Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Sworzeń wahacza Sandero II
Autor Wiadomość
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-01-14, 13:49   Sworzeń wahacza Sandero II

Miałem wczoraj wrażenie, że skrzypi mi coś w zawieszeniu z przodu od strony kierowcy.
Przez pewien czas na nierównościach, a na parkingu kręcąc kierownicą. Ale nic nie stuka i puka. Moje podejrzenie padło na sworzeń wahacza. Będę to diagnozował w poniedziałek.
Moje pytanie to kwestia ew. wymiany samego sworznia w tym modelu. Czy ktoś już to wymieniał? Jak się go demontuje? Wydaje mi się że jest bez śrub.
Jaki ma numer sam sworzeń bo znalazłem numer tylko całego wahacza?
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1812
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-01-14, 13:54   

Cześć,

nie robiłem jeszcze nic przy zawieszeniu w swoim aucie ale po zdjęciach samego sworznia widać że nie jest on przykręcany do wahacza a wsadzany i zabezpieczany Segera wiec nie powinno być za dużo roboty, no chyba ze nie będzie chciał wyskoczyć ze zwrotnicy. Co do samych objawów obstawię również że to będzie sworzeń, mialem takie objawy w kilku autach i zawsze była to wina właśnie sworznia
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-01-14, 14:06   

Dzięki, jestem zdziwiony niską trwałością oryginałów. Dopiero 46000 km nakręcone. Zastanawiam się czy nie wymienić po obu stronach. Ma to sens? Jeszcze kwestia wyboru producenta... Czy warto skontrolować/ustawiać zbieżność po tej wymianie? Z tego co wiem te elementy nie wpływają raczej na geometrię zawieszenia?
Ostatnio zmieniony przez sobol1976 2018-01-14, 14:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-14, 14:55   

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2372

Sworzeń jest fabrycznie wprasowany w wahacz - można go wymienić jeden raz, wybijając oryginalny i zastępując częścią zapasową.

Katalog części producenta auta nie zawiera jednak samego sworznia, więc jego numer można tylko sprawdzić u wytwórców części zamiennych - jest to 545004529R.

Sens wymiany samego sworznia zależy od kosztu części i robocizny, a także stanu tulei gumowych - może się okazać, że prościej i taniej będzie zmienić cały wahacz.

Podobnie z drugą stroną.

Trwałość zawieszenia od początku daciek była bardzo zróżnicowana dla różnych osób, w zależności od dróg i stylu jazdy - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2100

Producent to sprawa drugorzędna - wystarczy unikać najtańszych i firm-krzaków.
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1812
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-01-14, 16:51   

Na początku lutego będę miął pierwszy przegląd Techniczny swojej Dacii, zobaczymy jak tam wyjdzie zawieszenie i czy faktycznie jest takie słabe jak pisze laiser. U mnie na liczniku na chwilę obecną jest 69 tys km i nie słyszę niepokojących odgłosów dobiegających z zawieszenia. Jedyne co na pewno jest nie tak z moim egzemplarzem to pochylenie przedniego prawego koło które według specyfikacji powinno być min -0°56' Maks 0°13' a u mnie jest -1°08' ;/. Mój szwagier w swojej MCV II ma podobny przebieg do mojego i na chwilę obecna również nie ma problemów z zawieszeniem, wiec może wszystko zależy od egzemplarza tak samo jest z tymi pechowymi manetkami od świateł, u mnie i u szwagra są seryjne a na forum sa osoby które mają auta na gwarancji z przebiegami 10-20 tys km i już ją wymieniali
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-14, 18:13   

Ja nie twierdzę, że zawieszenie daciek jest słabe, tylko że wiele zależy od sposobu jego użytkowania. Prześwit jest spory, skok też, a nastawy dość miękkie - całość więc wręcz prowokuje do nieprzejmowania się jeżdżeniem po dziurach. No i kiedy to się robi często, to wszystkie elementy dużo - i ciężko - pracują... Tymczasem jakość materiałów może nie jest tragiczna, ale na pewno nie jest też super rewelacyjna - to w końcu tylko zwykłe, budżetowe auta, a nie sprzęt do ciężkiej pracy przemysłowej. Najlepsze, na co można liczyć, to prosta i tania naprawa, a nie jakieś kosmiczne przebiegi bez żadnego zużycia i awarii.
 
fabi83 


Marka: Citroen
Model: C-Elysee
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2017
Dołączył: 06 Gru 2016
Posty: 48
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-14, 20:18   Re: Sworzeń wahacza Sandero II

sobol1976 napisał/a:
Miałem wczoraj wrażenie, że skrzypi mi coś w zawieszeniu z przodu od strony kierowcy.
Przez pewien czas na nierównościach, a na parkingu kręcąc kierownicą. Ale nic nie stuka i puka. Moje podejrzenie padło na sworzeń wahacza. Będę to diagnozował w poniedziałek.
Moje pytanie to kwestia ew. wymiany samego sworznia w tym modelu. Czy ktoś już to wymieniał? Jak się go demontuje? Wydaje mi się że jest bez śrub.
Jaki ma numer sam sworzeń bo znalazłem numer tylko całego wahacza?


Można łatwo sprawdzić czy to sworzeń skrzypi. Przy pomocy strzykawki z igłą wstrzyknij do środka sworznia oleju. Jeśli przestanie skrzypiec to sworzeń, a jeśli nic nie pomoże to trzeba szukać dalej, być może łożysko amortyzatora.
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-01-15, 10:43   

Cytat:
...a jeśli nic nie pomoże to trzeba szukać dalej, być może łożysko amortyzatora.


Mam nadzieję, że to nie łożysko amortyzatora... trochę inna robota z wymianą. Jadę właśnie na diagnozę do warsztatu.
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-01-15, 13:15   

No i jestem po oględzinach w warsztacie. Zawieszenie w stanie idealnym - nic nie wybite.
Skrzypienie zostało zlokalizowane w maglownicy. Mechanik zwrócił uwagę, że jest mokry korek od zbiorniczka płynu wspomagania (poziom był trochę pow. kreski max). To mnie zdziwiło bo po wymianie skrzyni biegów we wrześniu miałem poziom dokładnie w połowie. Po odkręceniu korka i uruchomieniu silnika poziom spadł tym razem prawie do kreski min.
Nie wiem czy to nie robota ASO przy wymianie skrzyni (podobno na 90% musieli to ruszać przy demontażu).
Generalnie dźwięk skrzypienia ucichł ale mechanik tłumaczy, że te piski mogą mieć związek po pierwsze z ciśnieniem tego oleju jak i jego temperaturą. To się nawet sensownie układa bo skrzypiało zawsze po paru dobrych kilometrach. Na zimno jest cisza.
Nie wiem co może być przyczyną i czy jechać do ASO na reklamację. Co tam może się popsuć? Wspomaganie działa. Nikt inny przy pompie nie grzebał w międzyczasie.
Przeszukam posty dot. pompy wspomagania i pewnie zmienię wątek.

Aktualizacja stanu:
Wróciłem do domu z pracy ok. 17 km. Po drodze ani jednego skrzypnięcia. Nic nie rozumiem... Czyżby sam proces diagnozowania pomógł (kręcenie kierownicą=odpowietrzanie + odkręcenie/dokręcenie nakrętki)?
Ostatnio zmieniony przez sobol1976 2018-01-15, 16:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
kochelet1 


Marka: mazda
Model: 6
Silnik: 2,0
Dołączył: 15 Lip 2017
Posty: 173
Skąd: polska
Wysłany: 2019-04-27, 14:14   

mam luz na sworzniu wachacza lewa strona przy przebiegu 66 tkm słabo troche... dojazd do pracy po drogach równych jak stół.
Więc szykuje się wymiana 2 wachaczy. :( co z zamiennika proponujecie? Oryginały raczej w grę nie wchodzą. Odstraszają ceną.
 
Obywatel MK 



Marka: Dacia
Model: Duster II Blanc Glacier
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Gru 2018
Posty: 736
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-04-27, 16:44   

A ile kosztują?
_________________
Browar domowy Mariampol
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1700
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2019-04-27, 17:02   

OEM około 200zl
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
Obywatel MK 



Marka: Dacia
Model: Duster II Blanc Glacier
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Gru 2018
Posty: 736
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-04-27, 17:41   

To faktycznie odstraszają ;-)
_________________
Browar domowy Mariampol
 
kochelet1 


Marka: mazda
Model: 6
Silnik: 2,0
Dołączył: 15 Lip 2017
Posty: 173
Skąd: polska
Wysłany: 2019-04-27, 18:26   

za 140 masz febi
 
Józef 


Marka: dacia
Model: sandero
Silnik: 1,4 mpi
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Mar 2014
Posty: 368
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2019-04-27, 19:46   

Tutaj zgodzę się z laisarem zawieszenie daciek nie jest złe, mam ponad 100 tyś przejechane i w zawieszeniu nic nie było wymieniane. Oczywiście to zależy od kultury jazdy oraz zasad eksploatacji.
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2019-04-28, 14:16   

kochelet1 napisał/a:
mam luz na sworzniu wachacza lewa strona przy przebiegu 66 tkm słabo troche.

wystarczy jedna głębsza dziura w asfalcie, po 35 tys km wymieniałem z tego powodu w note prawy silentblok i sworzeń
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1700
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2019-04-28, 17:41   

Jak na takie auto to sworznie pancerne. Dużo daciek po 100-130 tys. Km ma oryginalne wahacze
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne