Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Sandero/Logan - gałka biegów w skórze.
Autor Wiadomość
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 594
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-09-21, 22:04   Sandero/Logan - gałka biegów w skórze.

Jak samemu obszyć gałkę:
https://www.youtube.com/watch?v=QRESRMqytiI
 
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 594
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-09-22, 21:56   

Oto efekt:


Mogłem zrobić jakiś bardziej ozdobny szew, albo dać inny kolor nici, ale w sumie jestem zadowolony. Oczywiście skóra naturalna, żadna tam ekologiczna.
Prawie cała powierzchnia klejona butaprenem. Jedna strona skóry przy szwie przyklejona najpierw pionowo, po owinięciu i ułożeniu druga docięta wzdłuż linii zachodzenia na pierwszą krawędź, a przed szyciem ta pierwotnie przyklejona oderwana na szerokości około 1 cm, by dała się dobrze dociągnąć na łączeniu.
Oczywiście Bentleya z Dacii to nie zrobi, ale jednak gałka teraz trochę przyjemniejsza w dotyku. Taka odrobina luksusu.
Ostatnio zmieniony przez velomar 2020-09-22, 22:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3622
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-23, 07:22   

velomar napisał/a:
Oczywiście Bentleya z Dacii to nie zrobi, ale jednak gałka teraz trochę przyjemniejsza w dotyku. Taka odrobina luksusu.

Robota wygląda nawet ładnie. :-D
A to fabrycznie nie było obszytej gałki? W wersji Laureate?
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2020-09-23, 07:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-09-23, 07:25   

Super.
velomar, jak tą gałkę zdejmuje się z dźwigni? Szarpać do góry czy wykręca się?
I jak zdjąć plakietkę z oznaczeniami zmiany biegów z gałki? Z której strony je podważać?
Gdzie można zdobyć taką skórę do obszycia?
Mam gałkę obdartą ze skóry i chciałbym je odnowić.
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-09-23, 10:56   

route2000 napisał/a:
Gdzie można zdobyć taką skórę do obszycia?


Najtaniej chyba w ciuchlandzie / szmateksie czy innej taniej odzieży, tylko trzeba mieć trochę szczęścia.

Idziesz, szukasz odzieży skórzanej, najlepiej takiej, która jest mocno zniszczona na szwach itd, ale ma w dobrym stanie duże powierzchnie. Wtedy taka kurtka powinna być bardzo tania. Do noszenia się nie nada, ale jako materiał na takie obszycia - jak najbardziej.

A zanim pójdziesz coś kupić, możesz podpytać bliskie Ci kobiety, czy nie mają jakichś skórzanych spódnic czy innych kurtek, które od kilku lat czekają w szafie na dzień "jeszcze kiedyś schudnę i się w to zmieszczę". Tylko bądź gotów do taktycznego odwrotu, gdy zadasz to pytanie. :mrgreen:
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-09-23, 11:12   

route2000 napisał/a:
Super.
velomar...
Gdzie można zdobyć taką skórę do obszycia?
....

Zanim potniesz żonie spódnicę spróbuj na Allegro - jest dużo ofert np. taka:
https://allegro.pl/oferta/skora-naturalna-rozne-kolory-scinki-1-kg-8705701818
Obszycie kol. velomar jest OK, ale zobacz taki sposób jak z foto - w miejscu styku dłoni z gałką nie ma szwu to nici nie będą się wycierać i poza tym powinny być to raczej nici do skór, a nie pierwsze lepsze. Skóra też powinna być cienka, chyba, że potrafisz ją wyprofilować. Ja używałam do mojego organizera w DD skóry stosowanej do rękawiczek.

inny sposób obszycie skórą.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 24,9 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 594
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-09-23, 11:54   

Dymek napisał/a:
velomar napisał/a:
Oczywiście Bentleya z Dacii to nie zrobi, ale jednak gałka teraz trochę przyjemniejsza w dotyku. Taka odrobina luksusu.

Robota wygląda nawet ładnie. :-D
A to fabrycznie nie było obszytej gałki? W wersji Laureate?


Dziękuję za docenienie pracy.

Fabrycznie w wersji Laureate nie ma obszycia kierownicy i gałki, ale można chyba było zamówić za dopłątą (nie pamiętam ile, ale parę stówek).
Wersja Stepway chyba miała w standardzie (przynajmniej ta 0.9tce).
 
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 594
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-09-23, 12:07   

route2000 napisał/a:
Super.
velomar, jak tą gałkę zdejmuje się z dźwigni? Szarpać do góry czy wykręca się?
I jak zdjąć plakietkę z oznaczeniami zmiany biegów z gałki? Z której strony je podważać?
Gdzie można zdobyć taką skórę do obszycia?
Mam gałkę obdartą ze skóry i chciałbym je odnowić.


Powinna zejść po mocnym pociągnięciu, ewentualnie można lekko stuknąć poprzez kombinerki oparte od spodu (ale trzeba najpierw zdjąć mieszek). Gałka powinna zejść sama, bez plastikowego elementu z wypustkami (ustalającymi pozycję, by się nie obracała) na metalowym drążku. Dlatego przy zdejmowaniu raczej nie kręcimy mocno na boki.
Dekielek z oznaczeniami biegów jest z plastiku, ale dość twardego. Podważa się śrubokrętem najlepiej przy cyfrze 4. Z wyczuciem.
Skórę do obszycia miałem. Została mi z jakiegoś skórzanego płaszcza, który kupiłem (oczywiście w ciuchlandzie) do pewnego większego projektu (oklejenia ścianek kolumn głośnikowych). Na taką gałkę dużo nie trzeba, wystarczy 15x15 cm, najlepiej zaczynać z lekkim zapasem i docinać po ułożeniu i wstępnym przyklejeniu. Przy tym kształcie nie ma co bawić się w szablony.
 
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 594
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-09-23, 12:33   

maugu napisał/a:
route2000 napisał/a:
Super.
velomar...
Gdzie można zdobyć taką skórę do obszycia?
....

Zanim potniesz żonie spódnicę spróbuj na Allegro - jest dużo ofert np. taka:
https://allegro.pl/oferta/skora-naturalna-rozne-kolory-scinki-1-kg-8705701818
Obszycie kol. velomar jest OK, ale zobacz taki sposób jak z foto - w miejscu styku dłoni z gałką nie ma szwu to nici nie będą się wycierać i poza tym powinny być to raczej nici do skór, a nie pierwsze lepsze. Skóra też powinna być cienka, chyba, że potrafisz ją wyprofilować. Ja używałam do mojego organizera w DD skóry stosowanej do rękawiczek.


Największy problem jest na górze gałki, by ładnie zawinąć do środka brzegi bez zmarszczeń i by udało się wcisnąć dekiel. Faktycznie, z cienką skórą będzie łatwiej. Przed wciśnięciem dekla zawinięte brzegi można też podkleić i dobrze docisnąć. Dekielek wciskałem opierając o podłogę poprzez kawałek skóry, by nie porysować i aby nie pękł.
Nici zastosowałem jakieś mocne, choć niezbyt grube (w rękach praktycznie nie dadzą się urwać). W sklepach typu "szwaczka" można znaleźć zapewne odpowiednie nici do skóry, może nawet na metry. Ale grubsza nić wymaga igły z grubszym oczkiem, a to robi w skórze większe dziury. Jeśli skóra jest słaba, może to ją rozrywać przy dociąganiu. Skóry eko są chyba pod tym względem gorsze i łatwiej pękają.
Szew zrobiłem w tym samym miejscu co w oryginałach. Moim zdaniem prawie się go nie wyczuwa, a potem i tak się wszystko układa i wygładza.
Jest kilka technik robienia szwów. Czasem są takie, gdzie nić łącząca łapie tylko za nitki już wstępnie wszyte w łączone krawędzie.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcRbGi0JT7IM0-TmRGEx-QAaUQgTR5mtjjqK4CeniL9UY16O5KAtrgnC0aW1u99efzErBWPQa3c&usqp=CAc
Inny typ to taki szew góra-dół ( https://www.afxindustries.com/images/st_3.jpg ).

Pierwszy raz obszywałem gałkę biegów wiele lat temu w Renault 19, bo zaczęła pękać. Tam trzeba było uszyć z kilku paneli, ale jakoś to wyszło. W Peugeocie 306 też mi się zaczęła rozpadać, więc obszyłem (tam była taka z wciskanym deklem).
Te gałki z Renault (jak właśnie w Sandero) też lubią pękać (jak widać na filmach z Youtube), więc wstępne obszycie zapewne zwiększy ich trwałość. PO obszyciu gałka jest też minimalnie grubsza i inaczej leży w dłoni (jakoś tak pewniej i przyjemniej).
Oczywiście jak stara gałka się rozpada można kupić jakiś zamiennik za 20-30 zł (w Tesco widziałem za 20 zł obszyte ekoskórą na wyprzedaży).
Zaskoczyło mnie to, że w tej gałce z Sandero w środku jest taki aluminiowy rdzeń i jest ona dość ciężka (około 200 g), a takie tanie zamiennik są puste w środku i często dość wiotkie.
Nie wiem, czy oryginalne gałki w tańszych wersjach (te z czarnym deklem) też są tak ciężkie. Cięższa gałka trochę zmienia odczucia przy zmianie biegów. Nie wiem, czy na plus czy na minus, ale jest trochę inaczej.

Jeszcze jeden film jak zdejmować gałkę i mieszek:
https://www.youtube.com/watch?v=t-9aC1Gof6w
Ostatnio zmieniony przez velomar 2020-09-23, 13:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3622
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-24, 07:52   

maugu napisał/a:
Obszycie kol. velomar jest OK, ale zobacz taki sposób jak z foto - w miejscu styku dłoni z gałką nie ma szwu to nici nie będą się wycierać...

Tutaj pozwolę się nie zgodzić- przy takim obszyciu jak na foto, miałbym dokładnie ten czerwony szew pod kciukiem i pozostałymi palcami z przodu i po prawej stronie. Fabrycznego szwu prostego z tyłu praktycznie nigdy nie dotykam. Pewnie rzecz bardzo indywidualna.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2020-09-24, 07:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne