Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Optymalizacja nawigacji MNE (9.1.3), raz na zawsze.
Autor Wiadomość
mn268 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Dołączył: 22 Sie 2018
Posty: 4
Skąd: Młoszowa
Wysłany: 2019-03-09, 18:11   

Dzięki za pomoc.
Te trzy pliki w głównym katalogu po rozpakowaniu miałem niewidoczne (ukryte). Zmieniłem ich status i zaraz podejmę kolejną próbę.
Na tym samym penie założyć katalog i umieścić nowe mapy do zgrania do MNE ?
Ostatnio zmieniony przez mn268 2019-03-09, 18:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-09, 20:18   

Katalog Update!
Kod:
Katalog "Backup" zawiera wszelkie wykonane archiwizacje urządzenia nawigacyjnego. Podkatalogi w nazwie zawierają daty wykonanej czynności.
Katalog "Update" zawiera katalogi, które należy uzupełnić plikami - aktualizacjami a następnie aktywować przez zmianę nazwy.

i czytaj !info :lol:

update.jpg
tutaj zawartość update
Plik ściągnięto 23 raz(y) 90,44 KB

 
mn268 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Dołączył: 22 Sie 2018
Posty: 4
Skąd: Młoszowa
Wysłany: 2019-03-09, 23:07   

Zajarzyłem. Wielkie dzięki. I nawet mi się udało zaktualizować i uruchomić TMC.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-10, 07:14   

mn268 napisał/a:
Zajarzyłem. Wielkie dzięki. I nawet mi się udało zaktualizować i uruchomić TMC.

To świetnie, trzeba korzystać z możliwości MNE.
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-03-10, 11:16   

Dokładnie. Każdemu jak pokazałem co można zrobić z MNE to był w szoku. Nawet ludzie z RP. :lol:
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-11, 08:59   

Belphegor napisał/a:
Nawet ludzie z RP. :lol:

Akurat im tego nie pokazuj bo zablokują te możliwości dla maluczkich
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-03-11, 10:40   

jas_pik napisał/a:
Akurat im tego nie pokazuj bo zablokują te możliwości dla maluczkich


Oni to mają jeszcze bardziej gdzieś, niż ja. ;-) Poza tym trzeba wiedzieć komu można pokazać, a komu nie. 8-)
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

Ostatnio zmieniony przez Belphegor 2019-03-11, 10:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-05-06, 09:39   

Szybkie i może trochę lamerskie pytanie - czy sposobem Anioła da radę uwolnić starszy typ MNE? Chodzi o Lodgy z 2014 roku. W menu głównym ma takie starsze kwadratowe ikonki o zupełnie innej grafice, niż obecne MNE.

Nie mam niestety na razie dostępu do tego radia, więc nie wiem dokładnie nawet jaka to jest wersja oprogramowania.
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-06, 10:08   

Belphegor napisał/a:
Nie mam niestety na razie dostępu do tego radia, więc nie wiem dokładnie nawet jaka to jest wersja oprogramowania.

I to trzeba ustalić na początek.
Natomiast zerknąłem w pliki Anioła- są tam wrzucone uwolnienia począwszy od wersji 4.0.3, więc przynajmniej teoretycznie powinno zadziałać.
 
p47yk 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 Sce 115 KM
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 03 Wrz 2018
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-23, 07:07   

Pytanie dotyczące drobnej, acz istotnej dla mnie kwestii - czy nowe pliki do aktualizacji wgrywam do katalogu Update! przed zrobieniem archiwizacji (czyli Backup)? Czy to niebezpieczne?

Po prostu nie chce mi się ganiać w te i nazad do komputera ;) Gdybym wcześniej na penie przygotował wszystkie niezbędne pliki, to wystarczyłoby, że kopiuje, podmieniam i usuwam stare pliki bezpośrednio w MNE - wszystko za jednym posiedzeniem.
 
p47yk 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 Sce 115 KM
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 03 Wrz 2018
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-23, 13:53   

No i jeszcze pytanie, czy zaznaczyć w MicomTest opcję TMC ON przed, czy po uwolnieniu? A może wcale? Na dodatek kodami już nie wejdę, więc muszę kombinować z penem... @jas_plk @paul7 @Belphegor? Pomocy!
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-23, 15:28   

Ten zestaw oprogramowania na pendrive był zrobiony właśnie po to aby nie biegać. Ale... zalecał bym jednak robić to kolejno, masz pewność, że do Update wygrasz wszystko co potrzeba? Niektóre pliki należy pozostawić oryginalne- choćby pliku mapy podstawowej nie ma nigdy w aktualizacjach map a w Update musi się znaleźć bo najprawdopodobniej zostanie wykasowany.
I dlaczego twierdzisz, że nie wejdziesz w Micom kodami?
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2019-06-23, 16:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-06-24, 11:14   

Ja włączyłem sobie TMC dużo wcześniej, niż bawiłem się w uwolnienie, żeby sprawdzić, czy zadziała bez licencji. ;-) Ale według mnie to bez znaczenia. Możesz włączyć TMC po zrobieniu uwolnienia.
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
p47yk 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 Sce 115 KM
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 03 Wrz 2018
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-26, 07:47   

Dymek napisał/a:
Niektóre pliki należy pozostawić oryginalne- choćby pliku mapy podstawowej nie ma nigdy w aktualizacjach map a w Update musi się znaleźć bo najprawdopodobniej zostanie wykasowany.


Chodzi o "basemap"? Co się stanie, gdy ten plik zostanie wykasowany? Co powinien zawierać folder map (oprócz nowych - aktualnych - wgrywanych map)?
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-26, 08:25   

p47yk napisał/a:
Chodzi o "basemap"? Co się stanie, gdy ten plik zostanie wykasowany? Co powinien zawierać folder map (oprócz nowych - aktualnych - wgrywanych map)?

Tylko ten jeden plik "Basemap.fbl", on się nie zmienia nigdy niezależnie od aktualizacji map.
Bez niego nawigacja nie działa.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-26, 08:29   

Jak nie będziesz miał konturów krajów europy, to np. przy pokazywaniu trasy , mapka ogólna pokazuje się na chwilę i nawigacja padnie, to samo stanie się przy zmniejszaniu podglądu ,czy ustalaniu trasy poza granice kraju. Nawigacja może na trwałe się zawiesić, komunikat fatal error, zapisać stan w plikach ustawień, co wymaga ponownego wgrywania.
Co do aktualizacji w tym temacie i w innych to nie zauważyłem , żeby programy aktualizacyjne kasowały base map. No chyba , że zrobisz to ręcznie. Na forach są dostępne te mapki basemap.fbl z roku 2015 o wadze 8,918MB, masz tam wewnątrz kontury krajów, główne miasta i główne drogi miedzy nimi, ale oczywiście bez szczegółów i informacji , które umożliwiają wytyczyć jakiekolwiek trasy. Wgrywane później aktualizacje map z plikami dodatkowymi i informacjami, dopiero wtedy uzupełniają mapę podstawową o grafikę i informacje o rodzaju dróg, także informacje miejscowe, budynki, znaku ostrzegawcze, radary itp.
 
p47yk 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 Sce 115 KM
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 03 Wrz 2018
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-26, 09:58   

Ok, rozumiem. Podzielę się więc z Wami moimi doświadczeniami po uwolnieniu MNE.

Od razu zastrzegam - nie wiem, czy się udało, bo nie uruchamiałem jeszcze nawigacji, doszedłem jedynie do ekranu z kafelkami, nic nie klikałem oprócz ikonki menu programu od Anioła - bo tym sposobem uwalniałem.

Przejrzałem mnóstwo wpisów na forum i muszę stwierdzić, że nadal nie ma jednej, "kanonicznej" metody uwalniania - ten podany przez użytkownika @rolka jest jakby "fuzją" metody od Anioła (pełna automatyka) i ręcznego usuwania/kopiowania plików + metoda kolegi @d3mol3k (czyli potrzebne licencje i TMC).

Wiedząc, że zapychanie wgrywanymi mapami może spowolnić, a nawet zawiesić MNE, postanowiłem ograniczyć się jedynie... do Polski. Tak jest - nie wybieram się za granicę w najbliższym czasie ;-)

Dodatkowo zastanawiałem się, co zrobić z mapą *.hnr, ponieważ istnieją dla Europy jej TRZY wersje - a każda z TRZEMA wariantami: FULL EUROPE, WESTERN EUROPE oraz EASTERN EUROPE. Posiadają one warianty do wyznaczania tras: FAST, SHORT lub ECONOMICAL.

Początkowo korciło mnie, żeby wgrać FULL, a resztę (WESTERN oraz EASTERN) wywalić. Potem pomyślałem, że skoro w kopii backup mam Western i Eastern (o dziwo, nie wgrywałem krajów EuropyZachodniej wcześniej), to może wgrać aktualne mapy właśnie W. i E.

Ostatecznie postawiłem na minimalizm i wgrałem jedynie EASTERN. Reszty nie potrzebuję, a FULL zajmuje sporooo miejsca. Dobrze zrobiłem? Jeżeli ktoś radziłby inaczej, chętnie poznam jego opinię.

Kwestia, która mnie nurtuje, to czy podmiana map przez Total Commandera jest równoznaczna z aktualizacją tych map w MNE. Czy trzeba aktualizować metodą Anioła za pomocą wcześniej przygotowanego pena i automatyki skryptów (czyli kliknięcie opcji "Aktualizuj mapy).

Czy nie jest za późno, na dodanie pliku basemap (nie uruchamiałem jeszcze nawigacji)?

Czy można usunąć puste foldery, które były w nadrzędnym folderze UPDATE w programie od kolegi Anioła (PHONEME i DEM)? Nic tam nie wrzucałem, więc jaki jest sens, żeby je wgrywać?

Będę wdzięczny za Wasze zdanie ;-)
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-26, 11:02   

p47yk napisał/a:
Ostatecznie postawiłem na minimalizm i wgrałem jedynie EASTERN. Reszty nie potrzebuję, a FULL zajmuje sporooo miejsca. Dobrze zrobiłem?

Również wgrywam tylko EASTERN w 4 wersjach (Easy, Fast, Green, Short).

Cytat:
Kwestia, która mnie nurtuje, to czy podmiana map przez Total Commandera jest równoznaczna z aktualizacją tych map w MNE. Czy trzeba aktualizować metodą Anioła za pomocą wcześniej przygotowanego pena i automatyki skryptów (czyli kliknięcie opcji "Aktualizuj mapy).Czy nie jest za późno, na dodanie pliku basemap (nie uruchamiałem jeszcze nawigacji)?

Równoznaczna- kiedyś był tylko ten sposób, inne metody powstały jako automatyzacja.
A więc przez TotalCommandera można spokojnie robić wszystko, również wgrać Basemap- ale najpierw podejrzyj czy faktycznie został skasowany.

Cytat:
Czy można usunąć puste foldery, które były w nadrzędnym folderze UPDATE w programie od kolegi Anioła (PHONEME i DEM)? Nic tam nie wrzucałem, więc jaki jest sens, żeby je wgrywać?)

Można usunąć. O ile przeczytałeś opis programu Anioła w plikach TXT, to powinieneś tez wiedzieć, że jeżeli do nazwy jakiegoś folderu na pendrive dodasz "_wyl", to ten folder nie podlega aktualizacji- czyli np. folder LICENSE zmieniasz na LICENSE_WYL.
Generalnie podczas aktualizacji map aktualizuję tylko 4 foldery:
BUILDING
MAP
POI
SPEEDCAM
 
p47yk 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 Sce 115 KM
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 03 Wrz 2018
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-26, 11:27   

Dymek napisał/a:
Również wgrywam tylko EASTERN w 4 wersjach (Easy, Fast, Green, Short).


Czyli warto dograć jeszcze do tego Economical? Bo tylko tej nie wymieniłeś. Czy w opcjach nawigacji te wszystkie opcje się pokazują - czyli można z nich skorzystać? Short, Fast, Easy jestem w stanie sobie wyobrazić, do jakiego rodzaju wytyczania tras się odnoszą, ale jaka różnica jest między Green a Economical właśnie?

Mam też pytanie do plików *.dem - one służą do uwzględnienia na mapach rzeźby terenu. Ktoś próbował je wgrywać? Na TYM FORUM znalazłem plik o nazwie:

Cytat:
Eastern_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_090309.dem


i chciałbym spróbować go wgrać.

Liczę na to, że zanim odpalę nawigację, mogę jeszcze wgrać to i owo oraz sprawdzić wcześniej zawartość folderów dzięki menu Anioła (Total Commander).

Co zrobić po skopiowaniu plików, by mieć pewność, że zmiany się zapisały? Tak krok po kroku? W pierwszym poście tego wątku (autorstwa kolegi @rolka) nie znalazłem opisu poprawnego "wychodzenia" z Windowsa/MNE, by nic nie "uwalić" ;)

Wyłączyć MNE można z pena Anioła, ale on się restartuje i na nowo włącza. No i w którym momencie można bezpiecznie wyjąć gwizdek?
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-26, 12:54   

p47yk napisał/a:
Czyli warto dograć jeszcze do tego Economical? Bo tylko tej nie wymieniłeś.

Nie mam ECONOMICAL... podejrzewam, że to to samo co GREEN (różnica w nazwie pliku).
Ale nigdzie w MN nie widziałem tych opcji w nawigacji, nie mam więc nawet pewności czy nasza nawigacja tych plików w ogóle używa.

Cytat:
Mam też pytanie do plików *.dem - one służą do uwzględnienia na mapach rzeźby terenu.

A to nie do mnie- nie zajmowałem się rzeźbą, może odezwie się ktoś, kto się tym bawił.

Cytat:
Wyłączyć MNE można z pena Anioła, ale on się restartuje i na nowo włącza. No i w którym momencie można bezpiecznie wyjąć gwizdek?

No i po takim resecie jeżeli ponownie nie odpalisz softu z pendrive, masz już normalne menu z MN i możesz wyjąć pena, uruchamiać Navi, itd.
Jak nie zadziała, to masz przecież nadal dostęp do Windowsa, wszelkie procedury zmiany plików możesz powtarzać albo "Aniołem", albo bezpośrednio TotalCommanderem.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2019-06-26, 12:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-26, 13:02   

p47yk napisał/a:
Czyli warto dograć jeszcze do tego Economical?

Nawigacja jest uboga i tylko potrafi przedstawić 3 propozycje na trasę, ekonomiczna
p47yk napisał/a:
Liczę na to, że zanim odpalę nawigację, mogę jeszcze wgrać to i owo
oczywiście jest potrzebna; krótka i szybka.
p47yk napisał/a:
Green
to taka bardziej ekonomiczna pod względem spalania paliwa, tego nie ma, brak analizy właśnie wysokości terenu, bo nawigacja jest okrojona.
Podstawowy błąd! Nigdy nie wgrywaj czegoś czego nie jesteś pewny i na siłę. Zawsze możesz sobie podzielić "wgrywanie" na mniejsze części i sprawdzać czy działa.
p47yk napisał/a:
No i w którym momencie można bezpiecznie wyjąć gwizdek?

Jak przeładuje system i ekran będzie ciemny.
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-06-26, 13:26   

p47yk napisał/a:
Mam też pytanie do plików *.dem - one służą do uwzględnienia na mapach rzeźby terenu. Ktoś próbował je wgrywać?


Do tego właśnie służą. Ja próbowałem je wgrywać i działa wszystko.

20190226_184757.jpg
Plik ściągnięto 43 raz(y) 84,58 KB

_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
p47yk 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 Sce 115 KM
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 03 Wrz 2018
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-26, 14:35   

O, fajnie - jakiej wersji pliku *.dem użyłeś? Dogrywałeś do tego jakąś licencję (jeżeli w ogóle była potrzebna)? Chodzi bez problemu?

Modyfikowałeś coś w plikach txt sys?
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-06-26, 14:50   

sys.txt mam taki jak na początku tego wątku (ale mi się zrymowało. :mrgreen: ). Co do pliku .dem... mam w domu na dysku jego nazwę. Licencji żadnej nie trzeba.
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-26, 20:19   

pliki .dem najnowsze pochodzą z 2006 roku i nie są odnawiane, obejmują mówiąc krótko obszar wielu państw lub nawet pół kontynentu. Całkowita zawartość np na świat to 7,6GB.
Przykładowo
Kod:
Eastern_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_090309.dem
Eastern_Europe_TA_2007.06_070920.dem
jest najbliższe Polsce i okolic. Węgrzy np. mają swój plik. My nie.
Mapa bazowa jest najniższym poziomem dokładności. Miejsca górskie zawierają więcej informacji o elewacji niż niziny. A w rzeczywistości także niektóre pliki .fbl mają zakodowane podstawowe dane dem, czyli widok planety. Niektóre nawigacje mają podgląd w terenie ale dla tras pieszych, niestety MN , z prymitywną pamięcią i procesorem , nie mógłby takich informacji przetworzyć.
Full Europa;

Dodam jeszcze , że istnieją wypasione pliki dem , ale tego nie udźwignie żaden MNE.
Kod:
Full_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_120920 (210.7 MB)
Full_Europe_NASA_2005.07_071128 (245 MB)
Full_Europe_TA_2007.06_071026 (208.9 MB)
Ostatnio zmieniony przez paul7 2019-06-26, 21:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne