Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Możliwość uniknięcia kolizji drogowej kodeks
Autor Wiadomość
traks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 27 Kwi 2018
Posty: 169
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-08-10, 18:57   

Przepraszam ale czy ten przepis pozwala rowerzyście omijać przeszkodę bez sygnalizowana tego? Czy zezwala na tak manewr podczas gdy jest się wyprzedzanym przez inny pojazd?
Z przytoczonej wyżej historii wynika że kierująca nie została ukarana za nie trzymanie odpowiedniej odległości od wyprzedzanego rowerzysty, a za to że nie przewidziała jego zachowania na drodze.
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-08-10, 20:18   

traks napisał/a:
ten przepis pozwala rowerzyście omijać przeszkodę bez sygnalizowana tego?


Wystarczy odrobina wyobraźni, żeby uzmysłowić sobie, że nie zawsze jest to realne. Czy kierowcy omijając dziurę w jezdni sygnalizują to? Niemal nigdy. Tym bardziej rowerzysta, objeżdżając studzienkę czy dziurę, raczej powinien trzymać obydwie ręce na kierownicy niż machać nimi, ryzykując wpadnięcie do dziury. Dokładnie dlatego wyprzedzając jednoślad należy zachować odpowiedni odstęp.

Jeśli chodzi o kałuże - dla kierującego samochodem nie jest zasadniczym problemem wjechanie w kałużę, pod którą może być wyrwa. Najwyżej urwie sobie zawieszenie i w takiej sytuacji otrzyma odszkodowanie od zarządcy drogi. Dla rowerzysty taka przygoda może być śmiertelna.
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2020-08-10, 20:25   

traks napisał/a:
Przepraszam ale czy ten przepis pozwala rowerzyście omijać przeszkodę bez sygnalizowana tego?

Wyobraź sobie że tak! art. 22 pkt 5 – Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub prasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania, niezwłocznie po wykonaniu manewru. Jeśli więc zagłębisz się w treść tego przepisu, to być może zauważysz, że zmiana toru jazdy w obrębie danego pasa ruchu nie wymaga sygnalizowania. Przepis więc nie nakłada obowiązku, ale logicznie myślący człowiek dojdzie do wniosku, że użycie kierunkowskazu (lub ręki w przypadku rowerzysty) jest wskazane.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
traks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 27 Kwi 2018
Posty: 169
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-08-10, 20:40   

" Czy kierowcy omijając dziurę w jezdni sygnalizują to? Niemal nigdy."
Pytanie, czy jest obowiązek sygnalizowania manewru omijania?
Czy wykonując manewr omijania rowerzysta nie musi zachować szczególnej ostrożności?

A tego uczą w podstawówce :
Wzorzec postępowania kierującego rowerem podczas omijania:
• Upewnij si, czy nic nie jedzie, spójrz do tyłu, spójrz do przodu,
• Zasygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu przez wyciągnięcie lewej ręki,
• Jeszcze raz upewnij się, czy bezpiecznie wykonasz ten manewr,
• Rozpocznij manewr przejeżdżania obok przeszkody lub stojącego pieszego zachowując bezpieczny odstęp, w tym czasie Twoja lewa ręka jest opuszczona,
• Zasygnalizuj zmianę pasa ruchu przez wyciągnięcie Swojej prawej ręki,
• Zjedź łagodnym łukiem na wcześniej zajmowany pas ruchu,
• Kontynuuj jazdę możliwie blisko prawej krawędzi jezdni
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2020-08-10, 20:44   

Czy rowerzysta omija dziurę czy zmienia pas ruchu? ;-)
Są różne sytuacje na drodze i różne zachowania ludzi. Ostatecznie decyduje sąd.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-08-10, 20:48   

nowy napisał/a:
.... Generalnie sprawa powinna zakończyć się na tym etapie, ale wyszło na jaw, że prowadzący tramwaj nie hamował. I tu sprawa się komplikuje...

Może nie powinnam tego tu pisać, ale sędziowie to też ludzie i w ramach swobody oceny czynu (niektórzy orzekający) prawdopodobnie mogą być skłonni przypisać winę motorniczemu (odszkodowanie), ale jednocześnie maksymalnie zminimalizować wymiar kary.
_________________
Od f126p do Dustera
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-08-10, 23:14   

traks napisał/a:
• Upewnij si, czy nic nie jedzie, spójrz do tyłu, spójrz do przodu,
• Zasygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu przez wyciągnięcie lewej ręki,
• Jeszcze raz upewnij się, czy bezpiecznie wykonasz ten manewr,
• Rozpocznij manewr przejeżdżania obok przeszkody lub stojącego pieszego zachowując bezpieczny odstęp, w tym czasie Twoja lewa ręka jest opuszczona,
• Zasygnalizuj zmianę pasa ruchu przez wyciągnięcie Swojej prawej ręki,


W zacytowanych wskazówkach jest mowa o zmianie pasa ruchu. Objeżdżając kałużę czy wyrwę nie zmieniam pasa ruchu. Ja jeżdżę na rowerze niemal codziennie od ponad 25 lat i gdyby stosować to, co napisano powyżej do każdej wyrwy w jezdni, doszlibyśmy do absurdu. Zakładając, że rowerzysta jedzie z prędkością 25 km/h, czas potrzebny do obejrzenia się i wyciągnięcia ręki jest za krótki, żeby bezpiecznie ominąć poziome przeszkody, które widzi się dopiero z mniej więcej 20-30 metrów, a które są niebezpieczne dla rowerzysty. Dlatego od bardzo dawna mam we wszystkich swoich rowerach lewe lusterko i dzięki niemu wiem, co dzieje się za mną na drodze. Wiem, że na wyobraźnię kierowców nie mogę liczyć, więc liczę na swoją. Owszem, sygnalizuję ręką ominięcie przeszkody pionowej, która zmusza mnie do zmiany pasa ruchu, np. zaparkowanego pojazdu. Ale biorąc pod uwagę ilość dziur na naszych ulicach i kałuż po deszczu musiałbym cały czas machać rękami jak małpa na drzewie, gdybym miał sygnalizować omijanie każdej dziury.

A patrząc z drugiej strony samochodowej szyby - to, że rowerzyści nie jadą prosto jak po sznurku, jest najmniejszym problemem. Dzisiaj, już po zmroku, jechałem autem nieoświetloną ulicą, na której natknąłem się na kilku rowerzystów "batmanów", bez żadnego oświetlenia czy odblasków, ubranych na ciemno. Owszem, ja ich zobaczyłem, bo jestem uczulony na taki widok, ale prędzej czy później któryś kierowca ich nie dojrzy. I ciekawe kto wtedy będzie winny, kto współwinny, kto żywy, a kto w kostnicy...
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 429
Skąd: DTR
Wysłany: 2020-08-11, 06:54   

maugu napisał/a:

Może się mylę, ale odniosłam wrażenie, że w niektórych wypowiedziach pobrzmiewają trochę nutki smutku za brakiem przyzwolenia legislacyjnego dającego możliwość tzw. szeryfowania, tj. osobistego egzekwowania sprawiedliwości wynikających z własnej interpretacji Prawa o Ruchu Drogowym


Pozwól koleżanko, że zacytuję cię raz jeszcze. Akurat dziś wpadłem na artykuł idealnie pasujący do Twojej wypowiedzi.... z przestrogą dla innych.

szeryf
Ostatnio zmieniony przez nowy 2020-08-11, 06:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
traks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 27 Kwi 2018
Posty: 169
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-08-11, 07:11   

Temat już zabrną w dziwne rejony. Rozumiem, takie przepisy, prawo, zwyczaje na drodze.... ale jakoś wewnętrznie nie mogę się pogodzić w symetryźmie winy zarówno osoby łamiąc ej przepisy, jak i tej jadącej zgodnie z nimi.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-08-11, 09:00   

traks napisał/a:
ale jakoś wewnętrznie nie mogę się pogodzić w symetryźmie winy zarówno osoby łamiąc ej przepisy, jak i tej jadącej zgodnie z nimi.


Sęk w tym, że obowiązek reagowania na nieprawidłowe zachowania (na sposób jazdy łamiącego przepisy) też wynika z przepisów. Nie reagując prawidłowo na czyjeś błędy -- łamiesz prawo.
 
traks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 27 Kwi 2018
Posty: 169
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-08-11, 09:29   

Czyjeś błędy to jedno, wymuszenie to drugie.
Przykład z dzisiejszego poranka. Jadę główną drogą i z daleka widzę jak na skrzyżowaniu z podporządkowaną huśta się auto na półsprzęgle. Wyjedzie mi przed maskę czy nie wyjedzie. Jak wyjedzie i nie zdąże wyhamować, to będę współwinni, bo przecież mogłem zareagować i go przepuścić. Przepuszczam, więc auto na prawie wyjeżdża, bo przecież nie wymusił pierwszeństwa, tylko sam go w puściłem
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-08-11, 09:38   

traks napisał/a:
... i nie zdąże wyhamować, to będę współwinni, ...

Nie - bo nie zdążyłeś, a nie, bo nie chciałeś.
_________________
Od f126p do Dustera
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-08-11, 09:52   

Odnosząc przykład kol. traksa do incydentu opisanego przez kol Fruxo - patrz tabela.
Czy kol. Fruxo mógł zahamować?

długość drogi hamowania.JPG
Plik ściągnięto 15 raz(y) 38,4 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
Auto Krytyk 


Marka: .
Model: .
Silnik: .
Dołączył: 25 Cze 2010
Posty: 819
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-08-11, 12:06   

Miałem okazję kilka razy przycedzić w kogoś nie z mojej winy i omijałem typa, czasami nie ma miejsca czyli przycedzisz w kogoś innego wymijając, lepiej w tedy cedzić w tego co zajechał bo nie ucieknie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne