Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Dodatkowe kamery boczne
Autor Wiadomość
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-26, 20:41   Dodatkowe kamery boczne

Uwaga! Blondynka ma pomysł ;)

Oglądając specyfikację DD2018 szczególnie spodobał mi się SYSTEM MULTIVIEW CAMERA. Niestety jest to chyba opcja dla wersji 4x4 Prestige - a ta zaś z kolei jest niedostępna w wersji dla LPG. Co prawda dealer powiedział, że istnieje pewne prawdopodobieństwo możliwości dołączenia dwóch kamer bocznych do wersji Comforta, ale będzie to zależało od oprogramowania wyświetlacza jak i ewentualnego istnienia fizycznej możliwości dołączenia 4 kamer (ewentualnie 2), a to się okaże jak serwis „ogarnie” nowy model. Mam pewien pomysł, który może zainteresuje kogoś z nabywców nowego Dustera, a dotyczy on zmiany funkcji bocznych kamer. Z lektury naszego forum wiem, że co najmniej jeden z kolegów jest o kilka długości lepiej zorientowany co można zrobić z mediami w Dusterze i być może podpowie czy warto brnąć w przeróbki umożliwiające podłączenie dodatkowych kamer do standardowego wyświetlacza, czy też zamontować wyświetlacz - niezależny od systemu Media Nav Evolution, np. wyświetlacz ukryty w górnym lusterku. Dodam, że do codziennej jazdy po mieście niespecjalnie potrzebuję kamer by obserwować odległość felg od krawężnika, czy poprzez elektronikę kontrolować odległość przodu maski od przeszkody – to chyba każdy jako tako obeznany z samochodem potrafi bez dodatkowego wsparcia, ale są sytuacje, w których dodatkowa kamera istotnie zwiększa bezpieczeństwo, a nie tylko wygodę. Chodzi mi tu o sytuację, w której włączamy się do ruchu np. wyjeżdżając zza szpaleru zaparkowanych samochodów ( przodem lub tyłem) lub wyjeżdżając z drogi podporządkowanej z ograniczoną widocznością na boki, np. poprzez zarośla. W takiej sytuacji – pomimo minimalnej prędkości i przy zachowaniu maksymalnej ostrożności zawsze możemy trafić na amatora stłuczki ( a w zasadzie odszkodowania z naszego OC) lub też jednośladowego miłośnika ekstremalnych prędkości. Sytuację taką pokazałam na załączonym rysunku. Zauważcie, że usytuowanie kamer do takiej funkcji przy naszym prawostronnym ruchu jest asymetryczne i tak dla przodu pojazdu – kamera „patrzy” w lewo prostopadle do osi pojazdu, a ta z tyłu - w prawo. Oczywiście dla takiego przeznaczenia kamer nie ma sensu by były one umieszczone tak jak to jest obecnie w SMC 360 º w okolicy lusterek bocznych, bo posiadałyby taką samą perspektywę jak i kierowca. Uprzejmie proszę kolegów o krytyczne uwagi do mojego pomysły (ale błagam - merytoryczne), a jeżeli spotkałby się on z Waszą pozytywną oceną - o pomoc w jego implementacji do nowego Dustera.

Alternatywne umieszczenie kamer Duster.JPG
Plik ściągnięto 43 raz(y) 57,82 KB

 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-26, 23:09   

Pomysł uważam za świetny i prawdopodobnie możliwy do zrobienia .
Wystarczy przenieść kamery na inne miejsca.
Ale dopóki nie dowiemy się jaki jest numer modułu sterującego ( i jak go zdobyć ) to niewiele damy radę zrobić.
Gdzieś już widziałem reklamy wielokrotnie droższych samochodów z taką własnie funkcją kamer obserwujących umiejscowiony na przednim zderzaku - idealne przy wyjeżdżaniu z ciasnych miejskich podporządkowanych uliczek na drogi główne
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
polon18 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 0,9 Tce
Rocznik: 2013
Dołączył: 11 Mar 2016
Posty: 140
Skąd: Holandia/ Chojnów/Radomsko
Wysłany: 2018-02-26, 23:42   

Dawnotemu miałem inne rozwiązanie tego problemu w poprzednim samochodzie (dokładnie 10 lat temu)
Miałem tylko jedną kamerę która była sterowana serwem i zależnie który "migacz " włączałem to kamera obracała się w zadaną stronę co przy wyjezdzaniu tyłem idealnie sie sprawdzało.
Następnie pojawił się ewentualny pomysł ulepszeń o możliwość sterowania też ręcznie ale brakło czasu
Ostatnio zmieniony przez polon18 2018-02-26, 23:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-26, 23:49   

jas_pik napisał/a:
jaki jest numer modułu sterującego

MVCAM - 284A18352R.

jas_pik napisał/a:
jak go zdobyć

Zapewne zamówić w ASO, jak wszystkie części.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 06:34   

Od czego jest szanowna małżonka. :roll: Moja w takich sytuacjach pomaga w przyłączeniu się do ruchu , zanim wejdzie do samochodu. Ale rzeczywiście jak się nie ma nikogo pod ręka, to jest niebezpieczny manewr. Zamontowałem już u siebie kamerkę w lusterku, ale nie bardzo widziałbym miejsce na kamerki w bocznych częściach zderzaków. Czy w Dusterze to się da? W lampie? Gdzie można zobaczyć takie usytuowanie kamer?
Ostatnio zmieniony przez paul7 2018-02-27, 06:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
michele 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Cze 2017
Posty: 413
Skąd: Wilcza
Wysłany: 2018-02-27, 07:56   

Pomysł bardzo fajny, ale nie mam pomysłu co do miejsc instalowania, ponieważ moim zdaniem zderzak cały się brudzi tym brudem z dróg i byś musiała co chwilę ją czyścić.

Podejrzewam, że temat jest nawet do ogarnięcia przy Media z jedną kamerką, tylko wtedy myślę, że jakieś przełączniki będą potrzebne, do zmiany sygnału kamery, i wymuszenia włączenia trybu live - tylko jak wyłączyć wtedy pasy na ekranie przy kamerze na bocznych, a zostawić przy tylnej...
_________________
Moja galeria
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3694
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-02-27, 08:29   

Dobry pomysł umieszczenia kamery w tylnej lampie i ewentualnie z przodu w kloszu kierunkowskazu.
Sterować można przełącznikiem typu przód-tył i off. Przy off mamy tylną kamerę do cofania.
Musi być PRZEŁĄCZNIK a nie wyłącznik, by przełączać albo tylna kamera albo boczne również w zależności czy przód czy tył. ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
Ostatnio zmieniony przez route2000 2018-02-27, 08:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 08:32   

michele napisał/a:
Pomysł bardzo fajny, ale nie mam pomysłu co do miejsc instalowania, ponieważ moim zdaniem zderzak cały się brudzi tym brudem z dróg i byś musiała co chwilę ją czyścić.

Podejrzewam, że temat jest nawet do ogarnięcia przy Media z jedną kamerką, tylko wtedy myślę, że jakieś przełączniki będą potrzebne, do zmiany sygnału kamery, i wymuszenia włączenia trybu live - tylko jak wyłączyć wtedy pasy na ekranie przy kamerze na bocznych, a zostawić przy tylnej...

Ja już nad tym myślałam i doszłam do wniosku, że ostatecznie mogłabym zrezygnować z funkcji przedniej kamery (w okolicach tablicy rejestracyjnej) i zmienić jej optykę ( - bez ingerencji w jej mocowanie - jak najprościej) poprzez nakładkę pryzmatyczną np. z plexi która to rozkładała by widok "do przodu" na dwa obrazy "na lewo" i "na prawo". Można by to też zrealizować za pomocą mikro lusterek, ale te by się trudno czyściło - plexi chyba lepsze (ewentualnie jakaś forma optyki światłowodowej??). Niestety nie zaglądałam pod zderzak Dustera, ale zapewne kamera jest tam dość głęboko wciśnięta w obudowę i chyba sama nakładka (z założenia - niewiele wystająca nad obiektyw) nie zadziała. Tzn widok na boki będzie zasłonięty. Inne wyjście to dodatkowe kamery, są one w tej chwili tak tanie, że nawet zakup dwóch dodatkowych nie stanowi chyba problemu i pozostaje "tylko" - eleganckie skonfigurowanie tego do fabrycznego modułu, a tu sama nie dam rady i stąd prośba o pomoc.
Ostatnio zmieniony przez maugu 2018-02-27, 08:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 08:51   

Przednia kamera jest w przednim znaczku (logo).
Może poszukać kamery typu rybie oko ?
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 09:15   

jas_pik napisał/a:
Przednia kamera jest w przednim znaczku (logo).
Może poszukać kamery typu rybie oko ?

Upsss tego nie wiedziałam. W takim razie rzeczywiście rybie oko mogłoby załatwić sprawę przodu. Najprostsze rozwiązanie :) A jak z tyłu?
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 09:23   

Przednią kamerę niezbyt dobrze ale widać w logo

Jakby użyć dwóch tylnych ( przełaczanych za pomocą dodatkowego przełacznika - jedna pozycja to rybie oko a druga do cofania)
Bo jedna jest pod blendą

A drugą wystarczy dać również w logo i tez rybie oko
i już sprawa załatwiona :
Brakuje tylko miejsca na przełacznik kamery na desce
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
Ostatnio zmieniony przez jas_pik 2018-02-27, 09:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 09:34   

No super!!
Mam taki paskudny wyjazd z osiedla, na boki nic nie widać - chyba nowy Duster wprowadzi nową jakość :)
_________________
Od f126p do Dustera
 
michele 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Cze 2017
Posty: 413
Skąd: Wilcza
Wysłany: 2018-02-27, 09:38   

Rybie oko Ci pokaże gdzieś maksymalnie 140-150 stopni z tyłu (jeszcze mniej z przodu), na pewno Ci to jakoś pomorze, ale czy aż tyle ile byś oczekiwała, nie wiem czy byś nie musiała tej kamery jeszcze wypuścić poza tablicę rejestracyjną, znaczek, aby te kąty były jeszcze większe, zwłaszcza, że chciałaś widzieć z boku, a nie panoramę z tyłu, zwłaszcza jak stoisz pod kątem.

przykład.png
Plik ściągnięto 22 raz(y) 206,23 KB

_________________
Moja galeria
Ostatnio zmieniony przez michele 2018-02-27, 09:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3694
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-02-27, 09:49   

Rybie oko niewiele pomoże...
Lepiej zamontować takie "boczne" kamery np. w okolicy przedniego klosza od kierunków i w bocznej części tylnego klosza. A co do miejsca przełącznika to można umieścić w dowolnym mało widocznym miejscu znanym dla kierowcy, bo na czas stałej jazdy nie jest to potrzebne w widocznym miejscu. ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3694
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-02-27, 09:51   

maugu napisał/a:
No super!!
Mam taki paskudny wyjazd z osiedla, na boki nic nie widać - chyba nowy Duster wprowadzi nową jakość :)

Masz paskudny wyjazd z "polskiego" osiedla (tak widnieje z awatara)... :mrgreen:
A tak, to czemu się wstydzisz, że skąd jesteś? ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 09:53   

Nie wiem jak z przodu, ale ta tylna kamerka ma szeroki kąt i wyjeżdżając pod lekkim kątem już widać całą ulicę. Już kilka razy się przydało, super sprawa.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 10:30   

Przykład na rysunku wyraźnie pokazuje ,że podgląd musi być pod bardzo dużym kątem. Jak trafi się jakiś rowerzysta?! Nie ma szans. Zostanie placek na karoserii. A jeszcze gorzej jest na ciasnych parkingach pod marketami. Stań koło busa i jesteś ślepy. Jak tu wcześniej pisaliście mały problem to, kamerki -tanie, przełączniki-są, ale jak znaleźć odpowiednie miejsce na nie. Jeszcze takie, by nikt nie przyczepił się na przeglądzie. Przecież można sobie montować teoretycznie na rantach bagażnika, pod warunkiem ,że parkujemy obok niższego pojazdu.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 11:13   

route2000 napisał/a:

Masz paskudny wyjazd z "polskiego" osiedla (tak widnieje z awatara)... :mrgreen:
A tak, to czemu się wstydzisz, że skąd jesteś? ;-)

W swoich postach odpowiadałam już w jakim mieście mieszkam, ale takie informacja nic nie wnoszą do meritum sprawy bo niebezpieczne wyjazdy są w wielu miejscach. Nie rozpisuję się natomiast o sobie nie ze wstydu, ale trochę ze skrzywienia zawodowego - pomimo, że nie jestem prawnikiem (a tylko inżynierem i to z zeszłego wieku) to zajmuję się też dodatkowo ochroną danych osobowych w mojej firmie i stąd niechęć do epatowania takimi danymi. Odnośnie paskudnego wyjazdu to był tu u mnie już jeden wypadek śmiertelny i kilka mniej groźnych. Postawiono sferyczne lustro, ale za daleko i za małe. W nocy zdaje egzamin, ale w słoneczny dzień można rowerzysty nie zauważyć.
Przepraszam za powyższy (trochę zbędny) tekst, ale musiałam odpowiedzieć.
Wracając do sprawy - być może rybie oko (ze względu na mocne zniekształcenie obrazu w okolicach krawędzi) może być nie do końca idealnym rozwiązaniem, ale zapewne wartym poważnej dyskusji. Elegancka opcja to - moim zdaniem- umieszczenie kamer w płaszczyźnie zderzaka w narożnej części za wizjerem z plexi - tak jak czujniki zbliżeniowe. To rozwiązanie pozwoliłoby jednym ruchem łatwo je czyścić i kamery byłyby w miejscu maksymalnie wysuniętym. Wady : trudny montaż, konieczność konfiguracji dodatkowych kamer.
Ostatnio zmieniony przez maugu 2018-02-27, 11:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 14:46   

Jednak kamerka nie może wystawać, rożne względy, nawet myjnia itp. Ale rzeczywiście jak maugu wspomniała kamerka w boku zderzaka, wpuszczana podobnie jak czujniki ultradźwiękowe, nie będzie się rzucała w oczy, łatwa do czyszczenia. Jedyna trudność to ten zderzak, trudność w montażu , trzeba znaleźć miejsce nie wzmocnione szyną metalową. Ale widzę tutaj możliwości dla tej koncepcji. Właściwie to dziękuje za poruszenie tego tematu w kontekście wykorzystania kamer. Producenci chyba o tym zapomnieli, kamery wykorzystują szczególnie do pomocy w czasie jazdy, podglądu strefy niewidocznej dla kierowcy, ale rzadko do wykonywania tak trudnych manewrów jak opisane tutaj. Jako ważniejszą wskazał bym kamerkę w prawym tylnym boku z uwagi na umiejscowienie fotela kierowcy w przedniej połowie długości pojazdu.
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2018-02-27, 14:55   

Wszystko fajnie ale w zimę ta kamera będzie co dziennie brudna.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 15:25   

Fruxo napisał/a:
Wszystko fajnie ale w zimę ta kamera będzie co dziennie brudna.

Nie zawsze, ja przed jazdą zawsze swoje kamery przecieram szmatką. z boku zderzaki raczej są czyściejsze niż w innych miejscach. Ale pewnie im wyżej tym lepiej. Trzeba popróbować.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 17:04   

paul7 napisał/a:
... Jedyna trudność to ten zderzak, trudność w montażu , trzeba znaleźć miejsce nie wzmocnione szyną metalową. ....

O montażu mechanicznym czujników zbliżeniowych już pisałam - tu wskazuję tutorial z montażu
https://www.youtube.com/watch?v=VYao9UEtfas
Z kamerą byłoby podobnie. Jak widać jest trochę dewastacji zderzaka, ale dla montera czujników byłoby obojętne co montuje - jedyny problem to konfiguracja i ewentualne wydrukowanie w 3D obudowy kamerek w kształcie ułatwiającym doklejenie do spodu zderzaka.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 17:19   

Inna opcja to namówić kogoś do produkcji takiego zestawu. Kolega jas_pik odsprzeda (?) licencje na oprogramowanie i może jako uczestnicy (współautorzy) tego projektu załapiemy się na promocyjne wersje demo takiego zestawu do samodzielnego montażu - mojej wersji Dustera jeszcze nie produkują to mam szansę ;)
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2018-02-27, 17:24   

Fruxo napisał/a:
Wszystko fajnie ale w zimę ta kamera będzie co dziennie brudna.

A ja mam pytanie - czy nie lepiej montować kamerek przód-tył w środku auta, przy szybie i na wysokości wycieraczek? Wtedy nagrany obraz będzie zawsze czysty i nagranie dobrej jakości w trakcie deszczu / śniegu.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 17:37   

Same czujniki to inna bajka, zderzak posiada w rożnych miejscach wzmocnienia i na nie trzeba uważać. Zwracam uwagę na przepisy o ubezpieczeniach pojazdu. Jakby co to .. to mogą być kłopoty. Co do kamer to nie ma co "wyważać otwartych drzwi". Z pewnością można znaleźć producenta takiego gotowca w Chinach, by pasowało od razu.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne