Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy Duster Prestige ma opony całoroczne?
Autor Wiadomość
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 592
Skąd: Mazury
Wysłany: 2020-12-14, 07:28   

velomar napisał/a:
Black Dusty napisał/a:
velomar napisał/a:
Możesz jeszcze zrobić tak: kupić dwie zimowe (dałbym na przód) i dwie całoroczne (na tył). Na lato zakładałbym na przód dwie letnie z tych co zostały, a z tyłu pozostawił całoroczne.

Tej porady nawet nie rozważaj, i żeby było jasne nie mam zamiaru dyskutować na ten temat z autorem.

Bo tak łajza jak Ty zabiłaby się na takim zestawie na pierwszym zakręcie.
Ale nie mierz wszystkich swoją miarką.

możliwe, że tez bym się zabił , nie każdy jest tak wspaniałym kierowcą jak Ty .
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 849
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-12-14, 07:34   

GRL napisał/a:
Tylko nie polecam Nokianów Weatherproof - z tej samej przyczyny, na którą skarży się cały internet.


A co jest nie tak z Weatherproofami? Małżonka ma w Soulu od 2 lat (195/65 R 15), fakt, że realnej zimy one jeszcze nie widziały, ale na takie dolnośląskie wielkomiejskie przejażdżki jest bardzo dobra (chociaż są tańsze wielosezonówki).
 
UzeQ 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 08 Sty 2020
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-12-14, 09:27   

Dzwoniłem do sprzedawcy. Wykręca się sianem, twierdzi, że opona powinna mieć oznaczenie M+S i to czyni ją całoroczną... Nie mam w tej chwili jak tego sprawdzić czy rzeczywiście takie oznaczenie jest.

W Dacii nie wymienią mi jednej opony, muszą dwie, pod warunkiem, że mają takie w magazynach.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 849
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-12-14, 09:44   

UzeQ napisał/a:
Dzwoniłem do sprzedawcy. Wykręca się sianem, twierdzi, że opona powinna mieć oznaczenie M+S i to czyni ją całoroczną...


Oznaczenie M+S kiedyś wyróżniało tzw. oponę "śniegową", dziś znaczek ten stosuje na oponach "trakcyjnych", ale to dotyczy tylko pojazdów kategorii cięższych niż M1 i N1.
Wychodzi na to, że producent nie dostrzegł zmian w regulacjach ;-)
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1696
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-14, 10:00   

DrOzda napisał/a:
Już nie przesadzaj kup jedną na wymianę i tyle , po 10 miesiącach różnica bieżnika nie jest zbyt duża zresztą to nie 4WD żeby to miało jakikolwiek wpływ na trakcję.


Ja bym nie w miesiącach a w kilometrach mierzył, jeden przejedzie w tym czasie 5kkm inny 100kkm

W zależności od przebiegu, jeśli jest niski to rzeczywiście bym zostawił i dokupił jedną oponę, ale wrzuciłbym z tą przednią na tył, a obie tylne na przód. Z przodu wolałbym mieć zawsze równe bieżniki. Dobrą praktyką jest wymieniać po dwie opony (o amortyzatorach nie wspomnę)

Na pierwszym Dusterze miałem 16-ki Continentale M+S i rozkminiałem o co chodzi - tam oznaczało to Muld+Sand i były to opony letnie. Teraz mam 17-ki Bridgetstone AS Sport i na stronach producenta znalazłem zachowanie na śniegu o ile pamiętam było 4 na 5 gwiazdek, więc zaakceptowałem je jako wielosezonowe i na takich jeżdżę prawie 3 lata. Na śniegu dają radę, choć porównując raz na błocie śnieżnym z zimówkami aut obok więcej buksują przy starcie, jakbym nie jeździł gółównymi ulicami w zimówki bym pewnie zainwestował, ale ostatnio w Warszawie i okolicach nie było warto
 
UzeQ 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 08 Sty 2020
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-12-14, 10:07   

Prezes napisał/a:

W zależności od przebiegu

U mnie 6000 km.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 592
Skąd: Mazury
Wysłany: 2020-12-14, 10:59   

Cytat:
W Dacii nie wymienią mi jednej opony, muszą dwie, pod warunkiem, że mają takie w magazynach.
A musisz kupować w Daci? Zwłaszcza że lecą w kulki . Zapewne w 3-mieście oponiarzy jak mrówków
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
UzeQ 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 08 Sty 2020
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-12-14, 12:53   

Ok, obejrzałem oponę od góry do dołu, nie mają żadnego oznaczenia S+m ani m+S. Także napisałem o tym sprzedawcy, zobaczymy co mi opowie.
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1696
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-14, 16:08   

UzeQ napisał/a:
U mnie 6000 km.
To malutko, można jedną dokupić i wraz z jedną co została z przodu z tyłem zamienić.

Albo sprzedać i całoroczne kupić. Byłem kiedyś przeciwnikiem takiego rozwiązania, ale przy ostatnich kilku latach Warszawa i okolice spokojnie przejezdne, na śniegu te opony ruszą i nie trzeba się martwić wymianą.. Chyba, że masz gdzie trzymać, to zawsze bezpieczniej mieć zimówki. Wybór należy do Ciebie
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2020-12-14, 16:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
Tosterkovsky 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,3 Tce
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 11 Paź 2020
Posty: 20
Skąd: ---
Wysłany: 2020-12-14, 19:08   

Hiszpan_JS napisał/a:
Bridgestone Dueler AS Sport tak jak Continental Cross Contact LX to opony letnie. M+S to tylko oznaczenie producenta że opony, lepiej niż szosówki, sprawdzą się w terenie innym niż utwardzona droga. Inny skład mieszanki to tylko pobożne życzenia użytkowników. Strona którą podałeś w poście jest z USA, a tam przepisy odnośnie opon zimowych czy całorocznych są trochę inne (dokładniej to w większości stanów wcale nie ma obowiązku zmiany opon na zimę), więc tam np. wszystkie AT czy MT to all season.


O to to! Święta prawda! Z tego co pamiętam, to w 2019 roku Dueler w Polsce oznaczony był jako opona letnia - teraz według strony jest to niby all season. A jak ktoś chce się o to kłócić to wystarczy zapytać policji w Czechach, Austrii, bądź innego miejsca z obowiązkiem jazdy na zimowych kołach. Tolerowane są jedynie ze znakiem 3 szczytów ;)

EBmazur napisał/a:

Cytat:
Jedyny wymóg w 2WD to to, żeby był jednakowy model opony na jednej osi

Nie chciałbym mieć opon tego samego typu o dużej różnicy w wysokości bieżnika

Rzeczywiście, jak masz jedną łysą,a drugą nową, to może być niemiło.
Ja jednak uważam, że 2-3mm na średnicy nie wpłyną na jakość w prowadzeniu się samochodu, ani na stan techniczny samego pojazdu.
Zresztą jestem zwolennikiem zachodniej szkoły i nie schodzę poniżej bezpiecznego minimum - czuję, że opona nie trzyma jak powinna (pomimo wysokiego bieżnika), wymieniam komplet na nowe. Może dlatego ja nigdy nie czułem różnicy przy wymienionej oponie i błędnie założyłem, że w dzisiejszych czasach każdy tak robi ;)
Ostatnio zmieniony przez Tosterkovsky 2020-12-14, 19:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-12-14, 22:44   

Tosterkovsky napisał/a:
Dueler w Polsce oznaczony był jako opona letnia


Dueler Duelerowi nierówny. Jest kilka odmian, zarówno letnie, M+S, jak i w pełni wielosezonowe (AT).

https://www.bridgestone.p...-dueler/a-t-001
 
GRL 


Marka: Dacia => VW
Model: Duster II => Golf
Silnik: 1.6sce => 1.0tsi 115
Rocznik: 2018 => 2019
Wersja: Comfort
Pomógł: 20 razy
Dołączył: 20 Lip 2016
Posty: 1207
Skąd: ZS
Wysłany: 2020-12-14, 23:40   

defunk napisał/a:
GRL napisał/a:
Tylko nie polecam Nokianów Weatherproof - z tej samej przyczyny, na którą skarży się cały internet.


A co jest nie tak z Weatherproofami? Małżonka ma w Soulu od 2 lat (195/65 R 15), fakt, że realnej zimy one jeszcze nie widziały, ale na takie dolnośląskie wielkomiejskie przejażdżki jest bardzo dobra (chociaż są tańsze wielosezonówki).


Tak potrafią wyglądać np. po roku (ja też tego doświadczyłem) =>

 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 592
Skąd: Mazury
Wysłany: 2020-12-15, 06:44   

Cytat:
Tosterkovsky Ja jednak uważam, że 2-3mm na średnicy nie wpłyną na jakość w prowadzeniu się samochodu, ani na stan techniczny samego pojazdu.
Miałem na myśli ( i chyba wyraźnie tak napisałem ) wysokość bieżnika a nie średnicę całego koła .
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 849
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-12-15, 11:14   

macminer napisał/a:
Tosterkovsky napisał/a:
Dueler w Polsce oznaczony był jako opona letnia


Dueler Duelerowi nierówny. Jest kilka odmian, zarówno letnie, M+S, jak i w pełni wielosezonowe (AT).

https://www.bridgestone.p...-dueler/a-t-001


Z tym, że A/T nie oznacza jako takiej opony wielosezonowej (czuję, że wszystkie ateki są wielosezonowe, ale nie twórzmy wrażenia, że musi być A/T, żeby były 3PMSF).
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-12-15, 16:48   

GRL napisał/a:
Z tym, że A/T nie oznacza jako takiej opony wielosezonowej


Zgadza się. Oznacza tylko akurat w tym konkretnym przypadku.

Zachęcony dyskusją zerknąłem na ofertę Oponeo. Wydaje się, że całkiem sensowną opcją, jeśli ktoś poszukuje opon wielosezonowych do Dustera 17", jest Pirelli Cinturato All Season. Mniej niż 500 zł za sztukę, a opinie ma całkiem dobre. Ktoś tego używał?

https://www.pirelli.com/t...rato-all-season
(Oponeo nie linkuję, żeby nie było, że robię komuś marketing)
 
Tosterkovsky 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,3 Tce
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 11 Paź 2020
Posty: 20
Skąd: ---
Wysłany: 2020-12-15, 20:08   

EBmazur napisał/a:
Cytat:
Tosterkovsky Ja jednak uważam, że 2-3mm na średnicy nie wpłyną na jakość w prowadzeniu się samochodu, ani na stan techniczny samego pojazdu.
Miałem na myśli ( i chyba wyraźnie tak napisałem ) wysokość bieżnika a nie średnicę całego koła .


No rzeczywiście, trudno przeliczyć (bądź nawet tylko powiązać) średnicę koła w stosunku do wysokości bieżnika :-P Psss... jak coś to 2-3 mm różnicy na średnicy koła to 1-1.5mm różnicy w bieżniku ;-)
Większych różnic w wymiarach raczej nigdy nie zanotowałem, bo muszę albo na bieżąco wymieniać po jednej oponie (mam do nich pecha), albo wszystkie starzały się jednakowo i wymieniałem z powodów bezpieczeństwa ;)

Z tego co pamiętam to duster posiada Dueler H/P Sport AS - czyli "AllSeason" z oznaczeniem M+S. Co nie zmienia faktu, że nie ma oznaczeń 3szczytów :)
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 592
Skąd: Mazury
Wysłany: 2020-12-16, 08:28   

Cytat:
No rzeczywiście, trudno przeliczyć (bądź nawet tylko powiązać) średnicę koła w stosunku do wysokości bieżnika
Wiem , że bardzo łatwo to policzyć -szkoła podstawowa . Więc napiszę dokładnie o co mi chodzi-a mianowicie o zachowanie się dwóch opon, z których jedna jest nówką a druga ma już sporo zdarty bieżnik . z całą pewnością będą inaczej odprowadzały wodę , błoto pośniegowe , inaczej będą się "wgryzać " w śnieg . Inna będzie ich przyczepność .
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
  Wysłany: 2020-12-16, 09:04   

Przy takich przebiegach ja polecałbym opony zimowe dopuszczone do użytku latem - czyli inaczej mówiąc opony całoroczne z oznaczeniem 3PMSF - płatek śniegu na tle trzech gór. Opona tylko z oznaczeniem M+S nie jest opona zimową . Ja jeżdżę od kilku lat na Michelinach Crossclimatach i jestem zadowolony - jak się trafi te kilka dni śniegu zachowują się jak dobre zimówki, latem nie hałasują, mają bardzo dobra trakcję na mokrym. Ktoś narzekał że mu się zużyły po 3 latach ale zrobił ponad 80 tyś - w końcu żadna opona nie jest wieczna, mi sie nigdy tyle nie udało zrobić na jednym komplecie.
No chyba że zamierzasz robić swap silnika na taki ze 200KM mocy, wtedy tylko osobne letnie i zimowe.

A jeśli chodzi o fabryczne wyposażenie różnych samochodów to na pewno do Peugota Riftera/Citroena Berlingo/Opla Combo/Toyoty City Verso można zamówić fabrycznie takie opony.
Ostatnio zmieniony przez PiotrWie 2020-12-16, 09:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
UzeQ 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 08 Sty 2020
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-12-16, 21:37   

No ok, koniec końców udało mi się z sprzedawcą ustalić rabat na opony zimowe. Wysłał mi dzisiaj listę dostępnych modeli i wychodzi, że dla mojego Dustera mają tylko Barum Polaris 5. Nie zdążyłem dopytać dziś o szczegóły, ale jeśli wirzyć cennikowi na tej stronie:

https://sklep.dacia.pl/serwisy/opony

To za wymianę opon Dacia życzy sobie prawie 600 zł :shock: Jeśli to prawda, to w takim układzie za opony z rabatem i tak drogim montażem zapłacę więcej niż zakup tych samych opon na Oponeo :shock:

Jutro zadzwonię upewnić się, że taka jest cena za usługę, bo jeśli tak to jestem w punkcie 0...
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1696
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-16, 22:23   

W Twoim linku nie ma cennika, tu masz w Warszawie ceny:

https://www.daciawarszawa...cenaOnline.html

140 pln 16-ki, 160 pln za 17-ki

Poza tym możesz wziąć opony i sobie wymienić gdzie chcesz
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne