Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
terkotanie od strony silnika - duster 1.0 tce lpg
Autor Wiadomość
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-01, 12:04   

Aktyn napisał/a:
teoretycznie powinieneś dostać jakąś odpowiedź na wysłaną skargę do UOKIK - daj znać jeżeli coś odpiszą ...


Nawet teoretycznie UOKiK nie musi odpowiadać na taką korespondencję -- takie postępowanie wszczyna się wyłącznie z urzędu, więc to traktuje się wyłącznie jako "głos".

Jak ktoś chce dostać odpowiedź, musi wnieść podanie / wniosek / żądanie (jak zwał, tak zwał) - wówczas UOKiK odpisze (że odmawia ;-)
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-02-02, 06:33   

Napisałem do UOKIK. Pismo poszło przez ePułap. Jestem zdania, że nie można się godzić na robienie w konia przez ASO.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2023-02-02, 11:59   

ASO ma tu tyle do gadania co nic - problem leży po stronie producenta.
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2023-02-02, 12:04   

jan ostrzyca napisał/a:
laisar napisał/a:
Dopóki u jakiejś większej liczby osób nie pojawi się faktyczna awaria mająca mierzalny wpływ na działanie silnika, to raczej ani urząd, ani tym bardziej producent nie podejmą żadnych realnych kroków - ale jak najbardziej należy sytuację obserwować i gromadzić dane.

Dacia ma zresztą długą tradycję klekotania, które szczęśliwie w poprzednim przypadku (sprzęgło) nie skończyło się chyba u nikogo niczym gorszym, niż zdenerwowanie - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=204 Czego i koleżeństwu życzę ;)


Dzięki za wyjaśnienie. Z tym, że jak ktoś wywala ok. 80 kawałków na nowy samochód z zerowym przebiegiem, to nie oczekuje atrakcji jakie może mieć w aucie za 8 tysięcy z przebiegiem bliskim miliona kilometrów.


tylko że auto za 80 tys to w tej chwili jest auto segmentu najtańszego budżetowego. ok nie powinno hałasować. Uokik odpisze ci ze dziekuje za zgloszenie ale nie podejmie zadnych działań bo bla bla bla . i tyle
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2023-02-02, 15:21   

To nieważne z jakiego jest segmentu i ile kosztuje - ma działać poprawnie.

Natomiast zupełnie inną sprawą jest czy jakiś konkretny dźwięk jest zwykłym odgłosem pracy, standardowym hałasem towarzyszącym naturalnemu zużyciu, czy objawem postępującej awarii.

A ponieważ przeciętny użytkownik tego nie wie, to w przypadku zauważenia czegoś podejrzanego powinien to po prostu zgłosić - i to koniecznie na piśmie, domagając się również pisemnej odpowiedzi.

Bez denerwowania siebie i pracowników ASO, którzy przy kulturalnym podejściu klienta wszystko grzecznie odnotują, bo należy to do ich obowiązków...
 
dovectra 


Marka: Dacia
Model: duster / Logan MCV
Silnik: 1,5 dci 110km? dci 88 KM
Rocznik: 2011
Dołączył: 31 Gru 2021
Posty: 38
Skąd: Piastów
Wysłany: 2023-02-02, 16:13   

Jakie tam jest turbo ? KKK? czy inny garet?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2023-02-02, 16:37   

BorgWarner.
 
syn marnotrawny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 turbo LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Mar 2021
Posty: 161
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2023-02-02, 17:12   

Witam,

możesz wrzucić dokładnie linka z jakimś filmikiem o co chodzi żeby rozpoznać czy problem jest również u mnie?
_________________
DACIA - fun to drive
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1083
Skąd: Kępno
Wysłany: 2023-02-02, 20:18   

jak wystąpi to na pewno go usłyszysz - jeśli nie słyszysz to problemu nie ma, nie zawracaj sobie nim głowy.
Generalnie natomiast biorąc pod uwagę skąd ten hałas rzekomo pochodzi, prędzej lub później wystąpi on w każdym egzemplarzu samochodu z silnikiem 1.0TCE (może także 1.3TCE) jeśli nic w konstrukcji się nie zmieni.
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-02-04, 17:09   

Jak znajdę chwilę czasu to nagram ten dźwięk w taki sposób, żeby można było usłyszeć, że nie jest to normalny odgłos silnika schodzącego z obrotów. I na pewno nie wpływa to na jazdę sensu stricto, ale ja się martwię o jedno (pomijając, że nie chcę aby to tak hałasowało, ot taki kaprys ;-) ): ten hałas może z czasem zaniepokoić np. policję czy inne organy bo jest naprawdę "nienormalny" dla sprawnego pojazdu. Choć udowodnienie tego w obie strony (winny / niewinny) pewnie będzie trudne ...
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2023-02-04, 18:05   

http://www.daciaklub.pl/f...1839285#1839285
Cytat:
PS Mój ojciec powiedział, że jakbym mu to wyciągnął to On mi wytoczy i wstawi tam tulejki teflonowe i będzie po problemie. Jeżeli nic z tym nie zrobią to chyba to mi pozostanie. Ale kupując nowe auto z gwarancją, póki co czekam na kunsztowne rozwiązanie inżynierów Renault ;-) .

tomkasz, gdzie ty chcesz wstawić tulejki teflonowe do Turbo?
 
Aktyn 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 tce lpg
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 28 Lip 2021
Posty: 77
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-02-04, 18:36   

tomkasz napisał/a:
Ale kupując nowe auto z gwarancją, póki co czekam na kunsztowne rozwiązanie inżynierów Renault .


Swoją drogą bardzo jestem ciekaw tego kunsztownego rozwiązania ...aso z natury nie grzebie we wnętrzu podzespołów - wtryskiwacze i pompy wysyłają do serwisów które mają o tym pojecie i odpowiedni sprzęt, podobnie skrzynie biegów etc ...pozostaje pewnie jakieś rozwiazanie ze spreżynką napinajacą o którym pisałeś na forum dustera / oczywiście w wersji delux - w ladnym kolorze i sygnowane numerem renault/
 
dacia 


Marka: dacia
Model: dacia
Silnik: 1,5
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2015
Posty: 380
Skąd: Polska
Wysłany: 2023-02-04, 21:54   

Jak sprawdzić ten hałas? ogólnie ten silnik chodzi jak w tico
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-02-04, 23:13   

MartinezTychy napisał/a:
tomkasz, gdzie ty chcesz wstawić tulejki teflonowe do Turbo?


MartinezTychy wiem i zgadzam się z Tobą, że jeżeli turbo mamy na myśli samą turbinę i jej zimną i gorącą stronę ... to tam nic nie chcę wstawiać. Tam wszystko działa poprawnie i nic nie brzeczy (bo też i nie było by tego słychać, a raczej świst, pisk itp.). Mówimy cały czas o cięgnie od silnika elektrycznego który jest na zewnątrz silnika i steruje zaworem upustowym turbiny. Cały ten zespół przekładni ma luzy na sworzniach i to właśnie powoduje hałas przy takim dość chybotliwym 3 cylindowym silniku. Poza tym powiększa się wraz ze zużyciem tych sworzni. A zdjęcie to obrazujące i elementy zaznaczone na zielono są wcześniej w tym wątku, a konkretnie tutaj: http://www.daciaklub.pl/f...1834149#1834149

Aktyn wiem, jestem naiwny, ale liczę na właśnie jakiś zestaw naprawczy tych sworzni bądź zmianę wszystkich tych elementów ze sworzniami od tego sterującego silnika do zaworu upustowego. Moje ASO właśnie "zestaw naprawczy" jako dwa słowa użyło w rozmowie ze mną ... bo też mają pojęcie o tym co się zepsuło i jak to można by naprawić. Poza tym wydaje mi się, że to nie będzie nic drogiego, bo to są proste, metalowe elementy.

dacia napisał/a:
Jak sprawdzić ten hałas? ogólnie ten silnik chodzi jak w tico

Postawić auto na betonie/asfalcie i otworzyć okno (lub w garażu, można też otworzyć maskę). Przegazować delikatnie do 2500 lub odcięcia na postoju czyli 3000 i puścić gaz. Tak przy 2000-2200 i tak do 1400-1700 słychać taki metaliczny hałas.
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
Aktyn 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 tce lpg
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 28 Lip 2021
Posty: 77
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-02-04, 23:30   

tomkasz napisał/a:
wiem, jestem naiwny, ale liczę na właśnie jakiś zestaw naprawczy tych sworzni bądź zmianę wszystkich tych elementów ze sworzniami od tego sterującego silnika do zaworu upustowego. Moje ASO właśnie "zestaw naprawczy" jako dwa słowa użyło w rozmowie ze mną ... bo też mają pojęcie o tym co się zepsuło i jak to można by naprawić. Poza tym wydaje mi się, że to nie będzie nic drogiego, bo to są proste, metalowe elementy.


Nie znam się na naprawie turbospreżarek ale tu jest podstawowy problem - czy da się wymienić te tulejki i sworznie bez kompletnego rozbierania turbiny... bo jeżeli nie to ciemno to widzę / konieczność wyważenia etc do czego aso zwyczajnie nie ma warunków - musieliby to zlecać w specjalistycznych warsztatach /
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-02-04, 23:46   

Aktyn napisał/a:
Nie znam się na naprawie turbospreżarek ale tu jest podstawowy problem - czy da się wymienić te tulejki i sworznie bez kompletnego rozbierania turbiny... bo jeżeli nie to ciemno to widzę / konieczność wyważenia etc do czego aso zwyczajnie nie ma warunków - musieliby to zlecać w specjalistycznych warsztatach /


Tak naprawdę nie chodzi o główny element - turbinę samą w sobie, a zewnętrzne sterowanie zaworem w niej się znajdującym, które odbywa się całkowicie zewnętrznie i jedyna kalibracja jak tam jest to pewnie w sterowniku silnika (ECU) lub innej centralce sterującej silnikiem (podejrzewam krokowym) elektrycznym. Sam zawór ma tylko jeden element sterowania (wałek) a całość działa na zasadzie "zawiasu" i tam są w sumie 2 sworznie i wyjście z przekładni tego silnika elektrycznego (o ile nie jest bezpośrednio na wale silnika elektrycznego). Bardzo prosty mechanizm ... choć być może wymaga wyciągnięcia całego turbo ... z dokładnością do tego, że elementy wirujące turbiny oraz jej obudowa nie uczestniczy w generowaniu tego hałasu.

Tutaj utworzyłem wycięty klip z wcześniej przedstawionego filmiku pochodzącego od Youtubera DPCcars:
https://youtube.com/clip/UgkxWptfHX1x4iwoTKbvMzbzbTAsD76eySgt
Przedstawia dokładnie te dwa sworznie i "popychacz". Jak pamiętam z tego mojego organoleptycznego sprawdzania to ten silnik i jego być może przekładnia także miała luz, więc być może i to uczestniczy w generowaniu hałasu. Ale już sam zawór upustowy i wychodzący z obudowy turbo wałek sterujący wychyleniem zaworu wg mnie luzu nie ma.
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
Aktyn 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 tce lpg
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 28 Lip 2021
Posty: 77
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-02-05, 00:03   

Dzięki za filmik ... faktycznie wygląda ,że raczej nie trzeba demontować wirnika turbiny ...
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2023-02-05, 08:38   

tomkasz, dziękuję za wyjaśnienie.
 
dacia 


Marka: dacia
Model: dacia
Silnik: 1,5
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2015
Posty: 380
Skąd: Polska
Wysłany: 2023-02-06, 20:28   

Dzięki Tomasz. Sprawdzę w chwili wolnej i napiszę czy to występuje w ds 2 generacji
 
ditu21 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 Tce lpg
Rocznik: 2023
Dołączył: 03 Lut 2023
Posty: 1
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 2023-02-24, 15:49   

Witam wszystkich użytkowników DD

Właśnie czekam na nowy DDII, który ma być gotowy do odbioru w kwietniu.
Nie łudzę się, że ten feler turbiną będzie poprawiony, ale wiem że im więcej zgłoszeń będzie do ASO tym wieksza szansa, że to poprawią. Zostanie dokument, że było to zgłoszone na gwarancji i nie naprawione.
Gwarancja kiedyś minie, a może Renault liczy na to, że gwarancja się skończy i zostaniemy z tym sami.


pozdrawiam
 
Aktyn 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 tce lpg
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 28 Lip 2021
Posty: 77
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-04-12, 11:45   

Jako,że mamy juz wiosnę / przynajmniej kalendarzową /to podpytam tych co mieli ostatnio przegląd i zarazem problemy jak w temacie - ASO coś może już wie jak rozwiązać problem ?? Oczywiście nie omieszkam ich przesłuchać przy okazji najbliższej wizyty ale u mnie przegląd dopiero za 2 miesiące....
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2023-04-12, 14:01   

i coś nam zamilkł pan Ostrzyca - http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=21192 - czyżby zgodnie z przewidywaniami UOKIK spuścił go na drzewo?
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1083
Skąd: Kępno
Wysłany: 2023-04-15, 05:40   

Rozmawiałem wczoraj z diagnostą z ASO Nawrot Długołęka - podobno dla Megane 1.3tce już stosuje się z powodzeniem jako środek zaradczy jakaś sprężynkę. Może jak się ostatecznie sprawdzi i będą części ;) to daci 1.0 też taka będzie przysługiwała ;)
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-15, 12:29   

Tydzień temu pytałem telefonicznie kierownika ASO w Poznaniu o tą sprawę. Wiedział o co chodzi bo podobno sporo ludzi to zgłasza. Wg jego wiedzy rozwiązanie jeszcze nie jest dostępne. Mam przegląd w czerwcu i ustaliliśmy, że jeśli do tego czasu będzie rozwiązanie to przy okazji to zrobią...
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1083
Skąd: Kępno
Wysłany: 2023-04-15, 13:18   

Ja rozmawiałem wczoraj z diagnostą z ASO Nawrot Długołęka.
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne