Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Sandero III dmuchawa kaput, bezpiecznik story, ciąg dalszy?
Autor Wiadomość
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2022-11-06, 11:56   

Auto działa bez zarzutu, nawet w upałach
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2024-01-21, 11:19   

Mnie też dopadło powyższe... Silnik nawiewu nagle przestał działać w czasie jazdy. Po sprawdzeniu bezpiecznika FH24 40A okazało się że jest przepalony. Podmieniłem tymczasowo na taki sam 40A od szyby pasażera i niestety wentylacja nie ruszyła. Czyżby przepalenie bezpiecznika było skutkiem a nie przyczyną? Silnik dmuchawy padł? Nie wiem czy jutro będę w stanie przejechać do serwisu - nie wiem jak będzie wyglądała szyba od środka w czasie jazdy. Liczę na odwilż...

Czy jest jeszcze jakiś bezpiecznik dodatkowy do sprawdzenia?
Ostatnio zmieniony przez sobol1976 2024-01-21, 11:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2024-01-22, 04:01   

Jeżeli masz przepalony 40A bezpiecznik, to musiało być grube zwarcie. Ale dmuchawa nie jest zasilana takim prądem. Taki prąd to najwyżej na wentylator od skraplacza Klimy może być.

Dmuchawa jest zasilana co najwyzej 10-15A, nie pamietam teraz.
Ostatnio zmieniony przez Michał B24 2024-01-22, 04:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2024-01-22, 10:17   

Już po kontroli w ASO. Faktycznie był spalony bezpiecznik 40A (FH24), który wg opisów odpowiada za silnik nawiewu. O dziwo po wymianie przez serwis nawiew ruszył (może coś słabo docisnąłem wczoraj). Sprawdzili podobno wszystko w skrzynce bezpieczników i pomierzyli prąd - żadnego zwarcia nie ma. Więc co to było nikt się teraz nie dowie. Przekazano mi tylko, że bezpiecznik był wręcz nadpalony/stopiony. Kojarzę tylko, że bezpośrednio przed zdarzeniem szarpnęło mi bardzo mocno silnikiem przy dodawaniu gazu w trasie.
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2024-01-23, 06:19   

Może ten bezpiecznik odpowiada za cos wiecej niz tylko dmuchawę. Mogło coś zamarznąć i ciężki start.
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2024-01-23, 16:35   

Michał B24 napisał/a:
Może ten bezpiecznik odpowiada za cos wiecej niz tylko dmuchawę.

Raczej nie... Samochód nie wykazywał innych usterek gdy bezpiecznik był przepalony. Wszystko działało. Raczej zakładam, że spalenie bezpiecznika było skutkiem czegoś co wydarzyło się w obwodzie elektrycznym. To w końcu musiało być ponad 40A! Wątpię, że nawiew tyle prądu bierze w codziennym użytku w czasie jazdy - nawet chwilowo. Woda, wilgoć, przegrzanie? A może coś z "super inteligentnym zarządzaniem energią" (alternator?) w tym aucie. Nie będę dalej wnikał tylko kupię sobie zapasowe bezpieczniki :)
Ostatnio zmieniony przez sobol1976 2024-01-23, 17:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
Osa_Sandero 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 1,0 + LPG
Rocznik: 2021
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 78
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2024-02-03, 00:07   

sobol1976 napisał/a:
Michał B24 napisał/a:
Może ten bezpiecznik odpowiada za cos wiecej niz tylko dmuchawę.

Raczej nie... Samochód nie wykazywał innych usterek gdy bezpiecznik był przepalony. Wszystko działało. Raczej zakładam, że spalenie bezpiecznika było skutkiem czegoś co wydarzyło się w obwodzie elektrycznym. To w końcu musiało być ponad 40A! Wątpię, że nawiew tyle prądu bierze w codziennym użytku w czasie jazdy - nawet chwilowo. Woda, wilgoć, przegrzanie? A może coś z "super inteligentnym zarządzaniem energią" (alternator?) w tym aucie. Nie będę dalej wnikał tylko kupię sobie zapasowe bezpieczniki :)


W załączeniu oryginał schematu ze skrzynki:


Sam wentylator spowodował zwarcie - każdy silnik elektryczny zatrzymany mechanicznie pracuje tak jakby było zwarcie. Musiała dmuchawa na chwilę się przyciąć. Może coś wpadło do niej. Jak pracuje to bym się nie przejmował.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne