Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2020-06-25, 10:30
Hak holowiczy Logan II 2013
Autor Wiadomość
garfield1988gse 



Marka: Dacia
Model: Logan II
Silnik: 1.2 16V
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate
Dołączył: 01 Lip 2013
Posty: 68
Skąd: Woj. łódzkie
Wysłany: 2016-02-21, 12:53   Hak holowiczy Logan II 2013

Zastanawiam się nad zamontowaniem haka holowniczego do mojego Logana II 1.2 16V. Ponieważ nie posiadam zdolności do montowania czegokolwiek przy samochodach chcę zlecić taką operację profesjonalistom.

Gwarancja skończyła się w połoiwe 2015 roku (mam jeszcze co prawda dodatkową gwarancję na kolejne 3 lata) i teraz nasuwa się pytanie czy jestem zmuszony na zakup i montaż w ASO czy mogę to zlecić gdzie indziej?

Proszę też o podpowiedzi na co zwrócić uwagę i ewentualnie na polecenie jakiegoś solidnego warsztatu montującego haki (chodzi mi o legalne firmy, które sprzedają "swoje" haki, i dają pełną papierologię żeby łatwo było mi załatwić sprawy w wydziale kominikacji). Najlepiej jakby taka firma była w okolicach Łodzi/Zgierza/Łowicza.

Czy montaż haka jest bezpieczny dla elektroniki, czy powinienem o czymś specjalnym wiedzieć, czy po prostu wpinają się w istniejącą wiązką i jest ok czy wywalają/mogą wywalić się jakieś błędy na komputerze?
Ostatnio zmieniony przez garfield1988gse 2016-02-21, 12:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-21, 14:05   

W Lodgy zajęło mi to godzinę na lewarku : demontaż zaślepek , przykrecenie czterech śrub do punktów mocowań, montaż belki haka. Co do wiązki to warto kupić moduł oświetlenia, zasilanie do niego jest w kostce przy środkowym lewym słupku a kabelki lutuje się do okablowania lamp tylnych. Pewnie w Loganie jest podobnie. Gwarancji nie tracisz co najwyżej ASO odmówi napraw elektryki przy tylnych lampach w razie problemów.
Paperologii do wpisu w dowodzie nie potrzeba, o ile na haku jest tabliczka znamionowa producenta. Diagnosta sprawdza poprawność montażu haka, działanie gniazda przyczepy, sprawdza tabliczkę i po zainkasowaniu opłaty wystawią kwit do WK.
Ostatnio zmieniony przez DrOzda 2016-02-21, 14:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
arczi_88 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI 84 KM
Rocznik: 2014
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 52 razy
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 1599
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2016-02-21, 14:25   

Mam hak montowany w salonie przed zakupem auta firmy Auto-Hak Słupsk i nie mam powodów narzekać. W rok po założeniu wygląda jakby był założony wczoraj.

Papierologia - po założeniu haka czeka Cię badanie na stacji diagnostycznej, potem z kartką od diagnosty, z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu do wydziału komunikacji po pieczątki i już.
_________________

 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-22, 10:14   

Sądząc po tych zdjęciach montaż w Loganie 2 jest równie banalny jak w Lodgy:
http://www.steelcar.com.pl/D0435.html
Ocynkowany wypinany kosztuje 633 PLN , na śruby 418 PLN do tego moduł oświetlenia 7 PIN za 170 PLN
Polecam zakup haka Galia - bardzo dobra jakość wykonania plus super łatwy montaż.
Tu masz instrukcję montażu oryginalnego modułu oświetlenie:
http://www.tech-accessoir...ocument_id=4427
Wynika z tego że w okolicach lewej górnej wnęki bagażnika jest specjalny kabel do zasilania modułu - wystarczy go znaleźć i założyć w skrzynce bezpiecznik F23 żeby go uaktywnić.
Robota z montażem na godzinę maks dla wprawnej technicznie osoby.
Ostatnio zmieniony przez DrOzda 2016-02-22, 10:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
garfield1988gse 



Marka: Dacia
Model: Logan II
Silnik: 1.2 16V
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate
Dołączył: 01 Lip 2013
Posty: 68
Skąd: Woj. łódzkie
Wysłany: 2016-02-28, 09:51   

Dzięki za podpowiedzi. Widzę, że jeżeli bym się decydował to z montażem samego haka jako takiego to bym sobie poradził bo są dobre instrukcje, jednak elektrykę musiałbym już zlecić zaprzyjaźnionemu elektrykowi. Patrząc w dowód rejestracyjny widzę, że przyczepkę jaką mogę holować moim Loganem to 520 kg dmc (więc szału nie ma - mała jest podaż aż tak małych przyczepek).
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-28, 10:52   

520 kg ma DMC przyczepy niehamowanej, z hamulcem najazdowym to można do 1100 kg.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
franius 



Marka: Dacia
Model: Logan II
Silnik: 0.9 TCe Easy-R
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Mar 2016
Posty: 246
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-11-15, 10:36   

Ja się będę też niebawem podejmował takiego montażu u siebie. Z instrukcji wynika że jest to dość proste, zwłaszcza przy wiązce dedykowanej

Instrukcja montażu haka (ok 1 godzina) -> https://dobrehaki.pl/pobierz-instrukcja-montazu-haka-holowniczego-auto-hak-g78apdf-16728100.html

Instrukcja montażu wiązki dedykowanej -> https://dobrehaki.pl/pobierz-instrukcja-montazu-wiazki-dedykowanej-haka-holowniczego-auto-hak-g78tpdf-602702500.html

Gorzej że jak checie trzecią rejestrację to trzeba przerejestrować samochód bo zmieniły się wzory tablic 07.2020 i się już nie da inaczej jak macie poprzednie :roll:
Ostatnio zmieniony przez franius 2021-11-15, 10:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 363
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-11-15, 11:15   

franius napisał/a:


Gorzej że jak checie trzecią rejestrację to trzeba przerejestrować samochód bo zmieniły się wzory tablic 07.2020 i się już nie da inaczej jak macie poprzednie :roll:

W wakacje brałem trzecia tablicę i też czytałem o tym tyle że nie przerejestrować tylko trzy identyczne tablice z tym samym numerem niby powinno się brać. Niemniej w urzędzie kiedy składałem wniosek o trzecią tablice nikt nie pytał o pozostałe dwie. Wydali tylko jedną bez problemu, a przecież trzeba napisać po co nam ta trzecia tablica więc gdyby trzeba było brać 3 to pewnie by odmówili wydania tylko jednej.
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 431
Skąd: DTR
Wysłany: 2021-11-15, 11:18   

Ja wyrabiałem trzecią w tym roku w czerwcu i też bez problemu tylko jedną
Ostatnio zmieniony przez nowy 2021-11-15, 11:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
franius 



Marka: Dacia
Model: Logan II
Silnik: 0.9 TCe Easy-R
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Mar 2016
Posty: 246
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-11-15, 11:55   

nowy napisał/a:
Ja wyrabiałem trzecią w tym roku w czerwcu i też bez problemu tylko jedną


Może do wyczerpania zapasów starych wzorów wydają też te poprzednie. U mnie w wydziele komunikacji jest napisane że:


Uwaga!

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów z zakresu rejestracji pojazdów, od 11.07.2020 r. obowiązuje nowy wzór tablic rejestracyjnych - z grafiką obrysu wizerunku orła i numerem certyfikatu producenta tablic rejestracyjnych (naniesione techniką laserową).

Jeżeli wnioskujesz o dodatkową tablicę rejestracyjną do oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną, powinieneś posiadać na tym pojeździe tablice rejestracyjne zgodne ze wzorem
Jeżeli nie posiadasz tablic rejestracyjnych zgodnych ze wzorem, a chcesz otrzymać dodatkową tablicę rejestracyjną powinieneś złożyć wniosek o rejestrację pojazdu
( Rejestracja (przerejestrowanie) używanego pojazdu)
. Otrzymasz wówczas komplet zalegalizowanych tablic rejestracyjnych z nowym numerem rejestracyjnym, nowy dowód rejestracyjny i dodatkową tablicę do oznaczenia bagażnika.

Pamiętaj! Gdy sprzedasz pojazd musisz, oddać kupującemu dodatkową tablicę.
 
franius 



Marka: Dacia
Model: Logan II
Silnik: 0.9 TCe Easy-R
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Mar 2016
Posty: 246
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-11-22, 18:12   

Orientujecie się może czy podłączenie bezpiecznika F23 20A powinno się jakoś uwidaczniać gdzieś ? instrukcja samochodu mówi o wyposażeniu akcesoryjnym w tym miejscu. Instrukcja dedykowanej wiązki w ostatnich krokach każe podłączyć ukryty w podsufitce bagażnika czerwony kabelek i podłączyć go pod czerwony kabel modułu wiązki. A następnie włożenie tego bezpiecznika. Jakie to ma zastosowanie ? Niezależny Plus z aku połączony z tym bezpiecznikiem F23 ?
Czy podpięcie przyczepki spowoduje zapalenie jakiejś kontrolki na desce rozdzielczej zatem ?
Ostatnio zmieniony przez franius 2021-11-22, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 363
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-11-22, 23:18   

franius napisał/a:
nowy napisał/a:
Ja wyrabiałem trzecią w tym roku w czerwcu i też bez problemu tylko jedną


Może do wyczerpania zapasów starych wzorów wydają też te poprzednie. U mnie w wydziele komunikacji jest napisane że:

Moja trzecia tablica jest według nowego wzoru a pozostałe według poprzedniego. Na żadnym etapie jej pozyskiwania nikt nie mówił że są niezgodne. Jak jadę bez bagażnika rowerowego to mam dwie identyczne ..
Nadal potrzeba AŻ przerejestrowania wydaje mi się nierealna najwyżej nie przyjmę mandatu i pójdę do sądu w końcu to urząd wyposażony we wszystkie info mi te tablicę dał..
P.S. ty naprawdę przepisałeś to z tej tablicy w urzędzie tu na forum..
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 431
Skąd: DTR
Wysłany: 2021-11-24, 19:03   

Łukasz_M napisał/a:
P.S. ty naprawdę przepisałeś to z tej tablicy w urzędzie tu na forum..


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mógł wejść online na stronę W.K. tam skopiować i wkleić
_________________
Paweł
 
franius 



Marka: Dacia
Model: Logan II
Silnik: 0.9 TCe Easy-R
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Mar 2016
Posty: 246
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-12-02, 13:56   

nowy napisał/a:
Łukasz_M napisał/a:
P.S. ty naprawdę przepisałeś to z tej tablicy w urzędzie tu na forum..


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mógł wejść online na stronę W.K. tam skopiować i wkleić


Wszedłem na stronę BIP wydziału i tak tam pisali i to skopiowałem.

Ostatecznie na miejscu skończyło się tak jak pisali na 3 nowych tablicach (146 PLN) ale z zachowaniem obecnego numeru rejestracyjnego i dowodu rejestracyjnego. Formularz inne czynności w dowodzie ;)
Dzieje się tak dlatego że zmienił się wzór rejestracji i wszystkie 3 muszą być zgodne z tym wzorem. Dodatkowo ta trzecia rejestracja ma inny numer na hologoramie niż dwie pozostałe i w WK przeczulali mnie aby ich nie pomieszać bo nie będzie to prawidłowe 8-)
Ostatnio zmieniony przez franius 2021-12-02, 14:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
aramis 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2014
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Maj 2021
Posty: 24
Skąd: SBE
Wysłany: 2022-05-17, 09:40   

Cześć!
Odkopię trochę temat, bo przymierzam się do montażu haka w moim Loganie MCV 2014.
Patrząc na łatwość montażu vs. ceny w warsztatach myślę, że założę samodzielne. Zastanawia mnie jedno. Sporo haków ma w zestawie wiązkę z samymi przewodami, a jednak kol. DrOzda pisze

DrOzda napisał/a:
Co do wiązki to warto kupić moduł oświetlenia


To co tak właściwie ten moduł robi? Czy to jakiś niezbędny dynks zapobiegający przeciążeniu bezpieczników, czy po prostu ułatwienie montażu - wpina się wtyczkę w moduł i po sprawie, zamiast wcinania się w istniejące wiązki tylnych lamp...
A może ma on coś do czynienia z czujnikami cofania?
Cięcie i lutowanie przewodów to nie problem, tyle że nie chciałbym żeby okazało się że narobię się z lutowaniem a potem będą jakieś problemy z elektryką przez brak tego modułu.
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 363
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-05-17, 10:24   

Dynksy zapobiegające przeciążeniu bezpieczników nie istnieją..
Zamontowane bezpieczniki zazwyczaj wytrzymują większy pobór wynikający z podpięcia przyczepki, bagażnik rowerowego. Jedyne 'zabezpieczenie' bezpieczników przed spaleniem mogło by polegać na zmniejszeniu udaru tj. rozłożeniu wzrostu prądu w czasie, w światłach np. stopu mocno nie wskazane. Jeśli nominalny pobór prądu miałby palić bezpieczniki to te należy wymienić na takie z większym prądem.
ewentualny moduł również należy podłączyć tj. wciąć się w jakieś przewody...
czujnik cofania pobiera minimalną ilość energii i może działać po podaniu zasilania na światło cofania lub przez przełącznik biegu wstecznego i moduł tu nie ma zastosowania.. .no może poza ewentualnym ich odłączeniem po wykryciu przyczepy/bagażnika.
Moduły spełniają różnorakie funkcji w zależności od modelu i ceny np. obsługują żarówki led z którymi w innych (droższych samochodach) mógłby być problem, przełączają światło cofania na przyczepkę etc. Moduły nadal wymagają’wcięcia’ w przewody
Ostatnio zmieniony przez Łukasz_M 2022-05-17, 10:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-05-17, 10:52   

Moduł ułatwia tak naprawdę montaż , zwłaszcza przy wiązce 13 PIN ( a innej teraz nie warto zakładać).
Montujesz moduł, ciągniesz od niego kabelki do wiązek świateł , lutujesz bądź wpinasz w kostki i tyle.
Plus jest taki że masz poprawnie obciążenia instalacji świateł i dodatkowo obsługę wyłączenia czujników czy deaktywacji lampy przeciwmgłowej w samochodzie przy zapiętej przyczepie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne