Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: laisar
2022-08-06, 11:45
Bezwzględne pierwszeństwo dla pieszego
Autor Wiadomość
wlodarek1 



Marka: renault
Model: captur
Silnik: 1.3 mild
Rocznik: 2024
Dołączył: 20 Mar 2016
Posty: 466
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2020-08-24, 18:54   

Na Sycylii podobno ważną rolę odgrywa mafia.
Dlatego też mentalność tamtejszych kierowców jest inna.
_________________
Sandero dla bratanka a dla mnie Captur
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2020-08-25, 05:44   

wlodarek1 napisał/a:
Na Sycylii podobno ważną rolę odgrywa mafia.
Dlatego też mentalność tamtejszych kierowców jest inna.

Taaaa, a w Wenecji woda...
Tu mówimy o przepisach i konsekwencjach ich stosowania, bądź ignorowania.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2020-08-25, 21:52   

Włodarek, ja w odróżnieniu wiem, że nawiązujesz do moich postów ze stycznia. Myślę, że największe znaczenie ma włoska niefrasobliwość, Polacy dobrze się tam odnajdują. Mi się podoba tamtejszy klimat i nie mam na myśli samej pogody.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
swissman 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: dci 1.5, 90 KM
Rocznik: 2016
Wersja: Stepway
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 283
Skąd: W-Wa, teraz CH
Wysłany: 2020-08-27, 14:57   

wlodarek1 napisał/a:
Na Sycylii podobno ważną rolę odgrywa mafia.
Dlatego też mentalność tamtejszych kierowców jest inna.

dzizos!
trzeba znac Wlochow aby zrozumiec ze lubia jezdzic szybko i przesadzac z roznymi sprawami... co ma mafia do tego?
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2020-11-24, 15:42   

Powoli rząd zmierza do nowelki prd. We wtorek był projekt zmian, a w nim:
Cytat:
Piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście...

Czytaj więcej szczegółów na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/praw...-na,504715.html
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-24, 17:25   

Z naciskiem na "powoli" ;-)
Nowego (?) projektu znaleźć wśród wykazów nie potrafię, więc być może informacje odnoszą się do tego najostatniejszego. Znając ich przekorę -- jeszcze długo możemy się na ten temat przekomarzać ;-)
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2020-11-24, 17:33   

defunk napisał/a:
...jeszcze długo możemy się na ten temat przekomarzać ;-)
To lubię :-P
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-11-25, 09:39   

Chyba nie za długo.
https://www.money.pl/giel...143193729a.html
_________________
Od f126p do Dustera
Ostatnio zmieniony przez maugu 2020-11-25, 09:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-25, 10:28   

maugu napisał/a:
Chyba nie za długo.
https://www.money.pl/giel...143193729a.html


Jak nie za długo, skoro taki projekt był już w styczniu?

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12329701/katalog/12659956#12659956

W poprzedniej kadencji też były takie projekty. Pragnę też zwrócić uwagę na los "piątki dla zwierząt" ;-)
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-11-25, 11:01   

Minister infrastruktury "rzuci się Rejtanem" ;)
_________________
Od f126p do Dustera
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2020-11-27, 18:28   

Wielu ludzi myśli że ten przepis już obowiązuje.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-27, 21:46   

eio napisał/a:
Wielu ludzi myśli że ten przepis już obowiązuje.


Że kierowcy przepuszczają? Mnie się to zdarza wcale nie tak rzadko, i to wcale nie od przedwczoraj.
 
kapelusznik 



Marka: Seat
Model: Ateca
Silnik: 1.0 TSI
Rocznik: 2022
Dołączył: 24 Kwi 2012
Posty: 912
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-11-27, 23:23   

Żeby być człowiekiem a nie parapetem nie są potrzebne przepisy.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2020-11-28, 08:51   

defunk napisał/a:
Że kierowcy przepuszczają? Mnie się to zdarza wcale nie tak rzadko, i to wcale nie od przedwczoraj.
Nie. Nie miałem Ciebie na myśli. W pamieci mam rozmowę sprzed kilku miesięcy ze znajomym emerytem. Okna jego mieszkania wychodzą na jezdnię, na wprost przejscia. Mówił do mnie - "eio, stoi piesza, a kierowca się nie zatrzymał. Przecież premier mówił że od wakacji piesi mają pierwszeństwo"... Od wtorku media sie prześcigają w podawaniu informacji o zmianach. Nieuważny odbiorca może odnieść wrażenie (podobnie jak emeryt przed kilkoma miesiącami) że nowy przepis już obowiązuje. Gdzieś nawet wyczytałem że wtorkowy projekt "wszedł w życie". Jako pieszy i kierowca często widzę pieszych wchodzących na pasy przed nadjeżdżające auto. I nie, nie wymyślaj. Nie chodzi o auta jeżdżące z dodatkiem +20 kmh. Piesi wchodzą nawet przed pojedyncze auta, prawidłowo jadące, które mogliby przepuścić. A do tego rowerzyści na pasach (nie, nie na ścieżce rowerowej, ale jadacy przez zebrę). Znowu dość często widziałem ostre kłótnie pomiędzy pieszymi a rowerzystami. Wydaje się że każdy uczestnik ruchu walczy na drodze o swoje prawa, które może mieć, albo nie. Wystarczy odpuścić.
 
kapelusznik 



Marka: Seat
Model: Ateca
Silnik: 1.0 TSI
Rocznik: 2022
Dołączył: 24 Kwi 2012
Posty: 912
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-11-28, 10:46   

Znam uprzywilejowanie swojego auta i mam wyobraźnię, więc jak widzę kogoś przy lasach to się zatrzymuję. Nawet jak wygląda jakby chciał mnie przepuścić.
 
klazow 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150 4x4 FAP
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 04 Lis 2020
Posty: 105
Skąd: Legnica
Wysłany: 2020-11-28, 12:14   

Te przepisy to, moim zdaniem, kiepski pomysł.

Kwestie kultury, życzliwości itd. zostawiam z boku. Trudno mi się nie zgodzić, że:


kapelusznik napisał/a:
Żeby być człowiekiem a nie parapetem nie są potrzebne przepisy.



Jest jednak inna strona tej sprawy. Obawiam się, że pozbawienie części pieszych respektu/czujności (w praktyce tak się stanie) może mieć tragiczne skutki. Myślę o tych pieszych, którzy zwyczajnie "nie czują" takich tam spraw jak widoczność nieoświetlonego pobocza, czas reakcji kierowcy, droga hamowania itp. Prawdopodobnie będzie w związku z tym sporo wypadków... pewnie też pogrzebów i wyroków. Wszystko to w imię bezkrytycznego zacietrzewienia jakichś tam "wizjonerów", którym skutki własnych działań raczej samozachwytu nie zredukują.
Oczywiście rozwiązaniem jest jazda z prędkością 15 km/h... co jest oczywistą utopią.

Przepis o bezwzględnym pierwszeństwie pieszych może mieć sens jedynie przy radykalnym zmniejszeniu ilości przejść. Mam takie wrażenie, choć za zachodnią granicą bywam sporadycznie, że Niemcy nie malują "zeberek" na każdym skrzyżowaniu.
Prośba do kogoś kto ma częsty kontakt z tamtą rzeczywistością o weryfikację ostatniego zdania.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2020-11-28, 12:30   

klazow napisał/a:
Przepis o bezwzględnym pierwszeństwie pieszych może mieć sens jedynie przy radykalnym zmniejszeniu ilości przejść. Mam takie wrażenie, choć za zachodnią granicą bywam sporadycznie, że Niemcy nie malują "zeberek" na każdym skrzyżowaniu.
Prośba do kogoś kto ma częsty kontakt z tamtą rzeczywistością o weryfikację ostatniego zdania.

O tym już było w temacie. Zacznij przeglądać od tego postu - http://www.daciaklub.pl/f...hlight=#1804413
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-28, 15:58   

eio napisał/a:
Przecież premier mówił że od wakacji piesi mają pierwszeństwo"...


Premier (czy tam minister) mówił, że jest ustawowy obowiązek noszenia maseczek, zaś Marszałek Sejmu pomstował na Senat, że robi obstrukcję -- a teraz ta, jakże ważna, ustawa, nie może doczekać się oficjalnej publikacji. Analogicznie media trąbią, że owszem, prawa jazdy nie będzie trzeba wozić, ale będzie trzeba mieć jakąś aplikację (w tym przypadku na szczęście tylko mObywatel a nie ProteGO Safe ;-)
Niestety, to co mówią decydenci nie od dziś trzeba dzielić przez cztery ;-)
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-11-30, 11:07   

Zakładam, że większość z Was widziała podsumowanie tych zmian w przepisach, ale jeśli nie to warto obejrzeć:

Przejścia dla pieszych. Co się zmienia i dlaczego NIC!

MotoPRawda napisał/a:

Kochani - wyjaśniam, bo mi Napoleony BRD wypominają, że zmienia się WSZYSTKO... Otóż zmiana prawna sprowadza się do tego, że pierwszeństwo pieszego "WKRACZAJĄCEGO" na przejście, będzie teraz wynikać z USTAWY (Prawo o ruchu drogowym), a nie rozporządzenia (o znakach, wspominałem o znaku D-6). I zdaniem "ekspertów" to zmienia WSZYSTKO, bo teraz - petarda - kierowca mając świadomość, że to USTAWA, a nie ROZPORZĄDZENIE "będzie uważniej dojeżdżał do przejścia".

TAK, zdaniem "ekspertów" statystyczny Kowalski dlatego olewa przejścia dla pieszych, bo wie, że ustawa góruje nad rozporządzeniem! (co daje CIEŃ! szansy na zwyciestwo w sądzie), a nie dlatego, że jest ich za dużo, stoją w losowych miejscach, idą przez dwa (a często trzy) pasy ruchu w jednym kierunku itd. TAK - zdaniem "eksperótów" teraz, jak już wiecie, że to USTAWA a nie ROZPORZĄDZENIE, kierowcy nagle zaczną lepiej ogarniać sytuację, bo wg. nich - "TO ZMIENIA WSZYSTKO.

Otóż - GÓWNO PRAWDA. To zmienia tylko orzecznictwo o winie - łatwiej dowalić kierowcy. Ba, z całą stanowczością twierdze, że statystyczny Kowalski nie rozróżnia ustawy od rozporządzenia i ma SERDECZNIE W DUPIE z jakiego aktu prawnego można mu dowalić (stąd mój apel o kamerki). No ale to tylko moja "OPINIA", że NIC SIĘ NIE ZMIENA.

BA, na orzecnictwo sądów zmiana też wpływa "średnio", bo te orzekają bazując na opiniach BIEGŁYCH, a BIEGLI - przynajmniej ci z którymi rozmawiałem - przytaczają dokładnie taką definicję przejścia jaka jest - w USTAWIE (obszar JEZDNI). No ale informuje was oficjalnie, że wg "ekspertów" teraz zmieni się WSZYSTKO. Urośnie wam dodatkowa para oczu, a pieszy będzie lśnił blaskiem nadprzyrodzonym i na pewno zobaczycie go zza samochodu na pasie obok! TAK BĘDZIE!



Przejścia dla pieszych. Co się zmienia i dlaczego NIC!
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-06, 00:16   

SWilk napisał/a:
pieszy będzie lśnił blaskiem nadprzyrodzonym i na pewno zobaczycie go zza samochodu na pasie obok! TAK BĘDZIE!

Eeeeee... Ale jak pieszy jest za samochodem obok, to znaczy, że już od dawna jest na przejściu, a przed przejściem samochodów obok wyprzedzać nie wolno... :)

Co do zasady nie klikam w filmy biedayoutuberów, ale wygląda to trochę na klasyczne bóldupienie nieogarów, że w końcu trzeba będzie się ogarnąć.
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 431
Skąd: DTR
Wysłany: 2020-12-07, 23:07   

Na szczęście mnie to nie rusza :mrgreen: , bo samochodem i tak ustępuje jak tylko mam możliwość. Za to innym pojazdem nie muszę :-P
_________________
Paweł
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-12-09, 09:05   

bebe napisał/a:
a przed przejściem samochodów obok wyprzedzać nie wolno


Ale już zaparkowane tuż przy przejściu na osiedlowej uliczce naprzeciwko szkoły ominąć musisz, niezależnie od tego, że parkować 10 m od przejścia nie wolno...


Załączam zrzut z google maps z przejścia tuż obok szkoły 1-3 na moim osiedlu. Zauważysz pierwszaka na tym przejściu?

Wiadomo, że szkoła, do tego uliczka wąska i większość jeździ tam ostrożnie, ale ten, kto będzie pędził sam sobie będzie winny. Jednak zrzucanie winy z automatu na jedną stronę i zwalnianie drugiej z myślenia nie jest rozsądne. Każda sytuacja jest inna.

Zrzut ekranu z 2020-12-09 08-44-54.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 158,8 KB

Ostatnio zmieniony przez SWilk 2020-12-09, 09:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2020-12-09, 09:23   

SWilk napisał/a:
Załączam zrzut z google maps z przejścia tuż obok szkoły 1-3 na moim osiedlu. Zauważysz pierwszaka na tym przejściu?

W podobnej sytuacji w realu dziecko zostało potrącone przez nadjeżdżające auto (gdzieś już opisywałem to zdarzenie). Do zdarzenia doszło w strefie zamieszkania. Dziecko wtargnęło zza źle zaparkowanego auta na pasy (nie wymazane bo niepotrzebne) przed jadące auto. Zostało potrącone, straciło przytomność, chyba cos jeszcze doznało. W sądzie rodzice dziecka przegrali z policją - wina dziecka. Właściciel źle zaparkowanego auta dostał mandat. Przywileje nie zwalniają nikogo z zachowania ostrożności na drodze.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-12-09, 09:55   

eio napisał/a:
Do zdarzenia doszło w strefie zamieszkania. Dziecko wtargnęło zza źle zaparkowanego auta na pasy (nie wymazane bo niepotrzebne) przed jadące auto.


A więc błąd, ponieważ w strefie zamieszkania pieszy nie może "wtargnąć" pod jadący pojazd -- strefa zamieszkania to tak jakby duży chodnik, po którym *w drodze wyjątku* mogą jeździć auta.
Dodać warto, że nie wiem jakim gapą musiał być kierowca -- albo jak przekroczył dozwoloną w strefie prędkość (nieprzypadkowo jest to 20 km/h!)

eio napisał/a:
W sądzie rodzice dziecka przegrali z policją - wina dziecka.


Błąd nr 2, ponieważ dziecku nie można przypisać winy.

eio napisał/a:
Przywileje nie zwalniają nikogo z zachowania ostrożności na drodze.


Oczywiście, na drodze, i nie tylko na drodze -- z tym, że strefa zamieszkania jest królestwem pieszych, nie pojazdów.
Ostatnio zmieniony przez defunk 2020-12-09, 09:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2020-12-09, 10:09   

defunk napisał/a:
A więc błąd, ponieważ w strefie zamieszkania pieszy nie może "wtargnąć" pod jadący pojazd -- strefa zamieszkania to tak jakby duży chodnik, po którym *w drodze wyjątku* mogą jeździć auta.
Dodać warto, że nie wiem jakim gapą musiał być kierowca -- albo jak przekroczył dozwoloną w strefie prędkość (nieprzypadkowo jest to 20 km/h!)

Policja i sąd na pewno wykazali się niekompetencją, bo skoro kierowca potrącił dziecko, to na pewno przekroczył dozwoloną prędkość ;)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne