Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT
Znalezionych wyników: 57
DACIA Klub Polska
Autor Wiadomość
  Temat: Kamera samochodowa czyli rejestrator jazdy
Osfald

Odpowiedzi: 995
Wyświetleń: 506017

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2021-12-01, 08:04   Temat: Kamera samochodowa czyli rejestrator jazdy
Podpowiem jak to mamy zrobione w swoich samochodach. Do zasilania kamer w trybie parkingowym używamy po prostu powerbanków 20Ah (90zł PowerPlay20 od Greencell z trybem passtrough). Kamery po dwie na samochód (Viofo A119v3 z GPS) konsumują max 1,8W każda, przy czym każda kamera ma swój powerbank. W czasie jazdy jest on doładowywany z USB jednak w praktyce niewiele można tej energii uzupełnić (max moc ładowania to 15-18W), szczególnie w trybie passtrough, kiedy jednocześnie zasilamy kamerę i ładujemy powerbank. Stąd też co około 3-4 dni powerbanki są wyciągane, ładowane stacjonarnie i ponownie instalowane w samochodzie. Plusem jest całkowita ochrona akumulatora samochodu bo nie korzystamy z jego energii w zasadzie w ogóle. Teoretycznie w typowym akumulatorze o pojemności 60Ah, w pełni naładowanym, w temp 25stC, mamy zgromadzone około 720Wh energii. Kamera zużywa w trybie parkingowym średnio około 20-40Wh/dobę (zależy jak czesto jest wyzwalana). W idealnych warunkach mamy więc około 36dni pracy kamery, ale w mroźne dni już tylko 18. Kamera jest więc realnym zagrożeniem dla akumulatora, szczególnie jeśli jest on niedoładowany, panują warunki zimowe... Niestety nasz tryb korzystania z samochodu często nie pozwala uzupełniać energii pobranej przez kamerę pracującą w trybie parkingowym i stąd rozwiązanie z powerbankami.
  Temat: Android Auto i Apple Car Play w MNEvolution
Osfald

Odpowiedzi: 799
Wyświetleń: 419200

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2019-11-16, 18:53   Temat: Android Auto i Apple Car Play w MNEvolution
W Galaxy Note8 miałem podobny problem z AndroidAuto. Pomogła... zmiana rozdzielczości ekranu (na max.) w ustawieniach telefonu.
  Temat: Pozostałości po ciężarkach na alufelgach
Osfald

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 5854

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2017-03-25, 15:00   Temat: Pozostałości po ciężarkach na alufelgach
Label Killer lub inny tego typu :) Polewasz/spryskujesz, czekasz chwilę i ścierasz szmatką. Ważne aby preparat dotarł do warstwy kleju. Jeśli jest tam jeszcze taśma piankowa na wierzchu to będziesz musiał powtórzyć czynność kilka razy. Nie szkodzi aluminium ani lakierowi.
  Temat: Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki
Osfald

Odpowiedzi: 383
Wyświetleń: 389812

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2017-03-11, 20:54   Temat: Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki
Dziękując za pomoc przygotowałem mały manual - http://www.daciaklub.pl/f...1722348#1722348
  Temat: Kamera samochodowa czyli rejestrator jazdy
Osfald

Odpowiedzi: 995
Wyświetleń: 506017

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2017-03-11, 20:27   Temat: [MANUAL] Wsteczny rejestrator wideo w Sandero Stepway
UWAGA!!!
1. Jeśli nie miałeś w ręce podstawowych narzędzi mechanicznych czy lutownicy, nie masz dość cierpliwości do wykonywania precyzyjnych prac manualnych, nie wyspałeś się, a co najważniejsze sam wysoko oceniasz swoje zdolności do psucia różnych rzeczy, daj sobie spokój z samodzielną instalacją i zleć to komuś z doświadczeniem w elektronice/elektryce samochodowej. NIE ODPOWIADAM ZA ŻADNE SZKODY SPOWODOWANE JAKIMKOLWIEK WYKORZYSTANIEM TEGO MANUALA!
2. ODŁĄCZ AKUMULATOR!!! Będziesz podłączał się do wiązki elektrycznej.

Życzę owocnej pracy! :)



NOTKA PRAWNA

Nie wiem jakie zwyczaje panują na tym forum (a publikuję także na kilku innych), nie rozmawiałem także na ten temat z kimkolwiek z administracji więc standardowo dorzucam w swoich manualach notkę prawną:

1. Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi.
2. Udostępnione materiały można przeglądać dla własnej rozrywki i informacji.
3. Za wyjątkiem, gdy stwierdzono inaczej, żaden z zamieszczonych materiałów ani jego część nie może być: kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, ładowana, wyświetlana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, fotograficznych, rejestrujących, bez uprzedniego pisemnego zezwolenia autora.
4. Zabronione jest rozpowszechnianie opracowań zamieszczonych materiałów, powielanie lub rozpowszechnianie szaty graficznej lub jej elementów niezależnie od przyczyn lub celu takiego rozpowszechniania. Zabronione jest umieszczanie tych materiałów lub ich części na jakimkolwiek innym serwerze.
5. Zabronione jest umieszczanie odesłań do serwisu w taki sposób, aby utrudnione lub niemożliwe było poznanie źródła pochodzenia materiałów.

Jednocześnie proszę o decyzję administracji czy zechce zostawić na forum ten manual czy nie. Nie będzie publikowany przeze mnie nigdzie poza tym forum.


1. WSTĘP

Ponieważ ostatnio szukałem i znalazłem na tym forum pomoc w zakresie instalacji elektrycznych to w ramach podziękowania, w imieniu szwagierki, posiadaczki Dacii Sandero Stepway z roku 2009, która poprosiła mnie o instalację i podłączenie w jej samochodzie kamery rejestrującej obraz za pojazdem, przygotowałem ten krótki manual opisujący montaż.

O potrzebie rejestracji obrazu z przodu i z tyłu samochodu niejeden(na) z Was już pewnie się przekonał kiedy trzeba było przekonywać policję o własnej niewinności lub wskazać winowajcę kolizji/stłuczki. Także u szwagierki było to powodem instalacji drugiej kamery, patrzącej za samochód.

W manualu skupiłem się głównie na wskazaniu sposobu estetycznego montażu mechanicznego kamery tylnej oraz podłączenia jej pod instalację zasilającą. Całość oczywiście można zrobić szybciej i taniej przyczepiając po prostu kamerę do tylnej szyby przyssawką, a przewody upychając gdzieś po kątach. Jednak ja lubię kiedy wszystko jest dobrze zamocowane, a przewody są pochowane i nie dyndają. Ponadto kamera moim sposobem jest zamocowana do połaci dachowej, a nie do tylnej szyby dzięki czemu nie połamiemy przewodów przy zamykaniu i otwieraniu klapy. Wyeliminowana została oczywiście przyssawka.

Jeśli chodzi o kamerę przednią to jest przytwierdzona do szyby fabryczną przyssawką. Przewód poszedł nad podsufitkę i schodzi prawym przednim słupkiem do deski, następnie za schowkiem trafia do tunelu środkowego gdzie znajduje się gniazdo zapalniczki, do gniazda wsadzony jest typowy zasilacz 12V/5V. W przypadku kamery przedniej nie ma za bardzo o czym robić manuala :)


2. CZEGO POTRZEBUJEMY?

Oczywiście potrzebujemy kamery wraz z uchwytem i zasilaczem. Szwagierka wybrała do Dacii na przód i na tył 2 sztuki G1WH, taniego i dobrego rejestratora FullHD. Rejestrator ten zasilany jest przez gniazdo miniUSB, a więc prądem o napięciu 5V. Ważne aby wybrać sobie czy napięcie zasilające kamerę ma pojawiać się kiedy włączymy zapłon, akcesoria czy też ma być stale obecne (np. w celu rejestracji obrazu kiedy samochód jest zaparkowany). W tym przypadku rejestrujemy obraz tylko po włączeniu zapłonu, a więc szukałem przewodów które mogłyby dostarczyć napięcie 12V po zapłonie. Po zaniku napięcia (przekręceniu kluczyka do pozycji 0) kamery automatycznie wyłączają się. Dalsza część manuala pokazuje m.in. modyfikację uchwytu kamery G1WH i jej zasilacza ale podane metody można przenieść na zbliżone konstrukcyjnie modele.

Ponadto potrzebne będą:

1. Nitonakrętki M5 - potrzebna jest 1 sztuka ale na wszelki wypadek weźcie sobie kilka, kosztują grosze:



2. Nitownica do nitonakrętek lub przyrząd własnej roboty do ich zagniatania - pokażę w dalszej części manuala. Ze względu na cenę nie ma sensu kupować nitownicy do zamontowania 1 nitonakrętki:



3. Śruby M5, z łbem 6-kątnym, o długości 60mm - wystarczy 1 sztuka, chyba, że robimy przyrząd do zagniatania nitonakrętek własnej roboty to wtedy 2 sztuki:



4. Podkładka z otworem 5mm - do budowy przyrządu do zagniatania nitonakrętek własnej roboty.
5. 3 nakrętki M5 - do budowy przyrządu do zagniatania nitonakrętek własnej roboty.
6. Nakrętka M5 z szerokim kołnierzem - do budowy przyrządu do zagniatania nitonakrętek własnej roboty:



7. Opaski zaciskowe (trytki).
8. Taśma izolacyjna.
9. Szybkozłączki instalacyjne (czerwone!) na przewody 18AWG:



Gdzie kupić szybkozłączki? Dosłownie wszędzie :) Są w sklepach motoryzacyjnych, elektrycznych, budowlanych oraz hipermarketach takich jak Jula, Castorama, LeroyMerlin, Praktiker... Jak montować takie szybkozłączki? Na YT macie wiele filmików, np.:

https://www.youtube.com/watch?v=zxt3LVpvjcw
https://www.youtube.com/watch?v=WFdVkSaHRpU

Alternatywą dla bardziej ambitnych jest rozcinanie izolacji i lutowanie przewodów.

10. Wiertarka/wkrętarka z wiertłami 4mm, 5mm i 7mm.
11. Nóż i obcinaczki do przewodów elektrycznych.
12. Śrubokręt TORX T20.
13. Klucz płaski 8mm i nasadowy 8mm.
14. Szczypce do rozpinania spinek lub plastikowy łomik przeznaczony do tego celu. Ja używam takich:



15. Lutownica do przylutowania przewodów zasilających 12V do płytki zasilacza oraz bezpiecznika topikowego 2A.
16. Bezpiecznik topikowy 2A i krótkie kawałki przewodów (10cm) o przekroju 18 lub 20 AWG (około 0,5mm2).
17. Koszulki termokurczliwe (średnice 35 i 8mm) oraz zapalniczka do podgrzania koszulek.


3. INSTALACJA

Jeśli ktoś ma nitownicę do nitonakrętek może opuścić ten akapit. W innym przypadku przystępujemy do przygotowania odpowiedniego przyrządu. Na początek zakładamy do wiertarki wiertło 5mm i rozwiercamy nim 3 nakrętki M5, tak aby śruba M5 przechodziła przez nie luźno. Zbyt duży luz jest niewskazany! Dlatego zalecam wiertło 5mm. Nakrętki te utworzą na śrubie tulejkę dystansową. Następnie składamy przyrząd - kolejno od łba śruby M5 patrząc: nakręcamy nakrętkę z szerokim kołnierzem, wsuwamy 3 rozwiercone nakrętki, na nie układamy podkładkę, a na koniec nakręcamy nitonakrętkę. Całość tworzy coś takiego:



Jak tego używamy pokazano tu:

https://www.youtube.com/watch?v=-wmpASZYat8

Gdyby w bagażniku było fabryczne gniazdo zapalniczki nie byłoby problemu z podłączeniem zasilacza. Niestety w Sandero Stepway nie ma go więc następnym krokiem będzie wybebesznie zasilacza kamery, celem pozyskania płytki z elektroniką. W tym celu odkręcamy w przedniej części zasilacza główkę, pod którą znajduje się bezpiecznik:



Następnie przecinamy naklejki i rozpoławiamy obudowę małym płaskim narzędziem, najlepiej przeznaczonymi do tego celu otwierakami plastikowymi lub zwykłym śrubokrętem. Wewnątrz znajduje się płytka zasilacza (przetwornica step down DC/DC). Z jednej strony płytka ma dolutowany długi przewód miniUSB, podający do kamery prąd o napięciu 5V, a z drugiej przewody połączone z blaszką i sprężynką, które poprzez pokazany wcześniej bezpiecznik, podają na wejście płytki zasilacza prąd o napięciu 12V z gniazda zapalniczki. Przewodu miniUSB nie ruszamy, usuwamy natomiast, pamiętając gdzie jest +, a gdzie -, obie żyły łączące płytkę z blaszką i sprężynką. W ich miejsce wlutowujemy nasze przewody. Na przewodzie łączącym z + zasilania montujemy bezpiecznik (wkładka topikowa) 2A za pomocą lutowania. Oryginalny bezpiecznik jest duży i warto go zastąpić mniejszą wkładką 20mm, którą można dostać w każdym sklepie z częściami elektronicznymi/elektrycznymi:



Na zalutowany bezpiecznik nasuwamy koszulkę termokurczliwą i podgrzewamy ją.

Mając tak przygotowany zasilacz izolujemy go w całości (wraz z bezpiecznikiem) taśmą, tak aby zostały na zewnątrz tylko przewody. Po zaizolowaniu taśmą całość wkładamy do koszulki termokurczliwej (o średnicy co najmniej 35mm) i podgrzewamy obkurczając koszulkę.

Przystępujemy teraz do rozebrania uchwytu kamery G1WH. Luzujemy całkowicie nakrętkę usztywniającą przegub kulowy uchwytu i wyciągamy kulkę z przegubu. Część z przyssawką jest już niepotrzebna. Natomiast cześć, która wchodzi w gniazdo kamery (wraz z nakrętką przegubu) zachowujemy celem przeróbki i późniejszego połączenia z dachem Dacii. Przeróbka polega na powiększeniu wiertłem 5mm otworu, który znajduje się na dnie kulistej panewki przegubu i wklejeniu w ten otwór śruby 5mm, uprzednio pozbawionej łba:



UWAGA!
W starszych kamerach G1WH uchwyt miał inaczej rozwiązany przegub kulisty, tz. kulka przegubu była wykonana na części łączącej się kamerą. W nowych kamerach kulka jest odwrotnie, tz. kulka jest wykonana razem z przyssawką, a panewka jest z częścią łącząca się z kamerą. Manual dotyczy przeróbki nowego typu uchwytu! Stary typ można przerobić podobnie, nawiercając kulkę, ale nie będzie to już tak estetyczne.


Udajemy się do samochodu. Otwieramy klapę bagażnika i zerkamy na podsufitkę. W Sandero Stepway środkowy pas tylnej kanapy przechodzi częściowo po lewej stronie dachu. Podczas kiedy pas jest nieużywany jego końcówka zwisa i dynda. Aby temu zapobiegać producent przewidział magnetyczny uchwyt, do którego końcówkę pasa możemy przyczepić (przynajmniej taka jest moja interpretacja :D ). To właśnie ten uchwyt posłuży nam jako element mocowania kamery tylnej. Posługując się szczypcami do rozpinania spinek wyciągamy z dachu wspominany uchwyt magnetyczny oraz znajdującą się obok środkową spinkę podsufitki, co ułatwi przeprowadzenie przewodu. W otworze, który pozostał w dachu po uchwycie magnetycznym zamocujemy nitonakrętkę. W tym celu zakładamy do wiertarki wiertło 7mm i powiększamy otwór uważając aby wiertło nie wpadło do środka i nie oparło się o górną blachę dachu. Trzeba pamiętać, że otwór ten ma około 6,5mm średnicy więc jego powiększenie do 7mm to dosłownie chwilka. Nie trzeba używać prawie żadnej siły. Otwór pokrywamy za pomocą pędzelka cynkiem w płynie, który zabezpieczy brzegi blachy przed korozją. Można użyć oczywiście innych specyfików antykorozyjnych, otwór nie jest widoczny więc nie musi to być wykonane bardzo estetycznie, a jedynie skutecznie. W tak przygotowany otwór wkładamy naszą nitonakrętkę wraz z przyrządem do jej zagniatania. Łeb śruby naszego przyrządu wkładamy do nasadki 8mm i dociskamy do dachu, a drugą ręką, za pomocą klucza płaskiego 8mm, obracamy nakrętkę kołnierzową na śrubie. Nasadka musi blokować obrót śruby. Przy takim ustawieniu nitonakrętka jest ściskana i zagniatana na brzegach otworu. Wyczuwając wzrost oporu przy obracaniu nakrętki kołnierzowej sprawdzamy czy nitonakrętka siedzi już dobrze ciągnąc za śrubę. Jeśli jest OK to wykręcamy śrubę z nitonakrętki. Tym sposobem mamy gwint w dachu gotowy na przyjęcie uchwytu kamery.

Przenosimy teraz nasz wzrok niżej. Po lewej stronie bagażnika mamy plastikowy parapet w którym jest lampka oświetlenia bagażnika. Parapet ten zamocowany jest 3 śrubami z łbem TORX T20 oraz 4 spinkami (nie są widoczne). Po pierwsze wyciągamy lampkę podważając ją płaskim narzędziem na jednym krótszych boków. Z wyciągniętej lampki wyczepiamy złączkę elektryczną. Teraz odkręcamy 3 śruby mocujące parapet i ciągniemy go z wyczuciem, tak aby rozpięły się 4 spinki. Parapetu całkiem nie zdemontujemy bo przechodzi przez niego pas bezpieczeństwa ale bez problemu odłożymy go na podłogę bagażnika tworząc sobie swobodny dostęp do tylnego lewego słupka i wiązki elektrycznej w nim umocowanej. Wiązkę musimy wyczepić z jej uchwytów aby móc swobodnie na niej pracować. Uwolnioną wiązkę delikatnie pozbawiamy wierzchniej izolacji na odcinku około 10cm. W rozcięciu szukamy żyły w kolorze żółtym i czarnym (plus po zapłonie i masa). Do wspomnianych żył we wiązce podłączymy się dwoma żyłami naszego zasilacza za pomocą szybkozłączek. Pamiętajmy przy tym aby wybrać żyłę czarą o średnicy zbliżonej do tej, którą mają przewody z zasilacza:



Po włączeniu się w obwód elektryczny całą wiązkę taśmujemy tak jak zrobiła to fabryka, taśmą izolacyjną, i układamy z powrotem w uchwytach. Zasilacz umieszczamy w tylnym lewym słupku mocując go za pomocą opasek zaciskowych do wiązki i jej uchwytów. Wprowadzamy teraz przewód z końcówką miniUSB pod podsufitkę odginając ją przy tym lekko. Końcówką celujemy w otwór podsufitki gdzie będzie zamocowany uchwyt naszej kamery. Przez otwór wyciągamy dosłownie 5cm przewodu razem z końcówką. Nadmiar zwijamy i magazynujemy w słupku obok zasilacza. Dołożoną wiązkę przyczepiamy do wiązki fabrycznej opaskami zaciskowymi:



Na tym etapie możemy już założyć z powrotem na swoje miejsce plastikowy parapet, uważając aby chwyciły spinki oraz aby przewód lampki przeszedł przez jej otwór w parapecie, i zadbać o prawidłowe ułożenie uszczelek otworu bagażnika na parapecie i na brzegu podsufitki. Parapet przykręcamy 3 śrubami TORX i instalujemy lampkę oświetlenia bagażnika uprzednio podłączając ją do wtyczki.

Przenosimy się z powrotem w jakieś wygodne miejsce. Rozbieramy na części nasz uchwyt magnetyczny. W tym celu podważając na około śrubokrętem wyciągamy magnes w czarnej tulejce z jasnej plastikowej obudowy. Magnes nie będzie już potrzebny. W obudowie, na dnie otworu po magnesie jest jeszcze mniejszy otworek, który powiększamy do średnicy 5mm. Od góry obcinamy dwa plastikowe wąsy obudowy oraz wykonujemy nożykiem lub pilniczkiem lub wiertłem 4mm małe wybranie pod wyjście przewodu do kamery, tak aby uzyskać w rezultacie:



Składamy teraz komponenty naszego uchwytu w całość otrzymując w efekcie:



Wracamy do samochodu i przykręcamy cały uchwyt do dachu pamiętając o przełożeniu przewodu do kamery. Nie zapominamy o wciśnięciu na swoje miejsce środkowej spinki podsufitki. W efekcie mamy pięknie zamocowaną kamerę tylną:






4. URUCHOMIENIE

Instalujemy kamerę w chwycie, podłączamy wtyczkę do kamery, przekręcamy kluczyk do pozycji zapłon i obserwujemy rozpoczęcie nagrywania. Konfigurację kamery każdy przeprowadzi już pod własne potrzeby. Miejsce montażu kamery (z boku, a nie na środku) wybrałem tak aby minimalnie zasłaniała nam widok przez tylną szybę. Powoduje to jednak konieczność lekkiego jej obrócenia w osi pionowej tak aby pole widzenia pokrywało się z krawędziami szyby klapy bagażnika.


I to w zasadzie wszystko :)
Życzę bezawaryjnego rejestrowania od tyłu :D

Edit: oczyściłem aby był gotowiec
  Temat: Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki
Osfald

Odpowiedzi: 383
Wyświetleń: 389812

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2017-03-08, 20:53   Temat: Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki
Ja szukam tych schematów do rocznika 2009. Dzięki za info.
  Temat: Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki
Osfald

Odpowiedzi: 383
Wyświetleń: 389812

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2017-03-08, 19:05   Temat: Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki
Dziś rozebrałem lewy tylny narożnik wraz z lampą, część tylnej podsufitki i przednią lampkę celem odnalezienia plusa po zapłonie.... ni ma :D Na dostępnych kostkach i złączach nie znalazłem. Następnym krokiem byłoby rozcięcie wierzchniej otuliny wiązki idącej na tył samochodu, nakłuwanie żył i szukanie...

Czy ktoś może mi podać nazwę dokumentacji (schematów) elektrycznych do Sandero Stepway? W Renówkach jest to Visu, a w Daci? Resztę jakoś już odnajdę :)
  Temat: Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki
Osfald

Odpowiedzi: 383
Wyświetleń: 389812

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2017-03-05, 18:12   Temat: Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki
No właśnie nie wiem. Nie wiem co było w daćce opcją, a co było standardem. Dlatego też chciałem dorwać w pierwszej koljności schematy Sandero aby spokojnie w ciepełku poplanować podłączenie, zerknąć gdzie przebiegają fabryczne wiązki, jak ułożyć przewody. W ostateczności pojadę i podłączę na żywca bo nie spodziewam się w tym samochodzie żadnej komplikacji w elektryce... Jeśli rozwiązania są podobne jak w Renault to akurat w tych orinetuję się doskonale.
  Temat: Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki
Osfald

Odpowiedzi: 383
Wyświetleń: 389812

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2017-03-02, 15:59   Temat: Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki
Bardzo proszę o informację czy dokumentacja elektryczna Renault (VisuSchema) zawiera także schematy Daci (konkretnie SanderoStepway z 2009r) czy mam szukać czegoś innego? Mam VisuSchema tylko do 2008r, a potrzebuję pomóc szwagirce założyć kamerę rejestrującą obraz zza samochodu i szukam dojścia do najbliższego zasilania 12V po zapłonie - lampki podsufitki? może coś w tylnej klapie?
  Temat: Interfejs diagnostyczny ELM327 (OBD-II / EOBD)
Osfald

Odpowiedzi: 529
Wyświetleń: 399340

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2014-03-04, 22:52   Temat: Interfejs diagnostyczny ELM327 (OBD-II / EOBD)
satman napisał/a:
Chcialbym poprosic o pomoc, mimo ze mam Renault, a nie Dacie. Chodzi mi o pomoc przy zakupie interfejsu i dobraniu programu do diagnozowania mojego "nowego" autka. BYlem u elektryka i tam zorientowalem sie, ze komunikuje sie przez linie KK, a nie CAN, co jest juz chyba jakas wskazówką przy wyborze interfejsu? Pozostale dane auta są w podpisie.


Kup u chińczyków klona CLIPa z oprogramowaniem. Koszt około 120dol z przesyłką, a dostajesz w pełni funkcjonalny komputer serwisowy do diagnostyki i konfiguracji Twojego samochodu. Co do zakupu to aliexpress.com, np:

http://www.aliexpress.com.../656140264.html
  Temat: Dlaczego diesel?
Osfald

Odpowiedzi: 244
Wyświetleń: 93757

PostForum: Dział ogólny o daciach   Wysłany: 2012-10-25, 13:17   Temat: Dlaczego diesel?
kukubara napisał/a:
Wyciaganie wnioskow jak beda sie sprawowac tanie silniczki 1.5l na
podstawie doswiadczen z autami zupelnie innej klasy jest pozbawione sensu.


Cała moja wypowiedź miała własnie zasugerować ten wniosek. Ciesze się, że byłeś zdolny do niego dojść. Pytanie w 1 poście to OGÓLNIK, a dalsza dyskusja jest na poziomie nawet silników 2,5L... czyli od sasa do lasa. Proponuję skupić się na KONKRETNYM modelu, a nie używać zdań w stylu: wszystkie diesle to, a wszystkie benzyny tamto. Będzie rzeczowo i konkretnie.
  Temat: Dlaczego diesel?
Osfald

Odpowiedzi: 244
Wyświetleń: 93757

PostForum: Dział ogólny o daciach   Wysłany: 2012-10-25, 12:51   Temat: Dlaczego diesel?
Wracając do meritum... całe życie eksploatowałem silniki beznyznowe. Od DF i Poldków po ostatnią Lagunę II z silnikiem 1.8 16V. Nigdy więcej benzyny chyba nie kupię ze względu na koszty eksploatacji vs osiągi vs mój tryb eksploatacji. Może miałem całe życie pecha trafiać zawsze na te "niewłaściwe" benzyny? Nie wiem i nie chce mi się wspominać. Uprzedzenia do diesli brały górę aż się przełamałem...

Obecnie mercedesowska jednostka 3.0 CRD w chryslerze i 2.0 dCi w lagunie III żony sprawują się bez zarzutu. Oba samochody w automacie, bez kół dwumasowych, oba z filtrami cząstek stałych, oba mają rozrządy na łańcuchu. Żona ma najechane w lagunie ponad 190tyś km, a u mnie prawie 140tyś. Samochody z 2007 i 2008 roku. Legendy ludowe o wysokich kosztach eksplatacji diesla uogólniane na całość tego segmentu to duuuuża nadinterpretacja. Mogę z czystym sumieniem polecić te jednostki. Nie wiem natomaist nic o dieslach w Daćkach. Teściowa ma Sandero z silnikiem 1.6.... nie komentując zbytnio - na potrzeby teściowej wystarcza.

Każdy powinien kupić to co najlepiej odpowiada jego trybowi eksploatacji, to co najlepiej odda poszukiwaną charakterystykę napędu, czy to co najzwyczajniej jest w zasięgu jego kieszeni, bez zbytniego oglądania się na legendy ponieważ często psuja opinię także udanym produktom.
  Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Osfald

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18913

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2012-05-25, 09:09   Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
bebe napisał/a:
Pytanie kolejne: jak zrobić przygaszanie podświetlenia wyświetlacza po włączeniu świateł, bez użycia mikrokontrolera, czyli analogowo? :) Podświetlenie wyświetlacza ma osobne zasilanie +5V.


Napisz coś więcej. Chcesz ściemniać ręcznie? Czy może w powiązaniu z natężeniem światła w kabinie/na zewnątrz? Jak zbudowane jest podświetlenie (LED czy żaróweczki)?
  Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Osfald

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18913

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2012-05-20, 10:18   Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
jackthenight napisał/a:
Dzielnik napięcia na rezystorach np. 1 kom /10 kom i podane to na wejście ADC.


Z wykorzystaniem wew. referencji napięcia (2,5V) to będzie działać. Odradzam natomiast próby budowania źródeł odniesienia z tego samego napięcia, którym zasilany jest procesor. Zastosowanie jakiegoś specjalizowanego scalaka do pomiaru napięcia wręcz wymusza rodział źródeł mierzonych od zasilających.

jackthenight napisał/a:
Jest wiele metod. Najprostszą jest chyba użycie dwóch rezystorów 47 kom i jednej diody Zenera 5.1V i podłączasz tak, jak poniżej na zdjęciu.

Wtedy stan 0 na wejściu mikrokontrolera to włączone światła, a stan 1 to światła wyłączone.


Chyba jednak w tym przypadku 1 jest informacją o włączonych światałach jeśli +12V pojawia się po ich uruchomieniu (a tak opisuje to schemat) :) Załączony schemat to najzwyklejszy zasilacz parametryczny zastosowany jako "kondycjoner" wejścia binarnego - bardzo dobry pomysł ponieważ mamy za jednym zamachem zabezpieczenie nadnapięciowe.

Inne sposoby to oczywiście inwerter na tranzystorze (wtedy rzeczywiście 0 będzie informacją o włączonych światłach), czy opisywany dzielnik...
  Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Osfald

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18913

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2012-05-14, 19:41   Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Problem właśnie w tym czujniku do końskich włosów :P
Ten od światła nie odróźni zmierzchu od zafajdanej, przez nieskrępowaną i opierzoną naturę, szyby. Tym bardziej świt będzie dla niego występował także kiedy wjedziemy na dobrze oświetlony teren w nocy. Co za tym idzie cieżko znaleźć definicję świtu/zmierzchu w świetle światła :D

Wracając do wartości natężenia... 1000lx to byłby dolny czy górny próg histerezy?
  Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Osfald

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18913

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2012-05-13, 18:22   Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Nie spotkałem się jeszcze (dzięki Bogu) z czymś takim jak definicja zmierzchu - żaden kodeks go nie podaje :)
Brnąc jednak w te opary absurdu należy powiedzieć, że o zmierzchu/świcie nie decyduje natężenie światła :) Więc o żadnym czujniku zmierzchu świtu nie ma tu mowy.

Mówiąc o wartości natężenia światła przy jakiej nastąpi przełączenie lampy do jazdy dziennej/mijania to jest to zostawiane w gestii użytkownika - można tą wartość zmienić w pewnych granicach albo z poziomu kompa pokładowego (tak jest np. w moim 300C) albo serwisowym (np. CLIP w rodzinie renaulta). Dodatkowo ważna jest także histereza zapobiegająca pracy generatorowej. Jej wielkość także można regulować z tym, że odbywa się to albo w dziedzinie wartości natężenia światła albo najzwyczajniej nakłada się opóźnienia czasowe.
  Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Osfald

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18913

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2012-05-11, 10:40   Temat: Elektronika dla rezystywnych ;)
Czujniki temp. to temat rzeka. Przede wszystkim warunki brzegowe: zakres mierzonych temp, dokładność, warunki środowiskowe. Od pomiarów stykowych po bezdotykowe. Termistory PTC, NTC, czujniki PT100, 1000, termopary.... to wszystko wymaga kalibracji i czasami linearyzacji. W przypadku samochodu gra niewarta świeczki. Czujniki z wbudowaną elementarną obróbką sygnału wybitnie upraszczają sprawę (nawet te które wyrzucają dalej sygnał analogowy, jak np. standard ICP). Magistrala komunikacyjna to sprawa jakby drugorzedna choć oczywiście także ważna. Dane w postaci cyfrowej obsłuży każdy "zdolny programista" ;)

Wracając do 1Wire to o popularności decyduje duża dostępność hardware-u, prostota magistrali i jej skuteczny zasięg, prostota obsługi softowej, w końcu cena. Dokładność nie jest porażająca... z reguły 0,5stC. Obsługa softowa termometru jest wybitnie prosta, kilka linijek kodu - wyszukasz w sieci, a jak nie to może Cię wspomogę ale wolałbym abyś sam sobie poradził :) Kwestia dobrania opóźnień to jedyny jakiś tam problem od strony softu. Czujniki temp. 1Wire możesz numerować i powiesić ich na jednej magistrali naście... nie pamiętam liczbowego ogranicznenia.
  Temat: DUSTER 1,5 dCI 90 KM 4x2 FAP eco2
Osfald

Odpowiedzi: 233
Wyświetleń: 163642

PostForum: Galeria naszych samochodów   Wysłany: 2012-05-06, 22:05   Temat: DUSTER 1,5 dCI 90 KM 4x2 FAP eco2
Opłacalność jest niejednoznacznym pojęciem. Chodzi Ci jedynie o kasę jak sądzę? Jeśli tak to w jakiej perspektywie czasu oczekujesz zwrotu nakładów? Jakie koszty możesz ponieść? Co możesz zrobić sam?

Wdrażajac ten system myśli się raczej o skali Daci jako producenta niż pojedynczego pojazdu. W tym kontekście oszczędność 5% paliwa to wymiar co najmniej kontynentalny.

Jest to strukturalnie banalnie prosty układ. Diabeł siedzi w szczegółach projektu. Jak najbardziej może być stosowany w prostej Daci. Chodzi jedynie o odpowiednia różnice temperatur. Nie mam pojęcia o jaką skomplikowana elektronikę może Ci chodzić i o jakie akumulatory ciepła. Masz na myśli gadający komputer z filmu? To jest wodotrysk. W najprostszej wersji rekuperatora z ogniwami peltiera potrzebna jest jedna dioda prostownicza :) To co jest na filmie to zintegrowany system zarządzania energią w pojeździe, z zaimplementowanym m.in. rekuperatorem (termogeneratorem).

Poszukaj może artykułów inż Woszczyńskiego powstałych przy moim skromnym współautorstwie. Opracowujemy i wdrażamy tego typu rozwiązanie w górnictwie.
  Temat: DUSTER 1,5 dCI 90 KM 4x2 FAP eco2
Osfald

Odpowiedzi: 233
Wyświetleń: 163642

PostForum: Galeria naszych samochodów   Wysłany: 2012-05-06, 09:57   Temat: DUSTER 1,5 dCI 90 KM 4x2 FAP eco2
Słabiutko szukasz ;) Pierwsze co wyskoczyło mi na googlach (dotyczy akurat BMW):

http://www.youtube.com/watch?v=yY0SAzs1LJw
http://www.youtube.com/watch?v=bkP7v8yYivQ

wpisz sobie np. thermoelectric generator

Generalnie system taki to odpowiednio ukształtowana bateria ogniw peltiera, z odpowiednim izolatorem pasywnym pomiędzy ukł. wydechowym i ogniwami oraz odpowiednią chłodnicą wodną (na stronie "zimnej" ogniw) włączoną w obieg chłodzenia silnika... To magiczne słowo: "odpowiednią" oznacza tyle, że jest to clou całego zagadnienia. Od odpowiedniości zależy sprawność rekuperacji (z reguły 5-10%), wydajność i dodatkowe korzyści w postaci szybcie nagrzewającego się silnika :)
  Temat: Polonez Kombi 1,6MPI
Osfald

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 17188

PostForum: Galeria naszych samochodów   Wysłany: 2012-05-06, 09:43   Temat: Polonez Kombi 1,6MPI
matucha napisał/a:
Pochwalę się, że Kombi dostało w długi weekend nowe serduszko


Czy to ten widoczny na drugiej fotce Jeden Kuń Mechaniczny? :D
  Temat: DUSTER 1,5 dCI 90 KM 4x2 FAP eco2
Osfald

Odpowiedzi: 233
Wyświetleń: 163642

PostForum: Galeria naszych samochodów   Wysłany: 2012-05-03, 19:38   Temat: DUSTER 1,5 dCI 90 KM 4x2 FAP eco2
TD Pedro napisał/a:
brzmi to bardzo naukowo (mądrze) ale czy to dotyczy samochodów z silnikami zasilanymi wyłącznie paliwami płynnymi?


Układy rekuperacji energii cieplnej stosowane są wszędzie gdzie masz różnicę temperatur - potencjał wymuszający przepływ ciepła.

KERSopodobne rozwiązania stosowane mogą być wszędzie gdzie jest ruch (w tym obrotowy) i możliwość odzysku energii tego ruchu (np faza hamowania).

O elektrycznych nie piszę bo odzysk energii (praca genratorowa silnika elektrycznego) jest tam najbardziej oczywisty.
  Temat: DUSTER 1,5 dCI 90 KM 4x2 FAP eco2
Osfald

Odpowiedzi: 233
Wyświetleń: 163642

PostForum: Galeria naszych samochodów   Wysłany: 2012-05-03, 19:24   Temat: DUSTER 1,5 dCI 90 KM 4x2 FAP eco2
Układy rekuperacji, szczególnie w silnikach cieplnych, są znane od lat. Generatory osiągają obecnie moce rzędu 700W co pozwala wyizolować układy elektryczne, które mogą być zasilane tylko z takich generatorów.

Powszechnie stosowane układy odzyskiwania energii to obecnie KERS czyli znane od dziesięcioleci magazynowanie energii (także z odzysku przy hamowaniu) w kołach zamachowych (vide zderzak Łągiewki).

W pewnym sensie każdy samochód ma taki system.... choć nie służy akurat do tego celu. Stosowane koła zamachowe to z reguły elementy inercyjne poprawiające parametry silnika wynikające z cyklów jego pracy. Oczywiście zasada magazynowania i oddawana energii kinetycznej pozostaje ta sama.
  Temat: Oto najbardziej i najmniej usterkowe samochody wg. interii
Osfald

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 4756

PostForum: Przegląd mediów o Dacii   Wysłany: 2012-04-27, 11:36   Temat: Oto najbardziej i najmniej usterkowe samochody wg. interii
małe kłamstwo, duże kłamstwo, statystyka :)

Nie ma kompletnie żadnych podstaw do tego aby analizować statystycznie skutki zjawisk bez jakiejkolwiek analizy przyczyn dlaczego analiza statystyczna pokazuje taki, a nie inny trend. A już na pewno nie ma żadnych podstaw do tego aby statystyką tak podaną przejmować się w kontekście innym niż pozycjonowanie samochodów VAG w listach rankingowych.
  Temat: Plebiscyt na najlepszy fanklub motoryzacyjny roku
Osfald

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 25882

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2012-03-26, 22:29   Temat: Plebiscyt na najlepszy fanklub motoryzacyjny roku
czarli napisał/a:

Współpraca z innymi fanklubami brak ??


Bynajmniej :-P Dla mnie rodzimym klubem jest obecnie (od 6 lat) Renaultlaguna.pl gdzie mam przyjemność być członkiem honorowym i klubowiczem chrysler300.pl (także 6lat). Skoro siedzę czasem także i u Was to śmiało możecie wpisać te dwa kluby do współpracy ;-)
  Temat: Obiektywizm ocen w DKPL
Osfald

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 13888

PostForum: Dział ogólny o daciach   Wysłany: 2012-03-23, 09:58   Temat: Obiektywizm ocen w DKPL
W forach moto udzielam się od roku 2001 (choć wtedy chyba nawet nie było tak społecznościowych nazw jak "forum" ;) ). W tym czasie obserwowałem wiele zmian, upadków klubów, powstawania nowych, dyskusji na forach... itd.
Jako osoba niezrzeszona formalnie ale z Dacia w rodzinie (jeśli tak można nazwać teściową :mrgreen: ) powiem Wam, że forum to nie odbiega zbytnio od innych znanych mi z branży moto. Wszędzie podobne zachowania, wypowiedzi w których dostrzega się brak obiektywizmu. Nie ma się czemu dziwić tylko starać się tak czytać "aby te plusy nie przesłoniły tych minusów".

Natomiast mieszanie moralności z posiadaniem Daci to już obłęd :lol:
Samochód jak samochód. Jeśliby kierować się w ocenie moralności posiadaniem rzeczy nieatrakcyjnych (wśród jakiejś tam części społeczeństwa) to chyba jestem najmorlniejszy bo mam m.in Lagunę II z 2002roku :mrgreen:

Więcej luzu, więcej otwartości na krytykę - tego często brakuje wśród miłośników danych produktów ale jak pisałem jest to niejako wpisane w "naturę" tego typu "związków wyznaniowych" ;-)
 
Strona 1 z 3
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne