Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyposażenie pojazdu wymagane w Słowacji, Węgrzech, Chorwacji
Autor Wiadomość
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-08-06, 13:12   

SWilk napisał/a:
PiotrWie napisał/a:
PS Skąd i dokąd jedziesz że nie przez Austrię - tam są najlepsze drogi i wbrew pozorom najniższe opłaty na drogach.


Lecę z Lublina do Splitu. Trasa już ustalona, bo nocleg po drodze zaklepany.


Piękne okolice i duuuuużo ciekawych rzeczy do obejrzenia. Byłem w tym roku. Szerokości.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2019-08-07, 09:10   

No niestety z Lublina do Splitu to rzeczywiście tylko przez te z lekka 'dzikie kraje"
Ja jeżdżę z okolic Wrocławia więc tylko przez Austrię.
Ostatnio zmieniony przez PiotrWie 2019-08-07, 09:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-08-07, 10:08   

PiotrWie napisał/a:
...te z lekka 'dzikie kraje"....


Dlaczego uważasz, że Słowacja, Czechy czy Węgry to "z lekka dzikie kraje"?
W tym roku po raz pierwszy pojechałem właśnie tamtędy (tj. przez Węgry) i nie żałuję. Po pierwsze ruch trochę mniejszy niż na austriackich szlakach. Jazda w większości autostradą (poza okolicami Balatonu) No i zwiedzanie bardzo ciekawych miejscowości w rejonie Balatonu. Mniejsze są także korki na bramkach i granicy od strony Węgier - ale to zależy od okoliczności. Dla mnie (jadącego po raz pierwszy ta trasą) na przyszłe wyjazdy chyba pozostanie ona na długo jako jedna z lepszych.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2019-08-07, 10:19   

BLACHA_997 napisał/a:
PiotrWie napisał/a:
...te z lekka 'dzikie kraje"....


Dlaczego uważasz, że Słowacja, Czechy czy Węgry to "z lekka dzikie kraje"?
W tym roku po raz pierwszy pojechałem właśnie tamtędy (tj. przez Węgry) i nie żałuję. Po pierwsze ruch trochę mniejszy niż na austriackich szlakach. Jazda w większości autostradą (poza okolicami Balatonu) No i zwiedzanie bardzo ciekawych miejscowości w rejonie Balatonu. Mniejsze są także korki na bramkach i granicy od strony Węgier - ale to zależy od okoliczności. Dla mnie (jadącego po raz pierwszy ta trasą) na przyszłe wyjazdy chyba pozostanie ona na długo jako jedna z lepszych.

Jechałem raz - fakt że jakiś czas temu i zachowanie kierowców przypominało to na polskich autostradach, nie na austryjackich. U nas się nie poprawiło, a tam - może tak??
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-08-07, 12:54   

PiotrWie napisał/a:
Jechałem raz - fakt że jakiś czas temu i zachowanie kierowców przypominało to na polskich autostradach, nie na austryjackich. U nas się nie poprawiło, a tam - może tak??


Niczego takiego - odpowiadającego zachowaniom kierowców na polskich drogach - tam nie doświadczyłem. Bardziej "rezolutni" od Słowaków czy Madziarów są już raczej Włosi, czy Chorwaci zwłaszcza małych górskich miejscowościach. Generalnie jednak wszędzie można natknąć się na idiotę - niestety!
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2019-08-07, 13:16   

To dobrze ze się poprawiło. Ja jechałem ostatnio do Włoch - przez Polskę, Czechy, Austrię, Słowenię. Najbardziej bałem sie na najkrótszym odcinku przez Polskę, a szczególnie wracając - odzwyczaiłem sie od samochodów "wiszących " na zderzaku przy 140/h, błyskających światłami gdy ten przed nimi ma przed sobą wyprzedzające się ciężarówki a na zwykłych drogach wyprzedzających pod górę, przed zakrętem pomimo podwójnej ciągłej - byle być o te 2 - 3 samochody bliżej w ciągłej kolumnie samochodów, długiej na kilkanaście kilometrów.
Ostatnio zmieniony przez PiotrWie 2019-08-07, 13:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2019-08-07, 18:35   

Węgry są sympatyczne, jeździ się fajnie, przez Słowację też da radę. Jak jedzie eplus, to nikt mu na zderzaku nie siedzi, z przeciwka mija jedno auto na 6 minut albo rzadziej, bocznymi drogami - wsie i lasy - wyrabia średnią ok. 78km/h. W tych "z lekka dzikich krajach" przynajmniej nie skują cię za antyradar czy ostrzegającą przed radarami nawigację albo też kamerkę.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
aleksy77 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.6 MPI
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-17, 11:12   

To jak w końcu z tą Austrią i pozwoleniem na wideorejestratory? są tu osoby, które jeździły po Austrii z rejestratorami i nie poniosły żadnych konsekwencji?
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-09-17, 11:56   

aleksy77 napisał/a:
To jak w końcu z tą Austrią i pozwoleniem na wideorejestratory? są tu osoby, które jeździły po Austrii z rejestratorami i nie poniosły żadnych konsekwencji?


Aby zobaczyć jakie tam obowiązują przepisy poczytaj wcześniejsze wątki lub znajdź temat w necie. To, że ktoś napisze Ci że miał zamontowany videorejestrator w Austrii i nie poniósł żadnych konsekwencji nie zwalnia Cię od szanowania i przestrzegania przepisów tam obowiązujących. W Polce (i nie tylko) zabrania się jazdy po pijaku czy przekraczania dozwolonej prędkości. Czy jeśli ktoś na forum napisze Ci, że przekracza prędkość i jeździ na bani to będzie dla Ciebie usprawiedliwieniem jeśli to także Ty zachowasz się, jak osoba udzielająca Ci "porady" na forum.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-09-18, 10:13   

aleksy77 napisał/a:
To jak w końcu z tą Austrią ....?

Chcesz być pewien to - jak radziła Pani z Austrian National Tourist , najlepiej złożyć zapytanie do wiedeńskiej „policaj” :)
Słyszałam kiedyś wypowiedź zawodowego kierowcy przewożącego regularnie przez Austrię materiały niebezpieczne, któremu pewnego dnia kontrola tubylczej policji koniecznie chciała wlepić mandat za „coś”, nie było za co to posunęli się nawet do sprawdzania suwmiarką szerokości czarnego paska na tablicach ostrzegawczych (oznakowanie ADR) i okazało się, że są kilka milimetrów za wąskie – nie pamiętam o jaki mandat chodziło, ale były to co najmniej setki € (jeżeli nie więcej).

Edit; dołożę link do podobnej sprawy (nie kamer);
https://www.etransport.pl/forum163968.0.html
_________________
Od f126p do Dustera
Ostatnio zmieniony przez maugu 2019-09-18, 10:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
Obywatel MK 



Marka: Dacia
Model: Duster II Blanc Glacier
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 10 Gru 2018
Posty: 736
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-09-18, 10:38   

A co jeśli ktoś ma rejestrator jazdy zamontowany przez ASO tak jak to można zrobić w przypadku Dustera? Czy wtedy też trzeba go rozbebeszać? Mogą na upartego przypieprzyć się do Multiview jeśli nie ogarną.
_________________
Browar domowy Mariampol
Ostatnio zmieniony przez Obywatel MK 2019-09-18, 10:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
corrado 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 DCi (86KM/200Nm-130KM/300Nm)
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 3668
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-02, 09:57   

Siema, wybieram się niedługo do Chorwacji (nigdy nie byłem). Jakie są obecnie wymagania na wyposażenie auta i jakie wymagania podczas ruchu ( światła dzienne / mijania ) przy przejeździe przez te kraje dla aut z Polski ?
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2023-05-03, 09:44   

corrado,
Chorwacja - trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki (z wyjątkiem samochodów ze światłami ksenonowymi, neonowymi lub LED).
Czechy - zestaw pierwszej pomocy.
Austria - zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy.
Słowacja - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
W przypadku kamizelek odblaskowych posiadasz ich tyle ilu podróżuje pasażerów.
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2023-05-03, 09:59   

Polecam forum chorwackie dowiesz się wszystkiego czego dusza zapragnie - aktualizowane praktycznie na bieżąco z racji wcześniejszych, już majowych wypadów rodaków do tego kraju. Ze swojej strony mogę dodać, że jestem raczej pewny, że Twój wyjazd będzie pierwszym, ale na pewno nie ostatnim. Ja mam objechaną prawie całą Chorwację i dalej fascynuje minie ten kraj chociaż obecnie ludzie się obawiają cen, z racji przyjęcia euro, ja znacznych podwyżek (takich jak w naszym kraju) nie widzę.
Tu masz link do tematu samochodowego owego forum:
https://www.cro.pl/samoch...y-uwagi-f4.html
Miłej lektury.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
corrado 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 DCi (86KM/200Nm-130KM/300Nm)
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 3668
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-03, 15:10   

MartinezTychy, dzięki za listę . Zakupy w tym tygodniu będą :)
Blacha, fajnie , za linka . Poczytam na pewno. Chciałem skondensowanej wiedzy, bez potrzeby "doktoryzowania się", ale widzę, że i tak bede musiał pare tematów przyswoić np. Zagadnienie zakupu Winiet :)

A ktoś z Was był jakos ostatnio - moze w tym roku w Chorwacji autem? Ps. Ogladalem ostatnio kanał Odyn na Youtube , ktory był przez miesiac T4 w Chorwacji i relacje były przednie jak dla mnie:)
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2023-05-03, 16:57   

Kwestia winiet to bułka z masłem - 5 minut przy kompie i masz wszystkie jakie potrzebujesz. Chyba poza Słowenią (bo tam chyba dalej naklejki - nie sprawdzałem w tym roku) pozostałe są w formie elektronicznej. Odradzam zakup u pośredników i w PZMocie bo ceny duże większe. Korzystaj tylko z krajowych oficjalnych stron do zakupu winiet każdego kraju - są nawet po polsku.
Gdzie się wybierasz? Część północna z Istrią jest spoko, a im dalej na południe wymagania dla kierowcy rosną (wąskie i kręte drogi lokalne). Jazda na wyspach, w Dalmacji i na południu daje trochę adrenalinki zwłaszcza przy stylu jazdy Chorwatów, ale widoki rekompensują wszystko. Plus jest też taki, że autostrada jest do samego końca Chorwacji więc dojazd do miejscowości docelowej nad morzem to odcinek max kilkadziesiąt km.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
corrado 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 DCi (86KM/200Nm-130KM/300Nm)
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 3668
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-04, 08:50   

No właśnie a jeśli chodzi o internet , czy można tam kupić kartę prepaid z internetem i czy dobry to wogóle pomysł na transfer danych ? Winiety w Słowacji i w Węgrzech z tego co widzę można wykupić przez strony www. W Chorwacji z tego co czytam płaci się na bramkach autostrad i nie ma winiet.

Blacha, na razie nie mam dokładnych miejsc na pobyt , będzie to objazdówka na zwiedzanie, przynajmniej taki jest zamiar. Ale póki co to widzę okolice Splitu ciekawe .
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2023-05-04, 15:42   

Przecież Chorwacja jest w UE więc roaming masz (częściowo - sprawdź u operatora) w abonamencie. Ja już od wielu lat korzystam tylko z roamingu i żadnych niedopłat nie miałem, a używam neta jak w PL. W Chorwacji płacisz na bramkach wyjazdowych po uprzednim pobraniu biletu. W niektórych miejscach masz dwa rodzaje bramek na gotówkę i kartę oraz tylko na kartę (w tym także ENC). Zjazd do bramek określonych może być dużo wcześniej - tak jest na powrocie przez Zagrzebiem.
Split i okolice polecam.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
dss3e 


Marka: brak
Model: brak
Silnik: brak
Dołączył: 29 Kwi 2023
Posty: 42
Skąd: SK
Wysłany: 2023-05-04, 20:55   

corrado napisał/a:
Siema, wybieram się niedługo do Chorwacji (nigdy nie byłem). Jakie są obecnie wymagania na wyposażenie auta i jakie wymagania podczas ruchu ( światła dzienne / mijania ) przy przejeździe przez te kraje dla aut z Polski ?

Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym wyposażenie takie powinno być jak w kraju zarejestrowania pojazdu i nic ponadto.
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
  Wysłany: 2023-05-05, 07:26   

dss3e napisał/a:
corrado napisał/a:
Siema, wybieram się niedługo do Chorwacji (nigdy nie byłem). Jakie są obecnie wymagania na wyposażenie auta i jakie wymagania podczas ruchu ( światła dzienne / mijania ) przy przejeździe przez te kraje dla aut z Polski ?

Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym wyposażenie takie powinno być jak w kraju zarejestrowania pojazdu i nic ponadto.


tylko spróbuj pogadać na ten temat z austriackim policjantem o 4 rano mając np. dwójkę dzieci na pokładzie. powodzenia :-) mają niewielkie te wymagania i tak naprawę dotyczące głównie apteczki i kamizelek odblaskowych czyli do przyjęcia i rozsądne dlatego moim zdaniem nie ma co się zasłaniać konwencją - święty spokoj bezcenny
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2023-05-05, 07:31   

corrado napisał/a:
MartinezTychy, dzięki za listę . Zakupy w tym tygodniu będą :)
Blacha, fajnie , za linka . Poczytam na pewno. Chciałem skondensowanej wiedzy, bez potrzeby "doktoryzowania się", ale widzę, że i tak bede musiał pare tematów przyswoić np. Zagadnienie zakupu Winiet :)

A ktoś z Was był jakos ostatnio - moze w tym roku w Chorwacji autem? Ps. Ogladalem ostatnio kanał Odyn na Youtube , ktory był przez miesiac T4 w Chorwacji i relacje były przednie jak dla mnie:)


winiety to pestka - gorąco polecam zakup przez internet bezpośrednio u operatorów autostrad, kupujesz wygodnie na spokojnie z domu, a nie szukasz na granicy przepłacając i narażając się na mandat.

tu masz kompedium nt. winiet https://www.cro.pl/oplaty...owe-t17828.html
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-05-05, 10:38   

dss3e napisał/a:
corrado napisał/a:
Siema, wybieram się niedługo do Chorwacji (nigdy nie byłem). Jakie są obecnie wymagania na wyposażenie auta i jakie wymagania podczas ruchu ( światła dzienne / mijania ) przy przejeździe przez te kraje dla aut z Polski ?

Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym wyposażenie takie powinno być jak w kraju zarejestrowania pojazdu i nic ponadto.


Oczywiście ;-) ale zawsze się zastanawiam czy wygłaszający tę regułkę potrafią także wypowiedzieć listę państw będących stroną tej konwencji? ;-)

(Casus z życia wzięty: czy Polka, która ma włoskie, przeterminowane prawo jazdy oraz prawo jazdy meksykańskie, może prowadzić auto w Italii? i czy jej problem rozwiąże posiadanie międzynarodowego prawa jazdy? ;-)

Bajdełej gdzieś słyszałem, że na Słowacji należy jeszcze mieć własną linkę holowniczą.
 
tomekptk 


Marka: Dacia
Model: Duster f.2 4x4
Silnik: TCe 150
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 56
Skąd: OK, DKL
Wysłany: 2023-05-05, 12:45   

chrom6 napisał/a:
tylko spróbuj pogadać na ten temat z austriackim policjantem o 4 rano mając np. dwójkę dzieci na pokładzie. powodzenia :-) ....


Pamiętam. kiedyś jadąc do Włoch, pod Wiedniem łapankę policyjną, zatrzymani to tylko polskie tablice, myśmy mieli szczęście bo mieli "komplet". Potem w dalszej trasie gdzieś z rowu wyskoczył policjant z lizakiem, ale na szczęście się spóźnił i zatrzymał się jadący za nami Austriak. Myśmy mieli już blisko granicę więc się udało. Nie wiem, czy to przeczulenie, ale ta nacja jest trochę dziwna.
Natomiast jeżdżąc często przez Czechy i będąc kilkakrotnie kontrolowany przez policję i "lotnych" celników nigdy nie miałem problemów, oczywiście jadąc przepisowo. Nigdy nie padło pytanie o wyposażenie, czyli np. wymagane kamizelki odblaskowe dla pasażerów.
_________________

 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2023-05-05, 16:39   

dss3e napisał/a:
Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym wyposażenie takie powinno być jak w kraju zarejestrowania pojazdu i nic ponadto.


Oczywiście masz rację!!!
Jednak jadąc na urlop (zwłaszcza do obcego kraju) zamierzam wrzucić na luz, a nie w godzinie "W" spinać się i dochodzić swoich racji dyskutując z jakimkolwiek przedstawicielem służb, zwłaszcza takim, który zna jedynie język ojczysty i to wszystko za cenę paru groszy (full wyposażenie to obecnie ok. 150 zeta) co stanowi ułamek wydatków urlopowych. Dlatego też, Jeżdżąc już ponad 20 lat po Europe zawsze dbam, aby wyposażenie samochodu odpowiadało wymogom danego kraju łącznie ze sprawdzeniem daty ważności apteczki i gaśnicy. Dotychczas nie zostałem zatrzymany do kontroli, jedynie w Austrii (gdy winiety były naklejane) bardzo często policjanci dokonywali kontroli robiąc zwężkę na autostradzie i puszczając ruch przez parking. Tak więc moja konkluzja jest taka jedni pojadą za granicę z kopią Konwencji Wiedeńskiej, a inni zainwestują kilka złociszy w wyposażenie zgodne z tamtejszymi przepisami. Wybór należy do każdej osoby indywidualnie.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 827
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2023-05-05, 18:11   

Cytat:
Tak więc moja konkluzja jest taka jedni pojadą za granicę z kopią Konwencji Wiedeńskiej, a inni zainwestują kilka złociszy w wyposażenie zgodne z tamtejszymi przepisami. Wybór należy do każdej osoby indywidualnie.

Dodam tylko że Konwencja Wiedeńska o ile będzie na miękkim papierze to może się do czegoś przydać jeden raz a pozostałe rzeczy mogą pomóc a nawet życie uratować nie jednej osobie.
Ostatnio zmieniony przez Black Dusty 2023-05-05, 18:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne