Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Poprzedni temat :: Następny temat
Biała Sandero zamiast białego tico
Autor Wiadomość
eio 

Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Wysłany: 2019-06-18, 19:13   

Różne są szkoły. Ja zostawiam na biegu plus zaciagnięty ręczny na drugim ząbku. Już nie raz widziałem auto tarasujące drogę bo zjechało niezabezpieczone.

Black Dusty 

Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Wysłany: 2019-06-18, 20:06   

Chciałbym się was poradzić w takiej sprawie ; ja od dawna parkując zostawiam autko na biegu .
nie zaciągam hamulca ręcznego , chyba że w danym miejscu teren ma wyraźną pochyłość .
A mój bratanek nawet w płaskich miejscach zaciąga "ręczny" , a biegi pozostawia na luzie .

Kolego włodarek1 wprawdzie szkoły są różne ale twoje pytanie to jest kolejny przykład na to że nie masz ani wiedzy ani kompetencji żeby kogokolwiek uczyć jeździć.
Ostatnio zmieniony przez Black Dusty 2019-06-18, 20:06, w całości zmieniany 1 raz  

eio 

Wysłany: 2019-06-18, 20:26   

Gdzieś na forum mielismy dyskusję o tym.
Hamulec ręczny (sprawny) jest najpewniejszym sposobem unieruchomienia auta na postoju. Auto nie stoczy się z pochyłości albo przy czyjejś dowcipnej pomocy, i nie zatarasuje drogi lub nie uderzy w inne auto. Nie będzie mandatu i innych kosztów. Jedynym mankamentem zaciągniętego ręcznego może być jego przymarznięcie mroźną zimą. Dlatego na małych pochyłościach używam drugiego ząbka. Przy większych - na trzecim. A dodatkowo zabezpieczam pozostawiając bieg pierwszy lub wsteczny. Jesli auto stoi przy krawężniku skręcam lekko przednie koła.

EBmazur 

Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Wysłany: 2019-06-19, 07:01   

Cytat:
nie zaciągam hamulca ręcznego , chyba że w danym miejscu teren ma wyraźną pochyłość .
A mój bratanek nawet w płaskich miejscach zaciąga "ręczny" , a biegi pozostawia na luzie .
Mówi , że tak uczyli go na kursie :roll:
Które postępowanie jest słuszniejsze .

Żadne - Bieg 1 lub wsteczny i ręczny ( na małej pochyłości może być nie do końca ) . Czyli jak pisał kolega javascript:em('eio, '). Starą szkołę widać właśnie po skręconych kołach . Przy bardzo długich postojach ( przyjmijmy że ponad tydzień ) ręcznego nie zaciągam tylko podkładam klocki pod koła ,żeby hamulec nie "skleił "się

Dymek 

Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Wersja: Outdoor
Wysłany: 2019-06-19, 08:26   

Ja też ze starej szkoły- zawsze na biegu, hamulec w zależności od terenu, w zimę unikam całkowicie zostawiania na hamulcu na dłużej, chyba że jest sucho.

defunk 

Marka: Dacetti
Model: Dusterio
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate

Wysłany: 2019-06-19, 10:16   

Ja zaś zawsze na biegu (przeciwnym do kierunku pochyłości terenu, jeśli to pagórki) oraz zawsze na ręcznym zaciągniętym na maksa. Nigdy nic mi nie przymarzło, nigdy nic się nie zapiekło -- natomiast pamiętam z lekcji biologii, że organ nieużywany z czasem zanika ;-)

Obywatel MK 

Model: Duster II Blanc Glacier
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019

Wysłany: 2019-06-19, 10:30   

Pewnego razu zaciągnąłem ręczny na lotniskowym parkingu i udałem się na wczasy, po dwóch tygodniach klocki ledwo odpuściły i miałem hałas jeszcze przez kilka kilometrów.
Od tego czasu nie zaciągam ręcznego na takim parkingu tylko bieg.
A normalnie używam ręcznego i bieg, bo jak się nie używa to później linka zaśniedzieje w pancerzu i klops.
Ostatnio zmieniony przez Obywatel MK 2019-06-19, 10:33, w całości zmieniany 1 raz  

EBmazur 

Wysłany: 2019-06-19, 10:37   

Dwa razy wysiałem odblokowywać ręczny u siostry po dłuższym postoju , a to trochę czasu zajmuje - potrzebne było działanie bezpośrednie młotkiem+ drewnianym lockiem na bęben .

defunk 

Marka: Dacetti
Model: Dusterio
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate

Wysłany: 2019-06-19, 10:48   

EBmazur napisał/a:
Dwa razy wysiałem odblokowywać ręczny u siostry po dłuższym postoju , a to trochę czasu zajmuje - potrzebne było działanie bezpośrednie młotkiem+ drewnianym lockiem na bęben .

I podobno tak to właśnie wygląda: nie używasz, nie używasz, nie używasz -- a jak użyjesz, to się robi problem. Więc lepiej używać :)

route2000 

Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wysłany: 2019-06-19, 10:54   

Używać od czasu do czasu ręczny, bo wtedy linka w pancerzu się rusza i nie powoduje jakiegoś zapiekania już nie mówiąc o hamulcach.

EBmazur 

Wysłany: 2019-06-19, 10:55   

defunk napisał/a:
EBmazur napisał/a:

I podobno tak to właśnie wygląda: nie używasz, nie używasz, nie używasz -- a jak użyjesz, to się robi problem. Więc lepiej używać :)

W opisanym przypadku lepiej było nie używać - dwa miesiące postoju posklejało szczeki i bębny

macminer 

Wysłany: 2019-06-19, 13:44   

Obecność klasycznego hamulca ręcznego w Dusterze była jedną z kilku przesłanek skłaniających mnie do zakupu. Zastanawia mnie, dlaczego wielu kierowców mając to dobrodziejstwo, nie korzysta z niego.

1. Sytuacja bratanka: wrzucony bieg, zaciągnięty ręczny i ewentualnie skręcone koła ku krawężnikowi - to klasyczna, dobra szkoła zostawiania auta na postoju. Generalnie zawsze dobrze jest mieć dwa zabezpieczenia, jedno zawsze może zawieść.

2. Ruszanie pod górkę (zwłaszcza stojąc na skrzyżowaniu). Zamiast trzymać nogę na hamulcu nie wiadomo jak długo, prościej jest zaciągnąć ręczny i ruszając powoli go odpuszczać. Tego uczyli mnie kiedyś na kursie, było to wymagane na egzaminie i ogólnie jest to dobry pomysł.

3. Manewry parkingowe na nierównym terenie. Nieraz, żeby wymanewrować między autami, istotne są centymetry. Po cofnięciu ("na styk") lepiej jest zaciągnąć ręczny, traktując to jak sytuację (2) niż ryzykować, że auto stoczy się o parę centymetrów i stuknie w inny pojazd.

4. Drifty itp. Tego raczej nie uczyłbym bratanka, chyba że chciałby zaimponować egzaminatorowi:
https://youtu.be/WaAu4L2cl4c?t=127

Dymek 

Wysłany: 2019-06-19, 14:56   

macminer napisał/a:
Po cofnięciu ("na styk") lepiej jest zaciągnąć ręczny, traktując to jak sytuację (2) niż ryzykować, że auto stoczy się o parę centymetrów i stuknie w inny pojazd

Akurat w przypadku parkingu istnieje też "włoska szkoła" niezaciągania ręcznego i zostawiania na wyższym biegu w celu zminimalizowania strat, gdy ktoś podjeżdżając "na styk" jednak lekko puknie samochód. Auto będąc tylko na biegu poddaje się, bo zwykle ma lekki luz umożliwiający minimalne przesunięcie. :-D
Swoją drogą ostatnio byłem świadkiem kilku sytuacji, gdzie samochody wytoczyły się z miejsca parkingowego- najwyraźniej popularne staje się nie używanie ani hamulca ani biegu...

eio 

Wysłany: 2019-06-19, 15:19   

Używać ręcznego, zgadza się. Ale zaciągniecie go i pozostawienie auta na kilka tygodni to nie jest używanie. Używać najlepiej w trakcie jazdy - korki, czerwone światła, ruszanie pod małą i dużą górkę. Wtedy zawsze zaciągam na trzeci- czwarty ząbek. A gdy światła się zmienią na spokojnie zanim inne auta przede mną ruszą zdążę włączyc bieg, sprzegło i powoli odblokowac hamulec.

mojo 

Marka: Opel
Model: Corsa E
Silnik: 1.4 90KM lpg
Wysłany: 2019-06-19, 20:04   

A nikt nie napisał że w przypadku wzniesień można wykorzystać także elementy drogi np krawężnik, kamienie itp tak ustawiając kierownicą koła przednie żeby się o to opierały i uniemożliwiało to stoczenie.

Ręczny na dłużej i w zimie może stać się problemem.
Bieg tzn 1-ka lub wsteczny jeszcze nigdy mi nie puścił.

Kamo 

Marka: Renault
Model: Clio
Silnik: 1,2
Wysłany: 2019-06-19, 20:24   

Ja to już z przyzwyczajenia praktycznie zawsze bieg + ręczny.
Odpukać jak na razie żadne przygody zimowe się nie przydarzyły, mimo że auto nieraz stało nieruszane na zewnątrz.

Obywatel MK 

Model: Duster II Blanc Glacier

Wysłany: 2019-06-20, 00:45   

Od kiedy mam Dustera już nie nie muszę używać ręcznego przy zatrzymywaniu się na górce przy dojeździe do dwupasmówki w którą się włączam. Skubaniec ma automatyczny hamulec na luzie na kilka sekund gdy jest na pochyłości, rozwiązanie znane z automatów trafiło do manuali. Rewelacja :mrgreen:

Dymek 

Wysłany: 2019-06-20, 01:16   

Obywatel MK napisał/a:
Od kiedy mam Dustera już nie nie muszę używać ręcznego... Skubaniec ma automatyczny hamulec na luzie na kilka sekund gdy jest na pochyłości...:

Jak chyba każda Dacia obecnie ;-)
A dyskusja jednak o parkowaniu...

EBmazur 

Wysłany: 2019-06-20, 06:37   

Cytat:
2. Ruszanie pod górkę (zwłaszcza stojąc na skrzyżowaniu). Zamiast trzymać nogę na hamulcu nie wiadomo jak długo, prościej jest zaciągnąć ręczny i ruszając powoli go odpuszczać. Tego uczyli mnie kiedyś na kursie, było to wymagane na egzaminie i ogólnie jest to dobry pomysł.

nadal tego uczą . swoją drogą teraz wstawiają asystenta ruszania pod górę .
Cytat:
A nikt nie napisał że w przypadku wzniesień można wykorzystać także elementy drogi np krawężnik, kamienie itp tak ustawiając kierownicą koła przednie żeby się o to opierały i uniemożliwiało to stoczenie.

pisaliśmy o skręcaniu kół , czyli ewentualnym oparciu choćby o krawężnik

mojo 

Marka: Opel
Model: Corsa E
Silnik: 1.4 90KM lpg
Wysłany: 2019-06-20, 09:52   

Obywatel MK napisał/a:
Od kiedy mam Dustera już nie nie muszę używać ręcznego przy zatrzymywaniu się na górce przy dojeździe do dwupasmówki w którą się włączam. Skubaniec ma automatyczny hamulec na luzie na kilka sekund gdy jest na pochyłości, rozwiązanie znane z automatów trafiło do manuali. Rewelacja :mrgreen:

To jest tzw hill holder czyli asystent ruszania na wzniesieniu ale raczej ręcznego on nie zastępuje.
Ostatnio zmieniony przez mojo 2019-06-20, 09:52, w całości zmieniany 1 raz  

Belphegor 

Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Wysłany: 2019-06-20, 10:07   

Dymek napisał/a:
Ja też ze starej szkoły- zawsze na biegu, hamulec w zależności od terenu, w zimę unikam całkowicie zostawiania na hamulcu na dłużej, chyba że jest sucho.

A jak to jest jak z tyłu masz bębny? Mechanik mi mówił, że to minimalizuje ryzyko uszkodzenia hamulców tylnych w zimie, ponieważ bębny są szczelne i nie ma tam jak wilgoć się dostać, która potem zamarznie i uszkodzi okładziny.

Tak, czy siak ja od ładnych paru lat mam nawyk zostawiania auta na luzie i zaciągniętym ręcznym. Chodzi o to, żeby linki ręcznego cały czas regularnie były używane. Od nieruszania potrafią się zastać (miałem już taki przypadek, jak miałem inne nawyki).
Skręcona koła w kierunku krawężnika przy pozostawianiu auta na pochyłości to podstawa, ale widzę, że obecnie niezwykle rzadko praktykowana. Normalka w czasach, gdy prawko się robi, żeby zdać, a nie nauczyć się jeździć.

Obecnie od ponad roku zostawiam auto po prostu na P. ;-) Czasem też na ręcznym.

Ostatnio zmieniony przez Belphegor 2019-06-20, 10:08, w całości zmieniany 1 raz  

EBmazur 

Wysłany: 2019-06-20, 10:31   

Cytat:
Belphegor
A jak to jest jak z tyłu masz bębny? Mechanik mi mówił, że to minimalizuje ryzyko uszkodzenia hamulców tylnych w zimie, ponieważ bębny są szczelne i nie ma tam jak wilgoć się dostać, która potem zamarznie i uszkodzi okładziny.

Bębny nie są szczelne są wręcz bardzo nieszczelne - trochę grzebałem przy hamulcach ( od konserwacji po wymianę całości ) . Właśnie bębnowe musiałem "obijać " u siostry . Taka opinia w moim odczuciu dyskwalifikuje mechanika .

Belphegor 

Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Wysłany: 2019-06-20, 10:34   

EBmazur napisał/a:
Bębny nie są szczelne są wręcz bardzo nieszczelne - trochę grzebałem przy hamulcach ( od konserwacji po wymianę całości ) . Właśnie bębnowe musiałem "obijać " u siostry . Taka opinia w moim odczuciu dyskwalifikuje mechanika .

Masakra. Na przyszłość będę pytał innego. :shock: Dobrze, że nie on mi robił przegląd. :mrgreen:

rafalm1978 

Model: Lodgy Laureate 7os Dokker Techroad
Silnik: 1.6 SCE LPG 1.6 SCE LPG
Rocznik: 2017 2019
Wysłany: 2019-06-20, 10:36   

Dymek napisał/a:

Masz to u siebie.
Miałem Sandero Stepway Outdoor i jakoś tego nie doświadczyłem .

ms-kola 

Model: LOGAN II MCV Stepway
Wersja: Stepway
Wysłany: 2019-06-20, 11:22   

rafalm1978 napisał/a:
Dymek napisał/a:

Masz to u siebie.
Miałem Sandero Stepway Outdoor i jakoś tego nie doświadczyłem .

Według opisu wyposażenia auta, posiadam to ustrojstwo u siebie. Bardzo byłem ciekaw jego działania i na obecnie przejechane 1750 km zadziałało dopiero raz. A zadziałało w miejscu, które w korku pokonuję codziennie - dość stromy podjazd na Łazienkowskiej w Warszawie.
Nie mam pojęcia dlaczego to raz działa, a raz nie. Może zależy od pochyłu w danym momencie i ten jeden raz kiedy zadziałało, akurat były optymalne warunki... W sumie troszkę to do bani, bo albo działa, albo nie.
Przyzwyczajony, że nie działa w tym miejscu (zawsze auto rozpoczynało lekkie staczanie), tym razem puszczając hamulec poczułem, że stoi dęba... A ruszając, było odczuwalne nagłe odpuszczenie hamulców. Takie jakby "zerwanie".
Nie wiem, może u mnie to szwankuje, a jakoś nie było okazji przetestować gdzieś tego.

Odpowiedz do tematu