Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Spanie w dacii - mini kamper
Autor Wiadomość
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-07-24, 09:47   

Kolejny raz testowałem w terenie nocowanie w Dusterze ze zrobioną przeze mnie składaną "platformą" do spania. Tym razem w Sudetach: wiata biwakowa nad Złotym Stokiem i podobna, ale mniejsza wiata w Bielicach. Kolejne spostrzeżenia:
    • Latem w lipcu potrafi być zimno, zwłaszcza w górach. W nocy temperatura spadała sporo poniżej 10 stopni, więc ciepły śpiwór i ubranie (nawet czapka) bardzo wskazane. Duster nie zapewnia izolacji termicznej - wewnątrz jest tylko trzy, cztery stopnie cieplej niż na zewnątrz.
    • Trzeba zapewnić przynajmniej mały przepływ powietrza - wystarczy uchylić jedno okno. Trochę wilgoci zbiera się na szybach, ale nie ma dramatu. Myślałem, że będzie gorzej.
    • Platforma sprawdziła się świetnie. Pod spodem jest miejsce na wrzucenie ekwipunku (nie zmieściły się tylko grube plecaki), a śpi się dość wygodnie.
    • I jeszcze jedno spostrzeżenie, dotyczące raczej miejsc do biwakowania niż biwakowania w aucie: w Polsce są wyznaczone takie miejsca, są nawet kosze na śmieci, ale nikt nie pomyślał o załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Tuż za granicą, w Czechach - owszem. Są latryny, niektóre nawet przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.


duster-bielice.jpg
Plik ściągnięto 47 raz(y) 150,68 KB

 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3622
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-07-24, 10:08   

macminer napisał/a:
... I jeszcze jedno spostrzeżenie, dotyczące raczej miejsc do biwakowania niż biwakowania w aucie: w Polsce są wyznaczone takie miejsca, są nawet kosze na śmieci, ale nikt nie pomyślał o załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

I słusznie! To zacieśnia więź biwakującego z naturą- nocujemy na dziko to i wypróżniamy się na dziko. Trzeba być konsekwentnym. A wszelkie odpadki nieorganiczne i organiczne zabierać ze sobą... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2020-07-24, 10:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-07-24, 10:29   

macminer napisał/a:

I jeszcze jedno spostrzeżenie, dotyczące raczej miejsc do biwakowania niż biwakowania w aucie: w Polsce są wyznaczone takie miejsca, są nawet kosze na śmieci, ale nikt nie pomyślał o załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Tuż za granicą, w Czechach - owszem. Są latryny, niektóre nawet przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.[/list]


To jest ogólne spostrzeżenie co do różnic dotyczących wielu rzeczy w Czeskiej Republice i Polsce -- w wielu podstawowych sprawach jesteśmy kilkadziesiąt lat za Czechami.
 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 829
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2020-07-24, 18:29   

defunk napisał/a:
w wielu podstawowych sprawach jesteśmy kilkadziesiąt lat za Czechami.

Za Czechami , Niemcami , Francuzami i za "Murzinami" ale mnie to się podoba i dobrze mi Tu.
 
sabb 


Marka: Renault
Model: Clio
Silnik: 1.0 TCe
Rocznik: 2022
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 29 Paź 2017
Posty: 34
Skąd: śląskie
Wysłany: 2020-07-25, 14:36   

I o to chodzi ! Też mi tu dobrze. Ciekawe ,że te kilkadziesiąt lat temu słyszałem podobne opinie...
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-07-27, 08:57   

Że za komuny też uważano, że Polska (ściśle: cały nasz blok) jest pępkiem świata i krytyka nie tyle nie uchodzi, co świadczy o pomieszaniu zmysłów? ;-)
To mogę tylko dodać, że właśnie byliśmy na kolejnej dwudniówce w Czeskiej Republice, znów z biwakowaniem w/przy Dusterze -- i znów momentami można powiedzieć "czemu u nas nie może być tak?..." Jest czysto, nikt nie rzuca byle gdzie śmieci, ludzie są wyluzowani, grzeczni i kulturalni (chociaż piwo piją wszyscy i zawsze). Pod względem bezpieczeństwa kraj ten ma jeden z najwyższych not na świecie (!), chociaż -- to może być niespodzianką -- jest tam stosunkowo łatwy dostęp do broni.

No ale, żeby nie było aż tak offtopicznie, cyk z sobotniego wieczora:

P1130846.JPG
Plik ściągnięto 64 raz(y) 106,58 KB

 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-07-27, 09:13   

defunk napisał/a:
znów z biwakowaniem w/przy Dusterze


Czy dobrze widzę ze zdjęcia, że nocujecie pod tarpem? Jeśli tak, to nie jest za zimno?

A jeśli chodzi o dyskusję na temat wyższości PL nad CZ - to ogólnie cieszę się, że mieszkam w Polsce, ale nie widzę powodu, żeby czegoś konkretnego nie móc się nauczyć od sąsiadów. Wydaje mi się, że dostępność szaletów czy latryn akurat mogłaby być taką kwestią.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-07-27, 09:37   

macminer napisał/a:
Czy dobrze widzę ze zdjęcia, że nocujecie pod tarpem? Jeśli tak, to nie jest za zimno?


Tak, ja wole płachtę (tarpa), Małżonka rozkłada się w środku (tym razem nawet z psiną -- przynajmniej w nocy nie stróżuje).

Zimno nie jest, chociaż to góry. Od spodu izoluję się takim kocem z Deca (bardziej przed wilgocią) + matą samopompującą (stykłaby sama), mam też całkiem ciepły śpiwór (tym razem było mi w nim bardzo gorąco; czasem biorę też taki leciutki, który do +10 st. też styka). Największy feler płachty to poranna rosa, która potrafi wejść do środka -- popełniłem błąd, bo zamiast rozbić się w lasku (5 metrów z tyłu), zamarzył mi się nocleg na pięknej łące. Chyba się przełamię i zainwestuję w jakiś namiocik z osobnym tropikiem (tarpa suszę dopiero teraz).

Zabawne, że na starość zbiera mi się na powroty do lat młodzieńczych. Wtedy był autostop i dźwiganie wszystkiego na plerach, teraz jest wspaniały Duster (ale przyznam, że kilka dni temu jeździłem próbnie Rifterem -- pod względem biwakowania jest znacznie fajniejszy, ale, kurtka na wacie, do krótkiego nasza trójca i tak się nie zmieści -- a na longa bym się nie porwał).
 
swissman 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: dci 1.5, 90 KM
Rocznik: 2016
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 283
Skąd: W-Wa, teraz CH
Wysłany: 2020-07-29, 06:48   

defunk napisał/a:
Pod względem bezpieczeństwa kraj ten ma jeden z najwyższych not na świecie (!), chociaż -- to może być niespodzianką -- jest tam stosunkowo łatwy dostęp do broni.

co wcale niespodzianka byc nie musi bo tam gdzie bron ma kazdy bywa duzo bezpieczniej niz tam gdzie bron maja tylko bandyci i skorumpowana wladza...

vide Szwajcaria... tu tez bywa bezpieczniej niz w innych krajach, a broni ci tutaj pod dostatkiem...
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-07-29, 07:50   

swissman napisał/a:
vide Szwajcaria... tu tez bywa bezpieczniej niz w innych krajach, a broni ci tutaj pod dostatkiem...


Wydaje mi się, że w Szwajcarii generalnie nie wolno nosić przy sobie broni (tak, wiem, że prawie każdy facet ma na wypadek "W" szafę pancerną w domu, sam kiedyś taką widziałem) -- natomiast u Czechów przy wejściu do urzędów stoją specjalne "spluwaczki" (nie wolno wchodzić z naładowaną bronią, należy ją rozładować i oddać kontrolny strzał).
 
temporar 



Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 TCE
Rocznik: 2022
Wersja: Extreme 5-os.
Dołączył: 02 Cze 2022
Posty: 80
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-12-15, 11:38   Jak z Joggera zrobić taniego kampera

Od wakacyjnego wyjazdu do Chorwacji - podczas którego byliśmy zmuszeni przespać się na parkingu w aucie - chodzi mi po głowie myśl zorganizowania sobie zestawu elementów adaptujących Joggera pod awaryjny nocleg. Zestawu który:
a) możnaby wozić ze sobą przy rozłożonej tylnej kanapie
b) nie ograniczałby przestrzeni bagażowej
c) pełniłby inne funkcje
d) był tani i łatwy w montażu

Natrafiłem ostatnio na ten filmik rodziny, która wymyśliła niemal dokładnie to o czym myślałem.
Z pomocą kilka drewnianych elementów i płyty 1x1m można zmontować proste łóżko. A na czas podróży położyć płytę na podłodze bagażnika lub zrobić z niej dodatkową półkę na bagaże. Na półce możnaby np. postawić transporter/kontener dla czworonoga tak aby miał podgląd na to co się dzieje poza autem / w kabinie.
Stabilność tej konstrukcji budzi wątpliwości, na pewno można to rozwiązanie jeszcze usprawnić. Jeśli ktoś z was ma ochotę się pobawić tutaj są szczegółowe wymiary poszczególnych elementów.

Dla porównania oficjalny camper kit, który niebawem ma się pojawić w ofercie. Materac długi i szeroki; pudło wygląda solidnie. Pokrywę można zblokować pod kątem umożliwiając przyjęcie pozycji półleżącej. Wadą jest niewykorzystanie foteli jako podłogi łóżka co wymaga dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Z pewnością nie będzie to tanie rozwiązanie.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-12-15, 12:14   

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=5883
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-21, 13:10   

temporar napisał/a:
nie będzie to tanie rozwiązanie

Nie jest - 9654 zł... :shock:
 
temporar 



Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 TCE
Rocznik: 2022
Wersja: Extreme 5-os.
Dołączył: 02 Cze 2022
Posty: 80
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-05-24, 12:24   

Ta kwota jest absurdalna, zwłaszcza że w cenie jest jedynie dwuosobowe łóżko z firankami.

W sieci są zdecydowanie tańsze rozwiązania zaczynające się od 150 euro, dające podobną funkcjonalność i zajmujące mniej miejsca.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-05-24, 14:49   

temporar napisał/a:
W sieci są zdecydowanie tańsze rozwiązania zaczynające się od 150 euro, dające podobną funkcjonalność i zajmujące mniej miejsca.


150 euro to chyba lekka przesada, RAXO jest dość tanie, a jednak 3,6 tys. zł za składaną leżankę trzeba wybulić.

Aaa... właśnie widzę, że 3 lata temu pisałem, że do krótkiego Riftera byśmy się nie zmieścili... no to jednak się mieścimy ;-) W tamtym roku łącznie było przeszło 20 "biwaczków" na pace ;-)
 
temporar 



Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 TCE
Rocznik: 2022
Wersja: Extreme 5-os.
Dołączył: 02 Cze 2022
Posty: 80
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-05-25, 08:40   

150 EUR to za rozwiązania DIY bez materacy i zasłonek. Osobiście wolę mieć więcej miejsca w bagażniku i spać na dmuchanym. Zwłaszcza, że w Joggerze to głównie awaryjnie albo weekendowo jest sens nocować. RAXO fajna sprawa, dzięki za linka.

Kilka drewnianych klocków i deska (~150 EUR deklarowane)
4 stoliki kawowe IKEA (60 EUR)
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-05-25, 12:07   

temporar napisał/a:
150 EUR to za rozwiązania DIY bez materacy i zasłonek. Osobiście wolę mieć więcej miejsca w bagażniku i spać na dmuchanym. Zwłaszcza, że w Joggerze to głównie awaryjnie albo weekendowo jest sens nocować. RAXO fajna sprawa, dzięki za linka.

Kilka drewnianych klocków i deska (~150 EUR deklarowane)
4 stoliki kawowe IKEA (60 EUR)


No tak, ale w przypadku samoróbek dochodzi jeszcze niepoliczalny koszt umiejętności manualnych, a czasem też narzędzi, które nie każdy ma (natomiast te zydelki z Ikei to jakiś żart; paleta na dłuższą metę będzie za ciężka).

Na nocleg ad-hoc materac lub mata samopompująca wystarczy (można dołożyć karimatkę z Deka), grunt, żeby podłoga była równa. Jeśli równa nie jest, trzeba kombinować, a wówczas nawet takie rozwiązania z meblowego niekoniecznie się sprawdzą.

A poza tym wszystko tkwi tylko w głowie ;-)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne