Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Koło zapasowe a wymiana.
Autor Wiadomość
jammo 



Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 682
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-01-25, 11:43   Koło zapasowe a wymiana.

Witam kolegów, mam takie nietypowe pytanie, może nawet dla niektórych banalne, ale zmusiły mnie do tego, moje ostatnie przemyślenia. Kupiłem sobie w sierpniu Dusterka II i jak większość dokupiłem do niego koło zapasowe. Dopiero kiedyś naszły mnie takie przemyślenia, że mam to koło pod autem, ale tak po prawdzie to w trasie i tak nie mógłbym z niego zrobić pożytku. O ile klucz do kół sobie do auta dopasowałem i włożyłem do bagażnika, o tyle przecież nie mam w nim żadnego podnośnika którym bym mógł na drodze podnieść auto do wymiany koła. Może zaślepiło mnie to, że w poprzednich swoich samochodach, które zawsze były wyposażone seryjnie w koło zapasowe takie podnośniki były na wyposażeniu auta.
I teraz mam takie pytanie. Czy są jakieś takie niewielkie podnośniki , które można zastosować do Dustera? Owszem, posiadam w garażu podnośnik tzw. żaba , taki na kółkach, ale przecież nie ma sensu wozić takiego wielkiego w bagażniku :-) dlatego zacząłem przeglądać allegro czy są jakieś takie składane, które można byłoby dopasować do Dusterka. Oczywiście chodzi mi o taki podnośnik, żeby nie uszkadzał pod spodem podłogi ani progów. W wielu autach są do tego przeznaczone odpowiednie miejsca , nawet takie gdzie wyciąga się plastikowe osłony progu. Czy ktoś z kolegów ma u siebie w aucie taki podnośnik , którego już używał i mógłby się tym pochwalić? Wiem, że czasem rzadko się to używa, ale czasem ten jeden jedyny raz może być pomocny, więc warto by go mieć , tym bardziej jak to koło już jest w tym aucie. Byłbym wdzięczny za jakieś propozycje.
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2019-01-25, 11:55   

https://allegro.pl/oferta/zestaw-lewarek-klucz-teleskopowy-do-kol-podnosnik-7675178444
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-01-25, 12:15   

jammo - przecież w schowku po prawej stronie bagażnika masz klucz i podnośnik.
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
jammo 



Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 682
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-01-25, 12:27   

tAboon napisał/a:
https://allegro.pl/oferta/zestaw-lewarek-klucz-teleskopowy-do-kol-podnosnik-7675178444

O dzięki :-) , na śmierć zapomniałem, że są przecież takie podnośniki krzyżowe :-) :-) .Czy ty masz może taki u siebie? Pytam, bo przeglądałem tą ofertę, i zastanawiam się, jaką musi mieć wysokość podnoszenia taki lewarek , żeby w przypadku Dustera koła oderwały się od ziemi. Wiadomo , że Duster ma wysoki prześwit a do tego biorąc duży skok sprężyn i amortyzatorów to takie 33 cm może być za mało, no chyba żeby podkładać jeszcze jakiś klocek drewniany :-) .
Ostatnio zmieniony przez jammo 2019-01-25, 12:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
jammo 



Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 682
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-01-25, 12:30   

Belphegor napisał/a:
jammo - przecież w schowku po prawej stronie bagażnika masz klucz i podnośnik.


W schowku po prawo????? ale mnie zaskoczyłeś :-D . Wiem że jest tam jakaś klapka w ścianie bocznej , czyżby to o to chodziło?


Dzięki kolego Belphegor za wskazówkę. Byłem teraz w aucie sprawdzić i faktycznie wszystko jest w schowku. Tak po prawdzie, to nawet nie miałem o tym pojęcia :-) ha,ha, niby człowiek stary, ale jak widać i tak wszystkiego nie wie :-) , jeszcze raz podziękowania.
Ostatnio zmieniony przez jammo 2019-01-25, 12:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2019-01-25, 12:38   

jammo napisał/a:
Czy ty masz może taki u siebie?
Jeszcze nie, bo nie mam Daćki. wciąż czekam od lipca :/

Ale mam w planie zakupić podnośnik, klucz i koło dojazdowe do Lodgy, bo w wersji z LPG nic nie ma w aucie :(
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-01-25, 13:40   

jammo - to przy wydaniu auta Ci nikt o tym nie powiedział, nie pokazał? Masakra... przecież to podstawa. Ale grunt, że masz. :mrgreen:
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 103 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7403
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2019-01-25, 14:14   

Jak głosi stare powiedzenie "człowiek całe życie się uczy, a i tak głupim umrze". ;-)
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2019-01-25, 14:38   

jammo napisał/a:
jaką musi mieć wysokość podnoszenia taki lewarek , żeby w przypadku Dustera koła oderwały się od ziemi. Wiadomo , że Duster ma wysoki prześwit a do tego biorąc duży skok sprężyn i amortyzatorów to takie 33 cm może być za mało, no chyba żeby podkładać jeszcze jakiś klocek drewniany :-) .

standardowy podnośnik w zupełności wystarcza w takim celu. A zamiast klocka lepiej wozić kawałek deski,panelu lub coś w tym rodzaju, bo przy awaryjnym podnoszeniu auta od strony pobocza stopa podnośnika zwykle włazi w miękki grunt (teraz z uwagi na zmarzlinę może nieco mniej ;-) )
Ostatnio zmieniony przez Dar1962 2019-01-25, 14:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
papse 



Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lis 2018
Posty: 99
Skąd: KR
Wysłany: 2019-01-25, 14:42   

Belphegor napisał/a:
jammo - przecież w schowku po prawej stronie bagażnika masz klucz i podnośnik.

Właśnie miałem to napisać, widziałem na jakimś filmiku na Youtube.

A ktoś wie jak dokładnie opuszcza się kosz z kołem?
W bagażniku jest jakaś wajcha, czy coś?

tAboon napisał/a:
https://allegro.pl/oferta/zestaw-lewarek-klucz-teleskopowy-do-kol-podnosnik-7675178444

Zestaw spoko, nawet niedrogi, tylko kąt 45st. dla klucza jest do bani. Miałem kiedyś taki i nie dało się nim nic odkręcić do czego potrzebne było użycie trochę większej siły.
Klucz musi mieć 90st. - moim zdaniem i doświadczeniem. :mrgreen:
 
ADAM 12 



Marka: dacia
Model: było mcv , jest duster
Silnik: 1,6 sce
Rocznik: 2017/2018
Wersja: Open
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 188
Skąd: luboń k/poznania
Wysłany: 2019-01-25, 15:02   

W bagażniku na prawo od zaczepu zamka pod wykładziną przy samym progu jest śruba , którą się odkręca kluczem do kół. Jak ją wykręcisz to kosz trzeba unieść do góry i odchylić zaczep, wtedy kosz da się opuścić. Radzę przećwiczyć to pod domem ,bo w lesie i po ciemku ( a jeszcze w deszczu) może Ci żyłka pęknąć :evil: .I druga rada - warto śrubę wieszaka psiknąć białym smarem do łąńcuchów ,bo ze względu na umiejscowienie szybko rdzewieje.Do tego stopnia , że w MCV przed sprzedażą chciałem sprawdzić zapas i ukręciłem.Potem czyszczenie i spawanie.To pod domem -a co w lesie ?
 
papse 



Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lis 2018
Posty: 99
Skąd: KR
Wysłany: 2019-01-25, 15:10   

ADAM 12 napisał/a:
warto śrubę wieszaka psiknąć białym smarem do łąńcuchów

ADAM 12 - dzięki, wpisuję do notesu pod hasłem - ważne do realizacji :-D
_________________
Mój Dusti
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-25, 15:16   

Jakoś nie wierzę, że tych wszystkich kwestii z narzędziami i wymianą koła nie macie opisanych (łącznie z rysunkami) w Instrukcji Obsługi Dustera... :roll:
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2019-01-25, 15:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
papse 



Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lis 2018
Posty: 99
Skąd: KR
Wysłany: 2019-01-25, 15:22   

Zapewne będę miał jak odbiorę mojego DD2 :mrgreen:
_________________
Mój Dusti
 
ADAM 12 



Marka: dacia
Model: było mcv , jest duster
Silnik: 1,6 sce
Rocznik: 2017/2018
Wersja: Open
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 188
Skąd: luboń k/poznania
Wysłany: 2019-01-25, 15:29   

Dymek -ja to wiem, ale wiem również ,że instrukcja / DTR to pierwsza rzecz która ginie w domowo-warsztatowych czeluściach.I nie uwierzysz o jakie głupoty potrafią się pytać "fachowcy " - doświadczenie zawodowe.Kol. Papse nie ma wpisanego rocznika ,więc przypuszczam że nie ma jeszcze auta, dopiero uczy się na sucho . :mrgreen:
 
papse 



Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lis 2018
Posty: 99
Skąd: KR
Wysłany: 2019-01-25, 15:33   

Można to podciągnąć pod suchy pedalarz ;-) :mrgreen:
_________________
Mój Dusti
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-01-25, 15:35   

Dymek - znasz to powiedzenie: gdy wszystko inne zawiedzie, weź instrukcję? :mrgreen: :mrgreen:
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-25, 15:42   

papse napisał/a:
Zapewne będę miał jak odbiorę mojego DD2 :mrgreen:

Słabo :mrgreen: Ja to miałem instrukcję wykutą na blachę już kilka miesięcy przed odbiorem Dacii... Takie zboczenie :lol:
 
papse 



Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lis 2018
Posty: 99
Skąd: KR
Wysłany: 2019-01-25, 15:52   

Dymek napisał/a:
papse napisał/a:
Zapewne będę miał jak odbiorę mojego DD2 :mrgreen:

Słabo :mrgreen: Ja to miałem instrukcję wykutą na blachę już kilka miesięcy przed odbiorem Dacii... Takie zboczenie :lol:

Obiecuję się podciągnąć :-D
 
ADAM 12 



Marka: dacia
Model: było mcv , jest duster
Silnik: 1,6 sce
Rocznik: 2017/2018
Wersja: Open
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 188
Skąd: luboń k/poznania
Wysłany: 2019-01-25, 16:08   

Cytat:

Dymek napisał/a:
papse napisał/a:
Zapewne będę miał jak odbiorę mojego DD2 :mrgreen:

Słabo :mrgreen: Ja to miałem instrukcję wykutą na blachę już kilka miesięcy przed odbiorem Dacii... Takie zboczenie :lol:

Obiecuję się podciągnąć :-D

Bez przesady, co innego jak jeszcze nie masz ,ale chciałbyś wiedzieć ,a co innego "mam ,ale nie chce mi się szukać".Choć są sytuacje, że książka jest w domu , a my na drugim końcu kraju.Wtedy łatwiej pytać innych -zamiast żony przez telefon :oops:
 
jammo 



Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 682
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-01-25, 18:33   

Belphegor napisał/a:
jammo - to przy wydaniu auta Ci nikt o tym nie powiedział, nie pokazał? Masakra... przecież to podstawa. Ale grunt, że masz. :mrgreen:


Uwierz mi kolego , że nie :-) . A tak szczerze to ja też nawet instrukcji nie czytałem, to co mnie interesowało i nie wiedziałem to albo zobaczyłem na filmikach YouTube , albo podpowiedzieli koledzy z forum. Jak by nie patrzeć, swoimi samochodami (różnymi) jeżdżę od ponad 30 lat i wiem, że większość rzeczy odnośnie obsługi jest w nich, taka sama lub bardzo podobna, nie wyłączając z tego wymiany koła :mrgreen: , dlatego dużo rzeczy wiem z doświadczenia, oraz wiele dowiedziałem się z forum, jeszcze zanim Duster zaparkował w moim garażu. Ogólnie z tym podnośnikiem, to dopiero teraz mnie tak zastanowiło, i aż wstyd się przyznać, gdyż jeżdżę Dusterem od sierpnia. Zmyliło mnie to, że skoro koło zapasowe musiałem sobie dokupić, to sądziłem, że chyba więcej rzeczy nic nikt nie dokłada, tym bardziej, że jak pisałem wyżej, nie wspomniano mi o tym nic, przy wydawaniu auta a ja się nie dopytałem. Czytałem zresztą gdzieś, chyba nawet na forum Dacii, że w nowych samochodach, chyba tam gdzie jest zestaw naprawczy koła, nie dają nawet klucza do kół, dlatego sam go sobie skompletowałem a o windzie jakoś nie pomyślałem :-) . Dzięki jeszcze raz kolegom za podpowiedzi, bo pewnie wydałbym w przyszłym tygodniu kaskę na niepotrzebny gadżet :lol:
 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 826
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-01-25, 19:09   

Każdy robi jak uważa ale instrukcję choćby tak na szybko i pobieżnie należy przejrzeć bo czasem pewne rzeczy umykają a czasem można być nieźle zdziwionym.
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2019-01-26, 11:46   

papse napisał/a:
ADAM 12 napisał/a:
warto śrubę wieszaka psiknąć białym smarem do łąńcuchów

ADAM 12 - dzięki, wpisuję do notesu pod hasłem - ważne do realizacji :-D

koło wożone w otwartym koszu po dłuższej eksploatacji jest w stanie podobnym do wzmiankowanej śruby, felga rdzewieje a całość jest niemiłosiernie brudna, zakurzona i uklejona błockiem. Użycie tego koła w warunkach polowych np będąc ubranym w garnitur to sport ekstremalny. Warto więc je jakoś zabezpieczyć. Od biedy wystarczy zwykły, kosztujący 50 gr , duży, z solidnego plastiku worek na śmieci. Sprawdza się nawet lepiej, niż pokrowce, bo koło opakowane w ten ostatni podobno z trudem mieści się w koszu. Nie sprawdzałem, więc nie wiem. Patent z workiem na śmieci stosowałem w Clio i sprawdzał się doskonale
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2019-01-26, 12:04   

ADAM 12 napisał/a:
Bez przesady, co innego jak jeszcze nie masz ,ale chciałbyś wiedzieć ,a co innego "mam ,ale nie chce mi się szukać".Choć są sytuacje, że książka jest w domu , a my na drugim końcu kraju.Wtedy łatwiej pytać innych -zamiast żony przez telefon :oops:

Jeśli masz smartfon, to ściągnij sobie instrukcję w pdf. Później wygo - szybko wyszukujesz w niej rozwiązanie problemu wpisując w "szukaj" słowo. W trasie bardzo pomocne.
Ostatnio zmieniony przez eio 2019-01-26, 12:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2019-01-26, 12:05   

Dar1962 napisał/a:
Od biedy wystarczy zwykły, kosztujący 50 gr , duży, z solidnego plastiku worek na śmieci. Sprawdza się nawet lepiej, niż pokrowce, bo koło opakowane w ten ostatni podobno z trudem mieści się w koszu. Nie sprawdzałem, więc nie wiem. Patent z workiem na śmieci stosowałem w Clio i sprawdzał się doskonale
Nie rdzewiał od wilgoci w worku? Podejrzewam że nie była to alufelga.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne