Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
LED-owe zamienniki żarówek w aucie
Autor Wiadomość
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-25, 15:13   

laisar napisał/a:
Natomiast w najnowszych poprawkach do regulaminów UNECE pojawiają się już LED-y, ale po pobieżnej lekturze odnoszę wrażenie, że wrzucono je tam trochę na zasadzie naszego niesławnego "lub czasopisma". Ilekroć jest bowiem mowa o żarnikowych lub halogenowych źródłach światła, to dopisano niemal tylko "lub LED", więc oznaczenia homologacyjne lamp pozostają bez zmian (?), a wymagane jest tylko odpowiednie oznaczenie samego modułu LED...


Chyba masz rację, dopuszcza się homologację "modułów LED", zaś cały dokument mówi o "żarówkach lub modułach LED" i chyba nie ma tam żadnej wskazówki, że moduł może być zamiennikiem żarówki

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:42010X0831(06)

(zwłaszcza załącznik 10).
 
yurec1st 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: SCe 75 1.0 ccm
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lut 2020
Posty: 366
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2020-11-25, 17:23   

https://www.youtube.com/w...OFrLS5sfCM_%3A6
_________________

Żeby nie otrzymywać głupich odpowiedzi nie należy zadawać głupich pytań :roll:
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-11-25, 17:58   

yurec1st napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=-xTCS4547fE&feature=push-u-sub&attr_tag=47xPhOFrLS5sfCM_%3A6



Leider noch nicht auf der Kompatibilitätsliste
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-26, 01:30   

defunk napisał/a:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32018R0858

Wszystko fajnie, tylko to jest regulamin dotyczący homologacji pojazdów na dzień dobry wyposażonych w żarówki lub moduły LED, a do wtykania nowych LEDów w stare reflektory/światła ma się nijak. :)

defunk napisał/a:
Właśnie dzięki temu możesz stosować różne Mopary i inne cudeńka do Dżipa, zaś do Dustera... też się coś znajdzie, nie tylko od monsieura Reno.

No troszkę nie. :) W sensie że tak, mogę, ale akurat nie dotyczy to żarówek - no chyba, że komuś uda się homologować żarówkę LED jako żarnikowe/halogenowe źródło światła, ale (nomen omen) czarno to widzę. ;)

Laisar napisał/a:
Natomiast w najnowszych poprawkach do regulaminów UNECE pojawiają się już LED-y, ale po pobieżnej lekturze odnoszę wrażenie, że wrzucono je tam trochę na zasadzie naszego niesławnego "lub czasopisma". Ilekroć jest bowiem mowa o żarnikowych lub halogenowych źródłach światła, to dopisano niemal tylko "lub LED", więc oznaczenia homologacyjne lamp pozostają bez zmian (?), a wymagane jest tylko odpowiednie oznaczenie samego modułu LED...

O widzisz, już prędzej coś takiego - czyli że według prawa "lub LED" żarnikowymi/halogenowymi źródłami światła (o ile spełniają wymagania techniczne, blablabla). :)
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-26, 02:43   

bebe napisał/a:
czyli że według prawa "lub LED" żarnikowymi/halogenowymi źródłami światła

Po bliższym przyjrzeniu się sprawie, to właściwie chyba jednak nie - po prostu we wcześniejszym kroku zmieniono definicję samych oznaczeń homologacyjnych. Usunięto z nich szczegółowy typ źródła światła i wprowadzono w to miejsce "właściwości fotometryczne". C i R to teraz po prostu lampy klasy A, HC i HR - klasy B.

(Istnieją także klasy C i D, czyli zdaje się ksenony itp, ale jeszcze do nich nie dotarłem).


Natomiast faktycznie wszystko to odnosi się do _nowych_ homologacji i jak na razie nie znalazłem odniesień do pomysłów stosowania ich wobec tych wydanych na podstawie wcześniejszych przepisów...

(Ale też w nie wątpię i stąd chyba te wygibasy z - nomen omen? - paragrafem 22 dla OSRAM).


PS Gdyby ktoś chciał pozgłębiać materię regulaminów - http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs.html
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-27, 10:03   

No i można w Dusterach 1 i 2 legalnie założyć LED-y H7 :
https://www.motofakty.pl/...to-legalne.html
Niestety w Niemczech i Korei :)
 
djdomcia 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2018
Wersja: Duster
Dołączyła: 27 Paź 2021
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-27, 09:50   

PIERWSZA LEGALNIE JEŻDŻĄCA DACIA DUSTER Z ZAMIENNIKAMI LED W POLSCE
- to może się wszystko wydarzyć dzięki Waszej pomocy ! Wspomniany wcześniej producent posiada LED H7 plug&play. Przeprowadziliśmy badania w instytucie i mamy gotowe dokumenty na to, że spełnia wymogi homologacyjne. To czego nam brakuje to badań na używanym samochodzie.
Oczywiście nic za darmo i chcemy wynagrodzić za poświęcony z nami czas na badania (1-2 dni).
Potrzebujemy modelu Dacii Duster 2,5-3 letniej (krótko przed pierwszym badaniem technicznym w stacji diagnostycznej) z numerem homologacyjnym reflektora: E1 4583
 
eliks 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 0.9
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 10 Lip 2021
Posty: 337
Skąd: Lidzbark
Wysłany: 2021-12-03, 07:32   

Prezes napisał/a:
Jestem w pełni przeciwnikiem ledów, nawet samochody z fabrycznymi światłami led potrafią tak oślepić, ze mi się wydaje, że długimi świecą, masakra..

Dlatego auta z fabrycznym xenonem mają samopoziomowanie reflektorów które koryguje wysokość świateł na bieżąco. Auta z ledami powinny mieć to samo
_________________
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-12-03, 15:32   

To zależy jaką jasność ma oświetlenie , jak nie przekracza 2000 lumenów to niepotrzebne jest i samopoziomowanie i spryskiwacze.
Dotyczy to też HID z palnikami o słabszej mocy i widocznie najwyraźniej LED też się mieszczą w tym limicie.
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-12-04, 00:15   

Ciekawe jak te ledy w Dacii ogarniają mrozy.. pamiętam kiedyś oglądałem program, gdzie najpierw wymyślili ledowe światła, a potem kombinowali z dodatkowym ogrzewaniem, bo zimą śnieg na nich zamarzał, a zwykłe żarówki dają ciepło i są bezpieczniejsze, a ledy były za zimne :roll:
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2021-12-04, 13:18   

Prezes napisał/a:
Ciekawe jak te ledy w Dacii ogarniają mrozy.. pamiętam kiedyś oglądałem program, gdzie najpierw wymyślili ledowe światła, a potem kombinowali z dodatkowym ogrzewaniem, bo zimą śnieg na nich zamarzał, a zwykłe żarówki dają ciepło i są bezpieczniejsze, a ledy były za zimne :roll:


to były ledy małej mocy i innej konstrukcji. dzisiejsze ledy grzeją dość mocno
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-12-04, 13:39   

chrom6 napisał/a:
to były ledy małej mocy i innej konstrukcji. dzisiejsze ledy grzeją dość mocno


Ale grzeją te "oświetlające" (dziwnym trafem problemem w reflektorach jest odprowadzenie ciepła), natomiast "podświetlające faktycznie nie emitują ciepła.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-12-04, 13:46   

Cytat:
zwykłe żarówki dają ciepło i są bezpieczniejsze, a ledy były za zimne

Mniemam , że w kierunkowskazach nawet najzwyklejsze żarówki świecą zbyt krótko aby wyemitować jakąś znaczącą ilość ciepła
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
pluto 



Marka: DUSTER I 1,5 dCi 90KM
Model: TESLA model 3 LR
Silnik: 440 KM
Rocznik: 2021, 2022
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Gru 2011
Posty: 549
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2021-12-04, 14:08   

Poniżej efekt zamontowania żarówek HIR2 LED w reflektorach soczewkowych.

Standardowe żarówki HIR2


Żarówki LED HIR2


Standardowe żarówki HIR2 - światła mijania


Żarówki LED HIR2 - światła mijania


Standardowe żarówki HIR2 - światła drogowe


Żarówki LED HIR2 - światła drogowe
_________________
Tesla 3 LR 82 kWh 4x4 440 KM 2022r. - 14,0 kWh/100 km
Renault ZOE II 52 kWh 2020r. - 13,0 kWh/100 km
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-12-05, 07:24   

No to już widać, że za to co robi lewy reflektor należy się lanie po oczach (roztopionym woskiem).
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2021-12-05, 09:31   

ładne zdjęcia, świetnie pokazują że kierowca jadący z naprzeciwka widzi że nic nie widzi. lanie, w dyby i do lochu za stosowanie takich ledów
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2021-12-05, 12:25   

Na Wasze, "piękne oczy", Panowie to można sobie co najwyżej "chłopa w szpitalu leczyć". Nie natomiast oceniać reflektory. Jeżeli na stacji diagnostycznej na urządzeniu do sprawdzania świateł - parametry które są sprawdzane są takie same jak dla żarówki halogenowej, to nikt już, nawet w Polsce, nie podejmuje się żadnej polemiki. Kwestia dopuszczenia innych źródeł światła o parametrach zgodnych z homologacją to jest kwestia dobrej woli i odrobiny czasu. Choć równie dobrze może nigdy nie nastąpić. A przymusu zmiany na led ... raczej ... nie będzie ...
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2021-12-05, 15:35   

chciałbym zobaczyć zdjęcie takiego pomiaru z urządzenia i rozkładów światłocienia
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2021-12-05, 17:29   

Dziś wieczorem kilka razy zostałem oślepiony takimi ledami na asfaltowej drodze (do 70 kmh) równej, krętej, przez las, przez pola.
 
Marmach 



Marka: Dacia
Model: Lodgy / Peugeot 508 SW
Silnik: 1.2 TCe 115 LPG / HDi 150
Rocznik: 2015 / 2017
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 921
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2021-12-05, 20:45   

To jakaś dziwna dyskusja. Ja zostałem oślepiony wielokrotnie legalnymi halogenami H4 albo H7 i domagam się w związku z tym ich delegalizacji :lol:

Sprawa jest prosta - skoro w Niemczech można było zalegalizować LEDy do istniejących lamp, to da się i na całym świecie. Nie wszystkie retrofity będą świeciły zgodnie z wymaganiami... tak samo, jak nie wszystkie żarówki halogenowe spełniają wymagania, które zgodnie z prawem spełniać powinny. O dobrych i kiepskich ledach i halogenach były tony artykułów i pomiarów. Pisanie w tym kontekście, że coś jest takie albo śmakie, a inni nie mają racji, jest dowodem zabetonowania umysłowego.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2021-12-07, 20:06   

Marmach napisał/a:
Sprawa jest prosta - skoro w Niemczech można było zalegalizować LEDy do istniejących lamp, to da się i na całym świecie.

Dziwi mnie, że gdzies zalegalizowano fikuśne kierunkowskazy, ktorych w dzień nie widać na tle światel dziennych. Dziwi mnie że gdzies zalegalizowano LEDy jaskrawo oswietlajace odcinek drogi pomiędzy kierowcami i mnie, a po wyminieciu muszę jechać nieco po ciemku, aż mój wzrok się dostosuje do mniejszej jaskrawosci moich swiateł mijania. Nie mogę wtedy włączyć długich, bo dalej z naprzeciwka jadą dwa biale punkciki.
Ostatnio zmieniony przez eio 2021-12-07, 20:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
Tosterkovsky 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,3 Tce
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 11 Paź 2020
Posty: 20
Skąd: ---
Wysłany: 2021-12-08, 20:50   

Prawidłowo ustawione tzw. retrofity ledowe nie mają prawa oślepiać podczas normalnej jazdy - taka jest fizyka i koniec kropka. No chyba, że narzekacie na ludzi, którzy kupują chińskie LED'y po 15zł i wsadzacie wszystkich do jednego worka to chapeau bas.

Jeśli oślepia Was dopuszczony do ruchu LED, to znaczy, że w tej samej lampie normalna żarówka też by Was oślepiała (co i w jednym i drugim wypadku jest karygodne). Trzeba jednak pamiętać, że przy chwilowym olśnieniu bardziej subiektywnie odczuwa się barwę białą - jednak przy tak krótkim rażeniu nie pojawia się zjawisko mroczków w oczach.
 
Marmach 



Marka: Dacia
Model: Lodgy / Peugeot 508 SW
Silnik: 1.2 TCe 115 LPG / HDi 150
Rocznik: 2015 / 2017
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 921
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2021-12-08, 21:17   

eio napisał/a:
Dziwi mnie, że gdzies zalegalizowano fikuśne kierunkowskazy, ktorych w dzień nie widać na tle światel dziennych. Dziwi mnie że gdzies zalegalizowano LEDy jaskrawo oswietlajace odcinek drogi pomiędzy kierowcami i mnie, a po wyminieciu muszę jechać nieco po ciemku, aż mój wzrok się dostosuje do mniejszej jaskrawosci moich swiateł mijania. Nie mogę wtedy włączyć długich, bo dalej z naprzeciwka jadą dwa biale punkciki.

No i tu się zgodzę - zalegalizowano całą masę szaleństw ledowych, mnie najbardziej drażnią światła kierunkowskazów, które świecą tak ze 4 razy mocniej niż żarówki P21W, podobnież światła stopu, wypalające oczy.

Natomiast wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, ze nie ma technicznych przeciwwskazań do wyprodukowania zamiennika LED H4 czy H7, który będzie dawał podobną ilość światła i zapewniał nawet lepsze odcięcie, niż żarówka halogenowa.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2021-12-08, 23:54   

No tak, te światła stopu pod stopą ADHDowca - koszmar.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2021-12-09, 19:54   

Problemem može być rozmiar źródła światła. Włókno żarówki ma grubość 1mm i długość ze 4mm. Dioda COB będzie mieć ze 3x3mm i chyba jedna na żarówkę H7 nie wystarczy.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne