Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Aktywny System Awaryjnego Hamowania Dacia Sandero III
Autor Wiadomość
BoskiCoolo 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 Tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 23 Sie 2021
Posty: 6
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2022-06-27, 11:51   Aktywny System Awaryjnego Hamowania Dacia Sandero III

Przepraszam, ale nie znalazłem podobnego tematu więc mam pytanie odnośnie tego systemu.

Wczoraj jechałem autem nagle pojawiała się czerwona kontrolka, sygnał dźwiękowy i napis "hamuj", zdziwiło mnie to bo droga była czysta. Wujaszek google podpowiedział, że być może coś przeleciało przed radarkiem i system chwilowo zgłupiał.
Po tej krótkiej historyjce mam pytanie, w instrukcji wyczytałem że jeśli system jest aktywny to pali się pomarańczowa dioda z jego symbolem, na to samo wskazuje filmik istruktażowy. Najlepsze jest to, że kiedy system w Media Display jest włączony na ON to kontrolka gaśnie, kiedy jest na OFF to się zapala, więc jak to jest z tym aktywnym hamowaniem.
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-06-27, 16:21   

Oj, coś widzę że system awaryjnego hamowania w Dacii III generacji ma jakieś problemy. To nie pierwszy przypadek na forum w ostatnim czasie. Stawiam, że ma to związek albo z konkretną partią pojazdów (wadliwe komponenty/soft) albo z ekstremalnymi temperaturami na zewnątrz (?). Nic innego nie przychodzi mi do głowy... Jak na razie u mnie bez niespodzianek na trasie.
 
wkecik 
Zielony listek


Marka: DACIA
Model: SANDERO III
Silnik: 1.0 TCE
Rocznik: 2022
Dołączył: 11 Maj 2023
Posty: 3
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-05-11, 06:33   

Witam. Mam Sandero III 1,0 TCE LPG z 2022 r. z systemem multimedialnym. Omawiany system mam ewidentnie włączony w ustawieniach, co u mnie objawia się tym, że kontrolka się nie pali. Zapala się na pomarańczowo po wyłączeniu systemu (inaczej niż w filmie instruktażowym). Nigdy jednak nie zauważyłem działania tego systemu. Celowo, ryzykownie podjeżdżam blisko do innych samochodów i nic się nie dzieje. Czy to tak ma być? Ma ktoś z tym jakieś doświadczenia? Podejrzewam, że u mnie ten system nie działa.
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-05-11, 07:24   

wkecik napisał/a:
Celowo, ryzykownie podjeżdżam blisko do innych samochodów i nic się nie dzieje.

Żeby system awaryjny zadziałał musisz spełnić kilka warunków jednocześnie. Przede wszystkim zbliżyć się do pojazdu przed tobą z określoną wyższą prędkością gdy on hamuje lub stoi. Przy niskich prędkościach to nie zadziała. Fakt, że w instrukcji dość ogólnikowo to wyjaśniają. U mnie tylko 2-3 razy zapiszczało przy awaryjnym hamowaniu pojazdu przede mną. Działa rzadko ale jak na razie skutecznie. Jednak jeśli uważasz, że miałeś już takie sytuacje i nie widzisz reakcji systemu to jedź do ASO.
 
husik 


Marka: Dacia
Model: Sandero stepway
Silnik: 1.0
Rocznik: 2021
Wersja: Stepway
Dołączył: 31 Maj 2013
Posty: 90
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2023-05-11, 11:57   

U mnie ewidentnie działa dobrze. Kilkukrotnie się już włączył i to w odpowiednich momentach.
Nie zauważyłem, żeby zadziałał wtedy kiedy nie powinien.
 
wkecik 
Zielony listek


Marka: DACIA
Model: SANDERO III
Silnik: 1.0 TCE
Rocznik: 2022
Dołączył: 11 Maj 2023
Posty: 3
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-05-12, 09:27   

Co to konkretnie znaczy "w odpowiednich momentach" ?
 
husik 


Marka: Dacia
Model: Sandero stepway
Silnik: 1.0
Rocznik: 2021
Wersja: Stepway
Dołączył: 31 Maj 2013
Posty: 90
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2023-05-12, 09:30   

Jak ktoś przede mną przyhamował a ja zaspałem.
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2023-05-12, 09:37   

tu masz dokładnie pokazane kiedy to działa:
https://www.youtube.com/watch?v=0Wy1b8bMiXg
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2023-05-12, 12:12   

sobol1976 napisał/a:
wkecik napisał/a:
Celowo, ryzykownie podjeżdżam blisko do innych samochodów i nic się nie dzieje.

Żeby system awaryjny zadziałał musisz spełnić kilka warunków jednocześnie. Przede wszystkim zbliżyć się do pojazdu przed tobą z określoną wyższą prędkością gdy on hamuje lub stoi. Przy niskich prędkościach to nie zadziała. Fakt, że w instrukcji dość ogólnikowo to wyjaśniają. U mnie tylko 2-3 razy zapiszczało przy awaryjnym hamowaniu pojazdu przede mną. Działa rzadko ale jak na razie skutecznie. Jednak jeśli uważasz, że miałeś już takie sytuacje i nie widzisz reakcji systemu to jedź do ASO.


Działa przy niskich prędkościach też. Nie udało mi się rozeznać w tym algorytmie, ale u mnie kilka razy zadziałało, przy prędkości kilkunastu km/h albo nawet mniej. Znaczy system jest bardziej wrażliwy niż ja, jednak nie aż tak, bo taka sytuacja wydarzyła się chyba ze 3 razy przez dwa lata. Za każdym razem, nie miałem problemu, żeby rozpoznać, dlaczego system zadziałał, w sensie, że zbliżałem sie do innego auta. Ptaki, nie powodowały takiej reakcji, może nie warto hamować przed gołębiem, lub mewą?
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-05-12, 12:18   

Michał B24 napisał/a:
Działa przy niskich prędkościach też. Nie udało mi się rozeznać w tym algorytmie, ale u mnie kilka razy zadziałało, przy prędkości kilkunastu km/h albo nawet mniej.


No właśnie... na tym filmie jest mowa o limicie 7 km/h ale zapewne system uwzględnia jeszcze parę zmiennych. Trudno to w kilku słowach opisać. Ważne. że działa wtedy kiedy trzeba...
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2023-05-12, 12:52   

Michał B24 napisał/a:
[Ptaki, nie powodowały takiej reakcji, może nie warto hamować przed gołębiem, lub mewą?


system po prostu nie wykrywa, zgodnie z tym co deklaruje Dacia wykrywa pojazdy i motocykle ale już rowerów i pieszych nie.
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2023-05-12, 13:01   

Pieszych i rowery wykrywa asystent parkowania. Według mnie, radar też powinien wykrwać, choć nie sprawdzałem, nie mam takiej smiałosci
 
dss3e 


Marka: brak
Model: brak
Silnik: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Kwi 2023
Posty: 42
Skąd: SK
Wysłany: 2023-05-12, 18:42   

sobol1976 napisał/a:
Michał B24 napisał/a:
Działa przy niskich prędkościach też. Nie udało mi się rozeznać w tym algorytmie, ale u mnie kilka razy zadziałało, przy prędkości kilkunastu km/h albo nawet mniej.


No właśnie... na tym filmie jest mowa o limicie 7 km/h ale zapewne system uwzględnia jeszcze parę zmiennych. Trudno to w kilku słowach opisać. Ważne. że działa wtedy kiedy trzeba...

Obiekt do którego się zbliżamy też porusza/może się poruszać z jakąś prędkością więc pozostaje pytanie o które 7km/h chodzi.
 
wkecik 
Zielony listek


Marka: DACIA
Model: SANDERO III
Silnik: 1.0 TCE
Rocznik: 2022
Dołączył: 11 Maj 2023
Posty: 3
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-05-14, 11:19   

U mnie to nie zadziałało ani razu od listopada, kiedy odebrałem samochód. Raz, w grudniu, podczas wielkich opadów śniegu, zasygnalizował błąd, ale po oczyszczeniu samochodu ze śniegu błąd znikł.
 
villager 


Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: 1 SCe
Rocznik: 2018
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Lis 2021
Posty: 144
Skąd: centralna Polska
Wysłany: 2023-05-14, 13:10   

Michał B24 napisał/a:
może nie warto hamować przed gołębiem, lub mewą?
"obrabiałem" kilka wypadków, w tym śmiertelnych, do których doszło gdy kierujący hamował przed przebiegającym jezdnię kotem, gołębiem czy innym zwierzakiem. Wiadomo, że to jest odruch, takie depnięcie na hamulec, że szkoda zwierzulca, ale trzeba sobie postawić sprawę jasno i wbić sobie do głowy: w pewnych sytuacjach lepiej poświęcić zwierzaka niż samemu zginąć. Zwierzak po nas nie zapłacze.
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2023-05-15, 07:35   

villager napisał/a:
Michał B24 napisał/a:
może nie warto hamować przed gołębiem, lub mewą?
"obrabiałem" kilka wypadków, w tym śmiertelnych, do których doszło gdy kierujący hamował przed przebiegającym jezdnię kotem, gołębiem czy innym zwierzakiem. Wiadomo, że to jest odruch, takie depnięcie na hamulec, że szkoda zwierzulca, ale trzeba sobie postawić sprawę jasno i wbić sobie do głowy: w pewnych sytuacjach lepiej poświęcić zwierzaka niż samemu zginąć. Zwierzak po nas nie zapłacze.


Zgadzam się zasadniczo, ale każdy wypadek jest inny. Od jakiegoś czasu, jeżdżę sporo wolniej niż kiedyś i margines bezpieczeństwa większy.

Gdybym miał wybierać, kot czy drzewo, wybrałbym trafienie w kota. Poza tym koty są niedobre i się długo gotują ;-)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne