Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Opowieści neofity
Autor Wiadomość
Borgis 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe 90
Rocznik: ---
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Cze 2019
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-13, 07:29   Opowieści neofity

W ostatnich dniach czerwca odebrałem Logana z silnikiem jak od kosiarki.
Zawsze jeździłem samochodami o jedną literkę klasy wyżej ale były to zawsze auta z drugiej, trzeciej lub więcej ręki.
Teraz przyszła pora na coś nowego.
Do teraz nabiłem trochę ponad 7 tys i mam kilka spostrzeżeń:
1. Zużycie paliwa - jeździłem po górach, nizinach, miastach i autostradach (przepisowe 140 max) i wyszło mi 5,9. Bardzo dobry wynik. Szczególnie porównując z poprzednimi autami, gdzie i dwucyfrowy wynik był normą.
2. Tryb ECO - a daj Pan spokój! Pięć osób na pokładzie, pełen kufer (to jest kombi), klima i ... i nie ma jazdy. Jak jadę sam albo z jedną osobą to na równej, prostej drodze można o tym pomyśleć. Przy obciążeniu czułem, że z trzech cylindrów pracuje jeden a turbo się wyłączyło.
3. Wyłączanie obiegu powietrza. Jest mechaniczne ale by się przydała jakaś kontrolka, bo często zapominałem i się jechało we własnym smrodku.
4. Tempomat - jeździłem 3-letnim Loggy i jest poprawa. Teraz trzyma równo prędkość, wcześniej działał w pewnym zakresie, przyspieszając i zwalniając.
5. Ogranicznik prędkości - polecam w Czechach. Nasi południowi sąsiedzi potrafią w jednej miejscowości ustawić trzy odcinkowe kontrole prędkości.
6. System start&stop - to podobno wymóg ekologii, bo inaczej to bym na stałe wyłączył. Zazwyczaj jest tak, że po zatrzymaniu się na światłach, zielone mam po sekundzie i po wciśnięciu sprzęgła już trzy razy system zgłupiał i nie odpalił silnika. Dopiero powtórne wciśnięcie pedału dało efekt.
7. HSA - ja mam taki system po 40 latach prowadzenia auta już w nogach ale faktycznie, działa.
I to na tyle.
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1700
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2019-08-13, 08:36   

Ja nie wiem co wszyscy się czepiają tego s&s.
Dojezdzam do świateł wiem, że zaraz ruszam to nie wrzucam luzu i nie puszczam sprzęgła. Jak postój będzie ciut dłuższy to puszczam sprzęgło i system sobie zadziała. Nie trzeba nic majstrować przy tym guziku. Może mam zły nawyk jazdy i dlatego na każdym postoju nie wrzucam na luz, ale dzięki temu uznaję system za coś co działa poprawnie i mnie nie denerwuje.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3479
Skąd: podkarpackie

Wysłany: 2019-08-13, 08:55   

Ja mam na obiegu wewnętrznym taki wypust od dołu pod środkowym pokrętłem i z jednej strony planuję go pomalować na jaskrawo, ale tak zbiegło osiem latek, i jeszcze tego nie zrobiłem... ;)
Na zdjęciu jest po prawej - obieg otwarty.


_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-13, 09:31   

Borgis napisał/a:
Jak jadę sam albo z jedną osobą to na równej, prostej drodze można o tym pomyśleć [Tryb Eco]

Właśnie do takich sytuacji powstał.
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-08-13, 09:40   Re: Opowieści neofity

Borgis napisał/a:

2. Tryb ECO - a daj Pan spokój! Pięć osób na pokładzie, pełen kufer (to jest kombi), klima i ... i nie ma jazdy. Jak jadę sam albo z jedną osobą to na równej, prostej drodze można o tym pomyśleć. Przy obciążeniu czułem, że z trzech cylindrów pracuje jeden a turbo się wyłączyło.
5. Ogranicznik prędkości - polecam w Czechach. Nasi południowi sąsiedzi potrafią w jednej miejscowości ustawić trzy odcinkowe kontrole prędkości.
6. System start&stop - to podobno wymóg ekologii, bo inaczej to bym na stałe wyłączył. Zazwyczaj jest tak, że po zatrzymaniu się na światłach, zielone mam po sekundzie i po wciśnięciu sprzęgła już trzy razy system zgłupiał i nie odpalił silnika. Dopiero powtórne wciśnięcie pedału dało efekt.

Co do 1 (spalanie) to jak bardzo się chce to i poniżej 5 l by dało radę zejść (ale kosztem prędkości i przyjemności z jazdy)
2. ECO - coś widać w moim aucie jest nie teges bo po wyłączeniu ECO niestety musze na siłę szukac różnicy. I bynajmniej nie jest to pochwała ECO - nawet bez ECO silnik wymusza spokojną jazdę. Tak jakby pracowały ciągle dwa cylindry a turbo działało na pól gwizdka od 2000 jeśli nie od 2300 obrotów. Czyli - masz w tym sensie szczęście, że wyłaczenie ECO coś Ci daje.
5. Tempomat działa na tyle dobrze, że ja osobiście uzyam tylk otempomatu - bez ogranicznika. Jest odcinek z prędkością 70 - tempomat na 68 i jadę. PO kilkuset metrach poprawiam na 70. A jak trzeba przyhamować, to potem przycisk RES i wraca do tej prędkości , co miałem. Krótko mówiąc - mozna tempomatu używac zamiast ogranicznika.
6. Na na światłach można zorientować się, czy światła są wszędzie czerwone ( czyli wtedy trzymamy sprzęgło) czy jest jeszcze gdzieś zielone (wtedy byc może puszczamy). Krótko mówiąc - sytuacja, ze od zgaszenia do uruchomienia silnika to mniej niż te 2 czy raczej 4 sekundy - nie zdarzają się , gdy obserwujemy sytuację. Byłem ostrym przeciwnikiem S&S , teraz jestem przeciwnikiem z rezerwą - w zimie zapewne będę zaczynał od wyłaczenia S&S. Ale w lecie , szczególnie gdy dojeżdżam na poczatku czerwonego - nie mam nic przeciw.
Ale istotnie, S&S sprzyja zwiększeniu uwagi na patrzeni na to, czy na najbliższym skrzyżowaniu dopiero się zaczęło zielone, już długo trwa, czy czerwone od dopiero momentu czy tez raczej zaraz się skończy. I analizowaniu ruchu np. pieszych. Jak zaczynająiść przez moją jezdnie, to pewnie czerwone jeszcze długo będzie.
_________________
Spritmonitor.de
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-13, 10:12   

pikodat napisał/a:
S&S sprzyja zwiększeniu uwagi

Podoba mi się coraz bardziej! Aczkolwiek nie dziwię się też, że niektórzy tym bardziej go nie lubią - żeby człowiek musiał zwracać uwagę na otoczenie?! Horrendum... d;
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3479
Skąd: podkarpackie

Wysłany: 2019-08-13, 11:12   

Coś w tym jest - dawniej patrzyło się, czy na przejściu jest pieszy, dziś - czy stoi w pobliżu przejścia fotoradar... :idea:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
wuju 



Marka: Peugeot
Model: 206
Silnik: 1.1
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-08-13, 21:37   

Nie mam S&S i jestem szczęśliwy. Jeździłem z tym systemem i pierwsze co robiłem to wyłączenie ale na szczęście są jeszcze nowe auta bez S&S. Więc nie jest to wymóg ekologi
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 832
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-08-14, 07:28   

wuju napisał/a:
Nie mam S&S i jestem szczęśliwy. Jeździłem z tym systemem i pierwsze co robiłem to wyłączenie ale na szczęście są jeszcze nowe auta bez S&S. Więc nie jest to wymóg ekologi


Nie wiem co to znaczy "wymóg ekologii", ale na pewno wynika to z regulacji określających warunki homologacji ze względu na emisję i zużycie paliwa, por.:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32017R1152


i ciekawostka co jeszcze można odłączać:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015D1132
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-14, 09:34   

defunk napisał/a:
wynika to z regulacji określających warunki homologacji ze względu na emisję i zużycie paliwa

Owe warunki nie nakazują wprost montować S&S (jak jest to np w przypadku ABS-ESP) - sposób spełnienia limitów emisji i zużycia paliwa pozostaje w gestii producenta.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-08-14, 10:19   

defunk napisał/a:
...
i ciekawostka co jeszcze można odłączać:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015D1132


Pkt (3) Cyt:"....Technologię innowacyjną [Porsche AG]stanowi system inteligentnej kontroli automatycznej skrzyni biegów, który umożliwia stosowanie trybu jazdy, podczas którego pojazd jest w ruchu, a silnik spalinowy zostaje odłączony od kół (tzn. sprzęgło zwolnione). W trybie jazdy przy automatycznym odłączeniu biegu silnik pracuje na biegu jałowym,...."

Rozwiązanie chyba à la Trabant :)
_________________
Od f126p do Dustera
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 832
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-08-14, 10:25   

laisar napisał/a:
defunk napisał/a:
wynika to z regulacji określających warunki homologacji ze względu na emisję i zużycie paliwa

Owe warunki nie nakazują wprost montować S&S (jak jest to np w przypadku ABS-ESP) - sposób spełnienia limitów emisji i zużycia paliwa pozostaje w gestii producenta.


Oczywiście, dlatego w najsłabszych (najmniej emitujących) silniczkach S&S zwykle nie uświadczysz.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3479
Skąd: podkarpackie

Wysłany: 2019-08-14, 10:56   

Herezja jakaś :!: Dawniej uczyli, że nie powinno się jeździć na luzie - silnik ma albo ciągnąć, albo hamować (wtryski wtedy są odcięte, nawet zelektryzowane gaźniki nie podawały paliwa).
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Obywatel MK 



Marka: Dacia
Model: Duster II Blanc Glacier
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 10 Gru 2018
Posty: 736
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-08-14, 12:20   

Bo nie powinno się jeździć na luzie to powoduje zwiększenie zapylenia od klocków hamulcowych.
_________________
Browar domowy Mariampol
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3479
Skąd: podkarpackie

Wysłany: 2019-08-14, 12:40   

To przecież to samo, czego chce Unia - rozłączenie sprzęgła.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-08-14, 13:07   

Młodzi nie znajoo :)
Jechałam dawno temu samochodem z takim „wynalazkiem” nazywało to się wtedy „wolne koło”. Polegało to na tym, że silnik w tym trybie napędzał samochód tylko przy przyciśnięciu gazu, a po odpuszczeniu jechał automatycznie na luzie – bez dotykania biegów.
Słychać go było w taki charakterystyczny sposób;
bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz brum brum brum bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz brum brum brum bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz...
bzzz... to jazda z napędem, a brum brum.... to jazda na luzie.
O ile wiem to chyba wszystkie dwusuwy (Trabant, Syrena) miały takie ustrojstwo, ale teraz to super innowacyjna technologia i pewnie nie są to tanie rzeczy :)
cytat z w/w linku:
... Funkcja automatycznego odłączenia biegu Porsche AG przeznaczona do stosowania w pojazdach Porsche M1 klasy S (samochody sportowe coupé) zostaje zatwierdzona jako technologia innowacyjna ....
_________________
Od f126p do Dustera
 
Obywatel MK 



Marka: Dacia
Model: Duster II Blanc Glacier
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 10 Gru 2018
Posty: 736
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-08-14, 13:35   

No ale to zrozumiałe w dwusuwach bo po odjęciu gazu odcina im smarowanie.
_________________
Browar domowy Mariampol
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2019-08-14, 14:10   

defunk napisał/a:
i ciekawostka co jeszcze można odłączać:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015D1132

Taki sam system jest w ciężarowych Mercedesach. Najbardziej wkurzający system :-D . Auto o masie ok. 40t przy zjeżdżaniu ze wzniesienia, zamiast hamować silnikiem, potrafi wyrzucić na luz :shock: .
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-08-16, 15:11   

maugu napisał/a:
defunk napisał/a:
...
i ciekawostka co jeszcze można odłączać:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015D1132


Pkt (3) Cyt:"....Technologię innowacyjną [Porsche AG]stanowi system inteligentnej kontroli automatycznej skrzyni biegów, który umożliwia stosowanie trybu jazdy, podczas którego pojazd jest w ruchu, a silnik spalinowy zostaje odłączony od kół (tzn. sprzęgło zwolnione). W trybie jazdy przy automatycznym odłączeniu biegu silnik pracuje na biegu jałowym,...."

Rozwiązanie chyba à la Trabant :)


Z trabanta zresztą dużo ściągnięto.
W 1971 tata kupił trabanta. Z włąścicieli tych aut śmiano sie podobnie jak teraz z właścicieli dacii.
W szczególności z tego , że
- z tektury (de facto z tworzywa sztucznego) - a teraz wiele cześci np. zderzaki jest z plastiku
- że nie ma dętek (tak, tak - wszystkie inne spotykane przeze mnie auta mialy koła dętkowe).
- że ma napęd na przednie koła (zdecydowana większość aut wtedy miała tylne)

A dla tych, co nie wiedzą o co chodzi z tym sprzęgłem- w trabancie na 4 biegu była wolnobieżka - czyli identyczny system jak w rowerach - jak naciskasz na pedały - napędzasz. Jak nie naciskasz - koła się kręcą a łańcuch nie. Co kilkadziesiąt tysięcy km trzeba bylo to regenerować (pamiętam wyrażenie "wyrobiły się pieski" - ale co to dokładnie oznacza - niestety teraz nie powiem)

I istotnie na zjazdach trzeba było wrzucać luz (absolutny bezsens hamowania silnikiem w dwusuwach - najprostszy sposób na zniszczenie silnika!!!)
_________________
Spritmonitor.de
Ostatnio zmieniony przez pikodat 2019-08-16, 15:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
wuju 



Marka: Peugeot
Model: 206
Silnik: 1.1
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-08-16, 23:25   

Po pierwsze Trabant nie był z tworzywa sztucznego lecz z duroplastu. Nie wszystkie bo Skoda wcześniej lub w tym samym czasie miała również opony bezdętkowe.
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-08-17, 21:51   

wuju napisał/a:
Po pierwsze Trabant nie był z tworzywa sztucznego lecz z duroplastu. Nie wszystkie bo Skoda wcześniej lub w tym samym czasie miała również opony bezdętkowe.

https://encyklopedia.interia.pl/nauki-scisle/news-duroplasty,nId,2017578
_________________
Spritmonitor.de
 
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 630
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-08-18, 21:02   

wuju napisał/a:
Po pierwsze Trabant nie był z tworzywa sztucznego lecz z duroplastu.
A czym są duroplasty? To jeden z rodzajów polimerów.
Ten Duroplast (nazwa własna należąca do Sachsenring), to był polimer zbrojony włóknami (FRP). Żywica epoksydowa uzbrojona wełną lub bawełną (w zależności od okresu). Jak najbardziej tworzywo sztuczne.

System Star&Stop jest fajny ale jest jeden problem. Co się stanie gdy auto sobie postoi 2 minuty na światłach z wyłączonym silnikiem? Film olejowy może spłynąć. Co oznacza że mamy rozruch w zasadzie na sucho. Głównie rzecz w panewkach. Jak silnik stoi, to panewki sa suche, więc ponowne uruchomienie silnika powoje ze dwa obroty na sucho. Przy każdym rozruchu silnika tak się dzieje. Zatem jeśli zwiększamy liczbę rozruchów poprzez S&S, to panewki się bardziej wycierają. Jeżeli chcemy sprzedać auto po 3 latach, to nas to nie obchodzi, ale jak chcemy nim jeździć 10 lat, to już jest to istotne. O ile zmiana panewek nie jest ani droga ani skomplikowana, bo da się to zrobić bez rozłączania rozrządu i na założonym wale, o tyle ich wytarcie nie daje o sobie znać. Jak hałasują, to wał mamy do szlifowania.
Przez 10 lat panewki powinny normalnie wytrzymywać, ale pytanie czy te rozruchy ich nie dobiją wcześniej? I o ile wcześniej?
Ostatnio zmieniony przez telecaster1951 2019-08-18, 21:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2019-08-21, 22:49   

pikodat napisał/a:
Co kilkadziesiąt tysięcy km trzeba bylo to regenerować (pamiętam wyrażenie "wyrobiły się pieski" - ale co to dokładnie oznacza - niestety teraz nie powiem)

Silnik wymagał generalnego remontu co ok 50.000 km, "wyrobiły się pieski" to oznaczało zużycie się łożysk igiełkowych pomiędzy wałem korbowym a korbowodami, a te napierdalały o obudowę silnika, która czasami pękała. Całe szczęście za komuny był dostępny "Distal" czyli klej epoksydowy dwuskładnikowy). Naprawa oznaczała rozłożenie wału korbowego na części, ponieważ korbowody nie miały przykręcanych stóp. Po wyjęciu wału trzeba było wymienić wszystkie łożyska, zawory wstępnego sprężania, bo z otworów mocujących do wału robiły się fasolki, robiło się szlif cylindrów ( pierwszy nadwymiar prawie nigdy nie osiągalny ) Kupowało się nowe tłoki na 2 lub 3 szlif, oczywiście komplet pierścieni (wszystkie takie same), przy okazji wymieniało się tarczę sprzęgła ( do 1986 roku tarcza wyglądała jak do dwumasy, bo nie miała tłumików drgań)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne