Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: laisar
2022-08-06, 11:45
Bezwzględne pierwszeństwo dla pieszego
Autor Wiadomość
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-05-23, 10:23   

eio napisał/a:
defunk napisał/a:
- więc "wchodzenie" musi oznaczać coś innego, wcześniejszego niż sam moment przekroczenia magicznej kreseczki.

To zdanie mi się nie klei z całym poprzednim tekstem. Nie podałeś podstaw do takiego wniosku.


Jak nie podałem, jak podałem: art. 13 ust. 1a ustawy prawo o ruchu drogowym. Przepis, od którego wszytko się zaczęło i na którym wszystko się skończy.

Drugim przepisem jest oczywiście art. 26 ust. 1 pord

"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany (...) ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (...)"

Skoro czymś innym jest "bycie" na przejście i "wchodzenie" na przejście, to bez dywagacji o "aktach", statyce i dynamice ciał fizycznych oraz różnicy między działaniem, zaniechaniem i znoszeniem ;-) nie można nie dostrzec, że to są dwie różne sprawy.




EBmazur napisał/a:

A Pan Dworak ( TVP Kraków i obecny doradca d/s bezpieczeństwa w ruchu drogowym Min. Infrastruktury) w jednym z programów spokojnie przejeżdża przez przejście gdy na tym samym przejściu po jego lewej stronie są piesi ( nie wchodzą ale już wyraźnie są) - argumentuje, że nie powoduje swoim zachowaniem zatrzymania się pieszych czy choćby najmniejszego spowolnienia ( czyli dokładnie z definicją ustąpienia pierwszeństwa).


Może i zgodnie z definicją, ale raczej niezgodnie z przepisem, który wyraźnie mówi, że to pierwszeństwo pieszemu przysługuje już "troszkę wcześniej" niż jak już na to przejście wejdzie.
Dzieląc włos na czworo: tak to byłoby, gdybyśmy mieli tylko art. 26 ust. 1 pord, bo tam jest mowa o "ustąpieniu pierwszeństwa" -- jak w definicji z art. 2 pkt 23 pord ("ustąpienie pierwszeństwa - powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić (...)pieszego - do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku (..."). Ale temu pieszemu pierwszeństwo przysługuje (on je "ma") i to jest nieco inna para kaloszy ;-)
Ostatnio zmieniony przez defunk 2023-05-23, 10:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 583
Skąd: Mazury
Wysłany: 2023-05-23, 15:58   

Black Dusty
Czyli P. Weber też nie powiedział jak rozumieć "pieszego wchodzącego na przejście". I z całą pewnością nie byłą to :" Jasna deklaracja ministra Webera".
defunk
Cytat:
Może i zgodnie z definicją, ale raczej niezgodnie z przepisem, który wyraźnie mówi, że to pierwszeństwo pieszemu przysługuje już "troszkę wcześniej" niż jak już na to przejście wejdzie.
Ale dlaczego niezgodnie z dosłownym brzmieniem przepisów? Ustępuje przecież pierwszeństwa pieszemu będącemu na pasach ponieważ nie zmusza go do reakcji. Pieszy ma pierwszeństwo i jest mu ono udzielane.
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2023-05-23, 16:33   

defunk napisał/a:
Skoro czymś innym jest "bycie" na przejście i "wchodzenie" na przejście, to bez dywagacji o "aktach", statyce i dynamice ciał fizycznych oraz różnicy między działaniem, zaniechaniem i znoszeniem ;-) nie można nie dostrzec, że to są dwie różne sprawy.
Skoro to są dwie różne sprawy (bycie i wchodzenie), to zamiar, oczekiwanie i zbliżanie się także różnią się od wchodzenia.

Przykład: wchodzę do pokoju A - czy mam zamiar, oczekuję, albo zbliżam sie do futryny pokoju A już prawie 1 m 23 cm i 1,5 mm? Nie. Wchodzę, czyli przekraczam próg pokoju A. Część mnie jest juz w pokoju (lewa noga, kawalek biodra i dłoń z przedramieniem prawej ręki). Ale nie całość mnie. Prawa noga i lewa ręka, glowa i tułów są jeszcze przed pokojem A. Ale skoro już część mnie jest już w pokoju A, pozostała część mnie jest w trakcie czynności wchodzenia do pokoju A. Kiedy juz cały będę w pokoju, mogę powiedziec że wszedłem. Nie wchodzę. Zakończyłem wchodzenie. Wtedy już "będę" w pokoju.
 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 826
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2023-05-23, 19:31   

Tu nie ma o czym dyskutować, jest pieszy na przejściu i pieszy wchodzący czyli nie będący w całości na przejściu reszta to jest tylko dysputa głupków pozbawionych podstaw logicznego myślenia i chcących do wyraźnie napisanego przepisu dorabiać jakieś pozbawione logiki znaczenia tegoż przepisu.
Ostatnio zmieniony przez Black Dusty 2023-05-23, 19:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 583
Skąd: Mazury
Wysłany: 2023-05-23, 19:39   

Black Dusty napisał/a:
Tu nie ma o czym dyskutować, jest pieszy na przejściu i pieszy wchodzący czyli nie będący w całości na przejściu reszta to jest tylko dysputa głupków pozbawionych podstaw logicznego myślenia i chcących do wyraźnie napisanego przepisu dorabiać jakieś pozbawione logiki znaczenia tegoż przepisu.

Porównaj to z orzeczeniem z Piotrkowa ( gdzie pieszy nie był nawet "częściowo" na przejściu), nie chce usłyszeć podobnego w innym sądzie. Skoro ten przepis jest taki wyraźny, to dlaczego niewyraźne są wypowiedzi osób odpowiedzialnych za stworzenie tego przepisu?
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2023-05-23, 19:46   

EBmazur napisał/a:
Porównaj to z orzeczeniem z Piotrkowa ( gdzie pieszy nie był nawet "częściowo" na przejściu), nie chce usłyszeć podobnego w innym sądzie. Skoro ten przepis jest taki wyraźny, to dlaczego niewyraźne są wypowiedzi osób odpowiedzialnych za stworzenie tego przepisu?
Nie wiem co było w Piotrkowie. Może kierowca wziął niewłaściwego prawnika.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 583
Skąd: Mazury
Wysłany: 2023-05-23, 20:51   

eio Wiem co było w Piotrkowie - Pani kierowca usłyszała skrajną interpretacje przepisów.
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-05-24, 09:26   

EBmazur napisał/a:
Ale dlaczego niezgodnie z dosłownym brzmieniem przepisów? Ustępuje przecież pierwszeństwa pieszemu będącemu na pasach ponieważ nie zmusza go do reakcji. Pieszy ma pierwszeństwo i jest mu ono udzielane.


W sumie chyba masz rację: skoro wchodził od lewej, to mógł sobie wchodzić i jadące auto na pewno mu w tym nie przeszkadzało.

PS mogę dodać, że uwielbiam internet za takie dysputy ;-)
Ostatnio zmieniony przez defunk 2023-05-24, 09:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 826
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2023-05-24, 10:24   

EBmazur napisał/a:
usłyszała skrajną interpretacje przepisów.

No właśnie interpretację, tyle że interpretować to mogą "wodolejcy"na maturze z polskiego a przepisy mają być jasne i wyraźne nawet dla osób pozbawionych podstaw logicznego myślenia jakimi jest większość ludzi a szczególnie prawników i Ci którzy te przepisy tworzą dla możliwie największego zagmatwania życia ludziom którzy mają się do nich stosować.
Ostatnio zmieniony przez Black Dusty 2023-05-24, 10:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2023-05-24, 11:50   

Black Dusty napisał/a:
...przepisy mają być jasne i wyraźne nawet dla osób pozbawionych podstaw logicznego myślenia jakimi jest większość ludzi a szczególnie prawników i Ci którzy te przepisy tworzą dla możliwie największego zagmatwania życia ludziom którzy mają się do nich stosować.
Im bardziej zagmatwane przepisy, tym wiecej pracy dla prawnikow i wyższe ich gaże. Nie wiedziałeś?
 
Black Dusty 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6Sce4x4
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 28 Lis 2018
Posty: 826
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2023-05-24, 12:53   

eio napisał/a:
Im bardziej zagmatwane przepisy, tym wiecej pracy dla prawnikow i wyższe ich gaże. Nie wiedziałeś?

Wiem, wiem, chyba wszyscy myślący to wiedzą, politycy i prawnicy to największa zakała ludzkości.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 583
Skąd: Mazury
Wysłany: 2023-05-24, 15:02   

eio napisał/a:
Black Dusty napisał/a:
...przepisy mają być jasne i wyraźne nawet dla osób pozbawionych podstaw logicznego myślenia jakimi jest większość ludzi a szczególnie prawników i Ci którzy te przepisy tworzą dla możliwie największego zagmatwania życia ludziom którzy mają się do nich stosować.
Im bardziej zagmatwane przepisy, tym wiecej pracy dla prawnikow i wyższe ich gaże. Nie wiedziałeś?

Wiedziałem - mam córkę prawnika
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2023-05-24, 19:55   

Dobrze mieć w rodzinie lekarza i prawnika.
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 429
Skąd: DTR
Wysłany: 2023-05-28, 07:08   

A ja tak czytam i czytam i czytam i dalej nic nie rozumiem z tego, bo jako prowadzący pojazd szynowy zawsze zastanawiam sie nad tym, kiedy i w jakim momencie tramwaj ma to pierwszeństwo przed pieszym, a w którym nie?
_________________
Paweł
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-05-28, 14:32   

nowy napisał/a:
A ja tak czytam i czytam i czytam i dalej nic nie rozumiem z tego, bo jako prowadzący pojazd szynowy zawsze zastanawiam sie nad tym, kiedy i w jakim momencie tramwaj ma to pierwszeństwo przed pieszym, a w którym nie?


Puszczasz tylko tych, co na przejściu -- Ciebie akurat nie dotyczy przepis o pieszym wchodzącym na zebrę.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2023-05-28, 18:38   

Cytat:
W 2020 r. GDDKiA zaprezentowała raport powstały po przeprowadzeniu audytu na kilkuset przejściach dla pieszych wyznaczonych na drogach krajowych. W 47 proc. przypadków stwierdzono kłopoty z widocznością pieszych. To jednak nie koniec problemów. Na 24 proc. przejść stwierdzono braki w oznakowaniu poziomym lub ich niewłaściwe wykonanie. W 22 proc. sprawdzanych miejsc dopuszczalna prędkość pojazdów była zbyt wysoka, a w przypadku 16 proc. przejść piesi musieli oczekiwać na możliwość przejścia na krawędzi pasa ruchu, nieosłonięci infrastrukturą zabezpieczającą ich przed pojazdami.

autokult, 28.05.2023
https://autokult.pl/gddkia-doswietla-przejscia-dla-pieszych-potrzeby-sa-ogromne,6902902169057952a

Czemu to mnie nie dziwi.
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 429
Skąd: DTR
Wysłany: 2023-05-28, 22:42   

defunk napisał/a:
Ciebie akurat nie dotyczy przepis o pieszym wchodzącym na zebrę.


Sam pieszy nie stanowi problemu, kiedy próbuje wejść na przejście w momencie zbliżania się tramwaju. Gdy widzę zamiar wejścia używam straszaka w postaci dzwonka i przeważnie skutkuje, takie sytuacje na wydzielonym torowisku nie robią na mnie wrażenia. Problem zaczyna się wtedy, gdy torowisko leci środkiem jezdni, a dla samochodów jest jeden lub dwa pasy ruchu do dyspozycji. Jadą sobie takie samochody ulicą, ja obok równo z 6 autkiem z tą samą predkością czyli ok 50 km/h i nagle wszyscy się zatrzymują, bo do pasów podeszła osoba z zamiarem przejścia. 2 samochody przejechały, trzeci się zatrzymuje i jest dylemat, bo mam 15-20 m na zatrzymanie się, a potrzebuję ok 50m. Kumaty pieszy widząc całą sytuację czeka na chodniku aż przejadę, ale są tacy co nie czekają tylko włażą i ja muszę ich gonić dzwonkiem. Do tego dochodzi fakt złamania przepisu z którym nagminnie walczą policjanci, czyli wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Znajdzie sie wiele takich przykładów, ale ten przytoczony jest najczęstszy. Raz mi już policja pogroziła palcem jak użyłem dzwonka na pieszą próbującą wejść na pasy
_________________
Paweł
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2023-05-29, 08:18   

nowy napisał/a:
2 samochody przejechały, trzeci się zatrzymuje i jest dylemat, bo mam 15-20 m na zatrzymanie się, a potrzebuję ok 50m. Kumaty pieszy widząc całą sytuację czeka na chodniku aż przejadę, ale są tacy co nie czekają tylko włażą i ja muszę ich gonić dzwonkiem.

Wydawało mi się, że przepisy są precyzyjne w tym punkcie - tramwaj ma pierwszeństwo. Przecież w tramwaju są ludzie bez zapiętych pasów, nie mozna nimi rzucac jak workami ziemniakow przy ostrym hamowaniu. Ale można sobie teoretyzować, a życie dostarcza wątpliwości. Moim zdaniem: 1. tramwaj ma pierwszenstwo i można gonić pieszych dzwonkiem, 2. przejścia nie sterowane sygnalizacją świetlną powinny być w takich miejscach usunięte.
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 429
Skąd: DTR
Wysłany: 2023-07-15, 17:20   

Cała Polska żyje wczorajszym wypadkiem z Krakowa. Nie będę odnosił sie do tego co wydarzyło sie w tym czasie, ale chciałbym dowiedzieć sie na ile i w jakim stopniu do wypadku przyczynił sie pieszy, oraz czy mógł tamtędy przechodzić?

film do wypdku
_________________
Paweł
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 583
Skąd: Mazury
Wysłany: 2023-07-15, 19:23   

nowy - Nie powinien tam pieszy przechodzić. Czy miało to wpływ na zachowanie się kierowcy? Odpowiedź zabrał on ze sobą do grobu, ale możliwe, że tak. Nie bez powodu jest ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym, a taka brawurowa jazda prosi się o kłopoty.
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2023-07-16, 08:45   

Byla noc rozświetlona przez lampy uliczne. Pieszy przechodząc przez jezdnię przy krzyżówce nawet nie dotknął butem trawy na wysepce. Moim zdaniem przechodził on zgodnie z pord art. 13.2 zdanie drugie. A także art. 13.3 oraz art. 14.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 583
Skąd: Mazury
Wysłany: 2023-07-16, 10:50   

Cytat:
Moim zdaniem przechodził on zgodnie z pord art. 13.2 zdanie drugie. A także art. 13.3 oraz art. 14.
Nie żartuj. Art. 13.5. Na obszarze zabudowanym na drodze dwujezdniowej pieszy, przechodząc przez jezdnię, jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 429
Skąd: DTR
Wysłany: 2023-07-16, 16:38   

No właśnie o to mi chodziło, bo ludzie różnie o tym piszą w internecie
_________________
Paweł
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 583
Skąd: Mazury
Wysłany: 2023-07-16, 17:12   

nowy napisał/a:
No właśnie o to mi chodziło, bo ludzie różnie o tym piszą w internecie

W internecie ziemia jest płaska .
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2023-07-16, 18:48   

Zgadza się @EBmazur. Nie spełnił tego punktu.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne