DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Komputer pokładowy w aucie z fabrycznym LPG

dacialoganmcv - 2013-10-31, 00:13
Temat postu: Komputer pokładowy w aucie z fabrycznym LPG
Po odbiorze auta i chwilowej zabawie komputerem pokładowym zobaczyłem, że w mojej wersji są aż trzy opcje: licznik całkowity, licznik ODO i temperatura zewnętrzna.

Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość i ewentualnie gdzie, czy aso podoła temu zadaniu, na rozszerzenie tego menu o dodatkowe opcje opisane w instrukcji takie jak zużycie chwilowe, zasięg, serwis, itd. Piktogramy są widoczne pod kątem na płytce. W opcji mam wszystko łącznie z tempomatem, nawigacją, czujnikami cofania więc na 99% sądzę, że jest to związane z fabryczną wersją LPG lub po prostu z silnikiem 1.2.

laisar - 2013-10-31, 00:51

dacialoganmcv napisał/a:
czy jest możliwość

Jasne!
1) Wymienić zegary na takie z większą liczbą włączonych opcji komputera.
2) Przeprogramować.

Jak na razie nic nie wiadomo nt prostszego sposobu, choć teoretycznie jest to do wyobrażenia...

dacialoganmcv - 2013-10-31, 07:46

Dzięki za odpowiedź. Widziałem ją już wcześniej, jednak w nowych modelach od 2013 roku zegary są nieco inne niż te których dotyczy to oprogramowanie - przynajmniej wizualnie. Ale pobawię się i zobaczę co i jak.
husik - 2013-10-31, 08:11

Z tego co się orientuję to w konfiguracji na stronie Dacii jest podane, że wersje z fabryczną instalacją LPG nie zawierają komputera ale może jestem w błędzie :p
laisar - 2013-10-31, 09:14

dacialoganmcv napisał/a:
zegary są nieco inne niż te których dotyczy to oprogramowanie

Dlatego link o przeprogramowaniu należy traktować jedynie jako podpowiedź metody - sam firmware ze starych liczników raczej nie nadaje się do nowych zegarów.

dacialoganmcv - 2013-10-31, 10:47

Poczekam na jakiś licznik z rozbitka. Kombinował z eepromem nie będę :). W sumie to prędzej liczyłbym, że wersja Access nie ma w ogóle komputera niż Laureate. A czy ma już gaz czy nie, to co to za różnica w najwyższej wersji wyposażenia. Robi dodatkowe koszty przy programowaniu i logistyce.
stykowski - 2014-04-22, 17:25
Temat postu: KOMPUTER POKŁADOWY - DUSTER z LPG
Witam.
Oczywiście rozwodziłem się już na temat tego, że od 24 lutego czekam na swojego Dustera z fabrycznym LPG.

Podczas jazdy próbnej nie jechałem Dusterem z LPG, bawiłem się komputerem pokładowym i wszystko było cacy. Dopiero teraz doczytałem że nie ma komputera pokładowego z LPG fabrycznym. Oczywiście szlag mnie trafił, bo Pani z salonu wiedziała, że będzie LPG fabryczne, rozmawialiśmy o tym komputerze jadąc samochodem i objaśniała mi jego funkcje, a nie wspomniała nawet słowem że go nie będzie.

Wyczytałem natomiast że ponoć jest możliwość jego "aktywacji".
Czy wystarczy wpiąć się w gniazdo diagnostyczne i "włączyć" czy trzeba wymienić cały zespół manetek pod kierownicą i wtedy będzie taka opcja?

BogdanK - 2014-04-22, 21:03
Temat postu: Re: KOMPUTER POKŁADOWY - DUSTER z LPG
stykowski napisał/a:
Dopiero teraz doczytałem że nie ma komputera pokładowego z LPG fabrycznym.

Komputer swoje wskazania wylicza tak jakbyś jeździł na benzynie. Jeżdżąc na gazie, wskazania komputera nie będą prawidłowe.

stykowski - 2014-04-22, 22:52
Temat postu: Re: KOMPUTER POKŁADOWY - DUSTER z LPG
BogdanK napisał/a:
Komputer swoje wskazania wylicza tak jakbyś jeździł na benzynie. Jeżdżąc na gazie, wskazania komputera nie będą prawidłowe.


Tak, ale posiadając fabryczne LPG nie muszę na nim jeździć non stop, prawda? Komputer mógłby wskazywać zużycie benzyny jak jadę na benzynie. Proste i logiczne.

leo - 2014-04-22, 23:22
Temat postu: Re: KOMPUTER POKŁADOWY - DUSTER z LPG
Tak jest - BogdanK ma rację. Nie ma sensu posiłkować się jakimikolwiek danymi fabrycznego komputera, jeżeli jeździmy na gazie. Dane są zafałszowane (np. mój komp ostatnio zaniżył spalanie średnie LPG o 2,8 l/100km, a to zresztą nie jest stała wartość błędu).
Kiedyś kilku kolegów zamontowało dodatkowy komputerek EKS - niestety, obecnie chyba nie jest osiągalny.
Można założyć (jeśli ma się trochę doświadczenia w sprawach elektryki) komputer pokładowy UKP; tu masz link do poczytania:
KLIK
a tu możliwość kupna na Alle, 262 zł plus przesyłka:
KLIK
Ja nabyłem UKP i zamierzam go zamontować (choć ciągle brakuje mi czasu).

piotr. z - 2014-04-23, 07:02
Temat postu: Re: KOMPUTER POKŁADOWY - DUSTER z LPG
leo napisał/a:

Kiedyś kilku kolegów zamontowało dodatkowy komputerek EKS - niestety, obecnie chyba nie jest osiągalny.


Można dorwać u producenta. ;-)

Jak na Alle- to nie wiem.

Marek1603 - 2014-04-23, 08:07

Ten VTECH jest dostosowywany jako sterownik klimatyzacji manualnej dla nas.

http://www.daciaklub.pl/f...p=141341#141341

I przykładmontażu.
http://www.daciaklub.pl/f...p=150835#150835

leo - 2014-04-23, 23:40
Temat postu: Re: KOMPUTER POKŁADOWY - DUSTER z LPG
piotr. z napisał/a:
Można dorwać u producenta. ;-)
Jak na Alle- to nie wiem.

No właśnie, producent zniknął z Allegro, strona internetowa też nie jest chyba aktualizowana... wygląda na to, jakby wyprzedawał złożone wcześniej zestawy.
I cena się zmieniła; na Alle EKS kosztował chyba sporo poniżej dwustu zł.

piotr. z - 2014-04-24, 10:35

Na Alle dorwałem chyba za 260PLN- coś w tych okolicach. EKS 2.0.
Można producenta podpytać :->

stykowski - 2014-08-16, 09:41
Temat postu: Komputer pokładowy w Dusterze z fabrycznym LPG
Czy jest możliwość, oczywiście bez utraty gwarancji na samochód, a jeśli jest to co należy zrobić by mieć komputer pokładowy w Dusterze z fabrycznym LPG?
leo - 2014-08-21, 00:34

Mój sposób - montaż Uniwersalnego Komputera Pokładowego. Tyle, że ja poczekałem do końca gwarancji... Opis tu: KLIK.
Po 5 tys. km użytkowania jestem bardzo zadowolony. UKP ma ogromną ilość funkcji, mierzy i oblicza wszystko - oddzielnie dla benzyny, oddzielnie dla LPG. Jest trochę zabawy z dokładną kalibracją, ale tak naprawdę to czysta przyjemność. Niestety, dla chętnego amatora jest sporo pracy z zainstalowaniem (jeśli ktoś nie czuje się na siłach, można zlecić montaż u producenta lub chętnego elektryka).

Nie wiem, jak mają się sprawy w nowym Dusterze, ale prawdopodobnie nie ma szansy na wykorzystanie fabrycznego komputera przy zasilaniu LPG (nawet przy fabrycznej instalacji).

stykowski - 2014-08-21, 15:58

Leo ten UKP to rewelacja. Problem w tym, że ja mam jeszcze 5 lat gwarancji.
Gdybym wiziął LPG montowane w salonie, miałbym pełen komputer, a tak przy LPG fabrycznym nie wsadzają go wcale.
Szkoda, że nie myślą przy tym, że posiadanie LPG wcale nie zmusza do jazdy tylko na LPG...
Nic to, biednemu zawsze wiatr w oczy... ;)

hydro122 - 2014-11-29, 16:03

Witam
Pytanko , czy komputery pokładowe Dustera są jakoś ograniczane czy w różnych wersjach bo u mnie jest brak info. "spalania" chyba, że czegoś nie doczytałem .Mam: kilometry, temp. na zewnatrz, set up do ciśnienia kół, i nic poza tym , czy to normalne ?
pozdrawiam
Duster 4x2 1,6 / 16 V z LPG.

laisar - 2014-11-29, 16:26

@hydro122: Wersje z fabrycznym LPG w ogóle nie mają funkcji komputera pokładowego (zużycie paliwa, prędkość średnia, pozostały zasięg itd).

Rodzaje liczników i dostępne wskazania są opisane w instrukcji obsługi.

hydro122 - 2014-11-29, 17:05

laisar napisał/a:
@hydro122: Wersje z fabrycznym LPG w ogóle nie mają funkcji komputera pokładowego (zużycie paliwa, prędkość średnia, pozostały zasięg itd).

Rodzaje liczników i dostępne wskazania są opisane w instrukcji obsługi.


dzięki za odpowiedź

pckiller - 2015-04-08, 21:05

Ciekawe czy po zamianie zegarów komputer zadziała? (pewnie to wina zablokowania w ECU)
laisar - 2015-04-08, 21:48

pckiller napisał/a:
pewnie to wina zablokowania w ECU

Być może, ale niekoniecznie - w starych loganach była to tylko kwestia innych wejść do tablicy instrumentów. Jest więc jakaś nadzieja...

fokustm - 2015-09-03, 16:22
Temat postu: Witam wszystkich posiadaczy rumunskich limuzyn:d
Otoz mam dustera 1.6lpg z 2014 roku wersja laurette i tu moje pytanie posiadam przycisk do komputera lecz jezt on niby nie aktywny dlatego iz posiadam gaz tak powiedzial diler czy to prawda?
Karenzo - 2015-09-03, 16:58

komputer by dacia wylicza tylko średnie spalanie
ponieważ masz gaz nie ma z czego liczyć więc go odcięli

fokustm - 2015-09-03, 17:25

Karenzo, a jesli chodzi o jazde na benzynie:)
Marrtin - 2015-10-02, 17:40

Wersje z fabrycznym LPG mogą mieć komputer pokładowy ale: Działa tylko przy zasilaniu benzyną.
Czyli: jeździmy na LPG, komputer zaniża spalanie PB odpowiednio do ilości przejechanych kilometrów, spalanie chwilowe = 0 itd.
W momencie przełączenia na Benzynę wskazania pojawiają się i można odczytać np. chwilowe spalanie czy średnie.

Odbierając auto z salonu miałem komputer wyłączony, po prośbie w salonie na al. Jerozolimskich komputer został uruchomiony i spisuje się prawidłowo od 11 tysiecy kilometrów.

Cendra - 2015-10-04, 08:57

Trochę bez sensu blokują takie funkcje. W skodzie mam instalacje montowaną w ASO (szumnie nazywaną fabryczną) i komputer działa cały czas - wartości co prawda są wyświetlane dla benzyny, ale daje to pogląd chwilowego, średniego spalania (trzeba mieć świadomość, że są zaniżone w stosunku do lpg, ale też np czasu jazdy który nie ma znaczenia na czym jedziemy :P
pckiller - 2015-10-13, 21:09

czyli da się go włączyć?
Karenzo - 2015-10-13, 23:05

a masz przycisk do jego obsługi ?
Marrtin - 2015-10-14, 05:23

Karenzo, tak, standardowo na przełączniku od wycieraczek.
pckiller - 2015-10-19, 18:58

Ciekawe czy w moim aso mi to odblokują?
ahhhreccek2710 - 2016-05-13, 20:01

Witam,
Właśnie jestem na etapie oczekiwania zamówionego przeze mnie Sandero 1.2 16V. Nie ma fabrycznej instalacji LPG dla tego silnika, ale gaz założą mi w ASO (Landi Renzo). Jak sądzidzie, czy u mnie ten komputer również będzie wyłączony/niedostępny? Zobaczymy jak będzie przy odbiorze, na pewno poruszę tą kwestię. Zależało by mi, żeby chociaż komputer pokazywał spalanie na PB..

arnold - 2016-05-13, 20:39

Nie powinni moim zdaniem ingerować w wskazania komputera.
route2000 - 2016-05-14, 17:48

Mam komputer pokładowy i mam założoną instalację LPG i wszystko działa, lecz są małe przekłamania w zużyciu paliwa, ale nie to nie przeszkadza. ;-)
maciluk - 2019-04-27, 09:09
Temat postu: Brak komputera pokladowego
Witam.

Od czwartku jestem posiadaczem Daci Duster II wersja comfort 1.6sce z LPG. I zauważyłem że nie mam komputera z aktualnym spalanie. Mam też radio chyba MNE3 i tam też nie ma tej funkcji Eko tylko kafelek mapy. Czy jak jest gaz to wyłączają komputer?

Lukas87 - 2019-04-27, 09:17

komputer nie będzie liczył spalania gazu ja w swoim loganie II 1.2 LPG też miałem wyłączony włączyłem i tylko wyświetla ilość spalonej benzyny potrzebnej do przełączenia na lpg więc po prostu jest bezużyteczny
maciluk - 2019-04-27, 12:06

Tylko przecież mogę jeździć tylko na benzynie to wtedy komputer potrzebny. Nie rozumiem dlaczego go nie ma i jak go wlaczyc?
Belphegor - 2019-04-27, 22:00

W wersji z LPG nie masz dostępu do danych takich, jak spalanie, zasięg itp. Da się to włączyć ddt4all (ale pytaj mnie jak... :lol: ), ale może fałszować dane. Tzn. komputer gazu i komputer benzyny będą się gryzły.
wojtek013 - 2019-04-28, 08:17

Nic się nie będzie gryzło.
Podczas jazdy na LPG komp pokazuje ekwiwalent benzyny - spalanie chwilowe, średnie; natomiast zasięg liczony jest oczywiście z ilości benzyny w zbiorniku.
W instalacjach montowanych w warsztatach niezależnych nikt tych funkcji komputera pokładowego nie wyłącza.

Belphegor - 2019-04-28, 10:32

Wierz mi, że próbowaliśmy tego, by komp działał w pełnym zakresie i wyskakiwały błędy, albo na LPG udawał, że nic nie pali.
wojtek013 - 2019-04-28, 11:42

Chmmm może dlatego, że poblokowane kompy LPG są. Nie wiem, dziwne te instalacje fabryczne/dealerskie są.
W Fieście wszystko działa jak pisałem wyżej.

maciluk - 2019-04-28, 12:17

Czyli nie ma tego kompa. Ale można to włączyć czy nie?
Fruxo - 2019-04-28, 12:20

http://lmgtfy.com/?q=komp...+lpg+dacia+klub
tAboon - 2019-04-29, 06:45

W przypadku instalacji gazowej spalanie jest fabrycznie wyłączone do pokazywania.
Jeśli dobrze pamiętam, to na forum ktoś, kto włączył tę funkcję , stwierdził, że przy jeździe na gazie wskazuje zużycie 0 - czyli zużycie benzyny. A gaz jest ignorowany.

Gannicus - 2019-05-14, 14:44
Temat postu: Komputer pokładowy/ Średnie spalanie/ Instalacja LPG
Witam, Duster 1.6 Benzyna/ Fabryczna instalacja LPG.
Fabrycznie w komputerze pokładowym wyłączona jest opcja średniego spalania w komputerze,
czy ktoś ma informację czy da się jakoś przywrócić tę opcję ?
Z góry dzięki za info.

EBmazur - 2019-05-14, 19:16

Cytat:
Fabrycznie w komputerze pokładowym wyłączona jest opcja średniego spalania w komputerze,

było o tym
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9526
może najpierw przejrzyj forum , użyj opcji "szukaj" , a później dopiero pytaj .

Gannicus - 2019-05-14, 21:29

EBmazur napisał/a:
Cytat:
Fabrycznie w komputerze pokładowym wyłączona jest opcja średniego spalania w komputerze,

było o tym
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9526
może najpierw przejrzyj forum , użyj opcji "szukaj" , a później dopiero pytaj .

Filozof...

Black Dusty - 2019-05-14, 22:55

Gannicus napisał/a:
Filozof...

To nie filozofia tylko chęć naprowadzenia Cię na właściwy sposób korzystania z dobrodziejstwa jakie daje forum. Jak się na forum wstępuje to wypada zapoznać się z jego zawartością choćby pobieżnie czy interesującego tematu bądź bardzo podobnego nie ma a nie od razu walić pytania. W dobrym tonie jest wykazać się jakąś chęcią znalezienia rozwiązania samemu a dopiero jak okazuje się że go jeszcze nie ma to wtedy pytać.

EBmazur - 2019-05-15, 17:24

Gannicus
Cytat:
Filozof...

nie tyle filozof , co w miarę doświadczony , wieloletni forumowicz ( w innym klubie ) tam w tempie arytmetycznym wzrastała ilość postów na ten sam remat , z identycznymi wręcz pytaniami ( często strasznie banalnymi ) . Powodowało to straszne śmiecenie . A tak przy okazji - poszukiwania tego tematu w "historii " zajęło nie więcej niż 2 minuty .

Baybus - 2019-11-20, 22:01

Witam,
Mam pytanie, czy udało się komuś rozwiązać kwestię braku wskazań spalania chwilowego i tym samym średniego podczas jazdy na LPG?
Posiadam Dustera II z fabrycznym LPG. Oczywiście komputer był fabrycznie zablokowany. Po jego uruchomieniu w ddt4all wskazuje powyższe dane tylko w przypadku jazdy na benzynie. Na LPG wskazania 0.0 l/km.
Być może ktoś z Was przerabiał już ten temat. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Błażej

Fruxo - 2019-11-20, 22:19

Dobrze wskazywał bo liczy je na podstawie czasu otwarcia wtryskiwaczy które w przypadku jazdy na lpg wynosi dokładnie zero.
Baybus - 2019-11-21, 05:56

Dziękuję za odpowiedź.
Czyli jak rozumuje nie ma możliwości aby wyświetlać ekwiwalent benzyny podczas jazdy na LPG?

Baybus - 2019-11-21, 12:49

Pójdę krok dalej z moimi wątpliwościami...
Instalowanie modułu BIC celem uruchomienia choćby nakładki ECO w Media Nav również mija się z celem? Moja wersja esential nie ma modułu BIC stąd moje dywagacje czy dokładanie go ma jakikolwiek sens skoro komputer pokładowy i tak nic nie policzy.
Pytanie o to czy można jego obliczenia jednak wymusić jeżdżąc na LPG pozostawiam nadal otwarte. Być może ktoś coś wie na ten temat i podzieli się tą wiedzą ;)

Pozdrawiam

Fruxo - 2019-11-21, 22:34

Wydaje mi się że jest , mam w sandero podłączony skaner obd z ekranem a on spalanie chwilowe pokazuje co musi przecież pochodzić z ecu. W dusterze również z fabrycznym lpg również na ELM pokazuje mi spalanie ale to raczej bzdury.
kilerfcb - 2021-01-08, 07:56
Temat postu: Komputer-spalanie Duster LPG 2021
Hej,

Na infolinii Dacia poinformowano mnie, że samochody wyprodukowane po 45 tygodniu 2020 roku mają już nową wersję oprogramowania, a co za tym idzie mają domyślnie włączony komputer pokładowy w samochodach z LPG (spalanie, zasięg itd). Czy ktoś miał przyjemność odebrać Dustera LPG z produkcji po 45 tyg. ? :)


Swoją drogą zadzwoniłem do sprzedawcy z którym podpisywałem umowę i potwierdził mi, że jest nowy soft i mogę się umówić na aktualizację. To też zrobiłem, lecz po oddaniu samochodu na serwis po 30 min usłyszałem, że nie ma dla mojego samochodu nowego oprogramowania... i że w ogóle tego nie robią w ramach gwarancji jeżeli "nic się nie dzieje. Podejrzewam, że w serwisie są z tego ciemni i wcisnęli mi kit - zważywszy, że prosili o poranny termin wizyty, bo wtedy dostępna jest pomoc z Renault Polska.

laisar - 2021-01-08, 12:38

Działa - http://www.daciaklub.pl/f...1816575#1816575

Powinno się dać zmienić samodzielnie - http://www.daciaklub.pl/f...1812848#1812848

Olszan - 2021-01-08, 23:01

Odebrałem 10.12. 20. Komputer działa.
kilerfcb - 2021-01-10, 20:15

Olszan napisał/a:
Odebrałem 10.12. 20. Komputer działa.



A możesz powiedzieć jak sprawa z zasięgiem LPG ? Pokazuje w miarę realne dane czy bzdury ? Druga sprawa czy średnie spalanie PB lub LPG rośnie jak np. staniesz na skrzyżowaniu i czekasz dłuższą chwilę ? (ofc przy wyłączonym Start-Stop)

laisar - 2021-01-10, 21:35

kilerfcb napisał/a:
czy średnie spalanie PB lub LPG rośnie jak np. staniesz na skrzyżowaniu i czekasz dłuższą chwilę? (ofc przy wyłączonym Start-Stop)

Tak.

(Musi - paliwo jest zużywane, a droga się nie zwiększa).

Olszan - 2021-01-10, 21:42

kilerfcb napisał/a:
Olszan napisał/a:
Odebrałem 10.12. 20. Komputer działa.



A możesz powiedzieć jak sprawa z zasięgiem LPG ? Pokazuje w miarę realne dane czy bzdury ? Druga sprawa czy średnie spalanie PB lub LPG rośnie jak np. staniesz na skrzyżowaniu i czekasz dłuższą chwilę ? (ofc przy wyłączonym Start-Stop)


Dane pokazuje realne. Nie ma spalania chwilowego dla LPG. Ciężko zaobserwować czy spalanie rośnie na postoju ponieważ na LPG pokazuje tylko średnie. Dzisiaj tankowałem i komputer pokazywał 9,6 a realnie wyszło 8,9. pozdrawiam

Marcin_vip - 2021-07-29, 15:20
Temat postu: Duster 1.6 z lpg
Witam
Czy komuś pokazuje na desce rozdzielczej spalanie gazu ???

laisar - 2021-07-29, 22:21

J.w. - nie.

Działa dopiero w nowszych autach - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9526

Dłubek - 2021-07-30, 04:58
Temat postu: Re: Duster 1.6 z lpg
Marcin_vip napisał/a:
Witam
Czy komuś pokazuje na desce rozdzielczej spalanie gazu ???

Mi pokazuje ale mam rocznik 2021. Ale po zatankowaniu do pełna przejechaniu prawie do zera i przeliczeniu spalanie na liczniku jest większe od rzeczywistego prawie o 1 l.

ceranix3 - 2022-08-22, 13:35

Witam,podepne sie pod temat.Prosze , napiscie mi w jaki sposob aktywowac czesc komputera pokladowego z iloscia chwilowa spalania , ile zostalo do przejechania itp.Sandero 2 z LPG.Dzisiaj pojezdzilem bo bede kupowac ale tych opcji nie ma.LPG fabryczne.Sandzi z 2018roku 0.9 90 km.Poczytalem ze w Dasterach jest podobnie ale tam nikt nic konkretnego nie napisal.Nawet jak bedzie wskazywal blednie na gazie to chcialbym to miec.
Czy takie cos ogarnie temat?
RENAULT DACIA INTERFEJS zamiennik CAN CLIP ELM327
Moze jest tutaj jakis "magik" ze Szczecina ktory ma jaki interfejs i udzielilby mi pomocy.W ASO nie bede sie prosil bo i tak pewnie nic to nie pomoze.

laisar - 2022-10-05, 15:36

Analogicznie jak http://www.daciaklub.pl/f...1810012#1810012 lub kolejny post.
ceranix3 - 2022-10-05, 19:57

Laisar juz ponad miesiac mam to aktywowane wlacznie z temperatura cieczy.Zrobilem to przez swoj stary ELM i ecutweeker.Jakies 2 min.roboty uruchomienie obu funkcji.Ciekawe to z tym wskazywaniem spalania LPG w Douster. U mnie dziala tylko na PB.
Ogolnie fajna sprawa szczegolnie ze wskazuje chwilowe spalanie tak jak i wskazanie temperatury cieczy- pozyteczne.
Pisalem juz o tym w innym poscie(duzo ich tutaj na ten temat).

Jak ktos chce a jest z okolic Szczecina to moze podjechac to mu to uruchomie oczywiscie gratis.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group