DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Portal - Pierwsze ceny lodgy w Polsce

Lutosław - 2012-07-20, 13:57

Znane są już polskie ceny Dacii Lodgy!

Na portalach otomoto i motoallegro pojawiły się oferty dilerów z m.in. Warszawy, Kalisza i Słupska. Ceny zaczynają się od 37900 zł za wersję Access 1.6 84KM 5 os. a kończą na 64100 zł za PRESTIGE 1.5 dCi 110 7 os.

Z ofert wynika, że można już zamawiać rodzinne Daćki ;-)

TD Pedro - 2012-07-20, 14:12

rozstaw cenowy zbliżony (trochę niższy) do Dustera...

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2012-07-22, 22:55 ]
Temat jest kontynuacją wątku Lodgy - nareszcie premiera.

DrOzda - 2012-07-20, 14:20

Dzięki. Podobno odbiory wrzesień/październik a wkrótce będą demo. :mrgreen:
TD Pedro - 2012-07-20, 15:01

DrOzda napisał/a:

Widzę że kilka loganów sedanów zmieni właścicieli ....

czyżby szykowała się zmiana?

Marton - 2012-07-20, 15:31

Widzę, że wbrew temu, co usłyszałem w salonie w Warszawie przy Puławskiej, nie będzie wersji silnika benzynowego 1,6 z LPG...
DrOzda - 2012-07-20, 15:33

Marton napisał/a:
Widzę, że wbrew temu, co usłyszałem w salonie w Warszawie przy Puławskiej, nie będzie wersji silnika benzynowego 1,6 z LPG...

Duster też czekał trochę po wprowadzeniu LPG do Sandero i Logana ....

TD Pedro napisał/a:
DrOzda napisał/a:

Widzę że kilka loganów sedanów zmieni właścicieli ....

czyżby szykowała się zmiana?


Chyba tak , po przymiarce rodziny myślę że zamówię. Raczej diesla , TCE ma być po nowym roku.

Marton - 2012-07-20, 15:38

DrOzda napisał/a:
Marton napisał/a:
Widzę, że wbrew temu, co usłyszałem w salonie w Warszawie przy Puławskiej, nie będzie wersji silnika benzynowego 1,6 z LPG...

Duster też czekał trochę po wprowadzeniu LPG do Sandero i Logana ....


A jeśli można spytać: ile to było w przypadku Dustera? Pół roku?

maciek - 2012-07-20, 15:57

Marton napisał/a:
DrOzda napisał/a:
Marton napisał/a:
Widzę, że wbrew temu, co usłyszałem w salonie w Warszawie przy Puławskiej, nie będzie wersji silnika benzynowego 1,6 z LPG...

Duster też czekał trochę po wprowadzeniu LPG do Sandero i Logana ....


A jeśli można spytać: ile to było w przypadku Dustera? Pół roku?


chyba po roku,
ja bym się już nie spodziewał LPG

maciek - 2012-07-20, 16:07

Lodgy

Lodgy LAUREATE 1.6 84 7 miejsc 46 400zł
Lodgy LAUREATE 1.6 84 5 miejsc 44 400zł

najczęściej wybierane wersje

TD Pedro - 2012-07-20, 16:21

Marton napisał/a:
A jeśli można spytać: ile to było w przypadku Dustera?

wydaje mi się, że ponad półtora roku... instalacja fabryczna LPG w Dusterze pojawiła się dopiero w br. ...

esdziewiaty - 2012-07-20, 16:52

Całkiem logiczne ceny :). Zapewne jak w przypadku Dustera najlepiej sprzedawać się będą najdroższe wersje. W kwestii silników osobiście prognozuję dominację dCi110. Inne silniki sa po prostu zbyt słabe.
Marek1603 - 2012-07-20, 18:43

Inne silniki nie są za słabe tylko do spokojnej jazdy bez szaleństw.
psur - 2012-07-20, 18:59

laisar napisał/a:
jan ostrzyca napisał/a:
słabym punktem Logdy jest bezpieczenstwo

Z jednej strony strony - oczywiście Święta Racja.

Ale z drugiej...

Jeśli lodgy dostanie 4, to w zasadzie nie będzie się czego czepiać - w końcu liczy się wynik, a nie metoda.

(...)


Póki co, trzeba zaczekać na testy - zobaczymy jakie dadzą wyniki.


Ale to jest nieprawda co napisałeś, bo założyłeś tu sobie, że wynik EURO-NCAP jest tożsamy niemal w 100% z bezpieczeństwem auta. Tymczasem taki wynik oczywiście świadczy o bezpieczeństwie, ale to tylko 2-3 przypadki testowe. Wyciąganie na tej podstawie wniosków, że kurtyny niewiele dają, bo i tak ma tyle i tyle gwiazdek jest błędne, ponieważ wypadki są różne i można z całą pewnością stwierdzić, że tego typu dodatek zwiększy bezpieczeństwo w wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach.

100% zgody z janem - jakieś świecidełka dają, niezbyt przydatną nawigację, a niemal standardowych dzisiaj kurtyn nie ma nawet za dopłatą. To lekka kompromitacja jak na rodzinne auto 2012.

jan ostrzyca - 2012-07-21, 07:02

maciek napisał/a:
Lodgy

Lodgy LAUREATE 1.6 84 7 miejsc 46 400zł
Lodgy LAUREATE 1.6 84 5 miejsc 44 400zł

najczęściej wybierane wersje


Brzmi nieźle. Ale jeśli dorzucimy kilka niezbędnych w tym wariancie dodatków, to wygląda to tak:

+ESP (1000-1500 zł)+lakier metalik(1500 zł)+koło zapasowe (300zł)+LPG z ASO (3.900 zł)+radio cd najtańsze (300 zł)= 51.900 - 53.900 zł

Ceny opcji przybliżone na podstawie opcji do małych renówek i MCV. Można się obejść bez lakieru metalik. Ale już LPG w wersji 1.6 jest niezbędne. Chyba że kogoś stać na płacenie 35-55 zł za 100 km przebiegu.

Te 50-kilka tysięcy nadal nie jest ceną szokującą. Szczególnie dla wersji 7-os.

Jak komuś wystarcza wóz na 5-os. można rozważyć skodę octavię tour z mocniejszym silnikiem, pełnym ocynkiem, technologią VW, kurtynami w opcji i ogromnymi szansami na sprzedaż wozu po kilku latach za dobre pieniądze. To ostatnie w przypadku Dacii jest baaardzo trudne. Wiem z praktyki.

Auto Krytyk - 2012-07-21, 08:34

Jak ktoś nie potrzebuje 7 os. auta to na rynku jest mnóstwo innych aut za podobną cenę tylko z mniejszym bagażnikiem. Za 50 tys jest octavia combi tour z pakietem optimum 1.4 80KM ale jak się dobrze poszuka i na forum octavii skontaktuje z forumowymi sprzedawcami to taką octavię za 45-47 tys kupi lub dostanie się w wyposażeniu 2-3 tysiące.
jan ostrzyca - 2012-07-21, 09:39

Niezaprzeczalną i bodaj jedyną przewagą MVC i Lodgy nad innymi autami jest przestrzeń w kabinie, tj. opcja 7 pełnowymiarowych miejsc lub gigantyczny bagażnik. I to właśnie przekonało mnie do MCV. Pod względem praktyczności te wozy nie mają i nie będą miały sobie równych, w umownym przedziale do ok.50 tys. Kwestie urody są trzeciorzędne, choć mam wrażenie, że MCV jest nieco zgrabniejszy i wizualnie lżejszy od Lodgy. Przy takiej masywnej sylwetce Lodgy wyraźnie wymaga kół min. 15 cali. A pewnie dopiero na 16 będzie wyglądał bardziej proporcjonalnie. Nie rozumiem też polityki "kolorowej", paleta bardzo uboga, kompletnym nieporozumieniem jest brak czerwonego w wersji akryl i metal.

Ciekawi mnie kwestia zabezpieczenia antykorozyjnego. Ktoś wie jak to wygląda w Lodgy? Ocynk? Choćby częściowy?

DrOzda - 2012-07-21, 12:37

vulcanor napisał/a:
Jak ktoś nie potrzebuje 7 os. auta to na rynku jest mnóstwo innych aut za podobną cenę tylko z mniejszym bagażnikiem. Za 50 tys jest octavia combi tour z pakietem optimum 1.4 80KM ale jak się dobrze poszuka i na forum octavii skontaktuje z forumowymi sprzedawcami to taką octavię za 45-47 tys kupi lub dostanie się w wyposażeniu 2-3 tysiące.

Tour już nie ma w cennikach teraz będzie rapid na płycie tfu polo.

jan ostrzyca - 2012-07-21, 13:08

DrOzda napisał/a:
Tour już nie ma w cennikach teraz będzie rapid na płycie tfu polo.


A właśnie, że jest...
http://www.skoda-auto.pl/...XT13121201A.pdf

jan ostrzyca - 2012-07-21, 20:23

W ostatnim Auto Świecie artykuł: "Przepis na samochód dyskontowy", w którym piszą wprost o tym co wiemy od dawna, że przystępne ceny Dacii wynikają głównie z produkcji w krajach gdzie jest najtańsza siła robocza. Daje to do 80% oszczędności względem produkcji na zachodzie. I tu dwie sprawy:
1. wyprowadzanie produkcji do trzeciego świata kosztem miejsc pracy w Europie,
2. wyzysk pracowników zatrudnionych w zamorskich fabrykach.
Obie są niekorzystne-sprzeczne z interesem ekonomicznym europejskich pracowników i sprzeczne z prawami człowieka, które są podstawą naszej kultury.

Marmach - 2012-07-21, 21:50

jan ostrzyca napisał/a:
Obie są niekorzystne-sprzeczne z interesem ekonomicznym europejskich pracowników i sprzeczne z prawami człowieka, które są podstawą naszej kultury.

I obie są korzystne dla "wykorzystywanych" pracowników. Wraz z przemysłem przyjdzie do nich dobrobyt, wraz z pracą - postęp cywilizacyjny, a wraz z technologią - know-how.

Biedni wyzyskiwani Koreańczycy i Chińczycy dzisiaj zaczynają konkurować z myślą techniczną tłustych Europejczyków i Amerykanów, którzy brzydzą się pracować bez pakietu socjalnego i trzynastki ;P

_Big_Mac_ - 2012-07-21, 22:37

Nie zapominajmy, że my też jesteśmy właśnie takim wyzyskiwanym narodem, robiącym za 1/3 pensji Niemca czy Norwega. Byłoby nam lepiej, gdyby zagraniczni inwestorzy szanowali nasze prawa człowieka i nie dawali nam takiej pracy w ogóle? ;)

Nie cieszylibyśmy się, gdyby Dacie klepali też w Polsce? Pewnie Renault płaciło by lepiej niż FSO, choć na ich warunki to i tak byłby wyzysk i taniutki low-cost sajt :D

Marton - 2012-07-22, 10:28

Lodgy Ambiance 1.6 84 KM 7 miejsc - 42 900 zł
Lodgy Ambiance 1.5 dCi 90 KM 7 miejsc - 51 000 zł
Lodgy Laureate 1.6 84 KM 7 miejsc - 46 400 zł
Lodgy Laureate 1.5 dCi 90 KM 7 miejsc - 54 500 zł

ESP+ARS - 1210 zł
Dacia Plug&Radio - 900 zł
Media Nav - 1950 zł

W salonie w Warszawie przy Al. Jerozolimskich można już składać zamówienia, choć oficjalna premiera - wiadomo - we wrześniu. Na parkingu salonu są już pierwsze dwa egzemplarze - biały 5-miejscowy i ciemnoszary 7-miejscowy. Miałem okazję obejrzeć je jedynie z zewnątrz, ale robią naprawdę świetne wrażenie (włącznie z wnętrzem w wersjach Laureate i Prestige widzianym tylko przez szybę ;-) ).

jan ostrzyca - 2012-07-22, 14:20

Marmach napisał/a:
I obie są korzystne dla "wykorzystywanych" pracowników. Wraz z przemysłem przyjdzie do nich dobrobyt, wraz z pracą - postęp cywilizacyjny, a wraz z technologią - know-how.


Otóż nie. Wraz zachodnimi koncernami nie przyszedł do nas dobrobyt, nie przyszło żadne know-how bowiem zachodnie fabryki są wyłącznie montowniami produktów. Projektowanie, technologia, badania i zyski nie zostały przeniesione do Polski, tylko pozostały w centralach. Dzięki temu fabryki mogą być zamknięte z dnia na dzień, co zresztą prawie stało się z Fiatem.

Marmach napisał/a:
Biedni wyzyskiwani Koreańczycy i Chińczycy dzisiaj zaczynają konkurować z myślą techniczną tłustych Europejczyków i Amerykanów, którzy brzydzą się pracować bez pakietu socjalnego i trzynastki ;P


Koreańczycy i Chińczycy wpakowali gigantyczne pieniądze i trudy w swoje narodowe przemysły. Dlatego na całym świecie znane są narodowe marki koreańskie i za chwilę będą znane chińskie. Ich spece od gospodarki postąpili dokładnie odwrotnie niż nasi. I teraz można sobie porównać gospodarki Polski i Korei, które 20-30 temu były na podobnym poziomie. Koreańczycy podobnie jak my, produkowali śmieszne, rdzewiejące samochody i prymitywne telewizory i radyjka. Z tym, że teraz to oni mają montownie u nas a nie my u nich...

Marmach - 2012-07-22, 16:13

jan ostrzyca napisał/a:
Otóż nie. Wraz zachodnimi koncernami nie przyszedł do nas dobrobyt, nie przyszło żadne know-how bowiem zachodnie fabryki są wyłącznie montowniami produktów.

Nie da się otworzyć fabryki i powstrzymać wypływu technologii poza jej ogrodzenie. To kwestia tego, czy ktoś chce skorzystać i czy może skorzystać.
Zresztą niech mnie diabli - wolałbym pracować za marne pieniądze w fabryce Fiata niż za marne pieniądze tyrać na polu w miejscu nieistniejącej fabryki. Myślę, że tym bardziej wolą to mieszkańcy krajów biedniejszych niż Polska.

jan ostrzyca napisał/a:
Ich spece od gospodarki postąpili dokładnie odwrotnie niż nasi.

Ano właśnie, bo my kserujemy z Europy, która nic nowego światu nie chce dać. Przestrzegamy europejskich patentów, wprowadzamy europejskie obostrzenia gospodarcze itp.
Azjaci przeciwnie - nie mają oporów przed wykorzystywaniem cudzych technologii (wystarczy popatrzeć na konflikt na linii Apple - Samsung). Nie mają oporów żeby sprzedawać tandetne podróbki, by po dekadzie przekształcić je we własne, pełnoprawne produkty.
Dlatego u nich przemysł usamodzielnia się, a u nas - uzależnia się.

_Big_Mac_ - 2012-07-22, 18:28

Marton napisał/a:
Lodgy Ambiance 1.6 84 KM 7 miejsc - 42 900 zł
Lodgy Ambiance 1.5 dCi 90 KM 7 miejsc - 51 000 zł
Lodgy Laureate 1.6 84 KM 7 miejsc - 46 400 zł
Lodgy Laureate 1.5 dCi 90 KM 7 miejsc - 54 500 zł


Wiadomo o ile tańsze wersje 5-miejscowe?

laisar - 2012-07-22, 18:34

Tradycyjne 2 kzł.
mekintosz - 2012-07-22, 21:34

jan ostrzyca napisał/a:
W ostatnim Auto Świecie artykuł: "Przepis na samochód dyskontowy", w którym piszą wprost o tym co wiemy od dawna, że przystępne ceny Dacii wynikają głównie z produkcji w krajach gdzie jest najtańsza siła robocza. Daje to do 80% oszczędności względem produkcji na zachodzie. I tu dwie sprawy:
1. wyprowadzanie produkcji do trzeciego świata kosztem miejsc pracy w Europie,
2. wyzysk pracowników zatrudnionych w zamorskich fabrykach.
Obie są niekorzystne-sprzeczne z interesem ekonomicznym europejskich pracowników i sprzeczne z prawami człowieka, które są podstawą naszej kultury.


W przypadku daci dorzuciłbym szereg celowych oszczednosci na wyposazaniu pojazdu w elementy standardowe w innych pojazdach. Czym dluzej uzywam swoje sandero tym bardziej mnie to drazni. Coz widziały gały co brały ;-) Na szczescie mozna zawsze kupic inny nastepny pojazd niz ze stajni dacia. Fajnie, ze nowe dacie - Lodgy i Dokker - stanowia kolejny krok w kierunku wiecej za mniej. Tylko konkurencja nie spi, nawet samo renault wyposaza nowe modele tak, ze dacia w moim odczuciu juz nie jest jedna generacja w tyle ale wiecej.

maciek - 2012-07-23, 11:36

cennik


Marmach - 2012-07-23, 11:40

Ciekawe ile będzie palił TCe i czy wraz z brakiem FAPu przełoży się to na opłacalność wobec dCi (różnica w cenie jest nieduża). Z drugiej strony, benzyna turbo będzie pewnie miała nieporównywalnie lepsze osiągi wobec słabszego diesla.
DrOzda - 2012-07-23, 11:49

Zamówienia na Tce będą przyjmowane w końcu września jak wynika z tego skanu.
Też mam zagwozdkę Tce czy dCi :)

Mikele - 2012-07-23, 13:30

jan ostrzyca napisał/a:

Obie są niekorzystne-sprzeczne z interesem ekonomicznym europejskich pracowników i sprzeczne z prawami człowieka, które są podstawą naszej kultury.


Janie, wolny rynek nie dyktuje firmom gdzie mają otwierać swoje fabryki. A alternatywa dla wolnego rynku jest tylko jedna - centralne planowanie i potem "Naprzód do walki o Plan Pięcioletni !" :mrgreen:

A wracając do Lodzi, zupełnie nie mogę pojąć dlaczego w ofercie nie będzie od razu nowego silnika benzynowego... Żeby się trochę ośmiozaworówek sprzedało ? Z jednej strony "wprowadzamy super- hiper- nowość", a z drugiej "Ale nie tak od razu". Czekam na Lodzię w Lublinie, wczoraj przejeżdżałem obok salonu Daćki i niestety jeszcze nic nie widać w tej sprawie...

BLACHA_997 - 2012-07-23, 16:43

Lodgy w Polsce - fotorelacja:

http://francuskie.pl/wiadomosci/8306

krakry1 - 2012-07-23, 16:49

A co tam na konsoli środkowej - takiego dużego "telewizyjnego" jest? Czyżby wbudowana nawigacja, czy takie szpanerskie radyjo?
mekintosz - 2012-07-23, 17:08

To nawigacja z radiem.

PS.

Przyjrzalem sie zdjeciu: http://francuskie.pl/img/...y/18030/big.jpg oraz http://francuskie.pl/img/...y/18031/big.jpg

Jak mozna było zastosowac taka dziurke do chwytania podczas zamykania drzwi ? Szkoda, ze nie zastosowali skorzanego paseczka jak w Ikarusie. Mam nadzieje, ze na zywo wyglada lepiej i jest wygodne w obsludze.

Mikele - 2012-07-23, 19:16

mekintosz napisał/a:
Jak mozna było zastosowac taka dziurke do chwytania podczas zamykania drzwi ? Szkoda, ze nie zastosowali skorzanego paseczka jak w Ikarusie. Mam nadzieje, ze na zywo wyglada lepiej i jest wygodne w obsludze.



W Clio II w drzwiach z przodu uchwyty wyglądają bardzo podobnie i nigdy nie narzekałem. Poza tym to jest fantastyczne miejsce do trzymania komórki pod ręką.

monopios - 2012-07-23, 20:39

Mikele napisał/a:
to jest fantastyczne miejsce do trzymania komórki pod ręką

Tanio i praktycznie. Dwa w jednym - uchwyt i kieszeń na tel., jednak chłopaki starają się dogodzić klientowi :-P

SpikeMike - 2012-07-23, 21:33

vulcanor napisał/a:
Jak ktoś nie potrzebuje 7 os. auta to na rynku jest mnóstwo innych aut za podobną cenę tylko z mniejszym bagażnikiem. Za 50 tys jest octavia combi tour z pakietem optimum 1.4 80KM ale jak się dobrze poszuka i na forum octavii skontaktuje z forumowymi sprzedawcami to taką octavię za 45-47 tys kupi lub dostanie się w wyposażeniu 2-3 tysiące.


Nie zawsze chodzi o siedem foteli. Czasem trzeba posadzić trójkę dzieci obok siebie, a tego się nie da zrobić w Octavii a słabo będzie nawet w Roomsterze, wiem bo sprawdzałem. Różne konfiguracje wchodzą w grę- dwójkę dzieci w fotelikach + dorosły albo dwa foteliki i starsze dziecko, albo kot w klatce albo... itd. W tej sytuacji Lodgy + gigabagażnik nie ma konkurencji.

psur - 2012-07-23, 22:24

SpikeMike napisał/a:
Nie zawsze chodzi o siedem foteli. Czasem trzeba posadzić trójkę dzieci obok siebie, a tego się nie da zrobić w Octavii a słabo będzie nawet w Roomsterze, wiem bo sprawdzałem. Różne konfiguracje wchodzą w grę- dwójkę dzieci w fotelikach + dorosły albo dwa foteliki i starsze dziecko, albo kot w klatce albo... itd. W tej sytuacji Lodgy + gigabagażnik nie ma konkurencji.


Zgadzam się w 100%! Mam takie samo doświadczenie. Naprawdę ciężko znaleźć auto rzeczywiście 5-osobowe. Nawet nie miałem świadomości jak dobre auto kupiłem, bo szerokość tylnej kanapy Logana jest wyjątkowa! I chociaż Octavia czy Roomster mają na papierze wymiary zbliżone do Logana, to nie ma tam tyle miejsca, a wiem co pisze, bo przymierzałem foteliki.

No a Lodzia ma trochę więcej cm niż Logan i jeszcze 3 x ISOFIX na tylnej kanapie! Szkoda tylko tego żałosnego braku kurtyn nawet za dopłatą.

Marmach - 2012-07-23, 22:53

psur napisał/a:
No a Lodzia ma trochę więcej cm niż Logan i jeszcze 3 x ISOFIX na tylnej kanapie! Szkoda tylko tego żałosnego braku kurtyn nawet za dopłatą.

Szkoda podwójnie, bo wymiary wewnętrzne Dacii to w dużej mierze efekt progów cieńszych prawie o połowę od Opla czy Skody. Ja bym chętnie dopłacił nawet teraz do bocznych poduszek, których nie mam.

Auto Krytyk - 2012-07-24, 09:04

Ceny Lodgy są zbliżone do MCV no bo w sumie to zliftingowany MCV. Aczkolwiek jest tempomat i navi fabryczna tego czego brakowało w MCV, najbardziej tempomatu.
krakry1 - 2012-07-24, 10:50

Oj, tempomat przydałby się i w Sandero (szczególnie na wakacjach - długie trasy). :-(
laisar - 2012-07-24, 10:58

krakry1 napisał/a:
tempomat przydałby się i w Sandero

No to załóż sobie, w czym problem?

krakry1 - 2012-07-24, 11:51

Niestety, ja to nie jackthenight. Co innego założyć dzienne, czy czujniki cofania. To wydaje się dużo bardziej skomplikowane. :-(
Mikele - 2012-07-24, 12:40

vulcanor napisał/a:
Ceny Lodgy są zbliżone do MCV no bo w sumie to zliftingowany MCV. Aczkolwiek jest tempomat i navi fabryczna tego czego brakowało w MCV, najbardziej tempomatu.


W Lodzi jest tempomat ? Z tego co pamiętam z broszury to to chyba jest jedynie ogranicznik prędkości, bez funkcji jej utrzymywania, niestety...

(edit) Sprawdziłem we francuskiej broszurze i jest limiteur de vitesse, czyli niestety tempomatu na pokładzie nie ma...

krakry1 - 2012-07-24, 14:00

Brak tempomatu - no to mnie mniej boli. :lol:
Mikele - 2012-07-24, 15:41

krakry1 napisał/a:
Brak tempomatu - no to mnie mniej boli. :lol:



Pies ogrodnika ? ;-)
Ciekawe co mądrym panom w Renault odbiło, żeby dawać ogranicznik bez tempomatu, który faktycznie jest urządzeniem mocno poprawiającym komfort jazdy...

laisar - 2012-07-24, 15:58

Mikele napisał/a:
dawać ogranicznik bez tempomatu

Zapewne trzęsidupizm nad scenikiem...



Mikele napisał/a:
co mądrym panom w Renault

To seksizm - "kobiety nie mają mocy decyzyjnej" - czy kurtuazja - "takich głupich decyzji kobieta by nie podjęła"? (((;

benny86 - 2012-07-24, 16:04

Mikele napisał/a:
Ciekawe co mądrym panom w Renault odbiło, żeby dawać ogranicznik bez tempomatu

Pewien, choć ograniczony zakres użyteczności jednak to ma - np. gdy mamy opony z niższym indeksem prędkości a lubimy na autostradzie mocniej przycisnąć...

laisar - 2012-07-24, 16:08

Ale Mikele pytał o to "bez", a nie po co sam ogranicznik - bo jakąś tam użyteczność on faktycznie ma, ale prawdziwym powodem zainstalowania go w lodgy są punkty od EuroNCAP, a nie żadna "użyteczność" d:
_Big_Mac_ - 2012-07-24, 16:23

Tak czy siak, wydaje mi się, że jak jest ogranicznik to jest techniczna możliwość zrobienia z niego tempomatu, bo to oznacza, że komputer silnika ma odpowiednią funkcjonalność. To zwykłe silniki Renaulta i nie sądzę, żeby specjalnie projektowali okrojone ECU, po prostu nie podłączyli kabelków. Prędzej czy później, ktoś zrobi manual ;)

Dodatnie tempomatu do silnika, który go nigdy nie miał - to faktycznie duża zabawa. Ale w tym wypadku to powinno być w najgorszym wypadku przepięcie kabelków z ECU w komorze silnika pod inne piny.

Mikele - 2012-07-24, 16:24

laisar napisał/a:

To seksizm - "kobiety nie mają mocy decyzyjnej" - czy kurtuazja - "takich głupich decyzji kobieta by nie podjęła"? (((;


Czuję się osaczony pytaniem :mrgreen:

psur - 2012-07-24, 19:29

Marmach napisał/a:
psur napisał/a:
No a Lodzia ma trochę więcej cm niż Logan i jeszcze 3 x ISOFIX na tylnej kanapie! Szkoda tylko tego żałosnego braku kurtyn nawet za dopłatą.

Szkoda podwójnie, bo wymiary wewnętrzne Dacii to w dużej mierze efekt progów cieńszych prawie o połowę od Opla czy Skody. Ja bym chętnie dopłacił nawet teraz do bocznych poduszek, których nie mam.


No właśnie, to jest bardzo ciekawe - skąd się bierze ta przestronność Dacii? Bo przecież nie z wymiarów zewnętrznych (np. Logan jest 10 cm węższy od Octavii). Częściowo to na pewno zasługa prostej kanapy, a nie profilowanych siedzeń, ale pewnie w dużej mierze jest tak jak piszesz i to bardzo wyraźnie widać potem w testach zderzeniowych...

psur - 2012-07-24, 19:31

Marmach napisał/a:
Ciekawe ile będzie palił TCe i czy wraz z brakiem FAPu przełoży się to na opłacalność wobec dCi (różnica w cenie jest nieduża). Z drugiej strony, benzyna turbo będzie pewnie miała nieporównywalnie lepsze osiągi wobec słabszego diesla.


Rozumiem, że silnik TCe z powodu posiadania turbiny i wtryskiwaczy również (tak jak dCi) będzie bardziej podatny na kiepską jakość paliwa niż zwykłe benzyniaki?

laisar - 2012-07-24, 20:23

psur napisał/a:
Logan jest 10 cm węższy od Octavii

1740 vs 1769 mm to nie jest 10 cm tylko niecałe 3 - i to w najszerszym miejscu, czyli na błotnikach. Przekrój np w miejscu drzwi tylnych może być inny.


psur napisał/a:
skąd się bierze ta przestronność Dacii?

Z kształtu - ściany boczne octavii są sporo bardziej skośne niż w loganie, podłokietnik na boczku drzwi skody jest szerszy niż ten w dacii, a do tego w oparcie kanapy Czeszki wnikają tylne nadkola...

laisar - 2012-07-24, 20:27

_Big_Mac_ napisał/a:
Prędzej czy później, ktoś zrobi manual

Też jestem o tym przekonany.


_Big_Mac_ napisał/a:
Dodatnie tempomatu do silnika, który go nigdy nie miał - to faktycznie duża zabawa

Niespecjalnie, kol. bebe świadkiem [:

laisar - 2012-07-24, 20:28

Mikele napisał/a:
Czuję się osaczony pytaniem

Ale wiesz, że taka odpowiedź też zdradza tę prawdziwą? <;

psur - 2012-07-24, 22:20

laisar napisał/a:
psur napisał/a:
Logan jest 10 cm węższy od Octavii

1740 vs 1769 mm to nie jest 10 cm tylko niecałe 3 - i to w najszerszym miejscu, czyli na błotnikach. Przekrój np w miejscu drzwi tylnych może być inny.


Te 10 cm wziąłem, bo zacząłem porównywać wymiar F: http://www.daciaklub.pl/u...miary_logan.jpg

A swoją drogą różnica w tej grubości drzwi/boków/progów jest dobrze widoczna jak się porówna na EuroNCAP zderzenie z tym słupem np. Roomstera i Dustera.

bebe - 2012-07-24, 22:49

Czuję się wywołany do odpowiedzi. ;)

Tempomat zakłada się banalnie prosto, i - przede wszystkim - nie trzeba robić tego samemu. :] Szuka się zdolnego mechanika, płaci mu się pieniądze et voila! tempomat. :) W przypadku nowszych konstrukcji (bez linki gazu, przepustnica/komputer wtryskowy/zderzacz hadronów sterowany elektronicznie) jest jeszcze prościej i taniej, bo odpada element mechaniczny i komputer gada z komputerem - również same tempomaty są tańsze. W przypadku archaicznej linki gazu lub komputera niekompatybilnego z niczym pozostaje barbarzyńskie rozwiązanie w postaci tempomatu z serwomechanizmem (takiego jak używany przeze mnie Waeco MS50). Nadal nie są to duże pieniądze i jeśli ktoś ma ochotę mieć tempomat, to naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, może poza lenistwem. :P

laisar - 2012-07-24, 23:26

psur napisał/a:
różnica w tej grubości drzwi/boków/progów jest dobrze widoczna jak się porówna na EuroNCAP zderzenie z tym słupem

No nie ma siły - coś za coś, każdy z zawodników ma po prostu inne priorytety...

Aczkolwiek bezpieczeństwo nie zależy proporcjonalnie od wymiarów - da się zrobić cienkie, a jednocześnie bezpieczne drzwi. Tylko trzeba do tego 3 rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy. Ergo: nie w dacii.

jan ostrzyca - 2012-07-25, 08:48

Widzialem Lodgy na zywo. Narodzil sie zabojca miniwanow. Fantastyczny woz, ale jakosc wykonania do dupy. Krzywa deska, rozna faktura lakieru, odstajace listwy. Moze to ta sztuka jest felerna. Niestety nie moglem sie przejechac, bo byl bez tablic.
canoe - 2012-07-25, 10:23

Jakie są prędkości na poszczególnych biegach przy 1000 obr/min.
Da się tym benzyniakiem 1,6 jechać na autostradzie 130km/h, czy będzie lipa czyli 4000 obr/min, hałas, spalanie i zarzynanie silnika.

Znalazłem
Lodgy 1,6 8V - przy 130km/h wyje prawie 4000 obr/min
Logam MCV 1,6 16V - przy 130km/h dużo lepiej 3600 obr/min
Lodgy 1,2 16V - przy 130km/h super 2800 obr/min - oszczędnie i cicho.

Szkoda że nie 1,6 16V, albo diesiel, a 1,2 16V tylko za granicą i trzeba sprowadzać a to jeszcze większe koszty.
Ten 1,6 8V to może być zawalidroga na autostradach na delikatnych podjazdach.

laisar - 2012-07-25, 10:46

canoe napisał/a:
Lodgy 1,6 8V - przy 130km/h wyje prawie 4000 obr/min

W MCV-ce rzeczywiście jest głośno, ale nie całkiem tragicznie - a lodgy jest podobno dość dobrze wyciszona. To może nawet wtedy będzie przyzwoicie?


canoe napisał/a:
1,2 16V tylko za granicą

Nie, u nas też będzie, tylko trochę później.


canoe napisał/a:
1,6 8V to może być zawalidroga na autostradach na delikatnych podjazdach.

W MCV-ce nie jest, a lodgy jest bardzo podobna.

(A w razie problemów jest jeszcze taki wynalazek o nazwie "skrzynia biegów"... (; ).

DrOzda - 2012-07-25, 10:48

canoe napisał/a:
1,2 16V tylko za granicą i trzeba sprowadzać a to jeszcze większe koszty.

1.2 Tce 115KM - bo o taki ci zapewne chodzi będzie można zamawiać od ostatniego tygodnia września.
canoe napisał/a:

Ten 1,6 8V to może być zawalidroga na autostradach na delikatnych podjazdach.

Ja bym nie przesadzał - te 83 KM w stosunkowo lekkim pudle Lodgy (1100 kg) dają radę przy normalnej jeździe. Po prostu trzeba będzie zredukować bieg do czwórki i już.
@ Laisar: wot synchronizacja :)

_Big_Mac_ - 2012-07-25, 10:58

Strasznie mnie denerwuje brak 1.6 16v. Mam wrażenie, że zrobili tak specjalnie, żeby zwiększyć sprzedaż nowego silnika. To nawet nie kwestia wymagań ekologów, bo 1.6 8v wydziela więcej CO2 niż 16v (175 vs 159).

Ciekawostka, porównując Megane Grandtour z silnikiem 1.6 110KM i 1.2 115KM wychodzi, że 1.2 ma gorsze przyspieszenie do setki (11.2s vs 10.8s), taką samą prędkość maksymalną i kosztuje dużo więcej. Ba, więcej nawet, niż TCe 130...

Jedyna przewaga, na papierze, to zużycie paliwa - cykl mieszany 5.3 vs 6.9. To, przy przebiegu 20k rocznie i cenie paliwa 5.80, daje oszczędność 1700zł w skali roku. Silnik zwróciłby się najwcześniej po jakichś pięciu latach, a to zakładając, że nie trzeba mu lać lepszej benzyny i wydawać na naprawy. Jestem przekonany, że jak się weźmie pod uwagę koszty napraw i mniejszą trwałość, to wyjdzie już zupełny absurd.

Pakowanie tego silnika do, w założeniu, prostych Dacii jest nieuzasadnione i bezsensowne.

maciek - 2012-07-25, 12:12

_Big_Mac_ napisał/a:
Ciekawostka, porównując Megane Grandtour z silnikiem 1.6 110KM i 1.2 115KM wychodzi, że 1.2 ma gorsze przyspieszenie do setki (11.2s vs 10.8s), taką samą prędkość maksymalną i kosztuje dużo więcej. Ba, więcej nawet, niż TCe 130...


zmień skrzynie inną skrzynie biegów i przyśpieszenie będziesz miał inne.

By ocenić silnik TCE zachęcam cie do wzięcia jazdy próbnej ;-)

_Big_Mac_ - 2012-07-25, 12:35

Na pewno jazda próbna pokaże świetną kulturę pracy i fajny moment w szerokim zakresie. Ale nie pokaże jak się będzie jednostka sprawować po 6-7 latach, a przynajmniej na tyle bym kupował nowe auto.

O ile wiem, ostatni silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem Renault to nieszczęsny 2.0 IDE F5R. Także tekst "nasz pierwszy doładowany silnik z bezpośrednim wtryskiem" mnie raczej przeraża niż nakręca ;) Gdybym kupował Meganę, z pewnością wybrałbym stary 1.6 110KM. W Dacii nie mam takiego wyboru.

piotrres - 2012-07-25, 16:29

laisar napisał/a:
W MCV-ce rzeczywiście jest głośno, ale nie całkiem tragicznie - a lodgy jest podobno dość dobrze wyciszona. To może nawet wtedy będzie przyzwoicie?


A nie można było tak od razu?:



Dar1962 - 2012-07-25, 16:58

1,6 16v to dość leciwa i niezbyt oszczędna (za to sprawdzona latami, prosta konstrukcyjnie, niezawodna i tania w naprawach) jednostka. Moda na downsizing zrobiła niestety swoje, należy mieć tylko naiwną nadzieję, że silniki Renaulta TCE nie będą cierpieć na takie same choroby wieku dziecięcego, co szwabskie TSI
Marmach - 2012-07-25, 18:26

Kratylos napisał/a:
co do awaryjnosci dotychczasowe tce 1.2 i 1.4 produkowane od 2007 byly na tle konkurencji (szrtoenvagen grup) wzorem bezawaryjnoisci , choc mialy wtrysk posredni

Ale z tego co pamiętam, nie były też specjalnie oszczędne, w porównaniu do TSI ?

Dar1962 napisał/a:
1,6 16v to dość leciwa i niezbyt oszczędna (za to sprawdzona latami, prosta konstrukcyjnie, niezawodna i tania w naprawach) jednostka.

W Daciach, ze względu na wysokość, być może tak, ale w bardziej opływowych samochodach szesnastozaworówki bywają bardzo oszczędne.

Kratylos napisał/a:
beposredni wtrysk to jedno ale start stop w silniku turbo?

Ponoć nowe pomysły są takie, żeby przy wyłączonym silniku było utrzymywane ciśnienie oleju i tym samym ochrona turbiny. Nie wiem co w tej kwestii zaproponuje Renault.

maciek - 2012-07-25, 18:39

Kratylos napisał/a:
beposredni wtrysk to jedno ale start stop w silniku turbo?


tego nie ma w Dacii, a jeśli jest w Renault to za dopłatą :-P ;-)

maciek - 2012-07-25, 19:16

Kratylos napisał/a:
tsi faktycznie jest oszczedniesze niz stare tce (szczegolnie 1.4) ale z nawiazka kosztowniejsze w serwisie
start stop slyszalem ze docelowo ma byc standardowym rozwiazaniem wnowych tce moze faktycznie na poczatku bedzie to opcja choc docelowo ma to byc - mniejsza emisja spalin i przynajmniej w katalogach mniejsze spalanie


oszczędności rzędu 0,01 l/100km - to nie oszczędności

monopios - 2012-07-25, 19:27

Tylko, że u nich na papierze to ładniej wygląda. No i są bardziej pro eko, a statystyki lubią takie rzeczy.
canoe - 2012-07-25, 20:31

Kratylos napisał/a:
doladowane sa tansze w produkcji i lzejsze (nizsza masa nizsze spalanie...)


To dlaczego dacia 1,6 8V - jest dużo lżejsza od daci 1,2 16V turbo.
Oszczędność - 2 litrów na 100 km i tak się nie zwróci, bo serwisowanie takich silników jest droższe. Np. akumulator strat/stop kosztuje około 1000zł, a zwykły 200zł. Co 3 lata trzeba wymieniać. Ile tego paliwa zaoszczędzisz na światłach? Jeszcze rozrusznik częściej do wymiany.
Właśnie znowu rozsądek bierze górę i Polacy znowu wolą proste wolnossące konstrukcje, zamiast zamiast dziwnych technicznych rozwiązań czy skomplikowanych diesli wrażliwych na paliwo i inne rzeczy.

canoe - 2012-07-25, 21:13

Kratylos napisał/a:

1. porównujesz 2 takie same samochody z tymi 2ma silnikiami ?
bo z tego co ja slyszalem to jednak 1.2 jest lzejsze od 1.6 v8 choćby z powodu częstszego użycia aluminim zamiast stali oraz mniejszego bloku silnika


Dokładnie w katalogu francuskim wersja 1.2 jest cięższa od tej samej wersji 1.6 o ponad 50kg - nie wiem może to błąd.

_Big_Mac_ - 2012-07-25, 22:12

Co do masy, trzeba brać pod uwagę wyposażenie. 1.6 8V są dostępne tylko w biedniejszych wersjach a TCe w bogatszych, lepiej wyposażonych. Nie wiem, czy to rzutuje...

Kratylos, dotychczas montowane 1.2 TCe, np. w Clio, to zupełnie inny silnik. Tamto to stary 1.2 16V 75KM z dodaną turbiną, co zwiększa moc do 100KM. 1.2 TCe 115 to zupełnie nowa konstrukcja. Według http://www.renault.com/en...y-tce-115.aspx:
"This brand new engine is poised to appear in the first half of 2012, initially in the Mégane and Scénic range where it will gradually replace the 1.6 16V 110hp (type K4M)."

Także wiemy dokładnie nic o tym, jak to się będzie sprawdzało w praktyce... IMO Dacia, w założeniach, to nie jest platforma na testowanie najświeższych nowinek technicznych. Do tej pory mieliśmy sprawdzone, "spłacone" i proste rozwiązania i za cholerę nie wiem, po co tu robią wyjątek.

Argument, ze 1.6 16V to stara jednostka i naturalną koleją rzeczy jest jej zastąpienie, do mnie nie przemawia. Ośmiozaworowy jest jeszcze starszy, trzymanie dla tego antyku otwartych fabryk jest chyba mniej uzasadnione, niż dla 16V, który jest jeszcze w Meganach, Scenikach czy Dusterach.

Marmach - 2012-07-25, 23:00

_Big_Mac_ napisał/a:
Ośmiozaworowy jest jeszcze starszy, trzymanie dla tego antyku otwartych fabryk jest chyba mniej uzasadnione, niż dla 16V, który jest jeszcze w Meganach, Scenikach czy Dusterach.

O to to. Mogliby zresztą sprzedawać właśnie zamiast 8V/16V zwykłą benzynę z turbo, bez żadnych bezpośrednich wtrysków i bloku z płyty paździerzowej. Nikt nie każe deptać bardziej, niż zwykłego 16V, a zapas mocy jest.

Dar1962 - 2012-07-25, 23:20

_Big_Mac_ napisał/a:
Ośmiozaworowy jest jeszcze starszy, trzymanie dla tego antyku otwartych fabryk jest chyba mniej uzasadnione, niż dla 16V, który jest jeszcze w Meganach, Scenikach czy Dusterach.

ano jest uzasadnione jedną przyczyną - to prosta budżetowa jednostka, idealnie współpracująca z LPG i Renault ją produkuje z tych samych przyczyn, co VW swoją 1,6 8v, która w 80% Octawii I i II jeździ z gazem i jest na nią nadal duży popyt

canoe - 2012-07-26, 09:33

_Big_Mac_ napisał/a:
Co do masy, trzeba brać pod uwagę wyposażenie. 1.6 8V są dostępne tylko w biedniejszych wersjach a TCe w bogatszych, lepiej wyposażonych. Nie wiem, czy to rzutuje...


1.6 8V i 1.2 TCe są dostępne w bogatej wersji Laureate.
Dlaczego w katalogu wersja 5os z 1.6 8V waży 1090kg, a z silnikiem 1.2 TCe - 1192kg?

Co do nowych aut zamieszać może skoda Rapid też ma 4,5 metra długości. W wersji Kombi to taka tańsza Octavia, ale bagażnik ma 550 litów. Jak nie zależy komuś na 7 miejscach to jest alternatywa. Szczególnie jak ktoś chce zainwestować w nowe auto, jeździ głownie na wakacjach, to może mieć je dobrym stanie i 15 lat. A Dacia nie wiadomo czy po 6 latach rdza jej nie zje.

DrOzda - 2012-07-26, 09:48

Ale Rapid to taka powiększona Fabia - to wogóle nieporównywalne samochody.
Jeśli jest mniejsza niż Oktawia to w środku będzie słabiutko z miejscem.
Ostatnio kumpel nie wierzył że jestem w stanie zmieścić dwa foteliki (jeden 15-36 i drugi 9-36 kg) i żonę z tyłu na kanapie Logana - jeździ Focusem - tam jest to niewykonalne.

laisar - 2012-07-26, 10:01

canoe napisał/a:
Dacia nie wiadomo czy po 6 latach rdza jej nie zje

Ależ wiadomo - nie zje. Serio-serio. Najstarsze egzemplarze mają już bowiem prawie 8 lat i nie wygląda, żeby trzymały się już tylko dzięki lakierowi. (Tym bardziej, że on przecież też podobno wodny, ekologiczny i słaby).

...Z drugiej strony to wszystko wcale nie oznacza, że nie zdarzają się daćki nadjedzone, z problemami korozyjnymi - owszem, zdarzają się. I jest nawet bardzo możliwe, że jest ich np o rząd wielkości więcej, niż takich np skód... No ale o zjedzonych jeszcze nie słyszałem (;

Problem korozji sprowadza się zresztą głównie do tego, że trzeba po prostu auto częściej i więcej naprawiać blacharsko - a nie, że zostaje od razu zjedzone do cna przez Panią Rudą. Do takiego stanu - zjedzenia - trzeba samochód (każdy, nie tylko dacię) doprowadzić świadomie, rezygnując z niezbędnych napraw.

canoe - 2012-07-26, 10:20

laisar napisał/a:
...


A jak ten twój silnik 1.6 MPI na MCV, przy autostradowej 130km/h jakie spalanie, hałas.
Jak podjazdy na autostradach - trzeba zjeżdżać na pas dla tirów, czy trzyma te na piaty biegu 100-120km/h. Jak jeździłeś możesz coś napisać. Z tego co widzę to dla mnie nie ma alternatywy. Na Lodgy będzie podobnie. Obecnie jeżdżę 1.2 16V 82KM, tyle że lżejszym autem Brava i na autostradach jest na granicy jak są podjazdy, akurat w stronę Bawarii gdzie często jeżdżę, dlatego trochę boję tej samej mocy w cięższym i dużo większym oporem autem. Plusem jest to że silnik 1.6 ma o 20 NM większy max moment obroty i uzyskiwany przy 2800 obr/mi au mnie przy 4250 obr/min.
Macie na tym forum jakieś takie wątki o wrażeniach, spalaniu etc.

DrOzda - 2012-07-26, 10:32

Canoe : to przy takich częstych jazdach zainwestuj w diesla.Fakt że 8 tys. więcej za 90KM ale szybko Ci się zwróci. Spalanie będziesz miał nawet poniżej 5 litrów przy jeździe ~ 110 km/h.
Każde przejechane 100 kilometrów to oszczędność przynajmniej 20 PLN.

laisar - 2012-07-26, 10:53

canoe napisał/a:
jakie spalanie, hałas

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=105

W skrócie - tak sobie, ale da się wyżyć: 7-8 litrów, da się rozmawiać bez hełmofonów (;


canoe napisał/a:
Jak podjazdy na autostradach - trzeba zjeżdżać na pas dla tirów, czy trzyma te na piaty biegu 100-120km/h

Oprócz św. Anny - trzyma.


canoe napisał/a:
Obecnie jeżdżę 1.2 16V 82KM, tyle że lżejszym autem Brava

Wg Wikipedia - wcale nie lżejszym, albo niewiele.



Fakt, że MCV-ka nie jest przeznaczona na autostrady - ma inne zalety. W Twoim przypadku lodgy wygląda na znacznie lepszy wybór.



canoe napisał/a:
Macie na tym forum jakieś takie wątki o

http://www.daciaklub.pl/forum/viewforum.php?f=14

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php [:

Rysiob - 2012-07-26, 12:13

Dawniej wszystko było prostsze... 1.4 8v i 1.6 8v (potem 1.6 16v) i wszyscy zadowoleni :mrgreen: A jak objawiło się 1.5 dCi to wniebowzięci :-D A teraz 1.2 TCE jawi się jako ten biblijny Lewiatan ;>

Jasne, że mogli wsadzić poprzednie TCE, czyli 1.2 16v + Turbo, bo nie ma wtrysku bezpośredniego, Stop&Start, a sama konstrukcja jest znana od wielu wielu lat. Daliby i byłyby narzekania "niby TCE, rewolucja, a tu tylko turbina dodana". Mamy stricte down-sizing'ową konstrukcję, która zasadniczo jest baaardzo świeża (kilkanaście miesięcy w produkcji). Nie wiem, czy Francuzom ten silnik się udał. Za wcześnie na mówienie o jego trwałości. Turbina nie jest jakimś giga problemem, wtrysk bezpośredni też nie powinien być, skoro identyczna idea sprawdza się w dieslach (tak, pamiętam słynne 2.0 IDE). Gdybym miał kupić takie auto, to jedyne czego bym się pozbył to Stop&Start - myślę, że dałoby się go jakoś odłączyć.

Co do samej trwałości - ja wiem, że każdy chciałbym, by jego samochód miał silnik, który da radę przejechać 500 tys. km bez napraw. Ja to naprawdę rozumiem i szalenie cenię inżynierów, którym udało się zaprojektować taką konstrukcje i nie dadzą księgowym pokrzyżować swych planów :D Wielokrotnie padalo twierdzenie, że obecne silniki benzynowe powinny bez słowa zająknięcia pokonać 200-300 tys. km do remontu.
Gdy kupujesz auto jako nowe - to nie masz czym się przejmować. Jeśli turbo i wtrysk wytrzyma, to i reszta powinna (choć trwałość turbiny jest chyba niższa?)
Gdy kupujesz auto używane, to faktycznie czynnik trwałości ma znacznie większe znaczenie. Już od dluzszego czasu chcąc kupić diesla trzeba mieć świadomość, że odłożona kasa na dwumasę + turbo + wtryski może się przydać...

Generalnie przeciętny kierowca przejedzie 20 tys. km rocznie, a więc do remontu ma 10-15 lat. To nie jest taki zły wynik. Już od dawna producenci aut zarabiają na serwisie i z tym trzeba się pogodzić.

Silniki Renault nie są takie złe. Tak, jak ktoś stwierdził w tym wątku, o ile dobra passa po 2.0 dCi się utrzyma, to nie ma co się przejmować.

Żeby nie było kompletnego OT, to teraz parę słów o Lodgy. Gama silników nie jest zła - mamy prostego 1.6 8v, nowoczesną 1.2 TCE i sprawdzone diesle. Sluszna racja, że przydałby się 1.6 16v, a i 2.0 16v nie byłby zly ;D Zawsze można zrobic SWAPa ;)

maciek - 2012-07-26, 13:15

KURNA PRZECIEŻ NIE MA SYSTEMU Stop&Start
Rysiob - 2012-07-26, 13:34

Ano faktycznie ;D Sorry :D
Marmach - 2012-07-26, 15:49

W ostatnim Motorze jest test Meganki z TCe 1.2 115KM.

0-100km/h : 10,3s
Elastyczność 60-100 : 21s (5bieg)
80-120: 17,6
średnie zużycie paliwa: 7,2l - "jeśli kierowca nie będzie przekraczał 5000obr/min".

Nie żeby było to bardzo zachwycające, chociaż nie wiem jak jest z elastycznością w 1,5dCi 85 albo 110km. Na pewno w przypadku Lodgy te wyniki będą gorsze, ze względu na gabaryty (masa podobna, megane ma 1205kg).

Z drugiej strony mam wrażenie, że te testy elastyczności są głupio prowadzone. W benzynie turbo jest duży zakres obrotów z maks. momentem, ale startowanie z piątki przy 60km/h nie brzmi szczególnie przekonująco.

Poza tym testowanie spalania przy kręceniu silnika do 5000 obr to tak, jakby diesla kręcić ciągle do 3,5-3,8. Po to się ma turbinę, żeby nie kręcić tej benzyny bez opamiętania...

BLACHA_997 - 2012-07-26, 16:52

O Lodgy w Onecie
http://moto.onet.pl/16643...kul.html?node=2

monopios - 2012-07-26, 16:54

W Interii też podali ceny
http://motoryzacja.interi...a-lodgy,1826093

BLACHA_997 - 2012-07-26, 16:56

Sorki - na "francuskie.pl" też głoszą o Lodgy
http://francuskie.pl/start/car:4

maciek - 2012-07-26, 17:51

słabi są :mrgreen: nie znają cen silników TCE :mrgreen:
Marmach - 2012-07-26, 17:55

Kratylos napisał/a:
testy w motorze czy autoswiecie sa nieobiektywne preferuja vw grup

Nie wydaje mi się, żeby była to norma. Jeśli już doszukiwać się teorii spiskowej, to raczej na plus VW niż na minus reszcie.

Zresztą to, że TSI nie jest tak dobry, jak go opisują nie oznacza, że TCe będzie lepszy, niż go opisują ;)

monopios - 2012-07-26, 18:59

Off topic

Wracam do przeszłości:


laisar napisał/a:
No i niestety - zapowiadany "deszczyk" był jednak raczej kwaśny.
Otóż opublikowane ostatecznie przez "L'Argus" wizualizacje bez kamuflażu:
okazały się być retuszami... volkswagena caddy.

Przed w większości krytycznymi ocenami tego czynu zespół redakcyjny czasopisma broni się jednak w komentarzach pod artykułem, twierdząc, że wcale nie nabrał czytelników, a jedynie dotrzymał dosłownej obietnicy "pokazania dokładnego wyglądu" nowej Dacii. Jest on podobno oparty na poufnych i ścisłych danych, redaktorzy sugerują więc zaczekać z krytyką do lata 2012 roku, kiedy ma się okazać, czy ich dzieło znajdzie potwierdzenie w rzeczywistości.

źródło
http://www.daciaklub.pl/f...der=asc&start=0

I muszę powiedzieć, że redaktorzy z tej francuskiej strony "Argus Auto" jednak mieli dobrego nosa i sprawdziła im się ta wizualizacja. 8-)

laisar - 2012-07-26, 22:33

@monopios: Było o tym odtąd - http://www.daciaklub.pl/f...p=107989#107989 i zdania nie zmieniłem.
Auto Krytyk - 2012-07-27, 12:35

Najgorsze jest ot że faktycznie nie ma tam tam tempomatu nawet za dopłatą tylko ogranicznik prędkości lol. Po co w ogóle komuś ogranicznik prędkości jak i tak nogę na gazie trzeba trzymać.
Marmach - 2012-07-27, 14:06

vulcanor napisał/a:
Najgorsze jest ot że faktycznie nie ma tam tam tempomatu nawet za dopłatą tylko ogranicznik prędkości lol. Po co w ogóle komuś ogranicznik prędkości jak i tak nogę na gazie trzeba trzymać.

No właśnie to lepsze, można sobie wyprostować nogę, zamiast trzymać podkurczoną ;-)

mekintosz - 2012-07-27, 15:56

Mi wystarczy za ogranicznik halas przy 150 km/h oraz apetyt na olej napedowy ok 7l/100 :-)
kapelusznik - 2012-07-27, 16:33

Marmach napisał/a:
vulcanor napisał/a:
Najgorsze jest ot że faktycznie nie ma tam tam tempomatu nawet za dopłatą tylko ogranicznik prędkości lol. Po co w ogóle komuś ogranicznik prędkości jak i tak nogę na gazie trzeba trzymać.

No właśnie to lepsze, można sobie wyprostować nogę, zamiast trzymać podkurczoną ;-)

o to właśnie chodzi!
z tego powodu przydałby mi się taki ogranicznik
z powodu choroby kolan po ok godzinie w aucie mam okropne bóle stawów, na które pomaga rozprostowanie nogi - w tej chwili muszę to robić "na raty" bo po puszczeniu gazu auto szybko traci prędkość

ian - 2012-07-29, 11:15

Brawa dla Dacii za wspomaganie kierownicy w podstawowej wersji Access Lodgy :!: :!: Doskonały, odważny pomysł. Gdyby tak robiono od początku w Loganie, czy Sandero, to sprzedaż byłaby większa o około 10-15%.
DrOzda - 2012-07-29, 13:24

Pewnie doszli do wniosku że szczątkowa sprzedaż golasów nie zwróci nakładów na produkcję drugiego kompletu części do wersji bez wspomagania.
jan ostrzyca - 2012-07-29, 14:17

Obejrzałem Lodgy na żywo i szczerze mogę napisać , że koncepcja auta jest genialna, ilość miejsc w środku wizualnie imponująca, praktyczność rozwiązań wzorowa, bagażnik olbrzymi, wystrój wnętrza i kolorystyka przyzwoite. Pod silnikiem znana z MCV stalowa płyta, w trzecim rzędzie siedzeń uchwyty na kubki i butelki. Szerokość w trzecim rzędzie wizualnie znacznie większa niż w MCV. Ten wóz to prawdziwy zabójca mini vanów i średnich vanów.
Dwie nowe sztuki, które oglądałem i porównałem wyglądały jak po marnej naprawie blacharskiej. We wnętrzach odstające pokrywy schowków, łby wkrętów mocujących elementy tapicerki niedokręcone i sterczące pod różnymi kątami, odstające listwy ozdobne i różnej szerokości szpary pomiędzy elementami nadwozia, różna faktura lakieru na elementach nadwozia. Fabryka w Tangerze się nie spisała, ale pewnie jakość poprawią.
Z rzeczy dziwnych warto odnotować to, że pomimo wyraźnie szerszego wnętrza w trzecim rzędzie zastosowano wąską kanapę z MCV. Bez sensu. Przód auta jest szeroki, długi i niski, pod zderzakiem dodatkowo są plastikowe owiewki, które z pewnością będą masowo urywane na krawężnikach. Progi dodatkowo zabezpieczone czarną mazią a’la biteks, co podejrzanie i paskudnie wygląda na nowym samochodzie, szczególnie w jasnym kolorze. Brak zapasu w standardzie jest żenujący.
Auto jest wyraźnie niżej zawieszone niż MCV i na pewno nie będzie tak krawężnikoodporne jak poprzednik. Długa tylna klapa powoduje, że trzeba bardzo uważać, żeby przy zamykaniu nie strzelić kogoś (np. dziecka) w głowę. Klamki jak te z Sandero, są marne i wyginają się na boki przy otwieraniu.
W sumie, świetne auto z niedoróbkami jakościowymi i przesadnymi oszczędnościami.
Handlowiec z Eger (Węgry) przechwalał się, że da 1.000 Euro upustu od każdej oferty z polskiego salonu. Ponoć po Dacie przyjeżdżają do niego klienci z okolicznych krajów i z…Rumunii.

maciek - 2012-07-29, 21:39

http://dacia.pl/gama-daci...&userPriceType=
laisar - 2012-07-29, 23:37

jan ostrzyca napisał/a:
pod zderzakiem dodatkowo są plastikowe owiewki, które z pewnością będą masowo urywane na krawężnikach

Noczyjawiem? Przecież ten model, w przeciwieństwie do MCV-ki, najwyraźniej po prostu nie jest przewidziany do jazdy po marnych drogach, dużych dziurach i wysokich krawężnikach. Jeśli więc ktoś wybiera takie auto, to potem chyba uważa gdzie wjeżdża? Zatem urwać faktycznie można, ale żeby zaraz masowo to chyba jednak nie sądzę...

(TSD ta najniższa część - "tama powietrzna" - jest obecna już w sandero oraz można ją wymienić osobno).

Seal - 2012-07-29, 23:55

Na marne drogi jest przewidziany Dokker ale dla nie których to będzie problem bo nie ma go w wersji 7 osobowej.
laisar - 2012-07-30, 00:10

Dlatego jestem bardzo ciekawy czy gdzieś poza Rosją będzie dostępny largus...
Prezes - 2012-07-30, 09:23

Ktoś się pytał na kiedy byłaby Lodzia, jeśli by się ją teraz zamówiło?
DrOzda - 2012-07-30, 09:27

Prezes napisał/a:
Ktoś się pytał na kiedy byłaby Lodzia, jeśli by się ją teraz zamówiło?

Przełom września/października.

Prezes - 2012-07-30, 09:42

Dzięki za info. 2 miechy to nie tak dużo..
aksel - 2012-07-30, 11:00

czyli niebawem nowi użytkownicy forum zawitają :)
w dniu dzisiejszym może uda mi się zobaczyć to autko na żywo bo jadę na przegląd

jan ostrzyca - 2012-07-30, 19:45

aksel napisał/a:
czyli niebawem nowi użytkownicy forum zawitają :)

Oj, tak. I jeśli nie bądą to starzy loganowcy po przesiadce na Logdy to, będą mieli sporo pytań. O sanderowcach i prochowcach nie piszę, bo to raczej za młode wozy na przesiadkę.

mekintosz - 2012-07-30, 22:15

Seal napisał/a:
Na marne drogi jest przewidziany Dokker ale dla nie których to będzie problem bo nie ma go w wersji 7 osobowej.


Szkoda, bo samochodzik w moim odczuciu zgrabniejszy niz Lodgy. Jak wspominalem 19 cm przeswitu Dokkera wydaja sie rozsadnym rozwiazaniem na dziury/krawezniki. Mimo to z niecierpliwoscia czekam na mozliwosc obmacania Lodgy w Warszawie pod katem zmian na plus w stosunku do Sandero.

mekintosz - 2012-07-30, 22:17

jan ostrzyca napisał/a:
Obejrzałem Lodgy na żywo i szczerze mogę napisać ,....
W sumie, świetne auto z niedoróbkami jakościowymi i przesadnymi oszczędnościami.


Wyglada na to, ze trafiles w sedno sprawy.

Lmoska - 2012-08-04, 07:35

Dwa tygodnie temu byłem na wakacjach nad morze dokładkie w miejscowości Stegna i miałem okazje widzieć na nadmorskim parkingu DACIE LODGY.
Pierwsze wrażenia nawet ok.:)
Przeraził mnie trochę przód wg mnie za toporny.
Ja posiadam Renault Grand Scenic i nie wiem czasem czy Lodgy nie jest ciut większa gabarytami zewnętrznymi od mojej bryczki.
Niestety nie miałem okazji dokładnie się przyjżeć ale wg mnie może namieszac trochę na rynku samochodów rodzinnych zwłaszcza używanych no i nowych oczywiście :)

_Big_Mac_ - 2012-08-04, 14:04

Przyglądałeś się może jakości wykonania? To pewnie by dziwnie wyglądało, jakbyś obmacywał czyjeś auto :D Ale bardzo mnie zastanawia, czy faktycznie będą takie problemy, jak pisał jan ostrzyca, czy to przypadki jednostkowe we wczesnych seriach.
mekintosz - 2012-08-04, 14:46

Oby to były incydentalne przypadki. Dacia musi byc przyzwoicie spasowana z dobrych ( jak na jej klase ) materiałow by nic nie stukalo, czy odstawalo. W przeciwnym, razie wymagajacy klient sie bedzie mocno zastanawial. Bo cena od 40 tys ale i tak wiekszosc bedzie zamawiac pojazd za 50-60 tys. To jest jednak troszke kasy i nie chca go wydac na bubel. Tani nie powinien byc tandetny.
Lmoska - 2012-08-04, 20:44

_Big_Mac_ napisał/a:
Przyglądałeś się może jakości wykonania? To pewnie by dziwnie wyglądało, jakbyś obmacywał czyjeś auto :D Ale bardzo mnie zastanawia, czy faktycznie będą takie problemy, jak pisał jan ostrzyca, czy to przypadki jednostkowe we wczesnych seriach.



Niestety nie miałem okazji dokładnie się przyjżeć :) ale myśle, że tak jak w karzdym nowym modelu trzeba przeczekać wady wieku młodzieńczego.

jan ostrzyca - 2012-08-05, 06:42

Lmoska napisał/a:
_Big_Mac_ napisał/a:
Przyglądałeś się może jakości wykonania? To pewnie by dziwnie wyglądało, jakbyś obmacywał czyjeś auto :D Ale bardzo mnie zastanawia, czy faktycznie będą takie problemy, jak pisał jan ostrzyca, czy to przypadki jednostkowe we wczesnych seriach.



Niestety nie miałem okazji dokładnie się przyjżeć :) ale myśle, że tak jak w karzdym nowym modelu trzeba przeczekać wady wieku młodzieńczego.


Podejrzewam, że na to co zauważyłem, przeciętny kupujący nawet nie zwróciłby uwagi, bo do tego trzeba porównać dwa stojące obok wozy. A tam przypadkiem stały obok siebie. Poza tym, nowy wóz kupuje się nieco inaczej, człek nie szuka wad lakieru i źle spasowanych blach bo zakłada, że są spasowane dobrze. Zresztą przy zamawianiu wozu i tak nie wiesz co przywiozą. Problemem dacii poprzednich generacji było to, że można było trafić na sztukę całkowicie bezaawaryjną jak i na męczącego, rdzewiejącego i psującego się strucla, co niektórzy koledzy boleśnie przerabiali. Szczytem partactwa było ciche wymienianie w sprzedanych już wozach źle złożonych silników na nowe. Niby dobrze, że wymianiali, ale w epoce robotów i komputerów złe złożenie silnika w pale się nie mieści...

ian - 2012-08-07, 11:05

Cytat:
We wnętrzach odstające pokrywy schowków, łby wkrętów mocujących elementy tapicerki niedokręcone i sterczące pod różnymi kątami, odstające listwy ozdobne i różnej szerokości szpary pomiędzy elementami nadwozia, różna faktura lakieru na elementach nadwozia. Fabryka w Tangerze się nie spisała, ale pewnie jakość poprawią.


To była Lodgy z salonu na Węgrzech? Jak żywo przypomina to opowieść znajomego z salonu KIA sprzed kilku lat. Dostawy Picanto do Polski opóźniały się, mieli zamówienia, więc ściągnęli samochody z Węgier. I przeżyli koszmar. Brak kołpaków, osłon przeciwsłonecznych, pokryw zamykających schowki, zapalniczek, części wykładzin w środku (gołe blachy i podłoga bagażnika) itp. Może dostawy są różne w zależności od kraju?

TD Pedro - 2012-08-07, 14:49

ian napisał/a:
Może dostawy są różne w zależności od kraju?

nawet jeżeli tak jest to chyba samochody kierowane na rynek węgierski nie są gorsze/uboższe niż kierowane na rynek polski...

jan ostrzyca - 2012-08-07, 18:42

TD Pedro napisał/a:
ian napisał/a:
Może dostawy są różne w zależności od kraju?

nawet jeżeli tak jest to chyba samochody kierowane na rynek węgierski nie są gorsze/uboższe niż kierowane na rynek polski...


Pewnie tak. Ale znamy tzw "choroby wieku dziecięcego", które Dacii w przeszłości nie omijały. Lodgy też może odchorować wczesny etap produkcji.

mekintosz - 2012-08-07, 21:37

Mysle, ze Dacia sie juz powinna nauczyc solidnego montazu i choroby wieku dzieciecego pt. niechlujstwo i niestaranność powinny nie miec miejsca. Co innego jesli cos zle zostalo zaprojektowane przez inzynierow z Francji.
jan ostrzyca - 2012-08-08, 06:36

mekintosz napisał/a:
Mysle, ze Dacia sie juz powinna nauczyc solidnego montazu i choroby wieku dzieciecego pt. niechlujstwo i niestaranność powinny nie miec miejsca. Co innego jesli cos zle zostalo zaprojektowane przez inzynierow z Francji.


No nie wiem. Czas płynie a "chorób" jakoś nie ubywa: korozja w pierwszych loganach, terkoczące skrzynie biegów, gasnące podświetlenia nawiewów, wymiana silników w DD i pękający lakier w DD, niechlujny montaż we wszystkich.Ostatnio widziałem MCV w którym nie odcięto na listwie tylnej nadlewek od wtryskarki i te nadlewki porysowału lakier do blachy.

mekintosz - 2012-08-08, 09:46

W sumie moje Sandero z 2009 r jest poprawnie zlozone, oprocz:

- nieszczesnych plastikowych oslon przed przednimi nadkolami ( poprawiono montaz metoda na opaske elastyczna )
- wadliwemu lakierowaniu klamek ( wymieniono na nowe )
- lekkich purchli na lakierze drzwi ( aso odmalowalo )
- oraz przedwczesnym zuzyciu przednich koncowek drazkow i wahaczy (aso wymienilo na gwarancji)
- pekajacej mastyce na stylu tylnego slupka/dachu - zostawilem w spokoju

samochod w zasadzie bezawaryjny. Oczywiscie inna sprawa sa braki w wyposazeniu czy oszczednosci materialowe ale one sa znane i nie wplywaja na awaryjnosc pojazdu jedynie na komfort uzytkowania.

laisar - 2012-08-08, 10:41

jan ostrzyca napisał/a:
terkoczące skrzynie biegów

To by była choroba, gdyby miała jakieś konsekwencje (dla auta, nie liczę nerwów kierowcy (; ) - a jak na razie wygląda jedynie, że faktycznie TTTM, łącznie z innymi renówkami.

jan ostrzyca - 2012-08-08, 11:08

laisar napisał/a:
jan ostrzyca napisał/a:
terkoczące skrzynie biegów

To by była choroba, gdyby miała jakieś konsekwencje (dla auta, nie liczę nerwów kierowcy (; ) - a jak na razie wygląda jedynie, że faktycznie TTTM, łącznie z innymi renówkami.


Nerwy kierowcy też są ważne. Ale wstaw taką samą gadkę kupcowi jeśli chcesz sprzedać używaną Dacię. Ciekawe jak będzie reakcja na tekst, że sprzęgło co prawda głośno jargocze ale to tylko taki detal akustyczny a nie awaria? Kupujący uwierzy?

laisar - 2012-08-08, 11:38

Nie musi wierzyć - może po prostu zapytać, np na jakimś forum...

Gdybologicznie: w przypadku braku informacji, jako kupujący liczyłbym pewnie na obniżkę na zrobienie sprzęgła. A jako sprzedający, gdyby mi bardzo zależało na sprzedaży, ostatecznie opuściłbym te 500 zł, albo chociaż krakowskim targiem. Ale równie dobrze taka obniżka może zostać wliczona w cenę początkową, w dowolną stronę... Jest dużo zmiennych, a kwota raczej nie decydująca o całości transakcji.

mekintosz - 2012-08-09, 11:00

Jak nie postawia na dobra jakos montazu i spasowania to w polaczeniu z delikatnie mowiac doborem nizszej jakosci blach, plastikow i innych elementow moze okazac sie, ze ludzie zaczna odbierac dacie jak tani shit zamisat tani i solidny pojazd. Na szczescie chyba same silniki sa dopracowane bo sa 100% identyczne z modelami z Renault a nie specjalnie projektowane dla tanszej Daci.
mekintosz - 2012-08-09, 13:06

Film z jazdy 1.5 dci 110 KM. http://www.youtube.com/wa...feature=related
benny86 - 2012-08-09, 13:16

1.41 --> stepway z przodu;)

Wykończenie wnętrza bardzo fajnie zrobione wizualnie, trochę lipne umiejscowienie media-nav, ale już sam ekran dość sensowny (5 cali co najmniej?)

_Big_Mac_ - 2012-08-09, 14:09

7 cali
Martens - 2012-08-09, 15:45

To jest dopiero fajny filmik, zwłaszcza z komentarzem :-) http://www.youtube.com/wa...feature=related
docktor - 2012-08-14, 20:55
Temat postu: Lodgy juz w salonach
Siedzialem, macalem, ogladalem, jeszcze nie jezdzilem. W krakowskim salonie Dacia/Renault stoi juz kilka egzemplarzy Lodgy. WSZYSTKIE SPRZEDANE. Jak swieze buleczki... Wyjechac nimi nie mozna, bo oficjalna premiera jest 15 wrzesnia.

Musze powiedziec, ze mam niezla zagwozdke. Chcialem Logana MCV, ale Logdy wydaje sie... lepsze.

Wykonczenie na wyzszym poziomie - tu nie ma dwoch zdan. W 2. rzedzie wiecej miejsca. Kabina chyba minimalnie szersze, fotele takie same albo prawie takie same. Bagaznik to studnia.

Cenowo wypada jak MCV.

Jedyne, czego sie obawiam, to ze auto bedzie bardziej skomplikowane konstrukcyjnie niz Logan MCV i przez to moze sie bardziej psuc. Macie jakies informacje "w tem temacie"?

Aha - Logan podobno wychodzi z produkcji :/

TD Pedro - 2012-08-14, 21:05

byłem dzisiaj w salonie w Lublinie - ani widu ani słychu...
maciek - 2012-08-14, 21:13

TD Pedro, lublin niestety to zadupie ... :-( . średnio 18,5 pojazdów na miesiąć schodzi z 3 salonów to się zastanów dlaczego Renault Polska ma w D Lubelszczyznę ;-)
laisar - 2012-08-14, 21:39

docktor napisał/a:
sie obawiam, to ze auto bedzie bardziej skomplikowane konstrukcyjnie niz Logan MCV

W żadnym razie - to tylko trochę inaczej ukształtowanych blach, jednak mechanika i elektryka jest niemal identyczna.

(Jako i z resztą daciek...).

wat - 2012-08-14, 22:37

w zabrzu wczoraj stały dwie na placu ale dzis się jedenej znikneło w czwartek ide pozerkać co i jak
docktor - 2012-08-14, 23:30

We wszystkich salonach maja byc dni otwarte, maja byc tez podobno promocje finansowe z okazji premiery modelu.

Jedna rzecz, ktora mnie zdzwiwila i troche wkurzyka, to wasko rozmieszczone pedaly. Ale MCV-ka ma tak samo. Przynajmniej w porownaniu z Fordem.

Ogolnie - tapicerka ladniejsza, deska ladniejsza. Kolory nadwozia nieciekawe. Fajne, duze lusterka. W ducke schowkow. Skrzynia piatka, a szostka z dieslem 110 KM. 45 tysiecy za wersje, ktora da sie jezdzic. Za bazowe 37500 (czy cos kolo tego) mozna miec ab-so-lut-ne-go golasa. Dobrze, ze ma kola i kierownice :)

No ale kazda wersja ma w standardzie 2+2 poduszki, to tez sie liczy. I wspomaganie, i bodajze ABS.

No, ale jednego nie rozumiem - wyraznie mniejszy Logan MCV wazy 1200 kilo, a Lodzia z tym samym silnikiem 1090 kilo.

Origami?

laisar - 2012-08-15, 02:33

docktor napisał/a:
wyraznie mniejszy Logan MCV wazy 1200 kilo, a Lodzia z tym samym silnikiem 1090 kilo

Ani MCVka taka wyraźnie mniejsza wymiarami (choć na pewno trochę kubaturą wnętrza), ani ta waga nie taka różna - np oba modele z silnikami dCi 90 ważą w wersji 5-os. tyle samo: 1205 kg.

Owszem, z 1.6 MPI MCV waży 1165, a lodgy tylko 1090 - ale różnice w wersjach 7-os. są mniejsze: 1195 MCV i 1191 lodgy.

Jeśli więc nie ma tu błędu, to prawdopodobnie gołą lodgy po prostu maksymalnie odchudzono - MSZ słusznie, jak ktoś chce max golasa, to niech ma...

docktor - 2012-08-15, 10:11

Ale widzisz - wieksza kubatura to wiecej blach, a wiecej blach wiecej wazy. No i wieksza buda to w teorii wiecej wzmocnien. Auto o duzej powierzchni bicznej nie moze tez byc za lekkie.

No ale chyba wiedza, co robia.

A masz gdzie moze dane o przeswicie? MCV ma 16 cm (bardzo duzo), mam nadzieje, ze tego w Lodzi nie spaprano.

laisar - 2012-08-15, 10:32

docktor napisał/a:
dane o przeswicie?

W lodgy - 12 cm: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=6800

Mnie to też nie odpowiada, aLe to nie podpada pod "spapranie" - po prostu wybrano inne priorytety.

mekintosz - 2012-08-15, 12:42

By oszczednosci na blasze nie skutkowały znow trzema gwiazdkami NCAP. Moze sie wybronia brzeczykami, kontrolkami zapiecia pasow, esp, i jakos na 4 zdadza test ;-) U mnie w Sandero blacha tylnego słupka sie ugina przy lekkim docisnieciu reka, ciekawe jak w LODGY ?
docktor - 2012-08-15, 12:55

laisar napisał/a:
docktor napisał/a:
dane o przeswicie?

W lodgy - 12 cm: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=6800

Mnie to też nie odpowiada, aLe to nie podpada pod "spapranie" - po prostu wybrano inne priorytety.


Jestes pewien tej liczby? Bo w katalogu, ktory dostalem, jest napisane, ze 120 mm, ale pod obciazeniem (bez okreslenia jakim, czyli pewnie pelnym). A z samym kierowca moze byc sporo wiecej.

Cytat:
By oszczednosci na blasze nie skutkowały znow trzema gwiazdkami NCAP


Za pozno, juz ma 3 gwiazdki.

mekintosz - 2012-08-15, 13:37

Skad masz takie informacje, ze r NCAP rozbiło juz Lodgy ?
laisar - 2012-08-15, 17:57

docktor napisał/a:
Jestes pewien tej liczby?

To jedyna na razie dostępna, ale wydaje się dość pewna, biorąc pod uwagę, że w przeciwieństwie do logana, lodgy jest zaprojektowana dla krajów "zachodnich". Poza tym dane techniczne wcześniejszych modeli zapewne podawano wg tej samej metody, więc powinno to być porównywalne?

docktor - 2012-08-15, 19:22

mekintosz napisał/a:
Skad masz takie informacje, ze r NCAP rozbiło juz Lodgy ?


Czytalem gdzies... Jak znajde, to podam zrodlo.

laisar - 2012-08-15, 19:45

Nie ma co szukać - na stronie EuroNCAP nie ma, ergo: testu nie było.

(Czytać mogłeś o wewnętrznych testach Reno, albo dziennikarskie mniemanologie pt "należy oczekiwać, że...").

marszelest - 2012-08-15, 20:07

zaś na innej stronie:
"Dotychczas samochód Dacia Lodgy nie brał udziału w testach zderzeniowych Euro NCAP."

maciek - 2012-08-15, 21:32

Euro NCAP ogłosi wyniki testów 29 sierpnia, czy będzie w nich Logdy tego nie wiem. Ale myślę że raczej nie ma szans.
Raczej bym spodziewał wyników około zimy, może oddzielnie przetestują Dokkera. Albo oleją sprawę i Lodgy zakwalifikują do MCV ;-)

mekintosz - 2012-08-15, 22:33

Co ciekawe patrzac na aktualnie przeprowadzane testy wiekszosc pojazdow dostaje piec gwiazdek, oczywiscie roznia sie procentami w poszczegolnych kategoriach. To utrudnia porownanie, mysle, ze powinni na nowo przemyslec system punktacji.
benny86 - 2012-08-15, 22:50

mekintosz napisał/a:
To utrudnia porownanie, mysle, ze powinni na nowo przemyslec system punktacji.

Dlaczego? Jeśli producenci się rzeczywiście starają.. Jeśli już cokolwiek zmieniać to lepiej chyba powrócić do szczegółowego oceniania "podkategorii", albo informować/propagować wiedzę że 5* w aucie segmentu A to nie to samo co 5* w suvie wielkości q7 itp itd...

docktor - 2012-08-16, 05:54

laisar napisał/a:
Nie ma co szukać - na stronie EuroNCAP nie ma, ergo: testu nie było.

(Czytać mogłeś o wewnętrznych testach Reno, albo dziennikarskie mniemanologie pt "należy oczekiwać, że...").


Masz niestety racje - musialo mi sie popierniczyc z Loganem. Tak to jest, jak czlowiek sie napali i chce szybko zgromadzic wszystkie informacje :)

Co do przeswitu, to trzeba bedzie po prostu zmierzyc. W kazdym razie Lodzia stoi fabrycznie na felgach 15", ale szesnastki sa w opcji - jak komus zalezy, to pewnie na 16" z odpowiednim profilem zyska ten centymetr-dwa :)

bebe - 2012-08-16, 09:14

docktor napisał/a:
Co do przeswitu, to trzeba bedzie po prostu zmierzyc. W kazdym razie Lodzia stoi fabrycznie na felgach 15", ale szesnastki sa w opcji - jak komus zalezy, to pewnie na 16" z odpowiednim profilem zyska ten centymetr-dwa :)

Nie zyska. Rozmiar felg nie oznacza rozmiaru kół. :) Rozmiar kół pozostaje niezmienny (z pewną tolerancją, ale raczej rzędu milimetrów), jest określony przez producenta w homologacji pojazdu. Większe felgi po prostu przekładają się na niższy profil opony.

docktor - 2012-08-16, 10:21

Oj tam oj tam :) Ja w swoim Mondeo zamiast 14" zakladalem 15" z zimowkami o wyzszym profilu (80 zamiast 65) i jezdzilo sie normalnie, tylko licznik troche klamal. Dopoki nic nie przyciera ani nie uderza, to mozna zwiekszac rozmiar.
_Big_Mac_ - 2012-08-16, 13:24

Sam profil też nie określa wysokości opony :mrgreen:
docktor - 2012-08-16, 17:59

Sam na pewno nie, ale jesli felga jest wieksza, a opona wezsza?
wat - 2012-08-16, 21:07
Temat postu: Re: Lodgy juz w salonach
docktor napisał/a:
Siedzialem, macalem, ogladalem, jeszcze nie jezdzilem. W krakowskim salonie Dacia/Renault stoi juz kilka egzemplarzy Lodgy. WSZYSTKIE SPRZEDANE. Jak swieze buleczki... Wyjechac nimi nie mozna, bo oficjalna premiera jest 15 wrzesnia.

Musze powiedziec, ze mam niezla zagwozdke. Chcialem Logana MCV, ale Logdy wydaje sie... lepsze.

Wykonczenie na wyzszym poziomie - tu nie ma dwoch zdan. W 2. rzedzie wiecej miejsca. Kabina chyba minimalnie szersze, fotele takie same albo prawie takie same. Bagaznik to studnia.

Cenowo wypada jak MCV.

Jedyne, czego sie obawiam, to ze auto bedzie bardziej skomplikowane konstrukcyjnie niz Logan MCV i przez to moze sie bardziej psuc. Macie jakies informacje "w tem temacie"?

Aha - Logan podobno wychodzi z produkcji :/

Byłem i ja dziś pooglądać
w realu dużo lepiej wygląda niż na fotach
mój salon twierdzi ze MCV ma iść dalej równolegle a od listpada silnik tce 6,5 tys wiecej niz 1,6
schowek na anasa w mojej ocenie mega poracha sprawia wrazenie jak by siue miał do roku rozpaść
nawia niby oki ale aktualizaje płatne wszystkie :cry:
wsiadłem sobie również do trzeciego rzedu w 7 osobowej i niestety jakos mi było ciasniej niz w mcv i kolana juz haczyły o drugi rząd
maja 3 sztuki żadna nie sprzedana ale moga spokojnie sprzedawać tylko na testówki jeszcze czekają
poczekamy do 15 a może komus sie uda lodzie do zrebic wyrwać od dilera na wekend

docktor - 2012-08-17, 05:09

Ha, calkiem mozliwe, ze z tym wycofaniem Logana MCV to byla proba podpuchy ze strony dilera... :) Poczekamy, zobaczymy.

Ile masz wzrostu, wat? Ja z moim 1,82 z tylu nie zawadzalem ani glowa, ani kolanami.

wat - 2012-08-17, 06:14

ja mam 1,88 wzrostu a nad głową miejsce było z kolanami gorzej ale na dłuższy dystans byłaby masakra
Zbychu504 - 2012-08-17, 14:32
Temat postu: Lodgy
Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia/kupienia dacii Lodgy do salonów Dacia W:
Gdańsku ul. Miałki Szlak
Gdańsku ul. Abrahama
Gdyni ul. Morska
Auta są już na salonie... jazdy próbne od 15 Września.

Martens - 2012-08-17, 16:18

Zbychu504 napisał/a:
Auta są już na salonie

Chyba w salonie... :roll:

bebe - 2012-08-18, 00:33

Martens napisał/a:
Zbychu504 napisał/a:
Auta są już na salonie

Chyba w salonie... :roll:

Są na salonie, ale za to w dizlu. ;)

esdziewiaty - 2012-08-18, 00:49

U Zdunka też już jest Lodgy:) Srebrna na 16 calowych kołach.
okey32 - 2012-08-19, 23:51

TD Pedro napisał/a:
byłem dzisiaj w salonie w Lublinie - ani widu ani słychu...


Już jest u Nazaruka można obejrzeć :mrgreen:

SpikeMike - 2012-08-20, 11:38

esdziewiaty napisał/a:
U Zdunka też już jest Lodgy:) Srebrna na 16 calowych kołach.


Na Abahama w punkcie Zdunka stoi stalowoszara. No i podjechałem w sobotę pooglądać...

Dla przypomnienia, jeżdżę DD. W Lodzi niby ładniej, ale te beże to takie udawanie lepszej jakości, a z tym jest źle- jak w każdej Dacii- więc paradoksalnie tandeta bardziej gryzie w oczy (i palce). Schowek na górze deski rozdzielczej fajny ale fatalnie wykonany. Brak podłokietnika w samochodzie pretendującym do MPV jest już chyba przesadą. Z tyłu nie ma trzech niezależnych foteli, tylko kanapa, i to za wąska jak na mój gust, są za to trzy isofixy więc na wcisk trzy foteliki wejdą). Bagażnik jest przepastny to fakt, ale ta ławka z tyłu zajmuje trochę za dużo miejsca- no i przy sześciu fotelach bagażnik w zasadzie znika, rozwiązanie mało elastyczne gdy chce podróżować tych osób sześć. Za to miejsca w trzecim rzędzie więcej niż w Grand Scenicu. Auto jest poza tym lekko dysproporcjonalne, za długie w stosunku do szerokości. Chyba jednak mi się nie podoba.

Dacia powoli przestaje być marką produkującą proste auta, które niczego nie udają. Lodgy to powiew zmian, które kierują Dacię wyraźnie na tory, po których wcześniej podążała Skoda wraz z koncernem VW.

docktor - 2012-08-21, 09:29

Tylna kanapa za waska i foteliki na wcisk?

To ja juz nic nie rozumiem - z czym porownujesz? Duster ma wezsza, a ponizej zdjecie, moze niezbyt dobre, ale dajace poglad na ilosc miejsca w Mondeo dwojce. Miesci sie para maluchow i dziecko w wieku szkolnym. Mondeo zas, wedle wszelkich znakow na niebie, ziemi i w danych producentow ma kanape ok. 20 cm wezsza niz lodzia czy MCV.

Prezes - 2012-08-21, 10:01

SpikeMike napisał/a:
Dacia powoli przestaje być marką produkującą proste auta, które niczego nie udają. Lodgy to powiew zmian
Ja się nie zgodzę. Nie za śliczne, proste auto z wielkim bagażnikiem, które niczego nie udaje. Technologia jak w innych Daciach, te same lekkie i miękkie blachy. Światła Dustero-disagnersko-podobne. Na takie auto zdecyduje się tylko klient, który zdecydowałby się na inną Dacię. Jedyne co wpływa na "nieprostotę" auta to chyba nawigacja :lol:
mekintosz - 2012-08-22, 22:34

Film z lodgy 1.6 mpi. Dokładnie widać komorę silnika i miejsce na Klubowa Uszczelke ;-) od 4 minuty. Nie dopatrzyłem się podobno lepszego wygłuszenia komory silnika. W zasadzie nic nie ma od strony grodzi z przedzialem pasazerskim. Blacha ! Moze w DCI jest lepiej ?



ian - 2012-08-23, 11:38

Cytat:
Dacia powoli przestaje być marką produkującą proste auta, które niczego nie udają. Lodgy to powiew zmian, które kierują Dacię wyraźnie na tory, po których wcześniej podążała Skoda wraz z koncernem VW.

Najważniejsza jest cena. Jeśli utrzymają niską cenę wersji podstawowych (7500-9500 euro), to ta marka ma sens. Jeśli wraz z coraz lepszym wyposażeniem, stylistyką i wykonaniem coraz bardziej podobnymi do innych marek ceny wszystkich wersji będą rosnąć, to Dacii grozi bankructwo. W sumie rozumiem, że dla wielu obecnie kupujących samochód na wyposażeniu musi być klimatyzacja, Bluetooth, ekran dotykowy, nawigacja, AUX/MP3/USB, sterowanie z kierownicy itp., ale chciałbym żeby w ofercie znajdowała się także wersja bez tych dobrodziejstw.

miskowski - 2012-08-23, 13:40

Zgadzam się z przedmówcą. Zauważcie, że dopóki Skoda nie została wchłonięta przez VW, była raczej traktowana per nogam. A teraz? Niektórzy własną krew gotowi są przelewać. :mrgreen: Dacii chyba to nie grozi, bo nie dość że pochodzi z Rumunii, to jeszcze romansuje z Japończykiem, ale nie odmawia też Francuzowi. A ten ostatni na przykład w naszym pięknym kraju poważaniem specjalnym się nie cieszy. Mówię oczywiście o stereotypach typu "francuzy to szmelc". Niemniej jednak myslę, że użytkownicy tej marki mogą stać się jej ambasadorami i zrobić bardzo dużo dla jej wizerunku. Może nie uda się wynieść jej na piedestał, ale można sprawić by była traktowana co najmniej serio. Przypomnijcie sobie pierwsze pojazdy marek Hyundai albo Kia. Na początku budziły powszechną wesołość, ale dzięki konsekwencji producentów i coraz większemu zaufaniu użytkowników dziś są powaznymi graczami na rynku.

Dacia jest na początku bardzo dobrej drogi i jeśli z niej przesadnie nie zboczy - może odnieść sukces. Osobiście bez klimatyzacji nie umiem się obejść, ale wszelkie wynalazki typu nawigacje, bultuty i im podobne wiszą mi w okolicach moszny. Nie znaczy to oczywiście, że producent powinien olać grupę klientów - gadżeciarzy. Moim zdaniem, idealnie zagrano z Lodgy: jest wersja tania jak barszcz, ale jest i wersja wypasiona. Niestety chyba troszkę za późno, bo na przykład nowa Kia Ceed SW oferuje nie tylko straszny wypas w okolicach 50 tysięcy złotych ale i 7 lat gwarancji. Pocieszające jednak jest to, że wojenki producentów zazwyczaj kończą się wymierną korzyścią dla klientów. :mrgreen:

Prezes - 2012-08-23, 13:51

miskowski napisał/a:
na przykład nowa Kia Ceed SW oferuje nie tylko straszny wypas w okolicach 50 tysięcy złotych ale
Ja bym małego vana, który ma dwa razy większy bagażnik i możliwość przewożenia 7 osób z mini-kombi nie porównywał. Do mikro-kombi Reanult Clio też można porównywać, albo do Sparka, też ma 5 drzwi, tylko nic z tego nie wynika :-> W swojej klasie Lodgy jest cenowo/wypasowo bezkonkurencyjna. Co innego, jak ktoś ma 50 tysi i chce sobie kupić JAKIŚ samochód..
kapelusznik - 2012-08-23, 14:03

Prezes napisał/a:
ktoś ma 50 tysi i chce sobie kupić JAKIŚ samochód

jakiś ?
to na pewno by nie kupił rumuńskiego minivana ;-) - jakbym nie miał żadnych wymagań i 50kPLN do wydania, to bym kupił coś małego i fajnego ;-)

miskowski napisał/a:
Kia Ceed SW oferuje nie tylko straszny wypas w okolicach 50 tysięcy złotych ale i 7 lat gwarancji
te 7lat gwarancji to też nie taka super okazja - trzeba sprawdzić jej warunki i co jest nią objęte ;-)
DrOzda - 2012-08-23, 14:31

Jestem po przejażdżce z Panią Joanną z Mor :)
Tak na szybko : dziś i jutro jest 7 osobowa wersja Prestige 110KM , tylna kanapa nadal mieści dwa foteliki plus małżonkę :) wnętrze i jakość materiałów trochę lepsze niż we wcześniejszych modelach (no a z pewnością niż w loganie ph1) , fotele nieco twarde ale może przez to że są nowe.
Resorowanie i przejazdy po dziurach bez zarzutu , bardzo podobnie zachowuje się Logan.
Komfort podróżowania zdecydowanie na plus , przy 120 km/h po S8 jest tak jak w Loganie przy 80 , na 6 biegu mamy wtedy około 2000 rpm. Turbodziura słabo ale wyczuwalna.Pogoniłem go do 150 km/h , zaczyna wtedy trochę być głośniej plus zaczyna się myszkowanie przodu i podmuchy wiatru dają się we znaki.
System parkowania to typowy brzęczyk ale bardzo się przydaje, klimatyzacja żeby dobrze schłodzić 2 i 3 rząd musi być podkręcona na co najmniej 3 bieg i trochę wtedy hałasuje.
Gdyby ktoś chciał dziś zamówić do produkcji to odbiór na przełomie października/listopada.
Po 15 września będą do odbioru Laureate 1.6 ale bez ESP :(

miskowski - 2012-08-23, 15:01

Masz dużo racji Prezes, a moje porównannie może faktycznie nie było zbyt szczęśliwe. Zauważ jednak pewną przypadłość klienta detalicznego: do salonu wabi go nie tyle marka, co kwota jaką dysponuje. Później jest chwytliwy slogan reklamowy, a trzeba przyznać, że ten o 7 latach gwarancji ma niezły potencjał.

Dacia do tego wyścigu startuje z alei serwisowej, a argumenty przedstawiłem wcześniej. Myślę, że gdyby udało się przełamać rumuński stereotyp i wypromować japońsko - francuski romans to byłoby dużo lepiej. I tu właśnie otwiera się brama dla ambasadorów marki. Właściciele Dacii mimo wszystko wciąż są postrzegani jako krzyżówka żebraka z kamikaze. Jeśli jednak uda się uświadomić przynajmniej paru osobom, że Dacia ma z Rumunią tyle samo współnego, co Amber Gold z uczciwością, to warto było.

Nawiasem mówiąc, nie dalej jak trzy godziny temu rozmawiałem z dobrym znajomym. Gdy usłyszał o podpisaniu cyrografu na Dacię - prawie dostał wylewu. Fanatyczny wyznawca wszystkiego co niemieckie i japońskie... ;-) Posadziłem delikwenta przed monitorem, zaaplikowałem stronę dacia.pl, w kilku słowach opowiedziałem o romansie koncernów i w tym momencie zobaczyłem, jak zaszkliły mu się oczy. Niecałe cztery tygodnie temu odebrał z salonu Suzuki Grand Vitarę... :mrgreen:

Seal - 2012-08-23, 23:09

miskowski napisał/a:
Nawiasem mówiąc, nie dalej jak trzy godziny temu rozmawiałem z dobrym znajomym. Gdy usłyszał o podpisaniu cyrografu na Dacię - prawie dostał wylewu. Fanatyczny wyznawca wszystkiego co niemieckie i japońskie... ;-) Posadziłem delikwenta przed monitorem, zaaplikowałem stronę dacia.pl, w kilku słowach opowiedziałem o romansie koncernów i w tym momencie zobaczyłem, jak zaszkliły mu się oczy. Niecałe cztery tygodnie temu odebrał z salonu Suzuki Grand Vitarę... :mrgreen:

No to faktycznie po tej prezentacji "biedak" mógł się zmartwić. Jakby wziął Dustera 4X4 to by sporo kasy przyoszczędził :mrgreen:

miskowski - 2012-08-23, 23:46

Myślę, że to właśnie zrozumiał. :mrgreen: Grał jednak twardziela do samego końca i stwierdził, że wrócimy do tematu za jakieś pięć lat. Mimo wszystko wciąż jest święcie przekonany, że Dacia rozsypie się do tego czasu, a Suzuki będzie błyszczało jak nówka i przejeździ ten okres bez żadnej wizyty w warsztacie. :mrgreen:
mekintosz - 2012-08-24, 22:13

Gwarancja moze byc na 7 lat ale moze czym pozniej to wiecej wylaczaja z niej elementow ;-(. Na przyklad w formule non stop obicia tapicerskie w Daci ;-(

Ogladałem Lodgy na Puławskiej. Na żywo prezentuje sie lepiej niz na zdjeciach. Faktycznie duzy samochod ale nie powalił mnie ;-(. Po trosze rozczarował.

Kilka minusow:

- delikatne zamykanie schowka na podszybiu, sam schowek przez dziwnie gruba klapke zamykajaca jest malutki ;-(

- plastiki delikatniejsze niz w Sandero/Dusterze, szczegolnie na podszybiu. Jak skorupka jajka, czy grubsza tekturka.

- tylny pas bezpieczenstwa wchodzi w kolizje z mechanizmem zamykania kanapy/ ryglowania

- tylko czesciowo osloniete plastikiem tylne drzwi

- strasznie cienkie boczki drzwi

- plastik w odczuciu tez bardzo delikatny

- drzwi lekkie jak piorko ( w porownaniu z nimi drzwi Kangoo z salonu obok przypominaja drzwi NORAD ;-) )

- blacha ugina sie pod lekkim naciskiem w oklicy tylnego slupka

- bardzo delikatna dzwignia blokady regulacji wysokosci kierownicy

- nieestetyczne spasowanie tapicerki - wykladziny w okolicy tylnych siedzen

- wydaje mi sie trudniejsze wsiadanie na trzeci rzad i jakby mniej miejsca w stosunku do MCV ( subiektywnie )

- brak solidnego punktu uchwytu tylnych drzwi do ich uniesienia. Jest niby czarna ramka nad tablica ale obawiam sie czy nie urwie sie . W sandero nie ma nic ale łatwiej chwycic za rant blachy pomiedzy klapa a bagaznikiem

- ciezk działajace sprzegło 1.5 dci 110 KM

Oczywiscie sa i plusy:

- pojemnosc bagaznika

- miejsce na nogi na tylnej kanapie

- dodatkowe uszczelki przy drzwiach, ciszej sie zamykaja

- silownik hydrauliczny klapy silnika jak w dusterze

- przyjemniejsza wizualnie deska

- chwilowe spalanie w komputerze

- lepszej jakosci obicia tapicerskie - ładniejsze ;-)

- dodatkowe gniazdo 12 V obok ręcznego

Nie mialem okazji sie przejechac, stad na szybko to co zauwazylem. Troszke spojrzalem krytycznie na samochod. Oczekiwałem skoku jakosciowego ale widze mała ewolucje choc czesc elementow wydaje mi sie mniej "pancerne" niz w Dusterze/Sandero. Skoda w stosunku do VW to mlodszy kochany brat zas dacia do renault to jaby sierotka Marysia, kopciuszek.

Dlatego na dzis z gamy daci bym kupił Dustera Delsey 4x4 - jest na prawde fajnie wizualnie skonfigurowany. Obok w czesci renault obejrzalem wystawionego kangoo 1.5 dci 90 KM za 61 tys zl. Duzo lepiej wykonczone auto, choc np. nie ma łamanych/skladanych ramion wycieraczek.

bebe - 2012-08-25, 01:11

mekintosz napisał/a:
- tylny pas bezpieczenstwa wchodzi w kolizje z mechanizmem zamykania kanapy/ ryglowania

Dziwne. Cały mechanizm blokowania oparć jest identyczny jak w MCVce. Również plastiki są tylko dopasowane do nowej karoserii, ale od środka wyglądają tak samo - mocowanie rolety bagażnika, trzymadełko na pasy w trzecim rzędzie. W MCVce jest również trzymadełko na słupku C do pasów drugiego rzędu, po włożeniu pasa w trzymadełko mechanizm blokowania oparcia nie wkręca się w pas.

I nagle by zlikwidowali to trzymadełko w Logdy? Po co? Powaliło ich tam do reszty? :O

omar - 2012-08-26, 13:02

Ja też byłem już w salonie i macałem i oglądałem.

Jestem pozytywnie i miło zaskoczony: wygląd lepszy niż na zdjęciach (szczególnie szary comete), pojemność niesamowita w stosunku do konkurencji, w 3 rzędzie nie ma w ogóle porównania z np. grand scenicem, wizualność i jakość wnętrza to przynajmniej epoka dalej od logana, madianav to bardzo poręczne i czytelne rozwiązanie.

Szczerze mówiąc macaliśmy, siadaliśmy, składaliśmy, otwieraliśmy całą naszą piątką przez dobre kilkadziesiąt minut i jesteśmy bardzo na tak. Obok stał grand scenic, w wersji "średniej" z nawigacją kosztuje z tym samym silnikiem 20 kilka tysięcy więcej, oferując w zamian jedynie miękkości i odrobinę więcej finezji w wykonaniu, dając o wiele mniej jeśli chodzi o przestrzeń.

Poczekamy jeszcze na jazdy próbne oraz wejście TCe, zamówimy pewnie już w nowym roku (chyba, że nowy Logan znów nas zaskoczy...)

Logdy naprawdę jest czymś na co czekaliśmy - przestrzeń i utylitarność za rozsądne pieniądze. Jestem na tak :)

maciek - 2012-08-26, 20:11

obejrzałem dzisiaj Lodgy tylko z zewnątrz, mi się podoba, proporcje są OK. Nazaruk wystawił go w Olimpie, obok stało i30sw. Lodgy ładniejsze ;-)
wox - 2012-08-26, 21:09

Ja pierwszy raz zobaczyłem Lodgy 2 dni temu w Biogradzie (Chorwacja) - stała sobie pod Lidlem; autko było na niemieckich tablicach.
Damiansdz - 2012-08-28, 19:47

Oglądałem auto wczoraj w Kaliszu w salonie całkiem ładne ale na dzień dzisiejszy na Dustera nie zamienię.
matucha - 2012-08-28, 19:49

Z ciekawostek - w konfiguratorze benzynka to tylko 1,6 84KM natomiast w zakładce silniki widnieje TCE115
maciek - 2012-08-29, 11:46

i nie przetestowali Lodgy w EURONCAP
http://euroncap.com/Conte...-higher-ve.aspx

Mikele - 2012-08-30, 16:36

Dzisiaj oglądałem Lodzię w salonie w Lublinie, wrażenia jak najbardziej pozytywne, chociaż miałem ledwie chwilkę i na dokładne oglądanie przyjdzie czas kiedy indziej.

Jedyna rzecz która mnie bardzo zdziwiła, to przetłoczenie podsufitki na wysokości słupka B. Nawet jeśli szerokość Lodzi i MCV byłaby podobna, to takie rozwiązanie bardzo utrudnia zamontowanie półki, a już na pewno wygodne z niej korzystanie.

Silnikiki 1,2 Tce mają być dostępne dopiero w przyszłym roku, ale sprzedawca powiedział mi, że ma już jedno zamówienie na samochód z taką jednostką.

maciek - 2012-09-01, 13:31

mam zła wiadomość, Lodgy samo będzie wiedziało kiedy do serwisu będzie musiało pojechać na zmianę Oleju
Marmach - 2012-09-01, 15:49

maciek napisał/a:
mam zła wiadomość, Lodgy samo będzie wiedziało kiedy do serwisu będzie musiało pojechać na zmianę Oleju

W sumie to nieduży problem, jeśli okresy gwarancyjne będą równie długie, tzn. po 20tys km - z mojego punktu widzenia... I tak lepiej zmieniać częściej...

maciek - 2012-09-01, 16:23

Marmach napisał/a:
maciek napisał/a:
mam zła wiadomość, Lodgy samo będzie wiedziało kiedy do serwisu będzie musiało pojechać na zmianę Oleju

W sumie to nieduży problem, jeśli okresy gwarancyjne będą równie długie, tzn. po 20tys km - z mojego punktu widzenia... I tak lepiej zmieniać częściej...


na pocieszenie można samemu kasować informacje w komputerze :)

Axia - 2012-09-01, 17:09

Czy zwróciliście może uwagę jak ciężko chodzą pedały w Lodgy? Wciskaąc sprzęgło się załamałam, tak jest we wszystkich daciach? Czy to kwestia modelu albo nawet konkretnego auta?
Dar1962 - 2012-09-01, 18:08

w Dusterze jest raczej miękko i dość lekko
bebe - 2012-09-01, 21:08

Axia napisał/a:
Wciskaąc sprzęgło się załamałam, tak jest we wszystkich daciach? Czy to kwestia modelu albo nawet konkretnego auta?

Tak jest we wszystkich nowoczesnych dieslach (o dużym momencie obrotowym). No chyba, że tak ciężko chodziło w benzynowym, to faktycznie - jakiś kanał. Swoją drogą ciekawe, czy udało się w benzynowej Lodgy jakoś zapanować nad wysokim łapaniem sprzęgła...

Axia - 2012-09-01, 21:38

bebe dzięki właśnie to był Diesel. Kurde, mąż mi zaproponował żeby Dusterek był jego wg jego upodobań kupiony (czyli biały), a mi w zamian kupi Lodgy (z czego się w sumie ucieszyłam) bo jako matka jego dziecka powinnam mieć duże auto. Auto super, fajnie się siedzi, miejsca masa, schowki może faktycznie małe ale jest ich sporo. Wszystko super.. tylko to sprzęgło sprawiło, że wróciwszy do domu powiedziałam do męża - kotek, zobacz w tej samej cenie jest C4 może by tak.... Nie? To może poczekajmy na tego creuza kombi...
benny86 - 2012-09-01, 21:45

Axia napisał/a:
To może poczekajmy na tego creuza kombi...

Nic nie mówię w kwestii wyboru bo podobno jestem nieobiektywny, ale jeśli chcesz obejrzeć life to za 2-3 tyg powinny być demówki do jazd próbnych.

Owszem, w cenie wypasionej Lodgy można kupić inne vany typu c4 picasso,scenic,orlando itp ale nie będą to samochody tak przestronne jak Dacia.

Axia - 2012-09-01, 21:54

Te które wymieniasz są ok 10k droższe od wypasionej wersji, ja znalazłam C4 1.6 HDI SELECTION a on jest malutki, dlatego mąż mnie pognał precz.
Wybraliśmy Lodgy prestige dCi. I kurde pytamy, co zyskamy na tym ze kupimy u nich dwa auta, a facet mi mówi no wie Pani to jest prestige tu już nic za bardzo nie ma co dołożyć... za to w drugim salonie facet dołożył - 6punktów procentowych do leasingu w porównaniu do tego co mi mówił w poprzednim tygodniu jego kolega :P
Tak więc prawdopodobnie zakupimy tylko dusterka, w żadnym z wymienianych przeze mnie miejsc zakupu ;P

laisar - 2012-09-01, 22:06

bebe napisał/a:
nagle by zlikwidowali to trzymadełko w Logdy?

Nie zlikwidowali, tylko zmienili - na takie jak jest w sandero.

(Czyli wtyka się klamrę pasa w dziurkę obok uszczelki drzwi).

benny86 - 2012-09-01, 22:10

Axia, no tak, ja mówiłem o benzyniakach, zapomniałem ze Lodgy Cię interesuje z dieslem. Cudów nie ma, jeśli fura ma być mega-przestronna z dieslem pod maską i nówka sztuka to Dacia nie ma konkurencji cenowej - zarówno Duster jak i Lodgy 8-)
mekintosz - 2012-09-01, 22:18

Axia napisał/a:
Czy zwróciliście może uwagę jak ciężko chodzą pedały w Lodgy? Wciskaąc sprzęgło się załamałam, tak jest we wszystkich daciach? Czy to kwestia modelu albo nawet konkretnego auta?


Ja mam sandero dci i sprzeglo chodzi lzej niz w benzynie oraz w lodgy z salonu.

mekintosz - 2012-09-01, 22:23

Axia napisał/a:
Te które wymieniasz są ok 10k droższe od wypasionej wersji, ja znalazłam C4 1.6 HDI SELECTION a on jest malutki, dlatego mąż mnie pognał precz.
Wybraliśmy Lodgy prestige dCi....
Tak więc prawdopodobnie zakupimy tylko dusterka, w żadnym z wymienianych przeze mnie miejsc zakupu ;P


Za te 10 K wiecej moze nie dostajemy wiecej miejsca ale zdecydowanie lepsza jakosc wykonania, wiecej "bajerow" lepsze bezpieczenstwo czynne i bierne . Oczywiscie dla osob nie oczekujacych wiele wiecej od samochodu niz przewiezienie z punktu A do B w przystepnej jak na nowy pojazd wydaje sie Lodgy czy Duster rozsadnym wyborem.

Marmach - 2012-09-01, 23:41

Cytat:
Ja mam sandero dci i sprzeglo chodzi lzej niz w benzynie oraz w lodgy z salonu.

Dokładnie. U mnie chodzi leciutko, to kwestia mechanizmu i ew. wspomagania - w końcu co to jest te 200-250Nm momentu?
W niektórych samochodach tradycją jest ciężko chodzące sprzęgło (np o ile pamiętam, Lancer albo Impreza, albo obydwa), ale nie widzę racjonalnych przyczyn dla których byłoby koniecznością.

Może to jakaś niedoróba w egzemplarzu salonowym?

tomkules - 2012-09-02, 00:31

Marmach napisał/a:

Może to jakaś niedoróba w egzemplarzu salonowym?


Czy uważacie, że jest szansa, aby Lodgy uniknęła "chorób wieku dziecięcego", skoro jest produkowana na bazie MCV? Czy może jednak nowa fabryka odbije się na jakości i lepiej poczekać z zakupem Lodgy kilka miesięcy?
Pytanie do właścicieli Duster'ów, którzy zakupili swoje autka od razu po premierze - czy były jakieś niedoróbki i problemy z Waszymi samochodami?

Dar1962 - 2012-09-02, 07:26

w zasadzie trudno mówić wieku dziecięcym. Lodgy poskładana jest ze sprawdzonych klocków. Jedyny nowy element to karoseria. Pewnie mogą się pojawiać na początku jakieś niedoróbki związane z samym montażem.
Axia - 2012-09-02, 08:03

Trzeba poczekać, przejechać się kilkoma egzemplarzami i porównać.
_Big_Mac_ - 2012-09-02, 11:42

Dar1962 napisał/a:
w zasadzie trudno mówić wieku dziecięcym


No, nie byłbym taki pewien. Nowa fabryka w low-costowym kraju to zawsze początkowe problemy z wprowadzeniem odpowiedniej kultury technicznej. Pamiętacie pierwsze Ople z Gliwic?

Kolejna rzecz - sprawdzone klocki (pomijając 1.2 TCe 115), okej, ale właśnie jakość montażu i wykonania tych klocków rozstrzyga, czy auto za 5 lat będzie trzeszczeć, rdzewieć i cieknąć, czy służyć dzielnie.

AFAIR z pierwszymi Loganami produkowanymi w Rumunii były problemy jakościowe (w tym rdza), ale Renault poradziło sobie z nimi dość sprawnie. Miejmy nadzieję, że z Lodgy pójdzie jeszcze lepiej.

monopios - 2012-09-03, 20:10

Właśnie dostałem od Dacii zaproszenie na piknik i katalog Lodgy, ciekawe jest to że w najtańszej wersji Access będzie tylko i wyłącznie silnik 1.6 MPI 84km (trochę mało), zresztą wersja Prestige w chwili obecnej też będzie miała tylko jeden silnik. Katalog dosyć ciekawy ale hasła w nagłówkach, a późniejszy tekst przeczy sam sobie np: "Bezpieczeństwo i prawdziwe oszczędności" zwłaszcza w 1.6 MPI, 9.4 l/100km fakt prawdziwe oszczędności albo Dci 90km 3.8 l/100km w to to chyba nikt nie uwierzy.
Dusterjack - 2012-09-04, 10:05

Też dostałem zaproszenie i materiały o Daci Lodgy. Szkoda że w Dusterze nie było takich opcji jak Dacia Plug/Radio czy Media Nav (o termometrze nie wspomnę). Choć termometr nie jest w Lodgy wymieniony w żadnej opcji, mam nadzieję że taki zestaw jak Dacia Plug/Radio czy Media Nav ma termometr i można mierzyć temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną, bo jeśli nie, to duży błąd Daci.
Lukas87 - 2012-09-04, 11:55

Dusterjack napisał/a:
Też dostałem zaproszenie i materiały o Daci Lodgy.


Także dostałem :mrgreen:

sami-99 - 2012-09-04, 19:24

Ja też otrzymałem, ale zostawiłem w sklepie podczas zakupów :oops:
yakov - 2012-09-05, 07:47

Materiały i zaproszenie przyszły wczoraj.
Lukas87 - 2012-09-15, 21:35

W centrum handlowym na 3stawach Katowice Muchowiec stoi sobie dacia lodgy :mrgreen: można poogladać
DrOzda - 2012-10-02, 11:04

No i można zamawiać 1.2 TCE :
http://dacia.pl/media/lod...18/AM12_LDG.pdf

DAREK - 2012-10-02, 13:04

Liczyłem, że między Tce a 90 Dci będzie jednak większa róznica niż w cenniku nieoficjalnym (W Niemczech jest sporo więcej). I ciekawe, kiedy bedzie termometr i tempomat jak w Loganie.
_Big_Mac_ - 2012-10-02, 16:20

Wygląda na to, że tce 115 będzie dostępny jedynie z 5-biegową skrzynią. Wiadomo już jakie będą przełożenia i/lub obroty przy określonych prędkościach?
laisar - 2012-10-02, 17:22

http://www.dacia.pl/media...dgy_katalog.pdf - katalog, str. 16: 7,50 / 14,28 / 22,66 / 30,94 / 42,37 km/h @ 1 kobr.

(I są inne niż podawane wcześniej - http://www.daciaklub.pl/f...p=136592#136592 - z francuskiego katalogu).

_Big_Mac_ - 2012-10-02, 22:21

Kurde, czemu o tym zapomniałem?! :D
RenaultDacia - 2012-10-14, 18:43

Trochę poza tematem - dzisiaj miałem okazję przyjrzeć się / obejrzeć Lodgy "na żywo", tzn. nie w salonie, ale u kolegi :) Turbodiesel 90 KM wystarczający, wnętrze naprawdę na dobrym poziomie, wygląd zewnętrzny wg mnie jest lepszy przy bezpośrednim oko w oko niż w folderach. Ogólnie jestem pod dużym wrażeniem, że takie auto jest w takiej niskiej cenie. Z chęcią bym taką Lodgy "przytulił" :)
Mikele - 2013-01-20, 10:34

Nie znalazłem wcześniej informacji na ten temat, więc piszę tu, mam nadzieję że nie zdubluję :)

W konfiguratorze Dacii właśnie znalazłem nowy kolor w Lodgy - dodali niebieski mineral, mój ulubiony kolor. A poza tym stronka jest fatalnie prowadzona, bo Sandero II jest zatytułowane "Nouvelle Sandero" :mrgreen:

maciek - 2013-01-20, 11:32

Mikele, no to już masz powód by kupić Lodgy ;-)
Mikele - 2013-01-20, 12:15

4 gwiazdki w EuroNCAP i naprawdę bym się zastanawiał, czy by nie zmienić MCV na Lodgy... Ale w takiej sytuacji jeśli mam już zmienić moją ulubioną Daćkę, to jedynie na samochód będący znacznym krokiem naprzód, nie tylko jeśli chodzi o komfort, ale i bezpieczeństwo.

Fajnie że Lodgy ma boczne poduchy i ESP (bardzo mi tego brakuje w MCV), ale jeśli polityka Renault jest taka, żeby na siłę trzymać samochody marki Dacia na niskim poziomie bezpieczeństwa (mierzonego przez NCAP), to ja tego moimi pieniędzmi nie będę wspierać.

Boogie - 2013-01-20, 13:09

Niebieski mineral i szary platynowe są nowe. Jeśli wybierzesz wersję z ESP to będą już prawie 4 gwiazdki ;)
mekintosz - 2013-01-20, 13:59

Jesli Renault poprawi jakosc montazu tunelu srodkowego by sie nie rozwarstwial podczas zderzenia to moze beda prawie 4 gwiazdki.
maciek - 2013-09-17, 16:05


drobne zmiany w Lodgy? Jeszcze nigdy na Lodgy widział aż tyle chromu, lusterka mi nie pasują, obicie foteli też jakoś zbyt luksusowo wygląda. Poprawcie mnie jeśli się mylę

Boogie - 2013-09-17, 23:39

No chromu dowalili, lakier też jakoś nie wygląda na paletę Lodgy. Fotele takie u nas na pewno niedostępne. Lusterka jak dla mnei standardowe.
Prezes - 2013-09-18, 07:42

Kolor czarna perła i jest, fotele skórzane, też można zamówić.
maciek - 2013-09-18, 09:20

czyli tylko chromu nawalili
Boogie - 2013-09-18, 13:28

W konfiguratorze nie ma takiej opcji jak skórzana tapicerka, a kolor jak na perłę to mi coś za bardzo lustrzany się wydaje, no ale może aż tak wypieścili.
maciek - 2013-09-18, 16:53

a Ja mam taką cichą nadzieje że Renault zrobił poprawki w konstrukcji samochodu, zrobią ponownie testy zderzeniowe dadzą te ESP, otrzyma 4 gwiazdki i auto zacznie się naprawdę sprzedawać. Niestety auto nie sprzedaje się tak jak Renault chciał szuka nowych rynków, na rynku europejskim niestety coraz mniej ludzi chce kupować auta które mają 3 gwiazdki w testach EuroNcap i woli wybierać nie zawsze w super stanie technicznych auta używane które są w dodatku lepiej wyposażone
Kratylos - 2013-09-18, 19:22


Boogie - 2013-09-18, 20:22

Wiesz wygląd to kwestia gustu, mi się akurat podoba. Jeśli chodzi o gwiazdki w testach to te sprzed kliku lat nie sa równe tym z dzisiaj także porównywanie jest ciężkie...
Kratylos - 2013-09-18, 20:36


laisar - 2013-11-02, 12:56

http://0-100.hotnews.ro/2...fi-repozitionat
Cytat:
"Grupa Renault popełniła strategiczna pomyłkę, ponieważ Dacia Lodgy została wyceniona zbyt wysoko w porównaniu do Logana MCV, którego miała zastąpić, zwłaszcza w wersji 7-osobowej" - powiedział Arnaud Deboeuf, szef linii "Entry" we Francji.

Spodziewane są zatem rychłe obniżki cen na wyższe wersje wyposażeniowe <:

Ja natomiast jestem bardziej ciekaw, czy cokolwiek poprawią w konstrukcji, bo oprócz wymienianych w artykule powodów słabej sprzedaży MSZ duże znaczenie ma także bardzo, bardzo kiepski wizerunkowo w tej klasie wynik EuroNCAP. A zwiększenie wytrzymałości nie wymaga żadnych wielkich inwestycji - na pewno pomogłoby już tylko samo zwiększenie liczby spawów. (Choć przydałoby się pewnie także pogrubienie blach podłogi kabiny - co mimo że droższe, dalej pozostaje raczej w niskich stanach kosztów).

I jeszcze z drobiazgów: dzielony 3 rząd to już być może marzenie ściętej głowy d; ale brak półki pod sufitem jest dla mnie zupełnie niezrozumiały...

bebe - 2013-11-03, 00:57

laisar napisał/a:
brak półki pod sufitem jest dla mnie zupełnie niezrozumiały...

Nie mam Lodgy pod ręką :) , ale nie jest czasem tak, że konstrukcja dachu w (Prawdziwej) MCVce jest bardziej półka-friendly, zaś w Logdy niekoniecznie? W (Prawdziwej) MCVce akurat w miejscu mocowania półki jest poprzeczne wzmocnienie dachu. W Logdy z kolei dach lekko opada ku tyłowi i może w okolicy półkowej nie ma już wystarczająco dużo miejsca na komfortowe powieszenie półki. Tak tylko sobie wysysam z brudnego palucha. :)

laisar - 2013-11-03, 01:48

bebe napisał/a:
W (Prawdziwej) MCVce akurat w miejscu mocowania półki jest poprzeczne wzmocnienie dachu

W lodgy jest w tym samym miejscu.

bebe napisał/a:
może w okolicy półkowej nie ma już wystarczająco dużo miejsca

Jest chyba nawet więcej niż w MCV.

Stan - 2015-01-14, 21:47

Czy tylko u mnie zniknął kolor "mineral blue" dla lodgy w kofiguratorze? Dam głowę, że był jeszcze kilka dni temu... :shock:

edit: we Francji też... http://www.dacia.fr/gamme.../configurateur/

Zbychu504 - 2015-01-14, 21:59

"mineral blue" został już wycofany z Lodgy
Brąz Cajou też znika z palety Dustera

maciek - 2015-01-14, 22:39

doszedł "Niebieski Azurite" w wersjach Stepway ;)

nie rozumiem dlaczego zabierają Brązowy Cajou

Ajgor - 2015-01-14, 23:51

Może farba się skończyła? ;-) . Mimo że mam szary Comete, to uważam że brąz jest ,,najdusterowszy'' ze wszystkich kolorów.
Stan - 2015-01-15, 00:07

Zbychu504 napisał/a:
"mineral blue" został już wycofany z Lodgy
Brąz Cajou też znika z palety Dustera

Zbychu... dzięki za info, to decyzja czysto marketingowa czy jest coś co właściciele tych kolorów powinni wiedzieć? ;)

Ps. Tak tak... moja lodgy będzie właśnie w tym kolorze ;)

Marek1603 - 2015-01-15, 07:28

No to musisz przyjechać do Zrębic bo muszę na żywo zobaczyć ten kolorek.
Zbychu504 - 2015-01-15, 10:20
Temat postu: Kolory
""Zbychu... dzięki za info, to decyzja czysto marketingowa czy jest coś co właściciele tych kolorów powinni wiedzieć? ;) ""
Stan to tylko i wyłącznie decyzja marketingowa - mnie tez dziwi usunięcie z palety dustera brązu bo to przecież najbardziej kojarzony kolor w tym aucie ale cóż....
Na tą chwilę też znika silnik 1.5 dCi 90km z wersji Laureate w Dusterze i będzie też ograniczenie opcji silnikowych w poszczególnych wersjach Lodgy :-)

Zbychu504 - 2015-01-15, 10:25

Poniższe konfiguracje aut już odpadają :
Lodgy w wersjach:
1. AMBIANCE 1.6 84 LPG (AMB6I)
2. AMBIANCE 1.5 dCi 90 (AMB5)
3. PRESTIGE 1.6 84 LPG (PRE6I)
4. AMBIANCE 1.6 84 LPG 7-miejsc. (AMB6IP7)
5. AMBIANCE 1.5 dCi 90 7-miejsc. (AMB5P7)
6. PRESTIGE 1.6 84 LPG 7 –miejsc. (PRE6IP7)
oraz kolor RNF nadwozia (Niebieski Mineral).
Sandero w wersjach:
1. LAUREATE 1.5 dCi 75 LA15D
oraz kolor nadwozia: RPK (Niebieski Persan).
Logan MCV w wersjach:
1. AMBIANCE TCe 90 AM9GB
Duster – kolor CNA brąz Cajou

Zbychu504 - 2015-01-15, 10:50
Temat postu: Zmiany w cennikach
Zobaczcie nowy cennik Dustera i Lodgy - zaskoczenie bo na tą chwile silnik dCi 90km jest całkowicie niedostępny w tych autach!!!! (początkowe założenie dotyczyło wyeliminowania dCi90 z wersji Laureate ale jak widać Ambiance też oskubali z tego silnika) .....a w dusterze przecież występował ze skrzynią 6biegów 4x2 i było całkiem dobrze ... nie mam informacji czy całkowicie został już wycofany czy to tylko czasowa zmiana
maciek - 2015-01-15, 10:56

Cennik obowiązuje od dnia 01.01.2015 r., dotyczy samochodów wyprodukowanych w 2014 r
może już nie ma wyprodukowanych w 2014 r.
http://www.dacia.pl/media...90/AM14_LDG.pdf

chyba że masz cennik na samochody z 2015 rocznika. W tamtym roku też w styczniu też były dwa cenniki jeden był trochę ogołocony

Zbychu504 - 2015-01-15, 11:08
Temat postu: .
Mam informacje z centrali :
"Informujemy, iż począwszy od produkcji kwietniowej (dostępnej w I połowie stycznia 2015) planowane są zmiany w gamie DST i LDG"


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group