Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT
Znalezionych wyników: 3
DACIA Klub Polska
Autor Wiadomość
  Temat: Koło zapasowe inne niż reszta w aucie
Racibor

Odpowiedzi: 236
Wyświetleń: 88342

PostForum: Dział ogólny o daciach   Wysłany: 2012-04-13, 00:24   Temat: Koło zapasowe inne niż reszta w aucie
eplus napisał/a:
Tak naprawdę to nie ma praktycznego znaczenia. ...

W dużym stopniu zależy to od tego, gdzie jeździmy.

W miejskim Dusterze można zrezygnować z wożenia koła zapasowego zastępując je zestawem do pompowania opon. Jest to szczególnie korzystne w wersji 4x4 bo zyskuje się dodatkowe miejsce w bagażniku i można zrobić większe zakupy w czasie niedzielnej wyprawy do marketu ;-)

Jeżeli nie oddalamy się zbytnio od cywilizacji wystarczy zapewne koło dojazdowe. Drogą utwardzoną bez większego problemu dotrzemy do serwisu zakładając koło z oponą o innej rzeźbie bieżnika. W zimie może to być jednak niebezpieczne.

Podróżując (w czasie wakacji) górskimi, kamienistymi drogami na Bałkanach wolę mieć zapasową oponę identyczną z pozostałymi.
Na takiej drodze wysokie jest ryzyko uszkodzenia opony tak, że nie uda się jej naprawić, do serwisu może być daleko, może się okazać, że niemożliwe będzie dokupienie na miejscu właściwej opony w rozsądnym terminie a chciałoby się kontynuować podróż i bezpiecznie, ale nie z prędkością żółwia, wrócić do kraju.
Na dodatek, za naszą południową granicą polują na samochody ze znaczkiem PL, a różny bieżnik na jednej osi będzie bardzo dobrym powodem, żeby zapłacić mandat przekraczający cenę nowej opony.

Najważniejszym, moim zdaniem, argumentem przemawiającym za posiadaniem identycznej opony na kole zapasowym są obowiązujące przepisy, które ja rozumiem tak jak poniżej.
(wiem że była już o tym mowa, nie jestem prawnikiem i mogłem popełnić błąd w ich interpretacji - jeżeli tak, to proszę mnie poprawić).
Generalna zasada mówi, że jazda pojazdem wyposażonym w opony o różnej rzeźbie bieżnika na jednej osi nie jest dozwolona.
Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia napisał/a:
§ 11. ust. 7. Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5:
1) w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi, z zastrzeżeniem pkt 3;
Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest jedynie wtedy, gdy spełnione są określone warunki.
Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia napisał/a:
§ 11. ust. 6. Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia wyposażenie pojazdu w koło zapasowe, o parametrach odmiennych niż parametry stosowanego normalnie koła jezdnego, o ile koło takie wchodzi w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu - na warunkach określonych przez wytwórnię pojazdu.

Pytania do posiadaczy opony o innym bieżniku na kole zapasowym:
Czy otrzymaliście w momencie zakupu jakikolwiek dokument mówiący o tym, że wasz samochód wyposażono fabrycznie w koło zapasowe z oponą o innym bieżniku?
Czy wytwórnia pojazdu określiła (na przykład w instrukcji obsługi) i poinformowała Was, w momencie zakupu samochodu, na jakich warunkach można używać opon o innym bieżniku na jednej osi?
W moim przypadku odpowiedź na oba pytania brzmi nie.

Edit:
Odniosę się tu (bo to chyba właściwe miejsce) do wpisu pod moim ogłoszeniem.
Cytat:
Nasuwa się prosty wniosek: "Podczas odbioru, dokładne sprawdzenie auta i wyposażenia zdecydowanie zmniejsza kłopoty w trakcie użytkowania".

Nic tylko się pod tym podpisać. Ale co zrobić, gdy stwierdzamy po fakcie taki mankament?

Rozmawiałem (używając argumentów podobnych jak powyżej) o zapasowym kole ze sprzedającym który zapewniał mnie, że dostanę pełnowartościowe koło zapasowe, identyczne z podstawowymi. Uwierzyłem i w momencie odbioru samochodu, koła zapasowego nie sprawdziłem.
Nie przyszło mi do głowy, że poważny dealer może w taki sposób potraktować klienta.

Po przeczytaniu wpisów na tym forum widzę że jest to nagminne.
Zastanawiam się jaki wpływ na takie praktyki producentów i dealerów ma fakt, że większość z nas klientów, macha na to ręką.

Edit 2: Ja również zrezygnowałem z dochodzenia swego. Nie skorzystam też więcej z usług serwisu nierzetelnego sprzedawcy.
Dealer poinstruował mnie że, po założeniu koła zapasowego, nie wolno przekraczać prędkości do 80 km/h. Przysłał mi też skan instrukcji zawierającej zapis typowy dla instrukcji samochodów wyposażonych w koło dojazdowe.
Odmówił zamiany koła zapasowego na takie jak na kołach jezdnych twierdząc, że koło zapasowe wyposażone w inną niż na kołach jezdnych oponę jest pełnowartościowe, mimo, że ogranicza możliwości pojazdu.
Poradził, bym zwrócił się z tym bezpośrednio do producenta.

Koło zapasowe zamieniłem z założycielem wątku, sąsiadem (15km), któremu sprzedano Dustera wyposażonego w odwrotny "komplet" opon.

PS. Tym, którzy zmuszeni będą do kupienia opony Continental CrossContact LX 215/65 R16 98H przyda się zapewne informacja o dodatkowych literkach FR występujących w oznaczeniu oferowanych do sprzedaży opon.
...@conti.de napisał/a:
FR oznacza oponę z rantem, mającym chronić felgę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Oznaczenie tego nie znajdzie Pan na oponie.
Dacia Duster jest wyposażana w takie opony oryginalnie.
  Temat: Koło zapasowe inne niż reszta w aucie
Racibor

Odpowiedzi: 236
Wyświetleń: 88342

PostForum: Dział ogólny o daciach   Wysłany: 2012-04-11, 21:41   Temat: opona zapasowa
Dziękuję Wam za rady.
Przeglądałem forum ale nie znalazłem tego wątku.
Zamieściłem ten wpis w temacie Opony do Dustera , mając nadzieje, że znajdzie się ktoś z odwrotnym zestawem opon i uda nam się zamienić zapasy.
Dziękuję Administratorowi, że przeniósł wpis we właściwe miejsce.
Tu już pierwszy wpis daje nadzieję na zamianę. Będę próbował również przez ogłoszenie.
  Temat: Koło zapasowe inne niż reszta w aucie
Racibor

Odpowiedzi: 236
Wyświetleń: 88342

PostForum: Dział ogólny o daciach   Wysłany: 2012-04-11, 16:35   Temat: opona zapasowa
Witam Wszystkich - to mój pierwszy post na tym forum.
Dustera kupiłem w czerwcu 2011 r. z myślą o wakacyjnych wyjazdach na Bałkany i tamtejszych górskich, w znacznej części gruntowych drogach. W tych warunkach opony
Continental CrossContact LX 215/65 R 16 98H. M+S spisywały się bardzo dobrze.
Nie zmieniałem opon na zimowe, bo samochodu używałem sporadycznie - w okresie zimowym zrobił zaledwie kilkaset kilometrów po miejskich drogach.
Letnie opony M+S spisywały się dość dobrze w czasie intensywnych opadów śniegu, znacznie gorzej, co oczywiste, na ubitym śniegu i podczas silnych mrozów.

Niedawno złapałem gumę i tu niemiła niespodzianka.
Na kole zapasowym (czarna felga, pozostałe są srebrne) mam założoną inną oponę MICHELIN M=S Latitude Tour 215/65 R 16 98T oznaczoną dodatkowo znaczkiem GreenX.
Taka kombinacja wydaje mi się dość dziwna. Zrozumiałbym, że producent zakłada, w ramach oszczędności, na zapas inną, tańszą oponę. Ale ta do najtańszych nie należy.

Mam więc pytanie do tych z Was, którzy kupowali Dustera na stalowych felgach.

W jakie opony, na kołach jezdnych i na kole zapasowym wyposażył producent wasze samochody?

Szczególnie proszę o informację tych z Was, którzy mają napęd 4x2 i tych którzy kupowali samochód w 2011 roku.
 
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne