DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - przy hamowaniu świeci kontrolka... (odp.: problem z masą)

piotrres - 2008-04-27, 20:35
Temat postu: przy hamowaniu świeci kontrolka... (odp.: problem z masą)
Cześć!

Dziwne zjawisko zaobserwowane niezleżnie przez Kol. Małżonkę a pote przeze mnie:

1. po wrzuceniu kierunkowskazu, a następnie naciśnięciu pedału hamulca, kierunkowskaz zaczyna dużo szybciej migać,sygnał dzwiekowy również przyspiesza.... Zaznaczam, że dotyczy to tylko prawego kierunkowskazu. :shock: Mam tak od piatku.

2. Przy zmianie biegów zapala się na moment wyświetlacz czujnika cofania :shock: :shock:

Dodam, że wygląda na to, że cała reszta "elektryki" zachowuje się poprawnie..

Pozdrawiam Piotr S.

L=27 100 km

wox - 2008-04-27, 21:05

ad.1) a masz wszystkie żarówki sprawne?
piotrres - 2008-04-27, 21:12

Wox,
Pierwsze co, sprawdziłem żarówki !
Rzeczone cuda dzieją się jedynie przy wciśniętym hamulcu (np. zwalniasz przed skrętem)
i tylko przy wrzuconym prazwym kierunkowskazie ! :shock:

KaS602 - 2008-04-27, 23:19

Polecam sprawdzic jak zachowuja sie tylne swiatla prz rzeczonej sytuacji (hamowanie z prawym kierunkowskazem) - bo zalatuje to troche jakims przebiciem lub brakiem polaczenia, ktore owocuje "choinka swiateczna" z tylu... Moze wadliwie podlaczone zasilanie czujnka cofania...?
Yoda - 2008-04-28, 00:00

Piotrek, Stawiam na problemy z masą w prawej tylnej lampie. Sprawdź sobie czy jest tam dobry styk elektryczny.

PS. Jeśli wierzyć instrukcjom to masa w sedanie jest na styku nr. 5 - czarny przewód 1mm*mm (najgrubszy z całej wiązki). INACZEJ niż w MCV !

PS2. Już w 1905 r. Einstein odkrył związek pomiędzy światłem, masą oraz ;-)

waski - 2008-04-28, 04:45

Dokładnie powiedziane, z tyłu masz choinkę w światłach. Ja mam to samo w kangoo, jak włączę prawy kierunkowskaz i nacisnę hamulec to przestaje mi migać na desce i lekko świeci lewy kierunkowskaz. A z tyłu świecą mi oba światła z prawej kierunkowskazu i światło stopu.
Też muszę to iść zrobić ale nie ma czasu :-?

Cym się przejumujesz, masz auto na gwarancji, jedź do serwisu niech robią, co ty będziesz sobie tym głowę zaprzątał.

baba za kółkiem - 2008-04-28, 06:14

Miałam dokładnie to samo trzy tygodnie temu, też prawy kierunkowskaz (!), przy zmianie biegów czujnik cofania nic nie robił, bo go nie mam. Pojechałam do serwisu, a tam mili panowie wymienili mi kostkę (jakoś inaczej to się nazywało, ale też na K). I odtąd nic.
Ciekawe, czy jeszcze ktoś tak ma, bo może to jakaś typowa usterka.

loganik - 2008-04-28, 06:22

Te wszystkie dziwności dzieją się gdy brak jest ,,masy,, w lampie, czasem wystarczy poruszać kostką przy lampie, problem rozwiązuje doprowadzenie cieniutkim przewodem dodatkowej masy do kostki co łączy się z lampą.

Pozdr. Loganik

piotrres - 2008-04-28, 22:03

Dzięki!
Odpowiedzi nadesłane przez Państwa w mim quiz'ie są poprawne. ;-) Korozja styku w tylnej choince spowodowała brak "umasienia" ;-) . Mój "pokładowy" elektronik stwierdził, że "powino" migać prawe światło stopu. I rzeczywiście. Rozebraliśmy tylna lampę,znaleźliśmy sprawcę, poczym pojechałem do serwisu z diagnozą. A co mam odpuszczać "formułę non-stop" !
Nb. rzeczony Kolega miał podobny problem w swoim "Roverku 420", o ile pamiętam.
baba za kółkiem napisał/a:
a tam mili panowie wymienili mi kostkę (jakoś inaczej to się nazywało, ale też na K).

A mnię miła pani poinformowała, że na K wymienili mi K -konektor :lol: z powodu korozji złącza.

Dzięki!

loganik - 2008-04-29, 07:34

Jeśli korozji uległo złącze które pwinno/i chyba jest/ być wykonane z materiałów nierdzewnych to strach pomyśleć co będzie z resztą złączy których w aucie jest od groma :-(

Loganik

laisar - 2008-04-29, 07:57

Bo tak naprawdę to nie są materiały naprawdę nierdzewne, a raczej powinny-być-trudno-rdzewne, ale (jak zawsze) marketing uznał, że to niedobra nazwa d;
piotrres - 2008-04-29, 11:44

loganik napisał/a:
Jeśli korozji uległo złącze które pwinno/i chyba jest/ być wykonane z materiałów nierdzewnych to strach pomyśleć co będzie z resztą złączy których w aucie jest od groma

Loganik, też mi wczoraj, ta straszliwa myśl przeleciała przez głowę... :evil:

piotrres - 2008-04-29, 11:49

P.S.
To powinno być w wątku "korozja" :evil:

Kamyk23 - 2008-04-29, 21:24

Lepsze bryki mają z tym problemy. Dobrze, że można to szybko rozwiązać.
Miszcz342 - 2011-03-03, 11:01

Mam lekkie przebicie w tylnych lampach tzn jak wciskam hamulec to mi się kontrolki zapalają od świateł przeciwmgielnych.Na początku nie skojarzyłem jednej rzeczy z druga. Bedę rozkręcał tylnie światła i sprawdzał czy niema zaśniedziałych gniazd w tylnej lampie.Przeczyszczę i dalej będę szukał przyczyny jak nie przejdzie.

[ Komentarz dodany przez: jackthenight: 2011-03-03, 13:08 ]
To jest akurat znany problem - zwróć uwagę głównie na wtyczkę od tylnych lamp - styki we wtyczce i lampie należy dobrze przeczyścić - głównie chodzi o pin we wtyczce od masy ( kabel koloru czarnego dochodzi do pinu masowego), gdyż to on lekko się wypala powoduje takie problemy jak opisujesz

RYKI - 2011-08-18, 10:47
Temat postu: Kontrolka świateł przeciwmgielnych zapala się przy hamowaniu
Witam
Nie mogąc znaleźć na forum interesującej mnie sprawy zwracam się do was o poradę.
Mianowicie .
Od pewnego czasu zauważyłem niepokojące lub też denerwujące mnie zjawisko .
Podczas jazdy samochodem gdy włączam kierunkowskaz lewy lub gdy dociskam pedału hamulca załącza się lampka kontrolna wskazująca włączenie się świateł przeciwmgłowych przednich.
Moje pytanie
I co z tym robić a jak robić to co i gdzie.

Ernest - 2011-08-18, 11:25

Mam ten sam problem. Ja wymieniam żarówki, ale problem za jakiś czas znów się pojawia. Wina chyba leży w masie, trzeba pogrzebać w kabelkach idących do kostki z żarówkami w tylnej lampie.
stempik - 2011-08-19, 13:43

Ernest napisał/a:
Wina chyba leży w masie

W braku masy.
Kostka, wygrzewa się, sniedzieje i obwód zamyka się przez Bóg wie co. Stad efekty.
Po wymianie zarówki wszystko wracało do norny bo poruszyłeś całością.

Najprościej dolutować przewód z oczkiem do ścieżki masowej w lampie i połączyć z masą karoserii w bagazniku.

piotrres - 2011-08-19, 15:18

stempik napisał/a:
Kostka, wygrzewa się, śniedzieje i obwód zamyka się przez Bóg wie co.

Ja miałem problem z lewym kierunkowskazem: przy wrzuceniu prawego kierunkowskazu zapalał się "stop" , akierunkwskaz szybciej migał. Ba, raz czy dwa, auto mnie "kopnęło".
Wyczyściłem styki, potem WD40 i do końca mojego loganowania nie było problemu...

Marna pociecha, że kolega-kierownik miał w Pirmerze dCi gorzej:
bierze się za wyprzedzanie, lewy kierunkowskaz, mocy przybywaj! I... nic. :shock:
Brak masy pojawił komputer zinterpretował jako...wrzucony wsteczny. Do tego lewy kierunkowskaz: ergo będzie parkował tyłem i komp. ograniczył mu moc, żeby z fasonem w coś nie wjechał. Najlepsze automaty są ręczne.

P.S>:
W roku 1905r. A. Einstein zauważył związek między światłem a masą ;-)

RYKI - 2011-08-22, 10:13
Temat postu: prośba o pomoc
Szanowni koledzy z elektryką to u mnie totalny klops.
Gdzie te kostki są i jak je przeczyścić .
Może kto mnie w przypływie wolnego czasu i cierpliwości poinstruować.
Tylko proszę tak po chłopsku i w miarę prosto.

Jupiter - 2012-02-17, 13:06
Temat postu: Logan problem z tylna lewą lampą
Tak jak w temacie mam problem z tylną lewą lampa ,a dokładnie z kierunkowskazem i stopem .
Na desce objawia się to zapalaniem kontroli do świateł przeciwmgielnych szczególnie podczas wciskania stopu i przyspieszony tempem przerywacza kierunków.
Z tyłu brak wyraźnego świtała na kierunkowskazu lub całkowity brak . Stop zaczyna migać jak kierunkowskaz.
Wymienione żarówki , styki wtyku lampy potraktowane preparatem - pomogło na chwilę .
Czy to brak masy na lampie ?

Jupiter - 2012-02-17, 13:16

nie widać znaków korozji wszystko świeże
DrOzda - 2012-02-17, 14:04

Wiesz w 16 letnim samochodzie* to bym się nie odważył na twierdzenie że jest coś świeże :)
* vide dane usera ....

jan ostrzyca - 2012-02-17, 20:25
Temat postu: Re: Logan problem z tylna lewą lampą
Jupiter napisał/a:
Tak jak w temacie mam problem z tylną lewą lampa ,a dokładnie z kierunkowskazem i stopem .
Na desce objawia się to zapalaniem kontroli do świateł przeciwmgielnych szczególnie podczas wciskania stopu i przyspieszony tempem przerywacza kierunków.
Z tyłu brak wyraźnego świtała na kierunkowskazu lub całkowity brak . Stop zaczyna migać jak kierunkowskaz.
Wymienione żarówki , styki wtyku lampy potraktowane preparatem - pomogło na chwilę .
Czy to brak masy na lampie ?


To kostka lampy. Rozpiąć, poskorobać, przedmuchać i spiąć.

Ostatnio spędziłem trzy godziny w serwisie Nazaruków w Lublinie, w tym czasie wybitni mechanicy szukali przyczyny zapalania kontrolek. Na koniec doszli, że to kostka. W międzyczasie zdjęli boczki tylnych dzrzwi, wydłubali wiązkę, rozładowali akumulator, kleli, sapali i znaleźli problem. Kostka!!! W trzygodzinnych poszukiwaniach nie przeszkodzłio im to, że na wstępie powiedziałem, że to kostka i to, że już przedtem naprawiali już tą samą usterkę, co zresztą mieli w historii zleceń.

Jupiter - 2012-02-19, 10:28

Znalazłem ,że ktoś miał dokładnie ten sam problem

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=791

Jak na razie udało się zlikwidować problem .
Kostki tak jak pisałem nie mają oznak korozji i śniedzenia.
Pin od "masy" lekko pogiąłem - kostka nieco trudniej się wpina ale ustąpił problem - najwidoczniej występował brak "masy"

Endymion - 2012-03-06, 18:38

Koledzy miałem ten sam przypadek w prawej lampie, przy światłach awaryjnych zauważyłem że prawy kierunek miga z lekkim opóźnieniem i zapala się trochę słabiej niż lewy.
Moje podejrzenia padły na kostkę i nie myliłem się, przetarłem delikatnie styki w lampie i wtyczce, na każdy styk nałożyłem minimalną ilość smaru miedziowego i podoginałem styki.
Usterka ustąpiła.

poznaniak1979 - 2013-04-05, 01:54
Temat postu: Kontrolka świateł przeciwmgielnych zapala się przy hamowaniu
Witam
Wracając dziś z pracy w nocy zaniepokoiło mnie dziwne migotanie kontrolki od świateł tylnych przeciwmgielnych
Sytuacja ta ma miejsce tylko co z tego zauważyłem gdy samochodów jedzie na luzie i lekko przycisne hamulec Wiecie czym to może być spowodowane
Mi na myśl przychodzi
-Pasek
-kable wysokiego napięcia
-Akumulator
-Alternator
Dodam że przepaliłai się żarówki od stopu i musiałem zdjąć klosz jakieś 2 dni temu oraz że nie mam żarówki w 3 stopie na podszybiu
Ale nie wiem czy to coś ma z tym wspólnego
Co byście poradzili od czego zacząć

chriskb - 2013-04-05, 02:44

Po pierwsze nie jeździć na luzie i nie przyciskać hamulca ;-)
A tak na poważnie przyczyny szukałbym w tej lampie, gdzie wymieniane były żarówki. warto sprawdzić połączenia, prawidłowość montażu żarówek oraz wysuszyć lampę np. suszarką do włosów a szczególnie gniazdo podłączenia przewodów i wtyczkę wiązki kabli.

El Diablo - 2013-04-05, 09:46

Cześć,
Potwierdzam to będzie problem z masą, ja też to przerabiałem.Dostosuj się do w/w porad i będzie ok ;-)

bigplik - 2013-07-17, 11:35
Temat postu: Migająca elektryka - proszę o pomoc
W moim Loganie MCV 1.5dci 68KM, wersja Ambiance, 2007,
od pewnego czasu jest coś nie tak z elektryką.

Na początku zapalała się kontrolka hamulca ręcznego podczas naciskania pedału hamulca.
Później włączanie kierunkowskazów w prawo zaczęło migać jak szalone podczas naciskania pedału hamulca (przy zdjętym częstotliwość migania normalna) gdy włączenie lewego kierunkowskazu było ok bez względu na naciskanie pedału hamulca.
Następnie podczas naciskania pedału hamulca zaczęła zapalać się lampka od świateł przeciwmgielnych razem z włączaniem tego światła.
Potem także przy włączaniu kierunkowskazów (teraz obu) włącza się zarówno lampka jak i światło przeciwmgielne i migają w tempie kierunkowskazów.
Obecnie podczas włączenia kierunkowskazów działają one na bardzo lekkim światle, migając, jednak powyżej światła tylne mijania świecą ze znacznie większą intensywnością i migają razem z kierunkowskazami.

Czy ktoś wie jak to naprawić?
będę wdzięczny za informacje

DrOzda - 2013-07-17, 11:39

Sprawdź kontakty i masę świateł stop przy połączeniu tylnych kloszy do blachy.
bigplik - 2013-07-17, 11:45

kilka razy odkręcałem tylne kolsze, nie widziałem tam blachy do podłączenia masy tylko same kable z wtyczką
matysz - 2013-07-17, 12:43

co do kierunkowskazów miałem ostatnio to samo z prawej strony z tyłu.
Zdemontuj klosz lamp. odepnij wtyczkę od konektora i obejrzyj.
U mnie zaśniedziały był styk od czarnego kabelka (masy;)). w miarę możliwości obczyść go delikatnie papierkiem ściernym albo jakimś chemicznym środkiem to czyszczenia styków. Ja musiałem jeszcze delikatnie podgiąć blaszkę w styku bo nie stykała. po tym palący się stop podczas używania kierunku prawego zniknął.

infos - 2013-07-19, 08:21

U mnie występują takie objawy:
- przy początku wciskania pedału hamulca lekko zaświeci kontrolka świateł mgłowych tylnych, przy wciśnięciu pedału do końca kontrolka gaśnie.
Czyżby coś zwierało w trakcie pracy pedału hamulca?

yarocz - 2013-07-19, 15:23

Typowy objaw problemów w prawidłowymi masami.
Musisz znaleźć wszystkie połączenia do masy i je sprawdzić.

ajax - 2013-07-21, 21:28

Masa panie, masa na "kabielkach" walnięta na 99%
bigplik - 2013-07-25, 16:09

Hura, pomoglo ;)
Trzeba bylo odgiac blaszki we wtyczkach,
Bardzo dziekuje za pomoc
Ciekawe ile ra przyjemnosc w warsztacie ;)

ajax - 2013-09-21, 12:36

bigplik napisał/a:
Ciekawe ile ra przyjemnosc w warsztacie

130 PLN za rgb razy (tak pi razy oko) pół rgb w niedrogim warsztacie. Ale to tylko takie przypuszczenie

waski - 2013-10-09, 21:37
Temat postu: Choinka na desce
Mam taki problem, który olewałem już prawie dwa lata, ale pora coś z tym zrobić. Chodzi o to że podczas hamowania, zapala mi się na desce kontrolka od świateł przeciwmgielnych, kiedyś było to tylko lekkie przebijanie, ale teraz pali się już konkretnie mocno i od jakiegoś czasu doszło jeszcze świecenie kierunkowskazów na desce podczas hamowania. I jeszcze jak zamykam auto z centralki to oprócz migania kierunkowskazów co jest normalne, dołącza się do tego jeszcze miganie środkowego światła stopu.
Kurde wiem że gdzieś nie ma masy, już się kiedyś naczytałem o tym, i wiele osób ma taki problem w wielu markach. Teraz w lecie wyciągałem lampy i sprawdzałem styki ale tam jest wszystko w idealnym stanie. Gdzie tego cholera szukać. W ostateczności pojadę do elektryka, ale wcześniej chciałbym być trochę mądrzejszy o wiedzę, bo elektryk ze mnie żaden, a te paproki potrafią wziąć wiele za niewiele pracy, a ja nie lubię być naciągany przez mechaników i elektryków.
Tak jak rok temu, wystarczyło wyregulować zawory, bo gasł od gazu, a spec od diagnostyki komputerowej stwierdził że mam gdzieś dziurę w bloku, bo wypadał zapłon na drugim cylindrze i kazał mi sprawdzić ciśnienie na cylindrach, ale mimo wszystko on stawiał na mikro dziurę w bloku (idiota).

laisar - 2013-10-09, 22:31

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=791

Warto też sprawdzić okablowanie... gniazda oświetlenia przyczepy.

Kotus - 2013-10-14, 19:24

Miałem podobne objawy co Ty, też zapalała mi się kontrolka świateł przeciwmgielnych podczas hamowania i włączania kierunkowskazów. Ponieważ wszystko działało, dłuższy czas jeździłem sobie nie ruszając tego. Niedawno postanowiłem przed zimą wymienić wszystkie żarówki w tylnych lampach. Po wymianie okazało się, że lewy kierunkowskaz świeci bardzo słabo, za to bardzo mocno miga kontrolka świateł przeciwmgielnych. Problem tkwił w kostce, która wchodzi do lampy: malutkim śrubokręcikiem lekko "pomacałem" styki w kostce. Okazało się, że pomogło! I też wcześniej wyglądało, że jest w idealnym stanie...
jackthenight - 2013-10-14, 20:57

waski napisał/a:
Teraz w lecie wyciągałem lampy i sprawdzałem styki ale tam jest wszystko w idealnym stanie

To tylko tak ci się wydawało.
Musisz odłączyć wtyczki, najlepiej rozebrać wtyczkę, wyciągnąć piny żeńskie po kolei i doginać blaszki do środka. Następnie umyć WD40 i kilka razy podłączyć wtyczkę do lampy i odłączyć.

infos - 2013-12-02, 10:22

Cytat:
Masa panie, masa na "kabielkach" walnięta na 99%

Potwierdzam - Masa :)
U mnie świeciła kontrolka przecimgielnego z tyłu po naciśnięciu pedału hamulca i dodatkowo mrugała przy włączonym lewym kirunkowskazie.
Wspólny mianownik tych miejsc, to lewy tylny reflektor.
Dogięcie "wsuwek" w kostce "naprawiło" problem.

Przy okazji pytanko:
Czy tak jw. wadliwie działająca instalacja mogła powodować rozładowanie akumulatora podczas kilkudniowego pobytu w garażu?

luke88 - 2014-02-15, 23:02

Witam serdecznie

w ostatnim czasie doświadczyłem tego zjawiska. kontrolka może nie mruga albo błyska jak Koledzy pisali ale ja bym powiedział że "mruży", no nie wiem coś jakby przebicie. oczywiście już sprawdzam kostkę i zaczynam od lewego klosza.

jackthenight - 2014-02-16, 06:11

luke88 napisał/a:
oczywiście już sprawdzam kostkę i zaczynam od lewego klosza.

No właśnie brak masy na kostce od tylnych lamp. Sprawdź ten pin w kostce, do którego podłączony jest czarny kabel.
Bardzo możliwe, że samo kilkukrotne wyjęcie kostki, psiknięcie jakimś WD40 i założenie kostki rozwiąże problem.

Seba - 2016-08-21, 14:28
Temat postu: Kontrolka na desce
Witam.w loganie z 2005 roku po wcisniesciu pedału stopa i puszczaniu go na desce rozdzielczej lekko zapala mi sie kontrolka światła przeciwmgielnego tylnego.wie ktoś co to moze byc?pozdrawiam
grzech - 2016-08-21, 16:57

Czy zapala się sama kontrolka czy razem ze światłami przeciwmgielnymi?
Seba - 2016-08-21, 18:16

Kolego sama kontrolka.żarzy się.
laisar - 2016-08-21, 19:00

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + kontrolka

ALBO

DACIA Klub Polska » DACIA » Kompendium Dacii » Kontrolka kierunkowskazu / przeciwmgielnych przy hamowawaniu

= Kontrolka kierunkowskazu / przeciwmgielnych przy hamowawaniu (problem z masą na wtyczce tylnej lampy).

kali - 2016-08-21, 19:03

Brak masy w lewej tylnej lampie. Musisz poskrobać piny i obejrzeć czy wtyczką nie przypalona.
antychrust - 2017-04-17, 19:32
Temat postu: Zwarcie na kierunkowskazach - Logan I MCV
Cześć wszystkim, mam problem - w Loganie I MCV 2007 występuje zwarcie na tylnej prawej lampie. Jak włącze kierunkowskaz bez włączonych świateł - świeci się razem ze stopem(stop się wtedy żarzy), gdy włączę kierunek z pozycjami - pozycja miga razem z kierunkiem. Jak włączę kierunek ze stopem i pozycjami - zaczyna szybciej migać a z tyłu w ogóle się nie świeci. Sprawdzałem masę multimetrem - no niby jest OK. Dociera. Między ścieżkami na lampie nie ma zwarć. Stąd pytanie - gdzie szukać problemu?
shrek - 2017-04-17, 19:41

Sprawdz dokladnie czy nie ma zwarcia lub przepalonej sciezki. Przylutuj mase bezposrednio do sciezki ( z masa)w lampie i poprawnie przykrec gdzies do katoserii, sprawdz kleme i kabel masowy przy aku. Odlacz wtyczke i miernikiem sprawdz wszystkie plusy z3 swiatel, przykladajac plus miernika do kavla i minus do karoserii w miejsce, w ktorym nie ma farby , rdzy, itd.
route2000 - 2017-04-18, 08:28

Przede wszystkim jak masz "choinkę" na tylnej lampie to na 100% masz BRAK MASY do karoserii.
Sprawdź, jak pisze kolega shrek, miernikiem połączenie lampy z masą.

przemekadv - 2017-04-18, 20:53

Kolego to brak masy. Sprawdz na 90% sie wypiela.
leo - 2017-04-18, 21:17

route2000 napisał/a:
Przede wszystkim jak masz "choinkę" na tylnej lampie to na 100% masz BRAK MASY do karoserii.
Sprawdź, jak pisze kolega shrek, miernikiem połączenie lampy z masą.


Tak jest, opisane objawy to typowy przykład złego połączenia z masą. Przy czym może by tak, że jakieś tam słabiutkie połączenie jest - i na mierniku może być OK - ale w momencie dużego zapotrzebowania na prąd (STOP to 21W, kierunkowskaz tyle samo) pojawiają się cuda. Musisz zapewnić DOBRY styk na drodze od żarówki do karoserii.

route2000 - 2017-04-19, 09:37

Weź porządny środek do czyszczenia styków np. Kontakt 60 i popsikaj wtyki przy lampie, przeczyszcz styki na płytce, gdzie są osadzone żarówki oraz gniazda żarówek, sprawdź mocowanie masy przy karoserii, ewentualnie też odkręć je, przeczyszcz papierem czy środkiem oczko na kabelku, gwint karoserii i wszystko je złóż do kupy i powinno być OK. ;-)
tomaszgebala - 2017-05-26, 22:50
Temat postu: przy hamowaniu - kontrolka ogrzewania tylnej szyby
dzisiaj zauważyłem u siebie dziwną przypadłość. Przy hamowaniu zapalała się kontrolka ogrzewania tylnej szyby.
Miał ktoś to u siebie? Gdzie szukać przyczyny ?

jas_pik - 2017-05-26, 23:12

Takie rzeczy to tylko ..... brak masy ( ale gdzie - to jest największy problem do odszukania )
Zacznij od szukania - sprawdzania ciągłości masy ( zwykłym omomierzem) w okolicach tyłu samochodu - tylne światła i okolice klapy są najbardziej podejrzane

eplus - 2017-05-27, 04:44

Ja bym zaczął od sprawdzenia, czy masa przodu auta (nadkole, gdzie jest kabel masowy) łączy się z masą tyłu auta. Jak jest złożone z 2 kawałków i słabo pospawane, to wszystko jasne.
:mrgreen: :mrgreen: :lol:

tomaszgebala - 2017-05-27, 05:17

eplus napisał/a:
Ja bym zaczął od sprawdzenia, czy masa przodu auta (nadkole, gdzie jest kabel masowy) łączy się z masą tyłu auta. Jak jest złożone z 2 kawałków i słabo pospawane, to wszystko jasne.
:mrgreen: :mrgreen: :lol:

dziwne, ruszyłem kondonem pomiędzy tylnymi drzwiami a nadwoziem, tym w którym idą przewody, i ... jak ręką odjął. Może jakieś przełamanie przewodów ?

shrek - 2017-05-27, 07:20

No to szukaj wlasnie tam. Przelamany lub przetarty przewod. Polutowac i zaizolowac.
eplus - 2017-05-27, 11:40

Brak masy na tylnej klapie - napięcie +12 idzie na trzeci stop (przy tej awarii nie będzie on działał), przez niego na minusową żyłę wewnątrz klapy, która nie ma połączenia z minusem akumulatora, ale nadal ma połączenie z minusową stroną grzania szyby w klapie. Przez nitki grzejne o małym oporze plus przechodzi na stronę plusową szyby (szyba faktycznie nie grzeje, za mały prąd), a stąd na plus lampki w tablicy rozdzielczej.
Bardzo możliwe też, że przyczyną nie jest przerwa masy, a zwarcie między żyłami trzeciego stopu i grzania szyby (po przemieszczeniu przewodów usterka pozornie ustąpiła). W takim przypadku trzeci stop będzie świecił, a dodatkowo przy hamowaniu będzie grzać szyba. Taka awaria może zeżreć wyłącznik stopu - grzanie szyby pobiera dużo prądu.
:idea:

malygabrys - 2017-05-27, 20:12

Pęknięte dwa przewody w gumowej osłonie do tylnych drzwi. Przerabiałem w zeszłym roku - jak dużo używasz tylnych drzwi to pękają kabelki.
MrVlad - 2017-07-26, 07:42
Temat postu: Lampka kontrolna przednich świateł przeciwmgielnych
Witam,

Przy wciskaniu pedału hamulca zapala mi się lampka kontrolna przednich świateł przeciwmgielnych, dodatkowo jak włączę lewy kierunkowskaz to mruga.
Ktoś miał podobny problem? Sprawdziłem wszystkie światła i są ok.

przemoc84 - 2017-07-26, 07:58

spięcie na kablach
MrVlad - 2017-07-26, 08:03

sam chyba tego nie zlokalizuję, serwis czy dobry autoelektryk?
arczi_88 - 2017-07-26, 08:19

Zawsze możesz jeszcze odkręcić tą lampę i zobaczyć czy wszystko jest na miejscu.
laisar - 2017-07-26, 10:14

Problem z masą.

DACIA Klub Polska » DACIA » Kompendium Dacii » Kontrolka świateł przeciwmgielnych zapala się przy hamowaniu » http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=5769

MrVlad - 2017-07-27, 08:31

Dobra to gdzie tej kostki mam szukać, skoro zapala się kontrolka od świateł przednich przeciwmgielnych?
corrado - 2017-07-27, 09:36

kostka od przeciwmgielnych z zarowkami H11
jest przy pompie wspomagania ( przed lewym nadkolem - przy podluznicy ), odsun nadkole plastikowe i je namierzysz ...

laisar - 2017-07-27, 12:48

MrVlad napisał/a:
gdzie tej kostki mam szukać

Przy lampach tylnych - jak napisane w zalinkowanym temacie.

MrVlad - 2017-08-28, 10:43

Przeczyściłem wszystkie kostki od świateł Kontaktem i problem zniknął 8-)
Dzięki za pomoc.

aesir - 2017-11-13, 10:08
Temat postu: Zapalanie się kontrolki świateł przeciwmgielnych
Witajcie, czy ktoś spotkał się z takim problemem: przy losowej jeździe lub postoju autem przy wciskaniu hamulca nożnego zapala mi się kontrolka świateł przeciwmgielnych, jak puszczam hamulec -gaśnie. Są to losowe momenty i kontrolka raz tylko ledwo się świeci, a raz świeci tak mocno jakbym przeciwmgielne zapalił.
Kiedyś udało mi się na postoju poprosić brata żeby sprawdził, czy nie zapalają mi się czasami światła przeciwmgielne z tyłu, ale nie.

Gdzie szukać choroby?

arczi_88 - 2017-11-13, 10:38

Problemy z masą. Trzeba by rozebrać lampy i zobaczyć czy przewody całe, czy styki pośniedziały, poczyścić.
laisar - 2017-11-13, 13:32

aesir napisał/a:
Gdzie szukać choroby?

DACIA Klub Polska » DACIA » Kompendium Dacii Kontrolka kierunkowskazu / przeciwmgielnych przy hamowawaniu » http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=791

(Problem z masą lampy).

dudu$ - 2017-11-13, 18:40

Tak jak koledzy wyżej pisali problem z masa identycznie miałem w renault thalii. Wystarczy wyjac lampę i papierem sciernym przeczyścić złącze lampy jak i kostkę elektryczną od niej.
route2000 - 2017-11-14, 10:52

I jeszcze warto psiknąć środkiem do konserwacji elektryki np. KONTAKT. ;-)
aesir - 2017-11-14, 10:53

Rozebrałem, przeczyściłem i dalej to samo. Przeczytałem cały temat i nie wiem gdzie idzie masa od kostki do karoserii. Spróbuję sposobu z odginaniem blaszek śrubokrętem i potem WD lub Kontaktem.
route2000 - 2017-11-14, 10:56

Nigdy nie WD40 tylko KONTAKT. ;-)
Z reguły masa to czarny kabel, ale mogę się mylić...

aesir, masz już mail ode mnie. ;-)

polon18 - 2017-11-14, 11:37

Miałem ten sam problem w Renault scenic.
Problemem okazała się nie masa a żarówka . mi świeciła kontrolka z przeciwmgielnych z migaczem. Oczywiście sprawdziłem masy w całym aucie i nic. Wymiana żarówki rozwiązała problem

2 lata później miałem tą samą przypadłość ale ze stopem. Ikonka przeciwmgielnych tliła się po naciśnięciu stopu.

Wymiana żarówki stopu i problem rozwiązany

aesir - 2017-11-28, 19:55

No Panowie, dziś zaczęła mi się jeszcze lepsza jazda.
Poza kontrolką przeciwmgielnych zapala się kontrolka kierunków... mało tego z tyłu kierunki również zapalają się, słabym światłem ale świecą tak długo aż puszczę hamulec.

dudu$ - 2017-11-28, 20:40

Wszystko wskazuje na to , iż nadal masz słabą masę. Przeczyść złącza przy światłach tylnych.
Lajkonik - 2017-11-29, 07:11

Może też brakować styku na podłączeniu masy do elementów konstrukcji. Sprawdź pod maską od strony aku i od strony tylnych lamp.
aesir - 2017-11-29, 07:55

A od strony tylnych lamp gdzie szukać? Bo jak tylna wtyczka od lampy wchodzi do środka karoserii, to już nie mam możliwości tam zajrzeć ani znaleźć gdzie idzie przewód z masą.
shrek - 2017-11-29, 09:12

Podlacz zwykly kabel z jednej strony do budy/karoserii auta a z drugiej do masy w lampie i zobacz co to dalo.
route2000 - 2017-11-29, 10:35

aesir, masz zrypane zasilanie tylnych świateł...
Masz instrukcję obsługi tego auta? Tam powinno pisać jak się wymienia tylne żarówki.
Masa jest z reguły koloru czarnego. Miernik w łapę i sprawdzasz przejście masy z lampy do karoserii albo metodą Shreka (kabelek między masą lampy a budą). ;-)

aesir - 2017-11-29, 12:01

Czyszczenie styków i wymiana wszystkich żarówek nie pomogła. Po pracy spróbuję z masą.
Lajkonik - 2017-11-30, 07:14

W Dusterze masa tylnych lamp jest podłączona w tylnym słupku nad lampą. Nie wiem jak u Ciebie, ale chyba będzie podobnie. Załączam plik z umiejscowieniem masy w Dusterze.
route2000 - 2017-11-30, 08:47

Masę można poznać po wspawaniu krótkiego kawałka gwintowanego pręta do karoserii, a do tego parę kabelków zakończone oczkiem. ;-)
aesir - 2017-12-05, 12:13

Nie miałem kiedy napisać panowie.
Metoda @shrek'a pomogła, od razu problem zniknął. Zastanawiałem się czy próbować to montować na stałe, ale postanowiłem jeszcze styki poodginać i to też pomogło jak narazie. We wtyczce wygiąłem w jedna stronę i w lampie tak samo, tak że przy montowaniu musiałem mocno wcisnąć wtyczkę.

Jakby komuś było potrzebne to masa w lewej lampie ma chyba numer 4 a w prawej numer 2.

shrek - 2017-12-05, 16:55

aesir, podlacz ten kabel na stale, bo problem powroci. Przylutuj go do lampy, a z drugiej strony znajdz jakas srube/wkret i podepnij sie tam.
aesir - 2018-06-28, 22:49

Witajcie, problem wrócił ale trochę w innej postaci. Już nie palą się żadne kontrolki, lecz przy hamowaniu zapala tylko prawy tylny kierunek, a przy włączeniu kierunku miga światło stop też tylko w prawej tylnej lampie.
Nie wiem, czy jest sens znów się bawić, czy problem rozwiąże zakup nowych lamp?

shrek - 2018-06-29, 02:44

Czy dolozyles dodatkowy kabel , czy zostawiles jak bylo tylko wyczysciles?
aesir - 2018-06-29, 07:18

Wyczyściłem, bo nie chciałem wiercić karoserii. Myślę, czy da radę tą masę zlokalizować w górnej części...
shrek - 2018-06-29, 07:22

A nie mowilem, ze problem poweoci.
Kabel nowy masowy z minusa lub karoserii bezposrednio na lampe.

aesir - 2018-08-23, 07:31

Wybaczcie, że tak późno odpisuję. Ale w końcu tak zrobiłem. Rozebrałem w bagażniku cały prawy bok (plastiki) tam przez otwór techniczny widać przewód masowy. Nic z nim nie robiłem, podpiąłem bezpośrednio z kostki do niego nowy przewód.
Teraz wszystko działa.
Dzięki za pomoc :-)

aesir - 2018-09-04, 12:16

Wracam... Problem też.
Wczoraj zaczęły migać szybko wszystkie migacze, czasami w ogóle nie mam migaczy (popycham manetkę i nic), żarówki dobre. Nie świeci na stałe lewy tylny migacz, a prawy przedni, raz działa, a raz nie. Mimo tego wszystko miga tak jakbym miał przepalone żarówki.
Co radzicie, bo boję się żeby mi dowodu nie zabrali :)

route2000 - 2018-09-05, 07:55

Sprawdź dobry kontakt w oprawach żarówek, czy czasem nie są za luźne albo zabrudzone...
aesir - 2018-09-09, 14:52

Chyba znalazłem winowajców. To że wtedy robiłem na osobnych kablach masę już nic nie daje. Raczej kostki do wymiany całe bo znów kolejne objawy doszły.
Z przodu raczej też kostki do wymiany plus kawałek instalacji el. Bo jak wyginam kable to przez chwilę mam kierunek z przodu...

Jakieś pomysły gdzie mogę kupić NOWE kostki ? Bo szukałem na necie i nie ma.
I jak to zrobić żeby wpiąć się np nowymi kablami w starą instalację, gdzie najlepiej?

arturp - 2018-10-02, 13:23
Temat postu: przebicie elektr. pedału hamulca/kontrolki przeciwmgłowych ?
Witam,
W Logan 1.6 kombi rocznik 2008 (77 KW, 105 KM, nr. VIN: UU1KSDAM538637694) po naciśnieciu pedału hamulca żarzy się kontrolka tylnych świateł przeciwmglielnych a poniewaz rano mam dodatkowo miękki pedał hamulca nie wiem czy to wynik tego przebicia (?) - ktoś coś doradzi ?

dziękuję i pozdrawiam,
Artur

DrOzda - 2018-10-02, 14:10

Doprowadź do porządku masę która dochodzi do tej lampy.
matysz - 2018-10-02, 15:42

Do przeczyszczenia styki w tylnych lampach. Głównie masa. Miałem to samo ;)

Demontujesz lampy tylne odpinasz kable i papierkiem ściernym drobnym czyścisz styki. łatwe do roboty. Powodzenia.

ADAM 12 - 2018-10-02, 20:06

Miękki pedał niema nic wspólnego z elektryką.Przyczyny mogą być dwie :
1.Masz wyciek - nieszczelność w układzie hamulcowym i układ się zapowietrza .
2. Samoregulatory tylnych bębnów są zużyte i cofają szczęki.

aaryt - 2020-02-10, 19:28
Temat postu: Przy hamowaniu zapala sie kontrolka swiatel przeciwmgielnych
Hejka!

Dawno mnie tu nie było, a temat może już i się pojawił, choć wyszukiwanie nic takiego nie pokazało...

Piszę, bo ostatnim razem jak hamowałem i zapalała mi się (tak delikatnie, do polowy) kontrolka hamulca ręcznego, to okazało się, że mam wyciek płynu hamulcowego. Więc dmucham na zimne?

Teraz, gdy hamuję zapala się (znowu delikatnie) kontrolka tylnych świateł przeciwmgłowych. Miał może już ktoś tak? Co to znaczy?

Pozdrawiam! Robert

PS. Jest jakiś licznik rekordów przebiegu? :mrgreen:

eplus - 2020-02-10, 19:32

Zła masa na tylnych lampach zapewne.
:idea: :idea: :idea: :idea:

Puncu - 2020-02-10, 20:07

aaryt napisał/a:
Teraz, gdy hamuję zapala się (znowu delikatnie) kontrolka tylnych świateł przeciwmgłowych. Miał może już ktoś tak?

Ja tak miałem. Wymieniłem wszystkie żarówki lamp tylnych i przestało ;)

toka93 - 2020-02-10, 20:17

Przeczyścić kostkę i sprawdzić masę. W najgorszym wypadku wymienić wkład lampy jeśli już będzie bardzo źle wyglądał.
dudu$ - 2020-02-10, 20:21

na 100% tak jak pisze kolega eplus i toka93 miałem identycznie w Thalii czyli bliźniaczej konstrukcji
laisar - 2020-02-11, 10:01

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + "hamow* kontrol*" = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=791

Tak jak piszą koledzy - masa.

SonnyDogg - 2020-02-18, 07:35

Ciekawy przypadek..

Ja miałem u siebie tak że krótki długie mi się same przełączały jak mocno depnąłem/hamowałem, ale to dlatego że manetką świateł mogłem kręcić jak chochlą w grochówce ;)

lukee88 - 2020-02-18, 09:28

Dopiero co miałem to samo. Poluzowała mi się wtyczka do lewego tylnego światła.
A poluzowała się bo jest tam szczelina ok. 1 cm w bagażniku i pewnie czymś musiałem ją ruszyć jak pakowałem bagażnik.
Wystarczyło ją docisnąć i problem rozwiązany.

Fruxo - 2020-02-18, 10:13

doświetlania pola hamowania , future
cocojambo - 2020-07-22, 06:15
Temat postu: PRZY HAMOWANIU ZAPALA SIĘ KONTROLKA OD ŚW PRZECIWMGIELNYCH
Witam,
jak w temacie, podczas hamowania zapala się kontrolka od świateł przeciwmgielnych.
Czy ktoś już się z tym przypadkiem spodlał?

toka93 - 2020-07-22, 06:21

Sprawdzić masę w tylnej lampie i kostki czy nie pogniły.
laisar - 2020-07-22, 14:26

DACIA Klub Polska » DACIA » Kompendium Dacii » Przy hamowaniu świeci kontrolka X

Cytat:
Kontrolka kierunkowskazów / świateł przeciwmgłowych / ogrzewania tylnej szyby - świeci, miga, żarzy się, przyśpiesza - przy hamowaniu

Odpowiedź: problemy z masą

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=791


albo

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + przy hamowaniu świeci kontrolka = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=791

dacia - 2020-07-22, 21:41

Masa masa i jeszcze raz masa. Normalne w daciach .Przeczyścić i po problemie
cocojambo - 2020-07-23, 07:11

Dzięki Panowie
przeczyszczenie pomogło :-D :-D :-D ;-) :mrgreen: :lol:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group