Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zatarty silnik?
Autor Wiadomość
Tomcik12 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Mar 2015
Posty: 93
Skąd: Mrągowo
Wysłany: 2020-02-28, 19:14   Zatarty silnik?

Witajcie,
jako że to jedyne forum motoryzacyjne na którym jestem zalogowany, chciałbym się poradzić w sprawie mojego drugiego auta - fiata pandy.

Wstęp: wczoraj przywaliłem miską olejową o kamień. Wgniecenie wielkości dużej, męskiej pięści, ale pęknięć brak. Myślałem, że wszystko jest w porządku, skoro nie wycieka olej - po prostu będzie wgnieciona jak element karoserii po kolizji.

Rozwinięcie: jadąc następnego dnia do pracy, po 35km panda zdechła. Zaczęła "cykać", po 100m coraz głośniej aż wrzuciłem ją na luz zaniepokojony jej pracą, a wtedy zgasła i nijak nie można było jej odpalić - rozrusznik nie kręci. Akumulator raczej dobry - nigdy nie stwarzał problemów. Prąd dochodzi. Poziom oleju na maxa, ale nie przekroczony. Zaholowałem do mechanika - ten zrobił szybki test - wrzucił ją na "czwórkę" i kazał pchać we trzech - nie można jej przepchnąć - i po tym krótkim teście stwierdził, że silnik się zatarł i nadaje się tylko do wymiany.

Zakończenie: No właśnie - jakie będzie zakończenie? Czy jego szybka diagnoza na podstawie jednego testu może/musi być trafna? Czy jest szansa, że coś innego unieruchomiło auto, jakaś mniejsza/większa awaria, ale inna niż zatarcie? A jeżeli rzeczywiście, zatarłem silnik, to jaki może być orientacyjny koszt wymiany? Bo sam silnik na allegro to koszt około 700zł... A może wystarczy jakiś jeden element wymienić, niekoniecznie całość? '

Pytam, bo jestem w kropce - nie wiem co robić. Dacią Żona jeździ do pracy, bo ma bliżej - a ja Pandą codziennie 70km w jedną stronę dojeżdżam i powiem szczerze, że bardzo dobrze utrzymany egzemplarz się trafił - do tej pory zero awarii i szkoda mi oddać na żyletki..

Może forumowicze coś doradzą :)
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1705
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2020-02-28, 19:18   

Zależy w jakie miejsce. Może gdzieś przygniotło smok i nie podawał oleju. Zdjąć miskę i zobaczyć. Nikt na odległość nie będzie diagnozował takiej usterki.
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-02-28, 19:38   

jak mechanik stwierdził że zatarty
to zapewne znaczy że zatarty
silnik używka to loteria , możesz kupić w takim stanie jak masz , najlepiej kupić na chodzie z dawcy remont zapewne nie opłacalny

raczej bym szukał innego auta
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1705
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2020-02-28, 19:43   

Jak 1.2 8v to silnik do 600zl można znaleźć. Nie do zajechania to i dużego ryzyka nie ma.
Szukanie nowego auta to takie same ryzyko jak wymiana silnika.
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
Tomcik12 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Mar 2015
Posty: 93
Skąd: Mrągowo
Wysłany: 2020-02-28, 19:50   

toka93 napisał/a:
Nikt na odległość nie będzie diagnozował takiej usterki.

Nie oczekuję diagnostyki i wyroku, a jakiegoś pomysłu, co można sprawdzić by upewnić się że jest to słuszna diagnoza. Właśnie mechanik mówił, że prawdopodobnie jest przygnieciony smok i przez to oleju nie dawał.. no ale, to takie wróżenie z fusów - tylko próbowaliśmy pchnąć go i tyle.

Cytat:
Jak 1.2 8v to silnik do 600zl można znaleźć

bodajże 1,1 - ale najpopularniejszy pandowy silnik. Na allegro jest za 500zł + 200 przesyłka + mechanik na szybko stwierdził, że przekładka około 1000zł (robocizna + materiały jak olej itp) = około 1600-1700zł. Wartość autka to hmm.. 3000? Bo to panda z początku produkcji, nawet wspomagania nie ma :-x

Fruxo napisał/a:
raczej bym szukał innego auta

właśnie przeglądam oferty - 90% to grupa VW + opel, które swoje już przejechały
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1705
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2020-02-28, 19:59   

Jeśli budżet 3000 zł to ciężko będzie znaleźć coś sensownego.
Do 10 nawet nie ma za łatwo, bo już wiekowe i nawet te pancerne jednostki już mają lata świetności za sobą :)
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-28, 20:01   

Tomcik12 napisał/a:
Czy jego szybka diagnoza na podstawie jednego testu może/musi być trafna?

Może, nie musi.

Tak jak pisze kol. toka93 - trzeba sprawdzić dokładnie, w silniku jest więcej części, które mogą go przyblokować.

Poza tym, nawet jeśli to faktycznie zatarcie, to one też bywają różne - np co innego wałki rozrządu, co innego panewki wału korbowego...
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1705
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2020-02-28, 20:10   

Z opisu obstawiam raczej zatarcie panewek o ile ich nie obróciło i nie spowodowały spotkania tłoków z zaworami :)
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
Tomcik12 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Mar 2015
Posty: 93
Skąd: Mrągowo
Wysłany: 2020-02-28, 20:35   

toka93 napisał/a:
Jeśli budżet 3000 zł to ciężko będzie znaleźć coś sensownego.


budżet jest ruchomy - sam nie wiem co kupić. Bo może to być tani dupowóz (za przeproszeniem) czyt. do 5000zł - wtedy koniecznie gaz, tak by pojeździło kilka lat bez większych napraw (dla mnie na dojazd do pracy), a może też być coś droższego za kilkanaście tys złotych (wtedy to Żona by jeździła, bo mniej km ma do pracy, to tak by nie zajeździć, a ja bym odzyskał Daćkę), póki co przeczesuję lokalny rynek pod tymi dwoma kątami. Właśnie takim tanim środkiem była panda - naprawdę dzielnie sobie radziła na trasie już od około dwóch lat. Ale to nie ten temat :)

laisar napisał/a:
Tak jak pisze kol. toka93 - trzeba sprawdzić dokładnie, w silniku jest więcej części, które mogą go przyblokować.
Podejrzewam, że ja metodami prostymi i "przydomowymi" nie jestem w stanie tego zrobić - i pytanie czy warto płacić mechanikowi za diagnostykę, jeśli auto miałoby się nadawać na żyletki.. W przypadku "mniejszego" zatarcia wystarczająca byłaby wymiana jakiś komponentów, czy w dalszym ciągu mówimy o "swapie"?
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3597
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-28, 21:21   

Najprościej wykręcić świece i obejrzeć przez wziernik gładzie cylindrów czy są widoczne wzorki honowania.
Jeśli tak to wtedy najprawdopodobniej zatarły się "tylko" panewki główne i/lub korbowodowe a to jest dość łatwe i tanie w naprawie - wystarczy wyjąć wał korbowy nawet bez wyciągania silnika przeszlifować go i włożyć nadwymiarowe panewki.
Nie wiem ile teraz kosztuje taka naprawa - w epoce kanta i poldka była to niemal czynność serwisowa co kilkadziesiąt kkm :)
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-29, 02:03   

Tomcik12 napisał/a:
rozrusznik nie kręci

W ogóle? Bo może to on jest zepsuty i wgnieciona miska to albo przypadkowa zbieżność awarii, albo uszkodził się od uderzenia, albo cokolwiek innego, a niekoniecznie zaraz "zatarcie silnika"...

Tomcik12 napisał/a:
bardzo dobrze utrzymany egzemplarz

Diagnoza to podstawa - dopóki nie wiadomo co jest zepsute, to ciężko oceniać sens ekonomiczny naprawy lub wymiany, ale MSZ w przypadku takiego dobrego egzemplarza opłaca się go naprawiać nawet gdyby koszt był porównywalny z jego wartością, bo sumarycznie jest to pewniejsze niż sprzedaż "strucla" i dołożenie do kolejnej sztuki, która będzie "rosyjską ruletką".
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2020-02-29, 05:33   

Kup coś z prześwitem, bo zaraz powtórzysz. Ja cztery dni jeździłem pożyczoną od syna Astrą i jak zawsze nawracałem sobie na trawniku pod firmą - wczoraj pociągnąłem jakimś żelazem po krawężniku, aż echo poszło, nie wiem, czy się przyznawać, nic nie odpadło. :mrgreen:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Tomcik12 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Mar 2015
Posty: 93
Skąd: Mrągowo
Wysłany: 2020-02-29, 17:01   

eplus napisał/a:
Kup coś z prześwitem, bo zaraz powtórzysz


drogę do domu znam, a na trak więcej jeździć nie będę - nauczkę już mam.

laisar napisał/a:
Tomcik12 napisał/a:
rozrusznik nie kręci

W ogóle? Bo może to on jest zepsuty


Z rana działał, jak mi samochód wyłączył się podczas jazdy to przy pierwszej próbie uruchomienia przekręcił z wielkim mozołem dwa razy, później pół, a później w ogóle już nie gadał ze mną. Nigdy wcześniej nie miałem z nim problemów, nie zgrzytał, nie zawieszał się.


Przyznam szczerze, że przespałem się z tą decyzją, trochę ludzi popytałem i raczej wezmę się za reanimację. Silnik na allegro namierzę, wstępną chęć wioskowego cudotwórcy mechanicznego mam, więc może uda się tanim kosztem podmienić silnik
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-29, 17:25   

"Kto bogatemu zabroni" - ale pisząc o naprawie miałem na myśli reperację silnika. Na wymianę zawsze jest czas, o ile w ogóle się okaże potrzebna...
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-02-29, 18:20   

Rozbierz to sam i zobacz
najwyżej zawieś do mechanika wał do obejrzenia jak nie masz o tym pojęcia
 
Tomcik12 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Mar 2015
Posty: 93
Skąd: Mrągowo
Wysłany: 2020-02-29, 19:23   

Użyłem skrótu myślowego - auto wyląduje u mechanika, a on zadecyduje, co dalej. A na nowy silnik się nastawiam, bo to najgorsze ( w sensie najdroższe) co może się wydarzyć - ja już taki jestem że wolę się na najgorsze nastawić i w razie czego miło zaskoczyć, że do tego nie doszło niż odwrotnie :-)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne