporych przeróbek.
Jedyna szansa to kupno rozbitka, np. mocno uderzonego w tył i wtedy przekładka, ale to i tak wychodzi parę dobrych złotych.

DAREK - 2010-07-27, 20:57

Dołożenie klimy jest możliwe. Musisz znaleźć taki sam samochód na części. Przekładasz cały zespół nagrzewnicy, rurki, panel sterowania, łapę akcesoriów wraz ze sprężarką, paskiem klinowym. Trzeba też przełożyć zespół chłodnic z wentylatorem. W dobrym warsztacie potrafią odtworzyć instalację elektryczną do klimatyzacji. Jeżeli uda ci się kupic względnie tanio części (np. 2000 zł) i zapłacisz za montaż np 1000 zł. to można się zastanowić.
jjmalin - 2010-08-09, 16:13

podpowiem. w Chevrolecie Sparku ciocia chciala dołożyć klimę. W serwisie 5000 zł chcieli.
jackthenight - 2010-08-09, 16:50

DAREK napisał/a:
Dołożenie klimy jest możliwe. Musisz znaleźć taki sam samochód na części. Przekładasz cały zespół nagrzewnicy, rurki, panel sterowania, łapę akcesoriów wraz ze sprężarką, paskiem klinowym. Trzeba też przełożyć zespół chłodnic z wentylatorem. W dobrym warsztacie potrafią odtworzyć instalację elektryczną do klimatyzacji. Jeżeli uda ci się kupic względnie tanio części (np. 2000 zł) i zapłacisz za montaż np 1000 zł. to można się zastanowić.


Trzeba jeszcze przełożyć komputer wtrysku, gdyż komputer wtrysku auta w którym nie było klimy, nie ma aktywnej opcji posiadania klimatyzacji.
A w naszych Daćkach klimą steruje komputer wtrysku(ten który znajduje się za akumulatorem)
Dodatkowo kable - czy to odtworzyć czy przełożyć z rozbitka.
Także pracy sporo.

Marcin P. - 2010-08-20, 14:08

Częstochowa to dziwne miasto; po wypowiedziach na forum sądząc jest to jakaś obiegowa opinia dot. montażu klimy w aucie....Obszedłem parę zakładów oraz serwisów trudniących się zakładaniem/serwisem klimatyzacji, czyli żyjących z klimatyzacji. Wszędzie wszedłem i rzucam ten sam problem: chciałbym założyć w mojej Dacii Klimę. Pierwsze co słyszę to: proszę pana to się nie opłaca. Moja odpowiedź: No dobrze komu się nie opłaca, Wam? przecież żyjecie z tego; czy mnie, bo nie znam jeszcze waszej ceny? Rozumiem że dla jednych 6000 złotych, bo taka cena w końcu pada w tych serwisach nie licząc serwisu dacii (który założy klimę za 10000 złotych ale też mu się nie opłaca), jest kupą szmalu ale dla drugiego jest ceną do przyjęcia. Dlatego mam prośbę do ludzi, którzy będą czytali ten wątek: proszę o podanie kontaktu do serwisu/zakładu trudniącego się klimatyzacjami, któremu opłacałoby się założyć w moim samochodzie klimę. W ramach żartu chciałbym dodać na zakończenie mojej wypowiedzi, że na plecach mam napisane jeleń. :mrgreen:
Beckie - 2010-08-20, 17:26

Może nikt nie chce zakładać klimy bo... rzeczywiście się nie opłaca. I może nie chodzi o sam montaż ale o naprawianie usterek w ramach gwarancji. Albo nie są w stanie zagwarantować prawidłowego działania klimy.
jurek - 2010-08-20, 20:23

A może Ci się opłaci sprzedać , dołożyć i kupić z klimą? pozdr
laisar - 2010-08-20, 20:50

Marcin P. napisał/a:
6000 złotych, bo taka cena w końcu pada w tych serwisach

Nie bardzo rozumiem - podają taką cenę, a potem jednak nie chcą przyjąć zlecenia???

Marcin P. - 2010-08-21, 09:11

Pewnie rozważę opcję kupna nowego auta za 3 może 4 lata, kiedy nie będzie mi potrzebna wersja na 7 osób, a wożę obecnie 6. Natomiast wracając do mojego "konika": jeżeli montaż klimy jest "nieopłacalny" z jakiegoś innego powodu, to wydaje mi się że odpowiedź w serwisie montującym na co dzień klimę do różnych aut, powinna brzmieć inaczej i zawierać uzasadnienie. A nie tak jak słyszę: dołożenie klimy kosztuje np. 6000 złotych ale to się nie opłaca. To tak jakby któryś z użytkowników dacii przyszedł do salonu celem kupienia nowego auta np. dacii i usłyszał: panie ale to się nie opłaca :shock: :mrgreen: Kup sobie pan np. samochód używany, to lepiej pan na tym wyjdzie, bo tym się jeździć nie da. To chyba jakaś paranoja. :?: :evil:
Seal - 2010-08-21, 17:39

Rozumiem ciebie. Kiedyś chciałem w sklepie kupić opony klasy premium, jak gość zobaczył moje auto to powiedział, że one są drogie. Tak się wkurzyłem i powiedziałem mu, że dla niego to może są one drogie bo dla mnie są tanie i jutro mają być w sklepie. Sprowadził je :mrgreen: To było w czasach jak internet był w powijakach teraz już kupuję opony w internecie bo nie chcę słuchać takich pierdół od pseudo sprzedawców.
Nie trać nadziej w końcu trawisz na warsztat któremu się to opłaci :mrgreen:

czaju - 2010-08-22, 09:46

oj tak jest, wszelkie warsztaty tuningowe również lekceważą, przez dwa miesiące szukałem warsztatu który doładowałby moją Dacię, albo wymienił k7j na k4m (1.6 16v) i mimo że podawane koszta mi pasowały również otrzymywałem odpowiedź "ale to się nie opłaca, niech pan zmieni sobie samochód", tak długo nasłuchałem się tego typu komentarzy, że w międzyczasie rozeszły mi się pieniądze które chciałem przeznaczyć na ten cel.
Może poprostu Dacia to trochę strach przed nieznanym, albo coś...

jurek - 2010-08-22, 11:44

Tu nie chodzi o Dacię, tylko o umiejętności. Dolożenie klimy jest upierdliwe i czasochłonne, no i trzeba jeszcze dać gwarancję . Dlatego się nie opłaca. A nabić klimę i skasować 2 stówy to pryszcz. pozdr
czaju - 2010-08-22, 12:14

no ok, ale nikt nie zakłada klimy za darmo, wydaje mi się że nie jest aż tak bardzo upierdliwe, 1. przytną na materiale, 2. robocizna, 3. wyrabiają obrót w hurtowni

Jakoś żaden warsztat LPG nie odważył mi się powiedzieć "ale to się nie opłaca", a kwota 2x mniejsza za dobry sprzęt, a też trzeba rozebrać tunel środkowy (bo wskaźnik ilości LPG), trzeba przykręcić zbiornik pod samochodem (a co za tym idzie ściągnąć wykładzinę z bagażnika), trzeba zamontować wtryski, trzeba zrobić i przymocować rurkę od wlewu przez reduktora do wtrysków, trzeba wywiercić dziurę w blasze pod wlew, trzeba przymocować gdzieś komputer gazowy, a dalej trzeba zrobić mapy wtrysków (no niestety warsztat bez komputera teraz się już nie obędzie) i pewnie mnóstwo innych pierdół o których nawet nie pomyślałem.

I co w związku z gwarancją? Cały sprzęt jest na gwarancji producenta, a reszta jeśli jest zrobiona solidnie... to nic nie odpadnie. Nie przesadzajmy że dołożenie klimy to aż tak skomplikowana sprawa. PS ile kosztują elementy? obstawiam, że zakład w tym specjalizujący się wykona to w jeden dzień.
A przy braku konkurencji to marża+robocizna to kwestia zdrowego rozsądku serwisanta.

Ludzie oczekują cudów od gwarancji. Przynajmniej jak mnie pytają o gwarancję i odpowiadam "24 miesiące" to się cieszą jakbym nie wiem co im zaoferował, a w przypadku awarii a) musi mi dostarczyć sprzęt, b) odesłanie do producenta, c) naprawa, d) powrót do mnie, e) wysyłka do klienta... Razem ok 3tygodni. Do czego zmierzam, wolę solidnie bez gwarancji, niż coś co widzę że odpadnie z 20letnią gwarancją.

Wracając - chodzi o Dacię, prosty przykład - u mnie uturbienie za kilkanaście tysięcy "się nie opłacało", a kolega pojechał ośmiozaworowym clio 1.6 i już się opłacało...

Niebawem zacznie się opłacać montować klimę, bo nie będzie można sprzedawać nowych samochodów z nią. Także najlepszy biznes na dzisiaj to warsztat zakładający wyłączniki do ESP i montujący klimę. Koniec wywodu ;p

laisar - 2010-08-22, 15:06

A ja dalej nie rozumiem - jeśli robota jest faktycznie upierdliwa, to oczywiście przywalenie ceną z "grubej rury" jest dość zrozumiałą metodą odstraszającą (sam ją czasem stosuję d; ). Ale jeśli klient mimo wszystko zgadza się na owe koszta, to wycofanie się jest po prostu... niepoważne i świadczy o kompletnym braku fachowości /:
Marcin P. - 2010-08-22, 18:36

Widzę, że nie tylko ja mam problemy z dołożeniem bądź kupieniem pewnych "dziwnych" rzeczy do auta celem uprzyjemnienia w przyszłości podróży np. na wakacje bo w tym roku mnie przypaliło w drodze do Bułgarii (córce odparzyło się co nie co w foteliku). Co do zrozumienia zachowania serwisów to też ma problemy, chyba machnę na to ręką. Mam parę adresów poza Częstochową, spróbuję jutro obdzwonić i zorientować się czy w ogóle ktoś zakłada na śląsku czy w łódzkim a może małopolskim chociaż nie wiem czy starczy mi determinacji żeby jechać na drugi koniec Polski. Jak mnie wyślą do Pitesti to chyba faktycznie zrezygnuję z zakładania klimy i nie dam nikomu zarobić.
Marcin P. - 2010-08-24, 12:25

Wykonałem te parę telefonów. Okazuje się że cena montażu nowej klimatyzacji jest możliwa :mrgreen: i waha się na poziomie ok. 6500 złotych :-P . Jest tylko jedno, ale.... :roll: Nikt nie produkuje zestawu klimatyzacji do Dacii :idea: i po prostu jest on nieosiągalny :mrgreen: :shock: :evil: nawet od producenta. Tylko ciekawe co ci Rumunii w Pitestii wkładają w miejsce klimatyzacji? :oops: :lol: No to tyle; podsumowując: pieniądze to nie wszystko, chcąc kupić/dołożyć klimę, muszę kupić całe auto :lol: :-? Mam jednak jeszcze jednego pomysła: mam znajomego, który jeździ na zachód po auta; muszę go podpytać, czy tam jest również taka sama sytuacja co u nas, jeżeli chodzi o montaż klimy do Dacii?
Matthias[Wlkp] - 2010-08-24, 12:34

To chyba nie pozostaje nic innego, jak tylko szukać na szrocie, albo jakiś rozbitków...

To, że nie ma w sprzedaży nie oznacza, że taki zestaw nie istnieje ;-) . Po prostu nie zostało uznane za opłacalne stworzenie takiego zestawu... Nie znam się na tym, ale może można dopasować zestaw do Clio, albo Thalii z takim samym silnikiem? Co wchodzi w skład takiej klimatyzacji do auta? Kondenser, sprężarka, pare rurek... Musisz znaleźć taki warsztat, co lubi wyzwania...

Seal - 2010-08-24, 19:12

A może rzeczywiście lepiej kupić walonego od tyłu z tym samym silnikiem MCVa z klimą. Numery silnika są już nie potrzebne to sobie przełożysz wszystko?
Beckie - 2010-08-24, 20:47

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=57087#57087
Marcin P. - 2010-08-25, 07:50

Beckie, idąc tym tropem można śmiało powiedzieć (jest to moja opinia), że nie opłaca się montować również instalacji gazowej do auta, bo jest za dużo zabawy przy montażu, jest ingerencja w komputer itd. a jednak ludzie montują; nie wiem dokładnie, ale koszt założenia gazu to od 3 do 7 tys złotych w zależności od modelu.
Matthias[Wlkp] - 2010-08-25, 08:10

MSZ jeśli już masz auto bez klimy, to taniej założyć do niego klimę, niż kupować nowe z klimą. Zwłaszcza, jeśli masz auto zadbane i wypieszczone spokojną jazdą.
Beckie - 2010-08-25, 09:02

Marcin P. napisał/a:
Beckie, idąc tym tropem można śmiało powiedzieć (jest to moja opinia), że nie opłaca się montować również instalacji gazowej do auta, bo jest za dużo zabawy przy montażu, jest ingerencja w komputer itd. a jednak ludzie montują; nie wiem dokładnie, ale koszt założenia gazu to od 3 do 7 tys złotych w zależności od modelu.

Tylko, jeśli się nie mylę, instalacje LPG to są zestawy elementów, które ze sobą współpracują. A klima jako komplet jest dostępna na rynku po za ASO? Czy może są jakieś uniwersalne komplety w warsztatach montujących klimę? Przekładanie LPG z rozbitka też chyba nie jest dobrym pomysłem.

jackthenight - 2010-08-25, 22:29

Matthias[Wlkp] napisał/a:
Co wchodzi w skład takiej klimatyzacji do auta? Kondenser, sprężarka, pare rurek...


:) napisałeś to tak, jakby to było tylko kilka elementów i gotowe :)

Okazuje się że nasza klima w Daciach wygląda tak :



(1) Sprężarka
(2) Skraplacz
(3) Zbiornik osuszający
(4) Czujnik ciśnienia
(5) Zawór rozprężny
(6) Parownik
(7) Zespół wentylatora
(8) Wentylator chłodnicy
(9) Chłodnica silnika
(10) Płyn pod wysokim ciśnieniem
(11) Para o niskim ciśnieniu
(12) Para o wysokim ciśnieniu
(13) Kabina
(14) Komora silnika
(15) Powietrze zewnętrzne
(16) Do bloku mieszającego powietrze
(17) Przegroda czołowa
(18) Powietrze zewnętrzne lub z recyrkulacji
(19) Wysokociśnieniowy zawór napełniania
(20) Niskociśnieniowy zawór napełniania



A jej montaż do łatwych wcale nie należy.
Montaż parownika (6) wiąże się z demontażem deski rozdzielczej, wyjęciem konsoli środkowej, zrobienia otworu w konsoli aby wsunąć tam parownik.
Również należy zmienić panel ogrzewania na panel z przyciskiem włączającym klimę.
Przeprowadzenie rurek to faktycznie raczej jest dość proste.
Następnie montaż skraplacza - może wiązać się z demontażem chłodnicy/ przedniego zderzaka.
Sprężarka wiążę się z wymianą również paska klinowego/akcesorii.
Montaż sprężarki - czy wszytko będzie pasować, czy otwory na dokręcenie jego są ?
Takich pytań może być wiele.
Również jak już wcześniej wspominałem, sprężarkę włącza komputer wtrysku poprzez przekaźnik a to się wiąże z okablowaniem, jak również z programem komputera wtrysku.
Czy auto bez klimy posiada program z obsługą klimy czy też nie, czy wystarczy doprowadzić kilka przewodów do komputera wtrysku i już gotowe ? czy jednak trzeba będzie zmieniać soft komputera wtrysku aby mógł włączać klimę.
Niewiadomych jest wiele, dlatego warsztaty wolą szybki zarobek mniejszych kwot, ale jednak pewny zarobek.
Łatwiej im zdiagnozować klimę, dolać czynnika, czy wymienić czujnik, czy wymienić sprężarkę niż montować całą klimę do auta, które wcześniej klimy nie miało.
Porównywanie do montaży gazu jest chyba troszkę bez sensu, ponieważ z założenia gaz montowany jest potem/później niż w fabryce- dlatego posiada kompletną instrukcję montażu, prowadzącą za rączkę montażystę - ze zdjęciami aby zamontował gaz poprawnie.
Taka instrukcja jest pod konkretne modele auta i monter wie dokładnie co ma robić i wie że nic go nie zaskoczy.
Natomiast z klimą jest chyba inaczej, nie ma takich zestawów montażowych z instrukcją montażu pod konkretne auto i dlatego warsztaty się trochę wzbraniają przed tym, bo nie wiedzą co ich czeka, nie wiedzą czy się to uda, a zbytnio w biuro projektowe nie chcą się bawić, bo nie umieją to raz a dwa to za długo to wszystko by trwało - wolą szybki zysk na prostych naprawach - jest to dla nich bardziej opłacalne.

czaju - 2010-08-25, 22:44

WSZYSTKIE części muszą być dostępne poza ASO (wg dyrektywy GVO), tj. centrala RP sprzedaje te elementy warsztatom (tak kupiłem reflektory po 300zł/szt), pytanie ile te 20elementów będzie kosztować.
LPG to również nie jest gotowy zestaw, bo jest on uniwersalny i dopiero dostosowywany do konkretnego silnika (Stag 300 premium możesz zamontować do wszystkiego, również EURO 5 a również Diesli na CNG..., zbiornik montowany również jest wybierany, wtryski wsadza się w zależności od mocy silnika itp).
Myślę że analogicznie będzie wyglądać klimatyzacja po zakazie sprzedaży nowych samochodów z nią (dowiemy się przy okazji jak tani potrafi być klimatronik)

Matthias[Wlkp] - 2010-08-26, 07:39

jackthenight napisał/a:
Okazuje się że nasza klima w Daciach wygląda tak :


No tak, rzeczywiście za bardzo uprościłem :mrgreen:

Jeśli ktoś zrobił to raz, zrobi i drugi raz. Tylko pytanie, czy ktoś już coś takiego zrobił... Technicznie - jest to na pewno możliwe.

PiotrWie - 2010-08-26, 08:09

Od kiedy ma obowiązywać zakaz sprzedaży samochodów z klimą? Czy to będzie tylko w Unii czy wszędzie? Ja nigdzie nic na ten temat nie znalazłem.
DrOzda - 2010-08-26, 09:03

czaju napisał/a:

Myślę że analogicznie będzie wyglądać klimatyzacja po zakazie sprzedaży nowych samochodów z nią


WTF ???

edit) a może coś ci się pomyliło z zakazem używania czynnika chłodzącego tak jak wycofano R12 (freon) R134 a teraz zapewne R134a i tak jak w lodówkach przejście na R600a (zwykły butan jak w lpg).

DAREK - 2010-08-26, 12:36

Klimatyzację zamontowałem 4 lata temu. Koszt elementów z rozbitka (fabrycznie nowy Logan z uszkodzonym dachem) ok. 2200 zł. Montaż 1000 zł(2 dni). Od czasu montażu żadnych problemów.
Matthias[Wlkp] - 2010-08-26, 13:37

No proszę :mrgreen: A jednak się da 8-)

Jakbyś jeszcze napisał, kto Tobie to zamontował, to będzie super.

Marcin P. - 2010-08-26, 15:02

Gdzie znalazłeś tego rozbitka? Ewentualnie: gdzie szukać? na szrotach?
Beckie - 2010-08-26, 21:18

Może u dilerów? Chociaż od dilera by taka, pewnie wyszła jako nietknięta. :mrgreen:
laisar - 2010-08-30, 11:57

czaju napisał/a:
WSZYSTKIE części muszą być dostępne poza ASO (wg dyrektywy GVO), tj. centrala RP sprzedaje te elementy warsztatom [...] pytanie ile te 20elementów będzie kosztować.

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=53676#53676 - 8-9 kzł (główne elementy, bez śrubek uszczelek itp).

DAREK - 2010-08-30, 12:59

Po długim szukaniu udało mi się znaleźć Logana z uszkodzonym dachem, przywiezionego z salonu z Francji bez prawa do rejestracji. Pojechałem do Gniezna i tam na miejscu, w ciągu kilku godzin, wymontowali mi potrzebne elementy. Przy okazji zrobiłem dokumentację zdjęciową. Firma z Olsztyna (Janczar) , która zajmuje się serwisem klimatyzacji, podjęła się montażu (pochwalili się, że mają dobre kontakty z serwisem Renault). Zmontowali wszystko naprawdę starannie. Da się więc taką operację przeprowadzić, ale trzeba trochę wysiłku i czasu.
Beckie - 2010-08-30, 13:02

Jaki koszt całkowity?
opos - 2010-08-30, 18:18

DAREK napisał/a:
Klimatyzację zamontowałem 4 lata temu. Koszt elementów z rozbitka (fabrycznie nowy Logan z uszkodzonym dachem) ok. 2200 zł. Montaż 1000 zł(2 dni). Od czasu montażu żadnych problemów.

Beckie - 2010-08-30, 18:45

:oops:
Razem daje 3200 zł. :arrow:

art - 2011-07-15, 21:00

podepnę się, czy jest możliwość montażu klimatyzacji, pochodzącej z renault megane 1.6 8v z 1996 roku, do daćkowozu 1,4mpi (logan) ?
laisar - 2011-07-17, 12:44

Z głównych elementów: kompresor - zapewne tak, skraplacz - są szanse, parownik - bardzo wątpię.

Z drobnicy: zawór rozprężny pewnie tak, podobnie zbiornik osuszający, ale rurki to już raczej w najlepszym razie częściowo. (Inna rzecz, że nie wiem, czy w ogóle warto - zabawy w dostosowanie prawdopodobnie sporo, a koszty części pasujących lub nawet nowych nie aż takie zabójcze).

Ogólnie - wszystko trzeba by wziąć i fizycznie przymierzyć, z dokumentacji nic w 100% pewnego nie da się powiedzieć, bo nie ma tam wymiarów...

art - 2011-07-22, 20:01

ok dzięki, lepiej szukać oryginału ;)
Marek1603 - 2011-11-07, 07:09

Znalazłem oryginał więc jak ktoś jest zainteresowany.

http://allegro.pl/komplet...1920473686.html

jaru - 2013-05-02, 18:27

..poważnie nie opłaca się montować klimatyzacji w modelu, w którym jej nie było. Chyba, że własnymi rękami i za pomocą używanych części. W warsztatach ceny są prawie zaporowe, ale z drugiej strony, trochę się trzeba pobawić z założeniem kompletnej klimatyzacji - sprężarka, chłodnica, osuszacz, skraplacz, przewody, czujniki temperatury, wiązki elektryczne, panel sterowania, czasem również nowy sterownik akcesoriów (lub komputer) itp.
Klimę najlepiej kupić w komplecie z samochodem ;-)

m-504256305 - 2013-05-03, 09:43
Temat postu: gdzie na Śląsku zamontują klimatyzację ?
przeginają z tą ceną montażu,
i na tej zasadzie nasz kraj będzie ciągle rozwijający się,
bo nikomu niczego nie opłaca się kupować,
bo wolę dopłacić niemcowi 500-800 EUR za klimę niż kupić usługę w kraju,
nie zrobi mechanik, nie zapłaci podatków, itd

czaju - 2013-05-03, 20:14

Cytat:
bo wolę dopłacić niemcowi 500-800 EUR za klimę niż kupić usługę w kraju,

co Ty opowiadasz. Dla wspierania nieopłacalnego procederu mam kupić samochód o 3 tysiące tańszy, żeby dołożyć 8 tysięcy do klimatyzacji?! Co to za pierdoły - zajmijmy się tym w czym się specjalizujemy, a nie niszowym biznesem który nie ma prawa bytu, czy to ze względu na brak odpowiedniego sprzętu (sory dla instalacji kilku instalacji nie opłaca się zakup profesjonalnych narzędzi i nie zmienisz tego), czy ze względu na warunki klimatyczne (ups już widzę ilu rolników się na mnie obraziło). Produkujemy wiele elementów do samochodów różnych marek. Chociażby do Dacii... plastiki, lampy, szyby - tak to jest produkowane w Polsce.

Żeby nie było - ja nie skreślam sensu montażu klimatyzacji za 8k, nie wszystko musi się opłacać żeby miało sens - ale w przeciętnym samochodzie, przypadkowym samochodzie...

Każdy narzeka, ale tak to właśnie ma być, że nie da się robić wszystkiego wszędzie - w momencie kiedy kwestia klimatyzacji w trakcie produkcji jest błaha, to już komercyjny montaż po to zupełnie inna bajka. Bo tego nikt nie robi na linii montażowej co trzy minuty następna, tylko jeden samochód który stoi przez tydzień czy dwa na warsztacie, bo to demontaż elementów które już zostały zamontowane, w końcu to ze dwie rodziny do wyżywienia.

DD - 2013-05-03, 20:47

Gdyby bylo wielu zainteresowanych taka usluga, to bylaby tez wieksza konkurencja wasztatow ja oferujacych, a wiec i ceny duzo nizsze. Z montazem instalki lpg IVgen. tez jest "troche" roboty, a gazownicy biora za sama robocizne kwoty rzedu 1000zl.
Gasnik - 2013-06-18, 11:40
Temat postu: Montaż klimatyzacji
Czy da się doposażyć Logana w klimę? Mój Pick-up to ten z wyprzedaży z ostatnich serii, i wersji z klimą już nie było... :/ Dmuchawa na "4", i obie szyby otwarte nie pomagają na te upały. Czytałem, że ludzie w innych pojazdach robili coś takiego. Może ktoś doposażał już Logana?
DrOzda - 2013-06-18, 11:47

Da się oczywiście (nawet był tu post o takiej przeróbce), tylko kwestia opłacalności.
Komplet oryginalnych części to kilka tysięcy złotych, robocizna strzelam z 1000.
Jakbyś zdobył kompletną instalację z rozbitka to już prędzej.
Kiedyś

laisar - 2013-06-18, 13:22

@Gasnik: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=737
Gasnik - 2013-06-18, 17:44

Ok, już wszystko jasne. Dzięki za pomoc.
jjmalin - 2013-06-18, 19:46

w Sparku I wszej generacji dodanie klimy to 5tys.. taniej byłoby sprzedać i kupić z klimą
antropolog - 2013-07-17, 15:40

a jeśli chodzi o głośną pracę klimy, to może mieć to związek ze złym wyważeniem wiatraka chłodnicy. Miałem taki motyw, że na 4 chodził mi jak w jakimś bojowym wozie, ale po wymianie cisza i spokój. Nie wiem, czy powinni od razu wymieniać wiatrak, czy może jest jakiś sposób na wyważenie go. W wielu autach widać cięzarki na płatach wiatraków.
Nikita_Bennet - 2013-07-21, 17:00

DAREK napisał/a:
Po długim szukaniu udało mi się znaleźć Logana z uszkodzonym dachem, przywiezionego z salonu z Francji bez prawa do rejestracji. Pojechałem do Gniezna i tam na miejscu, w ciągu kilku godzin, wymontowali mi potrzebne elementy. Przy okazji zrobiłem dokumentację zdjęciową. Firma z Olsztyna (Janczar) , która zajmuje się serwisem klimatyzacji, podjęła się montażu (pochwalili się, że mają dobre kontakty z serwisem Renault). Zmontowali wszystko naprawdę starannie. Da się więc taką operację przeprowadzić, ale trzeba trochę wysiłku i czasu.


A jak teraz spisuje się ta klima?
Polecili mi ten serwis ostatnio jak pytałem o założenie klimy w ciągniku dlatego pytam o opinię o firmie JANCZAR z Olsztyna.

Batender - 2015-07-22, 22:41
Temat postu: cd. klimatyzacja dacia logan 1.6 mpi
....kiedys juz poruszyłem wątek założenia klimatyzacji w dacii logan 1,6 mpi ...może niektórych to zdziwi ale znalazłem mechanika który tego sie podejmie ...tylko pozostały dwa pyt;..
1-czy trzeba zmienic nagrzewnice,
2- czy jest wiązka w klimatyzacji
....prosze tylko o odp. osoby które chcą mi pomóc-tym osobom jestem bardzo zobowiązany...

Marek1603 - 2015-07-23, 05:18

Jeżeli masz autko bez klimy to i wiązki do niej na 99% brak. Musiałyby być przewody do sprężarki, czujnika ciśnienia, przekaźnik sterujący sprzęgłem sprężarki, przycisk na panelu centralnym wraz z przewodami do UCH. I pozostaje kwestia czy UCH w ogóle jest przystosowany do obsługi klimy w Ambiance, czy też trzeba wymienić.
Niestety musisz to sam sprawdzić u siebie.

Jesteś pionierem w tym temacie więc nie oczekuj też konkretnych odpowiedzi. To raczej my się czegoś nauczymy od ciebie.

Batender - 2015-07-23, 15:04

Witam...dziekuje....znalazłem jednego mechanika kory może to ząłożyć-ale nie w sezonie, drugi potrzebuje wiązki....jak się uda to sie pochwale, pozdrawiam
corrado - 2015-07-23, 15:10

spokojnie, podlaczyc 12v na sprzeglo sprezarki klimy i tez bedzie chlodzic wogole omijajac ECU silnika
- sam tak robilem w golfie 4 bo sterownik wentylatorow poszedl a nowy kosztowal z 500pln ... i dzialalo jak cymes,
oczywiscie wlaczal sie tez przez przekaznik maly wentylator klimy na pasie chlodnicy.

Batender - 2015-07-23, 16:32

...oki-dzieki za info-spróbujemy - napisze czy sie udało....
route2000 - 2017-07-19, 13:25

Ostatnio jest w sprzedaży używany zestaw do montażu klimy w Sandero lub Logan. ;-)
shrek - 2017-07-19, 15:18

Dobre. No cena przystepna.
Marek1603 - 2017-07-19, 18:24

Powiem więcej. Bardzo przystępna jeżeli jesteś ogarnąć montaż we własnym zakresie.
Zostanie tylko sprawdzenie szczelności i napełnienie.

wojtek013 - 2017-07-19, 20:39

Tyle, że jak sprężarka bez zaślepek poleży w wilgoci....
anatolsc - 2019-03-24, 18:23
Temat postu: logan 2 dokładam klimatyzacje potrzebuje pomocy.
Panowie w moim loganie brak klimy auto z 2016 1.2 16v . mam kupiony cały zestaw manualny . Już założony zostają tylko prądy . Podesłał by ktoś schemat typowo do klimatyzacji . Chce zrobić na orginał . wpiąć się w uch i ecu silnika . Gdybym dostał schemat był bym wdzięczny
laisar - 2019-03-24, 23:36

http://www.daciaklub.pl/f...1735661#1735661
anatolsc - 2019-03-25, 14:51

dziękuje za pomoc
nitro - 2019-06-06, 19:58
Temat postu: dodanie klimy
witam, czy ktoś bawił się w dołożenie klimy w dokkerze 1,5dci? widzę ze mozna trafić kompletne czesci w używkach, czy ma to sens?
toka93 - 2019-06-06, 20:05

Jeden z moich klientów montował sobie klimę. Pytanie tylko co zawiera kompletna klima. Bo oprócz przewodów trzeba wymienić:
Wentylator, rezystor, mocowanie sprężarki, inny alternator

laisar - 2019-06-06, 22:53

nitro napisał/a:
czy ma to sens?

A skąd mamy wiedzieć? Każda osoba inaczej oceni sensowność - w zależności od komfortu jaki daje dla niej używanie klimy oraz jej ceny.

eplus - 2019-06-07, 09:05

Zabawa to chyba średnia, no może dla masochisty? Nie lubię tekstu "Bawi się pan nadal w naprawy zegarów?" - praca to nie zabawa.
light7 - 2019-06-07, 10:35

Ja kilka lat temu montowałem klimatyzację w Citroenie C3 w Borkach woj. Lubelskie.
Montaż na oryginalnych częściach. Odstawiłem auto na 8 rano a odebrałem o 17 z gotową uruchomioną klimatyzacją. Koszt 2500 zł.

Zadzwoń do nich i zapytaj.

djares - 2019-06-15, 21:33
Temat postu: Przeszczep Klimatyzacji Logan I 1.4MPI 2008 K7J
Witam

Mam prośbę przeszukuję forum ale nie mogę utrafić
przymierzam się do założenia klimy w swojej dacii Logan I MCV 1,4 MPI 2008r K7J
mam wspomaganie nie wiem czy już ktoś to robił próbuje skompletować wykaz części potrzebnych do przekładki na wersje z klimą
potrzebuję wypiski lub katalog co potrzebuję dokładnie dokupić oprócz tego co mam w tej chwili zamontowane
z tego co się domyśliłem to wymiana łapy osprzętu na tę która ma pompę wspomagania na górze
oczywiście zmiana napinacza i dokładka dodatkowej rolki i pasek nie wiem tylko czy węże od wspomagania trzeba wymienić bo teraz pompa jest na dole a
będzie na górze wydaję mi się ze krótsze ,wymiana nagrzewnicy wraz z panelem sterowania na ten z klimą, przewody klimy z uchwytami ,sprężarkę ,
chodnicę_skraplacz zintegrowany osuszacz czy osobny ,jakieś śruby mocujące łapę osprzętu alternator sprężarka pompa wspomagania
.Przydałby się jakiś tuto-rial numery części z opisem co i jak no i też elektryka co gdzie podłączyć pinologia jakaś ,planuję w
jak największym stopniu montować używki oczywiście pasek napinacz rolka uszczelki to w grę tylko nówki czy coś jeszcze nie wiem
proszę o pomoc z montażem chyba nie będzie problemu
kwestia sprawdzenia szczelności i dobicia czynnika ile czy 750g czy 475g czy to zależny od skraplacza z osuszaczem lub osobny osuszacz
czy zależy od czegoś jeszcze proszę o sugestie
aha ktoś zdejmował deskę z Logana co jak i gdzie odkręcać

DrOzda - 2019-06-15, 22:30

Jeśli nie zrobisz tego własnoręcznie, w co wątpię skoro zadajesz tego poziomu pytania, to cała operacja jest mało opłacalna i może wynieść z wynagrodzeniem mechanika niewiele mniej niż aktualna wartość samochodu. Bardziej opłaca sie sprzedać aktualnie użytkowany i kupić taki z klimą.
laisar - 2019-06-15, 22:43

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + montaż klimatyzacji = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=737


Podręcznik serwisowy i schematy elektryczne - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=194


Katalog części - http://www.catcar.info/renault/?lang=en / Logan Sandero I / KS0E

i dalej porównywać sobie wersje z klimą i bez.


djares napisał/a:
wymiana nagrzewnicy

Nie.


djares napisał/a:
ktoś zdejmował deskę z Logana

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + demontaż deski = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=7740

laisar - 2019-06-15, 22:48

DrOzda napisał/a:
operacja jest mało opłacalna

To jest kwestia subiektywna - rozpatrując same finanse można by powyższe stwierdzenie uznać za prawdziwe, ale przy obcej używce zawsze dochodzi jeszcze kwestia zaufania do jej stanu technicznego, a to czasem równie ważne jak ekonomia...

djares - 2019-06-16, 11:43

zamierzam to zrobić własnoręcznie
djares - 2019-07-04, 20:30

Witam
ma ktoś może rozpiskę na złącze R212 monoblock ta pod maską potrzebuje sprawdzić który kabel idzie z włącznika klimatyzacji w tej wtyczce bo mi wychodzi na dolny 7 lub górny 7 nie wiem bo nie mam rozpiski no i kolor mi się nie zgadza bo powinien być chyba pomarańczowy na sterownik pod 46 a mam beżowy od strony silnika
proszę o pomoc silnik 1.4 MPI K7J

Trojan1000 - 2019-07-13, 22:27

Ja bym na twoim miejscu zrobił tak. Zakupił następujące elementy:

1. Cały korpus z nagrzewnicą i parownikiem klimatyzacji, zaworem rozprężnym dedykowanym do twojego auta.
2. Kolejne elementy takie jak skraplacz klimatyzacji, sprężarka, zawór bezpieczeństwa, termostat z kapilarą, osuszacz, przewody (niskie wysokie ciśnienie) albo bym kupił oryginalne albo uniwersalne z aliexpress. Kwestia dopasowania. Oczywiście na przewodach musi być port niskiego i wysokiego ciśnienia.

Instalację elektryczną można zrobić samemu. Klimatyzacja ma się uruchamiać po wciśnięciu przycisku klimatyzacji i załączeniu "nawiewu". Idzie proste zasilanie do "sprzęgła sprężarki" oraz do wentylatora skraplacza. Taka instalację można zrobić na zwykłym "elmotowskim" przekaźniku.

Wentylator skraplacza jest fakultatywny. Sporo aut w USA go nie ma np.: GMC. Ale auta europejskie to mają prawie wszystkie. Brak wentylatora powoduje to że jak stoimy w korku to klimatyzacja przestaje działać.

Co do ilości czynnika to ja bym napełnił w taki sposób:

1. Ilość oleju PAG taka jaka jest w instrukcji serwisowej od Dacii
2. Czynnik bym uzupełniał na pracującej klimatyzacji do momentu jak klimatyzacja na wysokim ciśnieniu osiągnie 15 barów (zakres pracy 10 barów klimatyzacja zaczyna działać a przy 20 barach rozłącza zawór bezpieczeństwa).

Jako czynnika zamiast R134a można użyć R290. Ja w poprzednim samochodzie z powodzeniem stosowałem.

toka93 - 2019-07-14, 00:01

Przy starych silnikach wymagana jest wymiana:
Alternatora,
Wentylatora,
Obudowy,
Rezystora,
Uchwytu klimy, chłodnicy
Teoretycznie obudów wentylatora.

djares - 2019-07-14, 10:39

Praktycznie już wszystko mam zamontowane włącznie z elektryką pojawiła się pewna przeszkoda mianowicie wąż który idzie od sprężarki do skraplacza też z czujnikiem ciśnienia jest za krótki mam od Sandero i nigdzie nie mogę znaleźć dłuższy ponieważ na skraplaczu wej. i wyjście jest po jednej stronie akurat od strony kierowcy tam też jest osuszacz a sprężarka jest od strony pasażera i wąż nie sięga muszę zmienić chyba skraplacz na taki żeby miał podłączenia po lewej i prawej stronie dodam że przeszczep jest z Logan mcv 1.6 16v niestety nie kompletny był czyli brak tej rurki z czujnikiem ciśnienia elektrykę wyprułem z instalacji silnika 1.6 16v oczywiście uwzględniając schematy zmiana łapy alternatora konieczna inny napinacz i dodatkowa rolka na łapie pasek inny ,alternator pasował przełożenie pompy wspomagania z dołu na górę łapy wymiana chłodnicy na tą z skraplaczem i rezystorem wentylatora obieg drugi moja tego nie miala, i wymiana nagrzewnicy tej w kabinie z klimatyzacją i panelem
toka93 - 2019-07-14, 10:46

Jaki numer chłodnicy klimy i jaki masz numer przewodu?
Bo może źle dobrane.

djares - 2019-07-18, 16:48

chłodnica jest z silnika 1.6 16V ja mam silnik 1.4 generalnie weszła wraz z chodnica wody i wiatrakiem nr. chłodnicy VALEO CA 1426 8200182361 wejście i wyjście są od strony kierowcy a sprężarka po stronie pasażera.
Dolne podłączenie jest rurką do osuszacza górne powinno iść do sprężarki i na nim powinien być czujnik ciśnienia właśnie tej rurki mi brakuje ta co mam nie pasuje tzn. średnica rurki jest 15,5 a w chłodnicy prawdopodobnie 14.3 i tak po za tym jest za krótki

toka93 - 2019-07-18, 17:07

Ty, a obróć no tą chłodnicę klimy o 180 stopni żeby były zawory od prawej strony :)

Edit: Chłodnica w Sandero powinna być o numerze 8200741257 wraz z osuszaczem w chłodnicy, a nie osobno.

djares - 2019-07-18, 17:39

toka93 napisał/a:
Ty, a obróć no tą chłodnicę klimy o 180 stopni żeby były zawory od prawej strony :)

Edit: Chłodnica w Sandero powinna być o numerze 8200741257 wraz z osuszaczem w chłodnicy, a nie osobno.


Nie da rady cienka rurka z kabiny jest za długa i nie weszła by do osuszacza

Trojan1000 - 2019-07-18, 22:45

Jeśli chodzi o długość węża to bez problemu da się go "przekłuć". Przy poprzednim aucie za zakłucie nowego węża gumowego na aluminiowych rurkach klimatyzacji zapłaciłem w Łodzi około 100zł. Większość punktów która zajmuje się zakłuwaniem węży ciśnieniowych wykona taką usługę.
djares - 2019-07-19, 18:00

Trojan1000 napisał/a:
Jeśli chodzi o długość węża to bez problemu da się go "przekłuć". Przy poprzednim aucie za zakłucie nowego węża gumowego na aluminiowych rurkach klimatyzacji zapłaciłem w Łodzi około 100zł. Większość punktów która zajmuje się zakłuwaniem węży ciśnieniowych wykona taką usługę.


OK też na to wpadłem tylko ze nie mam końcówki tej z czujnikiem tak żeby pasowała do chłodnicy nie wiem od czego dopasować

djares - 2019-07-23, 22:16

djares napisał/a:
Trojan1000 napisał/a:
Jeśli chodzi o długość węża to bez problemu da się go "przekłuć". Przy poprzednim aucie za zakłucie nowego węża gumowego na aluminiowych rurkach klimatyzacji zapłaciłem w Łodzi około 100zł. Większość punktów która zajmuje się zakłuwaniem węży ciśnieniowych wykona taką usługę.


OK też na to wpadłem tylko ze nie mam końcówki tej z czujnikiem tak żeby pasowała do chłodnicy nie wiem od czego dopasować


W tej chwili jestem na etapie sprawdzania szczelności i napełniania czynnikiem jak będzie ok fura stoi na warsztacie znaleźli dwie nieszczelności połączenie chłodnica i osuszacz rurką przeciek z uszczelek akurat te co miałem w komplecie oringi i kapturki nie ma w zestawie tych 8 mm jutro chyba to ogarną bo nie mieli na miejscu a późno było już poczekamy zobaczymy
generalnie wąż który mi brakowało dorobiony został z innych rurek i zakuty gumowym wężem o dziwo szczelny

toka93 - 2019-07-24, 06:14

Powiedz czy klima wystartowała. Bo chyba trzeba również wymienić sterownik silnika na taki z wersji z klima.
DrOzda - 2019-07-24, 09:53

A na pewno wgrać do Ecu inny wsad o ile to wystarczy.
Marek1603 - 2019-07-24, 09:54

A może wystarczy aktywować funkcję np. clip-em.
toka93 - 2019-07-24, 10:41

Mieliśmy przypadek przy 1.5 dCi że sobie nie potrafili poradzić. Dopiero wymiana sterownika pomogła.
DrOzda - 2019-07-24, 13:31

Marek1603 napisał/a:
A może wystarczy aktywować funkcję np. clip-em.

To za mało, przy klimie są inne mapy silnika.

djares - 2019-07-25, 09:09

toka93 napisał/a:
Powiedz czy klima wystartowała. Bo chyba trzeba również wymienić sterownik silnika na taki z wersji z klima.

Jeszcze stoję na etapie szczelności okazało się że rurka łącząca chłodnicę z osuszaczem jest pęknięta czekam na nową (używana) nowej nie mogę znaleźć nr. 8200663546

djares - 2019-07-28, 10:22

djares napisał/a:
toka93 napisał/a:
Powiedz czy klima wystartowała. Bo chyba trzeba również wymienić sterownik silnika na taki z wersji z klima.

Jeszcze stoję na etapie szczelności okazało się że rurka łącząca chłodnicę z osuszaczem jest pęknięta czekam na nową (używana) nowej nie mogę znaleźć nr. 8200663546


No i stało się przeszczep zakończony
doszedłem że sprzedający wysłał mi chłodnice z skraplaczem i wentylatorem ale nie od 1.6 16V tylko od 1.5 Dci dlatego rurka mi nie pasowała ale po przeróbce wszystko gra klima przeszła test szczelności azotem i nabita wszystko gra chłodzi sterownik zagadał bez zająknięcia czyli ma wgraną obsługę klimatyzacji wentylator poprawnie załącza się na chłodnicy ciśnienia oscylują miedzy 3,6 bar a 24bar poprawnie chodzi załączanie klimatyzacji czujnik ciśnienia załącza i odłącza sprzęgło klimatyzacji mam nabite 620g czynnika maszyna nie chciała nabić więcej na kratkach mam 7 stopni C myślę że to dobrze jedyne co bym poprawił to obroty na wolnym biegu na oko jest ok 500-600 silnik lekko wpada w drganie gdzieś na forum mignęło mi gdzie te obroty się podnosi tylko nie mogę namierzyć dla zainteresowanych jestem w posiadaniu skanów elektrycznych z czasopisma AutoElektro do Dacii Logan wszystkie wersje silnikowe Nr.190-191 jak ktoś jest zainteresowany wrzuciłbym na forum ale wielkość nie pozwala są w pdf-ie 22mb i 44mb z uwagi na niezbyt głośna pracę wentylatora , sprężarkę słychać jak się załącza i pracuje dołożyłem diody kontrolne do monitorowania załanczanie wentylatora poprowadzone z przekaźników 700 i 336 .Przekaźnik 700 idzie przez rezystor (opornice) jest dodatkowo zabezpieczony fabrycznie diodą i w ten sposób wiem kiedy klima włącza wentylator jak i bez klimy chłodzenie silnika sterownik po przekroczeniu temp. uruchamia wentylator wiecie szyby zamknięte radio gra ,to tak tylko dla mojego spokoju co by ciśnienie gazu chłodzącego za bardzo nie skoczyło . Podsumowując całość wyniosła mnie ok 1350zł z nabiciem robocizna ok 16 godz w moim przypadku robiłem to w przerwach ze względu że cały czas samochód musiał być na chodzie dlatego było to rozłożone na kilka etapów

Marek1603 - 2019-07-28, 13:30

Gratulacje. Przetarłeś szlaki.

Napisz do Laisara to wrzuci to jakoś na forum.

laisar - 2019-07-28, 15:24

djares napisał/a:
obroty na wolnym biegu na oko jest ok 500-600

Na pewno?


djares - 2019-07-28, 17:42

laisar napisał/a:
djares napisał/a:
obroty na wolnym biegu na oko jest ok 500-600

Na pewno?

Obrazek


mam kabel i ddt2000 mogę sprawdzić ile jest tylko jakaś informacja gdzie w programie to szukać

laisar - 2019-07-28, 20:41

djares napisał/a:
mam kabel i ddt2000 mogę sprawdzić ile jest

Ale po co kabel, nie możesz odczytać z tarczy???

A ja po prostu zwracam uwagę, żeby zrobić to dokładnie, bo wiele osób nie zwraca uwagi na to, że podziałka zaczyna się od 500.

djares - 2019-07-28, 21:18

laisar napisał/a:
djares napisał/a:
mam kabel i ddt2000 mogę sprawdzić ile jest

Ale po co kabel, nie możesz odczytać z tarczy???

A ja po prostu zwracam uwagę, żeby zrobić to dokładnie, bo wiele osób nie zwraca uwagi na to, że podziałka zaczyna się od 500.


Cykne jotro fotkę sam ocenisz

djares - 2019-07-29, 17:48

djares napisał/a:
laisar napisał/a:
djares napisał/a:
mam kabel i ddt2000 mogę sprawdzić ile jest

Ale po co kabel, nie możesz odczytać z tarczy???

A ja po prostu zwracam uwagę, żeby zrobić to dokładnie, bo wiele osób nie zwraca uwagi na to, że podziałka zaczyna się od 500.


Cykne jotro fotkę sam ocenisz

Mamert - 2019-08-04, 16:16

Bez klimy ok 825 obr/min.
Z klimą ok 760 obr/min.

laisar - 2019-08-05, 16:30

Czyli tak jak myślałem - ani 500, ani 600, o których wcześniej kolega pisał...

Ale czy tak w ogóle fotki nie są przypadkiem podpisane odwrotnie? Wyższe obroty powinny być przy klimie, żeby zrekompensować obciążenie.

djares - 2019-08-06, 14:33

laisar napisał/a:
Czyli tak jak myślałem - ani 500, ani 600, o których wcześniej kolega pisał...

Ale czy tak w ogóle fotki nie są przypadkiem podpisane odwrotnie? Wyższe obroty powinny być przy klimie, żeby zrekompensować obciążenie.


nie nie są odwrotnie tak jak widać tak jest dlatego napisałem ze po włączeniu klimatyzacji obroty mi trochę spadają i silnik wpada w lekkie wibracje można z tym żyć ale jeśli gdzieś można to ustawić to bym prosił o jakiś namiar jak wcześniej pisałem mam kabelek i DDT2000

keisyzrk - 2019-08-06, 15:08

Ja u siebie w dusterze tez mam tak że obiektu spadaja po włączeniu klimy i silnik dostaje lekkich wibracji..a klima oryginalna;)
DrOzda - 2019-08-06, 19:23

djares napisał/a:
laisar napisał/a:
Czyli tak jak myślałem - ani 500, ani 600, o których wcześniej kolega pisał...

Ale czy tak w ogóle fotki nie są przypadkiem podpisane odwrotnie? Wyższe obroty powinny być przy klimie, żeby zrekompensować obciążenie.


nie nie są odwrotnie tak jak widać tak jest dlatego napisałem ze po włączeniu klimatyzacji obroty mi trochę spadają i silnik wpada w lekkie wibracje można z tym żyć ale jeśli gdzieś można to ustawić to bym prosił o jakiś namiar jak wcześniej pisałem mam kabelek i DDT2000

Ecu powinno mieć wgrane mapy w wersji z klimą. Bo są one różne

djares - 2019-08-07, 19:40

DrOzda napisał/a:
djares napisał/a:
laisar napisał/a:
Czyli tak jak myślałem - ani 500, ani 600, o których wcześniej kolega pisał...

Ale czy tak w ogóle fotki nie są przypadkiem podpisane odwrotnie? Wyższe obroty powinny być przy klimie, żeby zrekompensować obciążenie.


nie nie są odwrotnie tak jak widać tak jest dlatego napisałem ze po włączeniu klimatyzacji obroty mi trochę spadają i silnik wpada w lekkie wibracje można z tym żyć ale jeśli gdzieś można to ustawić to bym prosił o jakiś namiar jak wcześniej pisałem mam kabelek i DDT2000

Ecu powinno mieć wgrane mapy w wersji z klimą. Bo są one różne

Ok czy ECU sterownik można podmienić bez ingerencji w IMO z tego co się domyślam to IMO jest w komforcie poprawcie mnie jeśli się mylę

toka93 - 2019-08-07, 19:44

Chyba w jest BCM, a przynajmniej wymieniająć kluczyk trzeba mieć zestaw: stacyjka, kluczyk, sterownik i BCM.
djares - 2019-08-07, 21:35

toka93 napisał/a:
Chyba w jest BCM, a przynajmniej wymieniająć kluczyk trzeba mieć zestaw: stacyjka, kluczyk, sterownik i BCM.

No właśnie chyba to za mało informacji mogę podmienić sterownik ale wszystko czyli ECU bcm pętla i kluczyki to chyba za dużo

toka93 - 2019-08-07, 21:52

Sterownik można chyba przełożyć. Jeden z klientów montował klimę i kupił sam sterownik i śmiga.
Jagiełło - 2020-03-27, 16:04
Temat postu: Klimatyzacja w Sandero
Cześć
Mam okazję kupić Sandero 1.5dCi ,jednak nie ma ona klimatyzacji :( Powiedzcie jakie części są mi potrzebne, i jak ktoś ma schemat to też jak wyśle to będę wdzięczny.
Pozdrawiam
I czy klima od Clio by pasowała tutaj?

pankracy - 2020-03-27, 16:19

Gra nie warta swieczki moim zdaniem. Jak tanie musi byc te auto by wawić się w takie zabawy.
laisar - 2020-03-27, 17:02

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + montaż klimatyzacji = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=737


http://www.catcar.info/renault/?lang=en / Logan Sandero I / BS0W / Upholstery - Electricity / 62 Air conditioning / Air conditioning pump

http://www.catcar.info/renault/?lang=en / Logan Sandero I / BS0W / Upholstery - Electricity / 60 Air conditioning and heating control / Heater radiator

http://www.catcar.info/renault/?lang=en / Logan Sandero I / BS0W / Manual / 19 Cooling system - Reservoirs - Exhaust system - Engine mounting / Coolant radiator


Clio są różne, sandero też, niektóre części mogą pasować lub zostać dopasowane, ale wszystko wymaga przynajmniej ogólnej orientacji w temacie - a pytanie o clio świadczy o tym, że raczej nie bardzo wiesz na co się porywasz... (Bez urazy).

toka93 - 2020-03-27, 19:24

Chyba jedynie chłodnica klimatyzacji z Clio IV pasuje do Sandero II, a reszta elementów jest inna.
Znaleźć klimę kompletną nie jest prosto i wymaga wymiany kilku elementów:
Nagrzewnica, łapa kompresora, inny alternator, przewody klimy, chłodnica, inna osłona chłodnicy, wentylator z inną obudową, no i wiązka.
I mnóstwo rozbiórki, bo trzeba rwać całą dechę.

Jagiełło - 2020-03-27, 19:34

laisar napisał/a:
http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + montaż klimatyzacji = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=737


http://www.catcar.info/renault/?lang=en / Logan Sandero I / BS0W / Upholstery - Electricity / 62 Air conditioning / Air conditioning pump

http://www.catcar.info/renault/?lang=en / Logan Sandero I / BS0W / Upholstery - Electricity / 60 Air conditioning and heating control / Heater radiator

http://www.catcar.info/renault/?lang=en / Logan Sandero I / BS0W / Manual / 19 Cooling system - Reservoirs - Exhaust system - Engine mounting / Coolant radiator


Clio są różne, sandero też, niektóre części mogą pasować lub zostać dopasowane, ale wszystko wymaga przynajmniej ogólnej orientacji w temacie - a pytanie o clio świadczy o tym, że raczej nie bardzo wiesz na co się porywasz... (Bez urazy).

Może ale osobiście myślałem że konstrukcja bliźniacza z Clio to uda się dopasować

Jagiełło - 2020-03-27, 19:35

toka93 napisał/a:
do Sandero II
Ja będe robił w jedynce
toka93 - 2020-03-27, 22:34

To w jedynce jeszcze gorzej bo pasuje tylko Sandero I/Logan I. Niestety diesel i benzyna ma inne chłodnice co zawęża krąg poszukiwań.
Jagiełło - 2020-03-28, 07:13

toka93 napisał/a:
Sandero I/Logan I

To z logana podejdzie cokolwiek?

laisar - 2020-03-28, 12:21

Z logana w zasadzie wszystko - jeżeli weźmie się z wystarczająco podobnej wersji silnikowej.

Powyżej masz linki do katalogu części swojego sandero - BS0W (chyba że to diesel 65 KM, wtedy typ techniczny to BS0K). Sprawdź, jakie numery OEM mają elementy klimatyzacji, i szukaj potem według nich części do kupienia.

toka93 - 2020-03-28, 12:39

Radzę nie szukać poszczególnych elementów tylko całego auta jak ktoś ma na części. Wyjdzie taniej :)
AutoGal - 2022-10-10, 19:42

Witam, jestem tu nowy ale potrzebuję trochę pomocy
Kupiłem sobie Dokkera 1.6MPI/LPG z 2015r bez klimy i wpadłem na genialny pomysł doposażyć ją w AC.
Praktycznie mam już wszystko zamontowane ale potrzebowałbym schemat instalacji elektrycznej dla zwykłej klimatyzacji, by móc ją odpowiednio wpiąć w ,,system" i oczywiscie docelowo ją uruchomić.
Czy ktos mógłby mi w tym pomóc?

laisar - 2022-10-10, 20:48

Nikt do tej pory nie pochwalił się posiadaniem schematów do dokker/lodgy, a ja znalazłem tylko coś takiego, jak w graficznych załącznikach poniżej.

Dodatkowo można przejrzeć schematy z innych modeli dacii - np http://www.daciaklub.pl/f...1781676#1781676 - bo większość rozwiązań jest albo identyczna, albo przynajmniej bardzo podobna.

AutoGal - 2022-10-11, 17:30

Dzięki Laisar, myślę, że to jest właśnie to :)
Pojutrze działam.
Mam nadzieję, że wystaruje ;)
Pozdrawiam

DrOzda - 2022-10-11, 17:36

Dodatkowo wersje ECU różnią się (a z pewnością wersje firmware).

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group