Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT
Znalezionych wyników: 3
DACIA Klub Polska
Autor Wiadomość
  Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Osfald

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 19021

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2012-05-20, 10:18   Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
jackthenight napisał/a:
Dzielnik napięcia na rezystorach np. 1 kom /10 kom i podane to na wejście ADC.


Z wykorzystaniem wew. referencji napięcia (2,5V) to będzie działać. Odradzam natomiast próby budowania źródeł odniesienia z tego samego napięcia, którym zasilany jest procesor. Zastosowanie jakiegoś specjalizowanego scalaka do pomiaru napięcia wręcz wymusza rodział źródeł mierzonych od zasilających.

jackthenight napisał/a:
Jest wiele metod. Najprostszą jest chyba użycie dwóch rezystorów 47 kom i jednej diody Zenera 5.1V i podłączasz tak, jak poniżej na zdjęciu.

Wtedy stan 0 na wejściu mikrokontrolera to włączone światła, a stan 1 to światła wyłączone.


Chyba jednak w tym przypadku 1 jest informacją o włączonych światałach jeśli +12V pojawia się po ich uruchomieniu (a tak opisuje to schemat) :) Załączony schemat to najzwyklejszy zasilacz parametryczny zastosowany jako "kondycjoner" wejścia binarnego - bardzo dobry pomysł ponieważ mamy za jednym zamachem zabezpieczenie nadnapięciowe.

Inne sposoby to oczywiście inwerter na tranzystorze (wtedy rzeczywiście 0 będzie informacją o włączonych światłach), czy opisywany dzielnik...
  Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Osfald

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 19021

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2012-05-13, 18:22   Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Nie spotkałem się jeszcze (dzięki Bogu) z czymś takim jak definicja zmierzchu - żaden kodeks go nie podaje :)
Brnąc jednak w te opary absurdu należy powiedzieć, że o zmierzchu/świcie nie decyduje natężenie światła :) Więc o żadnym czujniku zmierzchu świtu nie ma tu mowy.

Mówiąc o wartości natężenia światła przy jakiej nastąpi przełączenie lampy do jazdy dziennej/mijania to jest to zostawiane w gestii użytkownika - można tą wartość zmienić w pewnych granicach albo z poziomu kompa pokładowego (tak jest np. w moim 300C) albo serwisowym (np. CLIP w rodzinie renaulta). Dodatkowo ważna jest także histereza zapobiegająca pracy generatorowej. Jej wielkość także można regulować z tym, że odbywa się to albo w dziedzinie wartości natężenia światła albo najzwyczajniej nakłada się opóźnienia czasowe.
  Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Osfald

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 19021

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2012-05-11, 10:40   Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Czujniki temp. to temat rzeka. Przede wszystkim warunki brzegowe: zakres mierzonych temp, dokładność, warunki środowiskowe. Od pomiarów stykowych po bezdotykowe. Termistory PTC, NTC, czujniki PT100, 1000, termopary.... to wszystko wymaga kalibracji i czasami linearyzacji. W przypadku samochodu gra niewarta świeczki. Czujniki z wbudowaną elementarną obróbką sygnału wybitnie upraszczają sprawę (nawet te które wyrzucają dalej sygnał analogowy, jak np. standard ICP). Magistrala komunikacyjna to sprawa jakby drugorzedna choć oczywiście także ważna. Dane w postaci cyfrowej obsłuży każdy "zdolny programista" ;)

Wracając do 1Wire to o popularności decyduje duża dostępność hardware-u, prostota magistrali i jej skuteczny zasięg, prostota obsługi softowej, w końcu cena. Dokładność nie jest porażająca... z reguły 0,5stC. Obsługa softowa termometru jest wybitnie prosta, kilka linijek kodu - wyszukasz w sieci, a jak nie to może Cię wspomogę ale wolałbym abyś sam sobie poradził :) Kwestia dobrania opóźnień to jedyny jakiś tam problem od strony softu. Czujniki temp. 1Wire możesz numerować i powiesić ich na jednej magistrali naście... nie pamiętam liczbowego ogranicznenia.
 
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne