Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2021-10-14, 10:28
leasing RCI - wykup na koniec
Autor Wiadomość
tommylee1 


Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 SCE LPG
Silnik: 1,6
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 206
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-02-28, 21:26   leasing RCI - wykup na koniec

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (zwolnienie z vat). Chce wziąć Dustera w leasing z 1% wykupem po 36 miesiącach. Zależy mi na tym, żeby po 6 miesiącach od wykupu móc sprzedać auto. Otrzymałem od dwóch dilerów oferty. W jednej informują mnie, że wykupu określa się na początku i mogę zrobić jedynie na firmę, w drugim, że prośbę o wykup wysyłam przed zakończeniem leasingu i, że na fakturze może byc wpisane moje nazwisko i nip.

Z tego co się dowiadywałem, robiąc wykup na osobę prywatną mógłbym po 6 miesiącach sprzedać auto bez płacenia podatku.
Podobnie jest robiąc darowiznę na bliską osobę. Po 6 może ona sprzedać auto bez konsekwencji podatkowych.

Chciałbym Was poprosić o komentarz i radę jaki wariant najlepiej wybrać, chcąc po 36 miesiącach leasingu sprzedać auto i wziąć kolejne w leasing.

Może Ktoś z Was miał podobne dylematy.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-01, 10:02   

Przy jednoosobowej działalności to co jest na fakturze nie ma znaczenia (nie ma czegoś takiego jak firma - jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i Twoim identyfikatorem jest zawsze imię i nazwisko - nazwa "firmy" jest opcjonalna i bez znaczenia - nawet NIP używasz osobisty a nie dla przedsiębiorstw) . . Po odczekaniu sześciu miesięcy sprzedajesz go bez problemu a przed ich upływem można zastosować wytrych z darowizną i odsprzedażą.Chyba że wykupiony samochód wciągniesz do środków trwałych JDG i będziesz amortyzował - wtedy po 30 miesiącach sprzedając wystawiasz fakturę ale jako bezvatowiec to słabo się to kalkuluje.
Ostatnio zmieniony przez DrOzda 2019-03-01, 10:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław

Wysłany: 2019-03-01, 12:37   

DrOzda napisał/a:
Po odczekaniu sześciu miesięcy sprzedajesz go bez problemu a przed ich upływem można zastosować wytrych z darowizną i odsprzedażą.


No nie tak bez problemu, bo interpretacje organów podatkowych są różne, por.:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wykup-samochodu-z-leasingu-a-jego-pozniejsza-sprzedaz
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprzedaz-poleasingowego-samochodu-bez-vat

Natomiast "to co na fakturze" ma znaczenie, o tyle, że jeśli fakturę zaksięguje kosztowo (co w przypadku auta oznaczać będzie amortyzację) nie da się uniknąć dalszego ambarasu.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-01, 13:25   

Zgoda , ale wykupując na cele prywatne istotne jest to że nie księguje faktury wykupu i nie rozpoczyna amortyzacji. A co jest na fakturze to sprawa drugorzędna , nawet poprawnej faktury "na firmę" nie ma obowiązku ewidencjonować w PKPiR.
 
tommylee1 


Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 SCE LPG
Silnik: 1,6
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 206
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-01, 13:38   

Dziś dowiedziałem księgowego. Skonsultował się z kolegą i powiedział tak;
Faktura nie ma znaczenia jednoosobowa działalność to ja. Nip jest mój.
Zaproponował, żeby za trzy lata wprowadzić fakturę wykupu w na firmę na jeden dzień (zrobić amortyzację), po czym następnego dnia wycofać auto z majątku firmy. Po 6 mesiącach będzie można je sprzedać bez opodatkowania.
 
histe 


Marka: Renault
Model: Megane Grandtour
Silnik: 1.2
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 53
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-01, 13:42   

Zgadza się miałem sytuacje niemal identyczną co autor wątku. Po prostu po wykupie nie wprowadzałem samochodu do śr trwałych ( to oznacza także że przez te 6 miesięcy miedzy wykupem a ewentualna sprzedażą nic co jest związane z autem nie stanowi kosztu "paliwo, części itp" kilka dni po upływie 6 miesięcy od wykupu samochód sprzedałem.
_________________

 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-01, 13:45   

tommylee1 napisał/a:

Zaproponował, żeby za trzy lata wprowadzić fakturę wykupu w na firmę na jeden dzień (zrobić amortyzację), po czym następnego dnia wycofać auto z majątku firmy. Po 6 mesiącach będzie można je sprzedać bez opodatkowania.

Zaraz zaraz , a z jaką wartością wprowadzisz ten samochód do ewidencji ? Jeśli przekroczysz 10000 PLN to samochód musisz amortyzować przez 30 miesięcy.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-01, 13:47   

histe napisał/a:
Zgadza się miałem sytuacje niemal identyczną co autor wątku. Po prostu po wykupie nie wprowadzałem samochodu do śr trwałych ( to oznacza także że przez te 6 miesięcy miedzy wykupem a ewentualna sprzedażą nic co jest związane z autem nie stanowi kosztu "paliwo, części itp" kilka dni po upływie 6 miesięcy od wykupu samochód sprzedałem.

Obecnie stanowi , możesz odliczyć 50% VAT i 20% wartości z faktury jako KUP. Wcześniej wystarczyło prowadzić kilometrówkę dla niego i odliczać koszty proporcjonalnie do przejechanych kilometrów w celach służbowych.
Ostatnio zmieniony przez DrOzda 2019-03-01, 13:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
histe 


Marka: Renault
Model: Megane Grandtour
Silnik: 1.2
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 53
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-01, 14:05   

czyli ze jak? jeżeli w trakcie leasingu nie prowadziłem kilometrówki, to po wykupie i nie wprowadzeniu do śr trwałych cokolwiek związanego z tym autem moge zaliczać w koszty ?
_________________

 
tommylee1 


Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 SCE LPG
Silnik: 1,6
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 206
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-01, 14:49   

DrOzda napisał/a:

Zaraz zaraz , a z jaką wartością wprowadzisz ten samochód do ewidencji ? Jeśli przekroczysz 10000 PLN to samochód musisz amortyzować przez 30 miesięcy.



W moim przypadku wykuo to 1% - 600 zł.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-01, 15:11   

histe napisał/a:
czyli ze jak? jeżeli w trakcie leasingu nie prowadziłem kilometrówki, to po wykupie i nie wprowadzeniu do śr trwałych cokolwiek związanego z tym autem moge zaliczać w koszty ?

Oczywiście , odliczasz 50% VAT (o ile jesteś jego płatnikiem) i 20% z kwoty netto plus nieodliczonego VAT księgujesz jako KUP przy wykorzystaniu pojazdu prywatnego do celów służbowych.
Tylko nie mów że ktoś Ci prowadzi księgowość i mu za to płacisz ?
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław

Wysłany: 2019-03-01, 15:14   

tommylee1 napisał/a:
Zaproponował, żeby za trzy lata wprowadzić fakturę wykupu w na firmę na jeden dzień (zrobić amortyzację), po czym następnego dnia wycofać auto z majątku firmy. Po 6 mesiącach będzie można je sprzedać bez opodatkowania.


Jak chcesz zamortyzować samochód w ciągu 1 dnia? I jak go chcesz "wycofać" z majątku przedsiębiorstwa?
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-01, 15:16   

tommylee1 napisał/a:
DrOzda napisał/a:

Zaraz zaraz , a z jaką wartością wprowadzisz ten samochód do ewidencji ? Jeśli przekroczysz 10000 PLN to samochód musisz amortyzować przez 30 miesięcy.



W moim przypadku wykuo to 1% - 600 zł.

Jest jakikolwiek sens takiej zabawy w takim razie ?
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-01, 15:18   

defunk napisał/a:
tommylee1 napisał/a:
Zaproponował, żeby za trzy lata wprowadzić fakturę wykupu w na firmę na jeden dzień (zrobić amortyzację), po czym następnego dnia wycofać auto z majątku firmy. Po 6 mesiącach będzie można je sprzedać bez opodatkowania.


Jak chcesz zamortyzować samochód w ciągu 1 dnia? I jak go chcesz "wycofać" z majątku przedsiębiorstwa?

Teoretycznie może - poniżej 10 kPLN to środek niskocenny i można go zamortyzować jednorazowo. Tylko przy wartości na fakturze 600 PLN zabawa jest bez sensu.
 
tommylee1 


Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 SCE LPG
Silnik: 1,6
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 206
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-01, 15:51   

w pierwszym wpisie napisałem, że bede chciał go sprzedać. Odsprzedanie od razu po zakończeniu leasingu skutkuje wpisaniem auta w przychód i zapłaceniem podatku.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław

Wysłany: 2019-03-01, 18:14   

DrOzda napisał/a:
defunk napisał/a:
Jak chcesz zamortyzować samochód w ciągu 1 dnia? I jak go chcesz "wycofać" z majątku przedsiębiorstwa?

Teoretycznie może - poniżej 10 kPLN to środek niskocenny i można go zamortyzować jednorazowo. Tylko przy wartości na fakturze 600 PLN zabawa jest bez sensu.


Można zamortyzować jednorazowo, ale to nie oznacza, że wydatek 1-dniowy jest uzasadniony podatkowo (no chyba że ktoś będzie się bawił w "sklep", czyli "kupiłem, żeby sprzedać").

Hint: nie mogę kupić komórki na fakturę i "wycofać", a jutro zrobić tego samego, i pojutrze też.
 
tommylee1 


Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 SCE LPG
Silnik: 1,6
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 206
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-01, 18:52   

Jak się domyślam osoby biorące udział w dyskusji mieli bądź mają jaka styczność z lesingiem.

W takim razie jak Wy rozpatrywaliście kwestie zakończenia leasingu? Leasing na sens jeżeli chcemy zmniejszyć podstawę opodatkowania. Najlepiej żeby był jak najkrótszy.
A co po nim planujecie?
Zostawić samochód?
Ostatnio zmieniony przez tommylee1 2019-03-01, 18:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław

Wysłany: 2019-03-02, 10:03   

Mam umowę na 3 lata, za sobą już 15 miesięcy; plan jest taki, żeby auto sobie "wychować" najlepiej jak się da i korzystać ile się da.

Po leasingu... a któż to wie jakie będą wówczas (dla mnie: grudzień 2020 r.) przepisy? Na dziś rozważam wszystkie warianty, ale biorąc pod uwagę trynd skłaniam się ku temu, by po prostu zostawić auto (być może księgować wydatki na paliwo), ale auta nie wprowadzać do DG. Inna sprawa, że sprzedaż po ładnych paru latach nie będzie aż tak bolała podatkowo, więc może jednak zdecyduję się na taki krok.
 
kilazz 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.2TCE 125PS
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige
Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 518
Skąd: Gorny Slask
Wysłany: 2019-03-05, 11:41   

Wykup go za 1% 600zł i od razu odsprzedaj komuś z najbliższej rodziny (mama, tata, rodzeństwo) też za 600zł. Za pół roku ktoś z rodziny może zrobić z tym autem co chce, np. sprzedać bez podatku. Ciebie nikt nie powinien się czepiać, że sprzedałeś auto za tyle za ile kupiłeś, szczególnie swojej najbliższej rodzinie. Przy większym wykupie typu 10-15% ładniej by to wyglądało ale w Renault/Dacia większy wykup chyba jest tylko przy leasingu na 2 lata.
Ostatnio zmieniony przez kilazz 2019-03-05, 11:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
tommylee1 


Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 SCE LPG
Silnik: 1,6
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 206
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-05, 13:21   

dzięki za komentarz. Tak też zaproponował księgowy.
 
mojo 



Marka: Opel
Model: Corsa E
Silnik: 1.4 90KM lpg
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-05, 15:08   

kilazz napisał/a:
Ciebie nikt nie powinien się czepiać, że sprzedałeś auto za tyle za ile kupiłeś,


Tego bym się dobrze dowiedział bo US może się czepiać że to nie jest cena rynkowa. Miałem podobnie z mieszkaniem i po 3 latach się odezwali żebym dopłacił podatki tylko że ja rzeczywiście za tyle sprzedałem ile było na akcie i się wybroniłem natomiast czy się nie czepną że coś co jest warte powiedzmy 20-30 tys zostaje sprzedane za 600,00 to bym pewny nie był.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław

Wysłany: 2019-03-05, 15:39   

To jest wejście na minę i wpuszczenie na minę tego nabywcy: deklarując taką wartość auta przy PCC na bank będzie miał kontrolę i "domiar". Po drugie niezależnie od kosztów nabycia (które tylko księgowo wynoszą te kilkaset złotych) sprzedaż po cenie rażąco odbiegającej od wartości towaru nie pozwoli na uniknięcie oszacowania przez fiskusa przychodu.

To jest prawie tak jak z niegdysiejszymi przebojami przedsiębiorców z darmowym oprogramowaniem kupowanym na płycie DVD dołączonej do czasopisma -- "prawie", bo różnica polega jednak na tym, że to nie jest wartość rynkowa towaru.

Skoro będzie konieczność pozbycia się auta: bym nie księgował faktury, nie wprowadzał maszyny na firmę. Jeśli ktoś miałby ciśnienie: darowizna na rzecz tego członka rodziny, deklaracja SD-Z2 z prawidłową (rynkową) wartością pojazdu -- po upływie 6 miesięcy obdarowany może zrobić z nim co chce bez rozpoznania dochodu.
 
tommylee1 


Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 SCE LPG
Silnik: 1,6
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 206
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-05, 15:56   

Z tego co się dowiadywałem w US jak i u księgowego, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie ma obowiązku wprowadzać auta w majątek firmy po zakończeniu leasingu. Można zacząć używać go w celach prywatnych.

Mnie prawdopodobnie będzie zależało na tym, aby sprzedać auto. Ale nawet jak wykupie je na użytek prywatny, będę mógł to zrobić dopiero po 6 miesiącach od wykupu. W przeciwnym razie będzie to przychód, który należny wpisać w KPIR.

Ewentualnie darowizna.
Ostatnio zmieniony przez tommylee1 2019-03-05, 15:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław

Wysłany: 2019-03-05, 17:49   

Zwróć uwagę na linki, które zaserwowałem na początku wątku. Cytuję:

Cytat:
W przeszłości kwestii ta była przedmiotem sporu wśród organów podatkowych, które wskazują na fakt, że preferencyjne warunki wykupu samochodu z leasingu przysługują wyłącznie stronie leasingobiorcy, czyli przedsiębiorcy, a nie osobie fizycznej. Tym samym każda sprzedaż pojazdu, który wcześniej był wykorzystywany w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a po wykupie użytkowanego prywatnie przez przedsiębiorcę, i tak powoduje powstanie przychodu w działalności gospodarczej. W związku z tym przychód należałoby wykazać, jeżeli do sprzedaży samochodu dojdzie w okresie 6 lat od wycofania z majątku lub likwidacji działalności gospodarczej. Stanowisko to zostało potwierdzone przez [i tu namiary na kilka interpretacji podatkowych]


oraz

Cytat:
Sprzedaż poleasingowego samochodu wykupionego wcześniej na cele prywatne, nie podlega opodatkowaniu VAT. Natomiast wiele odmiennych interpretacji wzbudza fakt czy przychód z odpłatnego zbycia samochodu, po uprzednim wykupieniu go z leasingu na cele wyłącznie prywatne, stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Jeśli więc samochód przed wykupem wykorzystywany był w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki z nim związane stanowiły koszty uzyskania przychodów w tej działalności. Natomiast po zakończeniu umowy leasingu przedsiębiorca korzysta z preferencyjnego wykupu samochodu. W takim wypadku w opinii fiskusa samochód po leasingu jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą. A przychód uzyskany w wyniku jego odpłatnego zbycia stanowi w podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z działalności gospodarczej (...)


Czyli istnieją przesłanki by rozważać, że skoro auto było w leasingu "kosztotwórcze", to po leasingu nie może po prostu "wyparować".

Wariant z darowizną też jest obciążony ryzykiem, ponieważ obecnie fiskus może stosować klauzulę obejścia prawa -- jeśli dojdzie do przekonania, że czynność miała na celu uniknięcie opodatkowania, odbierze co jego (i może nawet dołożyć sankcję).
 
tommylee1 


Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 SCE LPG
Silnik: 1,6
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 206
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-06, 10:03   

Chyba przeczytałem wszystko w necie na ten temat i przytoczone teksy są mi również znane.
Jednak oprócz tych przytoczonych, w necie jest jeszcze kilka bardziej konkretnych z interpretacją i uzasadnieniem US:

https://www.podatki.biz/a...we_34_40160.htm

https://www.rp.pl/Firma/3...owego-auta.html

Te artykuły są z z tego roku.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne