Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zakup DUSTERA - jaki silnik
Autor Wiadomość
jurek 


Marka: renault
Model: thalia
Silnik: 1,2 benzyna
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 1106
Skąd: krakow
Wysłany: 2019-07-12, 09:20   

Tylko jak jezdzić EKSTREMALNIE SPOKOJNIE po naszych drogach? Na mój rozum i potrzeby - NIEDASIĘ. pozdr
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-07-12, 09:24   

Da się, tylko trzeba być przygotowanym na mordobicie. :lol:
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3603
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-12, 10:29   

pikodat napisał/a:
Dodam, że ekstremalnie spokojna jazda to obroty silnika od około 1800 do około 2000 i jazda na tempomacie. A w terenie zabudowanym 5x km/h i podobne obroty na 4 biegu.

W moim egzemplarzu przy tych 1800 obr. to już odzywają się zawory, nawet bez przyspieszania... Nie jeżdżę poniżej 2 tys obr.
Ale... dajmy spokój- to jednak wątek o Dusterze. ;-)
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2019-07-12, 10:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2019-07-12, 10:30   

karmnik napisał/a:
licznik nie zerowany od jakichś 8 tyś kilometrów i na ten moment spalanie pokazuje 7.2l/100km, w zimie z tego co pamiętam było około 8.
Komputer nie pomięta pełnej historii średniego spalania od ostatniego zerowania, tylko analizuje do iluś tam kilometrów w wstecz.
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3603
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-12, 10:35   

tAboon napisał/a:
karmnik napisał/a:
licznik nie zerowany od jakichś 8 tyś kilometrów i na ten moment spalanie pokazuje 7.2l/100km, w zimie z tego co pamiętam było około 8.
Komputer nie pomięta pełnej historii średniego spalania od ostatniego zerowania, tylko analizuje do iluś tam kilometrów w wstecz.

Dokładnie. Ale widać to dopiero np. na ekranie "Driving Eco". Liczy przez kilka dni po czym zaczyna od nowa.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2019-07-12, 10:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-12, 11:07   

jurek napisał/a:
Tylko jak jezdzić EKSTREMALNIE SPOKOJNIE po naszych drogach? Na mój rozum i potrzeby - NIEDASIĘ. pozdr


Jeśli rozum i potrzeby nie pozwalają to zawsze można zrobić kurs pilota. Oszczędzisz stresu i sobie i współużytkownikom dróg.
 
karmnik 


Marka: dacia
Model: logan mcv 2
Silnik: 0.9 tce
Dołączył: 14 Lis 2017
Posty: 23
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-07-12, 11:46   

Dymek napisał/a:
tAboon napisał/a:
karmnik napisał/a:
licznik nie zerowany od jakichś 8 tyś kilometrów i na ten moment spalanie pokazuje 7.2l/100km, w zimie z tego co pamiętam było około 8.
Komputer nie pomięta pełnej historii średniego spalania od ostatniego zerowania, tylko analizuje do iluś tam kilometrów w wstecz.

Dokładnie. Ale widać to dopiero np. na ekranie "Driving Eco". Liczy przez kilka dni po czym zaczyna od nowa.


Dobrze wiedzieć, dzięki.
Tylko, jeśli tak jest to wartość spalania nie powinna się znacząco zmieniać co te kilka dni? Zakładając np, że ostatnie kilka dni to tylko miasto i agresywna jazda, a inne kilka dni to trasa i jazda ekonomiczna?
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3603
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-12, 12:02   

karmnik napisał/a:
Tylko, jeśli tak jest to wartość spalania nie powinna się znacząco zmieniać co te kilka dni? Zakładając np, że ostatnie kilka dni to tylko miasto i agresywna jazda, a inne kilka dni to trasa i jazda ekonomiczna?

Powinna i tak jest. Jak wyjadę w "trasę" (a w trasę jadę bardzo rzadko), to po takiej trasie spalanie znacząco się zmienia a jednocześnie gwałtownie rośnie średnia prędkość, która w jeździe miejskiej zawsze wynosi pomiędzy 30 a 38 km/h (ta jest liczona razem z postojami, np. na światłach).
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2019-07-12, 12:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
karmnik 


Marka: dacia
Model: logan mcv 2
Silnik: 0.9 tce
Dołączył: 14 Lis 2017
Posty: 23
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-07-12, 12:10   

Dymek napisał/a:
karmnik napisał/a:
Tylko, jeśli tak jest to wartość spalania nie powinna się znacząco zmieniać co te kilka dni? Zakładając np, że ostatnie kilka dni to tylko miasto i agresywna jazda, a inne kilka dni to trasa i jazda ekonomiczna?

Powinna i tak jest. Jak wyjadę w "trasę" (a w trasę jadę bardzo rzadko), to po takiej trasie spalanie znacząco się zmienia a jednocześnie gwałtownie rośnie średnia prędkość, która w jeździe miejskiej zawsze wynosi pomiędzy 30 a 38 km/h (ta jest liczona razem z postojami, np. na światłach).


Nie mam nic prócz wskazań ze standardowego komputera i właśnie nie widzę znaczących zmian po dłuższych wyjazdach :(
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3603
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-12, 12:26   

karmnik napisał/a:
Nie mam nic prócz wskazań ze standardowego komputera i właśnie nie widzę znaczących zmian po dłuższych wyjazdach :(

To nie powinno mieć znaczenia, że odczytujesz tylko z pokładowego. Wskazania średniego zużycia i średniej prędkości na standardowym komputerze pokładowym pokrywają się ze wskazaniami tych wartości na ekranie Driving Eco- to dokładnie to samo. Zerowanie przebiegu komputerkiem zeruje wskazania na ekranie Driving Eco a zerowanie przyciskiem na ekranie Driving Eco zeruje odczyty komputera pokładowego.
Natomiast nie bardzo wiem od czego zależy moment automatycznego zerowania liczenia, bo to jest chyba niepowtarzalne...
Według instrukcji to powinny być dane "ostatniej jazdy", tylko jak to interpretować? Na pewno nie jest to jazda od ostatniego wyłączenia silnika tylko okres kilku dni.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2019-07-12, 12:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-07-12, 14:28   

jurek napisał/a:
Tylko jak jezdzić EKSTREMALNIE SPOKOJNIE po naszych drogach? Na mój rozum i potrzeby - NIEDASIĘ. pozdr

Oczywiście, że się bardzo często (75% czasu?) udaje. Prościej się jedzie, niż agresywnie - za to oczywiście wolniej - powiedzmy , to, co można w 2 godziny przejechać, jedziesz 2.30.
Podstawowy problem - to wewnętrzne nastawienie. Próbowałem jechac z 72 km/h na tempomacie - tak nudna jazda, że do 78 podwyższyłem. Normalnie człowiek przy 72 ma ochotę połozyć się i drzemać. Przy 78 nadal nudno ale juz nie zabija nudą. Przy 72 jest zresztą, jak dla mnie, za cicho jak na jazdę autem.
Ostatnio zmieniony przez pikodat 2019-07-12, 14:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-07-12, 14:41   

Belphegor napisał/a:
Da się, tylko trzeba być przygotowanym na mordobicie. :lol:


Nie jest tak źle. Jak szeroka jezdnia - prawymi kołami od czasu do czasu na pas boczny, by ułatwić wyprzedzanie. Jak wąska - trzeba przyspieszyć.
Jak ruch mały, drogą kręta a piękna a wyjazd typowo rekreacyjny- przepuszczać na przystanku stając. Ale rzadko kiedy sa chęci i warunki by takie coś praktykować.


Najlepiej na Słowacji trenować spokojną jazdę. Słowacy bardzo rzadko jeżdżą agresywnie i jeżdzą na ogół spokojnie. Zdecydowana większość idiotów na drodze ma polskie rejestracje.
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2019-07-18, 06:32   

karmnik napisał/a:
Kiedyś do testów przejechałem poza miastem po wyzerowaniu licznika 120 km nie przekraczając 90 km na godzinę. I spokojnie operując przyśpieszeniem. Wyszło 4.6l/100km z licznika.
Nie patrze w tej chwili jak jest cieplej na to jak jeżdzę, miasto i trasy poza raz na tydzień dłuższe, licznik nie zerowany od jakichś 8 tyś kilometrów i na ten moment spalanie pokazuje 7.2l/100km, w zimie z tego co pamiętam było około 8.


U mnie też wychodzi 7.2 - 7.3, z tym, ze niezależnie lato czy zima. W trasie potrafi podejść do 8, ale to autostrady i 140 na tempomacie.
 
kp77 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.5 dCi 90KM
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 29
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-08-07, 14:34   

Chciałbym się podpiąć pod pytanie kolegi, też myślę o tegorocznym Dusterze. Aktualnie jeżdżę Dokkerem 1.5 DCI (90KM), ale Dustera chciałbym w benzynie silnik 1.6 115KM. Jak realnie wygląda spalanie w tych silnikach po mieście ? I ostatnie pytanie, jak z dynamiką w trasie (jak się zbiera w porównaniu do diesla), przyznam że trasy mnie w Dokkerze męczą, jak ogólnie odczucia w Dusterze przy prędkościach autostradowych (130-160km/h) ?
 
miela 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 05 Lis 2018
Posty: 237
Skąd: DKL
Wysłany: 2019-08-07, 15:17   

kp77 napisał/a:
Chciałbym się podpiąć pod pytanie kolegi, też myślę o tegorocznym Dusterze. Aktualnie jeżdżę Dokkerem 1.5 DCI (90KM), ale Dustera chciałbym w benzynie silnik 1.6 115KM. Jak realnie wygląda spalanie w tych silnikach po mieście ? I ostatnie pytanie, jak z dynamiką w trasie (jak się zbiera w porównaniu do diesla), przyznam że trasy mnie w Dokkerze męczą, jak ogólnie odczucia w Dusterze przy prędkościach autostradowych (130-160km/h) ?


U mnie średnia z ponad 8000 km to 7,5l/100 km z tym, że u mnie to głównie drogi wojewódzkie, powiatowe, gminne i od bieidy krajowe.
W mieście wiadomo, spalanie rośnie, ale to też zależy po jakim mieście ;)

Na autostradzie ustawiam tempomat 130-140 km/h i auto jedzie. Da się nawet rozpędzić do 160 km/h i robi to całkiem sprawnie, ale wyścigówka to to nie jest. Więc wszystkie cwaniaki, które mi mrygają światłami kiedy wyprzedzam ciężarówkę zbyt wolno muszą poczekać.

Pewnie jak pytasz to ten silnik nie jest dla ciebie. Powyżej 100 km/h przyspiesza mało żwawo. Niektórym wystarczy, innym nie.
_________________
Duster 1.6 SCe 4x4
 
Kubuch 


Marka: Volkswagen / Skoda
Model: Golf 7FL / Octavia 3FL
Silnik: 1,4 TSi / 1,0 TSi
Rocznik: 2017 / 2017
Dołączył: 03 Lut 2016
Posty: 340
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-08-07, 17:57   

kp77 napisał/a:
jak z dynamiką w trasie (jak się zbiera w porównaniu do diesla), przyznam że trasy mnie w Dokkerze męczą, jak ogólnie odczucia w Dusterze przy prędkościach autostradowych (130-160km/h) ?

W porównaniu do diesla to jest tragedia, rozpacz i dno. Jeżeli Dokker Cię męczy to Duster Cię zamęczy. Do tego przy 140 spali ~ 10 litrów.
_________________

 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2019-08-07, 18:26   

Haha mój pali prędkość/10-1,5 w rozsądnych zakresach jazdy, czyli przy 140 wychodzi 12,5. Nie jeżdżę stale z takimi prędkościami, choć przekraczałem 160 chwilami.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Piitubski 


Marka: Dacia będzie
Model: Duster był
Silnik: będzie
Dołączył: 17 Lis 2015
Posty: 716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-07, 19:10   

U mnie średnie spalanie to 9.3 - jazda głównie po Warszawie.
 
Pedros 


Marka: Dacia
Model: Duster II 4X4
Silnik: 1,6 Sce
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Lut 2019
Posty: 400
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2019-08-07, 20:38   

Sorry ale zupełnie nie rozumiem ludzi rozważających zakup Dustera do jazdy po autostradach z prędkościami rzędu 150-160km/h. To nie jest auto do tego! To jest pojazd stworzony do jazdy po lokalnych drogach, w tym również - a może przede wszystkim o złych nawierzchniach. Przy takim użytkowaniu jest to samochód ekonomiczny i dość komfortowy. To że da się nim osiągnąć prędkość 160km/h nie znaczy że będzie to przyjemne i ekonomiczne. Jak ktoś potrzebuje auta do jazdy z takimi prędkościami to jest mnóstwo innych aut, o wiele lepiej do tego przystosowanych.
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2019-08-07, 22:13   

Pedros napisał/a:
do jazdy po autostradach z prędkościami rzędu 150-160km/h.


Primo, takie autostrady w Polsce nie występują. Jeśli ktoś planuje jeździć z taką prędkością, to raczej ma za dużo pieniędzy (czyli zakłada: szybki samochód, duże spalanie i duże mandaty), więc kupowanie Dustera nie ma sensu.

Secundo: spalanie. Jadąc z prędkością autostradową (ok. 120 km/h) do Włoch z 5 osobami i pełnym bagażnikiem spaliłem średnio 8,2 l/100km. Gdybym jednak jechał 140 i więcej - spalanie rzeczywiście wzrasta do 10l. Opory powietrza przy takiej bryle robią swoje. W mieście mój Duster spala również ok. 8,2l/100 przy krótkich odcinkach. Przy dłuższych - spalanie spada.

Tertio - jadąc do Włoch i z powrotem Dusterem nie byłem w ogóle zmęczony. Dla mnie pozycja za kierownicą jest idealna. Natomiast jadąc nieco ponad 300 km do Warszawy Toyotą Auris byłem wykończony. Zastanawiając się więc nad samochodem do pokonywania długich tras trzeba brać pod uwagę nie tylko spalanie i dynamikę, ale i dopasowanie auta do własnego tyłka i kręgosłupa.

Podsumowując: jeśli ktoś zamierza jeździć autostradami 130-160 km/h, to nie powinien kupować Dustera z 1.6 SCe, a najlepiej - w ogóle nie Dustera i nie SUVa. Jeśli wystarczy 120 km/h, to Duster jest całkowicie wystarczający.
 
Pedros 


Marka: Dacia
Model: Duster II 4X4
Silnik: 1,6 Sce
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Lut 2019
Posty: 400
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2019-08-07, 22:38   

->macminer
Dokładnie o to mi chodziło. Niestety wciąż ktoś zadaje pytanie ile Duster pali przy 150-160 km/h i jakie są odczucia z takiej jazdy. Dla mnie pytanie zupełnie nielogiczne i o tym właśnie napisałem.
 
micheangelo 


Marka: Dacia
Model: Duster II 4x4
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2018
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Lip 2018
Posty: 51
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-08-08, 06:34   

Pedros napisał/a:
Sorry ale zupełnie nie rozumiem ludzi rozważających zakup Dustera do jazdy po autostradach z prędkościami rzędu 150-160km/h. To nie jest auto do tego! To jest pojazd stworzony do jazdy po lokalnych drogach, w tym również - a może przede wszystkim o złych nawierzchniach. Przy takim użytkowaniu jest to samochód ekonomiczny i dość komfortowy. To że da się nim osiągnąć prędkość 160km/h nie znaczy że będzie to przyjemne i ekonomiczne. Jak ktoś potrzebuje auta do jazdy z takimi prędkościami to jest mnóstwo innych aut, o wiele lepiej do tego przystosowanych.


Święte słowa. Ja wprawdzie jeżdżę Dieslem, ale jest tak jak piszesz. 120 km/h jedzie się w porządku, powyżej już robi się za głośno. Swoje niestety robi kiepska aerodynamika Dustera. Ja jeżdżę 50% w mieście i 50% w trasie, ale to są drogi gdzie jedzie się 70- 100 km/h- w takich warunkach samochód jest idealny. Na autostrady wybrałbym coś innego, w zasadzie każdy samochód kompaktowy lepiej się nadaje do takiej jazdy (może poza jakimiś bazowymi silnikami, które mało kto kupuje).
 
kp77 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.5 dCi 90KM
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 29
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-08-08, 08:34   

Może się źle wyraziłem, nie chodzi mi o prucie cały czas po autostradzie 160km/h, ale przy wyprzedzaniu, lub krótkich odcinkach gdzie jest taka potrzeba itp, 120km/h w porywach 130 tyle aktualnie jeżdżę Dokkerem, i nie jest to bardzo komfortowe bo jest za głośno, dlatego jestem ciekaw jakie odczucia przy takich prędkościach są w Dusterze, jakby nie było jest ciut szerszy i ma inne kształty (chociaż piszecie że aero kiepska...)
 
Obywatel MK 



Marka: Dacia
Model: Duster II Blanc Glacier
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Gru 2018
Posty: 736
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-08-08, 09:01   

Przy 120-130 km/h jest dość cicho tak jak w zwykłym kompakcie powyżej robi się głośniej. Gorzej gdy natrafi się na boczny silny wiatr, wówczas jest wyraźnie głośniej.
_________________
Browar domowy Mariampol
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-08, 09:41   

Przy wyprzedzaniu wzrost hałasu ma minimalne znaczenie.
Swoją drogą Dacie to idealne samochody na Francję i Szwajcarię. 130 i 120 km/h na autostradach i nawet posiadacze Ferrari i Lamborghini tyle jadą.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne