Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
System w kompie. Jak i co zrobic? Prosze o porade.
Autor Wiadomość
shrek 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os.
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 2858
Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2017-08-30, 12:43   System w kompie. Jak i co zrobic? Prosze o porade.

Jakies 4 lata temu kupilem komputer z zainstalowanym win 7 i posiadam naklejke z kodem/haslem, ale nie dali mi plyty , bo powiedzieli, ze juz nie daja.
Dwa lata temu(chyba) wyswietlilo mi sie, ze nie ma wsparcia (chyba to) dla win 7 i moge przejsc na win10 klikajac tylko 2 -3 razy. Win 10 zainstalowal sie wszystkie dokumenty,i programy zostaly a komp szybciej chodzil. Wszystko bylo ok.
Komputer w dniu dzisiejszym ledwo co sie odpala (okolo 5 min) i nie ma juz tej szybkosci dzialania, ktora posiadal.
Teraz pytanie/a:
1. Czy jak gdzies sciagne win 10 to odpale na tym kodzie z 7-ki
2. Czy musze sciagnac siodemke i czy odpali na tym kodzie ?
3. Czy potem to znow samo zrobi sie na 10-tke.
4. Czy zrobienie systemu wiaze sie z utrata wszystkich danych (zdjecia, dokumenty,itp.), A moze sie da tak ja wczesniej, ze wszystko zostalo?
5. Czy tez lepiej nie ruszac tego tylko oddac komus kto sie zna?
6. Czy jest mozliwosc naprawienia/przyspieszenia tego kompa bez robienia systemu.
7. Czy kupic nowy ( parametry w zalaczniku)
Nigdy tego nie robilem i szczegolnych umiejetnosci komputerowych nie posiadam.
Dodam jeszcze, ze system potrzebuje Francuski ze wzgledu na dzieci, ktore maja czasami

System.png
Plik ściągnięto 19 raz(y) 31,67 KB

 
benyo 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 17 Cze 2014
Posty: 691
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: 2017-08-30, 12:57   Re: System w kompie. Jak i co zrobic? Prosze o porade.

Win 10 nie trzeba szukać gdzieś tylko na stronie Microsoftu :-)
Skoro kiedyś działał w miarę szybko na win 10, to muszą być jakieś powody, że zwolnił, przecież elektrony się nie zestarzały :-)
Czasem zdarza się, że jakiś plik jest uszkodzony systemowy a on wtedy próbuje uruchomić z niego system, czasem jakiś sterownik do sprzętu, dlatego trwa długo odpalanie systemu. Warto przetestować dysk czy nie ma uszkodzonych plików.
Możesz od razu postawić windows 10 bez konieczności przywracania win7. Jeśli logowałeś się do systemu Windows z pomocą profilu Microsoftowego (poprzez adres poczty email typu @outllok) to numer seryjny Windows zostaje tam zapisany i przy przywracaniu systemu logując się ponownie do konta microsoft licencja zostanie nadpisania, nawet nie zauważysz kiedy. Jeśli nei zmieniasz nic na dysku to numer seryjny zapisany jest w systemie uruchomieniowym UEFI.
Czasem wystarczy przywrocić win 10 do ustawień fabrycznych nie kasując niczego. To można zrobić z poziomu Windows (jak już odczekasz te 5 min). Wchodzisz w Ustawienia -> Aktualizacje i zabezpieczenia -> odzyskiwanie. Zawsze warto zabezpieczyć dane przy takich operacjach (np zgrać na dysk zewnętrzny), i wtedy się bawić bez stresu, że coś się skasuje.
Co pomaga na przyspieszenie?? Dużo pamięci oraz dysk SSD albo przynajmniej hybrydowy.
Ostatnio zmieniony przez benyo 2017-08-30, 12:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
Toiko 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2017
Dołączył: 12 Maj 2017
Posty: 33
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-08-30, 13:22   

HA! w końcu ja się do czegoś przydam!
Odpowiem odpowiednio na pytania:

1. Wg informacji, które krążą w internecie oraz z tego co twierdzą koledzy mając windows 7 z oryginalnym kluczem można przejść na win10. Z tą różnicą że trzeba się bawić w ściąganie i instalowanie 10'tki.
2. Tak. Musisz ściągnąć instalkę windowsa - pamiętaj aby ściągnąć dokładnie tą samą wersję którą masz podaną na naklejce.. np. Windows 7 Home, Windows 7 Home Pro... itd... Język często można dociągnąć zawsze później jako paczkę instalacji.
3. Samo już się nie zrobi - to była czasowa promocja. Teraz można to zrobić ręcznie... (ponoć)
4. Tak i nie... przed każdą reinstalacją systemu należy zrobić kopię dokumentów z następujących miejsc: Moje dokumenty, Pulpit.. itd.. Można kopię umieścić na osobnej partycji (potocznie nazywanym dyskiem D/E/F) lub faktycznie na osobnym dysku(np zewnętrzny, pendrive. Należy zrobić też eksport zakładek z przeglądarki, dokonać synchronizacji programów... krótko mówiąc zabezpieczyć wszystkie dane. Reinstalacja systemu wiąże się z "wyczyszczeniem" dysku(partycji na której jest zainstalowany).
5. Można, ale nie za "flaszkę" bo to zły nawyk ;)
6. Można.. jednak wyniki czasem są różne. Jak już to polecam kilka drobnych programów które pomogą: CCleaner (usuwa zbędne pliki - tu jednak uważaj co usuwa), Defragmentator dysku (program windowsa), adwcleaner (usuwa złośliwe oprogramowanie). Pamiętaj tylko żeby ściągać programy ze strony producenta. Strony typu dobreprogramy, instalki często dodają jakieś gratisy z których nie zawsze będziesz zadowolony i są pożądane w systemie.
7. Demona prędkości to nie posiadasz... jednak musisz zadać sobie pytanie: Do czego jest mi komputer potrzebny? Wyczyszczenie systemu powinno rozwiązać problemy i zaoszczędzić trochę pieniędzy.. Jednak w dzisiejszych czasach za stosunkowo małe pieniądze można dostać nowy sprzęt. To jest jednak indywidualna ocena. Ja kompa zmieniam średnio co 2-3lata, a przynajmniej wymieniam "bebechy".
 
benyo 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 17 Cze 2014
Posty: 691
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: 2017-08-30, 13:28   

Toiko napisał/a:
2. Tak. Musisz ściągnąć instalkę windowsa - pamiętaj aby ściągnąć dokładnie tą samą wersję którą masz podaną na naklejce.. np. Windows 7 Home, Windows 7 Home Pro... itd... Język często można dociągnąć zawsze później jako paczkę instalacji.

Nie ma żadnej konieczności instalacji win7, żeby ponownie instalować win 10. Skoro już miałeś win 10, to Microsoft już to zarejestrował i potraktuje to jako przywracanie systemu. Musisz oczywiście tylko ściągnąć taką wersje win10 jaką już miałeś.
Tutaj można ściągnąć Win10, a właściwie narzędzie do jego instalacji.
Spróbuj skorzystać z opcji przywrócenia systemu do ustawień początkowych, zobaczysz czy system będzie się szybciej uruchamiał. Jest tam opcja pozostawienia danych ale ... lepiej zgrać ważne dane na jakiś dysk zewnętrzny :-)
Ostatnio zmieniony przez benyo 2017-08-30, 13:39, w całości zmieniany 3 razy  
 
kapelusznik 



Marka: Seat
Model: Ateca
Silnik: 1.0 TSI
Rocznik: 2022
Dołączył: 24 Kwi 2012
Posty: 907
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-08-30, 16:28   

Komp ci muli prawdopodobnie przez aktualizację Creators Update.
Też to miałem..

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-performance/slow-boot-up-windows-10-after-creators-update/47cd11b7-31cd-4713-834e-3995f166dfbb?auth=1

Wypróbuj Windows Update troubleshooter - cała akcja trwała u mnie kilka godzin

https://support.microsoft.com/en-us/help/10164/fix-windows-update-errors
 
wojtek013 



Marka: Ford/Dacia
Model: Fiesta/Duster
Silnik: 1,4i LPG/ Blue dCi 115 4WD
Rocznik: 2013 Trend, GoldX/2020 Ptestige
Dołączył: 02 Mar 2014
Posty: 330
Skąd: KR
Wysłany: 2017-08-30, 16:55   

Jeśli miałeś kiedykolwiek zainstalowanego w10, po prostu ściągasz odpowiednią wersję (najprościej zrobić bootowalny pendrive narzędziem z linku benyo) i instalujesz. System aktywuje się "sam", bo przypisany jest do płyty głównej, czy jakoś tak.

p.s: Dwa dni temu robiłem taką operację na kompie brata i pechowo zainstalowałem Pro zamiast Home. Skutek - piękny czerwony napis; po zainstalowaniu odpowiedniej wersji, aktywował się bez problemu.

p.s. 2: Oczywiście cały czas można aktualizować 7;8;8.1 do 10.

p.s. 3: Jak nie chcesz wymieniać lapka, zafunduj mu SSD. Jednak ma to większy sens, jeśli masz przynajmniej sata II na płycie.
_________________
miała być Sandero Laureate tce, jest Fiesta mk7, no i Duster
Ostatnio zmieniony przez wojtek013 2017-08-30, 17:05, w całości zmieniany 3 razy  
 
michele 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Dołączył: 17 Cze 2017
Posty: 413
Skąd: Wilcza
Wysłany: 2017-08-30, 17:02   

mulenie może być też poczynione zużyciem dysku twardego. Ja już kilka razy tak miałem, że po latach komp stał się tak mułowaty. Format do czystemu windowsa wcale nie przyspieszył i nie udało się odzyskać prędkości zakupowej nawet w połowie. Warto zrobić testdiska (np. hdtune) i zobaczyć jakie są czasy dostępu w poszczególnych miejscach. Warto też sobie windowsa odświeżyć, ale to już wyżej koledzy się wypowiedzieli:)
_________________
Moja galeria
 
kapelusznik 



Marka: Seat
Model: Ateca
Silnik: 1.0 TSI
Rocznik: 2022
Dołączył: 24 Kwi 2012
Posty: 907
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-08-30, 18:19   

Wymianę sprzętu, instalacje systemu zostaw na sam koniec.

Najpierw spróbuj mojego rozwiązania. U mnie zadziałało i z tego co wiem to był w miarę powszechny problem.
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2017-08-30, 21:19   

Shrek, bardzo podobne objawy daje uszkodzenie dysku. Po 4 latach to normalka. Zapodaj mu pełne sprawdzenie dysku i zobaczysz co Ci powie. Jeśli wykryje jakieś uszkodzone sektory, dysk jest do wymiany.
(kliknąć prawym na ikonkę dysku => właściwości => narzędzia => sprawdź.
_________________
 
wojtek013 



Marka: Ford/Dacia
Model: Fiesta/Duster
Silnik: 1,4i LPG/ Blue dCi 115 4WD
Rocznik: 2013 Trend, GoldX/2020 Ptestige
Dołączył: 02 Mar 2014
Posty: 330
Skąd: KR
Wysłany: 2017-08-30, 21:24   

kapelusznik napisał/a:
Wymianę sprzętu, instalacje systemu zostaw na sam koniec.

Najpierw spróbuj mojego rozwiązania. U mnie zadziałało i z tego co wiem to był w miarę powszechny problem.


Oczywiście że tak, rozwiązania "siłowe" zostawiamy na koniec :-)
_________________
miała być Sandero Laureate tce, jest Fiesta mk7, no i Duster
 
benyo 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 17 Cze 2014
Posty: 691
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: 2017-08-30, 21:35   

kapelusznik napisał/a:
Wymianę sprzętu, instalacje systemu zostaw na sam koniec..

Czyli najpierw zapłać za nowy sprzęt a potem i tak zainstaluj system ? Raczej najpierw szukamy przyczyn softwarowych, bo to po prostu tańsze i bezkosztowe. A dopiero potem sięgamy do hardwaru. A nawet jeśli to hadrware to zawsze można softwarowo sprawdzić czy jest sprawny. Bardziej prawdopodobny Twój pierwszy pomysł z Creators Update. \
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-31, 06:32   

Tak czy siak przy reinstalacji wsadziłbyn tam najtańszy nawet dysk SSD - zrobiłem tak w 12 letnim który ledwie obsługuje SATA 1 i mimo to zasuwa jak szalony po tej podmianie.... koszt 30 Euro za 120 GB dysk ...
 
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2017-08-31, 07:01   

Na początku to proponuje sobie przeskanować system odpowiednimi narzędziami w celu wykrycia ewentualnych błędów lub zainfekowania komputera.
Ewentualnie przywrócić system poprzez punkty przywracania - oczywiście jeżeli nie odznaczyłeś tej opcji w systemie.
Druga sprawa to taka, że jeżeli nie były formatowane\zmieniane partycje na dysku to powinieneś mieć instalkę W7 na osobnej partycji. I wtedy też możesz na nowo zainstalować z niej system.
Co do danych - jak masz dwie lub więcej osobne partycje to masz kłopot z głowy. Zrób kopie bezpieczeństwa i śmiało przywróć sobie system na nowo.
Z tego co czytałem to niestety, ale W10 po aktualizacji nie obsługuje wiele starszego typu sprzętu i stąd mogą być u Ciebie problemy :-/
_________________
enjoy the silence
 
przemoc84 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4
Rocznik: 2010
Wersja: BlackLine 5 os.
Dołączył: 02 Lut 2017
Posty: 469
Skąd: zam. Elbląg, ur. Poznań
Wysłany: 2017-08-31, 12:09   

do tego fizyczne czyszczenie z kurzu nie zaszkodzi :) broń boshe odkurzaczem ino sprężonym powietrzem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne