DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Mocowanie - podstawa anteny

Szaruś - 2008-05-13, 17:17
Temat postu: Mocowanie - podstawa anteny
Miałem źle zamocowany bagaż na relingach, który przesynął się podczas jazdy trochę do przodu i 'zatrzymał' się na antenie. Podstawka anteny w związku z tym trochę odeszła od dachu (na jakieś kilka mm). Docisnąłem palcem, ale nadal jest szczelina (minimalna, jakieś 0,5 mm).

Obawiam się, że może przeciekać. Jak taka antena jest mocowana? na jakiś wkręt od strony wewnętrznej (p zdjęciu podsufitki)?

dogberry - 2008-05-13, 17:24

Ja bym tam nie kombinował i użył czarnego silikonu
pazorro - 2008-05-13, 18:05

antena trzyma sie na jedna śrubę, ale najpierw musisz wymontować wykłądzinę sufitową (podsufitkę).
KaS602 - 2008-05-13, 18:31

pazorro napisał/a:
ale najpierw musisz wymontować wykłądzinę sufitową (podsufitkę).

Sprawdz, czy nie wystarczy demontaz samej lampki na podsufitce...

pazorro - 2008-05-14, 11:07

KaS602 napisał/a:
pazorro napisał/a:
ale najpierw musisz wymontować wykłądzinę sufitową (podsufitkę).

Sprawdz, czy nie wystarczy demontaz samej lampki na podsufitce...


nie wystraczy, schemat demontażu wziąłem z manuala serwisowego i jest tak jak tam piszą, czyli musisz rozebrać całą podsufitkę...

stempik - 2008-05-14, 21:55

Nie jestem pewien ale czy nie wystarczy odchylić podsufitkę przy przedniej szybie?
Ukręciłem kiedyś bat anteny, i w polonezie taki sposób się sprawdził. Tam antena była mocowana dalej od krawędzi dachu, ale w dość prosty sposób. Tak czy inaczej zdecydowanie polecam zabezpieczenie całości silikonem. Wiem bo sam poprawiałem całość na jesieni kiedy okazało się że jednak ta nowa nie dość dokładnie dolegała do dachu i wewnątrz auta miałem mnóstwo wody.

-------------------------------------------------------------------------
przy okazji muszę sprawdzić czy bat mojej anteny pozwoli się jeszcze odkręcić :?:

bojanek - 2010-06-17, 07:18
Temat postu: Urwana antena
Odgrzebuję temat. Pierwsze "daćkowe zadziwienie" po tygodniu posiadania samochodu. Niestety negatywne :-( Przy próbie odkręcenia bata anteny do mycia, całość - łącznie z podstawą - pozostała mi w ręce. Czy ktoś wie jaki jest orientacyjny koszt zakupu nowej anteny i ewentualnie jakie zamienniki dostępne na allegro można zastosować? Widziałem, że oryginał ma bolec zapobiegający (jak widać nieskutecznie) skręceniu i blokujący przesunięcie, który wchodzi w otwór nawiercony w dachu. Przejrzałem kilka anten, widzę i boję się żeby nieoryginalna nie przeciekała. Trzecia opcja: czy można to ewentualnie czymś skleić?
laisar - 2010-06-17, 08:33

Dziwne - może ktoś już wcześniej zepsuł?

W każdym razie - referencje i ceny (brutto) w ASO:

7700773864 - 55 zł - antena (bat)
7700424887 - 30 zł - podstawa
7703033157 - 5 zł - nakrętka
6001546830 - 126 - wiązka przewodów (kabel)

bojanek - 2010-06-17, 08:57

Dziękuję! Ceny nie zwalają z nóg na szczęście. Wystarczy mi sama podstawa :-)
Też myślę, że ktoś się wcześniej mocował z tą anteną, bo wygląda na klejoną. Uważasz, że warto ją uszczelnić jakimś silikonem czy coś na wszelki wypadek?

laisar - 2010-06-17, 09:14

Nie mam teraz auta pod ręką, ale należałoby się chyba spodziewać, że rzeczywiście będzie tam jednak jeszcze jakieś (gumowe?) uszczelnienie - może to: 8200684863 - 20 zł? Niestety, mimo że miejsce pasuje, to opis części to dość lakoniczne "antena"... /:

Gdyby nie było - to rzecz jasna uszczelniłbym samodzielnie (:

jackthenight - 2010-06-17, 09:17

bojanek napisał/a:
czy coś na wszelki wypadek?


Jeśli nie ma tam uszczelki to najlepszym będzie klej do szyb (taki jakim kleją szyby samochodowe) - klei wszystko, i świetnie uszczelnia.

bojanek - 2010-06-17, 10:46

laisar napisał/a:
Nie mam teraz auta pod ręką, ale należałoby się chyba spodziewać, że rzeczywiście będzie tam jednak jeszcze jakieś (gumowe?) uszczelnienie


W sumie nic takiego tam nie zauważyłem. Śruba jest (a teraz raczej już była) zatopiona w kawał plastiku, który jest zespolony z gumową podstawą anteny. Może po lifcie wygląda to jakoś inaczej. Mogę zrobić zdjęcia przy okazji wymiany i zamieścić.

laisar - 2010-06-17, 11:07

Jeśli sama podstawa jest gumowa, to powinna być oczywiście wystarczająco szczelna sama z siebie - byle ją dobrze dokręcić.
bojanek - 2010-06-17, 11:46

Dzwoniłem do serwisu z pytaniem o ten uszczelniacz. Okazuje się, że części:

7700424887 - podstawa
8200684863 - gumowa uszczelka

są według serwisu identyczne. Zamówiłem podstawę.

stempik - 2010-06-17, 12:33

laisar napisał/a:
to powinna być oczywiście wystarczająco szczelna sama z siebie - byle ją dobrze dokręcić.

Z akcentem na słowo powinna ;-) . Ja chyba jednak, mając już pewne doświadczenia, posłuchał bym kolegi jackthenight, i delikatnie posmarował. Dojście rewelacyjne bo z przodu podsufitka trzyma się niczym nie zamocowana więc jesli zdjąć plastiki ze słupków przy przedniej szybie to powinna dać się spokojnie odchylić. Na dodatek można jeszcze zdemontować lampkę.

Głupot nawypisywałem, trzyma się na czterech śrubkach osłon przeciwsłonecznych. Niezbędny wkrętak torx.

Beckie - 2010-06-17, 12:41

Tylko czy jak przykleisz to da się potem zdemontować?
stempik - 2010-06-18, 11:30

Beckie napisał/a:
Tylko czy jak przykleisz to da się potem zdemontować?


Raczej uszczelnić. I może od wewnątrz.

bojanek - 2010-06-20, 10:33

laisar napisał/a:
8200684863 - 20 zł? Niestety, mimo że miejsce pasuje, to opis części to dość lakoniczne "antena"... /


Podstawa anteny wymieniona - radio znów gra :mrgreen: Sprowadzili mi rzeczywiście detal nr 8200684863 za 20 zł i to starczyło. Przy wymianie nie trzeba było ściągać podsufitki - wystarczyło odkręcić daszki przeciwsłoneczne oraz uchwyt nad drzwiami pasażera. Oczywiście wyjąć też lampkę oświetlenia wnętrza, żeby nie przeszkadzało. Z podsufitką delikatnie, żeby się nie złamała. Łącznie pół godziny roboty. Wszystko przylega szczelnie do dachu, nie ma potrzeby dodatkowego uszczelniania :mrgreen:

A no bym był zapomnial o najważniejszym :mrgreen: Dziękuję marcinowi220 za wsparcie :mrgreen:

wat - 2011-05-03, 22:13
Temat postu: uszczelnienie anteny z dachem
jak w temacie jak to dziadostwo jest uszczelnione?
dzis patrze a tu z podsufitki woda kap kap na lusterko sprawdzam ręką podsufitke od wewnątrz a tam kuku cała mokra, jutro jade męczyc aso ale jestem ciekaw co da sie zrobic z waszej perspektywy

jackthenight - 2011-05-03, 22:40

Najlepszy podobno jest klej do szyb samochodowych - w jakimś programie na TVN Turbo kiedyś o tym mówili.
laisar - 2011-05-03, 22:42

Może się po prostu poluzowała? Dobrze dokręcona nie powinna przeciekać...

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=837

chriskb - 2011-05-03, 22:42

Bardzo dobrym uszczelniaczem jest SikaFlex 221. Radziłbym nabyć i uszczelnić w ASO antenę

Pozdrawiam
:-)

wat - 2011-05-04, 06:04

pojade do Aso i niech się męczą
mekintosz - 2011-05-04, 08:52

7700424887 - podstawa
8200684863 - gumowa uszczelka

Stawiam na wymiane uszczelki lub dokrecenie podstawy antenki. U mnie w takim samym sandero nic nie cieknie... jeszcze. Mam nadzieje, ze to odosobniony przypadek.

jackthenight - 2011-05-04, 10:42

pazorro napisał/a:

nie wystraczy, schemat demontażu wziąłem z manuala serwisowego i jest tak jak tam piszą, czyli musisz rozebrać całą podsufitkę...



Wcale nie musisz zdejmować podsufitki, wystarczy mieć tylko odpowiednie narzędzie :
http://www.tutorialelogan...tat-antena.html

A dzisiaj nawet tak dla sprawdzenia, zdemontowałem sobie antenę i jej mocowanie bez zdejmowania podsufitki, bez zdejmowania osłon przeciwsłonecznych - wystarczy zdjąc tylko lampkę i Użyć tylko takiego klucza oczkowe odgiętego 8mm, jak poniżej na rysunku.

Wyczyściłem sobie dach pod tym mocowaniem (podstawą anteny), a przy okazji również uszczelniłem sobie mastyką - chociaż nie miałem przecieków, ale dla pewności jak już zdjąłem to sobie dodatkowo uszczelniłem. Czas pracy to jakieś 10 minut.


WhiteDragon - 2011-05-06, 22:05

Wat, ziomalu Ty to masz jakąś pechową tą Drakulkę. Już było zacięcie skrzyni biegów i coś tam jeszcze...
A ja odpukać w twarde plastiki - bezawaryjnie.
Może rzeczywiście spróbuj dokręcić uszczelkę ;-)

wat - 2011-05-07, 05:59

no własnie za chwile sie wybieram do serwisu bo jak jest gwara to nie mam ochote sie sam męczyć
jackthenight - 2011-05-07, 10:04

Wiesz Wat to naprawdę prosto się dokręca :

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=88822#88822

Wystarczy tylko klucz oczkowy odgięty 8 mm.

hania - 2014-02-04, 11:59
Temat postu: Urwana antena
Witam wszystkich.
Kochani potrzebuję pilnie pomocy, urwała mnie się antena dachowa przy dacia logan, nie wiem czy podczas deszczu nie naleci mi woda pod podsufitkę, antena odpadła mi razem z podstawą, mało tego anteny nie mogę odkręcić od podstawy a w dachu wystaje mi śruba kurnia pomocy kochani :-) .
Pozdrawiam hanka :cry:

mekintosz - 2014-02-04, 12:53

Haniu

Tak wygląda podstawa:

oferta z Poznania ;-) - warto kupić oryginałna podstawę a nie podróbkę.

http://allegro.pl/antena-...3905439412.html

zaś sam bacik:

http://allegro.pl/antena-...3887180462.html

Podstawę odkręca się ja od środka samochodu po wyjęciu lampki kolo lusterka jest dostęp do śrubki. Tymczasowo może warto jakimś woreczkiem i taśma klejącą zabezpieczyć otwór w dachu by woda nie dostała się do wnętrza i zniszczyła podsufitkę.

Zatem sugeruje jak najszybciej nabyć komplet antena z podstawka i większość elektryków/mechaników na 100% poradzi sobie z wymiana.

jackthenight - 2014-02-05, 11:29

A tu Haniu masz komplet :
http://allegro.pl/antena-...3912500650.html

Ta oferta z Poznania co podał wyżej mekintosz jest w 100% sprawdzona :
http://allegro.pl/antena-...3905439412.html
bo kiedyś kupowałem tą podstawę od tego sprzedawcy i na 100% jest to oryginał.

Chociaż antenę powinnaś odkręcić, tylko poproś jakiegoś Pana, który ma więcej siły, lub posiada imadło. Antenę na 100% można odkręcić.
Tak jak pisał mekintosz ja tylko dodam, ponieważ już ściągałem kiedyś tą podstawę anteny, to musisz :

1. zdjąć lampkę w podsufitce
2. Użyć klucza nasadki 8mm z łamanym przegubem lub takiego oczkowego wygiętego 8mm - aby odkręcić nakrętkę
3. Od góry od strony dachy łapiesz za tą podstawę lub jej resztki i ciągniesz do góry - użyć siły.
4. jak już wyjdzie, wkładasz nową podstawę, od dołu od strony lampki wkładasz oczko kabla anteny i dokręcasz śrubkę, nie za mocno, tak aby podstawa od strony dachu doszła do dachu i nie było szpar.

hania - 2014-02-05, 23:40

Witam wszystkich i dziękuję za pomoc.
otóż okazuję się iż oddałam auto do salonu RENAULT ponieważ nie chciałam z tym czekać i goście niekompetentni rozkręcając podstawę od anteny uszkodzili antenę, dokładnie TO PORYSOWALI PRZY GWINCIE ANTENĘ OD PODSTAWY. WIDAĆ JAKIEJ MOCY UŻYWALI DO TEGO ORAZ TO ŻE BYŁY TO KOMBINERKI. MASAKRA. Czy kobiety z góry są przegrane i można im wmówić co się komu podoba, nie podoba się mnie ta porysowana , nawet powiedziała bym pocięta osłona anteny. szok, Kompetencja nie ma co ....

mało tego nie mogę jej wykręcić od nowej podstawy na dachu, masz babo placek (zakalec) :-/ .

mekintosz - 2014-08-02, 17:24

Potwierdzam słowa Artura. Można z powodzeniem przez otwór lampki zdemontować starą stopkę anteny z wykorzystaniem klucza jak na foto. Przy okazji wymiany jej stwierdziłem brak masy na przewodzie anteny. Stara wtyczka była zaśniedziała, jakby lekko skorodowana. Troszkę oczyściłem. Planuje ją odciąć i zainstalować nową. Jeszcze nie testowałem odbioru w punkcie testowym ( tunel wisłostrady ). Jeśli nadal będzie sygnał zanikał profilaktycznie zainstaluje wcześniej zakupiony wzmacniacz. Wiele samochodów z krótkimi antenkami ma fabrycznie zainstalowane wzmacniacze, więc w daci w przypadku użytkowania krótszej niż fabrycznie antenki będzie pewnie pomocny.


przemoc84 - 2018-08-28, 07:25

no i padło na mnie też, wczoraj ładując drabinę na dach skróciłem do minimum antenę... nowa będzie ale nie płetwa bo tu jak jednorożec by wyglądało :oops: albo rekin 8-)

odkręcanie mocowania anteny jest pod lampką sufitową schowane? zestaw raczej cały nowy będę kupował

styrc - 2019-04-11, 17:38

Mam pytanie czy ktoś wymieniał przewód.Ja dzisiaj nie dałem rady.Nie można przeciągnąć za starym. Chyba trzeba rozebrać całą przednią konsolę?
drake87 - 2019-04-11, 18:28

Dołączam się z pytaniem sandero I muszę wymienić przewód anteny 🥺
toka93 - 2019-04-11, 18:49

Na moje oko można to zrobić bez problemu. Ewentualnie wyciągnąć tylko licznik i jest ładny dostęp, żeby sobie podać kabel od licznika pod radio.
drake87 - 2019-04-11, 18:58

Hej a masz może jakiś schemat jak wyjąć licznik?
laisar - 2019-04-11, 19:02

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + demontaż licznika = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=6385
toka93 - 2019-04-11, 19:04

3 sek. szukania :)
https://www.youtube.com/watch?v=T5wOfqbFS6Q

tAboon - 2019-04-11, 19:52

toka93 napisał/a:
3 sek. szukania :)
https://www.youtube.com/watch?v=T5wOfqbFS6Q

http://www.daciaklub.pl/f...2f0b71c#1783169

drake87 - 2019-04-24, 00:39

Witam ponownie, wymienilem caly przewod i antenę i radio niestety trzeszczy, czy mógłby mi ktoś wyjaśnić czy na końcówce anteny( tam gdzie są te ząbki gdy montuje się przewód do stopki anteny) ząbki masy muszą stykac się z gołą blachą karoserii tzn. Masą przewodu? Bo gdy je izoluje i ząbki nie stykają się z karoserią to radio gra lepiej, dlaczego?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group