Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2019-03-21, 19:24
jaki bagażnik do przewozu rowerów
Autor Wiadomość
rgr 


Marka: AR/Dacia
Model: 156/Sandero
Silnik: 2.0TS / 1.4 MPI
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2011
Posty: 108
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-04-25, 09:24   

W Sandero koło jest pod autem, więc nie ma problemu :)
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2017-04-25, 09:33   

W nowym nie jest, a nawet jak jest, opuszczanie kola jest z bagażnika.
 
BogdanK 



Marka: Renault
Model: Thalia
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2005
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 326
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-05-16, 11:34   Mandat za rower na haku

AutoŚwiat napisał/a:
Mandat za rower na haku

Producenci przyoszczędzili, a klienci zapłacą? Można już dostać trzecią tablicę na bagażnik rowerowy. Mało kto zauważył, że większość dotąd sprzedawanych w Polsce bagażników na hak nie spełnia jednak nowych wymagań.

Jeśli jesteś złośliwym policjantem drogówki i widzisz, że ktoś wiezie rowery na haku, od razu wyjmij lizak. Od ubiegłego roku obowiązują przepisy, o których nie wiedzą – albo udają, że nie wiedzą – nawet niektórzy sprzedawcy bagażników. Rozporządzenie, po pierwsze, przewiduje wykorzystywanie bagażników na hak służących do przewozu rowerów (co dotąd było w ogóle nieujęte w przepisach) – i to się chwali. Po drugie jednak, ma wobec tych bagażników wymagania, których większość modeli sprzedanych dotąd w Polsce, a wśród nich wiele sprzedawanych do dziś, nie spełnia.
Zgodnie z przepisem bagażnik musi mieć oświetlone miejsce na tablicę rejestracyjną, kierunkowskazy, światła: awaryjne, pozycyjne, hamowania, przeciwmgielne i cofania. Żeby sprostać wymogom, bagażnik musi mieć 13-pinową wtyczkę, choć w Polsce sprzedawano jeszcze w ubiegłym roku głównie modele z wtyczką 7-pinową...
Zatrzymujesz więc klienta z rowerami i masz 99% szans na to, że powód do mandatu się znajdzie.
Trzeba przyznać, że tacy potentaci, jak Thule, szybko zorientowali się w treści nowych przepisów i wycofali z oferowania bagażników 7-pinowych. Inni do dziś sprzedają modele, za których użycie można dostać mandat. Jak to możliwe, skoro w większości krajów Europy już od lat takie produkty nie spełniają norm i nie są oferowane? Otóż, korzystając z tego, że w Polsce nie było żadnych przepisów na ten temat, polskim kierowcą sprzedawano produkty „potanione”, a w przypadku niektórych producentów – upychano po prostu towar niezbywalny w innych krajach. Ile można zaoszczędzić, sprzedając ekskluzywny bagażnik pozbawiony czterech oprawek z żarówkami, cieńszym kablem i wtyczką starego typu? Kilka euro. Ile musisz wydać, żeby ten bagażnik przystosować do nowych przepisów? Znacznie więcej, a nie zawsze przeróbka jest możliwa.
Pozostaje pytanie: jakim cudem sprzedawcy, w sumie profesjonaliści, nie znają aktualnych wymagań odnośnie towaru, który oferują klientom? To proste: nowych przepisów jest tak wiele i są podawane w formie tak zawiłych rebusów, że dopóki ktoś przypadkiem na nie nie wpadnie i nie ogłosi, to pozostają tylko na papierze. Pocieszające jest to, że minie jeszcze trochę czasu, zanim nasza drogówka się zorientuje.
Widzisz w sklepie bagażnik z niepełnym oświetleniem (albo już taki kupiłeś)? Masz dwa lata, żeby zauważyć wadę i go oddać. Albo go przerobią, albo wymienią na nowy – za darmo.
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3695
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-05-16, 11:47   Re: Mandat za rower na haku

BogdanK napisał/a:
AutoŚwiat napisał/a:
Mandat za rower na haku

Producenci przyoszczędzili, a klienci zapłacą? Można już dostać trzecią tablicę na bagażnik rowerowy. Mało kto zauważył, że większość dotąd sprzedawanych w Polsce bagażników na hak nie spełnia jednak nowych wymagań.

Jeśli jesteś złośliwym policjantem drogówki i widzisz, że ktoś wiezie rowery na haku, od razu wyjmij lizak. Od ubiegłego roku obowiązują przepisy, o których nie wiedzą – albo udają, że nie wiedzą – nawet niektórzy sprzedawcy bagażników. Rozporządzenie, po pierwsze, przewiduje wykorzystywanie bagażników na hak służących do przewozu rowerów (co dotąd było w ogóle nieujęte w przepisach) – i to się chwali. Po drugie jednak, ma wobec tych bagażników wymagania, których większość modeli sprzedanych dotąd w Polsce, a wśród nich wiele sprzedawanych do dziś, nie spełnia.
Zgodnie z przepisem bagażnik musi mieć oświetlone miejsce na tablicę rejestracyjną, kierunkowskazy, światła: awaryjne, pozycyjne, hamowania, przeciwmgielne i cofania. Żeby sprostać wymogom, bagażnik musi mieć 13-pinową wtyczkę, choć w Polsce sprzedawano jeszcze w ubiegłym roku głównie modele z wtyczką 7-pinową...
Zatrzymujesz więc klienta z rowerami i masz 99% szans na to, że powód do mandatu się znajdzie.
Trzeba przyznać, że tacy potentaci, jak Thule, szybko zorientowali się w treści nowych przepisów i wycofali z oferowania bagażników 7-pinowych. Inni do dziś sprzedają modele, za których użycie można dostać mandat. Jak to możliwe, skoro w większości krajów Europy już od lat takie produkty nie spełniają norm i nie są oferowane? Otóż, korzystając z tego, że w Polsce nie było żadnych przepisów na ten temat, polskim kierowcą sprzedawano produkty „potanione”, a w przypadku niektórych producentów – upychano po prostu towar niezbywalny w innych krajach. Ile można zaoszczędzić, sprzedając ekskluzywny bagażnik pozbawiony czterech oprawek z żarówkami, cieńszym kablem i wtyczką starego typu? Kilka euro. Ile musisz wydać, żeby ten bagażnik przystosować do nowych przepisów? Znacznie więcej, a nie zawsze przeróbka jest możliwa.
Pozostaje pytanie: jakim cudem sprzedawcy, w sumie profesjonaliści, nie znają aktualnych wymagań odnośnie towaru, który oferują klientom? To proste: nowych przepisów jest tak wiele i są podawane w formie tak zawiłych rebusów, że dopóki ktoś przypadkiem na nie nie wpadnie i nie ogłosi, to pozostają tylko na papierze. Pocieszające jest to, że minie jeszcze trochę czasu, zanim nasza drogówka się zorientuje.
Widzisz w sklepie bagażnik z niepełnym oświetleniem (albo już taki kupiłeś)? Masz dwa lata, żeby zauważyć wadę i go oddać. Albo go przerobią, albo wymienią na nowy – za darmo.

Albo jak ktoś się zna na elektryce, to można samemu przerobić światła na kompletne i wymienić gniazdo 7 pinowe na 13 pinowe.
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2017-05-16, 12:05   

Nie można przerabiać homologowanych lamp. Tzn. można, ale policjant bedize mógł pewnie też to ukarać mandatem. Ale nowe, homologowane lampy nie są anie niedostępne, ani takie drogie. Byle by tylko znaleźć model, który będize pasował do bagaznika..

Swoją droga to muszę mój bagażnik sprawdzić czy ma wszystkie wymagane światła. Wtyczkę 13-tkę mam od nowości.
_________________
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3695
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-05-16, 12:08   

...nie przerabiać lamp, ale wymienić lampy, które mają "wszystkie" światła z homologacją.
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
Ostatnio zmieniony przez route2000 2017-05-16, 12:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2017-05-16, 12:11   

Hmm, w sumie dziwny przepis, bo stare przyczepy mogą legalnie nie mieć tych wszystkich dodatkowych świateł (i starą wtyczkę 7-mkę). Czyli możemy podpiąć starą przyczepę ale nie możemy podpiąć starego bagażnika?
_________________
Ostatnio zmieniony przez Lza 2017-05-16, 12:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3695
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-05-16, 12:36   

Przyczepka to stary temat ja świat, a bagażnik to "nowy" temat, bo nie dawno powstał.
Ale i tak to jest dziwne, tak jak pisze Lza, że jednym prawo działa wstecz, drugim już nie.
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
Cav 


Marka: Kia
Model: Sportage
Silnik: 1.7 crdi 115 KM
Rocznik: 2014
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Posty: 3019
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-05-16, 18:01   

route2000 napisał/a:
Przyczepka to stary temat ja świat, a bagażnik to "nowy" temat, bo nie dawno powstał.
Ale i tak to jest dziwne, tak jak pisze Lza, że jednym prawo działa wstecz, drugim już nie.


Eee tam. po prostu nikt jeszcze nie poszedł do sądu.
Jak pójdzie to wygra w cuglach, powołując się na prawa nabyte.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-16, 18:55   

ktoś nie umie czytać przepisów, obowiązek świateł cofania dotyczy przyczep powyżej 750 kg młodszych od 2009 roku , pozostaje światło przeciwmgłowe ale to na 7 pinach da się podpiąć bez problemu dodając homologowaną lampkę za kilkanaście pln. ... temat z dudy jak zwykle
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2017-05-16, 19:46   

nie za bardzo, na 7 pinie jest pozycyjne lewe.
_________________
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-16, 20:23   

Chodziło mi o to że w siedmiopinowym złączu jest miejsce na zasilanie przeciwmgłowych na pinie 2.
Ostatnio zmieniony przez DrOzda 2017-05-16, 20:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
arczi_88 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI 84 KM
Rocznik: 2014
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 52 razy
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 1599
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2017-05-16, 20:24   

Już miałem to pisać ale mnie uprzedziłeś

_________________

 
Cav 


Marka: Kia
Model: Sportage
Silnik: 1.7 crdi 115 KM
Rocznik: 2014
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Posty: 3019
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-05-16, 20:28   

DrOzda napisał/a:
Chodziło mi o to że w siedmiopinowym złączu jest miejsce na zasilanie przeciwmgłowych na pinie 2.


A którego nie ma?
Cofania?
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2017-05-16, 20:30   

No żesz! Nie zrobicie 13-tki z 7-mki. Takie rzeczy tylko w Rosji.
_________________
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-16, 20:38   

Cav napisał/a:
DrOzda napisał/a:
Chodziło mi o to że w siedmiopinowym złączu jest miejsce na zasilanie przeciwmgłowych na pinie 2.


A którego nie ma?
Cofania?


Tak , cofania które jest wymagane tylko dla przyczep o DMC > 750 kg młodszych niż rok 2009.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-16, 22:28   

DrOzda napisał/a:
obowiązek świateł cofania dotyczy przyczep powyżej 750 kg młodszych od 2009 roku

Niestety nie tylko - rozporządzenie wprowadzające trzecią tablicę wprost wymienia światło cofania jako obowiązkowe dla bagażnika.


Lza napisał/a:
Nie zrobicie 13-tki z 7-mki

Gdyby chodziło tylko o przeciwmgielne, to nie byłoby takiej potrzeby.


Lza napisał/a:
nie możemy podpiąć starego bagażnika?

Odczytując przepisy wprost - możemy, ale bez 3 tablicy <;

Jak zwykle - ustawodawca zapomniał, że przed nowymi przepisami były jakieś poprzednie...

Jak tego nie poprawią, to chyba rzeczywiście skończy się dopiero rozstrzygnięciem sądowym.
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2017-05-16, 23:19   

Hmm, tak sobie pomyślałem, że przecież przed rzeczonym przepisem nie wolno było montować hakowca, który zasłaniał światła samochodu i tablicę. Więc jazda z hakowcami wtedy była wykroczeniem - nie istniały one z pkt widzenia prawa. W tym przypadku więc chyba nie ma mowy o działaniu wstecz. W naszym prawie bagażniki na hak pojawiły się 1 stycznia 2016 i od razu miały mieć te wszystkie światła.
_________________
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-05-17, 07:20   

Nie było zakazu montowania takiego bagażnika. Mógł być zamontowany, tylko nie mógł zasłaniać świateł i tablicy rejestracyjnej. Co do zasłaniania świateł to sprawa była prosta, dużo aut ma światła na słupkach w górnej części i takie nie były zasłaniane. Natomiast tablica ma być trwale połączona z pojazdem, widoczna i umieszczona w punktach przewidzianych w rozporządzeniu. Jak ktoś miał "trwałe" mocowanie z homologowanym oświetleniem umieszczone w górnej części klapy to mógł śmiało uzywać taki bagażnik, ale aut spełniających takie warunki chyba nie było za dużo ;).

Z praktyki, jeździłem z takim bagażnikiem przez 5 lat, czasami przekładałem tablice na rowery, czasami nie przekładałem - nigdy nie miałem problemów, niemniej byłem świadomy że mogę je mieć.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2017-05-17, 15:23   

99,8% hakowców wraz z ładunkiem zasłania światła i tablicę, a jak nie zasłania, to można i bez dodatkowej tablicy i świateł jeździć i dzisiaj. Więc nie ma sensu drążyć tematu w ten sposób.
_________________
 
wisniawy 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6
Dołączył: 09 Sie 2017
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-08, 10:47   Bagażnik rowerowy na hak do Lodgy

Witam
Posiadam bagażnik rowerowy THULE EUROWAY G2 922 z funkcją pochylenia całej platformy (o jakieś 45stopni). Ta funkcja ma umożliwić otwarcie tylnej klapy bez konieczności demontowania całego bagażnika.
Funkcja ta doskonale sprawdzała się w Toyocie Yaris jednak w Lodgy klapa kończy się dużo niżej w stosunku do kuli haka i mimo wychylenia całej platformy klapa ciągle haczy o bagażnik i nie da się w pełni otworzyć.

Czy ktoś z Was jest w stanie polecić inny bagażnik rowerowy do Daci Lodgy, który umożliwiałby dostęp do przestrzeni bagażowej mimo zamontowanych rowerów?
 
norton1 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2017
Wersja: Stepway
Dołączył: 21 Kwi 2017
Posty: 131
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-08, 10:55   

Prawdopodobnie sprawdzi się jedynie odchylany i odsuwany jednocześnie. Piszę prawdopodobnie, bo w interpacku dostałem informację że ten bagażnik powinien dać możliwość otowrzenia klapy przy załadowanych rowerach, ale jeszcze tego nie sprawdziłem na swoim aucie. Puki co jeżdzę z nieuchylnym bagażnikiem a w trasie sięgamy do bagaży przez składane siedzisko drugiego rządu.
_________________
 
wisniawy 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6
Dołączył: 09 Sie 2017
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-08, 12:00   

norton1 dzięki. Jest szansa, że ten bagażnik się sprawdzi. Spróbuję go znaleźć w okolicy i zweryfikować.
 
m81wwski 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 LPG
Rocznik: 2014
Dołączył: 17 Gru 2016
Posty: 33
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-08, 15:49   

Cześć,

Mam platformę Interpack Trio i niestety też nie otwiera mi się klapa w Logdy.
jest to spowodowane konstrukcją samego haka i bardzo dużą klapą bagażnika.

Sądzę, że każda platforma będzie przeszkadzać
 
kamimar 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2017
Wersja: Stepway
Dołączył: 24 Wrz 2017
Posty: 67
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-08, 17:05   

Mam platformę Amos'a na 4 rowery, nieodchylaną ale w tym roku po zamontowaniu z rowerami musiałem się dostać do bagażnika. Poluzowałem więc zaczep na kuli i opuściłem ją aż belka z tablicą i światłami oparła się o ziemię a i tak musiałem zdjąć pierwszy rower od klapy żeby otworzyć. Ciężko chyba będzie znaleźć taką platformę odchylaną która pozwoli otworzyć klapę.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne