Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2013-01-07, 16:21
kredyt dacia 50/50
Autor Wiadomość
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-28, 17:07   

U mnie opłata była nazywana prowizją i nalicza i płacona wraz z płatnością pierwszej raty przy odbiorze samochodu.
Wszystko płaciłem na konto dealera.
Ale w moim przypadku opłata ta była niższa niż oszczędność na ubezpieczeniu OC/AC za pierwszy rok.
Dodatkowo za 299 zł otrzymałem pakiet Eay Service na 3 lata i 60 kkm .
Druga rata w wysokości 50% ceny była płacona po roku na konto RCI.
Przy czy otrzymałem gdzieś miesiąc przed terminem płatności bardzo dobre warunki na rozłożenie tej części na dogodne raty od roku do 4 lat.
Ale że założyłem w momencie zakupu roczną lokatę w moim banku na bardzo dobrych warunkach to po zapłaceniu drugiej taty de facto miałem czysty zysk
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-01-29, 10:37   

Ja nadal stoję na stanowisku, że opłata przygotowawcza podlega zwrotowi w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.


Informacja na stronie Rzecznika Finansowego

Interpretacja Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKiK napisał/a:



Art. 49 ust. 1 ustawy należy rozumieć w ten sposób, że:

w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, niezależnie od ich charakteru i niezależnie od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę.
redukcja ta ma charakter proporcjonalny, tj. odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.


Kluczowe przepisy ustawy o kredycie konsumenckim napisał/a:


„Art. 5 pkt 6. „całkowity koszt kredytu - wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt, w szczególności:

a) odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże jeżeli są znane kredytodawcy oraz

b) koszty usług dodatkowych w przypadku gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu

- z wyjątkiem kosztów opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta;"

„Art. 48. Konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie".

„Art. 49 ust. 1. W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

2. W przypadku spłaty części kredytu przed terminem określonym w umowie, ust. 1 stosuje się odpowiednio".


Sam o to nie wnioskowałem, bo spłaciłem kredyt tylko przed terminem, więc nie ma o co walczyć. Z drugiej strony, może złożę wniosek dla zasady, zobaczymy jak zareaguje RCI.

Dziś znając interpretacje przepisów widzę, że warto było spłacić cały kredyt tuż po odbiorze samochodu.
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-01-29, 11:37   

SWilk napisał/a:
Ja nadal stoję na stanowisku, że opłata przygotowawcza podlega zwrotowi w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

Cytat:


Informacja na stronie Rzecznika Finansowego

Interpretacja Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKiK napisał/a:



Art. 49 ust. 1 ustawy należy rozumieć w ten sposób, że:

w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, niezależnie od ich charakteru i niezależnie od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę.
redukcja ta ma charakter proporcjonalny, tj. odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.

[...]

„Art. 49 ust. 1. W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

2. W przypadku spłaty części kredytu przed terminem określonym w umowie, ust. 1 stosuje się odpowiednio".


Sam o to nie wnioskowałem, bo spłaciłem kredyt tylko przed terminem, więc nie ma o co walczyć. Z drugiej strony, może złożę wniosek dla zasady, zobaczymy jak zareaguje RCI.

Dziś znając interpretacje przepisów widzę, że warto było spłacić cały kredyt tuż po odbiorze samochodu.


Złóż, proszę, wniosek. Bo jesli RCI ci odpowie w ciagu 30 dni (a musi) i o dziwo - pozytywnie - to i ja swoje 50/50 spłace wcześniej.

Z tego co pamiętam, to ustawa nie wymusza automatyzmu (czyli - bank nie musi sam z siebie oddać w sensie zrobienia przelewu) - Twój wniosek jest chyba konieczny - chociażby dlatego, byś jednoznacznie podał numer swojego konta, na które chcesz zwrotu pieniędzy.


Raczej nie od razu po odbiorze - jeśli w ciągu 14 dni - to umowa jest anulowana - z wszystkimi elementami - w szczególności moga żadac od Ciebie wszystkich bonusów związanych z kredytem (tąńsze OC/AC, tańszy easy Service). Jesli prowizję oddadzą, to optymalne było spłacenie 15 dni od przyznania kredytu (a nie odbioru auta - u mnie kredyt przyznano 3 lipca , odbiór auta był 29 czerwca, jesli prowizję oddają, to optymalne było spłacic kredyt 3+14+1(by nie było wątpliwości, ze nie czternatego dnia po ale po upływie na pewno 14 dni)= 18 lipca). W przybliżeniu wtedy , jeśli oddają, to oddaliby około 95% prowizji.
_________________
Spritmonitor.de
Ostatnio zmieniony przez pikodat 2020-01-29, 11:47, w całości zmieniany 5 razy  
 
Darek_2003 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 01 Wrz 2020
Posty: 14
Skąd: Kielce
Wysłany: 2020-09-01, 14:13   

Witam.
Proszę o informację dot. zakupu samochodu w kredycie 50/50, do jaiego się przymierzam.
Zgodnie z tym co piszecie oraz zgodnie z informacjami na stronie dacia.pl koszt kredytu wynosi 5% płatny z drugą ratą i teoretycznie powinno być bez żadnych ubezpieczeń.
Chciałem się dowiedzieć jak wygląda sprawa z płatnością z ew. ubezpieczenie i pakiet EasyService - domyślam się, że w przypadku zakupu OC+AC w salonie (a wiem już że taka opcja jest najkorzystniejsza w 1 roku) płatności dokonuje się w salonie przed odbiorem auta.
Jak wygląda opcja zapłaty za pakiet EasyService? - czy jest to płatne jednorazowo (razem z pierwszą ratą) czy może też jest to kredytowane, rozbijane na raty?
 
ptakooo 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe 4WD
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 02 Lip 2019
Posty: 126
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-09-01, 16:35   

Ubezpieczenie nie jest wymagane, 5% jest doliczone do II raty, easy service w promocyjnej cenie płatne oddzielnie - jednorazowo - można dokupic do 3 miesięcy od odbioru samochodu - nie można tego kredytować.
Ostatnio zmieniony przez ptakooo 2020-09-01, 16:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
Darek_2003 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 01 Wrz 2020
Posty: 14
Skąd: Kielce
Wysłany: 2020-09-01, 17:42   

Dzięki. Jeszcze jedno pytanie, bo w sumie nie jestem tego pewny czytając ten post - przy kredycie 50/50 jest sprawdzana zdolność kredytowa w BIK? Wymagane jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach z zakładu pracy? Pytam ponieważ przy sprawdzaniu zdolności w BIK musiałbym wcześniej coś cudować z zamykaniem kart kredytowych, na których dość wysokie limity sprawiają, że różnie może to się skończyć, a zamknięcie kart i ich zniknięcie z BIK trochę trwa.
 
jammo 



Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 682
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2020-09-01, 17:49   

Nie , nic nie jest sprawdzane. Podpisujesz umowę i wpłacasz 50% wartości auta, a zabezpieczeniem drugiej połowy jest samochód, z tym, że nie masz w dowodzie nic zaznaczone tak jak w innych kredytach samochodowych czy leasingu, że właścicielem auta jest bank.
 
ptakooo 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe 4WD
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 02 Lip 2019
Posty: 126
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-09-01, 18:57   

jammo napisał/a:
Nie , nic nie jest sprawdzane. Podpisujesz umowę i wpłacasz 50% wartości auta, a zabezpieczeniem drugiej połowy jest samochód, z tym, że nie masz w dowodzie nic zaznaczone tak jak w innych kredytach samochodowych czy leasingu, że właścicielem auta jest bank.


Potwierdzam, tak było :-)
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-09-02, 15:49   

Darek_2003 napisał/a:
Dzięki. Jeszcze jedno pytanie, bo w sumie nie jestem tego pewny czytając ten post - przy kredycie 50/50 jest sprawdzana zdolność kredytowa w BIK? Wymagane jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach z zakładu pracy? Pytam ponieważ przy sprawdzaniu zdolności w BIK musiałbym wcześniej coś cudować z zamykaniem kart kredytowych, na których dość wysokie limity sprawiają, że różnie może to się skończyć, a zamknięcie kart i ich zniknięcie z BIK trochę trwa.


Nawet je
_________________
Spritmonitor.de
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-09-02, 15:50   

Darek_2003 napisał/a:
Dzięki. Jeszcze jedno pytanie, bo w sumie nie jestem tego pewny czytając ten post - przy kredycie 50/50 jest sprawdzana zdolność kredytowa w BIK? Wymagane jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach z zakładu pracy? Pytam ponieważ przy sprawdzaniu zdolności w BIK musiałbym wcześniej coś cudować z zamykaniem kart kredytowych, na których dość wysokie limity sprawiają, że różnie może to się skończyć, a zamknięcie kart i ich zniknięcie z BIK trochę trwa.


Nawet jesli sprawdzają BIK to nie dla kart kredytowych a historii niespłaconych kredytów.
Przy zakupie 50/50 miąłem kartę z limitem porównywalnym z 50 % i problemów nie było....
_________________
Spritmonitor.de
 
Krystian67 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 Sce 100 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Paź 2017
Posty: 530
Skąd: Chorzow
Wysłany: 2020-09-02, 19:36   

Nie wiem o ile coś się pozmieniało. Ja w 2017 roku tak kupiłem samochód. Pakiet serwisowy płaciłem gotówką. Ubezpieczenie oc/ac też , ale zabezpieczeniem nie jest auto , a cesja polisy ac. Nie mam wpisu w dowodzie , ze bank jest wspówłascicielem. Ale ac jest wymaganie do momentu spłaty. Wątpie , zeby bank brał jako zabezpieczenie auto, które np. uległo szkodzie calkowitej. Pisze o moim przypadku , gdzie wpłaciłem wiecej jak połowę samochód.
 
Krystian67 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 Sce 100 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Paź 2017
Posty: 530
Skąd: Chorzow
Wysłany: 2020-09-02, 19:38   

i jescze co do wpisu o dochodach. Taki byl wymagany.
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-09-03, 08:24   

Krystian67 napisał/a:
Nie mam wpisu w dowodzie , ze bank jest wspówłascicielem.


W mojej umowie kredytowej był zapis, że jednym z zabezpieczeń jest Przewłaszczenie pojazdu na rzecz RCI do czasu pełnej spłaty kredytu. To nie jest to samo co współwłasność, więc nie wpisuje się go do dowodu rejestracyjnego, ale np. pozbawia Cię prawa do sprzedaży auta.
Ostatnio zmieniony przez SWilk 2020-09-03, 08:25, w całości zmieniany 3 razy  
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-03, 08:56   

Też brałem ten kredyt. Musiałem dać PIT za poprzedni rok, zgodę żony i polisa AC była z cesją na RCI, żadnego wpisu do dowodu nie było
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 429
Skąd: DTR
Wysłany: 2020-09-04, 08:25   

Ja bodajże zaświadczenie z pracy o zatrudnieniu i dochodach musiałem dostarczyć
_________________
Paweł
 
Darek_2003 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 01 Wrz 2020
Posty: 14
Skąd: Kielce
Wysłany: 2020-09-05, 20:27   

Byłem w salonie w Kielcach (Renault Tandem) i dopytałem.
Niestety przemiła Pani od kredytów stwierdziła, że nie ma możliwości rezygnacji z ubezpieczenia kredytobiorcy - BK RCI przy kredycie 50/50, żadne argumenty typu, że są salony gdzie tego nie naliczają nie pomogły, ubezpieczenie musi być i już. Wychodzi mniej więcej 1,7% od całości kredytowanej kwoty, czyli połowy ceny samochodu + 5% opłaty przygotowawczej.
Dowiedziałem się również, że prz zakupie pakiery Easy Service od razu przy sporządzaniu umowy to opłata ta również jest kredytowana, czyli doliczana do ceny auta i dzielona na pół.
Ubezpieczenie OC/AC 1,9 wartości auta.
Czy ktoś brał autko w salonie w rozsądnej odległości od Kielc (Radom, Kraków, Piotrków Trybunalski, Łódź, Tarnów, ew. Warszawa) gdzie nie naliczyli tego ubezpieczenia kredytobiorcy? Mam zamiar rozesłać kilka maili z zapytaniem ofertowym.
 
ptakooo 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe 4WD
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 02 Lip 2019
Posty: 126
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-09-05, 22:07   

Zmień salon...
 
kamimar 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2017
Wersja: Stepway
Dołączył: 24 Wrz 2017
Posty: 67
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-06, 08:28   

Darek_2003 napisał/a:
Czy ktoś brał autko w salonie w rozsądnej odległości od Kielc (Radom, Kraków, Piotrków Trybunalski, Łódź, Tarnów, ew. Warszawa) gdzie nie naliczyli tego ubezpieczenia kredytobiorcy? ....


RRG Warszawa Puławska. 50/50 brany niby prawie 3 lata temu ale na moje słowa że chciałbym zrezygnować z ubezpieczenia usłyszałem tylko "Oczywiście" - żadnych problemów.
 
Darek_2003 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 01 Wrz 2020
Posty: 14
Skąd: Kielce
Wysłany: 2020-09-06, 10:00   

Mail do RRG wysłany.
Proszę o inne salony warte polecenia
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-09-07, 09:02   

Ja w Lublinie u Nazaruka też brałem kredyt 50/50 bez ubezpieczenia. Ale to dawno było (IX 2017).
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-09-07, 13:43   

Darek_2003 napisał/a:

Czy ktoś brał autko w salonie w rozsądnej odległości od Kielc (Radom, Kraków, Piotrków Trybunalski, Łódź, Tarnów, ew. Warszawa) gdzie nie naliczyli tego ubezpieczenia kredytobiorcy?

Skoro Tarnów (Radom - Tarnów 193 km) to może i Zamość (Radom- Zamość 205 km)?
Kupowałem, żadnego obowiązku ubezpieczenia przy 50/50 nie było.
Jak napiszesz na PW to podam telefon do sprzedawcy, ktory mnie obsługiwał.
_________________
Spritmonitor.de
Ostatnio zmieniony przez pikodat 2020-09-07, 13:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
Darek_2003 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 01 Wrz 2020
Posty: 14
Skąd: Kielce
Wysłany: 2020-09-08, 13:03   

W RRG ubezpieczenie naliczyli, ale bez problemów, na moją prośbę, "odznaczyli" tą opcję. W Lublinie w Carrara bez problemu można bez żadnego ubezpieczenia, od Nazaruka od wczoraj nie mam żadnej odpowiedzi.
 
jammo 



Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 682
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2020-09-08, 14:20   

Ja kupowałem w salonie Renault-Dacia Zięba w Katowicach ale w 2018r, i nie miałem naliczanego żadnego ubezpieczenia. Podejrzewam, że i dzisiaj warunki się nie zmieniły.
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-09-09, 18:25   

Jeśli ktoś nie chce ubezpieczenia w kredycie 50/50 bez problemu go sprzedam ;-) Zapraszam PW
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
pawelwojciech 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 100TCe
Rocznik: 2020
Wersja: Essential
Dołączył: 31 Maj 2021
Posty: 3
Skąd: Wrocław
  Wysłany: 2021-07-20, 08:56   Wcześniejsza spłata kredytu 50/50

Witam wszystkich,
mam kredyt 50/50, zaciągnięty w RCI Banque za pośrednictwem dilera Dacii. Do daty spłaty zostało mi jeszcze ok.3-4 miesiące, ale ponieważ mam wolne środki, pomyślałem o wcześniejszej spłacie. Czy ktoś z Was spłacał taki kredyt przed czasem? Czy jest szansa na odzyskanie części opłat związanych z kredytem (np. część składki za ubezpieczenie na życie, itp.)? Czy trzeba przy wcześniejszej spłacie dokonywać dodatkowych formalności czy wystarczy przelać 2 ratę na konto z harmonogramu spłat. Innymi słowy: czy opłaca się spłacić kredyt nieco wcześniej czy też nie ma to większego sensu i lepiej poczekać już do końca okresu kredytowania?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne