Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Duster 1.3 Tce - drgania/wibracje
Autor Wiadomość
gardi1 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 130KM
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Wrz 2018
Posty: 43
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-23, 11:45   Duster 1.3 Tce - drgania/wibracje

Witam,
mój Duster (1.3 TCe 130km) ma już przejechane 4500Km - odpukać bezawaryjnie poza wkurzającym problemem, o którym piszę poniżej,
Auto już było kilkakrotnie w serwisie w związku z tym, ze w okolicach prędkości 110km/h na nadwozie przenoszą się drania (kierownica oczywiście też), nie jest to klasyczny objaw pochodzący z niewyważonych kół...
Chłopaki dotychczas sprawdzili:
- wyważenie kół
- wyważenie kół na samochodzie
- test z innymi kołami
- ponowne wyważenie na super certyfikowanej maszynie,
Wszystkie powyższe zmniejszyły objaw ale nie rozwiązały problemu. Wniosek to nie koła...
Ponoć że zweryfikowano również półosie - są ok.

Problem dalej występuje (potwierdzę ponownie jutro podczas dłuższej jady).

Zamierzam jechać do innego ASO, co by spojrzeli na problem świeżym okiem, ale może macie jakieś swoje przypadki, podejrzenia?


Dzięki pozdro
 
aspire3000 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2018
Dołączył: 28 Sty 2019
Posty: 4
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-09-23, 12:01   

W moim 1.6 SCe, też są drgania na kierownicy i desce. Trochę się zmniejszyły po zmianie ustawienia kierownicy, ale nadal są wyczuwalne, zwłaszcza jak włączam klime. W ASO Bydgoszcz również stwierdzili, że wszystko jest niby ok.
 
Darek264 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16 V + LPG LANDIRENZO
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Dołączył: 15 Cze 2011
Posty: 17
Skąd: Wyżyna Lubelska
Wysłany: 2019-09-23, 12:27   

Jeśli jest to wersja 4WD to warto sprawdzić wał napędowy wraz z krzyżakami.
Jestem świeżo po likwidacji problemu.
 
lisek2 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe 115
Rocznik: 2018
Wersja: Comfort
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Kwi 2018
Posty: 204
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2019-09-23, 12:28   Re: Duster 1.3 Tce - drgania/wibracje nie od kół.

gardi1 napisał/a:

Chłopaki dotychczas sprawdzili:
- wyważenie kół
- wyważenie kół na samochodzie
- test z innymi kołami
- ponowne wyważenie na super certyfikowanej maszynie,
Wszystkie powyższe zmniejszyły objaw ale nie rozwiązały problemu. Wniosek to nie koła...
Ponoć że zweryfikowano również półosie - są ok.


- U mnie 3x ASO wyważało koła, za każdym razem było OK - (bo i kwadrat można było wyważyć). Podczas wycieczki do Holandii - gdzie szału już dostawałem podczas drogi z drganiami podjechałem do ich serwisu Renalut, ta sama procedura, wyważanie.... ale zawołali mnie pokazując iż owszem maszyna pokazuje, że koło wyważone, ale optycznie widać iż podczas kręcenia ma bicie w pionie (czyli cały czas sobie podskakuje) ... 3 z czterech kół i to wpisali do "systemu". Po przyjeździe do Polski, bez dyskusji w ASO- wymiana wszystkich czterech felg (stalowe fidji) - na nowe z powodu wady fabrycznej.

Reasumując - podjedź do byle jakiego wulkanizatora i zobacz jak zachowują się koła podczas kręcenia na maysznie do wyważania... (o ile test z innymi kołami to była prawda ;-) )
Ostatnio zmieniony przez lisek2 2019-09-23, 12:31, w całości zmieniany 3 razy  
 
gardi1 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 130KM
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Wrz 2018
Posty: 43
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-23, 12:34   

2WD...

z wyważaniem juz to robiłem, a na innych kołach z nówki samochodu to było to samo
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-23, 15:03   

U mnie po długiej jeździe też zaczynają się lekkie wibracje przy prędkościach autostradowych. Obstawiam że jest to efekt rozgrzania się oleju przekładniowego , zmiany jego lepkości i w rezultacie większych luzów w mechanizmie różnicowym. Ale to tylko taka teoria nie podparta doświadczalnie. Może jak zmienię olej przekładniowy i będzie zauważalnie lepiej to wtedy potwierdzę hipotezę.
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-23, 18:19   

gardi1, Napisz proszę czy drgania również występują gdy rozpędzisz Dastera i dasz na luz?
 
zgred 


Marka: Ford,Dacia
Model: Fusion,Doker,SSIII
Silnik: 1.4, 1.6, 1,0 TCe
Rocznik: 2004 ,2017 , 2022
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 16 Cze 2017
Posty: 25
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-23, 18:45   

Mam podobnie w Dokerze 1,6. Przy większych prędkościach wpada w wibrację (raczej czuć na pedałach) ASO nie widzi problemu.
_________________
pozdrawiam - zgred
 
Krystian67 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 Sce 100 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Paź 2017
Posty: 530
Skąd: Chorzow
Wysłany: 2019-09-23, 18:55   

Ja przy wiekszych prędkosciach w moim dokerze wpadam w wibracje. Tylko czekac jak wlepia mi mandat za przekroczenie szybkosci. Sorki za lekki humor. Ale piszę bo tak jest.
 
boban666 


Marka: Dacia
Model: Lodgy Stepway
Silnik: 1.6 Sce100
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Dołączył: 24 Lut 2019
Posty: 143
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2019-09-23, 19:08   

A myślał ktoś z was może o poduszkach silnika/skrzyni ?? Ja w poprzednim aucie jedną z poduszek wymieniałem kilka razy , wypróbowałem chyba z 4 producentów i w końcu trawiłem :). U mnie w Lodgy też czuje wibracje , opisywałem je w moim wątku. Koła ok. coś tam podekręcali przy silniku w ASO i tyle. Wibracje dalej są. Poczekam jeszcze chwilkę i albo sam zakupie nowe i każe sobie wymienić , albo bęe przez 5 lat molestował serwis tak jak z uszczelką przy drzwiach :)
Ostatnio zmieniony przez boban666 2019-09-23, 19:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
gardi1 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 130KM
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Wrz 2018
Posty: 43
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-23, 19:32   

OK, wibracje są niezależnie od gazu - muszę sprawdzić jak to jest z jazda na luzie, ale dodaje gazu czuć (jakby bardziej) tempomat drga, bez gazu na biegu tez drga. lewy łuk, prawy, czy na wprost to samo
Podczas jazdy ze stałą prędkością na tempomacie, ma wrażenie (subiektywne), ze drgania mają przebieg sinusoidy - bardziej/mniej i tak w kółko...
moim zdaniem stawiałbym na poduchy silnika, lub coś głębiej ze skrzynią, przeniesieniem napędu...
Jutro wieczorem dam znać jak wygląda sprawa na luzie...
 
MM 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway / Duster II
Silnik: 1,5 dCi / 1,3 Tce 150
Rocznik: 2012 / 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Mar 2013
Posty: 104
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-09-23, 20:58   

może to marne pocieszenie... samochód kilkanaście razy droższy...
https://www.youtube.com/watch?v=-DRenEoRvIc
_________________
pozdrawiam / Maciek
 
gardi1 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 130KM
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Wrz 2018
Posty: 43
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-24, 20:30   

Testy zrobione...
na luzie drgania są, ale mniejsze... czuć na kierownicy, ale także przenosi się na fotel. Można usłyszeć taki głuchy rezonans podczas drgań...ale podejrzewam, że serwisant tego nie usłyszy, raczej trzeba długo to czuc by wykryć różnicę.
Najbardziej wyczuwalne wibrację pojawiają się w okolicy 110km/h przy wciśnięciu gazu (bieg nie ma znaczenia).
Jakieś pomysły?
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-25, 10:14   

gardi1, polecam udać się do niezależnego wulkanizatora.
Pomimo tego,że opony masz nowe,zleciłbym demontaż tych opon puścił same felgi na maszynie potem raz jeszcze z oponami,wiem wiem będzie to kosztować a następnie montaż na samochód być może masz minimalnie za duży otwór w feldze na piastę,do niektórych felg aluminiowych dedykowany jest adapter który wkręca się zamiast śruby on stabilizuje felgę a potem wkręca się śruby.
Polecam Roberta z Tych ul.Sienkiewicza 37.
Ostatnio zmieniony przez MartinezTychy 2019-09-25, 10:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
gardi1 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 130KM
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Wrz 2018
Posty: 43
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-25, 14:20   

mogę spróbować... z tym, że na innych kołach testy wypadły dokładnie tak samo jak na moich...
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-26, 10:41   

Z mojego doświadczenia miałem 3 przypadki na nowych oponach ze po jakimś czasie zaczęły się problemy z drgania wyczuwalnym podczas jazdy ze stałą prędkością pojawiały się mniej więcej po przejechaniu od 3 do 6 tys km. Układ przeniesienia napędu jeśli generuje wibracje to stale podczas przyspieszania. W jednym konkretnym przypadku producenta opon wyszły drutu od wewnętrznej strony .
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1812
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2019-09-26, 20:58   

MartinezTychy napisał/a:
Z mojego doświadczenia miałem 3 przypadki na nowych oponach ze po jakimś czasie zaczęły się problemy z drgania wyczuwalnym podczas jazdy ze stałą prędkością pojawiały się mniej więcej po przejechaniu od 3 do 6 tys km. Układ przeniesienia napędu jeśli generuje wibracje to stale podczas przyspieszania. W jednym konkretnym przypadku producenta opon wyszły drutu od wewnętrznej strony .


W czerwcu zakupiłem do Swojej Lodówki oponki Dayton Toutring 2 w rozmiarze 195/60R15 i miałem na nich właśnie różnego rodzaju wibracje i drgania całej karoserii. @ tygodnie temu otrzymałem z reklamacji nowy zestaw identycznych opon i niestety jest to samo moze delikatnie mniej ale jednak drgania występują głownie przy prędkości 90km/h a co jest najgorsze to to, ze mimo w miarę prostych felg ( w czerwcu dałem do sprawdzenia w serwisie prostującym felgi i stwierdzili, ze wszystko jest OK) po załozeniu tych opon na 3 kołach mam bardzo dużo ciężarków. Na starych oponach miałem np. na jednej feldze z Prawej jej strony 25g a z drugiej 40g to na nowych oponach mam z prawej 40g a z lewej nawet 95g więc opony jak i felgi maja bardzo duzo do drgań
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-26, 21:37   

Wiele zależy od umiejętności tego co montuje czasem jest wszystko ok innym razem trzeba oponę okręcić na feldze by trafić na inne miejsce a w efekcie lepsze wyważenie i mniejszą ilość odeazników.
 
gardi1 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 130KM
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Wrz 2018
Posty: 43
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-27, 20:04   

bede testowal, aczkolwiek wciąż nie daje mi spokoju sytuacja na innych kolach z nówki dustera gdzie tez były wibracji
 
Jacenty85 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 Sce
Rocznik: 2017
Wersja: Open
Dołączył: 03 Sty 2018
Posty: 118
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2019-09-28, 22:00   

Czytam o Twoim problemie I do zludzenia przypomina mi sie sytuacja z gazety motor lub auto swiat. Nie pamietam dokladnie gdzie ale kilka miesiecy temu wstecz przeprowadzano test Renault captur po fl z silnikiem 1.3 tce. Jedna z uwag/wad modelu jaka wychwycili testujacy byly wibracje calego auta podczas dynamicznego przyspieszania. Nie powiem Ci ktory to numer gazety ale tak bylo a zapamietalem to bo sam jestem wyczulony na tym punkcie. Dokladnie taka sama uwage wychwycilem w innej gazecie testujacej duster 1.3 tce I ponownie captura z tym silnikiem. Mysle ze Twoj problem jest gdzies tu pogrzebany I jest raczej wynikajacy z nidopracowania konstrukcji ale.to moje zdanie
 
pastp 


Marka: FIAT, DACIA
Model: IDEA, SANDERO STEPWAY 2021
Silnik: 1,3 jtd, 1.0Tce LPG
Rocznik: 2005, 2021
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 142
Skąd: Koszęcin
Wysłany: 2019-09-29, 08:39   

Ja w swoim Fiacie mialem luźny wózek pod silnikiem. Serwis wymienił sprzęgło bo przy wstecznym drgania samochodu. Aż przszedł z urlopu jeden doswiadczony mechanik wlazł pod auto i stwierdził wózek luźny. Może szkoda bo już zamówili nowe przeguby :-D
 
gardi1 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 130KM
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Wrz 2018
Posty: 43
Skąd: Tychy
Wysłany: 2019-09-29, 19:59   

bede dzwonił w tym tyg do serwisu.
Myślę tez o hamulcach - mam wrażenie, że to sinusoidalne zwiększanie i zmniejszanie się wibracji ma nieznaczne odniesienie w spalaniu chwilowym (a może to przypadek), ale też mam wrażenie że przy narastaniu wibracji silnik bardziej się męczy...
Łącze to pierwszą usterką jaką zgłaszałem w serwisie lużnich klockach hamulcowych - tzn ruszam z pierwszego biegu do przodu - hamulec - wsteczny i do tyłu - hamulec i słychać uderzenie klocków o tarczę(?).... tylko w przypadku jadzy przód tył... pytałem ponoć ten typ tak ma i wszystkie DD2 też tak mają
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-09-29, 22:14   

A ja powiem tak: jak temperatura powietrza spada do kilkunastu stopni powyżej zera to u mnie podczas dynamicznego przyspieszania pojawia się takie jakby ledwo słyszalne (bardziej wyczuwalne) buczenie. W zimie na suchym asfalcie jest to wyraźne. Jak jest ciepło to objaw znika.
Ale drgań nie zauważyłem. Może to wszystko jest ze sobą powiązane?
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-09-30, 09:53   

gardi1 napisał/a:
..... ponoć ten typ tak ma i wszystkie DD2 też tak mają

To dziwne bo ja tak nie mam!
Po takich stwierdzeniach ASO należy zapraszać głoszących takie prawdy na przejażdżkę samochodem pokazowym dealera niech porównają z Twoimi objawami.
_________________
Od f126p do Dustera
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2019-09-30, 14:22   

maugu napisał/a:
gardi1 napisał/a:
..... ponoć ten typ tak ma i wszystkie DD2 też tak mają

To dziwne bo ja tak nie mam!.

No to masz felerne auto :mrgreen: - musisz "naprawić"
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne