Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziwny sygnał dźwiękowy po odpaleniu silnika
Autor Wiadomość
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2022-05-23, 18:03   Dziwny sygnał dźwiękowy po odpaleniu silnika

Szanowni,

Dacia Lodgy 2016, silnik 1.6SCe 102KM z założoną instalacją gazową Landi Renzo.

Od kilku dni obserwuję dziwny objaw: kiedy odpalam silnik, po krótkim czasie (od 30 sekund do +/- półtorej minuty) odzywa się krótki sygnał ("piknięcie") składający się z dwóch dźwięków - krótkiego i długiego ("kropka - kreska").

Poza tym wszystko działa normalnie, nie zauważam żadnej różnicy w pracy silnika czy funkcjonowaniu auta. Co istotne - nie zapala się także żadna kontrolka sugerująca jakąś awarię, brak jakiegoś płynu czy niskie ciśnienie w oponach.

Myślałem, że to może instalacja gazowa – pojechałem do warsztatu, gdzie mi ją zakładano, gazownik podłączył komputer i stwierdził, że żadnych błędów nie ma, a on o takim sygnale nic nie wie. Wsiadł ze mną do samochodu, żeby go usłyszeć - i stwierdził, że to nie jest sygnał z instalacji LPG, tylko z auta.

Po zajrzeniu pod maskę stwierdziłem, że poziom płynu chłodniczego jest niski (w okolicy "min") - więc go dolałem, ale to nic nie zmieniło.

Szukałem w sieci, szukałem w instrukcji - nigdzie nie znalazłem informacji o takim objawie. Czy ktoś z Was wie, o co może chodzić?
_________________
____
Jan
 
dacia 


Marka: dacia
Model: dacia
Silnik: 1,5
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2015
Posty: 384
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-05-23, 21:17   

nie wiem czy o to chodzi,ale ten samochód po zgaszeniu jakoś dziwnie ,,dźwięczy" nawet jak go zamknę . Jakby elektronika z silnika
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2022-05-23, 21:47   

Nie, zdecydowanie nie o to chodzi. To, o czym mówię, nie jest "po zgaszeniu", tylko przeciwnie, po włączeniu silnika - i nie jest to nieokreślone brzęczenie, tylko wyraźny sygnał składający się z dwóch "piknięć", krótkiego i długiego.
_________________
____
Jan
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-05-24, 08:35   

Porównaj sobie z innymi ostrzegawczymi dźwiękami "daciowymi" typu jazda z podniesionym ręcznym, otwartymi drzwiami, czy obciążonym siedzeniem pasażera bez zapiętego pasa, by mieć pewność, że to brzmi identycznie.
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2022-05-24, 08:39   

Zero podobieństwa. Wszystkie wymienione przez Ciebie sygnały są "ciągłe": jeśli mam podniesiony ręczny albo pasażer nie ma zapiętego pasa, system będzie "pikał" tak długo, aż przyczyna sygnału zniknie (czy też, w przypadku niezapiętego pasa, zdaje się przez dwie minuty). Tu mam jednorazowym krótki sygnał "kropka-kreska" i potem cisza.

Poza tym wszystkim sygnałom o ręcznym, pasach czy drzwiach towarzyszy zapalenie odpowiednich ikonek.

Myślę, że pojadę na dniach do warsztatu, żeby mi podłączyli auto do komputera - może coś pokaże?
_________________
____
Jan
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-05-24, 09:47   

Nie zrozumiałeś mnie. Nie chodziło mi o naturę tych sygnałów, a o fizyczne ich źródło - pipczyk. Dacia ma swój jeden pipczyk i instalacja (czy tam panel kontrolny) LPG ma swój pipczyk. Bardzo prawdopodobne jest, że generują trochę inną barwę dźwięku. I o to bym się zaczepił. Nie wiem jak wymusić pracę pipczyka z LPG, ale wiem jak wymusić pracę pipczyka daciowego - by się upewnić przez porównanie brzmienia - który z nich ci pipczy te 30 sek po odpaleniu. Gazownikowi się wydawało, że to daciowy pipczyk pipczy, ale nie widzę argumentów...
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2022-05-24, 09:50   

A, przepraszam, rzeczywiście nie zrozumiałem.

Cóż, mogę się wsłuchać, ale trochę zakładam, że gazownik "wie, co mówi" - skoro komputer nie pokazuje żadnych błędów, gaz działa normalnie i żadne instrukcje producenta nie mówią o takim sygnale…

Posłucham. No i zajrzę o warsztatu "ogólnego", żeby mi sprawdzili komputerem, czy samochód jakichś błędów nie zgłasza.
_________________
____
Jan
 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 832
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-05-24, 11:18   

Wybadaj jeżeli masz możliwość rozdzielenia czy występuje to na benzynie czy na gazie, może to coś pomoże
Pooh napisał/a:
że gazownik "wie, co mówi

bo może akurat nie spotkał się z taką sytuacją, człowiek całe życie się uczy.
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2022-05-24, 11:34   

O, rzeczywiście, na to nie wpadłem - przełączę na benzynę i zobaczę, czy jest tak samo. Dam znać.
_________________
____
Jan
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2022-05-24, 12:05   

komputery gazowe są dosyć ułomne niestety, dla mnie ten dźwięk wskazuje na coś w stylu "niski poziom" gazu.
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-05-24, 12:24   

Ewentualnie jeszcze jakieś inne pipczyki typu czujniki cofania, kamera/rejestrator, nawigacja w radio...
Test kontrolek zaraz po zapłonie zapala wszystkie kontrolki (zygzak, czujniki TPMS)? Może jakiś magik już tam był...
Albo rezerwa w baku? ;) (piszczy ale nie pamiętam jak i kiedy)
Ostatnio zmieniony przez Kauris 2022-05-24, 12:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2022-05-24, 12:27   

Nie, to nie to. Jeżdżę tym samochodem od nieco ponad roku, jestem pierwszym właścicielem w Polsce (przywieziony z Francji), i dotąd nic takiego się nie działo. Zaczęło się jakiś tydzień temu.

I tak, jak pisałem wyżej - poza tym jednym, dziwnym sygnałem wszystko chodzi jak zwykle, nic się nie zmieniło.
_________________
____
Jan
Ostatnio zmieniony przez Pooh 2022-05-24, 12:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-05-24, 12:48   

Awarie się pojawiają nagle, a zepsuć się może cokolwiek - tak czujniki cofania, rejestrator, ustawienia w radio - oczywiście jeśli te rzeczy są :)
 
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 594
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2022-05-24, 15:09   

kiedy odpalam silnik, po krótkim czasie (od 30 sekund do +/- półtorej minuty) odzywa się krótki sygnał ("piknięcie") składający się z dwóch dźwięków - krótkiego i długiego ("kropka - kreska")

Dokładnie taki sygnał pojawia się po dezaktywacji systemów bezpieczeństwa wyjęciem bezpiecznika od pompy ABS, ale świecą się wtedy kontrolki na desce (ABS, ogólna ostrzegawcza i samochód na wężykach). Jednak pojawia się on już po przekręceniu kluczyka, jeszcze przed odpaleniem (przynajmniej w Sandero).
Jeśli pojawia się dopiero po kilkudziesięciu sekundach to podejrzewam, że chodzi raczej o awarię któregoś z czujników przy kołach, bo system musi to sprawdzić w ruchu. Wyjęcie bezpiecznika system widzi od razu.
A jak z działaniem ABS, kontroli trakcji? Uaktywnia się? Spróbuj na jakiejś luźnej nawierzchni.
Oczywiście bezpieczniki też możesz sprawdzić (ten główny od ABS jest zapewne w skrzynce pod maską). Może poprzedni właściciel coś tam grzebał.

Chodzi dokładnie o ten sygnał w 1min50s na poniższym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=t9uw6-J8ECM
Ostatnio zmieniony przez velomar 2022-05-24, 15:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2022-05-24, 15:13   

O, widzisz, to są bardzo konkretne wskazówki. Sprawdzę działanie ABS (choć kontrolki się nie palą), a jak zajadę do warsztatu, żeby podpięli auto do komputera, to poproszę ich też o sprawdzenie tych bezpieczników - ja jestem laikiem i wolę, jak to robią fachowcy.

Dzięki!
_________________
____
Jan
Ostatnio zmieniony przez Pooh 2022-05-24, 15:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2022-07-10, 12:53   Dziwny sygnał dźwiękowy - naprawdę dziwne wyjaśnienie sprawy

Szanowni,

Właśnie przeżyłem z moją Dacią historię z gatunku "Czary, panie, czary".

Dwa miesiące temu wrzuciłem tu pytanie o dziwny sygnał dźwiękowy, którego nie umiałem zidentyfikować (cały wątek TUTAJ

W skrócie: po odpaleniu silnika Dacia dawała dziwny sygnał dźwiękowy ("kropka-kreska"), którego wyjaśnienia nie znalazłem w żadnej instrukcji ani na żadnym forum.

Kilkoro w Was sugerowało mi wtedy, co warto sprawdzić - niestety nic z tego się nie sprawdziło.

Auto trafiło do warsztatu, po podpięciu do komputera wyskoczyło kilka błędów, które jednak były spowodowane czym innym. Mechanik poprawił co było do poprawienia, "skasował" błędy - tajemniczy sygnał zniknął na kilka dni, ale zaraz wrócił. Poddałem się - trudno, niech pika, skoro żadnej awarii nie ma i jeździ normalnie.

Wczoraj po raz pierwszy od dłuższego czasu wybierałem się w dłuższą drogę (miałem do zrobienia ~ 700 km), więc zajrzałem na stację, żeby sprawdzić ciśnienie w oponach, czego - przyznaję ze wstydem - nie rozbiłem od zmian opon na letnie. Zgodnie z instrukcją w przednich kołach powinno być 2,4, w tylnych 2,9. Z przerażeniem stwierdziłem, że w lewym tylnym kole miałem ciśnienie 1,2! (W ogóle nie rzucało się w oczy, żeby opona była płaska). Napompowałem do podręcznikowej 2,9, wsiadłem, ruszyłem i… "tajemniczy sygnał" zniknął!

I na razie nie wrócił.

I muszę przyznać, że jestem naprawdę zaskoczony. I to podwójnie.

Raz - że NIGDZIE w żadnych instrukcjach i na żadnych forach nie znalazłem informacji o tym, że samochód może w ten sposób sygnalizować zbyt niskie ciśnienie w oponie.

Dwa - że przecież moja Lodgy ma specjalną kontrolkę, która powinna się zapalać, kiedy ciśnienie w oponach jest nieprawidłowe - a kontrolka się nie paliła.

Po prostu czary.

Co Wy na to?
_________________
____
Jan
Ostatnio zmieniony przez Pooh 2022-07-10, 12:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 363
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-07-10, 15:03   

Czary, podpieli ci buzzer zamiast lampki. Lampka się nie świeci bo jej niema...;)
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2022-07-10, 15:57   

Łukasz_M napisał/a:
Czary, podpieli ci buzzer zamiast lampki. Lampka się nie świeci bo jej niema...;)


Raz - "podpięli" - kto? Skoro NIGDZIE w żadnych instrukcjach takich informacji nie ma?

Dwa - lampka jak najbardziej jest, jakiś centymetr na prawo od kontrolki otwartych drzwi :-)

No ale OK, teraz już przynajmniej wiem, o co chodzi :-)
_________________
____
Jan
Ostatnio zmieniony przez Pooh 2022-07-10, 16:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-07-10, 17:36   Re: Dziwny sygnał dźwiękowy - naprawdę dziwne wyjaśnienie sp

Pooh napisał/a:
...przecież moja Lodgy ma specjalną kontrolkę, która powinna się zapalać, kiedy ciśnienie w oponach jest nieprawidłowe - a kontrolka się nie paliła.
Dlatego wcześniej zasugerowałem, że warto sprawdzić zaraz po przekręceniu kluczyka gdy zapalają się testowo wszystkie kontrolki - czy te od tpms i wielufunkcyjny zygzak na pewno działają. W sumie nie odpisałeś że działają (napisałeś że są - temat zostawiłem), a to one powinny się świecić (zygzak na czerwono) gdy tpms zgłasza problem krytyczny pipczykiem (zwykły ubytek ciśnienia zygzak żółty i bez pipczyka). Przy czym jest to opis działania u mnie systemu z fizycznymi czujnikami na wentylach.
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2022-07-10, 17:40   

Dzięki za wyjaśnienia. Człowiek uczy się całe życie… ;-)

Mnie tylko dziwi (sorry, jeśli się powtarzam), że informacji o tym "pipczyku" w takiej sytuacji nigdzie nie ma...
_________________
____
Jan
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne