Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Duster II 1.6 Sce 4x2 Comfort by dudu$
Autor Wiadomość
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1817
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2023-11-17, 21:24   

Od dłuższego czasu nic nie pisałem. Auto jeździło od ostatniego wpisu bezawaryjnie, pokonując kolejne km ale zaczęło mi się już nudzić. Kiedyś standardowo do testów wystawiłem ogłoszenie na FB i w dniu wczorajszym auto zmieniło właściciela, pojechało gdzieś na mazury do miejscowości Połośnica. Auto w dniu sprzedaży miało prawie 5 lat i na liczniku około 40400km. Od dłuższego czasu chodziło za mną auto typu sedan i gdybym znalazł Logana Logana III na sprzedaż w mojej okolicy został bym pewnie z Dacia ale że tych aut na sprzedaż jest mało zakupiłem auto, które od zawsze mi się podobało czyli - FIAT TIPO. Udało mi się zakupić fajną sztukę rok produkcji 2019, pierwsza rej. luty 2020 r. oryginalny przebieg niespełna 39tyś km wersja wyposażenia Lounge najbogatsza doposażona w kilka bajerów. Według mojej oceny różnica w jakości na korzyść fiata, wykończenie i wygląd deski rozdzielczej również. Co do prowadzenia to ciężko jest porównywać je do siebie bo to zupełnie dw różne auta ale tak do codziennej jazdy po mieście Tipo jest lepszym wyborem. zona raz przejechała się Dusterem i wolała jeździć 20 letnią Toyotą. Przejechała się Tipo i powiedział, że teraz następuje zmiana i to ja będę jeździł Toyotą a ona Tipo. Jeśli chodzi o motor to we fiacie mam podstawową jednostkę 1.4 16v 95km póki nie zrobię płukanki i nie odmulę motoru to Duster wygrywa przyśpieszeniem i elastycznością - Mój 1.6 Sce jeździł naprawde świetnie nie maiłem mu nic do zarzucenia. Miejsca więcej jest chyba we fiacie, szczególnie na tylnej kanapie. Jutro pierwsza podróż z rodzinką wiec zobaczę jak będzie się montowało foteliki z tyłu. Tipo prezentuje sie jak na zdjęciach. Do usunięcia z lakieru delikatne ryski i dwie małe gniotki nad klamką klamką od strony kierowcy. Później wosk wymiana oleju, filtrów, płynu chłodzącego, hamulcowego i świece zapłonowych.






 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1705
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2023-11-17, 22:37   

Tipo to chyba jeden z gorzej wykonanych fiatów (nie licząc pandy, ale tutaj cena robi swoje).
Zasiadałem w tym aucie jednak nie przekonał mnie niczym. Jednak życzę szerokości!
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1096
Skąd: Kępno
Wysłany: 2023-11-18, 00:14   

To co piszesz ewidentnie dowodzi, że subiektywny odbiór i nastawienie do zakupu może być ważniejsze niż obiektywne dane które mówią że tipo sedan jest o 20cm dłuży ma 0,5m większy promieniem skrętu pomimo podobnego rozstawu osi, do tego ma niższe zawieszenie i mniejsze koła niż Duster. A to sugerowałoby że to jednak dacia powinna lepiej radzić sobie w ruchu miejskim.

Niech się sprawuje jak najlepiej, gratuluję zakupu :) na zdjęciach prezentuje się bardzo bardzo ładnie - sam mam sentyment do sedanów. Wspaniale wspominam mojego Megane Classic 1.6 16v ph2 z 1999r który podoba mi się obecnie tak samo, jak kiedy go kupowałem w 1999r ;) Zanim ostatecznie odebrałem dustera, zamówienie złożyłem na logana 2 jak tylko pojawił się (jak się okazało na krótko) w ofercie (ostatecznie jednak pragmatyzm wyboru zwyciężył ;) )
_________________
pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony przez r70 2023-11-18, 00:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1817
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2023-11-18, 21:32   

r70 napisał/a:
To co piszesz ewidentnie dowodzi, że subiektywny odbiór i nastawienie do zakupu może być ważniejsze niż obiektywne dane które mówią że tipo sedan jest o 20cm dłuży ma 0,5m większy promieniem skrętu pomimo podobnego rozstawu osi, do tego ma niższe zawieszenie i mniejsze koła niż Duster. A to sugerowałoby że to jednak dacia powinna lepiej radzić sobie w ruchu miejskim.

Niech się sprawuje jak najlepiej, gratuluję zakupu :) na zdjęciach prezentuje się bardzo bardzo ładnie - sam mam sentyment do sedanów. Wspaniale wspominam mojego Megane Classic 1.6 16v ph2 z 1999r który podoba mi się obecnie tak samo, jak kiedy go kupowałem w 1999r ;) Zanim ostatecznie odebrałem dustera, zamówienie złożyłem na logana 2 jak tylko pojawił się (jak się okazało na krótko) w ofercie (ostatecznie jednak pragmatyzm wyboru zwyciężył ;) )


Znając mnie pewnie za jakiś czas wrócę do Dacii z tym, ze nie do Dustera a do Logana III jeżeli takowego znajdę. Co do Mojego Tipo to mam w nim koła takie same jak w Dusterze czyli 17 calowe a oponki to 225/45R17. Trafiła mi sie naprawdę fajnie wyposażona sztuka, aż ciężko jest mi się odnaleźć we wszystkich tych bajerach których nie mawiałem w Dusterze. Komputer pokładowy jest bardzo rozbudowany pokazuje nawet takie rzeczy jak temperatura oleju silnikowego i wiele wiele więcej. Jeździ nim się przyjemnie przy 130km/h jest ciszej niż w Dusterze i prowadzi się pewniej, nie skacze po nierównościach. Co do wielości wnętrza to w Tipo jest one znacznie większe. Po ustawieniu fotela kierowcy pod siebie u zajęcia miejsca na tylnej kanapie miałem dużo miejsca na nogi czego w Dusterze nie uświadczyłem. Dustera I jak i II lubiłem za ich wygląd. Bryłą tych aut zawsze mi się podobała, szkoda tylko, że prowadzenie było słabe. Za 11 dni będzie premiera Dustera III generacji, który zbudowany będzie na zupełnie innej platformie wiec mam nadzieje ze i prowadzenia auta ulegnie znaczącej poprawie.
 
Hipolit 



Marka: Renault
Model: Koleos II
Silnik: 2.0 dci
Rocznik: 2019
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2020
Posty: 122
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-11-21, 10:55   

dudu$, miałem dwa 500L z 2013 z tym silnikiem. Moja jeden przejechał ok. 180 tys km, drugi ok. 130 tys km. Wszystko na lpg. Niestety te późniejsze silniki (chyba po 2015) miały już gorsze głowice i leciały gniazda zaworowe nawet na samej benzynie. Poza tym silnik fajny do bardzo spokojnej jazdy. Luźno spasowany i często trzeba sprawdzać olej. Oj pamiętam tą adreanlinę przy wyprzedzaniu :mrgreen:
_________________
Duster złapał wirusa. :)
Ostatnio zmieniony przez Hipolit 2023-11-21, 10:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1817
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2023-11-21, 14:36   

Hipolit napisał/a:
dudu$, miałem dwa 500L z 2013 z tym silnikiem. Moja jeden przejechał ok. 180 tys km, drugi ok. 130 tys km. Wszystko na lpg. Niestety te późniejsze silniki (chyba po 2015) miały już gorsze głowice i leciały gniazda zaworowe nawet na samej benzynie. Poza tym silnik fajny do bardzo spokojnej jazdy. Luźno spasowany i często trzeba sprawdzać olej. Oj pamiętam tą adreanlinę przy wyprzedzaniu :mrgreen:


O tipo myślałem już wcześniej, więc o tym silniku trochę poczytałem. Jest tak jak piszesz, konstrukcja silnika ma ponad 20 lat ale przez EKO została osłabiona i niby jest to ten sam motor a jednak inny. Identycznie było w Daciach. Silnik 1.6 Sce miał być japońskim silnikiem z Qashqaia a w praktyce okazało sie że przeszedł kilka większych zmian w tym mi pogorszyli jakość głowic i tez lubiły padać gniazda zaworowe. Wracając do Tipo i silnika 1.4 16v pierwsze co zrobiłem po otwarciu maski to sprawdzenie oleju i było go na minimum więc na pewno bierze olej. Ile? tego jak na razie nie wiem, poprzedni właściciel mówił, że od wymiany nic nie dolewał a przejechał prawie 10tyś. km. a le ja w to wierzę. W sumie w ciągu prawie 20 lat posiadania prawa jazdy i majaąc w tym czasie 19/20 samochodów, żaden nie brał takiej ilości oleju zeby trzeba było dolewać. Jak tu będzie trzeba robić dolewki, no trudno jakoś przeżyję. Sam motor według mnie jest głośniejszy i słabszy od 1.6Sce chociaż na papierze wyglądają niemal identycznie. Problemu z wyprzedaniem nie mam i nigdy nie maiłem a posiadałem takie samochody a jak Cinquecento 700, Lanos 1.4 8v, Logan MCV II 1.2 16v czy ostatnio Duster II 1.6Sce. Nauczyłem sie , jeździć takimi autami i mając na pokładzie pełen bagażnik , rodzinę i boxa na dachu wyprzedzam smiało ale trzeba wiedzieć jak operować biegami i jakiego odcinka drogi potrzebuje aby wykonac taki manewr bezpiecznie.
 
Hipolit 



Marka: Renault
Model: Koleos II
Silnik: 2.0 dci
Rocznik: 2019
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2020
Posty: 122
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-11-21, 15:15   

W 500L na bagnecie od MIN do MAX było ok. 500ml. Mój potrafił zejść od max do min do trasie 300 km do Wwy. Fakt było szybko. Zauważyłem, że moje Fiaty brały dużo oleju jak się ostro jeździło. Przy eko spokojnej jeździe ilość spalonego oleju byłola znikoma. 500L jest wyższy od Tipo, więc pewnie gorzej jeździł. Szczególnie czuć to było trasie, np. kiedy jadąc z boxem z Rzeszowa do Krakowa nie mogłem na 6stym biegu utrzymać prędkości 90kmh, bo taki mocny wiatr mialem z czoła. Ja woziłem sobie litr oleju ma dolewkę i butelkę Medeli na mleko dla dziecka. Miała fajną podziałkę i super sprawdzała się przy dolewkach. Jak było pół na skali bagnetu łałem 250ml do butelii i siup do silnika i było maksimum. 😊
_________________
Duster złapał wirusa. :)
Ostatnio zmieniony przez Hipolit 2023-11-21, 15:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1817
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2023-11-21, 18:58   

Hipolit napisał/a:
W 500L na bagnecie od MIN do MAX było ok. 500ml. Mój potrafił zejść od max do min do trasie 300 km do Wwy. Fakt było szybko. Zauważyłem, że moje Fiaty brały dużo oleju jak się ostro jeździło. Przy eko spokojnej jeździe ilość spalonego oleju byłola znikoma. 500L jest wyższy od Tipo, więc pewnie gorzej jeździł. Szczególnie czuć to było trasie, np. kiedy jadąc z boxem z Rzeszowa do Krakowa nie mogłem na 6stym biegu utrzymać prędkości 90kmh, bo taki mocny wiatr mialem z czoła. Ja woziłem sobie litr oleju ma dolewkę i butelkę Medeli na mleko dla dziecka. Miała fajną podziałkę i super sprawdzała się przy dolewkach. Jak było pół na skali bagnetu łałem 250ml do butelii i siup do silnika i było maksimum. 😊
Ja Dustera zamieniłem na Tipo z podobnych powodów. O ile Duster IFL jeszcze jakoś się prowadził to Duster II z elektrycznym wspomaganiem był dla mnie porażka. Wspomaganie miało się utwardzać w trakcie jazdy jak dla mnie nie na tyle żeby przyjemnie się nim prowadziło. We Fiacie z tym silnikiem (1.4 16v) problemem jest mała miska olejowa która ma pojemność 2.9l. Chwila nieuwagi i można szybciutko zatrzeć motor. W MCV 1.2 16v miska miała pojemność większą o litr, nie wiem dlaczego fiat tak to skopał. Trzeba pilnować poziomu oleju i tyle, w Daciach mogłem zapomnieć o sprawdzaniu oleju bo silnik nawet przykręceniu do 5-6 tys. Nic nie łykał. Podjąłem taką decyzję świadomi, mam tylko nadzieję że nie będą to jakieś straszne ilości oleju spalane przez motor
 
Hipolit 



Marka: Renault
Model: Koleos II
Silnik: 2.0 dci
Rocznik: 2019
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2020
Posty: 122
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-11-21, 20:22   

dudu$, aż tak źle nie będzie. Trzeba mieć świadomość, że tak jest i tyle. Jeździć. Jak nie jeździsz z wielką przyczepą kempingową i nie masz w zimie stromych podjazdów to nie będziesz narzekał. Tak myślę. U mnie moje Fiaty zdyskwalifikował brak 4x4. W zimie nawet z łańcuchami nie dawał rady w Bieszczadach i musiałem chodzić z buta pod górę. Niestety miał też za małe dmc do planowanej przyczepy. Poza tym silnik miałby z tak dużą przyczepą zbyt ciężko. On by się z nią męczył, a ja z nim. 😋
Szerokości i niech służy jak najlepiej!
_________________
Duster złapał wirusa. :)
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1817
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2023-11-21, 23:03   

Hipolit napisał/a:
dudu$, aż tak źle nie będzie. Trzeba mieć świadomość, że tak jest i tyle. Jeździć. Jak nie jeździsz z wielką przyczepą kempingową i nie masz w zimie stromych podjazdów to nie będziesz narzekał. Tak myślę. U mnie moje Fiaty zdyskwalifikował brak 4x4. W zimie nawet z łańcuchami nie dawał rady w Bieszczadach i musiałem chodzić z buta pod górę. Niestety miał też za małe dmc do planowanej przyczepy. Poza tym silnik miałby z tak dużą przyczepą zbyt ciężko. On by się z nią męczył, a ja z nim. 😋
Szerokości i niech służy jak najlepiej!


Też tak myślę, nowego tematu nie będę tworzył. Pewnie co jakiś czas cos tu napiszę jak się auto sprawuje. Na razie w głowie mam swój podstawowy serwis który muszę zrobić w tym aucie czyli wymiana filtrów i oleju w silniku, płynu hamulcowego, chłodzącego, wyczyszczenie parownika klimy, wy ozonowanie auta, dobicie klimy, wyczyszczenie hamulców przedniej i tylnej osi oraz wymianę świec zapłonowych. Do tego usuniecie 2 wgniotek od lusterek innych aut z karoserii oraz nałożenie wosku na lakier. A tak jeszcze w temacie oleju we fiacie. Lałeś pewnie 5w40 z norma C3 ale jaki konkretnie olej? Ja zastanawiam się nad Motulem 8100 X-Clean 5w40 ( spełnia normę fiata). Do Dustera też lałem Motula z tym że 8100 X-Cess 5W40

Fiacik po raz drugi od zakupu czyli niespełna tygodnia został w środku wyczyszczony i nareszcie wygląda tak jak powinno czyli jak każde moje auto. Pozbyłem sie okropnych pokrowców z foteli. Na jednym zdjęć widać ile syfu było pod nimi, z tym, ze nie wiem czy były one założone od nowości auta czy nie. Jest to moje kolejne auto w którym poprzedni właściciel założył pokrowce, wiem co się pod nimi dzieje i osobiście uważam, ze są one zbędnym dodatkiem do auta.






Ostatnio zmieniony przez dudu$ 2023-11-21, 23:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
Hipolit 



Marka: Renault
Model: Koleos II
Silnik: 2.0 dci
Rocznik: 2019
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2020
Posty: 122
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-11-21, 23:30   

dudu$, moje Fiaty jeździły przez większość czasu na Castrolu Magnatec 5w40. Taki lali w serwisie. Silnik raczej nie jest specjalnie wymagający. Ja przez moment zastanawiałem się nad zmianą na 5w50 albo nawet 5w60 z myślą, że będzie mniej brał (kolega taki manewr zastosował z powodzeniem w skuterze). Ostatecznie odpuściłem, bo te dolewki nie były tak uciążliwe i nie wiedziałem, jak zachowa się hydraulika od zaworów po zmianie oleju.
_________________
Duster złapał wirusa. :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne