Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT
Znalezionych wyników: 6
DACIA Klub Polska
Autor Wiadomość
  Temat: Maksymalna kwota świadczenia Assistance
ZeneC

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3688

PostForum: Kredyty, leasing, ubezpieczenia   Wysłany: 2013-01-28, 10:21   Temat: Maksymalna kwota świadczenia Assistance
Najlepiej odnieść się do konkretnych ogólnych warunków danego ubezpieczenia - nazwa produktu , wariant, ubezpieczyciel.

Domyślam się, że chodzi o regulację następującą:

Holowanie uszkodzonego pojazdu - limit maksymalny np. 1000,00 zł.

Załóżmy, że koszt niezbędnego holowania wynosi 400,00 zł. Chodzi o koszt holowania zrealizowany przez partnera assistancowego danego towarzystwa. Pozostaje na czas późniejszy do wykorzystania kwota 600,00 zł, o ile warunki przewidują kolejne holowanie - najczęściej usługa tego typu przewidywana jest trzykrotnie w okresie ubezpieczenia, zwykle przy założeniu, że nie jest to ten sam typ awarii, nie usunięty po pierwotnym udzieleniu pomocy.

Jeżeli koszt holowania wyniesie 1000,00 zł , to nic nie zostanie i pomimo że warunki przewidują trzykrotnie daną usługę - nie będzie możliwa do zrealizowania, bo limit wyczerpie się.

Z usługami assistancowymi bywa rozmaicie - warto sprawdzić, w jakich warunkach dana pomoc przysługuje. bywa, że tańsze warianty uzależniają udzielenie pomocy od odległości miejsca zdarzenia od domu, np. 25 czy 50 km.

Można dyskutować o różnych limitach, dlaczego są małe lub warunkowe, ale pamiętać warto, że ubezpieczenie assistancowe ma być pomocą w sytuacji wyjątkowej. Jeżeli ktoś np. w zimie chce zaoszczędzić na wymianie akumalatora na nowy, to kupowanie ubezpieczenia assitancowego - mimo, że znacznie tańsze - jest kiepskim pomysłem.... :-D
  Temat: Nordea TU
ZeneC

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3796

PostForum: Kredyty, leasing, ubezpieczenia   Wysłany: 2010-03-22, 09:55   Temat: Nordea TU
Trochę wody w Wiśle upłynęło...

Mam takie oto informacje:

2002 – W strukturach Grupy Nordea zaszły zmiany kapitałowe, w wyniku których Grupę opuścił pion ubezpieczeń majątkowych i osobowych. W połowie roku 2002 podmioty należące poprzednio do Nordea weszły w skład nowej grupy finansowej specjalizującej się w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych – Tryg Vesta Group.

2003 – W lutym 2003 roku Spółka zmieniła nazwę na Tryg Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

2004 – 1 grudnia 2004 roku w Warszawie została podpisana umowa przedwstępna pomiędzy HDI International Holding AG z siedzibą w Hanowerze (Niemcy) a skandynawskim ubezpieczycielem Tryg Vesta dotycząca nabycia akcji Tryg Polska TU S.A.

2005 – 1 kwietnia 2005 roku, w wyniku zawartej umowy ostatecznej, HDI International Holding AG nabył od Grupy Tryg Vesta (Dania) 100% akcji Tryg Polska TU S.A. Konsekwencją zmian kapitałowych była nowa nazwa – HDI Asekuracja Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna. Od momentu zmiany właściciela HDI Asekuracja TU S.A. stała się Spółką siostrzaną HDI SAMOPOMOC TU S.A., która od września 2002 roku jest w posiadaniu HDI International Holding AG. Niemiecki inwestor zaplanował przeprowadzenie konsolidacji obu Spółek.


Tak więc wynika z powyższego,m że powinieneś skontaktować się z HDI Asekuracja TU S.A.
  Temat: warunki OC
ZeneC

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4387

PostForum: Kredyty, leasing, ubezpieczenia   Wysłany: 2010-01-04, 22:14   Temat: warunki OC
Jako wywołanemu do tablicy wypada mi zabrać głos.

Otóż w taryfach komunikacyjnych wielu firm ubezpieczeniowych istotne znaczenie ma zarówno wiek właściela bądź współwłaścicieli, jak również wiek i okres posiadania prawa jazdy użytkowników danego pojazdu (kierowców). Te dwie kategorie należy postrzegać oddzielnie. Co innego właściciel, co innego kierowca.

Parametr wiekowy jest dla firm ubezpieczeniowych jednym z kryteriów oceny ryzyka. Żeby uniknąć dyskusji - dopowiem od razu, że oczywiście chodzi o pewną prawidłowość statystyczną ujawnianą w pewnej skali, a nie o aprioryczną zasadę, że każdy młody kierowca - właściciel bądź użytkownik pojazdu - to zły kierowca.

KaS602 ma rację co do tego, że oc jest przypisane do pojazdu, ale zniżka należna za bezszkodowy przebieg już przypisana jest do konkretnej osoby i rzutuje zwykle na wszystkie posiadane pojazdy, choć są już pewne pozytywne wyjątki, np. w Warcie - szkoda zmniejsza wysokość zniżki właściciela tylko w odniesieniu do pojazdu, którym została spowodowana. Jeśli równocześnie mam kilka innych pojazdów w Warcie, to w odniesieniu do nich zniżka jest nie naruszona. Ale - jeżeli ubezpieczam nowonabyty pojazd, to szkody z ostatnich dwóch lat mają znaczenie do ustalenia zniżki ogólnej danego klienta.

Trzymając się Warty, sytuacja z młodymi kierowcami wygląda następująco. Są w tej sprawie konkretne pytania do właściciela zawarte we wniosku o ubezpieczenie. Jeżeli do kierowania pojazdem będzie upoważniona jako tylko kierowca osoba, która nie ukończyła 25 roku życia lub posiada prawo jazdy krócej niz 4 lata, to składka - oc oraz ac - wzrasta o 10%. Takie doubezpieczenie młodego kierowcy można dokonać przy odnowieniu polisy lub w dowolnym momencie jej trwania, byle przed szkodą. Jeżeli w grę wchodzą oba przypadki - dopłata również 10%.

Jeżęli takiego doubezpieczenia nie dokona się, a młody kierowca będzie sprawcą kolizji, to w grę wchodzą następujące sankcje karne dla właściciela pojazdu:
- potrącenie 10% należnego odszkodowania autocasco (wyjątek - posiadanie AC w wersji Komfort)
- opłata karna w wysokości równowartości zapłaconej składki oc po zniżkach.

Gdy agent pyta o młodych kierowców, to odpowiedź musi być rozstrzygająca. Jeśli właściciel mówi, że nie wie, to niech wie, że takiej opcji we wniosku ubezpieczeniowym nie ma. A jeśli zadeklaruje, że tacy kierowcy będą, to jest to wyraźnie na wniosku zaznaczone.

Inne sankcje są w innych towarzystwach, niekóre w przypadku szkody spowodowanej przez młodego bez stosownego doubezpieczenia w ac grożą wręcz wyłączeniem odpowiedzialności. W przypadku oc odmowy być nie może. Ale ac, cóż, umowa to dobrowolna...

I jako ciekawostkę i wskazówkę dodam, że lepiej dopłacić do młodego kierowcy, niż robić z niego współwłaściciela pojazdu. W Warcie może to podbić składkę nawet o 145%! Co z tego, że będzie można wykorzystać zniżkę np. 60% ojca, skoroa za wiek syna będzie zwyżka 145%. W takich przypadkach do drzwi Warty nie pukajcie, bo usłyszycie kosmiczne stawki...

Domel, jak rozumiem chce wiedzieć, jak jest - potwioerdzam: zapytaj agenta. A jak zrobiłeś, to ciekawe, bo niby zaznaczyłeś, a jednak chcesz wiedzieć, czy powinno się zgłaszać. Odpowiedź już znasz - bezwzględnie powinno.

Dość już mojego wymądrzania się.

P .S. Kto ma niedosyt, niech pisze: zenon.cieslak@ag.warta.pl
  Temat: Do kogo kierować skarge na ubezpieczyciela...
ZeneC

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4054

PostForum: Kredyty, leasing, ubezpieczenia   Wysłany: 2008-01-26, 11:34   Temat: Do kogo kierować skarge na ubezpieczyciela...
kaS602 napisał/a:
W moim przypadku glownie zawinil ubezpieczyciel...


Jeżeli minie 30 dni od zgłosenia szkody, możesz teoretycznie zgłosić skargę. Do Rzecznika Ubezpieczonych, albo i do Komisji Nadzoru Finnansowego.
Lepszy efekt, choć dłuższy w czasie, robi skarga do Komisji Nadzoru Finansowego, tyle że KNF rozpatruje głównie poważniejsze skargi, niz przekroczenie terminu o dzień, dwa czy trzy.


Jakby co - podaje namiary:

Skarga do KNF

KNF rozpatruje skargi składane na działalność nadzorowanych podmiotów. W przypadku problemów, skargi prosimy kierować do Departamentu Ochrony Klientów:
1) w formie pisemnej:

- drogą listowną na adres:
Pl. Powstańców Warszawy 1,
00-950 Warszawa
- osobiście w kancelarii urzędu (adres jw.)
- faksem na nr (0-22) 54 87 266

2) drogą elektroniczną:


Skarga do Rzecznika Ubezpieczonych

Skargi dotyczące zakładów ubezpieczeń, otwartych funduszy emerytalnych oraz uczestnictwa w pracowniczych programach emerytalnych przyjmuje także Rzecznik Ubezpieczonych.
Kontakt do Biura Rzecznika Ubezpieczonych:
Al. Jerozolimskie 44,
00-024 Warszawa
tel. (0-22) 333 73 26, (0-22) 333 73 27, (0-22) 333 73 28
fax. (0-22) 333 73 29

Dyżury ekspertów

Eksperci Biura Rzecznika Ubezpieczonych pełnią dyżury -
w zakresie ubezpieczeń gospodarczych - pod numerem tel. (0-22) 333 73 28
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 15.00 i 17.00 - 19.00
w zakresie otwartych funduszy emerytalnych pod numerem tel. (0-22) 333 73 26 lub (0-22) 333 73 27
od poniedziałku do czwartku w godz. 8.30-10.30

Polubowne rozstrzyganie sporów

1) sąd polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych

Przy Rzeczniku Ubezpieczonych funkcjonuje sąd polubowny, który rozstrzyga spory między ubezpieczającymi, ubezpieczonymi, uposażonymi lub uprawnionymi z umów ubezpieczenia a zakładami ubezpieczeń, między towarzystwami emerytalnymi a członkami tych towarzystw, oraz spory wynikające z uczestnictwa w pracowniczych programach emerytalnych.
Warunkiem przeprowadzenia rozprawy jest wyrażenie zgody przez stronę pozwaną, np. zakład ubezpieczeń, towarzystwo emerytalne, na rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny. Jeżeli strona przeciwna nie wyrazi zgody na rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny, postępowanie nie może się odbyć.

tutaj znajdziesz więcej informacji>>> sąd polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych

2) sąd polubowny przy KNF

Obecnie jest tworzony stały sąd polubowny przy KNF. Sąd zajmować się będzie rozstrzyganiem sporów pomiędzy instytucjami finansowymi oraz pomiędzy tymi instytucjami a odbiorcami usług finansowych. Przed rozpoczęciem właściwego postępowania pojednawczego strony będą miały możliwość skorzystania z mediacji w celu polubownego rozstrzygnięcia sporu.
Rozpoczęcie działalności sądu planowane jest na 1 stycznia 2008 r.


Organizacje konsumenckie

W sprawach indywidualnych bezpłatną pomoc prawną konsumenci mogą uzyskać u miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów lub jednej z finansowanych przez budżet Państwa organizacji konsumenckich - Federacji Konsumentów (http://www.federacja-konsumentow.org.pl/) lub Stowarzyszeniu Konsumentów Polskich (http://www.skp.pl/). Znajdą tam Państwo bezpłatną pomoc prawnika, uzyskają konsultację w czasie dyżurów telefonicznych ekspertów – także w zakresie usług finansowych świadczonych przez banki, ubezpieczycieli i inne instytucje finansowe.
  Temat: Jakość współczesnych samochodów
ZeneC

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 9301

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2007-12-29, 17:04   Temat: Jakość współczesnych samochodów
[quote="jej1967"]
kas602 napisał/a:


a tak przy okazji czy ubezpiecznie gazowców jest wyzsze niz rasowców ;-)


Specjalnych, taryfowych zniżek bądź zwyżek z tego tytułu nie ma, przynajmniej o takich nie słyszałem w żadnym zakładzie ubezpieczeń. Ale składka autocasco za "gazowca" powinna być teoretycznie nieco wyższa niż za "rasowca", bowiem zamontowanie instalacji gazowej podnosi wartość rynkową pojazdu. Jeżeli instalacja jest zamontowana w trakcie trwania umowy ubezpieczenia, powinno dokonać się doubezpieczenia traktując ją jako wyposażenie dodatkowe. Przy odnowieniu polisy wartość pojazdu powinna już ujmować także wartość instalacji jako jego integralnego elementu.

Przy szkodach - zarówno z oc, jak i ac - wielu likwidatorów dokonuje pewnego uproszczenia, mianowicie zaznacza instalację gazową po prostu jako opcję wyposażenia samochodu. Traci na tym zwykle klient, bowiem o ile instalacja nie była zamontowana fabrycznie przez producenta, to zawsze jest ona młodsza niż sam samochód, a zatem ma mniejszą niż pojazd amortyzację, a przez to większą wartość.

Poza tym decydując się na montaż warto zabiegać o fakturę, nawet jeżeli takie żądanie podnosi nieco wartość całej inwestycji.

Niewątpliwie lepszą sytuację mają posiadacze diesli, w oc w niektórych firmach jest dodatkowa zniżka właśnie za ten rodzaj silnika w wysokości 5 procent.
  Temat: Jak długo czekaliście (czekacie)na odbiór Dacii?
ZeneC

Odpowiedzi: 1418
Wyświetleń: 335218

PostForum: Zakup Dacii   Wysłany: 2007-12-12, 20:26   Temat: Jak długo czekaliście (czekacie)na odbiór Dacii?
Żeby zarejestrować pojazd, trzeba być jego właścicielem - musisz mieć podstawowy dokument, jakim jest w przypadku nowego samochodu faktura zakupu. W przypadku kredytu (także leasingu) dealer wyda dokumenty do rejestracji po potwierdzeniu po swojej stronie przelewu. Ubezpieczenie obowiązkowe oc musi być zawarte w dniu rejestracji - nie ważne, czy w tym dniu będziesz jeździł, czy nie, bo np. nie odebrałeś jeszcze samochodu. W przypadku ubezpieczeń pakietowych wszystkie ubezpieczenia (oc, ac, nw, assistance) muszą mieć ten sam okres ubezpieczenia co i oc.

A porpos directu - kogo wybrałeś?
 
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne