Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2008-12-21, 00:43
Gaśnica - gdzie zamontować? (+ kontrola / legalizacja)
Autor Wiadomość
miskowski 



Marka: Dacia/Renault
Model: Duster 4x2/Fluence Intens
Silnik: 1,6/1,6
Rocznik: 2012/2016
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 21 Sie 2012
Posty: 197
Skąd: Śląsk. Ten niższy ;)
Wysłany: 2012-08-29, 07:10   

Potwierdzam to, co mówi Dar1962: wyspecjalizowane punkty robą legalizację za (dosłownie) 5 złotych. Tyle tylko, że taką operację można wykonać tylko trzy razy. Nowa gaśnica w takim miejscu kosztuje też sporo mniej, bo 19-20 złotych. Zainteresowanym z Wrocławia podpowiadam: Starograniczna 28. Bardzo sympatyczni panowie, choć służbiści i apetyczna blondynka przy kasie. :mrgreen:
 
wojtek_pl 


Marka: Peugeot
Model: 3008
Silnik: 2.0 HDI 165
Rocznik: 2010
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 30 Kwi 2011
Posty: 1204
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-08-29, 08:57   

TD Pedro napisał/a:
moim zdaniem umieszczanie gasnicy w takim miejscu, pod pokrywa wneki kola zapasowego jest troche ryzykowne, zwlaszcza jezeli cos jeszcze w bagazniku przewozimy... najlepiej gasnice umocowac w bardzej porecznym/dostepnym miejscu... idealem byloby w komorze pasazerskiej lub w poblizu klapy/drzwi bagaznika na jednym z tylnych slupkow...

Ja fabryczną/salonową gaśnicę wetknąłem za tą klapkę, za którą jest podnośnik. I dopchałem rękawicami roboczymi aby się nie tłukła. :-)
 
Stepway 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2011
Wersja: Stepway
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Cze 2011
Posty: 605
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2012-08-29, 09:18   

Dar1962 napisał/a:
legalizacja to nic innego jak zważenie zawartości i sprawdzenie stanu naboju. Koszt takiej operacji to 5-10 PLN i robią to najczęściej uprawnieni strażacy prowadzący tego rodzaju usługi. Ważność gaśnicy której termin "przydatności do spożycia" się skończył, przedłuża się o 1 rok. Nie należy wyrzucać zużytej gaśnicy, co większość kierowców po użyciu do gaszenia robi. Zużytą można ponownie naładować (właśnie w takim punkcie) i kosztuje to taniej niż kupno nowej


Masz rację. Sęk w tym, że dostępność nowych gaśnic jest przeogromna. A różnica 10zł, umówmy się symboliczna i wydawana rzadko. Przepychanie się przez miasto to też koszt. Istotą jest sprawność gaśnicy.
_________________
---
Stepway
 
elektryk1 


Marka: Daewoo \ Dacia
Model: Matiz \ Duster 4x4
Silnik: 0,8 \ 1,6 16V
Rocznik: 2003 \ 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Lis 2011
Posty: 59
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2012-08-29, 12:56   

Witam
"Potwierdzam to, co mówi Dar1962: wyspecjalizowane punkty robą legalizację za (dosłownie) 5 złotych. Tyle tylko, że taką operację można wykonać tylko trzy razy. "
A gdzieś ty takie bzdury wczytał ???
Gaśnica może być przeglądana i z 10 razy jeśli spełnia swoje właściwości . Wymienia się jedynie proszek sprawdza naboje, ciśnienie ( te gaśnice posiadają manometr ). koszt przeglądu około 5 zł z Vat.
Przegląd ważny jest max. 12 m-cy może byc mniejszy zależy to od stanu gasnicy - decyduje tu osoba przeproadzajaca kontrole. Nowe gaśnice maja 2 daty trzeba popatrzeć date gwarancji i date do kiedy ma ważny przegląd.
 
miskowski 



Marka: Dacia/Renault
Model: Duster 4x2/Fluence Intens
Silnik: 1,6/1,6
Rocznik: 2012/2016
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 21 Sie 2012
Posty: 197
Skąd: Śląsk. Ten niższy ;)
Wysłany: 2012-08-29, 13:29   

elektryk1 napisał/a:
A gdzieś ty takie bzdury wczytał ???


Nie wyczytał, tylko usłyszał. Bezpośrednio od panów w punkcie, o którym wspominałem wcześniej.
 
elektryk1 


Marka: Daewoo \ Dacia
Model: Matiz \ Duster 4x4
Silnik: 0,8 \ 1,6 16V
Rocznik: 2003 \ 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Lis 2011
Posty: 59
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2012-08-29, 13:49   

To ładnie mieszaja :) w tej gasnicy jedynie wymiana proszku jesli stracil swoje parametry , wymiana gazu w gasnicach typ X " z manometrem " lub naboju w gasnicach typ Z, chyba ze butla juz jest tak skorodowana ze nie nadaje sie do dalszej eksploatacji .
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2012-08-29, 14:29   

skłaniam się ku zdaniu kol. elektryka1 - gaśnica to w końcu blaszany cylinder - nie ma co się w nim popsuć ani przeterminować - chyba,że rdza ją zeżre. Ważna jest jej zawartość - ładunek proszkowy i nabój CO2. A te w razie wątpliwości można zawsze wymienić.
 
miskowski 



Marka: Dacia/Renault
Model: Duster 4x2/Fluence Intens
Silnik: 1,6/1,6
Rocznik: 2012/2016
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 21 Sie 2012
Posty: 197
Skąd: Śląsk. Ten niższy ;)
Wysłany: 2012-08-29, 15:55   

Ja tam fachowcem od p.poż. nie jestem. Nie mam też żadnego interesu w tym, żeby wprowadzać kogokolwiek w błąd. Zwłaszcza na podstawie opinii typu "a bo gdzieś słyszałem". Natomiast wiem jedno: nawet jeśli "moi" fachowcy mają rację i trzeba robić wymianę co trzy lata, to i tak jest to działanie bardziej opłacalne od kupowania nowej gaśnicy. Raz - finansowo, dwa - przy każdej z legalizacji przechodzi przegląd.
Ostatnio zmieniony przez miskowski 2012-08-29, 15:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
Daras 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6
Rocznik: "2012"
Wersja: Ambiance
Dołączył: 10 Paź 2011
Posty: 62
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2012-08-29, 16:04   

Widziałem kilka razy jak paliło się autko. Widziałem jak wiele gaśnic nie zadziałało. W jednym przypadku na 5 gaśnic użytych przy próbie gaszenia pożaru pod maską - zadziałały tylko trzy.
Również z tego co tu czytam utwierdzam się w przekonaniu, że wożenie trzech gaśnic nie jest przesadą. Dwie pod siedzeniem kierowcy, jedna w bagażniku. Przyjdzie jeszcze ponapełniać starsze gaśnice i.... dmuchać na zimne.
W razie potrzeby te gaśnice - nawet jeśli wszystkie zadziałają - to naprawdę tylko przez chwilkę. W tym przypadku ostrożności nigdy nie za wiele.
 
piotr. z 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 LPG fabryczny (tfu!)
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 805
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-08-29, 17:25   

Stepway napisał/a:
po wciśnięciu "spustu" przez 2-3s jakby nic się nie działo. 7 lat robi swoje. Miałem odruch by odwrócić i spojrzeć we wlot. Po lekkim wstrząśnięciu wyleciało trochę suchego proszku, ale nie tyle i nie pod takim ciśnieniem jakiego bym oczekiwał w nagłej sytuacji.


I tu może być pies pogrzebany. Podczas legalizacji gaśnicy w takim punkcie miła pani przy oddawaniu gaśnic poinformowała mnie, że instrukcja użycia jest nieprawidłowa- po wyjęciu zawleczki najpierw należy wcisnąć spust, puścić, odczekać kilka sekund i JECHANEEEEE!!!! :mrgreen:
Ale jeszcze nie próbowałem :->
_________________
 
Maxi 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2015
Wersja: Laureate
Dołączył: 09 Mar 2012
Posty: 33
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2012-08-29, 19:46   

Witam. Moim zdaniem koszt nowej gaśnicy jest niczym przy kłopotach jakie może sprawić jej brak lub nie zadziałanie. Nawet nie w potrzebie naszego auta lecz kogoś na trasie. Przecież po takiej pomocy nikt nie będzie się zwracał do poszkodowanego o zwrot należności za użytą gaśnicę w trakcie pomocy. Tez w potrzebie bym chciał aby ktoś mi pomógł i zapewniam, że w tym czasie nawet nie będę myślał o zwrocie pomocnikowi pieniędzy za jego gaśnicę, którą bedzie musiał na własny koszt uzupełnić, napełnic lub zakupić sobie nową. Też bym tak zrobił i nie w głowie by mi było żądać od delikwenta pieniędzy na nową gaśnicę. Myślę, że te 15 - 20 złotych bym przeżył. Życzę jednak wszystkim aby nie byli w takiej sytuacji. Wspólczuję " mirosławowi" i życzę mu zwycięstwa z biurokracją w sprawie odszkodowania i uzyskania nowego auta.
 
Karenzo 


Marka: Dacia--> Subaru
Model: Duster 4x2 -->Forester
Silnik: 1.6 16V 105 LPG K4M 616 --> 2.0 16v FB20
Rocznik: 2012 --> 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 4551
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-10, 23:42   

Osoby które piszą że w PL jest źle nie byli nigdy na zachodzie gdzie nikt nic nie umie , nikt nie ma gaśnicy i nikt się nie zatrzymuje .
Co ciekawe najlepiej jest w Rosji ale to ze względu na ilości tych wypadów , u nas jest taś średnio ani źle ani dobrze , choć gaśnice ci ktoś zawsze da a na zachodzie nawet się nie zatrzyma . Na "zachodzie" człowiek jest zależny od państwa , zadzwoni na 112 ale nic więcej nie zrobi .
Ostatnio zmieniony przez Karenzo 2014-05-10, 23:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
opos 



Marka: Dacia
Model: SANDERO/Logan MCV
Silnik: 1.4 + LPG/1,5 Dci
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Cze 2010
Posty: 396
Skąd: S-E
Wysłany: 2014-05-11, 12:21   

Tak wtrącę a propo gaśnic na które co jakiś czs psioczymy że małe niepotrzebne i nic się nie a nimi ugasić ( co najwyżej zapałke). Właśnie całkiem niedawno próbowałem spalić ( niechcący) moją starą skodę i gdyby nie gaśnice, co prawda dwie (moja i kolegi), to by mi się niestety udało. Więc woźmy w autach nieprzydatne gaśnice i nawet "fabryczne" apteczki bo nigdy nic nie wiadomo a czasami zwykły scyzoryk może uratować życie.
 
marszelest 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V / LR-IV
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 553
Skąd: ŻORY
Wysłany: 2014-05-11, 15:00   

@opos
jedna gaśnica to za mało o czym sam się przekonałeś
dodam więcej,że miałeś farta bo,jeżeli posiadamy nawet dwie gaśnice to nie zawsze oznacza,że:
a) obie wystartują
b) chociaż jedna wystartuje
_________________
(•_•)
( •_•)>⌐■-■
(⌐■_■)
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2014-05-11, 16:20   

opos napisał/a:
Tak wtrącę a propo gaśnic na które co jakiś czs psioczymy że małe niepotrzebne i nic się nie a nimi ugasić

w DD miejsca pod podłogą aż nadto, łatwo mieścić tam dwie gaśnice typowe lub nawet większe. Ja w "biedronce" kupiłem dodatkowo 2 kilogramową
 
matucha 



Marka: Skoda / VW
Model: Rapid / Up!
Silnik: 1,0 TSI / 1,0 MPI
Rocznik: 2019/2017
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 813
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-05-11, 20:20   

marszelest napisał/a:
@opos
jedna gaśnica to za mało o czym sam się przekonałeś
dodam więcej,że miałeś farta bo,jeżeli posiadamy nawet dwie gaśnice to nie zawsze oznacza,że:
a) obie wystartują
b) chociaż jedna wystartuje


A wiesz, jak uruchomić gaśnicę? I pytam całkiem poważnie. 95% Osób nie wie, jak się powinno obchodzić z gaśnicą samochodową.
_________________
Było Sandero Stepway 1,6MPI + LPG 2010 i Logan MCV 1,6MPI + LPG 2012
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-11, 21:58   

matucha napisał/a:
A wiesz, jak uruchomić gaśnicę? I pytam całkiem poważnie. 95% Osób nie wie, jak się powinno obchodzić z gaśnicą samochodową.

W tej liczbie i ja. :) Znaczy, wydaje mi się, że wiem, ale nigdy jeszcze nie uruchamiałem, więc może nie wiem. :)

Byłoby miło, gdybyś nam tu urządził internetowy kurs uruchamiania gaśnicy samochodowej. Moja prośba jest jak najbardziej serio.
 
Karenzo 


Marka: Dacia--> Subaru
Model: Duster 4x2 -->Forester
Silnik: 1.6 16V 105 LPG K4M 616 --> 2.0 16v FB20
Rocznik: 2012 --> 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 4551
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-11, 22:21   

weź starą gaśnice samochodową i odpal na spokojnie .
Ja tak robie , trzymam w garażu 2-3 lata po przeterminowaniu po czym testuje (gaszę ognisko itp ) i tak do niczego innego taki staroć się nie nada .
Ostatnio zmieniony przez Karenzo 2014-05-11, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
matucha 



Marka: Skoda / VW
Model: Rapid / Up!
Silnik: 1,0 TSI / 1,0 MPI
Rocznik: 2019/2017
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 813
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-05-11, 22:28   

Wciskamy spust - przepija nabój z CO2 i wtedy spust należy odpuścić i poczekać aż CO2 wypełni gaśnicę. Można kilka razy wstrząsnąć jeszcze w międzyczasie.
Co ciekawe - na niektórych gaśnicach nie ma nawet o tym mowy w instrukcji obsługi. Jeśli nie odpuścimy spustu, to z gaśnicy wylatuje praktycznie wyłącznie CO2 bez środka gaśniczego.
Przy starej gaśnicy można jeszcze mocno trzepnąć gaśnicą o podłoże, żeby ruszyć to co jest wewnątrz.

Szczerze, to akurat gaśnica samochodowa jest gaśnicą, dla której prawdopodobieństwo "nie zadziałania" jest bardzo małe.
_________________
Było Sandero Stepway 1,6MPI + LPG 2010 i Logan MCV 1,6MPI + LPG 2012
 
opos 



Marka: Dacia
Model: SANDERO/Logan MCV
Silnik: 1.4 + LPG/1,5 Dci
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Cze 2010
Posty: 396
Skąd: S-E
Wysłany: 2014-05-12, 06:21   

matucha napisał/a:

Szczerze, to akurat gaśnica samochodowa jest gaśnicą, dla której prawdopodobieństwo "nie zadziałania" jest bardzo małe.

I tu się zgadzam jedna z gaśnic których używałem miała z 5 lat. W gaśnicach proszkowych problemem może być zbrylanie się proszku chociaż w samochodzie przy ciągłym potrząsaniu może niekonieczne. Na pewno lepiej jest starą gaśnicę użyć choćby w celu nauki obchodzenia się z gaśnicą niż ja "legalizować" przez przyklejenie naklejki.
 
piotr. z 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 LPG fabryczny (tfu!)
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 805
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-05-12, 07:25   

matucha napisał/a:
Wciskamy spust - przepija nabój z CO2 i wtedy spust należy odpuścić i poczekać aż CO2 wypełni gaśnicę.


I tego również dowiedziałem się po latach podczas legalizacji starej gaśnicy- miła Pani poinformowała mnie, że opis na gaśnicy można sobie w kiblu na kołku powiesić bo prawidłowe użycie wygląda jak napisał matucha; z tego powodu ludziska myślą, że gaśnica nie zadziałała podczas gdy dopiero przebili nabój z CO2. Oczywiście konsekwencji nie trzeba wyjaśniać...
_________________
 
Farurej 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Wersja: Duster
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 55
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-05-12, 07:54   Gaszenie gaśnicą

Warto by też dodać, żeby nie kierować gaśnicy na płomienie (większość ludzi tak robi odruchowo), tylko w miejsce, z którego czynnik gaśniczy (np. proszek) zostanie zaciągnięty w źródło (zarzewie) ognia. Czyli zazwyczaj obok na dole. Im rzadszy czynnik (halon!) tym większe znaczenie takiego celowania. Najlepiej przećwiczyć kilka razy np. gasząc plamę paliwa (tylko rozsądnie - żadnych pojemników!) czy ognisko. Pewnie się nie uda za pierwszym razem, więc warto się przygotować.
 
marszelest 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V / LR-IV
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 553
Skąd: ŻORY
Wysłany: 2014-05-12, 17:55   

matucha napisał/a:
....
Szczerze, to akurat gaśnica samochodowa jest gaśnicą, dla której prawdopodobieństwo "nie zadziałania" jest bardzo małe.


kiedyś też tak uważałem, dlatego wożę dwie... :D
_________________
(•_•)
( •_•)>⌐■-■
(⌐■_■)
 
loganik 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 583
Skąd: RZ
Wysłany: 2014-06-02, 14:23   Gaśnice

Jak to jest z legalizacją gaśnicy? Podobno legalizacja nie obowiązuje.
WP z 30.05.2014 podaje:
Dodatkowo poruszający się pojazdem ma obowiązek sprawdzić, czy urządzenie to ma ważny przegląd techniczny
 
loganik 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 583
Skąd: RZ
Wysłany: 2014-06-02, 15:04   

Znalazłem takie wyjaśnienie rzecznika KG Policji:

Gdyby okazało się, że podczas kontroli drogowej policjant zażyczy sobie okazania dokumentu legalizacji gaśnicy, to proszę powiedzieć, że ma ona być sprawna. Jeżeli nie wierzy, niech sprawdzi i zapłaci za jej ponowne napełnienie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne