Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
czujnik temperatury silnika
Autor Wiadomość
robo1973 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 403
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2019-03-02, 08:36   

też doszedłem do takiego wniosku w wtorek wymieniam
dam znać co i jak
 
robo1973 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 403
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2019-03-05, 17:42   

Po wymianie termostatu pojawiło się wskazanie 4 cegieł . Schodzi dłużej niż wcześniej zanim pokarze się temperatura ale działa
Termostat wyglądał na dobry ale tylko wyglądał.
 
LesnyPatataaj 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.6
Rocznik: 2009
Wersja: Stepway
Dołączył: 20 Mar 2019
Posty: 6
Skąd: Łódź
  Wysłany: 2019-03-20, 13:47   Czujnik temperatury wariuje

Cześć.
Pacjent Dacia Sandero Stepway I 1.6 2009
Problem wygląda tak: podczas jazdy wszystko jest ok, ale gdy tylko zatrzymam się, wskaźnik temp rośnie, ruszam i wraca do normalnej skali. Zauważyłem, że wpływ na to ma tzw ilość włączonych urządzeń- wentylator wew + światła przeciwmgłowe i do jazdy dziennej + radio, na postoju wskaźnik pokazuje praktycznie cały słupek tak jakby płyn w chłodnicy gotował się. W rzeczywistości tak nie jest. Gdy wyłączne nawiew i np światła przeciwmgielne w ciągu sekundy pokazuje normalna temp.
Wymieniłem termostat, bezpieczniki, przekaźniki pod maska i dalej ten sam problem. Alternator ma nowe łożyska i pasek.
Komputer pokazuje błąd DF 525 uszkodzony przekaźnik aktualizatora napięcia, ale nie potrafię nic na ten temat wyszukać w necie.
Wymontowalem żarówki postojowe, aby zmniejszyć zużycie prądu trochę, ale to tylko działanie zapobiegawcze a nie naprawcze. Jazda bez np klimy, bądź zwykłego nawiewu to nie jazda. Nie wspominając o radiu ☹️

Pomocy, bo powoli kończą się fundusze, a problem nadal jest.
Ostatnio zmieniony przez LesnyPatataaj 2019-03-20, 13:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-03-20, 13:55   Re: Czujnik temperatury wariuje

LesnyPatataaj napisał/a:
Cześć.
Pacjent Dacia Sandero Stepway I 1.6 2009
Problem wygląda tak: podczas jazdy wszystko jest ok, ale gdy tylko zatrzymam się, wskaźnik temp rośnie, ruszam i wraca do normalnej skali. Zauważyłem, że wpływ na to ma tzw ilość włączonych urządzeń- wentylator wew + światła przeciwmgłowe i do jazdy dziennej + radio, na postoju wskaźnik pokazuje praktycznie cały słupek tak jakby płyn w chłodnicy gotował się. W rzeczywistości tak nie jest. Gdy wyłączne nawiew i np światła przeciwmgielne w ciągu sekundy pokazuje normalna temp.


Może nie do końca na temat ale..: w moim scenicu jest wskaźnik temeperatury w postaci wskazówki. BARDZO często po zatrzymaniu nie wraca do zera i jak odpalę , to zaczyna dopiero od tego momentu iśc w góre. W szczególności raz zobaczyłem, że juz dawno płyn się wg wskazówki zagotował... ale skoro gdy jest zimny wskaźnik pokazuje z 70 stopni?
jaki z tego morał - koncenr renault ma jakies problemy z trwałoscia wskaźników temeperatury i ich powrotem do zera na postoju. Jeśli znasz zasadę (u m nie - zoabcz, ile masz stopni po nocy, jak 100 - to nie przejmuj sie , gdy przekręci się o 90stopni za 100stopni, bo to pewnie nie 170 a 70. U ciebie - nei przejmuj się, co pokazuje JAK STOI, patrz na to co się dzieje , gdy jedzie. TTTM. A pieniądze wydaj na coś ważniejszego dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.
 
LesnyPatataaj 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.6
Rocznik: 2009
Wersja: Stepway
Dołączył: 20 Mar 2019
Posty: 6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-20, 14:13   

U mnie niestety pokazuje ala cyfrowo w formie szczebelków. ²
2/4 norma i 7/10 że grzeje się i gotuję. W trakcie jazdy jest ok. Mogę 500 km bez zatrzymania zrobić i nie ma problemu.
Być może to tylko awaria wskaźnika, ale coś to awarię powoduje i w przyszłości coś faktycznie będzie z temp a ja to zbagatelizuje to może być poważniejsza awaria.
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-03-20, 14:51   

LesnyPatataaj napisał/a:
U mnie niestety pokazuje ala cyfrowo w formie szczebelków. ²
2/4 norma i 7/10 że grzeje się i gotuję. W trakcie jazdy jest ok. Mogę 500 km bez zatrzymania zrobić i nie ma problemu.
Być może to tylko awaria wskaźnika, ale coś to awarię powoduje i w przyszłości coś faktycznie będzie z temp a ja to zbagatelizuje to może być poważniejsza awaria.


A jeśli awarię powoduje skopany czujnik temepratury? Mi na przykład temeperature zewnętrzną na jesieni pokazywał rzedu -10. W zimie - rzedu 20 plus. A teraz jeżdże mając pomiędzy 48 a 55 stopni temeperature zewnętrzną na termometrze..

Czujnik oleju czasem pokazuje TOTALNY brak oleju. Na poczatku się denerwowałem, chodziłem pod maskę, otwierałem, gmerałem. najczęściej po poruszeniu kabli czujnik okazuje poprawną ilość oleju.
A teraz... jadę kilka km... staję... odpalam... i dopiero patrzę czy jest olej czy nie ma.
Aczkolwiek im mniej oleju - tym częściej wariuje - więc niedawno po pół roku od zmiany oleju 200 ml dolałem, bo było z pół cm powyżej minimum na bagnecie ( wlewane było do połowy między minimum i maksimum).

Cóż... widać czujniki w francuskich autach nie należą do super trwałych..

Dlatego moja sugestia - jeśli temeperatura jest ok, jeśli ilość płynu chłodniczego nie maleje w dziwnym tempie, jeśli jedyne złe symptomy to błędna temperatura na postoju.... Trudno. 10 letnie auto to nie nówka z salonu. Żeby tylko takie miec problemy.
 
LesnyPatataaj 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.6
Rocznik: 2009
Wersja: Stepway
Dołączył: 20 Mar 2019
Posty: 6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-20, 16:23   

Spróbujemy wymienić czujnik temperatury, nie jest to duży wydatek
 
LesnyPatataaj 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.6
Rocznik: 2009
Wersja: Stepway
Dołączył: 20 Mar 2019
Posty: 6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-20, 16:25   

Zastanawia mnie jeszcze błąd DF 525... Ni jak nie mogę opisu ogarnąć, a osoba, która podłączyła kompa też ma słabe pojęcie o tym
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-20, 16:33   

LesnyPatataaj napisał/a:
Komputer pokazuje błąd DF 525 uszkodzony przekaźnik aktualizatora napięcia

Jaki komputer?

Fabryczna serwisówka nie zna takiego błędu.


LesnyPatataaj napisał/a:
Wymieniłem termostat, bezpieczniki, przekaźniki pod maska

Wymiana części "w ciemno", bez zdiagnozowania, który element zawodzi, rzadko daje efekty...

Zwłaszcza, że w tym przypadku pierwszym podejrzanym jest czujnik temperatury.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-20, 16:47   

pikodat napisał/a:
czujniki w francuskich autach nie należą do super trwałych

Przeważnie to są takie same czujniki jak w innych markach - czyli produkcji Bosha, Siemensa, Valeo czy Denso, więc i o podobnej trwałości.
 
robo1973 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 403
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2019-03-20, 16:48   

LesnyPatataaj napisał/a:
Spróbujemy wymienić czujnik temperatury, nie jest to duży wydatek

tylko kup jakiś firmowy i sprawdzony Bo jak kupiłem do DD o okazał się dużym badziewiem .
 
LesnyPatataaj 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.6
Rocznik: 2009
Wersja: Stepway
Dołączył: 20 Mar 2019
Posty: 6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-21, 03:48   

Firmowy tzn? Słabo się znam na markach produkujących czujniki a cenowo waha się od 20 do 80 zł
 
shrek 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os.
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 2858
Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2019-03-21, 06:43   

Tak jak pisze kolega laisar. Wymiana czegokolwiek bez diagnozy jest bes sensu. Diagnoza ",jakims" komputerem lub smartfonem przez kogos kto slabo sie na tym zna - tez.
Wiec:
W pierwszej kolejnosci sprawdzic faktyczna temp. silnika przy roznych obciazeniach. NIE KOMPUTEREM, a termometrem. Dopiero wtedy mozna wykluczyc np. awarie czujnika.
Czyujnik jak bedziesz kupowal to tylko oryginal.

Kiedy byl wymieniany rozrzad i pompa wody. ?
_________________
Rzeczy niemozliwe robie od reki, a na cuda trzeba dzien poczekac.
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2019-03-21, 08:42   

Zanim zmienisz czujnik zacznij od przeczyszczenia styków- czujniki raczej są trwałe, nie wiem skąd macie takie negatywna doświadczenia, mi działa prawidłowo w Lagunie 1998, oczywiście tez w Dusterze 2010, miałem kiedyś 18 letnie R25 i tez działał. Ale kilka razy zdarzyło mi sie że świrowały i pomogło przeczyszczenie styków.
 
LesnyPatataaj 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.6
Rocznik: 2009
Wersja: Stepway
Dołączył: 20 Mar 2019
Posty: 6
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-03-21, 15:05   

Rozrząd i pompa wymiane 23 tyś temu.
W momencie jak wskaźnik pokazywał wszystkie szczebelki, czyli prawie max odkrecilem korek od zbiornika wyrównawczego.. Wiecie co powinno się stać, gdyby faktycznie temperatura taka była. A tu zwykłe "psss". Układ odpowietrzony jest
 
Pietronelli 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.6 8v
Rocznik: 2007
Dołączył: 11 Wrz 2023
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-09-11, 19:07   

Dzień dobry. Mam problem bo w mojej Dacia po tych upałach czujnik temperatury/termostat dostały w kość, i niby silnik nagrzewa się do temperatury roboczej ale na wyświetlaczu są tylko dwie kreski. Najgorzej że w środku od wylotów nawiewu na nogi idzie taki skwar jak bym włączył ogrzewanie. Czy ktoś mógłby mi wskazać jaki jest czujnik temperatury i termostat(najlepiej linki do Allegro) i jak je wymienić.
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2023-09-12, 10:56   

Pietronelli, skontaktuj się z kolegą toka93. Ma części do Dacii.
 
shrek 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os.
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 2858
Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2023-09-12, 11:29   

Pietronelli napisał/a:
Dzień dobry. Mam problem bo w mojej Dacia po tych upałach czujnik temperatury/termostat dostały w kość, i niby silnik nagrzewa się do temperatury roboczej ale na wyświetlaczu są tylko dwie kreski. Najgorzej że w środku od wylotów nawiewu na nogi idzie taki skwar jak bym włączył ogrzewanie. Czy ktoś mógłby mi wskazać jaki jest czujnik temperatury i termostat(najlepiej linki do Allegro) i jak je wymienić.


To że masz niedogrzany silnik może być winą termostatu, ale to że ciepłe powietrze dmucha na nogi to raczej wina ustawień nadmuchu. Sprawdź czy wszystkie klapy przy nagrzewnicy pracują normalnie i czy jakaś linka nie jest zerwana.
_________________
Rzeczy niemozliwe robie od reki, a na cuda trzeba dzien poczekac.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-09-12, 11:52   

A jakie sa odczyty komputera ? Kup sobie najprostszy ELM232 na BT podłacz i obserwuj petlę histerezy cieczy chłodzacej.
Jak temperatura będzie zbyt niska tzn. nie będzie dochodzić do 82 stopni to znaczy że trzeba wymienić termostat.
Goracy nawiew oznacza usterkę regulacji temperatury linki badz klapa przed nagrzewnica.
Ostatnio zmieniony przez DrOzda 2023-09-12, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne