Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Demontaż maskownicy słupka A - Sandero II
Autor Wiadomość
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2016-12-13, 10:04   Demontaż maskownicy słupka A - Sandero II

Witam.
Kupiłem sobie kamerkę do auta i mam małe pytanie odnośnie demontażu maskownicy prawego słupka A w Sandero II.
Chcę tam poprowadzić przewód i próbowałem ją zdemontować, ale po częściowym zwolnieniu z zatrzasków coś tam trzyma i obawiam się, że jak szarpnę to coś pęknie.
Wie ktoś może jak poprawnie to zrobić?
Z góry dziękuje za odpowiedz :-)
_________________
enjoy the silence
Ostatnio zmieniony przez gregorisan 2016-12-14, 07:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-13, 20:48   

Uszczelka trzyma ;) Są też elementy ustalające pozycję (na dole i płetwa gdzieś pod koniec)
http://img.euroauto.ru/ph...0/1810028/2.jpg
http://img.euroauto.ru/ph...0/5547082/3.jpg

Dwa różne? Hmm..

Klipsy są w karoserii (trzymające przy okazji wiązkę el.) i mają taki język/dźwignię, którą trzeba paluchem nacisnąć by zwolnić maskownicę. Ewentualnie przy maskownicy jest ten elastyczny element...? Nie pamiętam dokładnie - pamiętam, że łatwiej było jak tam paluchem na ślepo coś uginałem... (choć na załączonym zdjęciu chyba tego nie widzę na maskownicy - więc na klipsach), a po zdjęciu się nie przyglądałem. Ale to nie jest typowy klips tapicerki (okrągły)
Ciasne pasowanie to jest. Przy zakładaniu też wypada te elementy naginać. Mnie się nie chciało i prawie złamałem jeden z zaczepów na maskownicy (nagiął się i plastik zrobił się jaśniejszy w miejscu ugięcia - co widać po zamontowaniu - lekko na szczęście (i chyba nie trzyma)). Może nie umiałem obsłużyć tego wynalazku, bo coś ciężko mi uwierzyć by na linii montażowej ktoś się z tym pieścił tak jak ja.

@edit
http://timm.dmhost.pl/roz...02/IMG_4734.JPG
Taki typ uchwytów mam (czyli jeszcze inny).
...chyba że tobie już udało się całkiem wypiąć klipsy, to 3 płetwy (większość połamana na tym zdjęciu) blokują ruch do góry, więc najpierw płetwy z blachy trzeba uwolnić, a potem z kokpitu wyjdzie do góry. Z tym, że poza klipsami nie miałem problemu (w związku z czym niespecjalnie pamiętam, czy to aby na pewno tak jak piszę).
Ostatnio zmieniony przez Kauris 2016-12-13, 21:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
arczi_88 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI 84 KM
Rocznik: 2014
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 52 razy
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 1599
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2016-12-13, 21:54   

A no właśnie. Jest potrzeba demontażu maskownicy? Założę się, że masz taką samą, szeroką uszczelkę jak u mnie. Delikatnie ją podważyć jakimś szerszym śrubokrętem i jednocześnie wciskać kabelek i tak do samego dołu. Tak to zrobiłem w firmowym Masterze i tak zrobię u siebie jak dorobię się kamerki. Plus jest tego taki, że można go szybko wydostać w razie czego i zero strachu, że coś się zniszczy :-)
_________________

Ostatnio zmieniony przez arczi_88 2016-12-13, 21:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2016-12-13, 22:05   

Kauris, jeszcze się za to nie zabrałem - jedynie wstępnie zwolniłem zaczepy od góry. Trzyma coś w dolnej części. Znając życie to jak szarpnę to połamię ;-)
Też wymyślili patent z tą maskownicą - przeważnie wystarczy szarpnąć i powinna sama wyjść z zaczepów :-/
Wstępnie mam taki pomysł, aby lekko zwolnić maskownicę i wsunąć tam przewód. Od spodu deski rozdzielczej tuż obok schowka jest taka wnęka - i teraz pytanie czy można przeciągnąć kabel właśnie tamtędy w stronę słupka?
A jak nie to spróbuje to zrobić jak opisał arczi_88, :-)
_________________
enjoy the silence
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-13, 23:10   

Możesz wyjąć uszczelkę drzwi na odcinku wzdłuż słupka i sprawdzić czy dostaniesz się między słupek a maskownicę.
Pisałeś o lewym słupku, a teraz o schowku... po prawej stronie? Nie bardzo widzę co planujesz.

Plastiki kokpitu nie kończą się tam gdzie zaczyna się maskownica słupka. Jest tam lekki "uskok" w dół i jeszcze kawałek w stronę słupka idą. Maskownica u podstawy jest zakotwiczona (wsunięta) w otwór właśnie w tej części kokpitu za uskokiem. Jeśli planowałeś puścić kabel pionowo "przez linię kokpitu" to nie wiem czy bez zdjęcia maskownicy się da (tak jak chciałeś, bo da się na 99,998% ..jakoś)
http://static.nanodatex.c...9bd155ff182.jpg
https://www.onderdelenlij...984/large/1.jpg
http://img3.annuncicdn.it...ec5e5c_orig.jpg
Ostatnio zmieniony przez Kauris 2016-12-13, 23:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2016-12-14, 07:39   

Kauris napisał/a:
Pisałeś o lewym słupku, a teraz o schowku... po prawej stronie?

Mój błąd - oczywiście chcę puścić kabel prawą stroną :oops:
Oj to chyba nie ma szans, aby w ten sposób o którym myślałem puścić ten kabel. Pozostaje zdjecie maskownicy lub kabel pod uszczelką...
Dzięki za pomoc :-)
_________________
enjoy the silence
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3694
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-12-14, 09:37   

gregorisan, a może spróbuj jakimś drutem czy sztywnym "pilotem" wsunąć od dołu i złapać je za lekko otworzoną maskownicę od góry? Jak się uda to już tylko przyczepiasz kabelek do pilota i wciągasz je do dołu. ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
arczi_88 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI 84 KM
Rocznik: 2014
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 52 razy
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 1599
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2016-12-14, 10:27   

Te zaczepy nie wyglądają na specjalnie solidnie a plastik średnio lubi niskie temperatury, więc przy tej obecnej - okolice 0 stopni i poniżej - osobiście dałbym sobie spokój z jakimkolwiek odginaniem czy zdejmowaniem. Nawet nie chcę wiedzieć ile to kosztuje :-D
_________________

 
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2016-12-14, 16:05   

Też nie mam ochoty sprawdzać ile to może kosztować ;-) Kiedyś lekko pękła mi owiewka w motorze i chciałem ja wymienić w ASO - to zaśpiewali ponad 500 zł.
Tak właśnie myślałem zrobić jak pisze route2000, a jak się nie uda to część przewodu poprowadzę pod maskownicą a u dołu pociągnę pod uszczelką - jakby to zdało egzamin to można też w tym miejscu lekko wyżłobić nacięcie na krawędzi maskownicy, aby kabelek ładnie się schował.
_________________
enjoy the silence
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2016-12-14, 21:15   

Ja mam kabel pod uszczelką i nie wiem, po co więcej kombinować. Zdechnie ładowarka i znowu rozbierać kokpit? Wystarczy, że ład. do navi mam przeprowadzoną pod deską rozdzielczą i już raz czy dwa nurkowałem z kablem.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3694
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-12-15, 11:09   

Można zmontować kabel typu USB i jak zdechnie ładowarka to tylko wymieniasz samą ładowarkę USB na nową i po kłopocie. ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2016-12-15, 11:15   

Wczoraj to zrobiłem wieczorem. Nie ma potrzeby całkowitego demontażu maskownicy. Wystarczy ją zwolnić z tych górnych zaczepów i wsunąć tam kabel - wchodzi do samego dołu. Potem taśmą lekko podkleić do maskownicy i na samym dole wypościć pod deskę rozdzielczą.
Co nie zmienia faktu, że francuska myśl techniczna jest dość specyficzna :mrgreen:

Kabel USB odpada bo musiałby być długi - a taki swoje kosztuje. Akurat Mio daje dość dobre ładowarki z bezpiecznikami, więc powinny dać radę.
Mam jeszcze nawigację z dodatkową ładowarką. Kupiłem rozgałęźnik zapalniczki i po kłopocie :-)
_________________
enjoy the silence
Ostatnio zmieniony przez gregorisan 2016-12-15, 11:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3694
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-12-15, 11:21   

I super. :-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne