Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Nakaz utrzymania odstępu
Autor Wiadomość
klazow 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150 4x4 FAP
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 04 Lis 2020
Posty: 105
Skąd: Legnica
Wysłany: 2021-02-18, 23:00   

W linku podwieszonym przez eio http://www.daciaklub.pl/f...1819580#1819580 jest też to:

„3a. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.”;

Tak sobie myślę: Czym i jak Policja ma to mierzyć, rejestrować i przed sądem udowodnić?
Błagam. Napiszcie, że się da.
Tak bardzo chcę wierzyć, że budowniczowie naszego jutra kontakt z rzeczywistością mają.

Ps.
Jazdy na zderzaku nie uskuteczniam i nie pochwalam.
Ostatnio zmieniony przez laisar 2021-02-22, 11:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-02-18, 23:13   

klazow napisał/a:
Napiszcie, że się da

Da się.
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2021-02-18, 23:19   

klazow napisał/a:
Czym i jak Policja ma to mierzyć, rejestrować i przed sądem udowodnić?
Błagam. Napiszcie, że się da.
Da się. Nie słyszałem żeby Polska Policja miała takie urządzenia, ale u naszych zachodnich sąsiadów takie radary (tzw odległościówki) są używane już od dawna.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 827
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-02-19, 05:46   

Hiszpan_JS napisał/a:
Da się. Nie słyszałem żeby Polska Policja miała takie urządzenia,

Da się, ale
https://www.auto-swiat.pl...ekwowac/3212g2z
Taki kawałek przytoczę:
o ile wzrosło ostatnio zainteresowanie polskich służb wykorzystaniem wielofunkcyjnych radarów z funkcją pomiaru odległości? – Jest ono zerowe. Nawet zaprosiłem GITD na pokazy, które robiłem na trasie S8 pod Warszawą, nikt się nie pofatygował. Pisałem też zarówno do Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, jak i do GITD, aby zasygnalizowali, jaka zostanie przyjęta w Polsce metodyka pomiarów odległości – czy podstawą będzie czas (jaki dzieli oba pojazdy przy ich aktualnej prędkości – red.), czy też odległość liczona w metrach. To był czas, gdy tworzyliśmy oprogramowanie naszego sprzętu. Nikt nigdy nie odpowiedział na te pytania – profilaktycznie więc zadbaliśmy o możliwość oceny odległości na różne sposoby, co oczywiście miało wpływ na ilość niezbędnej pracy przy oprogramowaniu. Niemniej na razie nie ma zainteresowania.
Ostatnio zmieniony przez Black Dusty 2021-02-19, 05:59, w całości zmieniany 2 razy  
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-02-19, 07:43   

Da się, ale...
Póki co nie ma precyzyjnych urządzeń pomiarowych. Wizualna (wzrokowa) ocena odległości z założenia nie będzie precyzyjna zarówno z punktu widzenia kierującego, jak i kontrolującego. Tak więc karanie kierowców za wykroczenie polegające na niezachowaniu bezpiecznej, czy przepisowej odległości, będzie co prawda możliwe, ale trudne. W skrajnych przypadkach niezbędny będzie dodatkowy dowód w postaci ekspertyzy biegłego (to jednak wymaga udokumentowania wykroczenia /zdjęcie, filmik/).
O wiele łatwiejsze wychwycenie takiego wykroczenia jest możliwe przy wykorzystaniu (istniejących już) fotoradarów działających na zasadzie pętli indukcyjnej (np. Traffistar). Urządzenie wykonuje dwa zdjęcia pojazdu. Pierwsze, w momencie uchwycenia przez czujnik umieszczony w konkretnej odległości na drodze; drugie, w momencie opuszczania odcinka pomiarowego. Na zdjęciach zostaną więc uwidocznione pojazdy, które przebyły konkretny odcinek drogi w określonym czasie, zatem ustalenie odległości pomiędzy przejeżdżającymi kolejno pojazdami nie powinno sprawiać trudności, tym bardziej, że dysponujemy precyzyjnie ustaloną prędkością tych pojazdów.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
klazow 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150 4x4 FAP
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 04 Lis 2020
Posty: 105
Skąd: Legnica
Wysłany: 2021-02-20, 12:41   

laisar napisał/a:
klazow napisał/a:
Napiszcie, że się da

Da się.


Dzięki.

Dużo większe podziękowania dla kolegów, którzy bardziej temat przybliżyli.

Wychodzi z tego, że sprawdzenie możliwe tylko ze słupa, wiaduktu czy innej estakady. To potwierdza moje obawy, że dla 99% terenu autostrad i dróg szybkiego ruchu zostanie jak jest.

Do tego pewnie obowiązek znakowania takich miejsc nadal pozostanie.

Fajny przepis ale tylko na papierze.

Może kiedyś Policja zamiast radiowozów dostanie drony...
Ostatnio zmieniony przez laisar 2021-02-22, 11:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2021-02-20, 18:32   

klazow napisał/a:
Wychodzi z tego, że sprawdzenie możliwe tylko ze słupa, wiaduktu czy innej estakady.
Nie. Sprawdzenie jest możliwe też z jadącego pojazdu (radiowozu). Miałem wątpliwą przyjemność sprawdzić osobiście ;-) . Minimalna odległość dla ciężarówki to 50 metrów. Moja odległość od poprzedzającego pojazdu było 42 metry. Mandat 155€ :-( (autostrada Niemcy).
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
krimar 


Marka: Dacia
Model: Sandero II ph 2 Open, Duster 2 Prestige
Silnik: 1,0 TCE LPG
Rocznik: 2020, 2021
Dołączył: 06 Kwi 2013
Posty: 321
Skąd: z ?
Wysłany: 2021-02-22, 17:40   

Hiszpan_JS napisał/a:
Mandat 155€ :-( (autostrada Niemcy)


W Niemczech może tak, ale w Polsce nie, radary, które są używane policję (nawet te najnowsze z wbudowaną taką funkcją) są zalegalizowane przez Główny Urząd Miar wyłącznie do pomiaru szybkości, pomiar odległości za ich pomocą jest w Polsce nielegalny.

klazow napisał/a:
Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Niedoróbka ustawodawcy - w takim brzmieniu na lewym pasie nie trzeba utrzymywać odległości od poprzedzającego pojazdu na tym samym pasie, jeśli cały czas wyprzedza się wolniejsze pojazdy na prawym pasie. Czyli w gęstym ruchu hulaj dusza odstępu nie ma (na szybkim pasie).
Powinno być "Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania względem pojazdu wyprzedzanego" - pewnie o to chodziło, niestety twórcy przepisu nie potrafili tego prawidłowo sformułować.
Ostatnio zmieniony przez krimar 2021-02-22, 18:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
Killer 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: Tce 90
Rocznik: 2019 kupiony w 02-2020
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 16 Lut 2020
Posty: 105
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2021-02-22, 20:39   

Nowy przepis -martwy przepis. Bo policja nie ma czym mierzyć.

https://moto.pl/MotoPL/7,88389,26791990,nowy-przepis-martwy-przepis-policja-nie-ma-jak-mierzyc-bezpiecznego.html#disableRedirect

http://www.brd24.pl/?s=jazda+na+zderzaku
Ostatnio zmieniony przez Killer 2021-02-22, 20:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-02-23, 12:39   

Hiszpan_JS napisał/a:
Moja odległość od poprzedzającego pojazdu było 42 metry. Mandat 155€ (autostrada Niemcy).

Jako obcokrajowiec byłeś już na straconej pozycji. Przepisy większość państw UE przewidują dla obcokrajowców możliwość zatrzymania (na 24 lub 48 godzin) i doprowadzenia do sądu, w przypadku gdy ten odmawia przyjęcia mandatu za wykroczenie. Czyn, który uznałbyś za kontrowersyjny, trudny do udowodnienia, lub wręcz błędnie zinterpretowany, "u siebie" mógłbyś "olać", nie przyjąć mandatu i z ciekawości choćby poczekać na sądowy werdykt, jednak będąc "gościem" - płacisz mandat i jedziesz dalej, unikając wątpliwej przyjemności noclegu w towarzystwie zapchlonych bezdomnych, damskich bokserów, czy degustatorów kradzionego denaturatu.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2021-02-23, 13:27   

Ale dlaczego miałem odmówić mandatu? Policjant pokazał mi nagranie z wyraźnie zaznaczonymi liniami. Poza tym sam wiedziałem że przegiąłem. Wyświetlacz mojej ciężarówki też ostrzegał przed zbyt małą odległością. Po prostu zamiast zwolnić hamulcem zasadniczym, użyłem hamulca silnikowego, a to trwało za długo.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
Ostatnio zmieniony przez Hiszpan_JS 2021-02-23, 13:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-02-23, 15:22   

Cytat:
Ale dlaczego miałem odmówić mandatu?

Kolego. Mój post nie był sugestią, że miałeś "olać" temat i odmówić przyjęcia mandatu. Stanowił jedynie informację, że przepisy przewidują pewne różnice w traktowaniu "swoich" i "obcych". Ponadto, wydaje mi się - a właściwie to jestem pewien - że napisałem: "Czyn, który uznałbyś za kontrowersyjny, trudny do udowodnienia, lub wręcz błędnie zinterpretowany, "u siebie" mógłbyś "olać", nie przyjąć mandatu i z ciekawości choćby poczekać na sądowy werdykt", Zawarte tam wyrazy "uznałbyś", oraz "mógłbyś" zawierają, że się tak wyrażę "zamiar ewentualny", co wskazuje na możliwość wyboru (przyjąć, lub odmówić), w przypadku braku poczucia winy. Ty nie miałeś wątpliwości, bo zarówno policjanci przedstawili dowód Twojej winy, jak i samo auto sygnalizowało Ci ostrzeżenie o zbyt małej odległości. Miłego dnia.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2021-02-23, 18:14   

Bez urazy, moja odpowiedź była konkretnie do stwierdzenia
Cytat:
Jako obcokrajowiec byłeś już na straconej pozycji.
i odebrałem to jako podpowiedź że mogłbym (będąc w polsce) odmówić mandatu.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
klazow 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150 4x4 FAP
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 04 Lis 2020
Posty: 105
Skąd: Legnica
Wysłany: 2021-02-23, 21:14   

Co do mandatu to tylko współczuć.

Mam nadzieję, że dla równowagi coś innego poszło lepiej niż musiało.

Wrócę jeszcze do samego pomiaru. Drążę ale to dlatego, że nie zetknąłem się jeszcze z tym.
To dla mnie nowe i ciekawe.
Liczyć też się trzeba, że i u nas wcześniej czy później się to pojawi. To, że nasi prawodawcy wprowadzają przepis życzeniowo i bez przygotowania to jedno, a to że Policja musi się dostosować to drugie...

Z tego co napisałeś wynika, że pomiar był zrobiony przez radiowóz a nie do radiowozu przesłany z jakiegoś stacjonarnego urządzenia.
Czyli urządzenie w radiowozie musiało jednocześnie "widzieć" Twój przód i tył pojazdu przed Tobą. Aby tak było musieli dokonać pomiaru wyprzedziwszy Ciebie i będąc na wysokości tej 42 metrowej luki między Wami.
Technika galopuje. Trzy pomiary (2 x odległość + 1 x prędkość) wykonane pod kątem i w jednej chwili. Wiem, że to możliwe... ale chyba wymaga dość drogiego sprzętu.
No chyba, że uchwycili wykroczenie inaczej...
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2021-02-23, 22:38   

klazow napisał/a:
Co do mandatu to tylko współczuć
Ryzyko wliczone w zawód :-D .
klazow napisał/a:
Trzy pomiary (2 x odległość + 1 x prędkość) wykonane pod kątem i w jednej chwili. Wiem, że to możliwe... ale chyba wymaga dość drogiego sprzętu.
No chyba, że uchwycili wykroczenie inaczej...
Nie wiem na jakiej zasadzie był pomiar. Z tego co pamiętam, na filmie jaki mi zaserwowali, były trzy prędkości (moja, auta przede mną i radiowozu) i odległość.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-02-24, 13:14   

klazow napisał/a:
Z tego co napisałeś wynika, że pomiar był zrobiony przez radiowóz a nie do radiowozu przesłany z jakiegoś stacjonarnego urządzenia.
Czyli urządzenie w radiowozie musiało jednocześnie "widzieć" Twój przód i tył pojazdu przed Tobą. Aby tak było musieli dokonać pomiaru wyprzedziwszy Ciebie i będąc na wysokości tej 42 metrowej luki między Wami.
Technika galopuje.

Już teraz samochody wyposażane są w ISR (inteligentny system ratunkowy), zadaniem systemu jest powiadamianie służb o wypadku, ale... Odpowiednie służby mogą prześledzić ruch pojazdu od wyjazdu z garażu do miejsca zdarzenia, dzięki czemu możliwe jest poznanie nie tylko trasy jazdy, ale także prędkości na poszczególnych odcinkach drogi, czy miejsc zatrzymania się na kawę. Dane z systemu już wykorzystywane są w celach procesowych (udowodnienie winy, lub obalenie linii obrony). Jeśli zatem nasze samochody nafaszerują jeszcze innymi systemami (patrz pojazdy autonomiczne), to możliwe będzie także ustalenie odległości od poprzedzającego pojazdu, zmian prędkości jazdy, czasu reakcji kierowcy (lub jej braku), a nawet miejsc popełnienia innych wykroczeń.
Nie będę dalej nakręcał tematu; co jeszcze będzie możliwe, bo powiecie, że jestem dinozaurem, a postęp wymaga takich rozwiązań systemowych, ale niestety ja dostrzegam pewne "drobne" różnice pomiędzy systemami bezpieczeństwa, a systemami inwigilacji.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 588
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2021-02-24, 13:41   

A to wszystko przecież, jak nam mówią, tylko dla naszego dobra.
 
Krystian67 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 Sce 100 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 28 Paź 2017
Posty: 530
Skąd: Chorzow
Wysłany: 2021-02-24, 18:09   

Kol. hak64 masz całkowitą racje. Ja dostałem ubezpieczenie z gadzetem PZU GO .To własnie urządzenie do całkowitej inwigilacji .I wszystkich procesów przez Ciebie wyszczególnionych. I to wszystko za znizke 100 zł z AC. I oczywiscie dla mojego bezpieczenswa. Jak oznajmił rozmówca PZU w tel. dlaczego jeszcze nie mam tego gadzetu aktywowanego na szybie. No bo nie . I nie bedzie. Ma się prawo do odmowy .
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne