Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Aplikacja do nawigacji w terenie
Autor Wiadomość
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2019-02-25, 10:24   

SWilk napisał/a:
PiotrWie napisał/a:
A zauważyłem także różnicę obiektywną - Locus Map czyta wysokość z dokładnością ok 10 m., zaś OsmAnd dodawał tak ok 80 - 90 m - trochę poniżej szczytu Gromnika ( 393 mnpm ) pokazał że jestem na wysokości 470 m.


Na tym samym telefonie czy na dwóch różnych telefonach?

Bo to wydaje się dziwne. Oprogramowanie powinno dostać tylko pozycję z systemu i tylko ją zaprezentować i powinna być ta sama w obydwu aplikacjach.

Na tym samym telefonie. Większość telefonów nie ma sprzętowego wysokościomierza i aplikacje odczytuja ta wysokość z mapy - mniej lub bardziej dokładnie.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-02-25, 10:40   

Zakładam, że odczekałeś te kilkadziesiąt sekund, a GPS "znalazł" Cię i pokazał pozycję w prawidłowym miejscu?

Mój telefon i OSMand w otwartym terenie ma dokładność +/- 10 metrów (zwykle lepszą), natomiast zwróć uwagę, że wysokości niektórych punktów się różnią, w zależności od tego od jakiego morza mierzy twórca mapy (to ładnie widać w przypadku niektórych granicznych wierzchołków w Tatrach, które w/g Słowaków mają zupełnie różne wysokości).

Locusem kiedyś się bawiłem, ale zniechęciły mnie znaczne wymagania sprzętowe oraz reklama zajmująca ca. 1/7 ekranu (chętnie płacę za interesujące i przydatne aplikacje, ale pod warunkiem, że już wersja darmowa pozwala mi się przekonać o jej walorach).
Może kiedyś spróbuję jeszcze jednego podejścia, chociaż za dużo też niedobrze, bo i tak w terenie wymiennie używam Mapy.cz i OSMand+.
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2019-02-25, 15:51   

Z jedna i drugą aplikacją zrobiłem kilkunastokilometrowe kółko po Wzgórzach Strzelińskich. W miejscach rozejść szlaków są tabliczki z wysokością i tam sprawdzałem co pokazują aplikacje - i jak Locus Map pokazywał tak plus minus 10m, tak OsmAnd dodawał znacznie, przez pewien czas twierdził że jesteśmy na 470 m, podczas gdy Gromnik ma 393. Sygnał satelitarny był cały czas - mój telefon posługuje się GPS, Glonass i Beidou, cały czas pokazywał po kilkanaście satelitów.
Ostatnio zmieniony przez PiotrWie 2019-02-25, 15:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2019-03-05, 10:48   

Przed kolejna próba nadałem aplikacji uprawnienia do pracy podczas uśpienia telefonu. W efekcie 15 kilometrowe przejście z zapisaniem trasy i kilkunastokrotnym wybudzeniem telefonu by zobaczyć gdzie jestem lub zrobić zdjęcie kosztowało mnie 13% baterii - poprzednio bez usypiania telefonu - 25%. Jak dla mnie to różnica zasadnicza.
 
kn 


Marka: Kia
Model: Rio
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Dołączył: 17 Mar 2017
Posty: 113
Skąd: Lublin i okolice
Wysłany: 2019-03-05, 22:57   

PiotrWie napisał/a:
Z jedna i drugą aplikacją zrobiłem kilkunastokilometrowe kółko po Wzgórzach Strzelińskich. W miejscach rozejść szlaków są tabliczki z wysokością i tam sprawdzałem co pokazują aplikacje - i jak Locus Map pokazywał tak plus minus 10m, tak OsmAnd dodawał znacznie, przez pewien czas twierdził że jesteśmy na 470 m, podczas gdy Gromnik ma 393. Sygnał satelitarny był cały czas - mój telefon posługuje się GPS, Glonass i Beidou, cały czas pokazywał po kilkanaście satelitów.


Locus podpiera się danymi SRTM (w uproszczeniu - model terenu, jeśli ktoś nie zna skrótu) chyba dodatkowo, OSMAnd nie (albo mi się wydaje). Wysokość ze zwykłego GPS-a określana jest gorzej niż XY. 70 metrów to zaskakująco dużo, choć można znaleźć informacje, że w zależności od konfiguracji satelitów różnice mogą dochodzić do 100 metrów. Nie mówię, że to akurat przyczyna, ale podrzucam możliwość do rozważenia :).
Ja np. analizując sobie trasy z telefonu z Navime zawsze patrzę na profil wysokości z SRTM, a nie z GPS-a. Do tego ostatniego podchodzę ostrożnie, jeśli o m n.p.m. chodzi...
_________________
http://www.niescioruk.ppa.pl | http://www.motorstat.prv.pl
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-03-06, 09:07   

OSMand+ korzysta z SRTM, ale dopiero po włączeniu wtyczki "poziomice" i wgraniu danych "poziomice" lub "cieniowanie rzeźby terenu" (nie wiem czy wymagane są obie czy wystarczy jedna).

Nie jestem pewien czy te funkcjonalności są dostępne w darmowej wersji OSMand.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-03-25, 13:18   

Odkopię temat, bo niedawno trafiłem na jeszcze jeden ciekawy serwis internetowy (oparty o OSM):

https://opentopomap.org/#map=16/50.51747/16.31198

Zainteresowanych może zainteresuje fakt, iż są w nim jakieś pliki na Garmina etc.

http://garmin.opentopomap.org/
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne