Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: laisar
2019-02-19, 02:21
Zużycie paliwa (spalanie)
Autor Wiadomość
Freepoint 


Marka: Dacia
Model: Bigster
Silnik: 1.8 Hybrid
Dołączył: 05 Lip 2025
Posty: 31
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2026-02-04, 13:14   

faktycznie musi być grzałka, bo lekko ciepłe leci od razu, nawet gdy silnik jest całkiem zimny - ale algorytm na 100% jest taki ze "taniej" jest odpalić silnik, bo tak jest za każdym razem, jak tylko włączę nawiew - temperatura ustawiona na 17 stopni. Szkoda że nie ma pompy ciepła która by załatwiła i ogrzewanie i chłodzenie, to byłby pełen luksus.
_________________
 
michal22 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCe B4DB411
Rocznik: 2019
Wersja: Open
Dołączył: 20 Paź 2021
Posty: 146
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2026-02-05, 18:23   

Zatankowane było łącznie 40 l benzyny, przejechany dystans od rezerwy do rezerwy to 805 km, wyliczone średnie zużycie paliwa z dystrybutora wyniosło ok. 4,97 l/100 km.
Jazda miejska ok. 35 %, jazda pozamiejska ok. 65 %.
Wskazanie komputera pokładowego średniego zużycia paliwa wyniosło 4,9 l/100 km, średnia prędkość wyniosła 41,3 km/h.
 
Ikarusiarz 


Marka: Dacia
Model: Logan, Logan MCV Outdoor
Silnik: 1.5 dci
Rocznik: 2009, 2017
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 441
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2026-02-06, 14:31   

Freepoint napisał/a:
W jednym z tematów pisałem, że Bigster nie potrzebuje odpalać silnika jeśli nie wymagamy od niego ogrzewania - była to odpowiedź na wnioski ludzi że bateria musi się zagrzać. Tutaj dowód, wyjechałem z garażu z pełną baterią, nawiew na 0, włączone podgrzewanie fotela na maksa. Objazd po paczkomatach i powrót z pustą baterią. Silnik włączył sie tylko na chwilke przy mocniejszym przyspieszeniu, myślę ze to 2.1l to i tak zawyżona wartość.


Ja również powielałem informację o podgrzewaniu baterii...
Wczoraj zrobiłem test: Hala garażowa +1, wyjechałem -2. Po wyjeździe wyłączyłem ogrzewanie i silnik natychmiast przełączył się w tryb elektryczny, a że naładowany akumulator na full, to mogłem sobie jechać na prądzie 3km.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 968
Skąd: EL
Wysłany: 2026-02-13, 19:41   

Wyjazd w góry: trasa w jedną stronę 365 km (według google map), w drugą 375 km, bo pomyliłem zjazd z A. Reszta to były codzienne kilkukilometrowe dojazdy 40-50 km/h przez miasteczko z zakwaterowania na parking przy stoku. Łącznie wyszło 800 km (według licznika). Większość trasy jechałem autostradami: w jedną stronę oszczędnie 90-100 km/h (chwilowe spalanie głównie 4-5 l/100), a w drugą stronę max dozwolonymi prędkościami (chwilowe często było 7 l/100, ale wielokrotnie dłuuugo też przekraczało 10 l/100, a z górki było 0). Zapomniałem spojrzeć na obroty. W jednym kierunku jazdy padał śnieg, deszcz, a z powrotem było słońce lub deszcz. Przed wyjazdem zalałem bak benzyną do pierwszego odbicia. Po powrocie - również na tej samej stacji do pierwszego odbicia. Wlałem jakieś 44 litry.
Średnia spalania wyszła 5,5 l/100 😎

A może licznik mi zawyża dystans?🤔
W kabinie było głośno, ale autko świetnie trzymało się drogi. Koła napompowałem na 2,3 bara.
 
michal22 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCe B4DB411
Rocznik: 2019
Wersja: Open
Dołączył: 20 Paź 2021
Posty: 146
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2026-03-25, 12:56   

Zatankowane było łącznie 65 l benzyny, przejechany dystans od rezerwy do rezerwy to 1388 km, wyliczone średnie zużycie paliwa z dystrybutora wyniosło ok. 4,68 l/100 km.
Jazda miejska ok. 30 %, jazda pozamiejska ok. 70 %.
Wskazanie komputera pokładowego średniego zużycia paliwa wyniosło 4,5 l/100 km, średnia prędkość wyniosła 45 km/h.
 
corrado 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 DCi (86KM/200Nm-130KM/300Nm)
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-03-26, 20:26   

Jazda. 2x Warszawa - Lublin - Chełm i odwrotny kurs 2x , lacznie ok. 1000km spalanie 3.8L/100km , prędkość do 100km/h .
 
michal22 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCe B4DB411
Rocznik: 2019
Wersja: Open
Dołączył: 20 Paź 2021
Posty: 146
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2026-04-26, 09:26   

Zatankowane było łącznie 40 l benzyny, przejechany dystans od rezerwy do rezerwy to 892 km, wyliczone średnie zużycie paliwa z dystrybutora wyniosło ok. 4,48 l/100 km.
Jazda miejska ok. 25 %, jazda pozamiejska ok. 75 %.
Wskazanie komputera pokładowego średniego zużycia paliwa wyniosło 4,3 l/100 km, średnia prędkość wyniosła 52 km/h.
 
zenek666 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Santero Stepway
Silnik: 0.9t
Rocznik: 2018
Dołączył: 25 Mar 2025
Posty: 4
Skąd: Sieradz
Wysłany: 2026-05-02, 20:43   

Zalane 495,6 litrów
Przejechane 5693 kilometrów

średnia 8,7 / 100km

z tego około 75-80% po mieście, średnia prędkość tamże 21/22km/h
 
Kacper_Potocki 



Marka: Dacia
Model: D1b_4x2 D1b_4x4 D2a_4x2 D3a_4x4 B1a_4x4
Silnik: 1.6 1.2 1.0 1.2 1.2
Rocznik: 2017 2017 2020 2024 2025
Dołączył: 12 Maj 2016
Posty: 463
Skąd: Kęty
Wysłany: 2026-05-11, 16:44   

Bigstera 4x4 1.2 z maja 2025. Przejechane 21 tysięcy w rok. Olej wymieniany przy około 4000, 18000.

Główna jego zaleta dla mnie to spalanie. Nie jest to hybryda, a zwykła benzyna, ale wczoraj w takiej normalnej jeździe Kęty-Oświęcim-Chrzanów-Trzebinia-Sławków-Dąbrowa Górnica-Zawiercie ... no i z powrotem ... auto spaliło mi średnio 4,9 litra/100km. Przed wyjazdem zatankowałem do pełna i wyzerowałem komputer. Oczywiście da się zejść jeszcze niżej ze spalaniem, no ale to już trzeba się napocić i nie jest to przyjemne. To spalanie z wczoraj to taka moja normalna (emerycka) jazda. Ale nie, że wyprzedzają i trąbią, zwyczajnie przepisowo +10km/h. Ważne, aby jeździć na tempomacie i wiedzieć na którym biegu. Lepiej jest mieć 2000 obr/m ++ niż dusić go na 1700 obr/m jak pokazuje producent. No i ważne nie przyspieszać pod górkę, tylko odpowiednio wcześniej przyspieszyć i wjechać pędem.

Zdjęcie po powrocie z trasy już pod domem.

_________________
Strzelnica Pneumatyczna: SMKS Kęty - LOK Nowa Wieś
Ostatnio zmieniony przez Kacper_Potocki 2026-05-11, 16:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1502
Skąd: Kępno
Wysłany: 2026-05-12, 11:36   

pięknie - pomimo 4x4, większej budy i o 55% większej mocy, spalanie na poziomie Duster 1.0
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
Ikarusiarz 


Marka: Dacia
Model: Logan, Logan MCV Outdoor
Silnik: 1.5 dci
Rocznik: 2009, 2017
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 441
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2026-05-12, 12:11   

Kacper_Potocki napisał/a:
Zdjęcie po powrocie z trasy już pod domem.


No napiszę, że całkiem fajnie.
Ja zatankowałem w Miastku, dojechałem do Wicia nad morzem, powrót do Bydgoszczy, ale przez Wyrzysk i spalanko 4,8. Tyle, że 3 dorosłe osoby, jedno dziecko i bagaż na majówkę, na pokładzie.
 
michal22 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCe B4DB411
Rocznik: 2019
Wersja: Open
Dołączył: 20 Paź 2021
Posty: 146
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2026-05-15, 15:39   

Zatankowane było łącznie 40 l benzyny, przejechany dystans od rezerwy do rezerwy to 883 km, wyliczone średnie zużycie paliwa z dystrybutora wyniosło ok. 4,53 l/100 km.
Jazda miejska ok. 30 %, jazda pozamiejska ok. 70 %.
Wskazanie komputera pokładowego średniego zużycia paliwa wyniosło 4,4 l/100 km, średnia prędkość wyniosła 44,7 km/h.
 
defunk 


Marka: Peżo / Toyoda
Model: Rifter / Yaris Cross
Silnik: 1,2 PureTech / 1,5 HEV
Rocznik: 2021 / 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 1123
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2026-05-16, 15:05   

Kacper_Potocki napisał/a:
Bigstera 4x4 1.2 z maja 2025. [...] Główna jego zaleta dla mnie to spalanie. Nie jest to hybryda, a zwykła benzyna [...]


Jak nie jest, jak jest? Mam na dysku katalog Bigstera ze stycznia 2025 r., w którym Bigster TCe 130 4x4 jest opisany jako "48V mild-hybrid". Skądinąd aktualny Bigster hybrid-G 150 4x4 pod tym względem się niewiele różni, nawet ma taką samą pojemność baterii.
_________________
(Dacia Duster 1,6 SCe, 2017-2025)
 
Freepoint 


Marka: Dacia
Model: Bigster
Silnik: 1.8 Hybrid
Dołączył: 05 Lip 2025
Posty: 31
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2026-05-16, 19:15   

pisze z głowy, więc mogę coś pomieszać ale różnica taka ze poprzedni 4x4 nie miał możliwości jazdy tylko na energii elektrycznej - nie miał silnika trakcyjnego a jedynie rozrusznikoalternator. Więc powiedziałbym ze stare 4x4 to mild hybrid a teraźniejsze to full hybrid, z tym ze oba na 48V ( w przeciwieństwie do bigstera 1.8 full hybrid który ma baterie na 230V).
_________________
 
defunk 


Marka: Peżo / Toyoda
Model: Rifter / Yaris Cross
Silnik: 1,2 PureTech / 1,5 HEV
Rocznik: 2021 / 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 1123
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2026-05-17, 07:58   

Freepoint napisał/a:
pisze z głowy, więc mogę coś pomieszać ale różnica taka ze poprzedni 4x4 nie miał możliwości jazdy tylko na energii elektrycznej - nie miał silnika trakcyjnego a jedynie rozrusznikoalternator. Więc powiedziałbym ze stare 4x4 to mild hybrid a teraźniejsze to full hybrid, z tym ze oba na 48V ( w przeciwieństwie do bigstera 1.8 full hybrid który ma baterie na 230V).


Więc pomieszałeś: aktualny Bigster hybrid-G 150 4x4 to wciąż "48V mild-hybrid". Czyli tak czy inaczej hybryda, tyle, że MHEV, ale nie "zwykła benzyna".
No i jazdy na prądzie o tyle nie ma, że ten silnik elektryczny obsługuje wyłącznie tylną oś -- czyli tam nie ma żadnego wału napędowego.
_________________
(Dacia Duster 1,6 SCe, 2017-2025)
 
Freepoint 


Marka: Dacia
Model: Bigster
Silnik: 1.8 Hybrid
Dołączył: 05 Lip 2025
Posty: 31
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2026-05-17, 16:08   

Spróbuj proszę mi lepiej wytłumaczyć co masz na myśli, że "jazdy na prądzie o tyle nie ma..." Nie ma połączenia przedniej osi z tylną, ale co to ma do rzeczy? Czym w takim razie różni się według Ciebie MHEV od HEV? możesz zerknąć na wikipedie jaka jest definicja MHEV żeby się wspomóc
_________________
 
defunk 


Marka: Peżo / Toyoda
Model: Rifter / Yaris Cross
Silnik: 1,2 PureTech / 1,5 HEV
Rocznik: 2021 / 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 1123
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2026-05-17, 18:29   

Freepoint napisał/a:
Spróbuj proszę mi lepiej wytłumaczyć co masz na myśli, że "jazdy na prądzie o tyle nie ma..." Nie ma połączenia przedniej osi z tylną, ale co to ma do rzeczy? Czym w takim razie różni się według Ciebie MHEV od HEV? możesz zerknąć na wikipedie jaka jest definicja MHEV żeby się wspomóc


MHEV to hybryda i HEV to hybryda, różni się przede wszystkim zdolnością do samoistnej jazdy na prądzie. W przypadku Bigstera 4x4 silnik elektryczny służy wyłącznie do napędzania tylnej osi, więc pomijając, że nie sądzę, by miał funkcję RWD, nadal jest to hybryda.

(Nie wiem, co miałbym dokładnie tłumaczyć, ponieważ cały czas odnoszę się do sformułowania "Nie jest to hybryda, a zwykła benzyna" -- Bigster 4x4 ma napęd hybrydowy, a nie "zwykły" benzynowy.)
_________________
(Dacia Duster 1,6 SCe, 2017-2025)
 
tomkasz 


Marka: Renault
Model: Rafale
Silnik: E-tech 1.2
Rocznik: 2025
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 453
Skąd: małopolska
Wysłany: 2026-05-18, 14:25   

Z przodu jest 1.2 mild hybrid z LPG plus skrzynia automatyczna.
Z tyłu jest silnik elektryczny na którym może się poruszac autko tylnonapędowo elektrycznie. (aku jest wspólny dla mild z przodu i silnika el. z tyłu)
A razem jest 4x4 ale połączone elektroniką, nie wałem.
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
defunk 


Marka: Peżo / Toyoda
Model: Rifter / Yaris Cross
Silnik: 1,2 PureTech / 1,5 HEV
Rocznik: 2021 / 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 1123
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2026-05-18, 14:50   

tomkasz napisał/a:
Z przodu jest 1.2 mild hybrid z LPG plus skrzynia automatyczna.
Z tyłu jest silnik elektryczny na którym może się poruszac autko tylnonapędowo elektrycznie. (aku jest wspólny dla mild z przodu i silnika el. z tyłu)


O proszę, dzięki za wyjaśnienie. Trzeba przyznać, że Dacia tak przyspieszyła z technologią, że update wiedzy co 3 lata przestaje wystarczać ;-)
_________________
(Dacia Duster 1,6 SCe, 2017-2025)
 
Kacper_Potocki 



Marka: Dacia
Model: D1b_4x2 D1b_4x4 D2a_4x2 D3a_4x4 B1a_4x4
Silnik: 1.6 1.2 1.0 1.2 1.2
Rocznik: 2017 2017 2020 2024 2025
Dołączył: 12 Maj 2016
Posty: 463
Skąd: Kęty
Wysłany: 2026-05-18, 16:53   

Ja mam starą wersję, czyli jest to miękka hybryda, która tylko pomaga przy ruszaniu, a koła wszystkie napędzane są silnikiem spalinowym. Nowa ma przód spalinowy, a tył napędzany elektrycznie.

Dla mnie ta moja to nie hybrydsa, ale ta prawdziwa potrafi jechać na samym prądzie - to dla mnie jest hybryda.
_________________
Strzelnica Pneumatyczna: SMKS Kęty - LOK Nowa Wieś
 
defunk 


Marka: Peżo / Toyoda
Model: Rifter / Yaris Cross
Silnik: 1,2 PureTech / 1,5 HEV
Rocznik: 2021 / 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 1123
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2026-05-19, 09:17   

Kacper_Potocki napisał/a:
Dla mnie ta moja to nie hybrydsa, ale ta prawdziwa potrafi jechać na samym prądzie - to dla mnie jest hybryda.


Mógłbyś pracować w skarbówce, bo to oni lansują taki pogląd ;-)
_________________
(Dacia Duster 1,6 SCe, 2017-2025)
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1502
Skąd: Kępno
Wysłany: 2026-05-19, 14:23   

pomimo chłodów średnia temp podskoczyła ewidentnie, bo moj duster dziś pierwszy raz przełączył się (z powodu braku LPG) na benzynę mając przejechane 765km od ostatniego tankowanie LPG. Po chwili znów się załączył gaz i nadal jedzie na LPG. Ale wiadomo że przy tankowaniu wejdzie pewnie z 48-49L LPG :) komp pokazuje średnie 6.6/100 więc pewnie jest jakieś 6.3-6.4 na każde 100km. Teraz muszę tylko zatankować w Ostrzeszowie - bo LPG jest chyba po 3.40 - dziś pewnie jeszcze to zrobię ;)
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
malygabrys 



Marka: Dacia, Dacia
Model: Duster III, MCV
Silnik: 1,0ECO-G LPG, 1,6 MPI+LPG BRC
Rocznik: 2024 , 2010
Wersja: Extreme
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 595
Skąd: Jastrowie
Wysłany: 2026-05-19, 19:44   

U mnie zużycie z ostatniego zbiornika wyszło 7,85 l/100km. Zrobił na zbiorniku 590 km w tym 220 km po S z tempomatem na 125 km/h, reszta krajówki, miasto i podmiejskie, codzienny dojazd żony do pracy ok 1,5 km w jedną stronę (prawie dwa tygodnie).Chyba nieźle.
Generalnie jakbym jeździł tylko krajówki / wojewódzkie zgodnie z przepisami to do 7,0 na 100 km powinienem dojść - tak myślę bo czasami średnie schodzi mi poniżej 7 jak chce mi się starać.
 
dudu$ 



Marka: Dacia
Model: JOGGER Expression
Silnik: 1,0Tce 110KM@200Nm
Rocznik: XII 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 2064
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2026-05-21, 18:31   

Dzisiaj tankowałem swojego Joggera, przejechałem na pełnym baku 644km. Po zatankowaniu do pełna, do baku weszło 44l co daje średnie spalanie na poziomie 6,8l/100km. Jazda tylko i wyłącznie miasto ( Warszawa i Ząbki) , dynamiczne przyśpieszanie, nie zamulanie silnika. Średnia prędkość 39km/h. Auto zalane było benzyna E5 (98) , S&S wyłączone ale 2/3 z wyżej wymienionego dystansu przejechałem testując tryb ECO. Warto wspomnieć że to jest moja pierwsza Dacia w, której tryb ECO nie jest uciążliwy i można auto normalnie eksploatować, bez szarpnięć czy zamuleń. Jazda Joggerem 1.0Tce 110km z włączonym trybem ECO według mojego odczucia = jazdą Joggerem 1.0Tce ECO-G 100KM z wyłączonym trybem ECO.
 
naczelnik5 


Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1.2 TCe
Rocznik: 2017
Wersja: Prestige
Dołączył: 12 Maj 2025
Posty: 25
Skąd: BEŁCHATÓW
Wysłany: 2026-05-22, 08:27   

Pierwsza wyprawa Dusterem w Tatry. Trasa Bełchatów-Zakopane-Bełchatów. W 90% trasy szybkiego ruchu i autostrada, na miejscu auto nieużywane. Spokojna jazda 110-120km/h , przy wyprzedzaniu 130-140km/h. 2 osoby dorosłe plus 2 dzieci. Bagażnik zapakowany tak w 3/4. Średnie spalanie z całej trasy według komputera 7,1l/100 i w zasadzie pokryło się z dystrybutorem. Całkiem nieźle, trochę obawiałem się spalania ze względu na liczne podjazdy pod górke a tu miłe zaskoczenie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne