Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Fotowoltaika
Autor Wiadomość
gawel 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway Laureate LPG
Silnik: 0,9 LPG
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 31 Maj 2019
Posty: 356
Skąd: WPR
Wysłany: 2020-01-10, 16:58   

Fruxo napisał/a:
czekam na oferte od ML system na razie te 3.4 od geo solar za 20 tyś do mnie przemawia


Drogo. nie zależy Ci na pieniądzach?
_________________
Martwią się bogacze, gdzie pochować swoje dacze:)
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-01-10, 17:03   

Problem jest w tym że dam se rękę uciąć że 95 % naszych domorosłych instalatorów ma pewnie mniejszą wiedzę ode mnie w tym temacie bo zrobił się biznes więc każdy kazik z wiertarką co umie skręcić przewody na na taśmę został instalatorem. Już takich majstrów miałem na metry co nie wiedział jak rurę od gazu podłączyć do pieca albo że z kondensacyjnego leci woda.
Jak by ktoś mi polecił majstra to rozumiem ale w takiej sytuacji gdzie jestem zielony wolę dopłacić a nie poprawiać tego potem sam.
Dodaj do tego przerzucanie odpowiedzialności za gwarancje miedzy 3 podmiotami co w polskich warunkach znaczy że gwarancji w ogóle nie ma, zawsze producent stwierdzi że to wina instalatora a ten na odwrót a ja zostaje z wyrzuconymi pieniędzmi a tak mam 1 podmiot i organ nadrzędny .
Ostatnio zmieniony przez Fruxo 2020-01-10, 17:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
gawel 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway Laureate LPG
Silnik: 0,9 LPG
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 31 Maj 2019
Posty: 356
Skąd: WPR
Wysłany: 2020-01-10, 17:06   

Fruxo napisał/a:
Problem jest w tym że dam se rękę uciąć że 95 % naszych domorosłych instalatorów ma pewnie mniejszą wiedzę ode mnie w tym temacie bo zrobił się biznes więc każdy kazik z wiertarką co umie skręcić przewody na na taśmę został instalatorem. Już takich majstrów miałem na metry co nie wiedział jak rurę od gazu podłączyć do pieca albo że z kondensacyjnego leci woda.
Jak by ktoś mi polecił majstra to rozumiem ale w takiej sytuacji gdzie jestem zielony wolę dopłacić a nie poprawiać tego potem sam.


Mojego wykonawce mogę z czystym sumieniem zarekomendować
_________________
Martwią się bogacze, gdzie pochować swoje dacze:)
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-01-10, 17:10   

namiar ?
 
gawel 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway Laureate LPG
Silnik: 0,9 LPG
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 31 Maj 2019
Posty: 356
Skąd: WPR
Wysłany: 2020-01-10, 17:14   

na priv
_________________
Martwią się bogacze, gdzie pochować swoje dacze:)
 
rysiek223
[Usunięty]

Wysłany: 2020-01-10, 18:11   

gawel napisał/a:
rysiek223 napisał/a:
Wejdź na stronę Taurona i skorzystaj z pomocy konsultanta mój kolega skorzystał i jest zadowolony.


Tauron w Warszawie to super pomysł :shock: dostajesz nobla za głupotę.


Wiesz co osioł z Ciebie
1- W wątku nie pisało gdzie ma być ta instalacja a poza tym co Ci bede pisał zobacz sobie pierwszy post autora pytania i sam sobie odpowiedź komu należy się nobel.
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-01-11, 14:59   

Teraz doczytałem że panele multikrystaliczne lepiej radzą sobie z częściowym zacienieniem bo mono potrafi nawet przy 10 % cienia nie działać ?
jeżeli to prawda to dla mnie poli krystaliczne bedę lepsze szczególnie że mam dużą powierzchnie montażu
Ostatnio zmieniony przez Fruxo 2020-01-11, 15:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4054
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-11, 17:18   

Fruxo napisał/a:
Teraz doczytałem że panele multikrystaliczne lepiej radzą sobie z częściowym zacienieniem bo mono potrafi nawet przy 10 % cienia nie działać ?
jeżeli to prawda to dla mnie poli krystaliczne bedę lepsze szczególnie że mam dużą powierzchnie montażu

Pamiętaj o tym że wszystkie panele połączone są w szeregu . jeśli nawet cień ( ptasia kupa/liść padnie na jeden panel) i ograniczy jego prąd np o 10% to w standardowej instalacji ta zadziała cały szereg - jego mac spadnie automatycznie wszędzie .
Dlatego ważniejsze jest użycie falownika wraz z tzw optymalizatorami przy każdym panelu aby moc wszystkich nie spadła .
Stąd właśnie polecam SolarEdge .
Pamiętaj w warunkach Warszawy każda poprawnie zrobiona i zainstalowana instalacja o mocy 1kWp da Ci rocznie 1 MWh energii . Różnice pomiędzy tymi rodzajami /sprawnościami będziesz miał w skali roku w kilku kWh a róznice cenowe olbrzymie .
Już napisałem że to "chłyt marketingowy" aby sprzedać swoje jak najdrożej .A im więcej bajeru tym lepiej klienta wkręcić . Sprzedać mu to czego zupełnie nie potrzebuje * typu połaczenie instalaacji z dodatkowymi licznikami wyprodukowanej energii /online instalacje ze stałym podgladem produkcji itd....
Bo marze na tym są olbrzymie.
I im mniejsza instalacja tym wyższa cena za 1kWp .
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-01-12, 17:15   

No właśnie jak z tym cieniem jest. Mam dach północny zachód a południowy wschód.
Niektóre firmy proponują po równo z każdej ze stron a inni tylko z południowego wschodu. Niestety od strony zachodu mam 50 letniego dęba która skutecznie na pere godzin rzuca cień , trochę nie w smak mi go wycinać bo sadził go mój ojciec.
Mam duży teren może lepiej ustawić cała instalacje na ziemi ? Mam prawie hektar ogrodzony więc dało by rade ustawić to na płaskiej powierzchni.

Bez tytułu.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 50,44 KB

 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4054
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-12, 18:06   

Przy takim układzie budynku w stosunku do stron świata nie budowałbym tego na dachu lecz na ziemi lub ewentualnie wiacie /garazu który może masz czy planujesz..
Wyślij mi dane na priva to przygotuję Ci poprawnie przygotowaną lokalizację paneli .
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-01-12, 19:56   

no właśnie to jest garaż
myślałem żeby dobudować komórkę do garażu na południe
ale to kolejne koszty które niweczy sens inwestycji
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2020-01-12, 20:27   

Gwóźdź programu to nadbudowa na domu, bo VAT jest mniejszy dla usług budowlanych. Inaczej 22/100.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
GRL 


Marka: Dacia => VW
Model: Duster II => Golf
Silnik: 1.6sce => 1.0tsi 115
Rocznik: 2018 => 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 20 Lip 2016
Posty: 1207
Skąd: ZS
Wysłany: 2020-01-12, 22:55   

Coś mi świta, że niejaki Zachar opowiadał niedawno, że teraz na garażu też da radę na niższym vacie.
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4054
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-12, 22:58   

Eplus. Nie wprowadzaj w błąd.
Instalacja PV poza budynkiem tez jest objęta obniżonym VAT-em.
A taka przybudówka wystarczy że będzie określona jako stelaż do PV i też będzie objęty niższym podatkiem
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
Ostatnio zmieniony przez jas_pik 2020-01-12, 22:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-01-16, 22:43   

Chyba nici z tego będą.
Muszę dobudować kawałek dachu do południowej strony garażu. Potrzebuje ok 20m2
Ściana ma szerokość 4.5m czyli potrzebuje prawie 6 metrów długości wiaty.
Koszta ogromne bo to przecież ponad połowa garażu który do niczego nie będzie służył a ja wcale nie mam ochoty na taką maszkarę.
Więc pytanie co lepiej zrobić założyć tanią instalacje na dachu od strony wschodu typu 1.8 kW za 10 tyś z ikeai czy odpuścić temat.
Jeszcze znalazłem coś o takiego do postawienia za garażem
https://allegro.pl/oferta/zestaw-fotowoltaiczny-wiata-wsc-1-3x5m-9-modulow-8292906528
Ostatnio zmieniony przez Fruxo 2020-01-16, 23:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4054
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-16, 23:23   

Sam musisz sobie pliczyć .
Z tej lokalizacji przy położeniu na wschód z 1,8 kWp otrzymasz rocznie około 700 kWh ( o wartości 700x0,5 zł = 350 zł .
Przez 10 lat to będzie 3500 zł .
Czy to jest warte?
Może być wiata może też być też instalacja zrobiona na konstrukcjii metalowej . Koszt takiej konstrukcji szacuję na ok 800 zł . Ale wtedy wyprodukujesz rocznie ok 1,8 MWh o wartości 900 zł rocznie .Czyli przez 10 lat 9000 zł
Wybór należy do Ciebie .
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-01-17, 01:12   

Jaka to konstrukcja metalowa taka gruntowa ?
Chyba jedynie taka instalacja jest w moich warunkach sensowna i tak jak planowałem uderzyć w 3,5 kW
Ostatnio zmieniony przez Fruxo 2020-01-17, 01:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4054
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-17, 08:53   

Rozwiazań są dziesiątki .

Przykłądy

_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-01-17, 15:52   

W sumie to nie wiem
Mało która firma w ogóle chce rozmawiać o instalacjach na gruntowych a jak już chce to nie o takich małych. A jak mam sam zrobić doprowadzenie okablowanie i wylewkę to równie dobrze mogę postawić system mocujący a nawet założyć panele jak to tylko skręcanie przewodów.

Z kolei program w ikei twierdzi że wyprodukuje 3.2 kW z instalacji 3.4 co jest całkiem kuszącą ofertą

Bez tytułu.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 109,77 KB

Ostatnio zmieniony przez Fruxo 2020-01-17, 15:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4054
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-17, 23:46   

Zrobienie samemu całej instalacji to żadna filozofia.
Ale przy Solaredge musisz mieć instalatora który uruchomi Ci falownik.
Jeśli dadzą Ci gwarancję na taką produkcję ( inaczej zwrot kasy ) to możesz spróbować :)
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
Ostatnio zmieniony przez jas_pik 2020-01-17, 23:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2020-01-21, 15:56   

jas_pik TUTAJ napisał/a:
Z tego co pamiętam wystarczy wniosek i zaświadczenie od Zakładu energetycznego o włączeniu instalacji do sieci ( czyli licznika dwukierunkowego) .


Nie chcąc robić off-topu w temacie o elektrykach, w którym zaczął się rozwijać wątek fotowoltaiczny PRZED TYM POSTEM (link), tutaj pociągnę ten wątek.
Wcale nie neguję zalet fotowoltaiki. Jako przyszły potencjalny inwestor fotowoltaiki na cele mieszkaniowe interesuję się takim rozwiązaniem. Od niedawna. W zasadzie od teraz ;-) Ale chyba zrobiono jakieś zmiany - nowe zasady i obowiązki (patrz artykuł http://gramwzielone.pl/en...mikroinstalacji ).
Ostatnio zmieniony przez eio 2020-01-21, 15:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4054
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-21, 21:12   

eio napisał/a:
Ale chyba zrobiono jakieś zmiany - nowe zasady i obowiązki (patrz artykuł http://gramwzielone.pl/en...mikroinstalacji ).

Po pierwsze jest ta temat który ciągną sprzedawcy energii od wielu lat . Dlacego , a no dlatego żeby móc wyłączać działanie systemu PV zdalnie przez sprzedawcę energii. Czyli wtedy gdy instalacja pracuje sprzedawca chce Ci zdalnie wyąłczyć produkcję Twojego systemu.
Na to nie ma zgody i nie będzie od strony prosumentów.Dlaczego ano dlatego że PV produkuje prąd w ciągu dnia kiedy jest najardziej potrzebny. Ok niech wyłączaja zdalnie instalcje o mocy ponad 100 kW ( bo takie już nie wchodza jako prosument)
Niech wyałczają zdalnie wiatraki - b wiatraki najwięcej prądku produkują w nocy kiedy jest najmniejsze zapotrzebowanie.
Po trzecie w żadnym kraju EU regulator rynku ( taki jakim w Polsce jest Prezes URE nie zezwolił na zdalnie sterowanie małych instalacji)
Cytat:
Propozycje istotnych zmian zasad funkcjonowania mikroinstalacji OZE w sieci dystrybucyjnej krajowi operatorzy systemów dystrybucyjnych – PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa Operator i Enea Operator – przedstawili po raz pierwszy przed rokiem.

Dlatego prosze nie pisz że coś chyba zmieniono bo to co publikują dziennikarze to chciejstwo sprzedawców aby zarabiać jak najwięcej kasy.
Z drugiej strony nie jest to dziwne. Bo w ubiegłym roku przekroczyliśmy juz w małych instalacja PV ( prosumenckich moc zainstalowaną ponad 1 GW) czyli tyle ile ma mocy ma dzisiaj elektrownia Turów.
I co najważniejsze . W nocy taka elektrownię Turów trzeba utrzymywać w gotowości ( tzn spalać wcale nie małe ilości paliwa) aby elektrownia była gotowa do zwiększenia mocy do maxa w ciągu ok 30 minut. Bo w nocy większość energii w Polsce produkują wiatraki. Ale tez takie elektrownie cieplne muszą być cały czas w pogotowiu gdy wiatr osłabnie.
A PV produkują właśnie wtedy gdy trzeba ( gdy jest największe zapotrzebowanie)
Popatrz się na raporty /wykresy zapotrzebowania mocy w dzień ( 23GW) i w nocy (17 GW)
A 1GW mocy w PV oznacza że w ciągu dnia PV dostarczają już prawie 5% energii do sieci.
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2020-01-21, 21:27   

jas_pik napisał/a:
A PV produkują właśnie wtedy gdy trzeba ( gdy jest największe zapotrzebowanie)

To jest bardzo silny i oczywisty argument, o którym nie pomyślałem. Jak mi coś przyjdzie do głowy to Ciebie później podpytam.
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4054
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-21, 22:03   

No własnie z tego wszystkiego nie podałem linka gdzie na biezaco można obserwować prace PSE
https://www.pse.pl/dane-s...owanie-mocy-kse
Oraz na bieząco dnane w raz z przepływami międzynarodowymi ( import/export)
https://www.pse.pl/dane-systemowe
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne