Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT
Znalezionych wyników: 163
DACIA Klub Polska
Autor Wiadomość
  Temat: przeliczenie GJ na MW
AndrzejW

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 2158

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2020-03-24, 12:06   Temat: przeliczenie GJ na MW
Moc zamawiana, to nie jest średnia moc, ale maksymalna moc jaką możesz pobierać z sieci. Jeżeli zamówisz za małą, to w najzimniejsze dni nie dogrzejesz budynku.
  Temat: Super tani elektryk
AndrzejW

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 2557

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2020-03-03, 21:03   Temat: Super tani elektryk
Tylko że ja w tym silniku nie zauważyłem tłoków, to pewnie nie ma i korbowodów panewek itp. Sam wał korbowy obraca się na łożyskach. Zrreesztą od 2:27 widać jak są wyjmowane tłoki z korbowodami.
  Temat: Zagłosujcie na mojego syna :)
AndrzejW

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1180

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2020-01-23, 08:29   Temat: Zagłosujcie na mojego syna :)
sebtes napisał/a:
Witam
Masz w opisie witaj sebtes czy my się znamy?


On ma wpisany skrypt w stopce, że jest wyświelana nazwa uytkownika, który to ogląda.
  Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
AndrzejW

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 18787

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2020-01-20, 21:22   Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
eio,
ja również mam mieszkanie w bloku spółdzielnczym na parterze i ładuję pod balkonem z licznika domowego. Mam pozwolenie na parkowanie na trawniku. Musiałbyś się zorientować, czy dałoby się pociągnąć kabel do rozdzielni i podpisać umowę bezpośrenio z zakładem energetycznym. Znam osobę z innego forum, która tak zrobiła na parkingu podziemnym. Ma oddzielny licznik w rozdzielni i kabel pociągnięty do gniazdka na słupie obok jego miejsca parkingowego. Jeżeli jest to nowa umowa na energię do ładowania samochodu, to można podpisać specjalną umowę. Cena w dzień jest taka jak dla taryfy G11 (jednotaryfowa), a w nocy jak dla G12 (dwutaryfowa).
Najtańszy elektryk Skoda po odliczeniu dotacji może realnie kosztować poniżej 60 kPLN. Z tego co się orientowałem aby z niej skorystać, to nie możesz prowadzić działalności gospodarczej (może w tym roku uchwalą ustawę o dotacji dla przedsiębiorców). Otrzymać ją można jeszcze przed zakupem auta, trzeba przedstawić ofertę z salonu samochodowego, a później po otrzymaniu dotacji jest czas kilka miesięcy na dostarczenie faktury zakupu. Może to nie jest taka śpiewka przyszłości jak się tobie wydaje, bo po podliczeniu wszyskich kosztów zakupu i eksploatacji elektryk będzie tańszy od spalinowego, ale to każdy musi sobie sam policzyć.
  Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
AndrzejW

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 18787

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2020-01-20, 08:37   Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
Widzę, że większość ludzi nie pojmuje sensu posiadania samochodu elektrycznego. Mnie przejechanie 100km na prądzie kosztuje poniżej 10zł. Jeżeli ktoś chce kupić samochód elektryczny i ładować go tylko na stacjach szybkiego ładowania to jest bez sensu, bo oprócz tego,że będzie to kosztować tyle co benzyna to dodatkowo szybciej degradują się baterie. Szybkie ładowarki są oczywiście potrzebne ale tylko wtedy gdy jedziemy w daleką trasę i raz na jakiś czas można sobie pozwolić na droższy prąd. Nie dziwię się takim cenom na szybkich ładowarkach, bo właściciel takiej ładowarki musi na tym zarobić, a sama opłata dla dostawcy energii za gwarantowaną moc 44kW to jest ok 4.5 tys zł miesięcznie (mogę się mylić bo sprawdzałem to 2 lata temu), oprócz tego cena energii dla przedsiębiorców jest większa niż dla indywidualnych a i sama ładowarka to jest też niemały koszt, bo musi spełniać dużo większe wymagania bezpieczeństwa niż ładowarka domowa.
  Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
AndrzejW

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 18787

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2020-01-14, 14:23   Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
Znalazłem ciekawy artykuł nt. pożarów samochodów.
https://elektrowoz.pl/porady/czy-samochody-elektryczne-pala-sie-czesciej-raport-nie-10x-rzadziej-ale-danych-jest-malo/
Cytat:
Tesla twierdzi, że pożar samochodu spalinowego jest 11 razy bardziej prawdopodobny niż auta elektrycznego. Czyli że elektryki palą się zdecydowanie rzadziej. Podobne wnioski znajdziemy w raporcie Batelle: na 300 tysięcy Tesli jeżdżących po drogach w roku 2015, które zrobiły razem 12 miliardów kilometrów, odnotowano około 40 pożarów – czyli 3,3 pożaru na 1 miliard kilometrów.
Dla porównania: w przypadku samochodów spalinowych na każdy 1 miliard kilometrów przypadały 34 pożary. Daje to proporcję bliską tej, którą chwali się Tesla: 1:10, czyli na 1 pożar samochodu elektrycznego przypadało mniej więcej 10 pożarów aut spalinowych. Risser zastrzega jednak, że mamy zbyt mało danych, byśmy mogli robić uczciwe porównania. Autor artykułu podkreśla również, że pożar samochodu spalinowego zwykle przytrafia się natychmiast, podczas gdy w aucie elektrycznym może się zacząć dopiero po godzinach albo dniach od zdarzenia drogowego.
Cytowany w tekście naukowiec pociesza jednak, że prawdopodobieństwo pożaru w elektrykach będzie spadać. Producenci ogniw elektrycznych intensywnie pracują bowiem nad bateriami ze stałym elektrolitem, w których ryzyko zapłonu zostanie znacząco zredukowane.
  Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
AndrzejW

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 18787

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2020-01-14, 13:45   Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
hak64 napisał/a:
A widziałeś może pożar Tesli? Popuść wodze fantazji i wyobraź sobie pożar magazynu energii z tysiącami takich baterii. Tu spieszę wyjaśnić o co kaman. Nie sądzę aby przepisy dotyczące bezpieczeństwa magazynów były bardziej restrykcyjne od tych dopuszczających pojazdy do ruchu, zatem taki pożar jest całkiem realny. A może znane Ci są wyniki badań określające takie ryzyko pożaru i skutki jego wystąpienia.

Widziałem pożar jednego samochodu elektrycznego, a po świecie ich jeżdzi ok 6 milionów więc ryzyko nie jest wcale takie duże. Poza tym w stacjonarnym magazynie energii łatwiej jest zainstalować systemy bezpieczeństwa niż w samchodzie, który może ulec wypadkowi.
Ale na własne oczy widziałem również jak się pali samochód benzynowy i nawet w TV widziałem palącą się rafinerię.
Poza tym ty chyba cały czas myśliśz, że rozwój akumulatorów stoi w miejscu. Nowsze akumulatory mają coraz mniejsze ryzyko zapłonu.
Magazyny energii są produkowane już od kilku lat i ich produkcja cały czas się zwiększa, więc będziesz musiał się z tym pogodzić niezależnie od tego czy ty chcesz czy nie. Nie słyszałem jeszcze o przypadku zapłonu magazynu energii, chociaż już od kilku lat są produkowane nawet takie domowe wielkoości zmywarki.
  Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
AndrzejW

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 18787

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2020-01-13, 14:46   Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
Argumenty można przedstawiać w jedną i drugą stronę, a i tak większość z nas za jakiś czas będzie jeżdzić elektrykami. Głównym motorem napędowym jest największy rynek motoryzacyjny na świecie tzn. Chiny. To co teraz robią koncerny zachodnie to tylko starają się dogonić Chińczyków aby za kika lat nie obudzić się z "ręką w nocniku". Obecny rozwój samochodów elektrycznych porównałbym do telefonów komórkowych z lat 80-90. Wtedy większość ludzi naśmiewała się z biznesmenów noszących komórki wielkości cegły i biegających w promieniu kilkudziesięcu metrów aby złapać zasięg.
Jeszcze tylko dodam, że pomimo iż nie mam paneli słonecznych jak Jas_Pik, ale ładowanie mojego auta ma znikomy wpływ na środowisko, bo ładuję głównie w nocy wtedy gdy jest nadwyżka energii w sieci. Ja tylko zagospodarowuję to co i tak by się zmarnowało.
Zaletą eletryczności jest to, że można wykorzystać praktycznie każdy dach do produkcji czystej energii, co w połączeniu z magazynami energii i wiatrakami pozwoli na bardziej ekologiczne ładowanie aut. Wyprodukowanie benzyny w warunkach domowych i bez szkody dla środowiska jest praktycznie niemożiwe.
  Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
AndrzejW

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 18787

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2020-01-13, 09:32   Temat: Elektryki emitują więcej dwutlenku węgla niż diesle
hak64 napisał/a:
Naukowcy dowiedli jednak że wielkość emisji dwutlenku węgla podczas proces produkcji akumulatorów (baterii) od momentu wydobycia surowców potrzebnych do ich produkcji, aż do wytworzenia gotowego produktu jest porównywalna do emisji tej substancji przez silniki diesla (w przeliczeniu na km przebytej drogi). Jeśli zaś doliczyć do tego emisję powstałą podczas utylizacji odpadów po zakończonej eksploatacji, to istotnie diesle wygrywają tę konkurencję.

Dowieść można wszystko. A czy twoi naukowcy wzięli pod uwagę emisję dwutlenku związanego z produkcją paliwa (cały cykl od momentu poszukiwania aż do dostarcznia na stację paliw). Do wyprodukowania 1 litra paliwa potrzeba od 3,5 do 7 kWh energii. Więc na przejechanie takiego samego odcinka drogi elekrtykiem potrzeba średnio 2 razy mniej energii niż na wyprodukowanie paliwa do diesla, a co z tym się wiąże jest 2 razy mniejsza emisja CO2, a do tego należy jeszce doliczyć to co wydobywa się z rury wydechowej.
Odnośnie utylizacji odpadów to "zyżyte" akumulatory najczęściej wykorzystywane są w magazynach energii, więc służą w celu obniżenia emisji CO2, bo magazynują energię gdy jest jej nadmiar a oddają gdy jest potrzebna. Utylizacji podlega tylko część ogniw, ale są już opracowane technologie na odzyskanie ok 90% surowców.
Trzeba wziąć pod uwagę, że to jest dopiero początek rozwoju elektromobilności. Prowadzone są badania nad bateriami wykorzystującymi inne pierwiastki np flluor. Akumulatory florowe mają teoretycznie do 9 razy większą pojemność w stosunko do masy niż obecnie produkowane litowe, ale szybki rozwój jak zawsze jest blokowany bo są grupy którym na tym zależy.
  Temat: mikrorachunki do podatków
AndrzejW

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 5644

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2019-12-25, 20:31   Temat: mikrorachunki do podatków
defunk napisał/a:
Właśnie kończy się wsparcie dla Windy 7
Ale nie kończy się wsparcie dla Win 7 Corporate. Jeżel ktoś jet uparty, to możne znależć w jaki sposób pobierać aktualizacje jeszcze przez 3 lata.
  Temat: Smog - diesel vs. benzyna
AndrzejW

Odpowiedzi: 256
Wyświetleń: 66247

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2019-12-15, 00:17   Temat: Smog - diesel vs. benzyna
tomek73 napisał/a:
Ale teraz trzeba będzie zbudować dodatkowe punkty recyclingu i składowiska baterii.

Oczywiście masz rację bo już są takie punkty skłądowania baterii i nazywa się je poprostu magazynem energii. Zużyta bateria ma tylko mniejszą pojemnośc i z powodzeniem może być stosowana w stacjonarnych urządzeniach gdzie nie jest ważna masa akumulatoerów. Zutylizować trzeba tylko niewielką część akumulatorów. Poza tym są już opacowane technologie pozwalające odzyskać onad 90% surowców.
  Temat: Smog - diesel vs. benzyna
AndrzejW

Odpowiedzi: 256
Wyświetleń: 66247

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2019-12-13, 21:12   Temat: Smog - diesel vs. benzyna
EBmazur napisał/a:
W dodatku buduje się nowoczesną elektrownię pod Ostrołęką , do której będą przywozić bardzo nowoczesnymi ( zapewne też ekologicznymi ) pociągami nasz polski , bardzo zanieczyszczony węgiel - ale prądem będziemy ładować super ekologiczne samochody elektryczne . Paranoja do n-tej potęgi

Jeżeli nie samochody elektryczne to trzeba by było wybudować dwie takie elektrownie a nie jedną.
Czy wiecie że aby wyprodukować 1 litr paliwa potrzeba od 3,5 do 7kWh energii. Więc aby samochód spalinowy przejechał 100 km potrzeba średnio ok 30kWh energi nie licząc tego syfu co się wydobywa z rury wydechowej. (Do obliczeń przyjąłem że trzeba 5kWh na litr paliwa i średnio 6l/100km). Samochody elektryczne zużywają średnio 15-17kWh/100km. Więc paradoksalnie do wyprodukowania paliwa dla samochodów spalinowych trzeba 2 razy więcej energii niż potrzebują elektryki.
Gdy wziąć jeszcze pod uwagę, że spora część właścicieli elektryków ładuje je ze swoich instalacji solarnych a pozostali jeżeli mają taką możliwość to ładują w nocy gdy i tak jest nadwyżka energii w sieci to wychodzi to jeszce bardziej na plus dla elektryków.
  Temat: Błąd P0670 w 1.5 dCi / wymiana świec żarowych
AndrzejW

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 14212

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2019-11-23, 22:01   Temat: Błąd P0670 w 1.5 dCi / wymiana świec żarowych
Ja wymieniałem kilka miesięcy temu na takie jak podałeś. Też mi skaner pokazywał taki błąd. Auto paliło bez problemów. Bład zobaczyłem przypadkowo, bo sprawdzałem czy mi chodzi interfejs OBDII. Sprawdziłem miernikiem oporność świec i wyszło, że 3 są przepalone. Wymieniłem wszystkie. Sprawdzenie świec jest bardzo proste, bo mierzysz oporność pomiędzy masą i końcówką świecy na którą jest nałożony "grzybek". Oczywiście nie musisz wszystkich wymieniać tylko uszkodzone, ale moje auto miało już ponad 240tys km przebiegu i zdecydowałem się wymienić wszyskie.
  Temat: Zamiana żarówek do jazdy dziennej na LED-problem
AndrzejW

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 3934

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2019-09-10, 22:33   Temat: Zamiana żarówek do jazdy dziennej na LED-problem
Przepis ECE-R87 i ECE-R48 (wyciąg)
Regulamin EKG ONZ nr 87 określa specyficzne wymagania dotyczące świateł do jazdy dziennej, nr 48 natomiast wymagania techniczne dla pojazdów (implementowany poprzez Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów[...]).

Intensywność światła reflektora do jazdy dziennej od 400 do 1200 kandeli.
Minimalna powierzchnia świetlna każdej lampy to 25 cm²
..............
  Temat: Instrukcje dla programu DDT4ALL z ELM327
AndrzejW

Odpowiedzi: 469
Wyświetleń: 206032

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2019-08-25, 21:43   Temat: Instrukcje dla programu DDT4ALL z ELM327
Sorry za OT.
Lukas87 masz ładny podpis. Nie zaglądałem tu kika lat, bo Dacia się nie psuje i nie było powodu. Witaj :)))
  Temat: Zamiana bębnów na tarcze Dacia Logan MCV 2 2013rok
AndrzejW

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 1897

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2019-08-23, 13:37   Temat: Zamiana bębnów na tarcze Dacia Logan MCV 2 2013rok
Ja przez 10lat i 240 tys.km nic przy nich nie robiłem. Dopiero jak dacia postała w garażu 2 miesiące to jeden cylinderek nie puszcza do końca.
  Temat: Czy Dacia bardziej rdzewieje od innych marek?
AndrzejW

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 10309

PostForum: Dział ogólny o daciach   Wysłany: 2019-08-23, 08:58   Temat: Czy Dacia bardziej rdzewieje od innych marek?
Cytat:
W starszych Daciach tez tak było. Moja rdzewiała niemal wszędzie i w ciągu 6 lat serwis lakierował samochód dookoła, a na forum ludzie pisali, ze u nich nic się nie dzieje.

Chyba mnie zrozumiałeś. U mnie pierwsze małe ognisko korozji wystąpiło samoczynnie dopiero po 10 latach. To na progu to było wytarte od wsiadania.
Wcześniej miałm fiata Uno, to po 10 latach był przeżarty na wylot i musiałem go zezłomować.
  Temat: Czy Dacia bardziej rdzewieje od innych marek?
AndrzejW

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 10309

PostForum: Dział ogólny o daciach   Wysłany: 2019-08-22, 17:06   Temat: Czy Dacia bardziej rdzewieje od innych marek?
Ja musiałem tylko raz podmalować na progu, bo był wytarty przy drzwiach kierowcy a poza tym w tym roku pojawiło się jedno małe ognisko korozji na słupku koło szyby przedniej. I to jest wszysto co zauważyłem w ciągu 10-iu lat użytkowania Sanderki.
  Temat: Rozmiar wycieraczek przednich
AndrzejW

Odpowiedzi: 398
Wyświetleń: 176197

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2019-08-09, 11:13   Temat: Rozmiar wycieraczek przednich
Ja w Sanderce zawsze montowałem 60 + 50
  Temat: Nowe Terrano czyli... Duster a la Nissan
AndrzejW

Odpowiedzi: 87
Wyświetleń: 62125

PostForum: Przegląd mediów o Dacii   Wysłany: 2019-07-24, 13:18   Temat: Nowe Terrano czyli... Duster a la Nissan
Jest dostępny również w Indiach:
https://www.motorbeam.com...specifications/
  Temat: Samodzielna wymiana oleju silnikowego 1.0 SCe
AndrzejW

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 10246

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2019-07-21, 16:51   Temat: Samodzielna wymiana oleju silnikowego 1.0 SCe
eio, Powinieneś spawdzić stan oleju również po tym jak silnik trochę pochodził i odczekaniu kilku minut. Część oleju zostaje w filtrze i jeżeli miałeś w połowie pomiędzy kreskami, to jego jego stan może być troszkę za niski.
Następnym razem już będziesz wiedział ile wlać newet bez sprawdzania na bagnecie :)
  Temat: Samodzielna wymiana oleju silnikowego 1.0 SCe
AndrzejW

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 10246

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2019-07-17, 09:04   Temat: Samodzielna wymiana oleju silnikowego 1.0 SCe
Mój tak nie ma. Korek wllewu i bagnet są oddzielnie.
  Temat: Samodzielna wymiana oleju silnikowego 1.0 SCe
AndrzejW

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 10246

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2019-07-14, 19:42   Temat: Samodzielna wymiana oleju silnikowego 1.0 SCe
Filtr oleju 25Nm i z podobną siłą korek.
Ja filtr zawsze dokręcałem bez klucza dynamometrycznego ręką do oporu a korek z wyczuciem i nigdy nie było problemu.
Zapomniałem dodać, że uszczelkę na filtrze należy wcześniej posmarować olejem.
  Temat: Tesla
AndrzejW

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 3613

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2019-07-08, 12:07   Temat: Tesla
Zgadzam się z tobą, ale należy się cieszyć, że są tacy ludzie jak Daniel Grzyb i inni użytkwnicy drogich aut elektrycznych, bo dzięki nim za kilka lat będzie można kupić dobre auto elektryczne w rozsądnej cenie i mam nadzieję, że za kilka lat sieć stacji ładowania w Polsce będzie gęsta.
  Temat: Tesla
AndrzejW

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 3613

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2019-07-08, 11:11   Temat: Tesla
gawel napisał/a:
Tesla jest klasyczna i bardzo komfortowa ale cena tutaj cudów nie czyni. To ten sam powód że zamiast kupować skodę czy VW kupuje Dacię bo stosunek tego co dostaję do ceny jest najlepszy z możliwych.

Czy jest bardzo komfortowa jak na swoją cenę, to bym nie powiedział, bo za 2 razy mniejsze pieniądze można kupić auto bardziej komfortowe.
Ja również z takiego powodu jak ty kupiłem Dacię 10 lat temu, jednak rok temu po długim zastanawianiu się zamiast nowej Dacii i praktycznie w takiej samej cenie kupiłem używanego Chevroleta Volta z przebiegiem 70tys.km. Narazie jestem zadowolony, bo codziennie jeżdżę na prądzie ok 60km (dojazd do pracy) i ładuję z gniazdka w biurze. A jeżeli trzeba gdzieś dalej wyjechać to nie ma problemu, bo włącza się silnik spalinowy, który pracuje jako generator prądu. Pod względem niezawodnośći Volt bije na głowę Tesle i jest również bardziej niezawodny od większości samochodów spalinowych, nawet w Polsce są użytkownicy, którzy bezawaryjie przejechali ponad 600 tys.km.
Odnośnie Tesli, to jej dużym plusem jest to, że przetarła szlaki również dla inych samochodów elektrycznych, ale zachód nie miał wyjścia, bo ta branża mocno rozwija się w Chinach, które są nawiększym rynkiem i producentem takich aut.
 
Strona 1 z 7
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne