Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2016-07-27, 10:35
0,9 TCe świst turbo na zimnym silniku
Autor Wiadomość
szopus
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-27, 08:07   0,9 TCe świst turbo na zimnym silniku

Witam,

zdaję sobie sprawę, że nie przesiaduje tu wielu właścicieli Clio, ale osób z tym silnikiem pewnie trochę jest. Stosowny temat zamieściłem również na forum Clio. Pozwolę sobie przekleić jego treść.

Od jakiś trzech tygodni posiadam Clio IV 0,9 TCe, samochód ma trzy lata, przejechane 60.000, kupiony w komisie dealera, wcześniej jeden właściciel - osoba prywatna.

Jest to moje pierwsze auto z turbiną, lecz od kilku dni na zimnym silniku daje się usłyszeć świst, jakby syrena karetki jadącej w oddali. Po jakiś trzech minutach jazdy już nic nie słychać, ale może to być spowodowane dosyć głośną pracą samego silnika przy wyższych prędkościach. Zaznaczam, że nie gonię go tuż po uruchomieniu, świst ma miejsce nawet na pierwszym biegu przy spokojnej jeździe po parkingu.

Jeżeli chodzi o samą pracę silnika i moc to raczej nie mam zastrzeżeń, ale brak mi też punktu odniesienia. Poza firmową Octavią w dieslu, ale to samochód zatłuczony przez wszystkich pracowników. Przy przyspieszaniu jest wyczuwalna "skokowość" pracy turbiny, nie wiem czy to normalne, według sprzedawcy oczywiście tak.

Czy mam powody do obaw? Zbliżają się wakacje i dosyć długa trasa przed Cliówką. A może to normalne w tym silniku?

Na samochód mam jeszcze rok gwarancji, lecz w razie potrzeby raczej skorzystam z rękojmi.
Ostatnio zmieniony przez szopus 2016-07-27, 08:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
spoogie 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3L 130KM
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 82
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-07-27, 08:33   

Mam TCe 90 w Capturze i działa tak samo jak opisałeś powyżejj :)
Przy zimnym słychać przez chwilkę świst rozkręcającej się turbiny a skokowość pracy to tzw boost (tak zwana turbodziura) jak turbina dopompuje odpowiednią ilość powietrza do układu - zazwyczaj ma to miejsce przy około 2400-2500 obrotów.
Ostatnio zmieniony przez spoogie 2016-07-27, 10:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
szopus
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-27, 08:53   

To mnie uspokoiłeś, od razu lepiej będzie pracować :) Aczkolwiek jestem ciekaw opinii innych osób.

Przeczytałem Twoje wcześniejsze posty, zdecydowałem się na ten silnik z tego samego powodu co Ty - 95% GOP.

U mnie średnia prędkość to 22 km/h i spalanie w okolicy 7,8 l/100 km przy włączonej klimie, ciągle ucząc się nim jeździć. Wspominam o tym, bo miałem obawy czy spalanie nie jest efektem problemów z turbiną.
 
spoogie 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3L 130KM
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 82
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-07-27, 10:06   

W zeszłym tygodniu robiłem trasę Kato-Wurzburg i z powrotem (1750km) i średnia spalania wyszła 6.3 litra - tempomat miałem ustawiony na 118km/h a średnia prędkość na kompie to było około 90 parę.
Po mieście wychodzi mi około 6,7-7.2 litra.
Do GOPu nadaje sie jak najbardziej, a i te trasy po autobahnach 2-3x do roku dasz rade :)
 
szopus
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-28, 19:09   

Jakby co filmik dla potomnych, wizyta w serwisie umówiona.
Problem jakby się nasilał.

Kierowca trochę przesadził z obrotami, wystarczy je utrzymywać na poziomie 1800 rpm.

Ostatnio zmieniony przez szopus 2016-07-28, 19:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
spoogie 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3L 130KM
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 82
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-07-28, 20:45   

Daj znać co tam z turbiną po serwisie, u mnie tak jak na filmie się nie dzieje.
 
arnold 


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 785
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-07-28, 21:16   

To jest moim zdaniem wycie, a nie swist. Wyje jak alternator ze słabymi łożyskami.
 
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2016-07-28, 21:34   

U mnie też tak "śwista".
szopus napisał/a:
U mnie średnia prędkość to 22 km/h i spalanie w okolicy 7,8 l/100 km przy włączonej klimie, ciągle ucząc się nim jeździć.

Przy takich średnich to masz dobre spalanie ;-)

W zeszłych tygodniu tankowałem i resetowałem komputer.
W tym czasie 4 krótkie trasy z jednym rowerem na dachu. Przy dystansie 226,8 km i średniej 45 km\h średnia wychodzi na komputerze 5,3 l\100 km.
_________________
enjoy the silence
 
szopus
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-29, 12:38   

Póki co zadzwonili z jednego serwisu i stwierdzili, że usterek brak, nic niepokojącego nie słyszą. Cóż, na pewno na jednej wizycie się nie skończy, zobaczymy u innego dealera. Znawcą nie jestem, ale dla mnie to nie brzmi normalnie.
 
krystyna robert 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 0,9 TCE
Rocznik: 2013
Wersja: Stepway2
Dołączył: 24 Lut 2015
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-02-25, 20:20   

Te silniki tak mają. Nie dość że na zimnym bardzo słychać turbinę to nie ma płynnego przyśpieszania i hamowania silnikiem. Naciśnięcie gazu = szarpnięcie do przodu ,puszczenie gazu = gwałtowne przyhamowanie ( najbardziej odczuwalne przy ujemnych temperaturach) Po rozgrzaniu silnika problem ustępuje.
 
krystyna robert 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 0,9 TCE
Rocznik: 2013
Wersja: Stepway2
Dołączył: 24 Lut 2015
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-02-26, 09:27   

Dodam że teraz mam Sandero Stewpway 0,9 TCE z 2018r w poprzednim z tym samym silnikiem z 2013 r ten problem nie występował. Obydwa samochody w wersji bez gazu.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne