Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamazywanie tablic rej. w filmach
Autor Wiadomość
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-09-30, 16:16   Zamazywanie tablic rej. w filmach

No właśnie, jak to jest? Bo nasze prawodawstwo jest wzajemnie sprzeczne. Jeden sąd mówi, że trzeba, bo to dane osobowe, czy tam chronione, a drugi mówi, że to nie są dane chronione i nie trzeba. :shock:

Jak wrzucam filmik na YT to muszę zamazać tablice rejestracyjne, czy nie? Bo widzę tam masę filmików bez zamazywania.
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1700
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2019-09-30, 16:30   

Według mnie tablica to nie dane osobowe, bo świadczą o właścicielu pojazdu, a nie jego kierowcy przez co trudno w szybki sposób i łatwy znaleźć właściciela, a co dopiero kierowcę. Jednak jak to bywa w polskim prawie, jak prokurator siądzie na czymś, albo ktoś z "plecami" się przysra to paragraf na to odpowiedni znajdą :)
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-09-30, 16:47   

W innym wątku pisałem już na ten temat. Nie ma przepisów, które w skazywałyby, że tablice rej. zawierają dane osobowe, a tym samym podlegają ochronie zgodnie ustawą o ochronie DO i słynnym RODO. Paradoksem byłoby to, gdyż poruszając się samochodem po drodze publicznej zmuszeni byli byśmy zasłaniać takie tablice w celu ochrony danych z nich wynikających. Tak więc jeśli chodzi o przepisy "karne" to brak tutaj jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Z drugiej jednak strony w pewnych wypadkach może zaistnieć odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego jeśli publikacją samochodu z tablicami (ew. zawierającego szczególne cechy zewnętrzne) doprowadziliśmy do naruszenia dóbr osobistych osoby utożsamianej z tym samochodem - kierowca też mimo, że może nie być właścicielem samochodu. Tak więc w sferze cywilnej jak najbardziej taka odpowiedzialność (w związku z publikacją nagrań) jest realna i śledząc niektóre newsy internetowe śmiem twierdzić, że jest to coraz bardziej powszechna praktyka.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2019-09-30, 16:48   Re: Zamazywanie tablic rej. w filmach

Belphegor napisał/a:
No właśnie, jak to jest? Bo nasze prawodawstwo jest wzajemnie sprzeczne. Jeden sąd mówi, że trzeba, bo to dane osobowe, czy tam chronione, a drugi mówi, że to nie są dane chronione i nie trzeba. :shock:

Jak wrzucam filmik na YT to muszę zamazać tablice rejestracyjne, czy nie? Bo widzę tam masę filmików bez zamazywania.

Było to TUTAJ -link. Ja dla własnego spokoju zamazywałbym gdybym upubliczniał filmy na yt. A ponieważ nigdzie nie upubliczniam moich filmów z wideorejestratora, to niczym się nie przejmuję. Mam włączony wideorejestrator na wszelki "wypadek".
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-09-30, 16:56   

BLACHA_997 napisał/a:
Z drugiej jednak strony w pewnych wypadkach może zaistnieć odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego jeśli publikacją samochodu z tablicami (ew. zawierającego szczególne cechy zewnętrzne) doprowadziliśmy do naruszenia dóbr osobistych osoby utożsamianej z tym samochodem


Czyli jeśli jakaś kobieta zauważyła auto swojego męża, tam gdzie go nie powinno być, a miało być gdzie indziej? :mrgreen:

Pamiętam, że gdzieś o tym pisałeś, ale za diabła nie mogłem tego znaleźć.
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-09-30, 17:33   

Belphegor napisał/a:
Czyli jeśli jakaś kobieta zauważyła auto swojego męża, tam gdzie go nie powinno być, a miało być gdzie indziej? :mrgreen:


Prozaiczna sytuacja, ale raczej nie hipotetyczna. :lol:
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-09-30, 17:52   

No dobra... Edytor YT trochę pomógł i może wkrótce uda mi się wkleić link do filmiku w temacie o moim samochodzie. To tak, a propo toczącej się dyskusji nad tym, jaki rejestrator samochodowy warto kupić. ;-)
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-10-01, 11:14   Re: Zamazywanie tablic rej. w filmach

Belphegor napisał/a:
Jak wrzucam filmik na YT to muszę zamazać tablice rejestracyjne, czy nie? Bo widzę tam masę filmików bez zamazywania.


Nie trzeba, ale nie zawadzi.

Nie trzeba, bo generalnie numer rejestracyjny nie jest daną osobową (jest w przypadku policji, straszaków miejskich, etc. -- zatem oni muszą mieć podstawę prawną do przetwarzania takich informacji).
Nie zawadzi, bo niedouczonych lub nadgorliwców nigdy dość (przypomina mi się casus RPO mówiącego o kamerkach samochodowych, bo "tam są dane osobowe" lub zakwalifikowania publikowania zdjęć nieprawidłowo zaparkowanych aut jako pomówienia czy tam zniesławienia właścicieli tych pojazdów).


BLACHA_997 napisał/a:
Paradoksem byłoby to, gdyż poruszając się samochodem po drodze publicznej zmuszeni byli byśmy zasłaniać takie tablice w celu ochrony danych z nich wynikających.


Na szczęście to nieprawda, bo nie ma obowiązku chronić własnych danych osobowych (w ramach autonomii informacyjnej mogę podjąć moją własną decyzję i rozdawać na lewo i prawo wizytówkę z numerem PESEL, danymi o stanie zdrowia, przekonaniach politycznych i orientacji seksualnej, jakakolwiek ona by była).
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-10-01, 11:55   Re: Zamazywanie tablic rej. w filmach

defunk napisał/a:
Na szczęście to nieprawda, bo nie ma obowiązku chronić własnych danych osobowych (w ramach autonomii informacyjnej mogę podjąć moją własną decyzję i rozdawać na lewo i prawo wizytówkę z numerem PESEL, danymi o stanie zdrowia, przekonaniach politycznych i orientacji seksualnej, jakakolwiek ona by była).


Fakt, o tej kwestii nie pomyślałem.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
traks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 27 Kwi 2018
Posty: 169
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-01, 13:39   

defunk napisał/a:
Na szczęście to nieprawda, bo nie ma obowiązku chronić własnych danych osobowych (w ramach autonomii informacyjnej mogę podjąć moją własną decyzję i rozdawać na lewo i prawo wizytówkę z numerem PESEL, danymi o stanie zdrowia, przekonaniach politycznych i orientacji seksualnej, jakakolwiek ona by była).


No tak, obowiązku nie ma, ale z drugiej strony mam prawo do zastrzeżenia swoich danych, czyli mógłbym zakleić swoje tablice?
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-10-01, 14:19   

defunk napisał/a:
No tak, obowiązku nie ma, ale z drugiej strony mam prawo do zastrzeżenia swoich danych, czyli mógłbym zakleić swoje tablice?


Wcześniej napisano, że tablice to nie dane (w sensie UoODO oraz RODO) więc nie masz czego zastrzegać skoro to nie istnieje, a ponadto w z PRD jasno wynika, że każdy pojazd MUSI być oznaczony i to oznaczenie (tablica rej.) MUSI być widoczne, czyli nie możesz jej zasłaniać - tym bardziej, że za niewidoczną (czyt. także zabrudzoną - czyli nieczytelną) tablicę grozi kara grzywny.
W instytucjach państwowych ochrona danych osobowych realizowana jest z urzędu więc tam nie ma oświadczenia w zakresie zastrzeżenia danych osobowych petenta.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
Ostatnio zmieniony przez BLACHA_997 2019-10-01, 14:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
traks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 27 Kwi 2018
Posty: 169
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-01, 15:53   

Właśnie o to mi chodzi cały czas, jak można kogoś pozwać za udostępnienie czegoś co jest ogólnie dostępne. Ba, jak piszesz "MUSI być widoczne
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-10-01, 16:11   

traks napisał/a:
Właśnie o to mi chodzi cały czas, jak można kogoś pozwać za udostępnienie czegoś co jest ogólnie dostępne. Ba, jak piszesz "MUSI być widoczne



Pozwać możesz każdego o wszystko, nawet o to, że świeci słońce. Przekonać sąd, że pozwany ma z tym związek, a w dodatku coś się Tobie z tej okazji należy, to dopiero sztuka.

Natomiast rozróżnić trzeba fakt, że tablice muszą być widoczne na samochodzie od okoliczności, że nie muszą być widoczne gdzie indziej (hint: lekarz musi mieć wgląd w kartę pacjenta, ale nie wolno mu jej skanować i rozpowszechniać w internecie). Więc jeśli uda się przekonać, że upublicznienie numerów rejestracyjnych pojazdu godzi w jakieś dobra prawnie chronione właściciela lub posiadacza auta... (zwracam uwagę, że ochrona nie musi dotyczyć tylko danych osobowych, zaś naruszenie prywatności nie musi wiązać się z ujawnieniem danych osobowych, etc.).

Ogólnie to wszystko nie jest takie proste ;-)
 
traks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 27 Kwi 2018
Posty: 169
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-01, 16:23   

defunk napisał/a:
(hint: lekarz musi mieć wgląd w kartę pacjenta, ale nie wolno mu jej skanować i rozpowszechniać w internecie)

hmmmm, przykład chyba nie trafiony, bo to są akurat dane wrażliwe podlegające ochronie. Lepszy przykład, to może jak bym zrobił zdjęcie w przychodni z tablicy ogłoszeń a później udostępnił to zdjęcie w internecie....
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2019-10-01, 17:08   

traks napisał/a:
Właśnie o to mi chodzi cały czas, jak można kogoś pozwać za udostępnienie czegoś co jest ogólnie dostępne. Ba, jak piszesz "MUSI być widoczne

Moja "buźka " tez jest ogólnodostępna - może się jej przyjrzeć każdy na ulicy , w parku , w sklepie , w ....... . Ale bez mojej zgody nikt nie może wstawić mojej podobizny na " afiszu " ( nie jestem t.zw. osoba publiczną ) , no chyba że prokurator albo sąd - ale oni ( jak na razie ) nie maja powodu to czynić. Podobnie może być ( moim zdaniem jest ) z tablicami - czyli ochrona prywatności
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2019-10-01, 17:56   

Jak ktoś ma życzenie, żeby jego wrażliwe dane osobowe pod postacią tablic były chronione, to może trzymać samochód w garażu i chodzić piechotą.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
traks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 27 Kwi 2018
Posty: 169
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-01, 18:30   

EBmazur napisał/a:
Ale bez mojej zgody nikt nie może wstawić mojej podobizny na " afiszu "

Jeżeli afisz to inna sytuacja, bo to komercyjne wykorzystanie.
Ciekawe czy ktoś sobie zastrzegł prawo do swojej podobizny i jego twarz trzeba będzie wymazywać ze zdjęć ze zlotów, spotów, spotkań.....
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2019-10-01, 21:03   

Niech sobie zrobi operację plastyczną, dużo nie zapłaci, a będzie podobny do nikogo.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2019-10-01, 21:15   

traks napisał/a:
Ciekawe czy ktoś sobie zastrzegł prawo do swojej podobizny i jego twarz trzeba będzie wymazywać ze zdjęć ze zlotów, spotów, spotkań.....

Wizerunek osoby jest daną osobową i podlega ochronie. Ale jest druga strona tego medalu. Możesz opublikować zdjęcie grupy osób z jakiegoś eventu jeżeli głównym motywem zdjęcia będzie event a nie grupa ludzi czy pojedyncza osoba. Nie musisz ich wtedy pytać o zgodę.
 
traks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 27 Kwi 2018
Posty: 169
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-02, 07:19   

Czyli jak będę robił zdjęcie drogi i przypadkowo będzir tam jakaś dacia, to numerów nie trzeba zamazywać?
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-10-02, 09:19   

traks napisał/a:
defunk napisał/a:
(hint: lekarz musi mieć wgląd w kartę pacjenta, ale nie wolno mu jej skanować i rozpowszechniać w internecie)

hmmmm, przykład chyba nie trafiony, bo to są akurat dane wrażliwe podlegające ochronie.


Każde dane osobowe podlegają ochronie, z tym, że dane wrażliwe podlegają ochronie szczególnej.


elo napisał/a:
Wizerunek osoby jest daną osobową i podlega ochronie.


Literalnie rzecz ujmując tylko wizerunek biometryczny lub przetwarzany masowo jest uznawany za daną osobową.
Natomiast sam w sobie wizerunek osoby podlega ochronie na podstawie jeszcze innych (co najmniej dwóch) przepisów.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2019-10-02, 14:50   

Cytat:
Jeżeli afisz to inna sytuacja, bo to komercyjne wykorzystanie.

afisz wstawiłem w cudzysłów - czyli "afisz " , w domyśle słup ogłoszeniowy, gazeta , reklama , internet , płot sąsiada .
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2019-10-02, 15:33   

traks napisał/a:
Czyli jak będę robił zdjęcie drogi i przypadkowo będzir tam jakaś dacia, to numerów nie trzeba zamazywać?

To nie jest wniosek z mojego komentarza.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-10-02, 15:39   

EBmazur napisał/a:
Cytat:
Jeżeli afisz to inna sytuacja, bo to komercyjne wykorzystanie.

afisz wstawiłem w cudzysłów - czyli "afisz " , w domyśle słup ogłoszeniowy, gazeta , reklama , internet , płot sąsiada .


Ale ten kwantyfikator jest rozstawiony zdecydowanie zbyt szeroko.

Nawet w przypadku wizerunku osób publicznych nie jest dopuszczalne jego rozpowszechnianie w innym celu niż informacyjny (np. nie można sobie "capnąć" zdjęcia ministra lubującego się w drogich zegarkach na reklamę tych zegarków). Ba, chroniony jest także wizerunek osób publicznych uchwycony w momentach ściśle prywatnych (dlatego swego czasu jakaś gazeta miała problem za publikację zdjęcia ówczesnej ministerki pieczołowicie pracującej nad koafiurą).

Natomiast "gazeta" czy "internet" to całkowicie inna para kaloszy i może się okazać, że Twój szacowny wizerunek pojawi się w gazecie lub internecie i co Pan z tym zrobisz? nic nie zrobisz, bo nie będzie co zrobić.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2019-10-02, 15:58   

@traks, zaryzykuj - publikuj zdjecia aut z niezamazanymi tablicami, najlepiej w związku ze złamaniem jakiegoś przepisu. Celuj w auta prawników, bo po co masz iść na łatwiznę. Dasz im prezent, bo oni zarabiają na sprawach sądowych. Ale możesz trafić na osobę, której naruszysz dobra osobiste. Nie musi się tak zdarzyć, ale może.

Przykład z internetu (w tej chwili nie potrafię / nie chcę tego weryfikować) - LINK do strony.
Krótko opiszę. Internauta opublikował na forum zdjęcie źle zaparkowanego auta z (!) zamazanymi tablicami. Koledzy z pracy pokazali to zdjęcie jego właścicielowi. Właściciel sprzedał auto po zaniżonej cenie. Wniósł sprawę do sądu. Na dzień dzisiejszy wygrał. Bezrefleksyjny pozwany decyzją sądu miał mu zapłacić 1 kPLN, jego adwokatowi 2 kPLN i kosztów sądowych 1 kPLN. Adwokat złożył apelację bo chciał 4 kPLN. Szczególnie wymowne są słowa generalnego inspektora, które można przeczytać w artykule pod linkiem.

Śmiało @traks, rób zdjęcia i publikuj. A później koniecznie podziel się wrażeniami ;-)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne