Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Mała stłuczka - jak się do tego zabrać
Autor Wiadomość
trybik 


Marka: dacia
Model: dokker
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Ambiance 5 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 362
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2019-12-14, 06:21   

witam
miałem kilka stłuczek a nawet sporego dzwona swoim UNO, zawsze miałem OC i AC , zawsze szkodę zgłaszałem do ubezpieczyciela , i szczerze nic mnie nie interesowało , zawsze usuwanie szkody bezgotówkowo
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2019-12-14, 09:37   

Naprawa w trybie rozliczenia bezgotówkowego ma sens jedynie w kilku przypadkach:
- szkoda nastąpiła w praktycznie nowym samochodzie (objętym gwarancją producenta i dotychczas serwisowanym w ASO),
- poszkodowany jest tylko użytkownikiem auta (samochód w leasingu),
- właściciel nie ma czasu na szukanie warsztatu i przepychanki z ubezpieczycielem,
- właściciel nie dysponuje środkami na zakup części i zapłatę za usługę naprawy.
W pozostałych przypadkach korzystniejszy jest wybór rozliczenia kosztorysowego, przyjęcie odszkodowania i ewentualne podjęcie walki o podwyższenie kwoty świadczenia. Zwykle przy takim rozwiązaniu trochę kasy zostaje w kieszeni, bo to poszkodowany decyduje o zakresie prac naprawczych i rodzaju użytych części (można stosować używane). Ponadto w niektórych sytuacjach np. niewielkie uszkodzenia tylnego błotnika, korzystniejsza jest naprawa tego elementu niż jego wymiana - to bowiem jest wysoce inwazyjna.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1700
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2019-12-14, 10:16   

Taki sposób naprawy powoduje brak problemów. Oddajesz uszkodzone odbierasz dobre. Przy walce o odszkodowanie można coś ugrać jak się wie jak i ma możliwość być bez auta. Bo wraz z podpisaniem ugody zabierają auto zastępcze.
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2019-12-14, 10:54   

A gdzie ja napisałem o podpisaniu ugody? Samochód zastępczy można wynająć nawet od osoby prywatnej (wystarcza umowa najmu z określoną stawką dzienną). Ubezpieczyciele stosują swoistą "radosną" interpretację przepisów i w pismach kierowanych do pokrzywdzonych wskazują, że:
-"naprawa w wyliczonej kwocie odszkodowania, jest możliwa w ich (ubezpieczyciela) warsztacie partnerskim, (pomijają tylko fakt, że wybór warsztatu należy do poszkodowanego)
- "użyte w kalkulacji zamienniki części oryginalnych spełniają wymogi producenta" ( zapominają dodać, że chodzi o producenta danej części, a nie producenta pojazdu),
- "zastosowany w kalkulacji kosztów naprawy rabat, jest możliwy do uzyskania w ich warsztatach partnerskich" (nie podają jednak, że żaden przepis prawa nie nakłada na poszkodowanego obowiązku naprawienia swojego auta /można go sprzedać w stanie uszkodzonym/, zatem zastosowany rabat jest całkowicie bezprawny)
- "samochód zastępczy przysługuje na tzw. technologiczny okres naprawy, który wynosi.... dni" (i znów mijają się z prawdą, bo samochód zastępczy przysługuje od dnia zdarzenia do momentu sporządzenia /i przekazania poszkodowanemu/ wyceny szkody, plus okres naprawy, który musi uwzględniać także czas niezbędny na zakup lub dostawę części, okres schnięcia powłok lakierniczych i badanie techniczne po naprawie).
Ponadto nie jest prawdą, że w przypadku gdy policja nie zabierze dowodu rejestracyjnego, samochód zastępczy nie przysługuje. Wystarczy, że z powodu uszkodzenia zamka np. tylnej klapy, nie można zamknąć bagażnika - takie uszkodzenie uniemożliwia normalne korzystanie z pojazdu (ryzyko kradzieży bagażu, czy wyposażenia auta).
Miłego dnia.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
kicpra 


Marka: Dacia/Ford
Model: Logan MCV II/Mondeo mk4
Silnik: 0.9 tce 120KM 188nm/2.2 TDCI 213KM 490nm
Rocznik: 2017/2008
Wersja: Stepway Outdoor
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2017
Posty: 810
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-14, 11:25   

toka93 napisał/a:
Bo wraz z podpisaniem ugody zabierają auto zastępcze

Dopiero jak hajs jest na koncie zdajesz wypożyczone auto
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1700
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2019-12-14, 11:27   

A czy przyjęcie odszkodowania i naprawa w własnym zakresie to nie jest podpisanie ugody? I wtedy możemy sobie z tymi pieniędzmi zrobić co chcemy naprawić, albo nie naprawić.
Bo może się nie zrozumieliśmy, ja wyżej pisałem o innej naprawie niż bezgotówkowa.
Faktycznie wszystkie punkty wyszczególnione przez Ciebie odnoszą się do naprawy bezgotówkowej.

No chyba, że jednak jestem w błędzie i przy naprawie kosztorysowej również przysługuje auto zastępcze na czas naprawy.
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2019-12-14, 12:59   

Cytat:
A czy przyjęcie odszkodowania i naprawa w własnym zakresie to nie jest podpisanie ugody?

Kolego, przeczytaj może czym jest ugoda. Przyjęcie wyliczonej w wycenie szkody kwoty odszkodowania, z pewnością ugodą nie jest.
toka93 napisał/a:
No chyba, że jednak jestem w błędzie i przy naprawie kosztorysowej również przysługuje auto zastępcze na czas naprawy.

Delikatnie rzecz ujmując jesteś w błędzie.
Art 361 k.c.
§ 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
§ 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
W ujęciu bardziej przystępnym należy rozumieć to tak: Ubezpieczyciel ma obowiązek zrekompensować wszystkie związane ze zdarzeniem następstwa zaistniałej szkody. Długo by wyliczać jakie to następstwa, ale wszelkie koszty holowania, parkowania i zabezpieczenia uszkodzonego auta można tu zaliczyć, jeśli doszło także do obrażeń ciała poszkodowanego, to będzie to odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, zrwot kosztów leczenia i opieki nad chorym, renta, utracone dochody (mamy wszak czasową lub trwałą niezdolność do pracy), z pewnością następstwem jest także brak możliwości korzystania z własnego samochodu.
toka93 napisał/a:
A czy przyjęcie odszkodowania... wtedy możemy sobie z tymi pieniędzmi zrobić co chcemy naprawić, albo nie naprawić.

Kolego, zdaniem Sądu Najwyższego "obowiązek naprawienia szkody przez wypłatę odpowiedniej sumy pieniężnej, powstaje z chwilą wyrządzenia szkody i nie jest uzależniony od tego, czy poszkodowany dokonał naprawy rzeczy i czy w ogóle zamierza ją naprawiać. Szkodą nie jest poniesiony wydatek na naprawę pojazdu, a sam fakt uszkodzenia pojazdu. Odszkodowanie powinno więc określać jedynie kwotę pieniężną, niezbędną do dokonania napraw, bez względu na to, czy naprawa w ogóle nastąpiła lub ma nastąpić. bowiem żadne przepisy prawa nie nakładają na poszkodowanego obowiązku naprawienia uszkodzonego pojazdu".
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
Ostatnio zmieniony przez hak64 2019-12-14, 13:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne