DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Technika jazdy - Jakie sposoby na oślepiające światła w lusterkach?

Piotr_K - 2013-01-06, 23:52

Zima to krótkie dni i długie noce, drażnią mnie kierowcy jadący za mną i oślepiający mnie - światła mają poustawiane tak paskudnie, że świecą we wsteczne lusterko pełną mocą - zmuszony jestem je odchylać. Skąd taka beztroska??? pomijam stress w sytuacjach jazdy naprzeciw takich bezmyślnych. Jakie macie sposoby na oślepianie?
laisar - 2013-01-07, 00:58

Piotr_K napisał/a:
Jakie macie sposoby na oślepianie?

Przepuścić, bo w zasadzie nie ma innej rady - wewnętrzne w ustawieniu nocnym zazwyczaj daje jeszcze radę nawet megazenonom, ale wachlowanie bocznymi jest już jednak robotą gupiego /:


(Choć niby można by ulepić fotochromy... Albo taką folię nakleić? No ale chociaż zdarzają się przypadki oślepiania, to nie jest ich u mnie aż tak wiele, żebym gorączkowo szukał rozwiązania).

Piotr_K - 2013-01-07, 01:46

laisar napisał/a:
Piotr_K napisał/a:
Jakie macie sposoby na oślepianie?

Przepuścić, bo w zasadzie nie ma innej rady - wewnętrzne w ustawieniu nocnym zazwyczaj daje jeszcze radę nawet megazenonom, ale wachlowanie bocznymi jest już jednak robotą gupiego /:


(Choć niby można by ulepić fotochromy... Albo taką folię nakleić? No ale chociaż zdarzają się przypadki oślepiania, to nie jest ich u mnie aż tak wiele, żebym gorączkowo szukał rozwiązania).


Heh, kolega dowcipniś jeżdżący Fordem Transit poradził aby w szybie dać diodowy napis - OŚLEPIASZ MNIE !!! ;))

mekintosz - 2013-01-07, 01:47

Jak jadą na długich w nocy można dać do zrozumienia np: awaryjnymi lub przeciwmgłowym. Może pomoc ;-) Ewentualnie niczym z filmu akcji z agentem 007, ręczny, jazda tyłem - długimi po oczach klienta, po czym znów ręczny, powrót do prawidłowego kierunku ;-)

Myslałem, że w dusterze ten problem jest mniej dokuczliwy - siedzi się wyżej niż linia świateł większości pojazdów.

Piotr_K - 2013-01-07, 01:50

mekintosz napisał/a:
Jak jadą na długich w nocy można dać do zrozumienia np: awaryjnymi lub przeciwmgłowym. Może pomoc ;-) Myslałem, że w dusterze ten problem jest mniej dokuczliwy - siedzi się wyżej niż linia świateł większości pojazdów.


No tak, ale widzę wyraźnie, że jedno światło świeci normalnie a drugie w górę ... ;) wprost w kabinę od tyłu.

wojtek_pl - 2013-01-07, 08:19

A to takich jest tyle, że to już szkoda zachodu z miganiem czy innym awanturowaniem się. jeszcze jak jedzie z przeciwka to można mu długimi poświecić. Ale jak jest z tyłu to nic nie poradzisz.

W Jeepie fajnie na to pomagało samoprzyciemniające się lusterko wewnętrzne i lewe zewnętrzne.

Zewnętrzne są i tak wypukłe i rozpraszają światło. I być może są wkłady do lusterek z przyciemnieniem delikatnym. Taki wynalazek był w XJ. Może można sobie dokupić do Dacii.

Prezes - 2013-01-07, 08:35

Proponuję przyciemnić tylną szybę maksymalnie - ja tak mam i już nie oślepiają. Choć w założeniu na lato dla Dziecia szyby przyciemniałem..
Mariusz - 2013-01-07, 09:06

Ja też przyciemniłem szyby ze względu na dzieci. Teraz oślepiają mnie boczne lusterka jak samochód za mną wychyla się na boki. Jak nie urok, to sraczka :lol:
laisar - 2013-01-07, 10:26

wojtek_pl napisał/a:
być może są wkłady do lusterek z przyciemnieniem delikatnym

No właśnie na szybko nie wyguglałem, ergo - nie istnieją (; stąd pomysł na folię.


Mariusz napisał/a:
jak samochód za mną wychyla się na boki. Jak nie urok, to sraczka

Jeżeli poza staniem / pełznięciem w korku oślepia dopiero przy wychylaniu, to znaczy, że jedzie za blisko, duuużo za blisko, i oślepianie to już jest tylko wisienka na tej sraczce...

Stepway - 2013-01-07, 22:35

:mrgreen: a myślałem, że mnie to tylko dotyczy...

Podoba mi się pomysł z tablicą diodową i możliwością wyświetlenia napisu... :lol:

Informacyjnie, do zakomunikowania pojazdu za mną że np. jedzie bez świateł (wieczorem, nocą) - co staje się ostatnio nagminne, czy że właśnie mnie zmiata swoimi drogowymi/źle wyregulowanymi mijania, używam światła przeciwmgłowego. Ale... mizernie wygląda odbiór takiego sygnału :-?

Po za tym przełącznik jest zespolony z halogenami przednimi, co nie jest pożądane.

W przypadku maksymalnego oślepiania zsuwam się w fotelu o kilka cm, na krótkich dystansach pomaga :-|

morgen - 2013-01-07, 23:18

a jak wyobrażasz sobie możliwość edytowania napisu ?:D
bebe - 2013-01-08, 00:56

morgen napisał/a:
a jak wyobrażasz sobie możliwość edytowania napisu ?:D

Edytujesz mozolnie w domu, po czym podpinasz tak zdefiniowane teksty pod kilka guziczków i w trasie naciskasz tylko właściwy. Ja bym sobie zdefiniował:
  1. DZIEKI!!!
  2. DAJESZ!
  3. KARETKA, ZJEZDZAMY
  4. W D..E SOBIE ZASWIEC!
  5. TU JEST 50, WYPRZEDZAJ ALBO SP..RDALAJ
  6. ALES SIE NAJEZDZIL!
  7. WLACZ SWIATLA
  8. WYREGULUJ SWIATLA
  9. KUP SOBIE ZESTAW GLOSNOMOWIACY
  10. OBYS SCZEZL
:>

Są nawet na allegro, np. tu i tu.

Piotr_K - 2013-01-08, 02:42

No rewelacja ;)) napisano w pierwszym - "IDEALNY DLA KIEROWCÓW
KTÓRZY CHCĄ WYRAZIĆ SWOJE MYŚLI LUB ZAPREZENTOWAĆ SIEBIE NA ULICY"

Bebe - gratuluję poczucia humoru.

Nie przepadam być nauczycielem na ulicy i nie tylko ;) ale czasem aż korciłoby żeby coś napisać...;)

Do tekstów bebe dołączyłbym "WŁĄCZ MYŚLENIE" , "OBUDŹ SIĘ !" ;))

Boogie - 2013-01-10, 21:03

Ja z problemem źle wyregulowanych świateł spotykam się dosyć często i jakoś mi się wydaje że z każdym rokiem jest gorzej. Zastanawiam się jak te samochody przechodzą przegląd techniczny? Mam po prostu ochotę dać sie wyprzedzić i pojechać za kimś takim na długich... Druga sprawa to bardzo mało osób używa regulacji świateł. Tył auta załadowany tak że zderzakiem ciągnie po ulicy a świateł nie obniży.
Piotr_K - 2013-01-10, 21:27

Boogie napisał/a:
Ja z problemem źle wyregulowanych świateł spotykam się dosyć często i jakoś mi się wydaje że z każdym rokiem jest gorzej. Zastanawiam się jak te samochody przechodzą przegląd techniczny? Mam po prostu ochotę dać sie wyprzedzić i pojechać za kimś takim na długich... Druga sprawa to bardzo mało osób używa regulacji świateł. Tył auta załadowany tak że zderzakiem ciągnie po ulicy a świateł nie obniży.


Może alarmować o tym Policję drogową? mają możliwości prawne w odróżnieniu od nas ..

Nie myślę o jednostkowych alarmach, tylko tak ogólnie, może jako Klub Dacia wystosować swoje spostrzeżenia i uczulić ich na ten problem, przecież dotyczy bezpieczeństwa, mnie jak ktoś oślepi to momentalnie zwalniam gdyż mam obawy czy kogoś nie rozjadę, inni tego czasem nie robią ...

Boogie - 2013-01-10, 21:32

Podejrzewam że będzie to tylko strata naszego czasu bo raczej nie rusza w pościg za samochodem ze źle ustawionymi światłami :(
Piotr_K - 2013-01-10, 21:49

Boogie napisał/a:
Podejrzewam że będzie to tylko strata naszego czasu bo raczej nie rusza w pościg za samochodem ze źle ustawionymi światłami :(


Tosz właśnie o tym pisalem..... nie za jednym ...;)

laisar - 2013-01-10, 22:43

Boogie napisał/a:
z problemem źle wyregulowanych świateł spotykam się dosyć często i jakoś mi się wydaje że z każdym rokiem jest gorzej

MSZ gorzej nie, od dawna jest po prostu cały czas źle - chodziło mi natomiast o to, że takie światła męczą głównie od frontu, a odbicia w lusterkach zdecydowanie rzadziej.

Piotr_K - 2013-01-10, 23:29

laisar napisał/a:
Boogie napisał/a:
z problemem źle wyregulowanych świateł spotykam się dosyć często i jakoś mi się wydaje że z każdym rokiem jest gorzej

MSZ gorzej nie, od dawna jest po prostu cały czas źle - chodziło mi natomiast o to, że takie światła męczą głównie od frontu, a odbicia w lusterkach zdecydowanie rzadziej.


No ale jak coś nas "męczy" to trzeba by to "upupić" ;)

Piotr_K - 2013-01-13, 22:59

Przykład bannera a aucie:




Tu strona producenta :

http://www.skori.pl/index...tpage&Itemid=12

Boogie - 2013-01-14, 00:44

Piotr_K napisał/a:
Tosz właśnie o tym pisalem..... nie za jednym ...;)


chyba nieprzytomny byłem jak czytałem ;)

_Big_Mac_ - 2013-01-14, 20:58

Część problemów z oślepianiem da się rozwiązać poprawnie ustawiając lusterka - oczywiście to nie pomoże na wszystko, bo jak ktoś wali długimi, to klapa...

Lusterka boczne powinny być ustawione tak, żeby mając głowę w pozycji "do jazdy" nie widzieć nawet klamek drzwi. Nikt jeszcze nie zderzył się ze swoimi drzwiami. Dodatkowy wgląd na boki zawsze pomoże, a w dodatku mniej świecą jadący bezpośrednio za nami - tylko ci trochę z boku, a tych na ogół chcemy widzieć, bo mogą nas właśnie wyprzedzać. Przy parkowaniu, jeśli chcemy zobaczyć, gdzie się auto kończy, żaden problem zapuścić żurawia.

Lusterko wewnętrzne mam w lali elektrochromatyczne, w połączeniu z szeroko ustawionymi bocznymi jest luksus ;)

Boogie - 2013-01-14, 23:12

No tak się powinno ustawiać, ale ja jednak lubię widzieć krawędź swojego auta, żeby mieć jakieś odniesienie co do odległości :mrgreen:
Grzechub - 2013-07-07, 12:03

Jak ktoś oślepia mnie długimi zwalniam, kilka razy łagodnie światełkami stopu daję znać że jestem i pozwalam się wyprzedzić. Jeśli gość nie zrozumiał że jedzie na długich (lub jest mocno wypakowany) zjeżdżam , pozwalam się wyminąc lub wyprzedzić i przez chwilę kontynuuję jazdę za oślepiaczem. Na chwilę właczam długie i tak sobie chwilę :evil: jedziemy . Skutkuje
antropolog - 2013-07-09, 18:40

jak już jesteśmy pry lusterkch - zy w dacii(logan) można podmienić lusterko z jakiejś renówki?
W loganie jest zwykły kawał szkła, a p. w skodzie fabii czy volvo v70 są takie oddalające, w których znacznie więcej widać. Dałoby się zaadaptować jakieś inne lusterko?

BogdanK - 2013-07-09, 20:39

Faktycznie oślepianie przez innych kierowców to duży problem, szczególnie podczas jazdy nocą. Mój sposób na to - kupiłem sobie okulary dla kierowców z żółtymi szkłami (w nocy widać przez nie tak samo, jak bez nich - ale skutecznie zapobiegają oślepianiu - nawet jak ktoś z przeciwka jedzie na światłach drogowych, to mnie nie oślepia).
Domel2250 - 2013-07-29, 14:32

Też mam takie i to jest rewelacja na oślepiających, ale wadą przynajmniej u mnie jest to , że szybciej mi się oczy meczą przy jeździe w nocy. ostatnio po 2h jeździe musiałem je zdjąć żeby móc jechać dalej
keikan - 2013-11-19, 09:33

Piotr_K napisał/a:
Zima to krótkie dni i długie noce, drażnią mnie kierowcy jadący za mną i oślepiający mnie - światła mają poustawiane tak paskudnie, że świecą we wsteczne lusterko pełną mocą - zmuszony jestem je odchylać. Skąd taka beztroska??? pomijam stress w sytuacjach jazdy naprzeciw takich bezmyślnych. Jakie macie sposoby na oślepianie?


Ja mam sposób na tych, co w nocy jadą na przeciwmgielnych (oczywiście przednich).
Wtedy zwykle na chwilę włączam swoje tylne przeciwmgielne. Zwykle to wystarcza i ludzie za mną wiedzą o co chodzi. A jak nie wiedzą, to ich przepuszczam i potem włączam długie.

Wiem - może to niekulturalne, ale zwykle to jedyny sposób, żeby nauczyć innych jak powinno się jeździć (a raczej jak nie powinno).

A już najbardziej wkurzają mnie kierowcy aut, którzy w miejsce tylnych mijania zamiast żarówek 5 W wkładają 21 W i oślepiają jak cholera (wrrrrrrr!!!!)

W sumie to pomyślałem o dodatkowym halogenie roboczym z tyłu auta włącznym przyciskiem "na żądanie". Zadanie pierwszorzędne - pomoc podczas cofania. Zadanie drugorzędne - "pouczanie" kierowców z tyłu.

krakry1 - 2013-11-19, 18:20

keikan napisał/a:
.... W sumie to pomyślałem o dodatkowym halogenie roboczym z tyłu auta włącznym przyciskiem "na żądanie". Zadanie pierwszorzędne - pomoc podczas cofania. Zadanie drugorzędne - "pouczanie" kierowców z tyłu.
Lepsze byłby działko elektromagnetyczne. 8-)
Piotr_K - 2013-12-05, 00:08

BogdanK napisał/a:
Faktycznie oślepianie przez innych kierowców to duży problem, szczególnie podczas jazdy nocą. Mój sposób na to - kupiłem sobie okulary dla kierowców z żółtymi szkłami (w nocy widać przez nie tak samo, jak bez nich - ale skutecznie zapobiegają oślepianiu - nawet jak ktoś z przeciwka jedzie na światłach drogowych, to mnie nie oślepia).


Jakiej firmy okulary stosujesz? Może jakiś link? Też myślałem o takich, do słonecznej mam przyciemniane i polaryzacyjne, spisują się znakomicie.

Te żółte znalazłem np. tu
http://www.feniz.pl/pol_m...y-noca-106.html

trybik - 2013-12-07, 22:12

a ja po prostu zwalniam i daje się idiocie wyprzedzić i po sprawie no ale na dłuższa metę to sprawy nie załatwia
eplus - 2013-12-08, 09:06

To nie musi być od razu idiota. Czasem przyczepi ci się na jakiejś lokalnej drodze kapelusz, który chce, żeby go poprowadził ktoś znający trasę, i nie wyprzedzi cię, bo wie, że jako prowadzący pojedzie wolniej. Jak zwolnisz, to jeszcze się przybliży. :lol:
No to wtedy zostaje mruganie światłami hamowania albo przeciwmgielnymi aż zrozumie. Jadąc 60 metrów za poprzedzającym przecież się nie zgubi, a nawet będzie miał lepszy ogląd sytuacji, niż przy odstępie 20 metrów, gdy przeważnie nie zdąży ominąć dziury czy rozjechanego psa w ślad za prowadzącym.

eplus - 2013-12-08, 09:16

keikan napisał/a:
kierowcy aut, którzy w miejsce tylnych mijania zamiast żarówek 5W...

Na szczęścia ja w żadnym samochodzie jeszcze nie miałem z tyłu świateł mijania. :idea: :idea: 8-) :shock:

iparts - 2013-12-18, 15:08

Ja nie stosuje jakiegoś genialnego wynalazku, po prostu daję delikwentowi znać, żeby zwiększył dystans za mną za pomocą świateł awaryjnych czy hamowania lub po prostu zwalniam i daje mu się wyprzedzić.
Piotr_K - 2013-12-18, 18:55

iparts napisał/a:
Ja nie stosuje jakiegoś genialnego wynalazku, po prostu daję delikwentowi znać, żeby zwiększył dystans za mną za pomocą świateł awaryjnych czy hamowania lub po prostu zwalniam i daje mu się wyprzedzić.


I co, skutkuje to? Wszystkie te manewry opisane tutaj w sumie nie są "dopuszczone" ale trzeba sobie jakoś radzić ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group